PDA

Arată versiune întreagă : Vin de vanzare??

beticared21
04.08.2010, 19:41
Buna, ma aflu in State de ceva vreme si am o durere de cap sa gasesc vin romanesc. Care dintre voi ma puteti ajuta sau stiti website-uri care vand vin romanesc.
Va multumesc!

alieninNY
05.08.2010, 00:46
aici in new york am un magazin langa mine care are vinuri romanesti. busuioaca de bohotin, grasa de cotnari, feteasca, murfaltlar ..nu le stiu prea bine ca nu beau, is veo 5,6 vinuri. nu imi dau seama cum s-ar pueta si cat ar costa transportul.

beticared21
05.08.2010, 04:24
Auu!! Tamaioasa!!! Imi este asa dor de o Tamaioasa si Busuioaca de Bohotin. Desigur ca in NY sau California este mai usor de gasit. Daca ai timp si poti, te rog poti sa intrebi daca trimit in alte state? Eu locuiesc in Mississippi si am dureri de cap sa gasesc vin romanesc.
Iti multumesc.

ModestMouse
05.08.2010, 08:28
Eu locuiesc in Mississippi si am dureri de cap sa gasesc vin romanesc.
Iti multumesc.

De obicei oamenii au dureri dupa ce bea vin romanesc.....

Dar oricum, este ilegal sa primesti vin prin posta in MS

"Direct shipment via common carrier prohibited. The state [MS] does NOT permit unlicensed individuals to receive or to bring in wine or brandy. (¶7477)(M.C.§97-31-47)."

http://wineinstitute.shipcompliant.com/StateDetail.aspx?StateId=55

marian42
05.08.2010, 11:09

Aloooo! ModestMouse, bine ca te-am prins, bashca te vaz si informat!
Coane, adicatelea daca vreau sa trimit in SUA doua clondire de bautura pentru doi amici, n-am voie?
Uite, ca sa fiu mai exact: unu' shade-n California iar celalalt prin New York sau New Jersey.
Lumineaza-ma, sa nu fac vreun pocinog!

aramis_13
05.08.2010, 11:18
păi aşa zice codu' lu' unchiu Sam:

12.8 Intoxicating Liquor
A potable beverage is nonmailable if it is of 0.5% or more alcoholic content by weight, which is taxable under Chapter 51, Internal Revenue Service Code. The product may be mailed if it conforms to applicable requirements of the Internal Revenue Service and Food and Drug Administration and is not an alcoholic beverage, poisonous, or flammable.

no, cam ce beutură ştii care să aibă mai puţin de 0.5% (VCC)?

ModestMouse
05.08.2010, 11:45
Coane, adicatelea daca vreau sa trimit in SUA doua clondire de bautura pentru doi amici, n-am voie?
Uite, ca sa fiu mai exact: unu' shade-n California iar celalalt prin New York sau New Jersey.Lumineaza-ma, sa nu fac vreun pocinog!

In NJ nu ai voie sa primesti acohol prn posta: "Direct shipping of alcohol is prohibited."

http://www.usatoday.com/news/nation/2004/alcohol-policy.htm

In NY si CA este insa ok. Acuma depinde si cum vrei sa le trimeti (FedEx, UPS, posta, etc) si cat de vigilenti sunt cei de la destinatie.

livia
05.08.2010, 12:07
Uite, ca sa fiu mai exact: unu' shade-n California iar celalalt prin New York sau New Jersey.

Nea Mariane, din ce stiu eu nu se poate sa trimiti alcool din Romania. La posta trebuie sa mergi cu pachetul deschis, se uita in el si abea apoi il inchizi acolo, in fata lor. Mama a vrut sa-mi trimita palinca si n-a mers.
Asta s-a intamplat acu vre-o 2 ani, oricum mergi la posta si intreaba pentru mai multa siguranta.

marian42
05.08.2010, 12:08
Fratie, pricepe ca io-s un om simplu si ma pierzi pe drum cand ma iei cu altele de care n-am habar...
Gandeam sa merg la posta, sa fac un colet si sa le trimit cumetrilor, iar pe el sa scriu cadou, atata tot.
Sa-nteleg ca n-am sanse ori, mai rau, le fac necazuri lor?

M-a lamurit Liviuta, multam!

livia
05.08.2010, 12:10
Din pacate pe declaratia aia nu merge doar cadou, trebuie completat ce contine pachetul si aratat deschis, cel putin la posta la Ramnic asa procedeaza.

Daca cineva a trimis prin alta metoda decat posta si a mers poate ne spune si noua, sunt si eu intersata de subiect:).

aramis_13
05.08.2010, 12:14
păi rău lor nu ai cum să le faci dacă trimiţi din România. pentru că nu poţi (cel puţin cu Poşta Română) să faci astfel de trimiteri. chiar dacă ai noştri ca brazii au copiat greşit prevederile din codul american (urcând limita conţinutului de alcool de la 0.5% la 5%), berea are 4.5%. da ' nu cred că vrei să le trimiţi bere...

keyframe14
05.08.2010, 12:21
Din pacate pe declaratia aia nu merge doar cadou, trebuie completat ce contine pachetul si aratat deschis, cel putin la posta la Ramnic asa procedeaza.

Daca cineva a trimis prin alta metoda decat posta si a mers poate ne spune si noua, sunt si eu intersata de subiect:).
Hai ca te invat eu o smecherie Livia.:)
dupa ce merge la counter cu pachetul deschis, alea o sa o trimeata sa il sigileze pe counterul din sala. Acolo se introduc toate itemurile "ilegale" se sigileaza frumos cu scotch tape si aia e.
Am primit toate pachetele asa si nu au fost problema sa nu ajunga.

livia
05.08.2010, 12:58
Nu stiu cat o mai "smecheresc" eu pe mama la varsta ei:). Sper sa ajung in tara si sa aduc la bagaj, la cala.
Multumesc oricum de sugestie, poate cumva pe sora-mea s-o rog sa incerce.

VanDerGigi
05.08.2010, 18:18

Deci unul e Pisoiu', altul e o ruda de-a ta si al treilea trebuie ca sunt eu coane :lol: glumesc.
Nu am primit prin posta si nu stiu daca se poate sau nu, dar inclin sa cred ca se poate, unde exista vointa, exista o cale. Tot ce trebuie e sa-ti dea voie de acolo ca aici nu ti le controleaza nici naiba.

beticared21
06.08.2010, 17:39

"Direct shipment via common carrier prohibited. The state [MS] does NOT permit unlicensed individuals to receive or to bring in wine or brandy. (¶7477)(M.C.§97-31-47)."

http://wineinstitute.shipcompliant.com/StateDetail.aspx?StateId=55

Haios!! Am mai primit alcool prin posta printr-un website sofiausa.com si din cate stiu statul MS nu este un "dry" State....dar Duminica nu se vinde alcool aici!! Mhh mhh

Am mai multe dureri de cap cand beau tequilla!! Vin-ul nostru nu e nimic fata de "sulfate's" continute in vinurile de pe piata americana.