PDA

Arată versiune întreagă : Imigrare Australia

mircea.c
02.08.2010, 06:01
Salutare oameni!
M-am uitat la o gramada de post-uri din acest forum si nu numai. Cred ca deja in capul meu e o intreaga "salata greceasca". Va rog cu aceasta ocazie sa-mi luminati putin mintea cu niste raspunsuri la subiect si cu cat mai multe sfaturi.
Ideea este ca, la fel ca multi altii, doresc sa parasesc Romania definitiv (si pe cat posibil, legal). M-am gandit la Australia, dar bineinteles ca sunt deschis la orice varianta la fel de civilizata.
Am 25 de ani, Inginer Agronom, experienta ca vanzator autoturisme noi, engleza la nivel avansat.
Care sunt pasii de la A la Z ce trebuiesc facuti pentru a emigra in AUS? (stiu, probabil s-au mai enumerat pe undeva prin forum dar inca odata sper ca nu-i prea mult :) )
Aveti careva niste date de contact (email/tel) ale unor persoane (agenti de emigrare avizati, etc...) ce locuiesc acolo care m-ar putea ajuta in problema mea?
Va multumesc tare mult pentru rabdare!

danref
02.08.2010, 18:19
Chiar de la A la Z nu stiu daca ai sa gasesti pe cineva in stare sa te indrume (gratuit aici pe forum)pt ca fiecare caz este aparte adica fiecare cu "alfabetul" lui.:).Asa ca reguli generale o scurta trecere in revista : Emigrarea in Au este pe baza de punctaj,cu cat mai multe cu atat mai multe sanse ,evident.Cel mai important aspect este ca ocupatia ta care corespunde calificarii tale sa o regasesti pe SOL cotata cu 60 pct.Apoi experienta ta profesionala sa fie evaluata pozitiv de catre organismele australiene autorizate pt jobul tau.(personal nu stiu cum ai sa te descurci cu Agronomia fara experienta)Urmeaza testul IELTS cu notele minime ce iti vor fi comunicate ulterior.O vizita medicala destul de amanuntita si aplicatiile in sine la cei de la Emigrari.Nu este un proces usor dar nici imposibil de infaptuit,conteaza mult tipul de viza pe care vei aplica.In functie de tip asa ti se va procesa aplicatia.
Cat despre agenti ,nu stiu daca este permis sa facem aici public vreun nume,dar gasesti la discretie pe net ,atat romani cat si australieni,garantat stau ca leii la panda asteptand prada:))
Si nu uita de site-ul oficial ,practic acolo e "ascunsa" biblia emigrantului de succes.
Bafta maxima

mircea.c
02.08.2010, 19:51
merci foarte mult de ajutor! mai caut, ma mai interesez, etc... :)

bogdan178
04.08.2010, 15:27
prima oara verifica ce punctaj ai si daca te incadrezi ...iar oficial da Ielts inainte de toate ... o sa iti trebuiasca peste tot si la acreditarea studiilor/meseriei si la depunerea actelor propriu-zis ...procesul o sa te coste minim fara agent numai taxe pt assement taxa viza test Ielts taxe postale etc ...undeva la minim de minim 10.000 Ron sau mai bine zis 2500 euro ...asta nu implica biletul de avion doar dus. Pina ai viza poti pierde suma ...mai bine zis taxa de viza de vreo 2500 AUD (asta era in primavara ...poate s-au mai schimbat taxele verifica).
tot ce am spus este fara agent care te va mai costa citeva mii de AUD daca nu ai chef sa te ocupi de proces. Oricum din vara s-au inasprit conditiile de emigrare in AU . Daca acum vreo 10 ani era super simplu de emigrat iar dupa vreo 2 ani cred ca erai cetatean ...acum e mult mai scump si mai greu . Cel mai simplu mi se pare sa emigrezi pe studii ...dar iti trebuie citeva zeci de mii de AUD si bineniteles sa te accepte o universitate de acolo ...si poti lucra si part time 20 ore pe saptamina iar dupa vreo 2 ani poti incerca sa depui pt cetatenie .
Ca fapt divers este imposibil sa schimbi viza de turist pe orice alt tip de viza .+ CA ESTE IMPOSIBIL SA LUCREZI LA NEGRU.
Alte amanunte salariile sint f bune ...cind zic f bune ma refer la undeva peste 2000-3000 AUD . insa cum zicea cineva ...casele sint de 3 ori mai scumpe ca in USA si de 2 ori mai scumpe ca in Europa .

Succes

bye

P.S. procesul dureaza minim de la 1 sau 2 ani in sus .de cind te gindesti pina pleci