PDA

Arată versiune întreagă : Imigrare in Canada via Programe Provinciale de Nominare

bursuc
26.07.2010, 11:31
Buna ziua tuturor,

Sunt noua pe acest forum si, mai intai de toate "Bine v-am gasit!"

As dori sa impartases cu dumneavoastra informatii referitoare la imigrarea in Canada prin ruta programelor provinciale de nominare. De asemenea as dori de la inceput sa va aduc la cunostinta ca facand acest lucru nu urmaresc cistigarea nici unui fel de beneficiu material.

Poate nu este indeajuns cunoscut celor ce doresc sa imigreze in Canada ca, de cativa ani, aproape fiecare provincie are un program propriu de imigrare care ii permite sa isi nomineze imigrantii, nominare bazata pe necesitatile economice si demografice prezente si de perspectiva. In conditiile in care cineva a aplicat cu o anumita provincie si a fost acceptat de aceasta, prin eliberarea unui Certificat Provincial de Nominare procesul de imigrare (primirea rezidentei permanente) dureaza mai putin, iar persoana respectiva nu va fi asesata pe baza punctajului din programul federal. In general, daca cineva a aplicat cu o provincie si a fost admis, odata rezidenta permanenta primita, va trebui sa se angajeze fata de respectiva provincie ca va locui acolo pentru o anumita perioada de timp (difera de la o provincie la alta).

Fiecare provincie are un PNP (Provincial Nominee Program) cu citeva sub-programe, cum ar fi: skilled worker, international student, etc.
Eu personal sunt mult mai familiara cu programul din Nova Scotia si, in general , consider ca as putea raspunde intrebarilor legate de acest program precum si celor legate de Temporary Foreign Workers Program sau programul pilot numit "Pilot Project for Occupations Requiring Lower Levels of Formal Training".

In orice caz, ceea ce trebuie retinut este ca:

- programele nu sunt bazate pe puncte
- intregul proces de obtinere a rezidntei permanente poate dura si mai putin de 1 an

Adresele catorva dintre programele provinciale:

-Nova Scotia: http://www.novascotiaimmigration.com/nova-scotia-nominee-program
-New Brunswick: http://beinthisplace.ca/ImmigratingandSettling/Howtoimmigrate/NewBrunswickProvincialNomineeProgram.aspx
- Prince Edward Island:http://www.gov.pe.ca/immigration/index.php3?number=1014385

-Newfoundaland & Labrador: http://www.nlpnp.ca

-Ontario: http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp/index.htm

-Manitoba: http://www2.immigratemanitoba.com/browse/howtoimmigrate/pnp
-Saskatchwan: http://www.saskimmigrationcanada.ca/sinp
-Alberta: http://www.albertacanada.com/immigration/immigrating/ainp.html

Morticia
27.07.2010, 15:51
Buna seara si bine CA v-am gasit.
Cristina sunt din Sibiu si vreau sa emigrez urgent.Toti amicii si neamurile stabilite in Canada m-au sfatuit sa citesc forumurile si iata ca am reusit. De o luna incerc sa gasesc varianta cea mai buna de emigrare tinand cont ca verisoara primara stabilita in Ontario imi ofera tot sprijinul de care am nevoie. Eu sunt convinsa ca pot sa ma descurc si singura cu aplicarea actelor fara sa apelez la o firma de mediere (consiliere) unde dupa parerea mea taxele sunt mult prea mari pentru munca depusa. Eram foarte decisi (eu si sotul meu ) sa plecam prin programul "provincial nominees" dar dupa 2 saptamani de studiu pe site-ul ambasadei m-am blocat de tot. Stream-urile pe care se poate pleca sunt fie o oferta de job facuta de provincia aleasa ,fie studiii in provincia respectiva, fie membrii ai familiei din provincia respectiva................deci n-am inteles nimic...........skilled worker defapt presupune o oferta facuta de o anumita provincie nu doar studiile, experienta si aptitudinile. Si eu si sotul meu am lucrat 4 ani pe vase de croaziera............limba nu este o problema Skill-uri am destule.., acum in tara am un job un part time si urmez cursurile universitare ECTS -tocmai am trecut in anul final-............
M-am orientat apoi pe Skilled Worker am inteles ca de anul acesta este obligatoriu testul de limba acreditat (nu este o problema, facem si asta ) dar am vazut pe diferite forumuri ca desi site-ul oficial spune ca s-a micsorat perioada de asteptare multa lume zice ca asteapta de foarte mult timp.Va rog din suflet daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce ar fi mai bine sa aleg care din cele (singurele) doua variante de emigrare pe partea federala este mai bine de ales (ca timp, aplicare, obstacole)...poate n-am inteles eu bine ce despre ce este vorba in noul program provincial.
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat si va doresc mult succes

bogdanduz
04.08.2010, 01:40
Buna ziua.

Cautam de aproape o luna pe cineva care sa stie detalii privind Nova Scotia.
Sintem o familie cu un puisor de 7 ani, caruia vrem sa-i oferim un alt mediu in care sa traiasca. Eu am 37 ani, si sint inginer intr-un santier naval, sotia avind 36, fiind jurist in administratia locala.
Te rog sa postezi mai multe detalii privind "Provincial Nominee Program" pentru NS. Crezi ca in circumstantele de virsta si profesii, avem sanse reale sa ne incadram in conditiile cerute de PNP-NS?

Sintem la inceput de drum, si orice informatie ne este de un real adevar.

Multumesc anticipat, si astept postarile tale.

bursuc
08.08.2010, 21:29
Cristina sunt din Sibiu si vreau sa emigrez urgent.Toti amicii si neamurile stabilite in Canada m-au sfatuit sa citesc forumurile si iata ca am reusit. De o luna incerc sa gasesc varianta cea mai buna de emigrare tinand cont ca verisoara primara stabilita in Ontario imi ofera tot sprijinul de care am nevoie. Eu sunt convinsa ca pot sa ma descurc si singura cu aplicarea actelor fara sa apelez la o firma de mediere (consiliere) unde dupa parerea mea taxele sunt mult prea mari pentru munca depusa. Eram foarte decisi (eu si sotul meu ) sa plecam prin programul "provincial nominees" dar dupa 2 saptamani de studiu pe site-ul ambasadei m-am blocat de tot. Stream-urile pe care se poate pleca sunt fie o oferta de job facuta de provincia aleasa ,fie studiii in provincia respectiva, fie membrii ai familiei din provincia respectiva................deci n-am inteles nimic...........skilled worker defapt presupune o oferta facuta de o anumita provincie nu doar studiile, experienta si aptitudinile. Si eu si sotul meu am lucrat 4 ani pe vase de croaziera............limba nu este o problema Skill-uri am destule.., acum in tara am un job un part time si urmez cursurile universitare ECTS -tocmai am trecut in anul final-............
M-am orientat apoi pe Skilled Worker am inteles ca de anul acesta este obligatoriu testul de limba acreditat (nu este o problema, facem si asta ) dar am vazut pe diferite forumuri ca desi site-ul oficial spune ca s-a micsorat perioada de asteptare multa lume zice ca asteapta de foarte mult timp.Va rog din suflet daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce ar fi mai bine sa aleg care din cele (singurele) doua variante de emigrare pe partea federala este mai bine de ales (ca timp, aplicare, obstacole)...poate n-am inteles eu bine ce despre ce este vorba in noul program provincial.

Buna seara si imi pare rau ca numai acum am mai intrat pe forum si am vazut acest post. Pentru a putea fi in masura sa dau un raspuns cat mai informat at trebui sa stiu care este provincia de preferinta, deoarece fiecare are programul sau specific. Odata ce aflu voi incerca sa gasesc raspunsul.

bursuc
08.08.2010, 21:34
Buna seara,

Desigur. Voi incerca sa descriu programul pe acest forum, pentru ca apoi sa puteti identifica unde va potriviti cel mai bine. Din fericire aici in NS avem ceva constructii navale .Voi reveni imediat ce am putin timp (cat pot de curand). O zi buna!

bogdanduz
09.08.2010, 04:28
Multumesc Bursuc.
Ramin in asteptare.

Lumi4u
25.08.2010, 13:43
Buna seara tuturor,

As dori sa aflu si eu mai multe despre emigrarea in Canada prin programul pe provincii? Ma tenteaza Alberta sau Ontario. Am 45 ani, sunt divortata si am 2 baieti, dar de plecat pt. inceput as pleca cu cel mic, care are aproape 15 ani si va incepe liceul in Septembrie, baiatul cel mare avand 26 ani si servici bun deocamdata. Nu sunt foarte lamurita cum este cu punctajului, avand in vedere ca baiatul este elev.

Multumesc

bursuc
27.08.2010, 19:30
Buna seara tuturor,

As dori sa aflu si eu mai multe despre emigrarea in Canada prin programul pe provincii? Ma tenteaza Alberta sau Ontario. Am 45 ani, sunt divortata si am 2 baieti, dar de plecat pt. inceput as pleca cu cel mic, care are aproape 15 ani si va incepe liceul in Septembrie, baiatul cel mare avand 26 ani si servici bun deocamdata. Nu sunt foarte lamurita cum este cu punctajului, avand in vedere ca baiatul este elev.

Multumesc

In general, programele provinciale de nominare nu functioneaza ca programul federal, bazat pe punctaj. Persoana care aplica sub program provincial trebuie sa tina cont de criteriile de eligibilatate pentru respectivul program /sub-program (stream). Daca indeplineste acele criterii (spre exemplu: varsta, educatie, experienta in munca, etc) respectiva persoana poate aplica pentru nominare cu provincia respectiva. Odata dosarul procesat si aprobat de oficiul de imigrare al respectivei provincii, aplicantul primeste un Certificat de Nominare. Certificatul de Nominare, impreuna cu toate formele si documentele solicitate de Guvernul Federal (Citizenship and Immigration Canada) sub Economic Class - Provincial Nominee vor constitui dosarul aplicantului spre primirea rezidentei permanente(deci este un proces in 2 trepte: provincia pentru nominare si guvernul federal pentru decizia finala, deoare primirea certificatului de nominare nu insemana o garantie a aprobarii rezidentei permanente).
Deci, daca doriti sa aplicati sub unul din programele provinciale, vizitati siteul respectivei provincii (am provided aproape toate link-urile provinciale in psotul meu initial). Cititi cu atentie sa vedeti ce cerinte are provincia si faceti-va o auto-evaluare sa vedeti daca indepliniti conditiile programuli ales.
Dar tebuie sa tineti cont ca nu trebuie sa indepliniti punctaje sau profesia dumneavoastra sa fie una dintre cele 36 sau cate sunt afisate de programul federal Skilled Worker. Daca aveti nelamuriri in timp ce faceti lecturarea programulu, puteti sa intrebati si, in masura in care pot voi incerca sa va raspund. In general nu sunt in masura sa pot fi pe site in cursul saptaminii, ci doar in weekend.

Va doresc succes,

Buna ziua.

Cautam de aproape o luna pe cineva care sa stie detalii privind Nova Scotia.
Sintem o familie cu un puisor de 7 ani, caruia vrem sa-i oferim un alt mediu in care sa traiasca. Eu am 37 ani, si sint inginer intr-un santier naval, sotia avind 36, fiind jurist in administratia locala.
Te rog sa postezi mai multe detalii privind "Provincial Nominee Program" pentru NS. Crezi ca in circumstantele de virsta si profesii, avem sanse reale sa ne incadram in conditiile cerute de PNP-NS?

Sintem la inceput de drum, si orice informatie ne este de un real adevar.

Multumesc anticipat, si astept postarile tale.

Buna seara si imi pare rau sa revin cu intarziere.
Deci, NSNP, sau Nva Scotia Nominee Program are 5 sub-programe (streams). Bazat pe detaliile date, referitoare la varsta si profesie ar trebui sa va uitati in urmatoarele doua optiuni:

- NSNP - Skilled Worker Stream, unde aprobarea este conditionata de o oferta de slujba in provincie. Ati putea incerca sa vedeti piata muncii in domeniul naval. In Halifax este un santier naval: Halifax Shipyad, o divizie a lui Irving Shipbuilding - www.irvingshipbuilding.com (http://www.irvingshipbuilding.com). In perioada pana la sfarsitul anului ei isi vor dubla personalul si fac angajari masive right now (cititi acest articol: http://communities.canada.com/ottawacitizen/blogs/defencewatch/archive/2009/07/24/halifax-shipyard-looking-to-fill-jobs-on-frigate-repair-and-maintenance.aspx). De asemenea mai este un santier in zona Digby, numit A.F. Theriault & Sons Shipyard (site-ul lor este:http://www.aftheriault.com) Daca vreti sa aplicati pentru un job cu ei v-as recomanda sa va faceti un resume (CV) conform modelului canadian.
In situtia in care primiti o oferta de slujba, puteti aplica cu guvernul provincial si daca sunteti nominat sa mergeti pentru rezidenta permanenta.
-NSNP- Community Identified Stream ar fi un alt stream unde nu sunteti conditionat de a avea o oferta de slujba, dar trebuie sa aveti legaturi stabilite intr-o comunitate din Nova Scotia. Pentru a afla ce fel de legaturi trebuie sa aveti, puteti contacta Autoritatile de Dezvolare Regionala (Regional Development Authorities) din cele 13 districte provinciale, deoarece cerintele fiecarei pot fi usor diferite. Detaliile de contact ale acestor organizatii le gasiti aici:http://www.nsarda.ca/default.asp?mn=1.12.32.

V-as recomanda sa cititi guide-ul fiecaruia dintre cele doua streamuri pentru a va face o auto-evaluare de eligibilitate.

Sper ca informatia sa ajute. Daca mai aveti intrebari si pot raspunde o voi face cu draga inima.

Am explicat cum functioneza programele provinciale in general si cu mai multe detalli despre Nova Scotia in doua dintre raspunsurile de mai jos. Spe ca va vor lamuri

popirodi_84
28.08.2010, 04:39
Foarte utile informatiile bursuc! Ai cumva si linkul cu programul provincial pt BC?
Avand in vedere ca trebuie si viza federala pentru candidat, ai idee cat de mult se prelungeste procesul de selectie?
Multumesc!

fifi
28.08.2010, 06:52
Am studiat şi eu mai cu atenţie link-urile date de bursuc şi de fapt mare şmecherie nu pare faţă de procesul clasic de emigrare decât că, zic ei, durează mai puţin, mai puţin de un an cum zice bursuc, însă la toate am văzut că trebuie să ai ofertă de lucru în provincia respectivă.

Ar putea fi un avantaj, acela că se obţine mai repede o ofertă de lucru, fiind criza de forţă de muncă în acele provincii şi ca o bănuială a mea aproape sigură, că dacă întruneşti oareşce din condiţiile lor, adică vârsta, una din meseriile căutate(care sunt destule, am observat), poţi încerca să aplici şi ai şanse să fii acceptat şi fără acea ofertă de muncă.

Aş vrea aici să încurajez aplicanţii aducând o lămurire: este o diferenţă uriaşă între ofertă de lucru si contract, anume că prin oferta de lucru angajatorul nu se obligă la nimic şi deci nu-i e teamă să facă o ofertă cuiva din afara Canadei, presupunându-se că el îi acordă acel loc de muncă odată ajuns în Canada. Contractul însă presupune ca angajatorul să asigure locul de muncă acelei persoane, după ce el, ca angajator a primit aprobarea, după 6 luni de la forţele de munca din Canada, că poate aduce pe cineva din altă ţară, deci presupune un oareşce efort.

popirodi_84, link-ul pentru British Columbia e aici: http://www.welcomebc.ca/wbc/immigration/come/work/about/index.page?

Baftă tuturor!

bursuc
28.08.2010, 14:14
Foarte utile informatiile bursuc! Ai cumva si linkul cu programul provincial pt BC?
Avand in vedere ca trebuie si viza federala pentru candidat, ai idee cat de mult se prelungeste procesul de selectie?
Multumesc!

Buna ziua,

Am vazut ca link-ul a fost adaugat de Fifi. As vrea sa adaug la comentariile aceleiasi persoane ca imigrarea via programe provinciale este intr-adevar o cale prin care fiecare provioncie isi alege imigrantii in functie de nevoile propriei sale ecoconomii. Spre exemplu, s-ar putea ca cineva sa aiba studii/calificari/experienta bogata intr-un domeniu care este vital economiei unei provincii dar respectivul domeniu nu se afla pe lista federala sub Skilled Workers. Optiunile aplicantului sunt:
- ori nu se califica pentru a aplica sun programul federal, deoarece meseria sa nu este pe lista
-ori se concentreaza pe provincia care are nevoie de calificarile sale si aplica prin programul provincial.
Daca provincia il aproba la nivel federal nu va fi nici o obiectie ca meseria respectiva nu este pe lista lor.
De asemenea procesarea aplicatiilor prin programele provinciale este mult mai rapida (programul federal Family Class Program este exclus din acesta referire ). Conform acordului dintre guvernele provinciale si cel federal procesarea dosarelor nominalizatilor provinciali este executata cu prioritate vis-a-vis dosare depuse direct prin programele federale (din nou, Family Class nu se include).
Vizitati acest link pentru a avea idee despre numarul de luni necesare procesarii dosarelor sub programul federal Skilled workers:
http://www.cic.gc.ca/english/information/times/international/02a-skilled-fed.asp#note
Vizitati acest link pentru a avea idee despre numarul de luni necesare procesarii aplicatiior de rezidenta permanenta (aprobare imigrare) pentru nominalizatii provinciali: http://www.cic.gc.ca/english/information/times/international/04-provincial.asp

In ceea ce priveste Oferta de munca sau Contract de munca:
-daca o persoana are oferta de slujba permanenta (in scris de la un angajator care se obliga sa angajeze persoana tinindu-i slujba pentru o perioada de X luni) procesarea dosarului sau la nivel provincial de face expediat si, in situatia in care, intre timp persoana a primit certificat provincial de nominare, el/ea va fi suportat in obtinerea unui permis de lucru, pentru a putea incepe lucrul in timp ce i se proceseaza dosarul de rezidenta permanenta.
In situatia in care un angajator semneaza un Contract de munca cu o persoana straina, acest contract se poate face in bazaTemporary Foreign Worker Program, care este un program dezovoltat de catre Human Resources Development and CIC. In NS cel putin, persoanele care au venit sub acest program sa lucreze temporar (cel mult 24 luni) sint eligibile pentru a aplica sub programul provincial daca angajatorul la care lucreaza pe contract temporar doresc sa le sustina aplicatia de imigrare.

Cam atat. Sper ca informatia sa fi fost utila.

popirodi_84
29.08.2010, 14:01
[QUOTE=bursuc;197037]Buna ziua,

Spre exemplu, s-ar putea ca cineva sa aiba studii/calificari/experienta bogata intr-un domeniu care este vital economiei unei provincii dar respectivul domeniu nu se afla pe lista federala sub Skilled Workers. Optiunile aplicantului sunt:
- ori nu se califica pentru a aplica sun programul federal, deoarece meseria sa nu este pe lista
-ori se concentreaza pe provincia care are nevoie de calificarile sale si aplica prin programul provincial.

Va rog sa ma deslusiti si pe mine cu aceasta lista federala cu Skilled Workers. Doar acele cateva zeci de meserii sunt acceptate? Eu de exemplu am terminat Contabilitate si Informatica de Gestiune si lucrez de 6 ani intr-o banca. Am ocupat diferite pozitii dar de un an ocup functia de director agentie bancara; ma incadrez sau nu???:thinking:

"Daca provincia il aproba la nivel federal nu va fi nici o obiectie ca meseria respectiva nu este pe lista lor."

Banuiesc ca nu este o cerere prea mare pt domeniul bancar (:lol:) si atunci ma gandesc daca diploma asta ma ajuta cu ceva - primesc vreun punct pentru studii superioare chiar daca ei nu pot folosi pregatirea mea? Sa nu credeti ca am probleme in a face cu totul altceva decat ce am facut pana acum...ma gandesc doar cat de inutila este diploma mea acum!

camibun
30.08.2010, 12:39
Buna seara!
Imi poti spune in ce consta examenul medical (in cazul persoanelor care doresc sa emigreze in Canada)?

bursuc
19.09.2010, 19:52
[QUOTE=bursuc;197037]Buna ziua,

Spre exemplu, s-ar putea ca cineva sa aiba studii/calificari/experienta bogata intr-un domeniu care este vital economiei unei provincii dar respectivul domeniu nu se afla pe lista federala sub Skilled Workers. Optiunile aplicantului sunt:

Va rog sa ma deslusiti si pe mine cu aceasta lista federala cu Skilled Workers. Doar acele cateva zeci de meserii sunt acceptate? Eu de exemplu am terminat Contabilitate si Informatica de Gestiune si lucrez de 6 ani intr-o banca. Am ocupat diferite pozitii dar de un an ocup functia de director agentie bancara; ma incadrez sau nu???:thinking:

"Daca provincia il aproba la nivel federal nu va fi nici o obiectie ca meseria respectiva nu este pe lista lor."

Banuiesc ca nu este o cerere prea mare pt domeniul bancar (:lol:) si atunci ma gandesc daca diploma asta ma ajuta cu ceva - primesc vreun punct pentru studii superioare chiar daca ei nu pot folosi pregatirea mea? Sa nu credeti ca am probleme in a face cu totul altceva decat ce am facut pana acum...ma gandesc doar cat de inutila este diploma mea acum!

Deci, in Nova Scotia cineva care are o oferta de munca poate aplica pentru nominare sub programul provincial. In ceea ce priveste eigibilitatea la categoria studii, aplicantul trebuie sa aiba minimum 13 ani de "formal education" ceea ce insemana absolvirea liceului (12 ani) plus inca un an de post-liceal, sau un liceu industrial (calasa a 13-a). In situatia dumneavoastra este clar ca va calificati din punct de vedere studii.
Programele provinciale nu lucreaza pe sistemul de puncete. Ele au criterii de eligibilitate care se aseseaza la nivel de:
-varsta
-studii/educatie
-set de skills
-work experience
-financial supports
Deci, daca dvs aplicati odata cu altcineva care are numai 13 ani de scoala, amandoi va calificati la fel de bine si egal .
Pentru mai multe informatii urmati link-ul acesta si, odata ajuns la respectiva pagina, va rog cititi Application Guide" unde veti avea enumerate criterrille de eligibilitate:
http://novascotiaimmigration.com/skilled-worker-stream

In ceea ce priveste utilitatea diplomei, nu fiti pesimist. Va puteti oricand face o asesare a studiilor si primi recomandari in ceea ce priveste numarul de credite pe care trebuie, eventual, sa le mai luati pentru a vi se echivala studiile. Totul este posibil daca este dorinta de a reusi.

Lista federala se aplica numai atunci cand cineva aplica direct la CIC.
Daca vizitati link-ul acesta veti putea citi despre sectoarele economice ale Novei Scotia unde este cerere de skilled workers si veti vedea ca "accounting" este in high demand aici:
http://novascotiaimmigration.com/opportunity-sectors
Lista nu este exhaustiva si, atata timp cat un angajator ofera job cuiva intr-un sector pe care nu-l veti vedea mentionat uramrind link-ul de mai sus, persoana este eligibila.
Va doresc numai bine.

Buna seara!
Imi poti spune in ce consta examenul medical (in cazul persoanelor care doresc sa emigreze in Canada)?

Este un set de examene medicale care vor fi pe o lista trimisa de la sectia de imigrare a Ambasadei Canadiene. Din cate imi amintesc este vorba de sange, inima, pulmonar. Exista clinici care sunt agreate de CIC si vi se va preciza la care trebuie sa mergeti si acolo veti avea toate testele facute. Rezultatele sunt trimise direct la Ambasa si, in situatia in care totul este OK, vi se vor cere pasapoartele pentru aplicarea vizei.

fifi
20.09.2010, 17:17
Este un set de examene medicale care vor fi pe o lista trimisa de la sectia de imigrare a Ambasadei Canadiene. Din cate imi amintesc este vorba de sange, inima, pulmonar. Exista clinici care sunt agreate de CIC si vi se va preciza la care trebuie sa mergeti si acolo veti avea toate testele facute. Rezultatele sunt trimise direct la Ambasa si, in situatia in care totul este OK, vi se vor cere pasapoartele pentru aplicarea vizei.

Eu le-am făcut mai curând, în Canada e adevărat dar tot la fel trebuie să fie, e vorba de sange, urină, raze la plămâni şi un examen medical general. Se urmăreşte în principal ca persoana care doreşte să devină rezident permanent să nu sufere nici un handicap major din cele care au nevoie şi dreptul la îngrijiri speciale, din partea guvernului în Canada, sau vreo boală venerică sau contagioasă cum ar fi HIV, tuberculoză, hepatita A şi mi se pare că nici pe diabetici nu-i acceptă deoarece au nevoie de un tratament medical permanent şi în cele mai multe cazuri nu se pot întreţine singuri.

mikutzu
27.09.2010, 15:36
buna,
cum aplici pt.PNP: din romania sau din canada?daca intru in canada cu viza de turist,pot aplica apoi pt.una din vizele descrise de tine?am vreo sansa cu agronomia?mai trebuie date ceva diferente sau se recunoaste diploma?
multam si vant din pupa.

fifi
03.10.2010, 18:33
Bună mikutzu,
cred că întrebările tale se adresează forumistei bursuc dar până vine ea îţi răspund şi eu ce ştiu, dacă ea ştie altfel poate să mă contrazică, nu e nici o supărare.

pentru viza de rezident permanent prin PNP nu poţi aplica decât din România, ţara de rezidenţă, din Canada poţi aplica doar dacă ai statut de rezident temporar oferit de un contract de muncă pe durata legală a procesării vizei, cu viza te turist nu ai dreptul să aplici pentru PNP din Canada, de fapt cu viza de turist nu prea ai nici un drept decât acela de a vizita pe perioada acordată de viză.

la depunerea dosarului de rezidenţă permanentă din România,pentru calcularea punctajului diploma de facultate ţi-e recunoscută, însă odată ajuns aici, în perpectiva obţinerii unui loc de muncă e recunoscută sau nu, în funcţie de compania sau instituţia la care aplici pentru un loc de muncă şi de postul la care aspiri.

DanaMi
15.12.2011, 19:40
buna seara, as avea si eu 2 intrebari, daca ma poate ajuta cineva, eu si sotul ne-am hotarat sa aplicam pe Manitoba PNP - family support, la indrumarea matusei sotului, intrebarea ar fi daca este recunoscut gradul de rudenie avand in vedere ca tatal sotului nu este tatal biologic si nici adoptiv, este tata vitreg, matusa fiind sora tatalui? intrebarea 2 este daca stiti cam cat dureaza procesul pe acest program. va multumesc