PDA

Arată versiune întreagă : Montreal in imagini neoficiale

ganimede
01.09.2005, 09:30
http://www.geocities.com/casamede2005/index.htm

04.09.2005, 00:51
Am vazut Site-ul dedicat celor care ar dori sa emigreze in Canada.Relevant,nu zic nu,dar....acesta este sistemul,un angrenaj multiplu caruia cel ce este raspunzator sa-l ,,curete,, cand si cand si sa-l mai ,,unga,, conform unui program prestabilit,primeste ordine precise,de unde sa inceapa si unde sa se opreasca.Adica?De AICIsi pana ACOLO respectivul instituit pe scaunul administrativ,va trebui sa acorde atentia impusa[cartierecentrale,rezidentiale,zoneleinstitutiilor guvernamentale,etc.etc.]De ACOLO si mai .....departe,sa mai iasa omul de rand sa mai mature,mai ia un gunoi depe jos,mai tunde un spatiu verde[daca are,daca nu...sa tunda oulsmileys/smiley36.gif].Asta exista oriunde in lumea asta.Unde nu s-ar gasi si la noi lucruri ,,aruncate,,la trotuar.S-ar deschide magazine Second-hand de:mobila,televizoare,imbracaminte chiar si copii noi-nascuti caci frecvent vedem pe tv.cum sunt gasiti copii abandonati.Mai deunazi la Pro.Tv.au relatat un cazde care sunt convins ca l-ati urmarit.A fost gasitao sacosa de plastic cu un nou-nascut in ea.Banuiesc ca persoana care a ,,uitat,,sacosa cu pricina,facuse cumparaturile la piata,cumparandu-si printre altele si unbebelus,dar intamplarea a facut sa ,,uite,,sacosicasmileys/smiley24.gif.Deci......ceea ce am vazut pe site-ul respectiv,este o nimica toata.Stai sa iti zic aici eu,cum in Atena daca se supara gunoierii,intr-o singura zi,pubelele de gunoi nu se mai vad.Sunt acoperite de saculete speciale pentru gunoi,caci daca nu mai incape in pubela,mai pun pe langa ea.....si pun...si mai pun...sitot mai arunca de dispare pubela cu totul.Iti imaginezi dragul meu,cam ce ,,muntsisori,,de gunoaie gasesti la tot pasul.Am locuit in Atena 15 ani si este experienta traita de mine si de familia mea,cat si de multi altii care traiesc in acest angrenaj care o parte din el beneficiaza de favoritisme,pe cand cealalta parte.....,,scartsaie,,.Cat priveste romanul care intindea mana la un hot-dog.Nu vad raul in asta.Mai bine pui mana si muncesti.Nu ai?Ceri.Dar nu fura.Asa au facut unii prin Europa de iti era si rusine sa mai iesi pe strada,caci se dadeau pe canalele de televiziune ca a fost prins cetatean roman cu bunuri furate din case,magazine,masini.Si multe altele.

S-auzim de bine

ganimede
06.09.2005, 11:32
Situl
este destinat celor care vor sa emigreze in
Canada spre a face o comparatie intre ce au in Tara si ce gasesc peste
Ocean. Este adevarat pozele nu reusesc sa surprinda un lucru extrem de
important: citi romani stau pe ajutor social (un fel de somaj care ti
se da daca nu iti gasesti de lucru).

Magazine second hand sunt destule si in Canada ca si gunoieri amatori care
culeg ce arunca lumea (televizoare, saltele, aragaze electrice, mobila), le
reconditioneaza si le vind.

Totusi ceea ce este cel mai frapant in Montreal sunt casele de lemn. 90-95% din
imobilele de locuit sunt facute din lemn in totalitate, pe dinafara cladirea
fiind faiantata cu un strat subtire de caramida rosie (a se vedea detalii la adresa de mai jos):</span>

http://www.geocities.com/casamede2005/MagaziileDinMontreal HTML.htm

ganimede
06.09.2005, 11:33
</span><a href="%0Ahttp://www.geocities.com/casamede2005/MagaziileDinM&#111;ntreal%20HTML.htm" target="_blank">

http://www.geocities.com/casamede2005/MagaziileDinMontreal HTML.htm</a>

coriana
06.09.2005, 11:39
Am locuit 1an si jumatate in Chicago.........pozele dvs.,precum si comentariile alturate lor sunt foarte graitoare ....imi vine sa schimb titlul si sa spun :"Chicago in imagini neoficiale ".....da stiu ,sunteti multi care sunteti gata sa ma contraziceti.........dar,de data aceasta nu va mai ascult........Mentionez,ca nu am dus-o greu,ci chiar binisor in Chicago....sunt obiectiva.....ceea ce ma impinge sa las acest mesaj,este ....ca aviz celor multi care sunt atat de creduli inca,precum eu am fost.....

Ar mai fi multe de adaugat........plecand din Romania pierzi unele-castigi altele......ajungand in Sua pierzi unele-castigi altele....in fine fiecare cu alegerile lui....SURPRINZATOR-ma voi intoarce in sua peste ceva vreme.....Las pe fiecare cu concluziile lui asupra povestioarei mele....

Va salut pe toti!

ganimede
06.09.2005, 11:43
</span>LOCUINTE DIN MONTREAL (http://www.geocities.com/casamede2005/MagaziileDinM&#111;ntrealHTML.htm)

scuze pentru postari multiple, am avut ceva probleme cu citarea adresei.

ganimede
06.09.2005, 11:48
Te asteptam cu situl "Chicago in imagini neoficiale"

GNChicago
06.09.2005, 14:29
Cineva mi-a spus mai de mult:"sa nu refuz ceva care e pe gratis".

Poza cu tipul care are un tricou cu Evenimentul zilei, nu mi se pare semnificativa. Am convingerea ca daca as fi trecut pe acolo si mi s-ar fi facut pofta de un cirnat, nu as fi stat pe ginduri;asta nu inseamna ca un cirnat imi va schimba convingerile politice ala Bacau probabil.

Daca as fi agreat cu politicianul, in mod sigur nu l-as fi refuzat.

Deasemenea in supermarketuri americane unde se ofera tot felul de mincaruri de consumat pe loc, daca am chef servesc chiar daca nu am intentia sa cumpar, doar ptrca am probabil alte planuri. le fac o favoare ca gust ptrca chiar daca nu cumpar pot vorbi despre acel fel de mincare, asa cum am vorbit de preparatele Angelei, cu toate ca nu le-am gustat.

O ultima varianta ar fi ca acel tricou sa fie facut cadou, sau abandonat de un roman si altcineva sa-l poarte, totul e posibil. Innocent until proven guilty!

Cit priveste constructiile din lemn, cu ani in urma am fost vizitat de o familie care in Ro. statea la bloc si a stat vreo sase luni la mine si dupa un timp mi-a marturisit ca nu-l mai dor ciolanele asa cum il dureau in Ro. la blockurile de beton.

Acum m-am mutat de acolo si cred ca e o combinatie caramida si lemn, oricum nu e carton asa cum am vazut unele case in Chicago in anumite zone.

Chicago are tot felul de constructii, e un oras minunat si multi spun ca e capitala arhitecturii mondiale, dar sint gusturi si gusturi....

Personal. "I LOVE CHICAGO!"

ganimede
08.09.2005, 10:28
Citat</span>

Cit priveste constructiile din lemn, cu ani in urma am fost vizitat de
o familie care in Ro. statea la bloc si a stat vreo sase luni la mine
si dupa un timp mi-a marturisit ca nu-l mai dor ciolanele asa cum il
dureau in Ro</span>. la blockurile de beton.

End Citat

Am auzit si eu pareri din acestea sunt oameni care vorbesc sa se afle in treaba. Ar face orice ca sa denigreze Romania.

Poti sa-ti pui covor pe jos, carpeta etc., pentru amortizarea socurilor. Solutiile sunt simple.

</span>

GNChicago
08.09.2005, 12:13
Denigrarea Romaniei este out of context, in niciun caz nu ar fi facut-o in fata mea. Poate mai degraba un compliment ca se simte bine la mine sau mai binezis ca s-a simtit bine ptrca acum pot spune:"Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!"

Oricum nu putea sa puna covoare si pe pereti, tavan, hallways, etc.

Poate ca avea dreptate si omul mi-a spus cum se simte.

Principalul este ca nu trebuie sa aparam Romania in orice ocazie, orice s-ar intimpla acolo.....se intimpla si lucruri bune dar si rele. Daca nu avem o atitudine obiectiva, atunci toata lumea pierde.

La fel e valabil si ptr America..... Imi place sa spun ca in America orice a-i face, sau spune circa 50% sint pentru si circa 50% sint impotriva, "sau invers".

Progresul apare din aceste contradictii, concurenta, etc.

Iubesc Romania, dar asta nu inseamna ca sint 100% de acord cu tot ce se intimpla acolo.....

hazel
08.09.2005, 12:36
Orasul Montreal este unul dintre cele mai fermecatoare orase din Nord America. Multi si-au gasit o a doua casa si familie in orasul Montreal, cu alte cuvinte multi il iubesc asa cum este, cu bune si cu mai putin bune.O prietena foarte buna a mea a stat 7 ani in Montreal si dupa aceea s-a mutat in California, langa LA. Ii este dor non stop de Montreal, mereu mi se plange de dor la telefon. Stie ea ce stie. Este un oras care freamata de viata, ceea ce in Nord America este o calitate pe care putine orase o au.

Intrebare esteai vrut de fapt sa abordezi subiectul emigrarii la Montreal, in Canada sau sau al emigrarii in general? Nicaieri nu umbla caini cu colaci in coada. Nu cred ca pt majoritatea celor careau plecat din Romania grosimea zidurilor de la Montreal sau de aiurea reprezinta marea problema existentiala, desi poate constitui un motiv de mirare al noului venit, odata cu puzderia de vevelici de prin parcurismileys/smiley4.gif

GNChicago
08.09.2005, 14:20
Hazel, am auzit numai lucruri bune despre Montreal si cind eram in Ro. si stiam franceza visam Canada, dar s-a intimplat cu Chicago. Intortocheate sint caile DOMNULUI. Nici Chicago nu mi-a placut la prima vedere dar eram in wrong place si speriat de altii de orasul lui Al Capone. acum ma simt ACASA in Chicago.

Cit priveste despre prietena ta, Hazel cred ca trebuie sa adaugi o eroare de cel putin 50% in contributia orasului si a ta. Si mie mi-au lipsit prietenii cind am venit aici si nu puteam sa le scriu sau sa-i sun ptr a nu le face rau, dar acum cu e-mail, open relationship e altceva.

Am in NY un prieten, coleg de liceu care mereu imi spune cind vin la el; desi am fost la el de citeva ori in combinatii cu conventiile, el a fost la mine doar odata si a stat doar citeva ore in fuga....Ii raspund ca vin diseara si el ma crede si ne amuzam pe chestia asta.

Adevarul e ca pe vremea lui ceausescu, toti vroiau la bloc din cauza caldurii si apei calde, etc., dar in zilele noastre majoritatea vor la curte, la vila, izolati mai putin comunicativi, s-a urcat (ghici ce)in copac.

Cit priveste inceputul, trimite-mi 20 dollars (Glumesc!)si-ti povestesc ceva din inceput, prepublication price....

Life goes on...

hazel
08.09.2005, 14:39
GNC, prima oara mi-am depus dosarul pt partea franceza pt Montreal, dar pana la urma n-a fost sa fie si a fost partea engleza. Franceza o stiam si eu dar acuma nepracticand-o imi moare incet incet... cum ziceam, este un oras fermecator, vorbesc ca turist, desigur, dar si prietena mea o fi stiind ce stie, sa il regrete ea asa....GN cred ca ne simtim acasa unde ne-a aruncat soarta si intamplator ne e si bine, noua si familiei.... eu uneori visez sa ma intorc in Europa, nu in Romania, undeva in vestul Europei. Dupa aia ma duc in Europa si imi lipsesc multe de pe aici.... uite-asa e omul.

ehehe, cu inceputurile.... hai ca iti trimit cecul, cand povestesti?:-) poate avem si altii istorioare de inceputuri si initiem un concurs smileys/smiley1.gif

GNChicago
08.09.2005, 14:52
La anul ma duc la Omul si de acolo la cabana Malaiesti, ca n-am mai fost de multisor, deasemenea Cluj, Iasi, litoral, etc.

In 2001 ne-a lasat telecabina la Babele fara sa ne intoarca si ne-a apucat noaptea pe Jepi si cred ca unii au incurcat-o rau de tot, a fost teribil.

Ar fi fost OK daca ne spunea dar au tinut secret ca nu o sa functioneze cabina la intoarcere.

ganimede
09.09.2005, 10:21
Citat:

cum ziceam, este un oras fermecator, vorbesc ca turist, desigur,

</span>Ca turist e super. De altfel si ultimul sat din Muntii Apuseni
este frumos vara. Insa ca emigrant nu este placut deloc. 90-95% din cei
ajunsi in Montreal fie nu au de lucru, fie lucreaza la negru, fie sunt
pe la studii cu bani imprumutati de la stat desi au virste peste 33-34
de ani.

</span>

ovex
10.09.2005, 10:46
Stii ce mi-a placut mie?Dupa faza cu carnatii,acei "saraci" ce crezi ca au zis?Suntem satui,hai sa ne luam scuterele (vezi ultima dintrefotografii) si sa plecam acasa.In Romania ce-ar fi zis "saracii" nostri(cei care au o casa,bineinteles):hai acasa pe jos ca nici bani de autobuz n-avem! Deci pana la urma unde e mai rau?Acest site vrea sa scoata in evidenta lucruri nu tocmai placute din Canada,lucruri reale dealtfel,dar comparatia intre nivelul de trai din Ro si cel din Ca,eu zic ca inclina clar spre Canada.In Romania de ex.,faci cursuri de lb romana si esti platit de stat?Sau o chestie mai simpla: o familie de tineri care in Ro la (inceput) au salarii sa zicem de 10.000.000 amandoi(el 5,ea 5)deci cam 400CAD(asta daca au noroc).In Canada au amandoiminim 2000CAD(el 1000,ea 1000).Cei din Ro platesc o chirie de 200CAD+100CAD taxe(apa rece,calda,curent,gaz,caldura,cablu,telefon)iar cei din Ca de 500CAD cu totul.Asta in conditiile in care ambele familii traiesc in conditii modeste.Deci cei din Ca raman cu 1500CAD iar cei din Ro cu 100 CAD.Deci nu cred ca mai are rost sa mai subliniez care e diferenta.Azi e 10.09.2005 si la statiilede benzina pretul unui litru de benzina este 40.000 de lei!!!!! Deci 1,6CAD! In Montreal,tot azi,benzina este 1,3CAD(fapt confirmat de prietenul meu deacolo).De ce am scris de benzina?pai de aici pleaca toate.Trenul s-a scumpit anul asta cu 45%,la curent s-a mai pus tot in 2005-31%,preturile la mancare sunt MAI MARI in Romania decat laMontreal.Deci,eu zic ca e mai bine in Romania doar ptr. cei care au intradevar un serviciu platit cu peste 1000USD/luna,au o afacere foarte tare sau pur si sipluptr. cei caredelapideaza cu acte "in regula".In rest,eu ca om simplu,e posibil sa nu ma prea realizez in Canada,in Romania n-am oricum nici o sansa sa fac lucrul asta(de asta imi si pare rau caam mai stat in Ro dupa facultate),dar in simplitatea mea nu pot sa concep ca maine,ma voi trezi si cand ma voi uita pe geam voi vedea mobila,televizoare,etc.,lasate de romani pur si simplu ptr. ca nu mai au nevoie de ele.In Canada,se intampla zilnic chestia asta.Deci...iar nu e termen de comparatie.

Nu vreau sa supar pe nimeni,fiecare are dreptatea lui dar nici nu poti sa araticu un soi de subiectivism,zic eu,doar lucrurile urate dintr-otara.Sigur ca semnalele de alarma trase de voi,cei de peste ocean sunt foarte necesare si ne mai trezesc la realitate dar trebuie postate si avantajele societatii canadiene in ceea ce priveste viata de"nou venit" si nu numai.

ganimede
12.09.2005, 08:35
Pt Ovex

Se vede ca nu cunosti situatia. Vorbesti din auzite. Calculele pe care le faci sunt simpliste si naive.

citez

In Canada au amandoiminim 2000CAD(el 1000,ea 1000).Cei din Ro platesc o chirie de 200CAD+100CAD taxe(apa rece,calda,curent,gaz,caldura,cablu,telefon)iar cei din Ca de 500CAD cu totul.Asta in conditiile in care ambele familii traiesc in conditii modeste.Deci cei din Ca raman cu 1500CAD iar cei din Ro cu 100 CAD.

end citat

Daca este vorba de minim atunci minimul pe familie este aproximativ900 (pentru amindoi, nu fiecare). Din banii acestea platesti chirie 500+curent+telefon+mincare(250 minim) si vezi ca nici cu 100 dolari canadieni pe luna nu ai ramas.

Exemplu pe care l-ati dat este pentru emigranti, unul fericit. Multi cu studii superioare (pentru ca altfel este extrem de greu de plecat in Canada) in loc de joburi de muncitori necalificati, preferasa-si refaca studiile cu bani imprumutati de la statul Canadian. In cazul fericit in care ambii membrii iau cite o bursa de 750 CAN atunci pot conta pe o perioada de 2-4 ani pe 1500 CAN pe luna pe familie. Cu banii acestea abia se traieste iar la terminarea studiilor ramii cu datorii imense.

ovex
13.09.2005, 03:00
[QUOTE=ganimede]

Pt Ovex

Se vede ca nu cunosti situatia. Vorbesti din auzite. Calculele pe care le faci sunt simpliste si naive.

citez

In Canada au amandoiminim 2000CAD(el 1000,ea 1000).Cei din Ro platesc o chirie de 200CAD+100CAD taxe(apa rece,calda,curent,gaz,caldura,cablu,telefon)iar cei din Ca de 500CAD cu totul.Asta in conditiile in care ambele familii traiesc in conditii modeste.Deci cei din Ca raman cu 1500CAD iar cei din Ro cu 100 CAD.

end citat

Daca este vorba de minim atunci minimul pe familie este aproximativ900 (pentru amindoi, nu fiecare). Din banii acestea platesti chirie 500+curent+telefon+mincare(250 minim) si vezi ca nici cu 100 dolari canadieni pe luna nu ai ramas.

Exemplu pe care l-ati dat este pentru emigranti, unul fericit. Multi cu studii superioare (pentru ca altfel este extrem de greu de plecat in Canada) in loc de joburi de muncitori necalificati, preferasa-si refaca studiile cu bani imprumutati de la statul Canadian. In cazul fericit in care ambii membrii iau cite o bursa de 750 CAN atunci pot conta pe o perioada de 2-4 ani pe 1500 CAN pe luna pe familie. Cu banii acestea abia se traieste iar la terminarea studiilor ramii cu datorii imense.

[QUOTE]

Eu nu am fost acolo,e adevarat.Dar ceea ce incerci sa faci tu,adica sa sugerezi ca in Canada e al dracului de rau si cu alte cuvinte nu are rost sa mai emigreze nimeni,mi se pare ridicol.Nu am chef de polemici,dar din cate am citit in postarile tale,dai cu carioca neagra peste tot ceea ce inseamna Canada! Am multi prieteni acolo care au 5 ani,4 ani,3 ani 1 an de cand sunt acolo si chiar ultima familie de prieteni a aterizat in Montreal luna asta in 16.Eu la ei m-am referit cand am spus cat castiga ptr. inceput.Bineinteles ca poti sa-ti cauti de lucru si sa nu gasesti...se stie ca la inceput nu te asteapta nimeni cu bratele deschise dar ai si o alta alternativa :sa nu stai cu mainile in san si sa-ti cauti de lucru ORIUNDE,INDIFERENT CE STUDII AI.Asa ca cei 2 de care-ti scriu lucreaza la negru ptr,50CAD/zi fiecare deci peste 1000$CAD/21zile lucratoare.Asta inseamna cam 6,ceva/ora.E putin nu?Asa zic si ei ,deocamdata dar au 2000/luna!De luna viitoare vor lua si cate 260CAD alocatie ptr copil si odata la 3 luni cate 500CAD tot ptr. copil,deci undeva in jur de 400/luna au ptr.copil.Gradinita ii costa 7 CAD/zi(ca pana la 25$/zi suporta guvernul),deci 150/luna dau ptr. gradinita.Tot de luna viitoare intra pe ajutor social si vor primi cat ai zis tu:adica 900$CAD.Deci 2000(salarii)+900(ajutor social)+400(copil)=3300$CAD. Acum cheltuielile:punem aici cat ai zis tu:750(Chirie+taxe,desi ei in 520 au totul inclus,dar...)+150 (gradinita)+400!(mancare)=1300$CAD .Deci le raman in jur de 2000 in mana ptr. alte cheltuieli.

Acum unii o sa zica:da, romani-lucreaza la negru ,fac smecherii,iau bani si dintr-o parte si din alta,nu platesc impozit pe banii castigati la negru,inseala statul....- eu de astea sunt satul!!! Mai posta unul pe forum si scria ca de ce dracu' i-a trebuit lui Canada(emigrase) ca in Canada el are un salariu mediu,dar cand lucra in Romania la o mare firma si pleca prin delegatii prin lume,NEVASTA-SA SE PLICTISEA PE PLAJILE INSORITE DIN LUME,PANA VENEA EL DE LA CONFERINTE si asta cand in Romania era Craciun!Pai de ce a plecat?O sa zica toti: DE FRAIER!Asa este.Dar cei care o duc de pe o zi pe alta in Romania,vor sa plece de fraieri?Eu zic ca NU!

Repet daca e cazul,LA INCEPUT E GREU,dar poti sa te informezi,sa pleci pregatit,sa fi pregatit de ORICE MUNCA(!!!!!!!)in primele luni,ca daca ai fite si ifose nu are rost sa emigrezi!Daca ai un salariu mare in Romania,nu pleca si fa-ti viata buna aici,in tara.Dar ptr. cei cu nivel mediu de viata,daca<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

ganimede
13.09.2005, 09:59
Citat Ovex

Eu nu am fost acolo,e adevarat.Dar ceea ce incerci sa faci tu,adica sa
sugerezi ca in Canada e al dracului de rau si cu alte cuvinte nu are
rost sa mai emigreze nimeni,mi se pare ridicol.

end

</span>Este rau pentru romanii cu studii superioare. Acestea nu isi
gasesc de lucru. Din pacate statul Canadian tocmai pe ei ii selecteaza.

</span>

ovex
14.09.2005, 02:53
Citat Ovex
Eu nu am fost acolo,e adevarat.Dar ceea ce incerci sa faci tu,adica sa sugerezi ca in Canada e al dracului de rau si cu alte cuvinte nu are rost sa mai emigreze nimeni,mi se pare ridicol.
end

Este rau pentru romanii cu studii superioare. Acestea nu isi gasesc de lucru. Din pacate statul Canadian tocmai pe ei ii selecteaza.

DA!Sunt sigur ca ar merita sa fie selectati si "meseriasii" din multe domenii,care nu au facultate dar stiu meserie.Cu asta sunt de acord.Romanii cu studii superioare nu-si gasesc de lucru(la inceput)in meseria lor,conform pregatirii lor si experientei acumulate AICI.Cand pleci trebuie sa stii chestia asta si sa mai fi pregatit sa muncesti ORICE(6,8,12,max 24de luni).Daca te "duce capul",te adaptezi si esti deschis,repet la orice ptr. inceput,cred ca ai sanse mari de izbanda dupa 2-3 ani si asta pana la sfarsitul vietii.Dar asta depinde de fiecare in parte,de franceza pe care o stie,de cat e de capabil sa-si continuie studiile in Quebec(en francais,bien sure),nu sa astepte sa i se ofere aproape pe tava ca in Ro. ,un post in care chiar daca nu stie (sau stie ceva)dar vezi doamne are pregatire.E dur,neplacut,dar trebuie sa fie greu la inceput ca apoi sa dai de bine.Noi romanii nu prea avem rabdare ca lucrurile sa mearga asa si repede ne plangem de mila in loc sa cautam solutii.

05.11.2005, 12:33
Ok eu locuiesc in Canada in Ontario,m-am casatorit cu un canadian ,am fost asistenta medicala in Ro ,si aici este foarte greu sa ma inregistrez,asa ca de lucru de cand am venit de 1 an nu mi-am gasit ,sa stii ca numai cu PILE iti gasesti si aici,sotul meu lucreaza,si are 2500$ pe luna,din care platim 1500$ pe rata de la casa,ca ne-am inprumutat la banca pt casa,si din 1000$ platim 500$ nuami pe facuri,apoi mai snat si asigurari de casa,de masina ,si mai ramanem cu 300$ de mancare,si nu iti ajunge fiindca mancarea e foarte scumpa,aici. Ziceai tu de prietenii tai ca iti zic ca un cuplu de profesori care snat aici au 2000$ si traiesc bine ca platesc taxe de 500$ ,ma asta daca au casa platita,adica daca nu platesc rata la banca,ori daca stau cu chirie la apartament aici snat de la 700$ chiriileapoi iar cu taxele cat vine?,si cand ajungi aici ,ca emigrant crezi ca imediat te baga profesor?stii prin cate examene si probe treci?si de fiecare data iti trebuie bani ca sa dai examenele.Ce sa zic si aici este birocratie multa,eu nu credeam inainte sa vin ca e asa,sistemul sanitar e la pamant ,il apreciez pe cel din Ro ,am facut de 8 ori infectie in ureche si nu m-a trimis medicul de famile la ORL,ca imi zicea ca nu e grav auzi?in Ro ajungeam in aceeiasi zi la OrL,si aici nu poti merge direct la Orl daca n-ai trimitere de la medicul de familie,ca nu te primeste,si astepti cand iti face trimiterea cate 6-8 luni cateodata ,soacra-mea a stat 4 luni cu piciorul rupt in pat asteptand sa mearga la ortoped.Deci de acolo se crede ca Canada e mare paradis ,si cand ajungi aici ramai tare dezamagit,cei de aici se lupota ca sa aibe un trai ,si te lupti greu si muncesti de pici jos.

pt ovex

citez

end citat

[/QUOTE]

05.11.2005, 13:42
smileys/smiley17.gif

ganimede
28.07.2006, 07:07
Emigratia Romana in Canada a scazut drastic si este in cadere libera atitdatorita integrarii inUniunea Europeana(care dupa parerea mea nu va aduce nimic bun - doar preturi uriase si o deteriorare a nivelului de trai) cit si din cauza forumurilor, cum este cel de fata, care incet incet spun romanilor cam ce este peste ocean si ce sansede reusita ii asteapta.

ganimede
13.08.2007, 05:39
Orasul Montreal este unul dintre cele mai fermecatoare orase din Nord America.

Ai dreptate.
Pentru imagini demonstrative consultati linkul:
http://www.geocities.com/inosat/FeerieMtl.html

valentinusa
19.08.2007, 07:21
va rog din suflet am nevoie de ajutor. cine stie un avocat in NY USA sa m-a poata ajuta sa emigrez in canada .stie cineva daca se poate emigra din USA in canada fara ca sa te mai duci inapoi in romania ?ori ce informatie cit de mica ar fi multumesc in avans pentru ea .inca o intrebare cam stupida e cumva mai usor sa-ti faci acte in canada daca ai fi deja acolo intrind ILEGAL?

valentinusa
19.08.2007, 07:51
salutare tuturor ,sint in NY USA si in 10 luni sint obligat sa parasesc usa vreau sa emigrez in canada sint casatorit si am o fetita care s-a nascut aici in NY ori ce detaliu sau chichita pe care multi nu o stiu si voi v-ati lovit de ea sau un sfat bun va rog sa m-a ajutati multumesc in advans cred ca am mare nevoie de un avoct foarte bun

valentinusa
19.08.2007, 08:02
salutare tuturor ,sint in NY USA si in 10 luni sint obligat sa parasesc usa vreau sa emigrez in canada sint casatorit si am o fetita care s-a nascut aici in NY ori ce detaliu sau chichita pe care multi nu o stiu si voi v-ati lovit de ea sau un sfat bun va rog sa m-a ajutati multumesc in avans cred ca am mare nevoie de un avoct foarte bun sotia mea a terminat o facultate in RO dar nu a profesat niciodata iar eu liceul de marina si am mincit ca electrician pe vas dupa care am gasit inpreuna portita aceasta care acum se inchide.de a fi un emigrant in america si va pot spune ca a fost extraordinar

fifi
19.08.2007, 15:40
valentinusa, ti-am raspuns aici http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=101 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=10174&amp;PN=1) 74&amp;PN=1

nu trebuie sa postezi peste tot, sper ca de data asta sa reusesti sa citesti... smileys/smiley18.gif

lordul
14.09.2007, 12:54
Ai dreptate.
Pentru imagini demonstrative consultati linkul:
http://www.geocities.com/inosat/FeerieMtl.html

GANIMEDE - daca nu-ti place Canada si Montrealul , de ce nu te intorci in Romanica ? sa vezi acolo ce bine este , curge lapte la robinet , se construiesc vile si se ofera gratuit pentru toata lumea .

Pe bune omule , cine te tine legat de Canada ? Sau n-ai bani nici sa-ti cumperi un ticket pina la Bucarest ? Parerea mea este ca unora li s-a urit cu binele , si cit de rau ar fi in Canada sau in USA , tot e de 100 de ori mai bine decit sa locuiesti in Romanica