PDA

Arată versiune întreagă : munca in Germania

true_999
20.07.2010, 04:58
Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum,si as vrea sa va rog,daca e posibil si sunteti informati, sa ma ajutati putin cu niste sfaturi.
Am sa relatez pe scurt, ce mi s-a intamplat de curand in Germania.
Stiu bine limba germana ( scris,vorbit,citit ) Am acolo rude,amici,in fine.Am si locuit acolo.
Acum 4 luni,o ruda de-a mea a vorbit cu managerul firmei unde lucreaza el, sa ma angajeze.
Managerul a spus ca vrea sa ma vada personal, un fel de interviu, ca sa zic asa.
Bun,toate bune si frumoase. Am fost la interviu,i-a placut de mine,a spus ca ma angajeaza.Mi-a facut contractul de munca ( pe un an doar,proba de lucru, valabil si la cetatenii germani,din cate am inteles )
A spus ca daca-mi vad de treaba in acest an,si daca sunt flexibil,harnic,punctual...etc... imi va face contract permanent. In fine.
Urma sa incep munca pe 3 Mai. Dar mi se parea totul prea simplu,asa ca am mers la Arbeitsamt ( fortele de munca ) si m-am interesat exact. Mi s-a spus sa NU incep munca pana nu primesc " unda verde" de la ei.
Au spus ca firma care vrea sa ma angajeze trebuie sa dovedeasca ca a cautat pe piata germana,muncitori,si daca n-a gasit,atunci e posibil.
Bun,managerul X,ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti. Dar a insistat ca si pe mine ma vrea.
Am asteptat un raspuns de la fortele de munca,iar acum cateva zile mi-a venit raspunsul negativ,in care se explica din nou ca firma trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit muncitori ( pt meseria x) in Germania,si numai in astfel de cazuri,firma X poate face apel extern.
Am citit pe alte forumuri ca au fost cazuri cu muncitori romani ( in Germania ) care,dupa ce au "gasit" un angajator care sa-i dea contract de munca,totul a decurs fara probleme.Si nu ma refer la cei cu studii superioare.
PS: nici eu nu am studii superioare.
Exista alta posibilitate sa obtin acel drept de munca,sau ma las batut si astept pana in 2011 ? ( sau 2014 ) :bull:

nicu3XL
21.07.2010, 07:16
Eu totusi raman la parerea mea, ca noi am intrat in Uniunea Europeana ca si cetateni de mana a doua, fara drepturi depline de cetateni ai Uniunii Europene si de fiinte umane. E trist ca unii romani care s-au scos pe dincolo, devin isterici cand spui asta si te injura sau te ameninta ca ''de ce comentezi tu ba?'' Episodul pe care l-am trait eu in Germania... a fost tot unul de genu` asta. In sensul ca am muncit 4 luni, banii i-am primit fara probleme, dar nu am stiut ca sunt la negru, ala imi spusese ca rezolvase de acte(patronul). Cand am aflat ca sunt la negru, am tacut din gura ca sa-mi iau ultimu` salariu si mi-am bagat picioarele in republica Islamica Deustchland si am venit acasa in Romania. La cati turci sunt acolo, le prevad un viitor cu decapitari si jihad din plin.

Am muncit la schele , imi dadea 5 euro pe ora, imi ieseau 50 de euro la zii.

Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum,si as vrea sa va rog,daca e posibil si sunteti informati, sa ma ajutati putin cu niste sfaturi.
Am sa relatez pe scurt, ce mi s-a intamplat de curand in Germania.
Stiu bine limba germana ( scris,vorbit,citit ) Am acolo rude,amici,in fine.Am si locuit acolo.
Acum 4 luni,o ruda de-a mea a vorbit cu managerul firmei unde lucreaza el, sa ma angajeze.
Managerul a spus ca vrea sa ma vada personal, un fel de interviu, ca sa zic asa.
Bun,toate bune si frumoase. Am fost la interviu,i-a placut de mine,a spus ca ma angajeaza.Mi-a facut contractul de munca ( pe un an doar,proba de lucru, valabil si la cetatenii germani,din cate am inteles )
A spus ca daca-mi vad de treaba in acest an,si daca sunt flexibil,harnic,punctual...etc... imi va face contract permanent. In fine.
Urma sa incep munca pe 3 Mai. Dar mi se parea totul prea simplu,asa ca am mers la Arbeitsamt ( fortele de munca ) si m-am interesat exact. Mi s-a spus sa NU incep munca pana nu primesc " unda verde" de la ei.
Au spus ca firma care vrea sa ma angajeze trebuie sa dovedeasca ca a cautat pe piata germana,muncitori,si daca n-a gasit,atunci e posibil.
Bun,managerul X,ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti. Dar a insistat ca si pe mine ma vrea.
Am asteptat un raspuns de la fortele de munca,iar acum cateva zile mi-a venit raspunsul negativ,in care se explica din nou ca firma trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit muncitori ( pt meseria x) in Germania,si numai in astfel de cazuri,firma X poate face apel extern.
Am citit pe alte forumuri ca au fost cazuri cu muncitori romani ( in Germania ) care,dupa ce au "gasit" un angajator care sa-i dea contract de munca,totul a decurs fara probleme.Si nu ma refer la cei cu studii superioare.
PS: nici eu nu am studii superioare.
Exista alta posibilitate sa obtin acel drept de munca,sau ma las batut si astept pana in 2011 ? ( sau 2014 ) :bull:

FidelKatzo
21.07.2010, 10:17
Eu totusi raman la parerea mea, ca noi am intrat in Uniunea Europeana ca si cetateni de mana a doua, fara drepturi depline de cetateni ai Uniunii Europene si de fiinte umane. E trist ca unii romani care s-au scos pe dincolo, devin isterici cand spui asta si te injura sau te ameninta ca ''de ce comentezi tu ba?'' Episodul pe care l-am trait eu in Germania... a fost tot unul de genu` asta. In sensul ca am muncit 4 luni, banii i-am primit fara probleme, dar nu am stiut ca sunt la negru, ala imi spusese ca rezolvase de acte(patronul). Cand am aflat ca sunt la negru, am tacut din gura ca sa-mi iau ultimu` salariu si mi-am bagat picioarele in republica Islamica Deustchland si am venit acasa in Romania. La cati turci sunt acolo, le prevad un viitor cu decapitari si jihad din plin.

Am muncit la schele , imi dadea 5 euro pe ora, imi ieseau 50 de euro la zii.

ai stiut foarte bine, daca te angajai pe bune trebuia sa semnezi un contract de lucru..cine se mai bazeaza in ziua de astazi pe vorbe..? bine ca ai facut ceva bani si ai ajuns repede acasa la mami,poti sa te caci cu gainile in mijlocul curtii fara sa-ti spuna cineva ceva..daca o sa vina nemtzii la munca la firma ta sa nu uiti sa le aplici acelas tratament..

ps. ai uitat sa-i faci pe nemti prosti si urati..

Sherlock
21.07.2010, 10:27
La cati turci sunt acolo, le prevad un viitor cu decapitari si jihad din plin.

:thinking: dar in republica bananiera Romania ce viitor prevezi?

P.S. http://www.bucharestherald.com/economics/40-economics/13872-romania-a-banana-republic-we-export-five-times-more-bananas-than-cucumbers

http://www.newz.ro/stire/108884/romania-tara-bananiera-am-exportat-25-de-tiruri-de-banane.html

bine ca ai facut ceva bani si ai ajuns repede acasa la mami,poti sa te caci cu gainile in mijlocul curtii fara sa-ti spuna cineva ceva..

:lol: OMG :lol:

nicu3XL
21.07.2010, 12:01
ai stiut foarte bine, daca te angajai pe bune trebuia sa semnezi un contract de lucru..cine se mai bazeaza in ziua de astazi pe vorbe..? bine ca ai facut ceva bani si ai ajuns repede acasa la mami,poti sa te caci cu gainile in mijlocul curtii fara sa-ti spuna cineva ceva..daca o sa vina nemtzii la munca la firma ta sa nu uiti sa le aplici acelas tratament..

ps. ai uitat sa-i faci pe nemti prosti si urati..

nu stii toate datele problemei, asa ca dai cu presupusu` aiurea. Vad ca te-ai aprins rau de tot. Tipic. Cu ma-ta sa vorbesti asa mai tovarase`. ok?

nicu3XL
21.07.2010, 12:03

P.S. http://www.bucharestherald.com/economics/40-economics/13872-romania-a-banana-republic-we-export-five-times-more-bananas-than-cucumbers

http://www.newz.ro/stire/108884/romania-tara-bananiera-am-exportat-25-de-tiruri-de-banane.html

din punct de vedere economic si ca viata in general nu prevad un viitor bun in Romania, din alte puncte de vedere, cum ar fii ca noi o sa ramanem crestini si liberi, si vestul Europei si nordul Europei se vor ruga lui Allah.

De fapt ce sa mai vorbim, in SUA aveti presedinte pe Mahumba Bacak Hussein Obama. salam aleykum tovarase :)) :-h

nicu3XL
21.07.2010, 12:05

legat de misto-ul tau cu exportul de banane... ce sa zic esti exact genu` de roman ajuns in SUA(sau alte tari dezvoltate) care se crede buricu` si cel mai cel, si gaseste ca si masura la indemana sa arunce cu cacat in tara lui. Sa-si bata joc de origini, Vai si amar de capul tau. Mi-e mila de tine. Mie nu-mi e rusine ca-s roman, oriunde am mers am stat cu capul sus, nu cu capul plecat.

aramis_13
21.07.2010, 12:12
îl învaţă careva pe ăsta micu' cum stă treaba cu multiquote? şi poate îi face şi un pic de educaţie ...

FidelKatzo
21.07.2010, 12:32
îl învaţă careva pe ăsta micu' cum stă treaba cu multiquote? şi poate îi face şi un pic de educaţie ...

lasa-l sa faca cum poate,n-ai inteles ca are gatu' tzapan..? priveste-n stele pentru-ca nu poate sa plece capu'..

sorin
21.07.2010, 12:44
nicusorule, ia-o incet, ca nu e ziarul libertatea aici, asta in caz ca vrei sa-ti faci prieteni pe forum.

urmatoarea iesire de genul asta s-ar putea sa se lase cu o suspendare pe ceva timp.

nicu3XL
21.07.2010, 13:08
nicusorule, ia-o incet, ca nu e ziarul libertatea aici, asta in caz ca vrei sa-ti faci prieteni pe forum.

urmatoarea iesire de genul asta s-ar putea sa se lase cu o suspendare pe ceva timp.

am inteles. eu unul de unde vin daca mi se vorbeste politicos sunt si eu politicos, daca mi se vorbeste ca la usa cortului e evident ca n-o sa zic : multam fain de urari. adica pe scurt, nu merge sa intrii intr-o discutie, fie ea si virtuala, cu ''sa te caci in curte la gaini'' sau ''republica bananiera romania'' si sa te astepti sa ti se raspunda : ''ok mersi de indrumare, si de sfaturi stapane''. oi fii eu nou pe aici, dar trebuie sa ne respectam unii pe altii, nu e tribuna de pe stadion, sau satra de tigani. am trait in europa in locuri in care figuri din astea, se lasau cu albanezii sau marocanii iti explicau teoria injunghierii cu cutitul.

la 19 ani eu munceam in metalurgie in norvegia. mi-am indeplinit contractul cu brio. Si de atunci am tot muncit pe dincolo, asa ca de aia ma aprind cat sunt tratat de sus, si de parca sunt ala nepoftitu`. Peste tot unde am fost in Europa : Norvegia, Austria, Germania, Anglia romanii unu` doi se luau de cap. orice alta natie era unita, de ce nu putem sa fim si noi utili unii altora, si numai ne umflam muschii unii in fata altora?

Daca eram asa tari in gura si in fapte in Romania, numai eram nevoiti sa ne conduca o clica de jigodii infecte comuniste , hoti ordinari, si numai alegeam drumul strainatatii niciunul din noi. Dar ce sa spun, razboinicii virtuali sunt razboinici.

FidelKatzo
21.07.2010, 13:26
am inteles. eu unul de unde vin daca mi se vorbeste politicos sunt si eu politicos, daca mi se vorbeste ca la usa cortului e evident ca n-o sa zic : multam fain de urari. adica pe scurt, nu merge sa intrii intr-o discutie, fie ea si virtuala, cu ''sa te caci in curte la gaini'' sau ''republica bananiera romania'' si sa te astepti sa ti se raspunda : ''ok mersi de indrumare, si de sfaturi stapane''. oi fii eu nou pe aici, dar trebuie sa ne respectam unii pe altii, nu e tribuna de pe stadion, sau satra de tigani. am trait in europa in locuri in care figuri din astea, se lasau cu albanezii sau marocanii iti explicau teoria injunghierii cu cutitul.

la 19 ani eu munceam in metalurgie in norvegia. mi-am indeplinit contractul cu brio. Si de atunci am tot muncit pe dincolo, asa ca de aia ma aprind cat sunt tratat de sus, si de parca sunt ala nepoftitu`. Peste tot unde am fost in Europa : Norvegia, Austria, Germania, Anglia romanii unu` doi se luau de cap. orice alta natie era unita, de ce nu putem sa fim si noi utili unii altora, si numai ne umflam muschii unii in fata altora?

Daca eram asa tari in gura si in fapte in Romania, numai eram nevoiti sa ne conduca o clica de jigodii infecte comuniste , hoti ordinari, si numai alegeam drumul strainatatii niciunul din noi. Dar ce sa spun, razboinicii virtuali sunt razboinici.

recunoaste ca si tu te-ai aprins..pai,am tras niste concluzii din mesajul tau..daca te caci fara probleme in mana care ti-a dat mancare deduc ca tot asa te caci si in ograda parinteasca..
uite',eu sunt dispus sa-mi cer scuze daca recunosti ca nu a fost corect sa denigrezi Germania..daca esti asa de umblat cum spui,nu se poate sa nu intelegi ce vreau sa spun..

nicu3XL
21.07.2010, 21:54
recunoaste ca si tu te-ai aprins..pai,am tras niste concluzii din mesajul tau..daca te caci fara probleme in mana care ti-a dat mancare deduc ca tot asa te caci si in ograda parinteasca..
uite',eu sunt dispus sa-mi cer scuze daca recunosti ca nu a fost corect sa denigrezi Germania..daca esti asa de umblat cum spui,nu se poate sa nu intelegi ce vreau sa spun..

Nu denigrez Germania ,eu sunt pentru dreptate, parerea mea e ca ce-si fac nemtii prin faptul ca au deschis portile larg musulmanilor nu va fii de bine. Si aici ma refer la Europa de Vest in general si Europa de Nord. Mai bine apelau la imigranti est-europeni in sectoarele in care chiar era nevoie mare de forta de munca. Est-europenii = fratii lor crestini si europeni, musulmanii = viitorii lor calai. (Vezi cazul orasului Malmo din Suedia, sau zona Brixton din Londra). Am trait acolo si in zone bune, unde erau 99% nemti, si acolo era frumos, curat, ordine, ieseai noaptea la ora 11 si nu te lua nimeni la bataie, si am trait si in zone naspa unde era plin de musulmani, in special turci, care se comportau ca salbaticii si barbarii sau cum vrei sa mai spui. Noaptea stateam cu frica-n casa, si se auzeau uneori pe afara scandaluri, etc. Nu as mai locui acolo nici daca m-ar plati cineva. Vorbeau o combinatie de turca cu germana ''ca sa ne batem joc de nemti'' asta spuneau otomanii cu gurile lor.

Intotdeauna am admirat poporul german, noi banatenii avem multa influenta de la ei. Au influentat pozitiv Banatul nemtii. Si au trait in buna pace, la bunici de unde e tatal meu, din orasul Faget in judetul Timis, sunt asa : partea romaneasca, partea tiganeasca, partea ungureasca(se numeste telep, acolo traiesc si nemti). Am copilarit alaturi de copii tigani, unguri si nemti, si ne-am inteles de minune.

In germania la schele eram singurul roman de acolo. Si singurul crestin. Restul numai musulmani : turci si arabi. Nu cred ca e nevoie sa-ti mai spun ce mult ''respectau si admirau'' aia cultura crestina si europeana. Probabil ca daca Vlad Tepes, Mircea Cel Batran sau Mihai Viteazul traiau astazi erau bagati la parnaie, in modul democratic si acuzati de islamofobie. :))

Am inteles ca esti neamt, sper ca nu ma insel. Am un bun prieten de familie tot neamt, in Banat traim in buna armonie cu nemtii de sute de ani(poate ma repet). In rest, toate cele bune,si Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti. amin.

nicu3XL
21.07.2010, 21:57

sa mai dezvolt un pica... multi dintre turcii pe care i-am cunoscut mi s-au umflat in pene cum au batut nemti, si cat de ''femei'' is nemtii ca ''noi ai batem cand vrem'' . adica bataie din aia cu pumni si picioare, nu bataie la fotbal.

nu mi se pare normal ca niste musafiri bine-primiti cum au fost turcii,carora le-au dat cetatenie, locuri de munca, papica, banuti, sa ajunga sa ia la pumni gazda bine-voitoare. e ok, suntem prieteni, dar cand ma iei la pumni la mine-n casa, adica nemtii ar trebui sa le zica : faceti-va bagajele, si auf wiedersehen

sorin
22.07.2010, 07:24
nicu3XL, instructiuni in legatura cu "multi-quote" (citarea a mai multe mesaje intr-o singura postare) gasesti aici, la postarea #14:
http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=1984

Daca nu te vei conforma, iti vor fi sterse mesajele consecutive postate la interval de cateva minute unele de celelalte.

P.S. Poti de asemeni sa-ti editezi mesajele cand vrei sa mai adaugi ceva, iar uneori merge si "reply" in loc de "quote".

FidelKatzo
22.07.2010, 14:55
Nu denigrez Germania ,eu sunt pentru dreptate, parerea mea e ca ce-si fac nemtii prin faptul ca au deschis portile larg musulmanilor nu va fii de bine. Si aici ma refer la Europa de Vest in general si Europa de Nord. Mai bine apelau la imigranti est-europeni in sectoarele in care chiar era nevoie mare de forta de munca. Est-europenii = fratii lor crestini si europeni, musulmanii = viitorii lor calai. (Vezi cazul orasului Malmo din Suedia, sau zona Brixton din Londra). Am trait acolo si in zone bune, unde erau 99% nemti, si acolo era frumos, curat, ordine, ieseai noaptea la ora 11 si nu te lua nimeni la bataie, si am trait si in zone naspa unde era plin de musulmani, in special turci, care se comportau ca salbaticii si barbarii sau cum vrei sa mai spui. Noaptea stateam cu frica-n casa, si se auzeau uneori pe afara scandaluri, etc. Nu as mai locui acolo nici daca m-ar plati cineva. Vorbeau o combinatie de turca cu germana ''ca sa ne batem joc de nemti'' asta spuneau otomanii cu gurile lor.

Intotdeauna am admirat poporul german, noi banatenii avem multa influenta de la ei. Au influentat pozitiv Banatul nemtii. Si au trait in buna pace, la bunici de unde e tatal meu, din orasul Faget in judetul Timis, sunt asa : partea romaneasca, partea tiganeasca, partea ungureasca(se numeste telep, acolo traiesc si nemti). Am copilarit alaturi de copii tigani, unguri si nemti, si ne-am inteles de minune.

In germania la schele eram singurul roman de acolo. Si singurul crestin. Restul numai musulmani : turci si arabi. Nu cred ca e nevoie sa-ti mai spun ce mult ''respectau si admirau'' aia cultura crestina si europeana. Probabil ca daca Vlad Tepes, Mircea Cel Batran sau Mihai Viteazul traiau astazi erau bagati la parnaie, in modul democratic si acuzati de islamofobie. :))

Am inteles ca esti neamt, sper ca nu ma insel. Am un bun prieten de familie tot neamt, in Banat traim in buna armonie cu nemtii de sute de ani(poate ma repet). In rest, toate cele bune,si Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti. amin.

primii muncitori oapeti turci au inceput sa vina prin 1961..la vremea asta Estul Europei era despartiata de lumea occidentala de Cortina de Fier..singura tara din care mai veneau muncitori la lucru era RSFJugoslavia..majoritatea turcilor au fost plasati in centrele industriale din Nordhein-Westfalia,Baden-Württenberg si Berlin..turcii sunt raspanditi in toata Germania si din 2,5 milioane cati sunt la ora actuala,500000 au cetatenia germana..acestia sunt marea majoritate la a treia generatie..numai 8% din elevii turci reusesc sa termine un liceu..majoritatea au probleme cu limba germana datorita izolarii in care au crescut cu familia in mjlocul comunitatii turcesti din cartierele de locuinte din orasele unde au gasit de lucru,asta fiind si unul din motivele pentru care fac munca necalificata..nu stiu daca comparatia ta este potrivita,referitor la minoritatile nationale cu care ai copilarit,ungurii,nemtii,tigani,etc. acestia au fost acolo de sute ba chiar mii de ani..
insa,problema pomenita de tine exista si guvernul german vrea ca pe viitor toti cei care vor cetatenia sa participe la cel putin 600 de ore la cursuri de limba germana..si, a fost refuzata cererea premierului turc la ultima lui vizita in Germania de a infiinta liceuri si scoli in limba turca..

dan
23.07.2010, 10:32
Cred ca am scapat subiectul din mina dar dupa experienta personala pe aici (Austria) cine se trage din sirb, neamt etc. ma refer la generatia a doua sint mult mai incisivi decit austrieci.Si aici sint turci dar nu sint probleme majore mult mai rai sint albanezi din Kosovo.La incercarea turcilor de a mai construi o moscheie in Elvetia sa ajuns sa se intrebe poporul daca sint de acord si nu au fost.Sa nu uitam ca turci au facut muncile cele mai grele si prost platite la nemti. Au participat masiv la reconstructia Germaniei si acum cind sa suptiat locurile de munca nemti au inceput sa se tinguie ca turci le ocupa locurile de munca care inainte ei nu se gindeau sa le ocupe.

Adnana_s
31.07.2010, 03:45
Referitor la post-ul tau legat de problemele cu obtinerea unui permis de munca: asa este legea in Germania (nu ca au ceva cu tine), dar exista metode de a o contracara:

1) Firma trebuie sa adauge in fisa postului (sau in anuntul de angajare dat), cat mai multe detalii care se potrivesc doar tie. Spre exemplu ca este obligatoriu sa stii limba romana (sau/si alta linba mai rara de o stii) si sa ai liceu economic (sau ce ai tu), in fine, ideea e sa creeze un post care sa ti se potriveasca tie ca o manusa si cu slabe sanse de a gasii un neamt sa se potriveasca. Apoi tb sa dea anunt (poti da chiar tu anuntul) la un ziar/site f putin cunoscut (unul local si cat mai prost) si sa astepti 3 saptamani. Apoi din CV-uri tuturor care au aplicat (poate vor mai fi 2 in afara de tine) se arata ca fie nu au acceptat salariu oferit (ca e prea mic), fie ca tu esti cel mai bun si ca ceilalti nu au posibilitatea de a indeplini functia cu profesionalismul/experienta ta (sau ambele). Apoi cu toate aste (se consemneaza intr-o scrisoare catre autoritati) aplici pt permis si iti va da un permis de 1 an numai pt firma respectiva. Permisul se innoieste anual si dupa 3 ani poti sa-ti iei permis permanent pt orice companie in Germania

2) Poti sa te declari liber profesionist (ca o firma de 1 persoana) si sa-ti faci Gewerbung (nu sunt sigura daca am scris corect) si apoi firma te angajeaza ca si contractor (adica o firma subcontracteaza alta firma). Asta ai dreptul sa faci fara probleme. Ideea e ca in cazul asta ei te platesc brut si tu tb sa-ti platesti singur darile la stat. Partea buna e ca ai conditii de impozitare mai bune, partea proasta e ca ai o groaza de formalitati de facut singur (asigurare de sanatate, sociala, impozite, etc). Dupa o perioada cred ca poti aplica pt permis de munca sub pretextul ca tu esti singurul care cunost f bine munca ce o faci pt firma si a aduce pe altcineva poate cauza prejudicii si pierderi firmei pt ca nu stie ce tb sa faca, tb instruit, etc...

Sper sa te fi ajutat.
Numai bine,
Adnana

postedwork
11.08.2010, 06:28
Daca planificati o angajare sau sunteţi deja angajat pe durata determinata in Germania (Berlin sau regiunea Brandenburg), si aveti intrebari privind prevederile legale care vi se aplica in relatia de munca, ca de exemplu:

– Care este legislatia muncii care se aplica in cazul meu?
– In ce sistem de asigurari sociale sunt asigurat?
– Ce beneficii privind protectia sanatatii si sigurantei la locul de munca pot solicita de la angajatorul meu?
– Ce pot face daca angajatorul meu nu imi plateşte salariul convenit?
– Care este nivelul salarial la care am dreptul?

Contactati-ne!

Va ascultam si va oferim consultanta si suport gratuit!

Beratungsbüro für entsandte Beschäftigte
Email: beratung-eu@dgb.de |

dusa
25.02.2011, 04:11
daca nu ti-ai gasit de lucru ma poti suna sau mesaj pe mailul meu dusa_daniel_00@yahoo.com sau tel . 0734839184 pt o activitate turism restaurant in germania zona bayern te salut daniel dusa