PDA

Arată versiune întreagă : Am vonage, si pot chema Europa/Romania pe gratis

romi_in_florida
17.07.2010, 13:02
Adica pot chema telefoane de casa care au fir de pe stilp. Nu pot chema telefonul celular !!
Vreau sa verific linia, ca nu imi place prea mult compania asta. Daca nu-mi place, pot sa-i las in pace in prima luna.
Deci daca vrei sa te chem eu, te rog sa-mi trimiti un PM cu numarul de telefon fix.
Dacs ati avut probleme cu vonage din SUA, vreau sa stiu ce probleme ati avut.
Cine stie cum sa pot sa recunosc numerele de telefon celulare din romania, ca sa nu le chem ?

Romi

Ben
17.07.2010, 13:16
Adica pot chema telefoane de casa care au fir de pe stilp. Nu pot chema telefonul celular !!
Vreau sa verific linia, ca nu imi place prea mult compania asta. Daca nu-mi place, pot sa-i las in pace in prima luna.
Deci daca vrei sa te chem eu, te rog sa-mi trimiti un PM cu numarul de telefon fix.
Dacs ati avut probleme cu vonage din SUA, vreau sa stiu ce probleme ati avut.
Cine stie cum sa pot sa recunosc numerele de telefon celulare din romania, ca sa nu le chem ?

Romi

Numerele de telefon mobil din Romania au prefixul urmator:

* Vodafone: 072x – xxx - xxx & 073x – xxx - xxx

* Orange: 074x – xxx - xxx & 075x – xxx - xxx

* Cosmote: 076x - xxx - xxx

* Digi Mobil: 077x – xxx - xxx

* Zapp: 0780 – xxx - xxx

P.S. Cand am citit titlul topicului, am inteles altceva, nu am mai auzit niciodata sa se spuna in loc de a apela, a chema :)

romi_in_florida
17.07.2010, 13:45
Scuze dar eu nu sint obisnuit sa apelez la telefon.
Eu apelez la sensul de umor a lui cineva. La telefon noi numai chemam pe cineva.
Cind am invatat eu sa folosesc telefonul in 1960, erau telefoanele negre cu roata cu numere.
Gluma era cind compania iti facea legatura gresita, se zicea : Ai bagat degetul in gaura gresita.
Da, de aia eu ma uit pe unde imi bag degetul, ca am invatat de mic.

Romi

VanDerGigi
17.07.2010, 13:55
Da, de aia eu ma uit pe unde imi bag degetul, ca am invatat de mic.

Romi

Romi, vezi sa nu bagi la where the sun don't shine, keep it simple.

Hai sa-ti dea fratili tau un pont daca ai nevoie de vorbit in Romania. Cumpara-le MagicJack, eu asa am facut anul trecut si e cea mai buna afacere, merge brici si nu mai vezi facturi in fata ochilor.

romi_in_florida
17.07.2010, 14:00
Cit despre gaura, exact aia e gaura gresita ! Cam asa era gluma !
Ce companie poate sa cheme si telefoanele celulare in Romania pe gratis ?

Romi

keyframe14
17.07.2010, 14:24
Romi, eu am avut vonage si a fost o experienta foarte proasta, nu era gratis in romania cand am avut, dar conexiunea era foarte proastase intrerupea de foarte multe ori sau se auzea intrerupt, acum am pe unii de la oriunde.com si platesc 10$ pe luna am 200 min pe luna pe fix, nu stiu cat e pe mobil dar e rezonabil cred. Sunt foarte multumit de ei ii am de 3 ani si nu am avut nici o problema cu ei nciodata. Avantajul cu ei e ca ei iti aloca un numar de romania(alegi tu orasul) si practic oricine din ro te poate suna si platesc convorbiri locale. Deci daca alegi numar de constanta oricine te poate suna din constanta si e ca si cum ar suna tot in constanta nu in america.
Sa suni in sua sau canada cu ei e 3centi pe min.

romi_in_florida
17.07.2010, 14:30
Intrebarea ne raspunsa este: daca poti chema telefon celular, la exemplu tau in Constanta ?
Acolo telefoanele celulare au prefix de oras ? Ca sa poti zice ca e din Constanta ?

Romi

Ben
17.07.2010, 15:10
Intrebarea ne raspunsa este: daca poti chema telefon celular, la exemplu tau in Constanta ?
Acolo telefoanele celulare au prefix de oras ? Ca sa poti zice ca e din Constanta ?

Romi

Telefoanele celulare au doar prefixul ce ti l-am afisat mai sus pe tot teritoriul romaniei. Nu poti zice de unde sunt telefoanele celulare. E un nr. aleatoriu pe care il primesti cand iti faci abonament saui iei cartela prepay.

keyframe14
17.07.2010, 20:28

Romi
bineinteles ca poti suna pe mobil, uite aici tarifele
www.oriunde.com/ro/cat-ma-costa.html

sorin
17.07.2010, 22:12
acum am pe unii de la oriunde.com si platesc 10$ pe luna am 200 min pe luna pe fix
oferta e buna, dar nu cea mai buna. la $10 pentru 200 min, iesi la 5 centi pe minut.

bineinteles ca poti suna pe mobil, uite aici tarifele
www.oriunde.com/ro/cat-ma-costa.html
Coane, ce recomanzi tu e OK, dar e mai scump decat alte variante. Iata oferta prezentata de tine
Suna in Bucuresti – 2.9 ˘/minut
Suna in toata Romania – 4.0 ˘/minut
Suna pe mobil in Romania – 12.9 ˘/minut

In plus, mai e si abonamentul de $7.99/luna si practic alea 200 minute gratuite de care zic ei sunt de fapt minut la 4.0 ˘/minut, adica vorbesti sau un 200 de minute pe luna, tot le platesti.

Comparativ, vezi aici (tarifele maxime sunt cu taxare la secunda si fara nici o taxa de intretinere):
http://www.callingcardsnetwork.com/prepaid_phone_cards_Romania.php (http://www.callingcardsnetwork.com/prepaid_phone_cards_Romania.php)

Suna in Bucuresti – 1.7 – 3.0 ˘/minut (58.6%-100% din preturile de mai sus)
Suna in toata Romania – 2.3 – 4.0 ˘/minut (57.5%-100% din preturile de mai sus)
Suna pe mobil in Romania – 5.9 – 11.0 ˘/minut (45.7%-85.2% din preturile de mai sus)

Tarifele maxime din cele indicate de mine mai sus sunt pentru cei ca mine, care suna rar si le ajunge o cartela pe an, dar cei care suna mai des vor folosi tarifele minime, deci in jur de 60% din tarifele indicate de tine, iar la preturile pe mobil, chiar si in varianta pentru “lenesi”, tot e mai ieftin decat pe oriunde.com.

Practic, oriunde.com “pierde” in toate variantele, in exemplele date de mine.

Sper ca “aritmetica” mea a fost destul de clara.

P.S. Voi muta si topicul, ca vad ca Romi posteaza la matrimoniale numai, indiferent de subiect :d
P.P.S. Romi, corect se spune "pot suna", "pot telefona", "pot apela", dar nu "pot chema", care e traducerea mot-a-mot a "can call".

keyframe14
17.07.2010, 22:49
Practic, oriunde.com “pierde” in toate variantele, in exemplele date de mine.

Sper ca “aritmetica” mea a fost destul de clara.

.

Pai nu cred ca pierde in toate variantele deloc, in comparatie cu ce ai dat tu, oriunde.com iti aloca un numar de romania, unde oricine te poate suna ca si cum ar suna local in romania. Mi se pare asta un avataj foarte mare ca ii privez pe toti de o cheltuiala sau sa cumpere cartele internationale aiurea. Are ceva urgent a pus mana pe telefon si ma suna.
Pe babaci nu-i costa nimic niciodata ca ei cand ma suna folosesc de fapt din minutele lor gratuite de la romtelecom.

Mai mult decat atat nici nu e atat de ieftin cat pare ce ai prezentat tu:
Una la mana platesti 1 dolar cel putin in fiecare saptamana maintenance fee ca sa platesti 2.3$ pe minut, sau 4$ pe luna, doi la mana ti se rotunjesc toate convorbirile la 4 minute, deci daca vorbesti 3min si 2 sec esti taxa pe 7 minute, deci cu cat esti mai scurt si la obiect cu atat vorbesti mai putin cu cartela aia si risti la sfarsitul celor 20 de dolari sa fi vorbit cu 10 centi pe minut in loc de 2.3 si 3 la mana stai sa bagi nenorocitul ala de cod de fiecare data cand pui mana pe telefon ceea ce mi se pare f primitiv , cand cu "oriunde" ii ai in agenda pe toti si mai mult decat atat pori suna de pe telefonul tau mobil direct in romania.
Deci bottom line ca sa primesti tarifele alea reduse cu 50 % sau mai mult platesti alte fee-uri , in final te poate costa si mai mult decat maximum, ca site-ul are 3km de fine printuri nu am avutrabdare sa le citesc ca urasc fine printurile. pe de alta parte oriunde nu are nici un fine print ce citesti aia e.No hidden fees

P.s. 1 Cred ca Romi vrea sa-si sune amantele din romania si atunci topicul are legatura mare cu matrimonialele:)lol
P.s. 2 Eu nu am zis ca-s ce-i mai ieftini si nici Romi n-a intrebat care-s mai ieftini, eu am zis cat costa (de fapt costa mai putin de cat am zis).
Daca o luam pe aia buna, romi are gratis cu vonaje deci oricare varianta in care ar costa 1 singur cent pe apel ar pica.;)

sorin
17.07.2010, 23:29
Pai nu cred ca pierde in toate variantele deloc, in comparatie cu ce ai dat tu, oriunde.com iti aloca un numar de romania, unde oricine te poate suna ca si cum ar suna local in romania. Mi se pare asta un avataj foarte mare ca ii privez pe toti de o cheltuiala sau sa cumpere cartele internationale aiurea. Are ceva urgent a pus mana pe telefon si ma suna.
Pe babaci nu-i costa nimic niciodata ca ei cand ma suna folosesc de fapt din minutele lor gratuite de la romtelecom.

Mai mult decat atat nici nu e atat de ieftin cat pare ce ai prezentat tu:
Una la mana platesti 1 dolar cel putin in fiecare saptamana maintenance fee ca sa platesti 2.3$ pe minut, sau 4$ pe luna, doi la mana ti se rotunjesc toate convorbirile la 4 minute, deci daca vorbesti 3min si 2 sec esti taxa pe 7 minute, deci cu cat esti mai scurt si la obiect cu atat vorbesti mai putin cu cartela aia si risti la sfarsitul celor 20 de dolari sa fi vorbit cu 10 centi pe minut in loc de 2.3 si 3 la mana stai sa bagi nenorocitul ala de cod de fiecare data cand pui mana pe telefon ceea ce mi se pare f primitiv , cand cu "oriunde" ii ai in agenda pe toti si mai mult decat atat pori suna de pe telefonul tau mobil direct in romania.
Deci bottom line ca sa primesti tarifele alea reduse cu 50 % sau mai mult platesti alte fee-uri , in final te poate costa si mai mult decat maximum, ca site-ul are 3km de fine printuri nu am avutrabdare sa le citesc ca urasc fine printurile. pe de alta parte oriunde nu are nici un fine print ce citesti aia e.No hidden fees

P.s. 1 Cred ca Romi vrea sa-si sune amantele din romania si atunci topicul are legatura mare cu matrimonialele:)lol
P.s. 2 Eu nu am zis ca-s ce-i mai ieftini si nici Romi n-a intrebat care-s mai ieftini, eu am zis cat costa (de fapt costa mai putin de cat am zis).
Daca o luam pe aia buna, romi are gratis cu vonaje deci oricare varianta in care ar costa 1 singur cent pe apel ar pica.;)
Na, ca acum m-ai provocat si ma obligi sa-ti dau mai multe detalii, pentru ca ai fost superficial in a citi cu atentie comentariile mele, sau detalii suplimentare de pe siteurile sugerate de mine.

S-o luam babeste:
1. In exemplul dat de mine, cele mai scumpe tarife, cu taxare la secunda si fara maintainance fee un sunt mai scumpe ca oriunde.com. Celelalte variante, cu tarife mici si rotunjire la 1-4 minute, sunt pentru cei care vorbesc mult si consuma o cartela in 1-2 saptamani sau mai putin, asa ca un apuca sa plateasca taxa saptamanala,sau o platesc cel mult odata. Exista vreo 4 variante diferite, fiecare alegandu-si una in functie de cat vorbeste in medie pe luna sau saptamana. Tu da-mi diverse scenarii si eu iti indic planul pe care-l poti folosi (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=2442), pentru a vorbi mai ieftin decat cu oriunde.com, sunaromania.com, roconnect.com, sau oricare alta companie similara. Daca vorbesti rar, iti iei aia cu taxare la secunda si fara taxe. Simplu ca buna ziua.

2. Noi vorbeam de sunat din SUA in Ro, ca asta intrebase Romi, dar daca ai bagat treaba cu numarul de Ro si sunatul din Ro, e adevarat ca cei din Ro platesc doar telefonul local, dar problema e ca telefonul local in Ro e mai scump pe minut decat sa suni din SUA in Ro, deci in loc sa-i suni tu pe ei, care teoretic stai mai bine financiar ca ei, ii pui la cheltuiala. Iata un exemplu de tarife locale de pe siteul Romtelecom:
www.romtelecom.ro/magazin-online/servicii-pentru-acasa/voce/voce-fix-100.html
-Tarif reţelele Romtelecom şi Cosmote (în perioada de vârf) 0,027 €/min (fără TVA)
-Tarif alte reţele fixe naţionale 0,027 €/min (fără TVA)
-Tarif reţele mobile naţionale, altele decât Cosmote 0,135 €/min (fără TVA)
Astea-s in eurocenti, deci inmulteste cu 1.3 sau mai mult, adauga si TVA si vezi unde iesi, adica unde iese cel care suna “gratuit” in America, dar plateste local mai mult decat platesti tu sa-l suni.

3. Nu bagi nici un nenorocit de cod, pentru ca exista varianta “pinless”, cand iti inregistrezi numar fix si/sau mobil si suni direct, fara nenorocitul ala de cod.

4. Nu e nici un “fine print” dubios, i-am folosit de 6-7 ani probabil, fara nici o problema si nici unul din siteurile enumerate de mine mai sus inca nu i-a ‘batut” pana acum la raportul pret/calitate. Secretul e sa iei cartela de $40, nu de $20, ca la aia de $20 folosesti de fapt doar $18. Eu cumpar cate una de $50, la secunda si ma tine lejer de la juma' de an in sus.

5. Asa e, Romi are Vonage, dar nu are gratuit pe mobil:gsm:, iar la sunat pe mobil exemplele date de mine castiga clar in fata celui dat de tine, in toate variantele, inclusiv cu taxarea la secunda si fara nici o taxa aditionala.

P.S. Pariu pe o bere pentru orice scenariu de sunat in Ro prin metodele aratate de tine si de mine? Te bagi? :cool:
P.P.S. Am intrat in atatea detalii (voi continua daca e cazul), ca daca tot e un forum, mai ales ca e forumul meu, sa oferim forumistilor detalii cat mai clare si cat mai bune pentru buzunarele lor.

Sherlock
18.07.2010, 00:44
Una este sa ai o cartela ieftina si alta este sa ai telefon fix in casa de pe care suni oricand si poti primi apeluri oricand. (avantaj clar)
Plus iti poti inregistra orice telefon mobil si suni direct de pe el.
Numarul care il primesti este RDS si in cazul meu aproape toti au rds in RO si apelurile sunt gratuite in retea.
Daca nu au rds si de exemplu vrei tu sa setezi un numar telverde si atunci platesti si costurile pentru apeluri primite.
Plus ca " oriunde" are si el gratuit intre abonati, asa ca prieteni din SUA pot sa ii sun pe fix gratis.
Ai cont online unde poti sa verifici toate apelurile detaliat, costuri pe fiecare separat, de pe ce nr sa sunat pe ce numar, platesti online, etc
De un an jumatate ii utilizez si nu am absolut nici un repros.

keyframe14
18.07.2010, 00:46
S-o luam babeste:
[FONT=Arial]1. In exemplul dat de mine, cele mai scumpe tarife, cu taxare la secunda si fara maintainance fee un sunt mai scumpe ca oriunde.com. Celelalte variante, cu tarife mici si rotunjire la 1-4 minute, sunt pentru cei care vorbesc mult si consuma o cartela in 1-2 saptamani sau mai putin, asa ca un apuca sa plateasca taxa saptamanala,sau o platesc cel mult odata. Exista vreo 4 variante diferite, fiecare alegandu-si una in functie de cat vorbeste in medie pe luna sau saptamana. Tu da-mi diverse scenarii si eu iti indic planul pe care-l poti folosi (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=2442), pentru a vorbi mai ieftin decat cu oriunde.com, sunaromania.com, roconnect.com, sau oricare alta companie similara. Daca vorbesti rar, iti iei aia cu taxare la secunda si fara taxe. Simplu ca buna ziua. ]
Ce am vrut sa evidentiez acolo e ca tarifele alea care sunt mai mici, de fapt par mai mici, in realitate au maintenance fee si convorbirile se rotunjesc la 4 min pt tariful de 2.3 centi, la 2 min pt tariful de 2.6 centi si la 1 min pt ala de 3. La oriunde nu e nici un maintenance fee, sau taxe de nici un fel ala e pretul final nu ramai cu cartele nevorbite nu trebe sa reincarci sau sa cumperi cartele. E confortabil nu crezi. Pai numai pentru confortul asta centii aia de diferenta(daca ar fi in realitate) ar merita dar pe langa avantajul asta sunt multe altele pe langa cartele.

[FONT=Arial]2. Noi vorbeam de sunat din SUA in Ro, ca asta intrebase Romi, dar daca ai bagat treaba cu numarul de Ro si sunatul din Ro, e adevarat ca cei din Ro platesc doar telefonul local, dar problema e ca telefonul local in Ro e mai scump pe minut decat sa suni din SUA in Ro, deci in loc sa-i suni tu pe ei, care teoretic stai mai bine financiar ca ei, ii pui la cheltuiala. Iata un exemplu de tarife locale de pe siteul Romtelecom:
www.romtelecom.ro/magazin-online/servicii-pentru-acasa/voce/voce-fix-100.html
-Tarif reţelele Romtelecom şi Cosmote (în perioada de vârf) 0,027 €/min (fără TVA)
-Tarif alte reţele fixe naţionale 0,027 €/min (fără TVA)
-Tarif reţele mobile naţionale, altele decât Cosmote 0,135 €/min (fără TVA)
Astea-s in eurocenti, deci inmulteste cu 1.3 sau mai mult, adauga si TVA si vezi unde iesi, adica unde iese cel care suna “gratuit” in America, dar plateste local mai mult decat platesti tu sa-l suni.
Aici nu ai inteles idea, am zis ca pot fi sunat nu pentru ca e mai bine pentru ei(cu toate ca E, din moment ce folosesc minutele INCLUSE in abonamentul lor lunar) ci pentru ca avantajul lui “oriunde” e ca poti fi sunat in caz de urgenta sau ca nu mai poate cineva de dorul tau, lejer, de la telefonul fix sau mobil din Romania fara sa plateasca tarife international.
Da logic ca e mai avantajos pentru mine sa-I sun, dar daca au si ei posibilitatea intr-o urgenta nu crezi ca e un avantaj demn de luat in seama.. Cartela aia ce ofera in situatia asta? Nimic.

[FONT=Arial]3. Nu bagi nici un nenorocit de cod, pentru ca exista varianta “pinless”, cand iti inregistrezi numar fix si/sau mobil si suni direct, fara nenorocitul ala de cod.
Foarte frumos ca au bagat asta, pe vremea cand le foloseam trebea sa bag 40 de digits sa sune.

[FONT=Arial]4. Nu e nici un “fine print” dubios, i-am folosit de 6-7 ani probabil, fara nici o problema si nici unul din siteurile enumerate de mine mai sus inca nu i-a ‘batut” pana acum la raportul pret/calitate. Secretul e sa iei cartela de $40, nu de $20, ca la aia de $20 folosesti de fapt doar $18. Eu cumpar cate una de $50, la secunda si ma tine lejer de la juma' de an in sus.
Si eu pe juma de an tot @50 platesc ca e 8x6 48$ dar am avantaje pe care cartela nu mi le ofera.

[FONT=Arial]5. Asa e, Romi are Vonage, dar nu are gratuit pe mobil:gsm:, iar la sunat pe mobil exemplele date de mine castiga clar in fata celui dat de tine, in toate variantele, inclusiv cu taxarea la secunda si fara nici o taxa aditionala.
Corect, tariful de la nobel e mai ieftin pe mobil decat la oriunde(chipurile), numai ca trebe sa fie atent sa foloseasca “micile secrete” ca sa vorbeasca, sa ia cartela aia fara maitanance fee si taxare la 4 secunde si sa nu faca multe apeluri din ea, unul si bun de toti banii.Alte "secrete" ar fi sa nu initieze apeluri telefonice prin tool number care li se da cand cumpara cartela ca guess what, se adauga 1cent pe minut in plus la tarifele alea , hopa a devenit mai scump decat credeam.. deasemeni mai e 1 cent pe minut si daca suni de la un telefon public..hmmm, daca suni de acasa mai e taxa federala ca folosesti network-ul ...hai ca parca nu e 2.3 centi pe minut.. Acuma colac peste pupaza incepi sa fii taxat imediat dupa ce ai format pin=ul deci cand se formeaza numerul de telefon, sau persoana nu raspunde minutele tale se duc.. alea rotunjite la 4 sau la cate sunt.

[FONT=Arial]P.S. Pariu pe o bere pentru orice scenariu de sunat in Ro prin metodele aratate de tine si de mine? Te bagi? :cool: Nu, si nu pentru ca ar fi tarifele mai ieftine la nobel ci pentru ca si daca ar fi diferenta aia de cativa centi nu face fata avantajelor de la oriunde pe care le-am enumerate mai sus cu o postare.

romi_in_florida
18.07.2010, 02:02
Am vonage, si am chemat un numar celular din Bucuresti si ma costat $0.29 pe minut.
Si pentru ca sint multi romani cu celular si fara telefon de casa, vad ca am nevoie sa pot chema telefoane celulare. Si vonage mi-a intrerupt o convorbire, si calitatea de voce e proasta. Deci nu sint multumit cu planul lor de $25+10tax pe luna. Pina acuma cele mai multe legaturi au fost respinse ca fiind telefonul ocupat, chiar cind Ben zicea ca e pe furca.
Deci vonage nu e bun pentru mine.

Caut ceva linie de acasa sa pot chema orice telefon din Romania, si sa nu ma jupuiasca prea rau. Deci am nevoie de usurinta de folosire, si dupa aia pretul. Dar asta nu a fost motivul de thread.

Deci motivul de tread, era unul mai prietenos, unde am zis ca pot sa chem pe oricine din Europa sa vorbim mai mult. Si de aia eu am scris acolo la prietenii. Dar daca Sorin vrea sa il puna, aici la bilete de avion si tv, merge ca ma pricep si la tv.

Deci sa tinem discutia de companii de telefoane mai scurta. Dati numele de companie, si de ce o folositi, si fac eu calcula sa vad daca imi place.
Sorin, cred ca esti gresit cu apelul tau. Eu am folosit telefonul intre 60-69, si la scoala nu am invatat de a face apel la telefon. Chiar cum nu am invatat cu tz si alte prostii ce vad pe aici. Dar poate ca-mi pierd si eu mintea, ca vad ca toti puriceii astia tineri stiu toate mai bine ca mine. Dar asta nu conteaza, ca nu am nevoie sa fiu perfect la romana. Sa fiu e destul.

Multumesc de ajutor.
Romi

Sherlock
18.07.2010, 09:29
Caut ceva linie de acasa sa pot chema orice telefon din Romania, si sa nu ma jupuiasca prea rau. Deci am nevoie de usurinta de folosire, si dupa aia pretul.

Tu ai citit ce am scris eu si keyframe?:thinking:

aramis_13
18.07.2010, 09:37
...Caut ceva linie de acasa sa pot chema orice telefon din Romania, si sa nu ma jupuiasca prea rau. Deci am nevoie de usurinta de folosire, si dupa aia pretul. Dar asta nu a fost motivul de thread.
...
Multumesc de ajutor.
Romi
dacă 5.6 cenţi pe minut (pe mobil) e suficient de puţin, lasă o vorbă ...

VanDerGigi
18.07.2010, 10:02
Deci sa tinem discutia de companii de telefoane mai scurta. Dati numele de companie, si de ce o folositi, si fac eu calcula sa vad daca imi place.

Multumesc de ajutor.
Romi

Romi, nu exista nimic pe piata la ora actuala mai ieftin si mai hassle free decat www.magicjack.com $19.95 PE AN si vorbesti cat te tine mandibula fara restrictii. Nu m-as mai intoarce ever la cartele si abonamente. Intr-un an de zile si-a scos banii de 20 de ori. Ce inseamna aia nu stiu cati centi pe minut? Uiti de calcule din astea. Aproape ca ma bufneste rasul cand mai aud de costuri de centi pe minut si abonamente lunare. Singurul inconvenient in cazul tau este ca nu e cellular, e numar fix, dar poate iti convine si asa. Il bagi in computerul conectat la internet iar la celalalt capat conectezi telefonul fix. (aparatul) Ridici ai ton si formezi, ai numar de America si vorbesti gratis pe orice numar din America (cellular sau fix). Cand esti sunat, la fel si functioneaza exact ca un telefon fix.
Mai pe scurt, persoana ar avea doua telefoane fixe, unul cu numar de Romania si unul cu nr de America, tot ce trebuie sa faca pt ca cel de America sa functioneze este sa nu stinga computerul.

sorin
18.07.2010, 10:05
Sorin, cred ca esti gresit cu apelul tau. Eu am folosit telefonul intre 60-69, si la scoala nu am invatat de a face apel la telefon.
Romi, eu doar ti-am sugerat niste alternative la expresia "vreau sa chem Romania" folosita de tine cand vrei sa vorbesti cu cineva la telefon. Daca nu-ti place "apel telefonic", sau celelalte variante folosite in mod curent, nu ai decat sa "chemi Romania", ca nu se va supara nimeni, eventual se prinde toata lumea pana la urma de ceea ce vrei sa spui.

In ceea ce priveste acest topic la sectiunea de matrimoniale, unde l-ai deschis tu, chiar ca nu mergea acolo. In fine, nu vreau sa dau definitii pentru cuvantul "matrimonial" si daca e vreo legatura intre acesta si "chematul Romaniei la telefon', asa ca e la latitudinea fiecaruia sa considere ce si cum e corect in materie de limba romana.

Singurul inconvenient in cazul tau este ca nu e cellular, e numar fix, dar poate iti convine si asa. Il bagi in computerul conectat la internet iar la celalalt capat conectezi telefonul fix. (aparatul) Ridici ai ton si formezi, ai numar de America si vorbesti gratis pe orice numar din America (cellular sau fix). Cand esti sunat, la fel si functioneaza exact ca un telefon fix.
Jiji, m-am gandit si eu la varianta asta de cateva ori, dar nu am facut pasul, din comoditate probabil. Chiar daca as face-o intr-o buna zi, voi fi totusi legat de a suna pe cineva cand vreau doar de acasa, nu-i asa? Ca o alternativa, probabil ca inca voi avea nevoie de o cartela sa sun din masina, sau cand sunt la o bere, dar e adevarat, cartela ar fi folosita mult mai rar. Corecteaza-ma daca gresesc, ca nu l-am studiat pe Jack cel Magic, doar am vazut niste reclame pe la Tv. :d

aramis_13
18.07.2010, 10:29
fiecare sistem are dezavantajul lui. ce faci cu magic jack când vrei să suni în România?

VanDerGigi
18.07.2010, 10:30
Jiji, m-am gandit si eu la varianta asta de cateva ori, dar nu am facut pasul, din comoditate probabil. Chiar daca as face-o intr-o buna zi, voi fi totusi legat de a suna pe cineva cand vreau doar de acasa, nu-i asa? Ca o alternativa, probabil ca inca voi avea nevoie de o cartela sa sun din masina, sau cand sunt la o bere, dar e adevarat, cartela ar fi folosita mult mai rar. Corecteaza-ma daca gresesc, ca nu l-am studiat pe Jack cel Magic, doar am vazut niste reclame pe la Tv. :d

Tu, de aici, din America suni de pe mobil cat te tin minutele, de la bere, din masina de unde vrei. Eu nici nu am fix ca nu-mi trebuie iar la At&T am lista din aia A unde vorbesti nelimitat cu 10 numere preferentiale. Deci tu suni pe Jack (numarul de America), nu tu ai Jack-ul. Doar persoana din Romania (care are MagicJack-ul) este "legata" de telefon fix. Sincer, mi se pare mai mult decat rezonabil sa "poata" si asa, nu-mi trebuie nici mie nici lor sa ma sune "de pe drum", iar daca vreodata exista urgente, atunci pot (ei) intr-adevar folosi o cartela sau dupa cum am vazut cam oricine in Romania la abonamentul cellularului are si ceva minute incluse cu SUA mai nou.

ce faci cu magic jack când vrei să suni în România?

Huh? citeste mai sus, nu cred ca ai inteles sitemul.

Sherlock
18.07.2010, 10:34
Caut ceva linie de acasa sa pot chema orice telefon din Romania,
.

Romi, nu exista nimic pe piata la ora actuala mai ieftin si mai hassle free decat www.magicjack.com (http://www.magicjack.com) $19.95 PE AN si vorbesti cat te tine mandibula fara restrictii.

Magicjack in comparatie cu oriunde.com are dezavantajul clar ca trebuie sa ai calculatorul pornit 24 din 24.

Oriunde.com telefonul se conecteaza in router neavand nici o legatura cu calculatorul.

Iar convorbirile internationale sunt 11 centi pe fix si 26 pe mobil in Ro.

In comparatie oriunde.com are 3 centi pentru fix Bucuresti si 4 centi in rest, iar mobil 12.9.

http://www.magicjack.com/international/

:-h

aramis_13
18.07.2010, 10:36
Tu, de aici, din America suni de pe mobil cat te tin minutele, de la bere, din masina de unde vrei. Eu nici nu am fix ca nu-mi trebuie iar la At&T am lista din aia A unde vorbesti nelimitat cu 10 numere preferentiale. Deci tu suni pe Jack (numarul de America), nu tu ai Jack-ul. Doar persoana din Romania (care are MagicJack-ul) este "legata" de telefon fix. Sincer, mi se pare mai mult decat rezonabil sa "poata" si asa, nu-mi trebuie nici mie nici lor sa ma sune "de pe drum", iar daca vreodata exista urgente, atunci pot (ei) intr-adevar folosi o cartela sau dupa cum am vazut cam oricine in Romania la abonamentul cellularului are si ceva minute incluse cu SUA mai nou.

Huh? citeste mai sus, nu cred ca ai inteles sitemul.

ba eu ştiu sistemul, dar nu erai destul de explicit ... deci să recapitulăm: ca să suni pe cineva în Ro cu magicu' ăsta, trebuie ca respectivu' să-l aibă şi el băgat în priză pe amicu' jack. toate bune şi frumoase când vorbeşti doar cu o destinaţie. ce faci cu văru' petrică din constanţa , cu tanti clara de la arad sau cu pretenii din copilărie?

şi ciudă-ciudă că v-am tăiat: 2,1 cenţi pe minut fix/5,6 cenţi pe minut mobil. la care se adaugă costul convorbirii cu numărul tău de telefon alocat pentru SUA (de cele mai multe ori, gratis, funcţie de abonament). acelaşi tarif indiferent dacă suni de pe fix sau de pe mobil ...

sorin
18.07.2010, 10:38
Jiji, e o confuzie la mijloc. Credeam ca tu vorbesti de sunat cu MagicJack in Ro, fara ca cei de acolo sa aiba si ei unul. De sunat aici, normal ca pot suna de pe mobil oriunde in America.

In plus, cartela inca ofera cele mai bune preturi si mobilitate maxima pentru telefoane internationale, fara abonamente lunare.

In legatura cu oriunde.com si alte companii, pe langa abonamentele lunare iti mai trebuie si adaptoare si alte chestii. Citez de pe siteul lor:
"Pentru a putea conecta un telefon la Internet, aveti nevoie de un adaptor. Adaptorul se conecteaza la Internet prin intermediul unui router sau a unui switch/hub. La acest adaptor conectati aparatul dumneavoastra telefonic preferat."

La urma urmei, fiecare alege ce considera ca-i mai bine pentru el/ea. Daca tot e sa vorbesc prin internet, chit ca e MagicJack, oriunde.com, sau mai stiu eu ce, o pot face deasemeni pe Skype, care e ieftin si bun.

VanDerGigi
18.07.2010, 19:43
ba eu ştiu sistemul, dar nu erai destul de explicit ... deci să recapitulăm: ca să suni pe cineva în Ro cu magicu' ăsta, trebuie ca respectivu' să-l aibă şi el băgat în priză pe amicu' jack. toate bune şi frumoase când vorbeşti doar cu o destinaţie. ce faci cu văru' petrică din constanţa , cu tanti clara de la arad sau cu pretenii din copilărie?

Nu trebuie sa il aiba si el, ci trebuie sa-l aiba NUMAI el. Tu nu ai MagicJack ca nu-ti trebuie. Tu ai numar de SUA, el nu are. Daca vrei sa vorbesti cu toata tara, atunci mai bine folosesti altceva, sau si altceva. Dar pt parinti, frati, socri, prieteni buni si etc, cumperi 3-4 (pt ei) si ai terminat povestea. Eu asa am facut si le salvez lor bani o data si mie inca o data si nu ma doare capul tot anul. Urasc facturi, urasc minute, urasc bullshit.

Jiji, e o confuzie la mijloc. Credeam ca tu vorbesti de sunat cu MagicJack in Ro, fara ca cei de acolo sa aiba si ei unul. De sunat aici, normal ca pot suna de pe mobil oriunde in America.

Yup, e o confuzie. Dupa cum am spus mai sus, nu tu suni cu MJ ci pe el suni in Ro si cu el esti sunat din Ro. MJ are numar de SUA nu iti poti pune de Romania.

La urma urmei, fiecare alege ce considera ca-i mai bine pentru el/ea.

Exact, eu i-am dat sfatul meu lui Romi. Eu sunt extrem de multumit de ce folosesc si mi se potriveste mie si alor mei, computerul oricum se stinge rarut si cand se stinge ei oricum nu asteapta de la mine telefoane "neasteptate". Voi insa folositi ce doresc domniile voastre si ce va prinde mai bine.

romi_in_florida
18.07.2010, 22:35
Intradevar, eu am deschis asta pentru prietenie pe telefon cu aia din Europa, dar am intrebat tangential de sistemul de telefoane mai bun. Si voi ati schimbat discutia complect pe conversatia tangentiala.
Am sa deschis thread-ul din nou, numai pentru prietenii la telefon.

Cit despre chemarea sau apelarea la telefon, etc sint multe cuvinte noi in limba Romana de cind am plecat eu de acolo. Sint prea multe dupa parerea mea. Limba era suficienta si era usor de inteles si de scris. Acuma toti arunca cuvinte noi si fabuloase !

Cineva crede ca un bazin de inot trebuie sa fie chemat piscina ca e mai frumos.
Tiganii sint rroma ???
Vorbesc cu tz , deci multe cuvinte se schimba.

Si nu inteleg de ce, ca nu vad advantajul la asa de multe schimbari. Si limba e fonetica, deci cum citesti rroma, ca nu poti sa prelungesti sunetul ca i,e, etc.

Sint uni "literari" care vorbesc prea avansat pentru mine, ca pe mine nu m-a inebunit Eminescu, sau scriitorii aia rusesti cu volume enorme. I-am citit si bafta.
Deci eu nu am nevoie sa fiu mindru de toate prostiile, si sa ma falesc de ce cuvinte folosesc.
Simplu e bun pentru mine. Cum zic americanii !

La telefon o sa ma uit si la Skype ca televizoarele noi au videophone in ele. Deci vezi si vorbesti prin internet pe televizor.

La Vonage era gresala mea ca era ocupata. International incepi co 01140... , la cell phone in romania, nu a mers cu 01140 , dar a mers cu 0040. sI e gresala mea ca am crezut ca asa trebuie sa fie.

Romi

Romi

dan
19.07.2010, 00:11
Eu folosesc din Austria dialnow.com de aprox. 2 ani si tarifele sint bune 0,5 eurocent cu US si 1 cent la fix si 5.5 la mobil in RO.Aceasta firma o folosesc si prieteni din US si Spania, de fapt se poate folosi din toata lumea.Pentru cei care au cunostinte in Canada pot telefona gratis fara limita.Singura conditie sa poti telefona (apela) gratis la un numar de fix din tara care locuiesti.Nu ai abonament si tactul este la minut.Mai posibilitatea sa conectezi doua numere de telefon din toata lumea dar pentru asta iti trebuie computer. Poti sa trimiti sms la RO costa 6 centi.Mai sint si alte aplicatii dar eu nu le folosesc.

Sherlock
19.07.2010, 07:19
Dar pt parinti, frati, socri, prieteni buni si etc, cumperi 3-4 (pt ei) si ai terminat povestea. Eu asa am facut si le salvez lor bani o data si mie inca o data si nu ma doare capul tot anul. Urasc facturi, urasc minute, urasc bullshit.

4x40$ in primul an este 160$ (dupa aia 80$ in fiecare an) si vorbesti cu 4 persoane.
Cu oriunde este 96$ pe an si ai 2400 de minute inclus cu oricine.
Nu iti trimite nici o factura nici ei daca platesti la inceputul anului tot (ca si la magickjack)

Daca vreau sa ma sune doar parinti, sora, etc ma suna direct pe messenger, ca doar tot trebuie sa porneasca calculatorul ei si aici oricum merge calculatorul toata ziua (ori la servici, ori acasa)

Voi insa folositi ce doresc domniile voastre si ce va prinde mai bine.

...total deacord.

VanDerGigi
19.07.2010, 18:07
4x40$ in primul an este 160$ (dupa aia 80$ in fiecare an) si vorbesti cu 4 persoane.
Cu oriunde este 96$ pe an si ai 2400 de minute inclus cu oricine.
Nu iti trimite nici o factura nici ei daca platesti la inceputul anului tot (ca si la magickjack)

Daca vreau sa ma sune doar parinti, sora, etc ma suna direct pe messenger, ca doar tot trebuie sa porneasca calculatorul ei si aici oricum merge calculatorul toata ziua (ori la servici, ori acasa)

2,400 de minute pe an sunt apa de ploaie pt un om care vorbeste la telefon decent. Si astea-s numai pe fix deci nicio bravura fata de MJ ca si ala tot fix este. Mie nu-mi place sa vorbesc la telefon de abia ma feresc de el si nu mi-ar ajunge d-apoi unuia care-i place conversatia macar la nivel mediu. Inseamna un 46 de minute pe saptamana, ceea ce, de 3 ori mai mult probabil ar vorbi Romi la telefon numai intr-o seara cu mandrele lui.
Ca sa ajungi la un numar de minute decent pe luna, sa zicem un 800 de minute, mai ales cei care au de vorbit cu toate neamurile, trebuie sa mai platesti vreo 600 lunar aka 7,200 anual.

Cam astea sunt apoi tarifele:

Suna in Bucuresti cu numai 0.029 USD sau 0.018 EUR
Suna in toata Romania cu numai 0.040 USD sau 0.025 EUR
Vorbeste in alte retele (RDS, Astral) 0.040 USD sau 0.025 EUR
Vorbeste pe mobil in Romania cu numai 0.129 USD sau 0.080 EUR
Preturi la international incepand cu 0.030 USD sau 0.017 EUR

..si deci cam cat ar costa astea 7,200 de minute? Si daca tot esti acolo inmulteste la 10 sa vedem la cat te duce pe termen lung.

Daca vrei sa te sune 4 "case" pe messenger, nu ai decat. Eu am trecut de mult de etapa asta mai bine ma uit la un perete proaspat vopsit si astept sa se usuce vopseaua. Comparand comoditate de a avea toata treaba asta la simplul apasat de tasta pe mobil (la mine), pe fix (la ei- cordonul ombilical al telefonului te ajuta sa ti-l instalezi unde vrei nu tre sa-l tii langa computer :ideea: ) cu stresul meu si al celorlalti sa-si puna casti (sau se aude in toata casa), microfoane, logari pe messengeri, stabiliri de ore, de zile, de fusuri orare, de stat cu ochii intr-o patratica, de microfonii, de amortit pe scaun, de sentimentul ca esti caveman! si bullshit din asta .. imi da cu eroare sau mai bine zis, oroare. Unul ar fi dispus la asa "munci" dar ar privi ca un mare dezavantaj sa lase computerul on, cum defapt si trebuie. Computerul nu se stinge! Ce poci ca sa zic decat ca trebuie sa existe si din acestia.. :-h

Sherlock
19.07.2010, 23:26
2,400 de minute pe an sunt apa de ploaie pt un om care vorbeste la telefon decent.

As vrea sa vad cine vorbeste mai mult de 200 de minute pe luna cu parintii? Si chiar daca as vorbi mai mult ei ma suna gratis ca e numar de rds si este gratis in retea.
Mai pe inteles daca am 100 de neamuri fiecare poate sa ma sune de dimineata pana seara pe telefonul fix "oriunde" si nu trebuie sa imi iau abonament cu minute nelimitate pe mobil (in SUA).

Inseamna un 46 de minute pe saptamana, ceea ce, de 3 ori mai mult probabil ar vorbi Romi la telefon numai intr-o seara cu mandrele lui.

Deci Romi sa cumperi cate un magick jack la fiecare pretendenta si sa astepti sa porneasca calculatorul cand vrei tu sa vorbesti cu ei. Plus mai trimitele 50$ sa isi ia si un telefon fix.

Ca sa ajungi la un numar de minute decent pe luna, sa zicem un 800 de minute, mai ales cei care au de vorbit cu toate neamurile, trebuie sa mai platesti vreo 600 lunar aka 7,200 anual.

numai ca ai uitat sa zici cate magic jackuri trebuie sa cumperi sa vorbesti cu toate neamurile 800 de minute

..si deci cam cat ar costa astea 7,200 de minute? . as vrea sa vad cati din forumisti vorbesc pe an 3,600 nu 7200

..Daca vrei sa te sune 4 "case" pe messenger, nu ai decat. Eu am trecut de mult de etapa asta mai bine ma uit la un perete proaspat vopsit si astept sa se usuce vopseaua. Comparand comoditate de a avea toata treaba asta la simplul apasat de tasta pe mobil (la mine), pe fix (la ei- cordonul ombilical al telefonului te ajuta sa ti-l instalezi unde vrei nu tre sa-l tii langa computer :ideea: ) cu stresul meu si al celorlalti sa-si puna casti (sau se aude in toata casa), microfoane, logari pe messengeri, stabiliri de ore, de zile, de fusuri orare, de stat cu ochii intr-o patratica, de microfonii, de amortit pe scaun, de sentimentul ca esti caveman! si bullshit din asta .. imi da cu eroare sau mai bine zis, oroare. Unul ar fi dispus la asa "munci" dar ar privi ca un mare dezavantaj sa lase computerul on, cum defapt si trebuie. Computerul nu se stinge! Ce poci ca sa zic decat ca trebuie sa existe si din acestia.. :-h

In timpul saptamani daca vorbesc de doua ori cu cei de acasa cate 10 minute. Atunci ii sun de pe mobil prin "oriunde" iar in weekend cand am placerea pornesc calculatorul (plus messenger) vorbesc cu parintii, prietenii, schimbam poze intre noi si ne si vedem prin intermediul webcamului.

Dar desigur o fi si persoane care vorbesc cate 800 de minute lunar (jumatate de ora pe zi) cu Romania, nu contest acest lucru, desi aici in SUA inca eu nu am cunoscut.

P.S. si nu in ultimul rand magick jack este bun cand te suna ei pe tine, daca vrei tu sa ii suni si ei nu au calculatorul pornit e egal cu zero, trebuie sa ii suni de pe mobil pe mobil.

P.S.1. Ma si imaginez maine sunand toti prieteni si neamurile sa ii anunt ca mai trebuie sa isi achizitioneze un telefon iar eu le trimit magick jackul si desigur sa tina in priza un extra telefon doar pentru neamul de peste ocean si nici sa nu opreasca calculatorul 365 de zile pe an ca doar in RO curentul e ieftin ca in USA. Da, este un deal bun.

P.S.2 raman la "oriunde" si daca prieteni sau neamurile au nevoie de mine mai mult de 200 de minute pe luna apai sa ma sune de dimineata pana seara pe cheltuiala lor (daca desigur nu au rds si vorbim gratis)

:-h

dan
20.07.2010, 05:10
Cam astea sunt apoi tarifele:

Suna in Bucuresti cu numai 0.029 USD sau 0.018 EUR
Suna in toata Romania cu numai 0.040 USD sau 0.025 EUR
Vorbeste in alte retele (RDS, Astral) 0.040 USD sau 0.025 EUR
Vorbeste pe mobil in Romania cu numai 0.129 USD sau 0.080 EUR
Preturi la international incepand cu 0.030 USD sau 0.017 EUR

:thinking: Cerd ca este mai ieftin sa sun la Ro.cu dialnow.com la un euro cent pe min. si la mobil cu 5,5.Singura complicatie ca trebuie sa folosesti computerul numai sa te inscrii, poti sa incarci in cont incepind de la un euro si poti sa te duci la orice cabina telefonica sau de la orice telefon din lume sa suni.Poti sa trimiti si sms cu 6 centi.Eu vorbesc mult si 80% din convorbiri le fac pe Skype si prin intermediul unui bluetooth, ma plimb liber si imi fac in aceiasi timp treaba nu intepenesc pe scaun la comp.

aramis_13
20.07.2010, 07:37
sherlock, nevastă-mea toacă vreo 12,000 de minute anual. la un cost de 45-50 de dolari.

Sherlock
20.07.2010, 08:13
sherlock, nevastă-mea toacă vreo 12,000 de minute anual. la un cost de 45-50 de dolari.

Numai cu Romania? OMG, cu tine cand mai are timp sa vorbeasca?:P

aramis_13
20.07.2010, 08:19
mai are. suficient ...

VanDerGigi
20.07.2010, 10:13
numai ca ai uitat sa zici cate magic jackuri trebuie sa cumperi sa vorbesti cu toate neamurile 800 de minute

Mie nu-mi trebuie sa ma sune toate neamurile, sau daca au placerea s-o faca, se descurca care are vointa ca n-a bagat pe nimeni in faliment un telefon peste ocean. Faceam referire la argumentul tau ca poti vorbi prin "oriunde" cu oricine, pe cand prin MJ numai cu cativa. Ok, pai si daca poti vorbi cu toti, logici este ca o si faci, asadar consumi mai multe minute.

as vrea sa vad cati din forumisti vorbesc pe an 3,600 nu 7200

Tocmai ti-a raspuns Aramis si ca sotia lui sunt multe. Ca sa nu sari de 200-300 de minute pe luna trebuie sa recunosti ca trebuie sa te abtii, respectiv sa nu stai la povesti deloc.

P.S. si nu in ultimul rand magick jack este bun cand te suna ei pe tine, daca vrei tu sa ii suni si ei nu au calculatorul pornit e egal cu zero, trebuie sa ii suni de pe mobil pe mobil.

In teorie asa pare, in practica, nu ai nevoie niciodata sa suni cand au computerul inchis (sa zicem noaptea - la ei) doar daca apare vreo urgenta si atunci nu mai te uiti la cat costa, logic, si suni cum apuci. Altfel dupa cateva saptamani incepi sa stii cand ti se va raspunde si cand nu si daca ai ceva de spus poti suna in acel interval de vreo 10 ore. Deci este la fel de bun si cand suni tu, doar daca-i cauti nod in papura nu-i bun.
Dom'le clar nu e bun pt cei ce dau drumul la computer o data la saptamana sa se vada pe web-cam o ora si in rest il tin de mobila pt mileuri si bibilouri, dar pt cineva care foloseste computerul cat de cat, aproape ca nu exista nici cea mai mica inconvenienta. Desigur mai depinde si de om, daca poate aprecia diferenta si avantajul dintre un one time small investment vs platitul cu tzaraita pe parcurs si in final, mai mult.

Sa traiti cat puteti de bine!:v:

Sherlock
20.07.2010, 10:53
Sa traiti cat puteti de bine!:v:
:-h La fel si dumneavoastra, discutia este larga si pana la urma fiecare alege ce i se potriveste.