PDA

Arată versiune întreagă : Imi doresc sa ma intorc in Florida

Mihai Paduraru
31.08.2005, 09:51
Am locuit in Tampa in 1998 pentru9 luni de zile. Si am luat parte la un program de instruire (intership) in cadrul Academiei de Tenis Palmer. Am avut ocazia sa lucrez cu copii care invatau si se antrenau acolo. Am obtinut permis auto si m-am ocupam de transportul lor. Astfel am avut ocazia sa calatoresc foarte mult, sa lucrez ca administrator al institutiei si cel mai important, sa pot obtine un certificat ca instructor de fitness.

In luna septembrie '98 am decis sa ma intorc in Romania, intrucat nu mai aveam viza. Insa de atunci si pana azi inca imi doresc sa ma intorc acolo, chiar daca Dumnezeu "spala" Florida, aproape in fiecare an odata cu furtunile devastatoare sau tornadele la fel de catastrofale. Este de apreciat si respectat puterea de refacere a acestor teritorii.

Daca exista o solutie sau cineva care are o idee legata de aceasta dorinta, va rog sa nu ezitati sa imi transmite-ti un mesaj. Multumesc.

31.08.2005, 10:30
Cea mai mare greseala este sa te intorci pentru ca iti expira viza...cu ajutorul unui avocat sau a unui mediator, orice fel de viza se poate prelungi,exista tot felul de posibilitati de a ramane legal in State odata intrat...mai ales daca ai obtinut si un certificat de specialitate. Eu as contacta Academia. Sunt sigura ca te pot sponsoriza, mai ales ca ai lucrat cu ei. Odata intrat in State, plateste un mediator ( te costa mult mai putin decat un avocat, si tot acelasi lucru face) sa-ti prelungeasca viza, si mai departe vezi tu...contractul de munca se poate extinde la infinit...intre timp poti depune actele pentru Green Card...Dar te-ai intors in tara inainte sa-ti expire viza sau dupa ce a expirat?

Mihai Paduraru
01.09.2005, 05:00
Multumesc in primul rand pentru atentie si amabilitate.

In anul in care am lucrat acolo, Academia si-a incheiat activitatea, iar plecarea mea a avut loc in conditiile in care depasisem cu 3 luni data de expirare. Perioada in care aplicasem deja pentru o alta prelungire, insa nu primisem raspunsul de confirmare atunci cand am plecat. smileys/smiley19.gifSi sper ca ai observat ca asta s-a intamplat in 1998.

04.09.2005, 07:27
Nu uita totusi ca tu ai un avantaj..ai primit un certificat de instructor. Imi este greu sa-ti dau vreun sfat pentru ca nu stiu exact situatia ta. Ai incercat sa aplici pentru o viza turistica? Ai pe cineva in Florida, sau in alta parte care sa te ajute cu un ''contract de munca'' ( nu neaparat real)?.. presupun ca ti-ai facut cunostinte in timpul in care ai fost aici. Sunt doua posibilitati de a veni aici in cazul in care ti se refuza viza turistica. Prima varianta este casatoria, iar in cazul in care esti deja casatorit, contractul de munca...O cunostinta de-a mea, care este instructor de fitness unde locuiesc eu, castiga in jur de $150K pe an...Eu zic ca se merita sa incerci orice varianta ;)

Mihai Paduraru
06.09.2005, 08:49
Multumesc pt. lucrurile pe care m-i le-ai scris. Incerc acum sa procedez asa. Am aplicat la cateva site-uri si prieteni sa imi caute un loc de munca.

In acelasi timp, caut sa merg pe un drum drept. Fara compromisuri, pt. ca Dumnezeu tine cont de lucru asta. II multumesc Lui Dumnezeu pt. toate lucrurile din viata mea si incerc sa stau departe de lucruri false.

Iti multumesc pt. raspuns si daca nu e prea greu, te rog sa continui. In ceoras locuiesti? Si cum te descurci acolo?

GNChicago
06.09.2005, 08:57
Mihai, faptul ca ai aplicat ptr prelungire cred ca te scoate din perioada de ilegalitate. Procurarea formularelor si umplerea lor dureaza si conteaza enorm intentia ta ca inainte de expirare ai vrut sa faci o prelungire care cere timp mai putin ptr unii si mai mult ptr altii, ca tine de ex.

incearca prima data cu oamenii care deja te cunosc.

Mult succes!

Mihai Paduraru
09.09.2005, 10:45
Multumesc pt. informatie si iata ca deja am inceput sa apelez la cei pe care ii cunosc. Multumesc pt. sfat si astept cu incredere detalii despre tine.