PDA

Arată versiune întreagă : Va rog sa ma ajutati....

31.08.2005, 00:46
....in a-mi gasi fiica.A parasit Romania in anul 1981,avand doar o luna.Eu am plecat de a-mi satisface stagiul militar.Mama ei se numeste Mocanu Aurica si fata se numeste Mihaela.Am 44 de ani si nu imi trebuie decat doar un deceniu[care vor trece pe nesimtite]si voi avea varsta apropiata a unui mosneag siinca putin de a a-mi lua si un baston.Iar de acolo....un pas pana la groapa.Doamne,ce repede ne trece viata,uneori tumultoasa,alteori usoara ca adierea vantului.Am incercat sa intru pe Yellou Pages,dar pana la un punct unde am dat de urma mamei[Aurica Mocanu],de acolo sunt restrictionat.Aurica Mocanu,ex-wife,mai are 5 surori[Nela,Gabi,Rodica.... si fratii Petrica,Nelu,Lira....].Ultima locatie stiu sigur ca a fost in L.A.-Denver.Banuiesc ca s-a mutat.Poate ve-ti avea posibilitatea de a o depista in cartea de telefon sau prin orice alta modalitate.

Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi aceste randuri,urandu-va succes in tot ce va doriti si intreprindeti.smileys/smiley19.gif

sorin
31.08.2005, 03:10
Mergi pe http://find.intelius.com (http://find.intelius.com/) si introdu numele si prenumele si o vei gasi. Singura problema este ca trebuie sa platesti $7.95 pentru a obtine informatiile. Am cautat si in baza de date gratuita dar nu am gasit nimic.
Bafta!

01.09.2005, 16:23
ce aiurea. nu critic pe nimeni dar cum ai putut dormii atatia ani fara sa stii de copilul tau ..fara sa vrei sa pui umarul? iar acum te simti singur,batran si vrei sa gasesti?..ce.. ajutor?..sper sa gasesti.

mihaela75
01.09.2005, 18:37
Oare de ce nu vrea sa fie gasita ?!?!Parerea mea e mai bine las-o balta,fiica ta si cu tine nu veti fi decat doi straini ,sunt sigura ca deja are un tata alaturi.Iarta-ma daca sunt rea dar povestea ta este exact ca a fostului meu sot,si cred ca stiu ce e in sufletul acelei mame.Unele greseli pur si simplu nu se pot repara.

sorin
02.09.2005, 01:52
Ba din contra, eu zic ca trebuie sa incerce. Pentru orice exista explicatii si poate noi nu stim toate amanuntele. Daca ati fi in situatia lui poate ati gandi altfel.

angeline
02.09.2005, 03:26
si eu sunt de aceeasi parere, pentru fiecare persoana este foarte important fiecare parinte, bun-rau, aproape-departe nu conteaza nici cand, mai bine mai tarziu decat niciodata, eu am avut un tata alcoolic care nici nu mai exista, dar ii simnt lipsa si acum.........asa ca tatilor aveti grija de copii vostri, dar este valabil si mamelor........

succes mihai1661 ! smileys/smiley20.gif smileys/smiley32.gif

02.09.2005, 23:47
ce aiurea. nu critic pe nimeni dar cum ai putut dormii atatia ani fara sa stii de copilul tau ..fara sa vrei sa pui umarul? iar acum te simti singur,batran si vrei sa gasesti?..ce.. ajutor?..sper sa gasesti. Nu ma simt.....singur si nici batran.Am o familie,o sotie extraordinara si nu sunt nici batran.44 de ani este o varsta care spune multe.Multumesc totusi pentru amabilitatea de a-ti expune parerea in ce ma priveste.

02.09.2005, 23:52
ce aiurea. nu critic pe nimeni dar cum ai putut dormii atatia ani fara sa stii de copilul tau ..fara sa vrei sa pui umarul? iar acum te simti singur,batran si vrei sa gasesti?..ce.. ajutor?..sper sa gasesti. ......si sa nu uit.....ca toti acesti ani,nu am dormit.Am cautat prin toate metodele clasice,metode care au dat rezultate.Dansa,fosta sotie,a fost cea care de fiecare data a fost vatraiul incins si ori de cate ori incercam sa o ating,ma frigeam.Nu stia ce vrea de la viata.Acum spunea una,dupa o ora spunea alta.Asta-i.

03.09.2005, 00:11
Oare de ce nu vrea sa fie gasita ?!?!Parerea mea e mai bine las-o balta,fiica ta si cu tine nu veti fi decat doi straini ,sunt sigura ca deja are un tata alaturi.Iarta-ma daca sunt rea dar povestea ta este exact ca a fostului meu sot,si cred ca stiu ce e in sufletul acelei mame.Unele greseli pur si simplu nu se pot repara. Intr-adevar,are tata sau.....a avut mai bine zis si acest tata s-a despartit de mama fetei.Cum ramane?Mai are sau nu tata?Si in ce priveste sufletul mamei....pacat ca nu exista posibilitatea de a o cunoaste.Atunci iti vei da seama de ce este in sufletul ei.Dar cu ce este in sufletul meu si ce se intampla.....nici vorba.Multumesc pentru parerea,,rautacioasa,,smileys/smiley22.gifsi incantat ori de cate ori ve-ti mai dori sa adaugati cate ceva.Sincer,voi fi satisfacut sa citesc.Banuiesc ca a-ti avut o experienta neplacuta,asa cum reiese de altfel din textul mesajului d-voastra,si imi pare rau.Va urez succes.Sunt sigur ca nu sunteti batrana ca mine,asa cum afirma unul din membrii forumului si aveti tot timpul in fata,sainlocuiti ceea ce altii au stricat gresindu-va.Sau......poate va ganditi sa reparati.Inca o data,succes si sa auzim de bine

03.09.2005, 00:18
Ba din contra, eu zic ca trebuie sa incerce. Pentru orice exista explicatii si poate noi nu stim toate amanuntele. Daca ati fi in situatia lui poate ati gandi altfel. Intr-adevar dragul meu Sorin.Pentru orice exista explicatii.Dar pentru ca nimeni nu ar fi interesat despre...CUM si DE CE s-a ajuns aici,este lunga povestea.Nimeni nu ar fi interesat sa o cunoasca si atunci....o tin in sufletul meu,acolo unde se petrec cele mai multe framantari.Si rana vindecata....DOARE.

03.09.2005, 00:29
si eu sunt de aceeasi parere, pentru fiecare persoana este foarte important fiecare parinte, bun-rau, aproape-departe nu conteaza nici cand, mai bine mai tarziu decat niciodata, eu am avut un tata alcoolic care nici nu mai exista, dar ii simnt lipsa si acum.........asa ca tatilor aveti grija de copii vostri, dar este valabil si mamelor........

succes mihai1661 ! smileys/smiley20.gif smileys/smiley32.gif Multumesc <angeline>,noi parintii suntem de vina.Nu sunt stapanit nici de patimi[alcool,femei,jocuri de noroc etc.etc.]acum,atunci insa,am gresit.Recunosc.Eram mult prea tanar.Acum sunt prea.........batran.smileys/smiley5.gif.

03.09.2005, 01:27
No,dragii mei,va multumesc pentru parerile expuse in acest Forum si multumesc gazdei noastre,Sorin,pentru bunavointa de a fi acceptat,numarandu-masi eu printremembrii acestui Forum,care este extraordinar.Banuiesc ca sunt cel mai ,,BATRAN,,membru.Iata dovada cursurilor urmate de a invata si eu ce inseamna computer,internet s.a..Pe timpul meu,pe perioada studiilor,de la elementara si pana la absolvirea facultatii,nu a existat nici,Microsoft,nici nu se stia de Windows,nici de internet.Si daca am epuizat toate mijloacele clasice de a-mi cauta fiica,la sfatul prietenilor de familie,am cumparat si eu un computer,am chemat si eu un tanar care se pricepea in ale computerelor,si m-i l-a instalat.Eeeeee....,dar au inceput necazurile.Nu stiam sa navighez,blocam computerul,imi coborau toate ,,minunile,,care nici prin cap nu imi treceau ca le voi vedea vreodata de ma treceau sudorile.Apelam de4-5 ori pe saptamanalatanarul care imi instalase computerul,sa vina sa-l ,,repare,,.Pana la urma,am platit pentru cateva cursuri de initiere,cursuri care mi-au fost realmente folositoare.Spre final,multumesc tuturor acelora care si-au expus parerile si criticile.Imi asum ,,MEA CULPA,,dar nu acelasi lucru se poate spune si despre mama.Asa cum gazda noastra,Sorin,a apreciat situatia ca fiind necunoscuta membrilor acestui forum si motivele care au generat aceasta situatie[ca tatal fiind intr-un colt de lume,iar fiica si mama in coltul opus acestei lumi,cat si timpul indelungat ce a trecut de atunci si pana in prezent]aflati ca am avut contacte cu mama fiicei.Dar de fiecare data,contactele s-au soldat cu esec.A fost casatorita,a divortat iar.S-a mutat.Unde?Habar nu am.Numai prin ea puteam sa imi contactez fiica,sa o aud la telefon macar o clipa si sa imi spuna un,,HI,,.Nu stie sa vorbeasca romaneste,intelege in schimb f.bine.Am reusit deunazi sa gasesc un motor de cautare numit,,FIND PEOPLE SEARCH AGENT,,si numele de Mocanu Aurica a fost gasit la adresa<357 9th St. Brooklyn,NY.Telef.[718]369-1205.>Cand voi avea posibilitatea financiara de a telefona,sper cat mai curand,sa contactez persoana ce imi va raspunde la acest numar,verificand astfel exactitatea datelor.Daca nu coincid,voi continua cu cautarile.Daca aveti noutati,va rog din suflet sa ma anuntati.Ma puteti contacta si pe Yahoo Instant Message<mihai1661>sau E-mail <mihai1661@yahoo.com

Va multumesc pentru intregul sprijin acordat. V.Mihaila

GNChicago
03.09.2005, 04:49
Am convingerea ca primul mesaj a fost incomplet ducind la diferite interpretari si reactii din partea forumistilor.

Atunci cind cineva doreste sa fie ajutat cred ca trebuie sa se prezinte cit mai exact, sa dea toate informatiile de care dispune ptrca fiecare sa actioneze in deplina cunoastere a cazului.

Desigur ca mama fetei nu avea dreptul artificial sa-si faca fiica orfana de tata, deasemenea fiica la o virsta sa zicem de vreo douzeci + de ani ar trebui sa se intrebe de tatal natural si poate nu in ultimul rind tatal natural poate nu a gasit toate pirghiile care sa le poata folosi in timp util ptr a-si gasi fiica. Stiu ca un copil nu poate pleca din Romania fara acordul ambilor parinti.

Vad ca dai informatiile cu tziriita, trebuie sa ti le scoata cu clestele.....daca ai iesit public, fii scurt, direct si pune la dispozitie toate informatiile pe care le ai, adresa ta, telefonul tau, etc....toate adresele anterioare cunoscute a-le fostei, etc.

Fata fiind aici de peste douazeci de ani, ca cetatean americanare dreptul daca vrea sa petitioneze ptr tatal ei natural sa vina cu immigrant viza in USA.

Numele de Mocanu este foarte des intilnit si pot spune ca daca o femeie vrea sa se ascunda in USA, o poate face prin schimbarea numelui, pastrarea numelui sotzului #2, etc. si gasirea ei devine imposibila pentru muritorii de rind.

Nu e mare lucru sa dau un telefon la NY si sa intreb, dar nu prea stiu ce, ptrca e f. posibil sa-mi inchida telefonul. Stimata domnisoara sau doamna, nu cumva a-ti pierdut un tata?

Avind si telefonul din Romania e foarte probabil sa gasesti pe cineva care sa faca un "Conference call" in care sa ai ocazia sa vorbesti direct, dar cred ca ar trebui sa stii ce sa spui intr-un interval foarte scurt inainte ca persoana dcin NY sa inchida telefonul. Cu tarifele din America o asemenea convorbire cred ca ar costa sub un dollar pentru citeva minute, deci nu ar fi problema financiara.

Daca as fi in locul tau, as sumariza toate aceste informatii imprastiate pe atitea "postere" ptrca fiecare sa aiba o imagine exacta a situatiei.

Pot spune ca ai noroc ca detii atitea informatii....

MULT SUCCES!

03.09.2005, 05:48
....informatiile,sunt acestea pe care le-am dat odata cu inscrierea mea pe acest forum si prin care solicitam sprijinul.Ce mai pot adaugasunt urmatoarele:

Ma numesc Vasile MIHAILA,nascut in Galati,actualmente cu domiciliul stabil in Iasi de numai un an.Am fost rezident in Grecia timp de 15 ani.Telefoanele mele de contact sunt urmatoarele:0040232415.335 saumobile phone:+40724893321.E-mail:mihai1661@yahoo.com sau mihai1661@msn.com yahoo instant message:mihai1661

sorin
03.09.2005, 06:38
Mihai, ti-am mutat eu mesajul aici pentru ca nu prea avea sens intr-un topic nou. E mai bine sa folosesti "reply" intr-o discutie deja inceputa decat sa tot deschizidiscutii noi.

03.09.2005, 09:19
Iti multumesc mult Sorin.Sunt nou in forumuri si cu ale internetului nu merg prea stralucit.Banuiesc ca iti place sportul.Romania conduce Cehia cu 2-0 in acest moment

sorin
03.09.2005, 12:42
Am vazut meciul in direct si m-am bucurat nespus. Echipa a jucat excelent, Mutu a fost in zi mare, cehii au aratat ca sunt totusi si ei oameni si pot fi invinsi, am avut si putin noroc si pana la urma ceea ce prea multi credeau s-a intamplat. 2-0 e un rezultat mare si intreaga suflare romaneasca e fericita smileys/smiley1.gif

Asta a fost "off topic" si nu m-am putut abtine sa-i raspund lui Mihai, dar va rog sa continuati discutiile in contextul topicului de baza. Este si un topic despre acest meci la "Coltul Microbistului" unde va invit sa va manifestati cat mai zgomotos in legatura cu fotbalul smileys/smiley36.gif

Mihai, o sa inveti in scurt timp toate subtilitatile in materie de Internet, nu-ti fa griji smileys/smiley2.gif