PDA

Arată versiune întreagă : vrem sa ne mutam in germania

maribu
27.06.2010, 15:03
buna ,
ne-am decis sa plecam din romania in germania cu toate ca nu stim limba germana, doar engleza. nu ne putem decide in ce zona sa ne mutam. ne tot gandim la munchen dar nu am reusit sa aflam nici o parere despre cum e viata acolo. stim ca e un oras scump si frumos. oricum vrem sa ne orientam spre zona rurala in apropiere de un 0ras mare. care e cea mai buna varianta de gasit o chirie? ca agentiile sunt cam piperate la comisioane. are cineva treaba cu tine daca ai locuinta si esti la locul tau? ne putem descurca doar cu engleza la inceput?

tonita
29.06.2010, 08:25
buna ,
ne-am decis sa plecam din romania in germania cu toate ca nu stim limba germana, doar engleza. nu ne putem decide in ce zona sa ne mutam. ne tot gandim la munchen dar nu am reusit sa aflam nici o parere despre cum e viata acolo. stim ca e un oras scump si frumos. oricum vrem sa ne orientam spre zona rurala in apropiere de un 0ras mare. care e cea mai buna varianta de gasit o chirie? ca agentiile sunt cam piperate la comisioane. are cineva treaba cu tine daca ai locuinta si esti la locul tau? ne putem descurca doar cu engleza la inceput?

Daca aveti bani e recomandat sa închiriati prin makler. Comisionul lui e 1-2 chirii dar primesti un contract decent si esti ferit de gainarii. E mai usor decât sa incerci sa discuti/negociezi fara sa cunosti limba si piata.
In mai toate zonele Germaniei sunt locuinte bune. Fosta zona DDR nu as recomanda-o, în nici un caz zona rurala acolo.
Din pacate nu puteti face prea mult cu engleza pentru ca autoritatile cu care veti avea de aface la început n-o vorbesc la un nivel acceptabil si nu va vor lamuri cu entuziasm întrebarile.
Pe internet sunt multe informatii , cautati pe pagina Uniunii Europene "Deutschland EU" , "Umzug nach Deutschland", acolo e precis si versiunea in engleza.
Mai întrebati si pe aici, concret.

germanfast
13.09.2010, 12:29
Buna. Lectii de germana pt incepatori gasiti gratuit pe site-ul http://germanfast.blogspot.com Mult succes si ambitie!