PDA

Arată versiune întreagă : informații emigrare pt partea federală BC

teo
22.06.2010, 03:46
Salut eu sunt nou pe acest forum si as vrea sa pun cateva întrebari celor ce au ajuns deja in Canada, partea federală (British Columbia , Vancouver in special, dar orice sfat e bine venit), m-am interesa destul de temeinic pe site-uri, am vb si ambasada Canadei din Bucuresti si in mare parte stiu ce am de facut , dar parerea mea este ca intelepciunea cea mai mare vine de la cei ce au trecut prin experienta asta, astfel intrebarile sunt :
1. Voi depune actele pentru emingrare pt partea federală BC (in mare parte pentru ca scriu/citesc/vb fluent engleza) si as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate ca sa scurtez peioada de asteptare (24-36 luni) ?
2. Sunt licentiat în drept internațional, la anu ia licenta în administrație publica, si am 3 ani de experienta în vanzari, asa ca care este mai simplu de facut sa-mi echivalez studiile, sau sa ma specializez acolo in vanzari sau un domeniu asemanator ?
3. Am o oportunitate de angajare la jandarmenria din orasul meu, iar daca iau postul vor aparea probleme in procesarea dosarului de emigrare ?
Cam astea sunt problemele majore ce ma framanta , va multumesc celor ce imi vor raspunde , si voi fi mai mult decat bucuros sa va rasp la orice intrebare Ciao

fifi
04.07.2010, 07:07
Bună Teo,
În primul rând emigrarea pe partea federală cuprinde mai multe provincii decât BC, adică de fapt toate în afară de Quebec, nu contează aşa de mult în care vrei să te stabileşti căci procesul nu poate fi scurtat. Timpul de procesare de pe website-ul lor este aproximativ însă în realitate durează undeva între 3-5 ani. Nu vreau să te speri însă aşa e pe partea federală, o nebunie, au foarte multe cazuri care aplică din Canada care sunt prioritare, nu-ş ce văd toţi la federalii ăştia :P: Ar fi totuşi o şmecherie cu provincia Alberta, au nevoie de emigranţi acolo în prostie, au şi un program special numit provincial nominee http://www.albertacanada.com/immigration/immigrate/ainp.html, la fel şi provincia Saskatchewan: http://www.saskimmigrationcanada.ca/

La punctul 2, poţi face cum doreşti, îţi poţi echivala şi studiile dar cam durează şi ai nevoie şi de-o spinare de bani. De lucru însă îţi poţi găsi în aproape orice domeniu dacă eşti flexibil şi adaptabil.
Faptul că te angajezi la jandarmerie nu va afecta cu nimic procesul de emigrare.
Sper că-ţi sunt de ajutor balivernele mele aşa încât să te frămânţi mai puţin, baftă!

lulutz
07.07.2010, 05:45
Salutare,am zis sa nu mai deschid alt topic si sa postez aici ,eu lucrez in Madrid in domeniul IT de curand am inteles ca sa scos aceasta ramura din meseriile pentru partea federala ,sunt disponibil sa invatz si franceza ca sa apic pentru partea franceza Quebec,am cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva cu informatii:
1.Daca gasesc o persoana romana care locuieste si are o firma in Canada dar pe alt domeniu decat ce lucrez eu si imi face un contract pe 6 luni pot aplica pentru viza?
2.Pot intrerupe contractul dupa sosirea in Canada si sa`mi caut un job in domeniul meu(contractul fiind doar ceva superficial pentru a ma ajuta sa obtin viza)?
3.Cum obtii viza mai usor daca ai contract de munca de la o firma din Canada sau aplicand pentru acele meserii (skils).
Multumesc!

fifi
11.07.2010, 09:05
Salutare si tie lulutz, din cate inteleg eu tu vrei sa vii mai repede in Canada, nu?! Pe partea federala, asa cum am mai spus dureaza foarte mult, pe partea franceza aproape un an dar ai nevoie sa intrunesti punctajul sa faci dosarul si asa mai departe. Daca reusesti sa obtii un contract de munca e mai usor si da, odata ce ai acel permis de munca poti aplica pentru rezidenta permanenta in Canada caci permisul de munca mi se pare ca se da pe un an. Treaba mai incurcata e cu acea persoana care trebuie sa obtina aprobarea de a te aduce pe tine, mai ales daca nu esti in domeniul firmei lui. Dar cu vointa si ambitie orice se poate pe lumea asta, asadar curaj si bafta!

gaby23
05.05.2011, 15:45
Buna seara tututror!
Sunt noua pe forum si am o rugaminte la voi,ci cu experienta.
Sunt casatorita 37 ani,medic,sotul 35 ani ,casatoriti de 1 an si jumatate si avm 2 copii.Am dorii sa emigram in Canada.Nu stim ce sa alegem sum sa facem sa ne fie un picut mai bin la inceput.Amandoi cunoscatori de limba ngleza dar cu franceza suntem jale...Incepatori amandoi.Am avea cateva intrebari:
1.Credeti ca daca facem cursuri de franceza cateva luni adica pana la interviu,putem trec de acest interviu cu un nivel destul de mic la limba franceza?(ne incanta mult partea federala dar tb IELT si din cat am citit pe forum dureaza si f mult).
2.Care parte a Canadei(provincie) ar fi mai buna pt o famile cu 2 copii de aceeasi varsta si cam micuti(2 ani)?
3.Exista posibilitatea sa facem actele pe quebec si sa ne stabilim intr-o zona care se vb limba engeza?adica sa presupunem ca merge in quebec si stam acolo 6 luni...am putea sa plecam in alta regiune dupa astea 6 luni?

Va rog din suflet cine stie si poat,ar timp sa ne raspunda si noua...suntem donici sa le oferim copiilor nostri un trai mai bun.Va multumim anticipat.

gaby23
05.05.2011, 15:47
Scuzati greselile de ortografie,nici tastatura nu mai merge ... cam batranica...

aramis_13
05.05.2011, 15:58
la fiecare mesaj al tău ai un buton aferent funcţiei edit. acesta îţi permite să editezi orice mesaj al tău, indiferent când a fost postat. ai acelaşi buton şi dincolo, dar e activ doar 15 minute după postarea mesajului

fifi
05.05.2011, 17:50
Buna seara tututror!
Sunt noua pe forum si am o rugaminte la voi,ci cu experienta.
Sunt casatorita 37 ani,medic,sotul 35 ani ,casatoriti de 1 an si jumatate si avm 2 copii.Am dorii sa emigram in Canada.Nu stim ce sa alegem sum sa facem sa ne fie un picut mai bin la inceput.Amandoi cunoscatori de limba ngleza dar cu franceza suntem jale...Incepatori amandoi.Am avea cateva intrebari:
1.Credeti ca daca facem cursuri de franceza cateva luni adica pana la interviu,putem trec de acest interviu cu un nivel destul de mic la limba franceza?(ne incanta mult partea federala dar tb IELT si din cat am citit pe forum dureaza si f mult).
2.Care parte a Canadei(provincie) ar fi mai buna pt o famile cu 2 copii de aceeasi varsta si cam micuti(2 ani)?
3.Exista posibilitatea sa facem actele pe quebec si sa ne stabilim intr-o zona care se vb limba engeza?adica sa presupunem ca merge in quebec si stam acolo 6 luni...am putea sa plecam in alta regiune dupa astea 6 luni?

Va rog din suflet cine stie si poat,ar timp sa ne raspunda si noua...suntem donici sa le oferim copiilor nostri un trai mai bun.Va multumim anticipat.

1. câteva luni de cursuri înainte nu cred că sunt suficiente ca să treceţi interviul care are destul de multe întrebări, în plus, la interviu trebuie să dovediţi nivelul de limbă franceză declarat în aplicaţie care cumulat cu retul informaţiilor despre voi au făcut să întruniţi punctajul pentru care aţi fost aprobaţi în prima etapă. dat fiind cazul vostru că nu ştiţi mai deloc franceza niciunul, aş recomanda măcar unuia cursuri intensive cu cineva eventual specializat în aceste interviuri.
2. orice provincie poate fii bună sau rea pentru oricine, nu numai pentru familii cu copii, depinde de zona restrânsă unde vă stabiliţi. de preferat este, până a ajunge aici să luaţi fiecare provincie în parte, sau fiecare oraş unde aţi vrea să vă stabiliţi şi să adunaţi informaţii, experienţe. de ex. eu stau de 7 ani, împreună cu fetiţa mea care avea atunci 5 ani,în toronto de care toată lumea spune că e o urgie pe pământ, suntem bine şi n-am păţit nimic, sunt şi oameni răi în jurul nostru dar secretul e că am stat departe ei, nu i-am făcut nici prieteni, nici duşmani.
3. în momentul în care aţi primit rezidenţa canadiană, nu contează pentru ce provincie aţi aplicat iniţial, biletele de avion le puteţi lua pentru orice locaţie din Canada, nimeni nu vă va refuza intrarea în ţară pentru asta, probabil vă vor întreba la care puteţi spune că aveţi amici în acel oraş, nu i-aţi văzut demult şi vreţi să-i vizitaţi pentru câteva săptămâni. sau dacă nu aveţi pe nimeni cunoscut şi de ex. vreţi să vă stabiliţi în Toronto, puteţi spune că vreţi să vizitaţi întâi CN Tower, să faceţi o mică vacanţă şi apoi mergeţi în Quebec. (în cazul ăsta, eventual făcută o rezervare prin telefon la un hotel pentru care nu plătiţi nimic anticipat).

felictări pentru familia frumoasă şi multă baftă!

gaby23
08.05.2011, 02:36
Multumesc mult pt raspunsuri...
Fifi chiar m-ai lamurit...as vrea sa putem discuta mai mult ,cand ai timp ,pe mail.
Iti trimit mesaj privat...

fifi
08.05.2011, 08:56
mă bucur că ai găsit un ajutor în răspunsurile mele, din păcate şi pe email răspund la fel de rar ca şi aici din cauza timpului. dacă mai ai nelămuriri te rog postează-le aici şi dacă ştiu îţi voi răspunde, e bine şi pentru cei care vor mai citi acest forum să vadă întrebările tale şi răspunsurile mele, poate sunt mai mulţi în această situaţie. mi te poţi adresa şi-ţi voi răspunde şi în mesaje private dacă sunt lucruri confidenţiale pe care nu vrei să le ştie alţii.
mulţumesc pentru înţelegere!