PDA

Arată versiune întreagă : Informatii emigrare Australia

Patai Laura
13.06.2010, 16:00
Buna ! As vrea sa emigrez cu familia in Australia. Sunt asistenta medicala cu scoala sanitara postliceala. Se recunoaste diploma din Romania ? Cum ati inceput voi procedura de emigrare ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.

Euclid
15.06.2010, 01:03
Laura,
Nu se echivaleaza. Va trebui sa faci un curs care, daca sti limba Engleza bine, va fi foarte usor.
Chestiunea este ca acest curs dureaza relativ mult (cred ca luni), cum iti vei castiga existenta in acest timp?
Cu stima!

visanadrian
04.07.2010, 16:11
Buna seara,
ma numesc Adrian Visan, am 37 de ani, casatorit, proaspat tatic si doresc din tot sufletul sa imigrez din "paradisul" acesta de tara numita Romania. Sunt absolvent de Politehnica Bucuresti si sotia de "Finante si banci". Cu engleza stam binisor. Va rog sa imi spuneti ce sanse am avea si eventual ce pasi ar trebui sa urmam. Multumim mult!!!!

danref
04.07.2010, 16:29
Primii pasi aici
http://www.immi.gov.au/
numai ca trebuie sa-i faceti repejor .Dupa 40 de ani se diminueaza sansele dramatic.Incearca tu cu Politehnica sa vezi pe unde te incadrezi si ce autoritate iti echivaleaza-evalueaza jobu' si experienta ta profesionala pt ca ,din cate imi amintesc ,sotia ta cu finante ,economie etc nu are sanse prea mari sa obtina minimul de punctaj.
Mult succes!

visanadrian
11.07.2010, 14:11
Multumesc pentru raspuns, cu scuzele de rigoare pentru intarziere.
As mai dori niste sfaturi, daca se poate.
1. Din ce am citit pe forumuri am inteles ca ar fi mai bine daca as pleca singur la inceput sa caut un job , o locuinta (sa vad cum e cu acomodarea).
2. Mai greu e sa plec din Romania cu o oferta de munca in Australia dar cred ca ar fi cel mai bine - de catva timp am vazut pe net o firma, VECOROM care intermediaza locuri de munca in Australia. Ce parere aveti de aceasta?
3. Ar fi mai bine sa apelez la o firma de emigrare sau sa fac "pasii" singur?
Va multumesc!

visanadrian
18.07.2010, 16:43
Ve rog puteti sa imi raspundeti inca o data?

danref
19.07.2010, 18:28
Teoretic ar trebui sa va fie mai mult decat suficent site-ul oficial ca sa va puteti face o autoevaluare in cea ce priveste sansele voastre de reusita si la ce tip de viza va calificati cel mai bine.Sa incerc tot eu un raspuns scurt pt voi
Pt punctul 1:Nu luati ca universal valabile povestile altora de pe diverse forumuri pt ca s-ar putea sa aveti multe surprize .
La pct 2:Australia nu este Europa ,unde se practica moda cu contract de munca inainte de a avea dreptul de a munci.Dreptul la munca in Australia nu este o chestiune care se obtine usor si de aceea chiar oficial acest drept este considerat un privilegiu (favor)acordat cetatenilor sai.Sigur va ve-ti intreba de ce acest lucru? Raspunsul il ve-ti gasi singuri daca rasfoiti cu grija paginile site-ului cu pricina.Legat de firme de intermediere.Personal nu am nici o parere si alegerea va apartine in totalitate.
Iar pt 3.Ideal este sa reusiti sa faceti pasii singuri ,practic puteti considera aplicatia voastra de emigrare ca primul test ce il aveti de trecut pt Lumea Noua la care visati.Nu trebuie sa disperati chiar daca nu va simtiti in stare si ve-ti avea nevoie de ajutor profesional.
Mult succes!

visanadrian
20.07.2010, 15:02
Va multumesc pt. amabilitatea de a-mi raspunde

Best regards,
Adrian

corneliusss2003
22.07.2010, 12:06
Buna seara (acasa :D)
stiu ca sunt deja o gramada de posturi cu astfel de chestii dar imi permit sa va rog sa ma ajutati cu o informatie.
De cativa ani ne gandim destul de serios (eu si sotia), sa plecam din Romania. Eu sincer prefer Australia, atat din cauza limbii cat si din cauza posibilitatilor... Si aici vine rugamintea.
Are rost sa ma chinui?
Intreb pentru ca sotia mea, cea care ar avea cele mai mari sanse de a-si gasi un job acolo (este medic veterinar cu specializare pe microbiologie) are deja 41 de ani.
Eu in schimb, ca varsta nu as avea probleme dar ... sunt doar asistent social.
Am citi pe alte posturi ca este necesara obtinerea vizei si abia apoi cautarea unui job. Nu poate fi gasit intai un job si prin intermediul angajatorului sa obti celelalte acte?
Imi cer scuze pentru sirul de intrebari, pe care banuiesc ca deja le-ati mai auzit de o mie de ori si va multumesc (in avans) pentru ajutor.

danref
22.07.2010, 22:07
Fratele meu!Cum adica "va ganditi serios de cativa ani "sa va hotarati daca sa emigrati sau nu?Inseamna ca nu ati tratat subiectul cu destula seriozitate si maturitate si ati lasat ca sansa sa se strecoare pe langa voi.Nu vreau sa va "tai "din elanul care se pare ca v-a cam lipsit dar dupa 40 de ani sansele de a obtine punctajul de trecere scade dramatic.Luati la puricat site-ul oficial si vedeti ce mai puteti face.
Mult succes va doresc atat cat a mai ramasl
toate bune

AnkCezu
30.07.2010, 07:59
Salutare!Sper sa nu va rapesc mult din timpul pretios!M-am hotarat sa emigrez si as dori niste sfaturi.Trebuie sa-mi pun la punct limba engleza asta e clar.Ar trebui sa plec eu cu fetita.Avem o fetita de un an si o luna aproape.Sotul nu cred ca vrea sa plece el nu stie nici limba engleza,eu sunt hotarata sa plec din tara.Stam cu chirie aici in Romania si abia ne descurcam ,am facut o facultate de 6 ani amandoi - medicina veterinara.Ce ma sfatuiti sau pot numi incurajare raspunsul vostru...?E cineva plecat in Australia medic veterinar care si-a gasit job si e ok,adica stiu ca imi va fi greu la inceput si cu fetita mica,dar aici m-am saturat sa ma lupt cu morile de vant.Ma apropii de 30 de ani... e greu sa ne deschidem ceva fara bani si nici la tara nu e de stat doar de dragul meseriei mai ales cand ai un copil si vrei sa-i oferi tot ce e mai bun,am incercat multe variante si m-am lamurit nu poti trai ca lumea.Am o gramada de cunostinte plecate in strainatate care o duc foarte bine.Astept raspunsul vostru si care sunt primii pasi in procesul de emigrare , cat dureaza si cine imi stabileste sansele obtinerii unui loc de munca in Australia si daca sunteti plecati cu copii mici , sistemul de camin-cresa e bine pus la punct chiar pt.un strain ,emigrant?:-h

danref
30.07.2010, 16:35
Salut .Sa incerc eu un raspuns pt tine.Gradinite,crese ,casa sau gasirea uni job etc nu ar trebui sa te ingrijoreze sau sa-ti dea fiori in clipa de fata.Emigrarea este un proces f lung si pe etape.Incearca sa incepi cu inceputul fara a te complica cu alte chestiuni nu f urgente.Cum vad eu lucrurile in cazul tau.Primul si cel mai important aspect este sa-ti convingi sotul sa emigreze .Atat timp cat el este nehotarat ve-i avea mari dificultati iin a emigra chiar si de una singura in cel mai nefericit caz.Asadar ,pana nu iti vezi si jumatatea ta ,super incantata de ideea emigrari si ambitionat in a invata limba engleza iti recomand sa nu te agiti prea tare pe drumul emigrarii spre Oz.
Studierea cu atentie a site-ului oficial iti va descoperi sansele tale (voastre)de a va califica la o anume viza.Recunoastrea profesiei si experienta in munca sunt pasii urmatori .Ca fapt divers pot sa-ti spun din experienta mea ca am cunoscut o doamna romanca care a fost medic veterinar in Ro insa aici a ales sa devina "nurse" terminand aici cursurile de calificare fiind acum f multumita de noua ei cariera intr-un mare spital.Iar din zvonistica am auzit ca ar fi si un cabinet vet cu owner-ul roman.Deci se poate:)
Mult succes cu sotul

AnkCezu
31.07.2010, 03:10
Buna!Da multumesc mult!Sotul e mai reticent crezand inca in faptul ca aici va castiga bani permitandu-si sa-si faca o casa inafara orasului.Deocamdata ne-am tot plimbat prin mai multe locuri din tara cu ferme sau circumsciptii dar acum eu nu mai pot pleca"ca tiganul cu cortul" pentru ca exista un copil.El imi zice ca asa e meseria dar nu vede ca ne plimbam degeaba ,macar daca am pleca infara am sti ca avem alt nivel de trai sau , in fine,in cativa ani de munca si vietuit in Au sau Nz am evolua altfel decat aici in tara.
Poate voi reusi sa-l conving deocamdata urmatorul meu pas este sa dau pe bebe la cresa si sa lucrez la un cabinet sa-mi fac experienta si pe animale de companie si in paralel sa incep niste cursuri de limba engleza si bineanteles sa incerc sa-i bag in cap sotului ca ideea mea de a pleca din tara este una buna.Parerea lui este ca suntem prea "mamosi"pentru asta,pentru plecare,am stat departe de locurile natale dupa cum am zis dar ideea e alta ce te leaga de locurile alea atat de tare(?) atata timp cat nu ai unde sa stai(decat cu chirie)copilul creste si e ca un burete ce acumuleaza informatii vede la alti copii fel de fel de lucruri pe care vreau sa-mi permit sa i le iau,in fine,timpul trece si buzunarul se goleste cam repede,daca stai la patron ca medic nu ai satisfactia meseriei bine facute pentru ca trebuie sa joci cum iti canta patronul,afacere in familie nu-ti permiti asa ca revin la intrebarea retorica ce te leaga aici asa de "mamos"ca parintii nu te pot ajuta la nesfarsit...Daca reusesc ceva va tin la curent cu noutatile!:v:

AnkCezu
31.07.2010, 04:10
Dar totusi nu as putea pleca doar eu cu fetita si daca va vrea sa vina si sotul pentru reantregirea familiei sa fie ok?Am facut evaluarea pt.viza pe site-ul lor si mi-a iesit negativ,de ce oare,trebuie sa ai sponsor pt plecare?Chiar nu inteleg.Weekend placut!

danref
31.07.2010, 04:33
Cu asemenea termeni "daca va vrea sa vina" sau " reintregirea familiei " vei avea foarte multe explicatii de dat in caz de iti va ajunge dosarul pe mana unui ofiter de la Emigrari .Adaugand in ecuatie si locatia nefericita in care te afli,stiind ca cetatenii romani sunt pe lista neagra a celor de la Emigrari in ceea ce priveste acuratetea informatiilor din aplicatii si marea probabilitate de fraudare a lor ,ai toate sansele sa fii refuzata si luata in colimator.
De aceea ,daca ti se pare ca ai un caz mai complicat sau ai greutati in a intelege din engleza,incearca sa gasesti un agent de emigrare autorizat de la care sa primesti un sfat concret.
Mult succes!
PS Daca sotul nu vrea sa plece inseamna ca el se simte perfect acolo si nici vorba sa fie disperat.Oamenii care doresc cu adevarat sa schimbe ceva in viata lor dorind sa emigreze fac si pe dracu-n patru sa atinga acest tel.
Bafta!

AnkCezu
31.07.2010, 06:13
Aha ok, ma gandeam ca nu o sa fie un drum brazdat cu flori.Unde gasesc acel consultant in emigrari,e vreun site ceva?
Adica daca esti roman si femeie cu un copil fara sot nu ai sanse sa fii credibil ca vrei sa te stabilesti la ei ca sa traiesti mai bine?

AnkCezu
31.07.2010, 06:17
Eu chiar vreau sa fac "pe dracu in patru" ca sa-mi schimb viata cine nu ar vrea!
Da probabil ca sotului ii este bine asa, dar, eu vad altfel lucrurile.
O zi frumoasa!

danref
31.07.2010, 18:41
Daca tot te-ai hotarat sa pleci singura cu copilul cred ca iti va trebui si ajutorul unui avocat ca sa "scapi" legal de sotul indaratnic insa va trebui cu siguranta sa ai acordul lui in scris in cea ce priveste acceptul pt copil,de a emigra impreuna cu mama.Asta ar fi cea mai trista probabil varianta posibila pe care eu nu ti-o recomand.Incearca totusi sa-ti convingi consoarta ca acolo copilul vostru va a avea un viitor normal intr-o tara multiculturala unde totul este facut si oranduit in asa fel incat toate cele sa fie pt om si nu impotriva lui.Poate de dragul copilului isi va schimba atitudinea acum depinde si cat e de "deschis " la minte.
Legat de credibilitate este vorba de informatiile voastre personale care vor trebui aduse la aplicatia voastra(ta) de emigrare.Absolut toate trebuiesc sa fie verificabile si inutil sa-ti spun sa fie si adevarate.In cele mai multe cazuri cei de la Emigrari fac verificari incrucisate aspirantilor la viza de emigrare.La cea mai mica urma de indoiala sau o "minciunica nevinovata" strecurata printre randuri ,dosarul va schimba macazul pe cai intortocheate.
Cat despre agenti ,este alegerea voastra (personal nu cunosc pe nici unul ,noi ne-am pregatit aplicatia singuri cu multi ani in urma),puteti aplela la unul din Ro sau la un agent australian ,evident contracost.
Mult succes!

AnkCezu
04.08.2010, 01:29
Multumesc!Nu stiu cum sa aplic , o sa studiez site-ul in amanunt.Am fost la cabinetul acela si nu angajeaza ca e criza ,doar sa stau incepand din septembrie sa observ si sa ajut fara a fi platita.Sotul aseara m-a anuntat ca i-a taiat din salar(400 ron) si l-am intrebat daca mai vrea sa ramana aici si daca nu vrea sa incep sa caut pe net ferme sau abatoare infara.A zis ca da i-am zis ca o sa caut pe cineva sa invete engleza,am foste colege de liceu de la limbi straine asa ca trebuie sa sun.Situatia aici devine din ce in ce mai nasoala pentru o familie de tineri cu studii superioare si cu un copil mic de crescut!
Voi cand ati emigrat si cum a fost asa in cateva cuvinte?O zi frumoasa!

Delia_A
11.09.2010, 17:24
Buna,

Am citit foarte multe informatii referitoare la emigrare in Australia insa totusi intervin cu o intrebare daca ma puteti ajuta:)
Sotul este inginer civil cu experienta 4 ani in domeniu si are 27 ani.Eu sunt economist insa din pacate nu am avut sansa de a-mi profesa meseria.Avem vreo sansa?
Multuemsc

danref
11.09.2010, 22:20
Sfatul meu este sa-ti verifici sansele singurica .Doresti sa o faca altcineva pentru tine?Intra pe site-ul oficial si executa-ti un self assessment.In functie de ce rezultat primesti vei stii cum sa procedezi pe urmatorii pasi.
Mult succes

JohnnyBlaze
22.09.2010, 11:13
Salutare si bine v`am gasit ... Daca nu ati obosit deja va rog sa`mi raspundeti si mie la cateva intrebari in legatura cu o eventuala emigrare
1. eu lucrez in cadrul armatei (ca bonus am o misiune externa de 6 luni) acum vine intrebarea " credeti ca ar conta in vre`un fel la acordarea vizei?" si daca da cam la ce categorie de viza m`as putea incadra?
2.sotia a absolvit Management financiar contabil , specializarea informaticii de gestiune

Este mai bine sa aplic eu pentru viza sau ea... A am uitat un detaliu important
Eu am 28 de ani ,ea a implinit 31

Multumesc anticipat ,Ionut

Euclid
23.09.2010, 23:34
VisanAdrian,
Politehnica e mare... ce specialitate aveti? Ati lucrat in specialitate?

Ana-Mihaela
06.10.2010, 12:55
Buna seara! Am studiat putin documentetia pentru emigrare si as avea cateva nelamuriri. Am studii de electrotehnica dar nu am lucrat in ultimul an in acest domeniu. Am lucrat 3 ani, in intervalul 2003-2006 ca inginer la proiectare intr-o fabrica mare cu profil electric din Timisoara, dupa care am decis ca trebuie sa fac si ceva bani nu doar cariera si am luat alt drum. Vreau sa stiu daca experienta mea de 3 ani, faptul ca am studiat si in strainatate (toulouse Franta) conteaza la punctaj. In prezent sunt administratorul propriei firme care se ocupa cu productia de mobilier. Ma ocup de asta din 2006 , deci am ceva experienta in administrarea unei afaceri, insa nu am studii economice. Sunt nelamurit privitor la alegerea calificarii pentru emigrare. ( Electrical Engineer sau General Manager).
Multumesc!

hendea
13.10.2010, 09:58
Buna ! As vrea sa emigrez cu familia in Australia. Sunt asistenta medicala cu scoala sanitara postliceala. Se recunoaste diploma din Romania ? Cum ati inceput voi procedura de emigrare ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.

buna,sint tot asistent medical si as dori sa te intreb ceva,daca ai inceput sa iti faci actele pt. emigare si care sint primi pasi.daca este obligatoriu sa ai ielts-ul luat sau nu? pt a putea emigra?

TAO-TAO
15.10.2010, 00:16
Salut pe toata lumea-de aici din Monteal ! Sunt nou pe forum -acesta este primul mesaj.Doresc nespus de mult sa conversez cu cei din Australia si daca cineva la randul sau doreste sa schimbam informatii -cu draga inima ai spun cum este in Canada (in Montreal sunt stabilit de 9 ani-cetatean canadian de 5).Sunt oarecum presat de varsta (ce ciudat suna!..-e prima oara cand invoc varsta) pt procesul de emigrare in Australia -de aceea trebuie sa fac asta relativ repede: in maxim 3 ani(eu avand acum 42).Nu stiu daca faptul ca sunt cetatean canadian ma ajuta cumva (mi-as dori asta) dar chiar daca nu-tot voi ajunge acolo !(nu sunt genul care sta in cumpana ani in sir ...)decizia e luata! i-mi trebuie numai precizari ,pareri (intre Cairns si alta locatie- de exemplu-unde o fi mai`` bine?``), la randul meu, daca cineva agreeaza ideea de a face un ``schimb de vizite``sa vina sa vada cum e p`aici si eu sa vad cum e pe acolo -2 , -3 saptamani ....gasesc asta super interesant .

cip2005
21.11.2010, 12:36
Buna ziua,
M-ar interesa emigrarea in Australia, din ce am vazut pe site-ul http://www.immi.gov.au sunt costuri pe la 6150 AUD, plus eventual costuri de examinari medicale. In cazul in care nu am nici un sponsor si apelez la consultant australian pentru indrumare stie cineva la cat ajung costurile totale?
A reusit cineva in ultima perioada sa obtina viza, fara nici un sponsor, fara nici un ajutor? Si cam cati bani ar fi suficienti,(mai bine zis daca 10.000 EUR ar fi suficienti pentru viza si pentru a putea sta linistit primele luni la adaptare...)
A doua intrebare este daca aplic cati bani risc sa pierd in cazul in care nu obtin viza (banuiesc ca sunt persoane si in situatia asta)

Multumesc anticipat.