PDA

Arată versiune întreagă : Muzica si muzichie (muzica folk)

JulianM
13.06.2010, 11:39
Muzică și muzichie

Doru Stănculescu : Ai, Hai (înregistrare 1998)

2x2FiPfs8_s

( şi o interpretare apropiată de cea din filmul din 1973 - "La porțile albastre ale orașului")

TM-LWLvjdCQ

Porțile albastre ale orașului (1973)

On6pjVVKwRQ

(Pe Youtube se găsește tot filmul, împărțit în 9 părți - prima parte e AICI (http://www.youtube.com/watch?v=B4fsil0P6lM&feature=related) ... Calitatea sunetului nu e deloc formidabilă, dar e totuși un film românesc destul de bun ...
Melodia "Ai, Hai" apare în mai multe locuri în film ...)

************************************************** *

Ada Milea - Perspectiva

4nEP2eVbgd8

Ada Milea și Bogdan Burlăcianu

http://www.fnt.ro/files/images/foto%202_7.preview.jpg

Festivalul National de Teatru (http://www.fnt.ro/en/ada-milea-i-bogdan-burlacianu.html-0)

{Azi am rămas uluit în fața TV-ului timp de juma de oră admirându-i pe acești 2 mari artiști contemporani. Performanta lor a durat 1 oră dar eu am prins doar ultimele 30 de minute (s-a dus naibii orice meci, nu mi-a mai păsat de nimic ...).
Din păcate pe Youtube nu se găsește înregistrarea pe care am văzut-o azi, și nici nu găsesc în întregime "piesa".
I-am văzut acolo, pe 2 scaune, sincronizați perfect (niciodată nu am văzut atâta perfecțiune la un asemenea tip de spectacol ...)

.....

Pun aici doar 3 fragmente (sper sa apară în curând și ce am văzut eu azi la TV) - fragmente care de fapt sunt din partea de sfârșit a piesei ... Recomand sa ascultați mai întâi fragmentul 2 de aici }

.....

Ada Milea și Bogdan Burlăcianu --Nasul după N.V. Gogol - fragment 1

3Q0Wm28Zczw

Ada Milea și Bogdan Burlăcianu--Nasul după N.V. Gogol - fragment 2

2-ZTIwGwq6s

Ada Milea și Bogdan Burlăcianu --Nasul- după N.V. Gogol - fragment 3

QsFBatc29G4

NASUL dupa N. V. Gogol
Cu: Ada Milea si Bogdan Burlacianu
Muzica si versurile: Ada Milea si Bogdan Burlacianu
Directia de scena: Alexandru Dabija
Scenografie, light design si video: Andu Dumitrescu
Durata: 60 min (fara pauza !!!)

Nasul este un spectacol in care regizorul Alexandru Dabija lucreaza cu cei doi protagonisti - Ada Milea si Bogdan Burlacianu - si cu scenograful Andu Dumitrescu pentru a aduce pe scena o versiune esentializata, teatral-muzicala dupa celebra nuvela omonima a lui Gogol. Povestea lui Gogol: Kovaliov , un om cu aspiratii, ca oricare altul, se trezeste intr-o dimineata fara nas, cu fata neteda ca o minte pustie. Nu-i vine sa creada ca un nas poate sa dispara asa, fara sa simti nimic, fara sa te doara. Nici nu vede cum ar putea trai fara nas. Nasul apare apoi in diverse locuri din Petersburg. Intai il gaseste un un barbier in paine, apoi Nasul se plimba prin oras sub forma unui domn bine, cu functie mai inalta decat Kovaliov, nici nu-l baga in seama, ii spune ca e independent. Kovaliov e disperat. Kovaliov al lui Gogol isi pierde nasul - adica identitatea. Se pierde de sine insusi, lumea ii este vidata de continut, cenusie si repetitiva.

Nasul este un tip de spectacol in care teatralitatea este scoasa din tipare si reasezata intr-un cadru fluid. Muzica dramatizata, ludicul si video proiectiile au un vector spectacular. in toata aceasta geometrie teatrala, doi oameni si chitarele lor creeaza o excelenta parabola a insingurarii in sine. Ne putem imagina, la inceput de secol XXI, ca asistam la o formula hiper-contrasa, in care doi oameni plus scenografia fac totul. In loc de un storyteller, avem doi si acestia nu spun pur si simplu povestea, ci o canta vocal si instrumental si o lasa sa se completeze cu imaginile proiectate pe ecrane. Iar daca e sa cautam un reper pur teatral, poate ca am putea vorbi despre un teatru de text, mai ales ca genul castiga tot mai mult teren / scena. Incadrarea n-ar fi lipsita de argumente. Textul trece scena eminamente prin intermediul celor doi actori-interpreti. E acolo uimire si ingrijorare, compasiune si iritare ori disperare si bucurie. Sunt amandoi cand constatativi, cand ironici, cand implicati, cand distantati. Ada Milea si Bogdan Burlacianu au rescris nuvela gogoliana mizand pe un mixaj intre poveste, studiul pe stare si absurdul comic. Este povestea unui om care se uita la sine din afara. Umorul tasneste din alternanta rapida de liric si ludic, din folosirea excelenta a vocii in modificari bruste de registru, din schimbul de priviri sec dintre Ada si Bobo. Tocmai aceasta economie de mijloace teatrale pana la minimalismul auster genereaza un umor sanatos. Comicul se insurubeaza pe firul narativ, iar povestea se dezvolta in logica sa ilogica sustinuta de proiectiile lui Andu Dumitrescu. Acum e de raspuns la o intrebare mai adanca. Astfel incat, in ce priveste genul spectacolului, accepti fara rezerve formula paradoxala a regizorului Alexandru Dabija, respectiv "99% teatru si 99% concert".

JulianM
23.06.2010, 10:11
Exercițiu - Valeriu Sterian - Romanian Music, Romania president song

GIuQc9xXLXo

{Revoluția română a învins ! } :v:

JulianM
24.06.2010, 14:11
Ada Milea - "Greierele si furnica"

pk_twogW8S8

:d

Ada Milea - "Ceausescu n-a murit"

IlHSVHOvcQA

Chiar dacă sonorizarea nu e reușită pun totuși și videoclip-ul asta aici (pt imagini mai mult)

08X9253pzWw

JulianM
28.06.2010, 12:41
Florian Pittis - "Viața complicată" (Ray Davies - Pasarea Colibri)

cTBvoCGk3jw

Phoenix-Invocație (din "Cantafabule") ... + Florian Pittis

zfzKwXYNN0k

JulianM
29.06.2010, 06:50
c1p2CIdas-Y

http://windwhisperer.files.wordpress.com/2009/05/3235990441_ec3f7edcc2.jpg

rock09
29.08.2010, 06:16
http://www.facebook.com/pages/Romania-meaRomania-taValorile-noastre/149386558424116?ref=ts

elena_mirela_sandu
04.09.2010, 14:22
Super piesa aia a lui Compact Toamna in sufletul meu, rar mai vezi un tanar in Romania sa asculte Compact si Iris. :thinking:

JulianM
04.09.2010, 14:27
Super piesa aia a lui Compact Toamna in sufletul meu, rar mai vezi un tanar in Romania sa asculte Compact si Iris. :thinking:

COMPACT-TOAMNA IN SUFLETUL MEU

jHqcfdsyxl4

Ada Milea - "Granița-n raniță"
{Cu dedicație pt cei plecați peste graniță ...}

hLJZSjGYcTs

Ada Milea - "Cântec pentru reconciliere etnică"
{Cu dedicație pt cei care se ceartă ... indiferent pt ce se ceartă ...}

zDmJSKzPtl4

Ada Milea - "Stai"
{Cu dedicație pt ... mine ...}

xPxx12WXZMw

elena_mirela_sandu
04.09.2010, 16:09
Cei mai frumosi ani 1990-2000, cea mai frumoasa muzica, Jon Bon Jovi, Aerosmith, Extreme, Metallica, Guns N Roses, Iris , Compact etc etc, anii de liceu, parca ma si vad, slaba ca un bat si cu tricou prin scoala cu Guns n Roses. M-au lasat profesorii sa port un astfel de tricou, ca era cu trandafiri si cu un pistol mic intr-un colt, si scria mare GUNS N ROSES, habar nu aveau ei ce inseamna, doar profesoara de engleza, dar nu m-a intrebat niciodata nimic ce inseamna si de unde vine. :v:

JulianM
04.09.2010, 16:17
Cei mai frumosi ani 1990-2000, cea mai frumoasa muzica, Jon Bon Jovi, Aerosmith, Extreme, Metallica, Guns N Roses, Iris , Compact etc etc, anii de liceu, parca ma si vad, slaba ca un bat si cu tricou prin scoala cu Guns n Roses. M-au lasat profesorii sa port un astfel de tricou, ca era cu trandafiri si cu un pistol mic intr-un colt, si scria mare GUNS N ROSES, habar nu aveau ei ce inseamna, doar profesoara de engleza, dar nu m-a intrebat niciodata nimic ce inseamna si de unde vine. :v:

In cazul meu a fost altfel ... anii 90 sunt (au fost) cei mai urâți pentru mine ...
Ani de facultate sau de profesorat ...
Ani de tranziție cumplită ... mai rai decât ăștia de acum ...
Haosul era cumplit ...
...
Știu că "de pe băncile liceului" astea se vedeau mai greu, sau "se simțeau mai greu". Pt mine cei mai frumoși ani au fost anii '83-'87, anii de liceu ... Sunt departe de mine acei ani ... (și totuși parcă-i mai simt încă) ...

Ada Milea - Departe de Mine

bArwvW0Ym_U

Nu m-am mai saturat vreo 2 ore ascultând-o pe Ada Milea, această fată plină de talent, de șarm și extrem de inteligentă ...

(Având oarece legătură cu Medicina am pus și la pagina ASTA (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=665&page=3) 2 melodii + ceva la "Aberații de tot felul (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=197350&postcount=329)" ...)

Ada Milea - Andreea (Live - la Pro TV)

9jG_GoMvzME

http://www.adamilea.ro/

elena_mirela_sandu
04.09.2010, 17:53
Au fost cei mai urati ? Da de ce zici asta, ca atunci dupa revolutie ai mei parinti si-au cumparat apt cu bani putini, acum nici nu mai visezi la asa ceva .Dar cum au fost anii 83-87 in liceu ? Eu eram mai mica atunci si tin minte ca sambata si duminica aveam 15 min de desene animate, si ne striga mama in casa ,din fatza blocului de la joaca sa urcam sa ne uitam la desene, 15 min atat doar, sa nu mai spun ce cozi luam si cand venea marfa , era moarte de om.
Perioada 1990- 2000 a fost frumoasa, jos comunismul, au aparut casetele, a aparut apoi cablul, a inceput sa fie frumos ,pentru mine. :v:

Si o melodie cu Guns N Roses "November rain " chitaristul Slah si vocalistul Axl Rose erau iubitii mei imaginari ,ce n-as fi dat sa fie in realitate iubitii mei :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE&ob=av2e

JulianM
05.09.2010, 07:52
Alexandru Andrieș - "Cea mai frumoasă zi"

yaUwrIyKiNk

JulianM
07.09.2010, 07:02
{Mircea Bodolan - Alt "folk-ist" român născut pe 25 iunie (1955), la fel ca și Doru Stanculescu (1950), cel care a scris "Ai, Hai" - vedeți începutul primei postări de pe acest topic ...
Ambii au o sensibilitate artistică extraordinară ...

Si eu sunt născut pe 25 iunie ... Sunt "rac" ... Nu cred în zodii, nu vreau să cred în zodii ... Dar se potrivește al naibii de bine în cazul meu cu ce zic zodiile - din păcate pt mine !...
La Octavian Paler se potrivea, de asemeni...
Nu se potrivește însă în cazul lui Becali sau al lui Dorinel Munteanu - înseamnă că "mai sunt speranțe" ...
Am enumerat persoane născute pe 25 iunie, exceptând O. Paler, care era doar "rac" - el era născut pe 2 iulie (1926) ... }

Mircea Bodolan - Balada rănitului dintre linii (Remix)

xsEgMqF4Izc