PDA

Arată versiune întreagă : Florida sau Arizona?

STAN
12.06.2010, 06:54
Buna sa va fie ziua dragilor,
Daca ar fi sa alegeti intre Florida si Arizona, pentru care ati opta? Ma intereseaza din punct de vedere economic, climatic si de ce nu al comunitatii romanesti?
Astept cu interes parerile voastre in cazul in care se gaseste cineva sa-mi raspunda.
Multumesc anticipat.
Cornel

VanDerGigi
12.06.2010, 10:03
Buna sa va fie ziua dragilor,
Daca ar fi sa alegeti intre Florida si Arizona, pentru care ati opta? Ma intereseaza din punct de vedere economic, climatic si de ce nu al comunitatii romanesti?
Astept cu interes parerile voastre in cazul in care se gaseste cineva sa-mi raspunda.
Multumesc anticipat.
Cornel

Eu as alege New Jer ..pardon, Florida.

Cherry_Vanilla
12.06.2010, 12:09
eu n-as alege nici florida, nici arizona.
du-te pe coasta de est -- ny, nj, pa, ma
sau chicago, los angeles, san francisco

lumea e mult mai deschisa la minte decat in florida. iti spun din experienta. du-te unde sunt cat mai multi americani si stai departe de florida -- mai ales miami dade county.

divo
12.06.2010, 13:28
Daca n-ai acte...mergi in Florida! Daca ai acte mergi unde-ti gasesti job! :ideea:Sau unde ai pe cineva sa te ajute!

romi_in_florida
14.06.2010, 00:24
In Florida - Umed, multi batrini, legile de imigrare nu se respecta (cum zice Divo), avem uragane, romanii din Hollywood (Miami) se bat ca chiorii ca sint vreo 10.000-40.000 acolo (cum zice Cherry Vanilla). Aici ai apa multa pentru pescuit si alte placeri ca vapoare.
Economia e mai mult retail/turism, si intretinerea de iarba. Pierdem space shuttle curind aici.

In Arizona - foarte cald si uscat (bun daca ai astma). Viata e mai mult de fermieri, si importare de droguri din Mexico. Romani nu cred ca au asa de multi. Parerea mea e ca Arizona e cam moarta cind vine la viata vibranta in oras, sau la tara. Acolo stai si te uiti sa vezi daca iarba creste. O tai numai o data pe an.

Acuma depinde de ce faci tu in viata, si ce temperament ai.

Oricum esti binevenit, si este destul loc pentru unul in plus.

Romi

Cherry_Vanilla
14.06.2010, 02:04
Eu nu stiu cum e cu romanii din Hollywood ca nu cunosc pe nimeni -- tot zic sa merg la biserica, dar inca nu m-am dus.
Aici sunt foarte multi imigranti, asa ca daca vrei ca in Romania sau chiar mai rau (ca romanii sunt mai deschisi la minte decat multi din america latina care predomina aici si ma gandesc ca si-n arizona e asemanator), vino aici. O sa ai culture shock totusi. Viata in Miami e superficiala -- totul se rezuma la bling, bling, care ce tzoale si-a mai luat, ce masina conduc etc.. E fain de stat 2-3 saptamani in vacanta in South Beach, dar de locuit, nu se merita. On the other hand, daca ai bani si stai intr-un cartier select gen Brickell, Coral Gables, sau South Beach, e altfel. Daca vii sa muncesti din greu si s-o iei de la zero, nu se merita. Daca stii spaniola o sa ai un avantaj, dar tot n-o sa te simti in largu' tau. O sa trebuiasca sa te adaptezi nu doar unei culturi (americane), ci la doua (si la cea hispanica). Daca esti intelectual si-ti place sa mergi la scoala, sa nu te astepti la mare lucru (n-o sa gasesti pe multi ca mine care fac statistici pe calculator lol si iau o pauza pe romanian portal la 3 noaptea lol), pt ca majoritatea is interesati de bling, bling cum am spus mai sus.

Google city data si uita-te si acolo la forumul pt florida si arizona ca sa poti compara.

STAN
19.06.2010, 01:03
Va multumesc pentru timpul acordat.
Am citit cu mult interes raspunsurile Dumneavoastra. Sugestiile pentru coasta de est sau Chicago nu prea ma incanta din cauza climei, vreau undeva unde este cald mai tot timpul anului. O.K. pentru Los Angeles dar acolo se asteapta Big One nu-i asa? Am o mare frica de cutremure. Le-am prins pe cele din RO si nu-mi mai trebuie. In Nevada ( Las Vegas) a stat cineva mai mult timp, nu doar in excursie? In ceea ce priveste romanii care se bat ca chiorii, nu cred ca este o chestie noua si locala. Romaniilor le place sa se adune dar nu se inghit pe nicaieri in lume. Ma insel cumva?
<<lumea e mult mai deschisa la minte decat in florida. iti spun din experienta. du-te unde sunt cat mai multi americani si stai departe de florida -- mai ales miami dade county>> O.K. dati-mi atunci un sfat unde sunt multi americani, este cald si nu sunt cutremure ca in California.
Oare cum sunt chiriile in Florida, de exemplu un apartament sau casa cu doua camere? O masina care sa mearga cat de cat oare cat costa?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre,
Cornel

Cherry_Vanilla
19.06.2010, 19:39
Cornel, cerceteaza si tu compozitia demografica a mai multor orase. Eu una n-as evita California din teama ca v-a fi un cutremur. Parerea mea e ca daca e sa se intample ceva se intampla oriunde. Aici, in Miami, multi intra cu masina in garduri ca nu stiu sa conduca, asa ca si fara cutremur, nu-i mai sigur. Nu vreau sa te sperii, dar intelegi tu ce vreau sa spun.

In Florida, de la Broward County spre nord nu-i rau, sunt mai multi Americani. Numa' sa stai departe de Miami ca aici nici nu simti ca esti in America.

STAN
20.06.2010, 01:15
Multumesc Cherry Vanilla,
Am sa tin cont de sfatul tau in hotararea pe care o voi lua.
Multumesc inca o data.
Cornel
:ideea:

divo
20.06.2010, 03:14
Multumesc Cherry Vanilla,
Am sa tin cont de sfatul tau in hotararea pe care o voi lua.
Multumesc inca o data.
Cornel
:ideea:
O intrebare mai indiscreta: cu ce statut vrei sa mergi in US? Si care este backround-ul tau? Pentru ca mi se pare cel putin ciudat sa-ti faci alegerea locatiei pe baza cutremurelor sau a caldurii. In primul rand este vorba de JOB,ca asta-ti aduice bani. Si implicit o viata normala.
Ca un sfat:daca intentionezi sa vii aici pe o viza de turist,si sa ramai ilegal dupa,sa te gandesti de cateva ori inainte de a face asta. Doar un sfat.:ideea:

ModestMouse
20.06.2010, 18:43

Hai ca te-au lamurit bustean!!!! In primul rand, Florida este situata pe coasta de est, mai precis South-East.
Si Arizona, si Florida au un unemployment ridicat, asa ca in ambele state va fi greu de gasit un job. AZ insa este unul dintre cele mai rasiste state americane, asa ca daca nu esti blond cu ochii albastri probabil ca vei avea probleme. In July intra in viguare legea 1070, care da dreptul politiei sa te intrebe de statutul tau, si daca nu ai dovada ca esti legal, te aresteaza pe loc. Cum era pe timpul lui Ceuasescu (daca isi mai aduce aminte cineva), cand te oprea militia pe strada s-a te intrebe unde lucrezi, si daca nu aveai legitimatie ajungeai la sectia de militie. Imi dau lacrimile cand vad cat de freedom loving people sunt Republicanii!
“1. Requires a reasonable attempt to be made to determine the immigration status of a person during any legitimate contact made by an official or agency of the state or a county, city, town or political subdivision (political subdivision) if reasonable suspicion exists that the person is an alien who is unlawfully present in the U.S.

http://www.azleg.gov/legtext/49leg/2r/summary/s.1070pshs.doc.htm

Preturile la apartamente difera mult de la zona la zona; un bedroom apartment poate fi numai $500 sau chiar $2000, depinde de zona, si asta este valabil pentru majoritatea statelor.
Uite aici: http://phoenix.apartments.com/
Sau aici: http://miami.apartments.com/

FL are si ea problemele ei economice dar probabil ca te vei simti mai acasa intre hispanici. Cat despre idea ca in NY sau NJ sunt oamenii mai luminati la cap, sugestia este discutabila. Probabil ca cine spune asta nu a fost prin darimaturile din Newark, Maplewood, Astoria sau Bronx, pe unde isi fac immigrantii veacu, inclusive romanii.
In orasele mari de obicei sunt multe locuri de munca si o diversitate ethnica care creaza un climat mai bun pentru integrare.

O intrebare mai indiscreta: cu ce statut vrei sa mergi in US? Si care este backround-ul tau?

Sfatul meu desinteresat este sa ignori intrebarile indiscretilor pentru ca nu este businessul nimanui statutul tau. Iti spun asta pentru ca aici pe forum sunt unii care dupa ce si-au vazut sacu-n carutza au devenit foarte legalisti si sa nu te trezeste cu vreo reclamatie pe undeva. Nu este nici felony, nici macar misdemeanors pentru overstaying your visa, singura pedeapsa este deportarea si inabilitatea de a mai face aplicatie de visa pentru urmatorii 10 ani. Citeste aici: INA Section 237(a)(1)(B) In the U.S. in violation of law. INA Section 212(a)(9)(A)(ii) INA Section 212(a)(9)(B)(i)(II)
http://www.theodora.com/ina_96_title_2.html

Nu sugerez ca cineva sa incalge legea, dar nu cred ca este necesar sa ne excrementam pe noi in modul asta. Acest forum este de emigranti, pentru emigranti, nici decum vreun club pentru Tea Party revolutionari si extremisti. Desigur ca va fi foarte greu sa razbesti fara statut legal si de preferat ar fi sa ajungi aici cu toate actele in regula; dar cum vrei sa mergi si cum doresti sa ramai este treaba ta asa ca m-am limitat sa raspund numai la ce ai intrebat.

VanDerGigi
20.06.2010, 21:16
Hai ca te-au lamurit bustean!!!! In primul rand, Florida este situata pe coasta de est, mai precis South-East. .

Bai soricel nu stiu cat de mult i-a lamurit altii dar tu sigur i-ai dat o idee de capatai. Mda.. si meciul de fotbal are fix doua reprize..

divo
20.06.2010, 22:16
Imi dau lacrimile cand vad cat de freedom loving people sunt Republicanii!
Vezi sa nu te ineci in lacrimi...soricel micut! Sau astea erau lacrimi de crocodil...pardon!LOL:)))
FL are si ea problemele ei economice dar probabil ca te vei simti mai acasa intre hispanici.
Cu siguranta si aici are soricelul dreptate! Si daca tot are dreptate,de ce sa te chinui in America,cand poti la fel de bine sa te duci(ca sa te simti bine of course)...direct in South America de exemplu? Bai soricelule,eu ma simt bine intre oameni,indiferent de culoarea pielii. Se pare ca tu-i categorisesti dupa rase si culoare! Acuma imi vine mie sa plang...rauri de lacrimi chiar!:-S
Cat despre idea ca in NY sau NJ sunt oamenii mai luminati la cap, sugestia este discutabila. Probabil ca cine spune asta nu a fost prin darimaturile din Newark, Maplewood, Astoria sau Bronx, pe unde isi fac immigrantii veacu, inclusive romanii.

Io n-am fost p'acolo! Dar sa inteleg ca aia de stau acolo,printre daramaturi(sau blocurile gri vezi varianta BUG Mafia) is asa mai dobermani? No bun,s-a retinut!
Sfatul meu desinteresat este sa ignori intrebarile indiscretilor pentru ca nu este businessul nimanui statutul tau. Iti spun asta pentru ca aici pe forum sunt unii care dupa ce si-au vazut sacu-n carutza au devenit foarte legalisti si sa nu te trezeste cu vreo reclamatie pe undeva. Nu este nici felony, nici macar misdemeanors pentru overstaying your visa, singura pedeapsa este deportarea si inabilitatea de a mai face aplicatie de visa pentru urmatorii 10 ani. Citeste aici: INA Section 237(a)(1)(B) In the U.S. in violation of law. INA Section 212(a)(9)(A)(ii) INA Section 212(a)(9)(B)(i)(II)
http://www.theodora.com/ina_96_title_2.html

Etenah...big deal! Te deporteaza si mai pupi America in veci!

Nu sugerez ca cineva sa incalge legea, dar nu cred ca este necesar sa ne excrementam pe noi in modul asta.

Nu stiam ce pute ! Iar te-ai scapat pe tine soricelule? Hmmm.
Ba tocmai asta faci ,sugerezi sa se incalce legea. Adika ceva de genul "io nu zic sa vii,da nu-i bai daca nu esti legal.C'mon chiar ii crezi pe toti tampiti?
Acest forum este de emigranti, pentru emigranti, nici decum vreun club pentru Tea Party revolutionari si extremisti. Desigur ca va fi foarte greu sa razbesti fara statut legal si de preferat ar fi sa ajungi aici cu toate actele in regula; dar cum vrei sa mergi si cum doresti sa ramai este treaba ta asa ca m-am limitat sa raspund numai la ce ai intrebat.
Nee ne...ai mai trimis si niste sageti otravite spre cei din "trupa adversa"(cum iti imaginezi tu ca as/am fi ,in noptile cu luna plina).
Si un sfat:soricelule citeste legea din Arizona,si nu mai vorbi prostii.Legea din Arizona oglindeste legea federala .Si cum guvernul federal nu face nimik,oamenii si-au luat soarta in mana. Stai tu cumva in vreun stat de border sa stii cu ce probleme se confrunta oamenii aia? Din cate stiu eu ,US este o tara "rule of law" , cu legi care trebuie respectate! Sau le respectam numai pe alea pe care avem chef?
Pentru Stan: e de preferat sa mergi intr-un stat cu multi imigranti. Chiar daca acolo unemploymentul este mai ridicat.

ModestMouse
21.06.2010, 08:32
Bai soricel nu stiu cat de mult i-a lamurit altii dar tu sigur i-ai dat o idee de capatai.

VanDer, nu stiu cat de capatai a fost idea mea, dar am vrut numai sa clarific ca FL este situata pe coasta de east, la fel ca si cu NY, NJ, etc

eu n-as alege nici florida, nici arizona.
du-te pe coasta de est -- ny, nj, pa, ma .....

Si un sfat:soricelule citeste legea din Arizona,si nu mai vorbi prostii.

Multumesc de sfat, dar probabil ca nu ai vazut citatul cu articolul 1 din lege si link-ul cu legea. Am sa mai incerc inca odata, poate pricepi.

Article 1: Requires a reasonable attempt to be made to determine the immigration status of a person during any legitimate contact made by an official or agency of the state or a county, city, town or political subdivision (political subdivision) if reasonable suspicion exists that the person is an alien who is unlawfully present in the U.S. http://www.azleg.gov/legtext/49leg/2...70pshs.doc.htm

Deci in traducere: orice contact facut de un oficial ii da dreptul sa ia la intrebari de statutul legal al unei persoane, indiferent daca ai comis o infractinue.

Legea din Arizona oglindeste legea federala .Si cum guvernul federal nu face nimik,oamenii si-au luat soarta in mana.

Total incorect, citeste legea federala inainte de a face afirmatii ignorante. Nu crede orice auzi la Fox Network. http://topics.law.cornell.edu/wex/immigration

Stai tu cumva in vreun stat de border sa stii cu ce probleme se confrunta oamenii aia? Din cate stiu eu ,US este o tara "rule of law" , cu legi care trebuie respectate! Sau le respectam numai pe alea pe care avem chef?

Tocmai ca US este o tara a legilor, AZ nu poate lua problema in mana si sa creeze legi care nu are autoritatea. Ma indoiesc, dar poate esti interesata sa te educi in aceasta privinta:
"States have limited legislative authority regarding immigration, and 28 U.S.C. § 1251 details the full extent of state jurisdiction. Generally, 28 U.S.C. § 994 details the federal sentencing guidelines for illegal entry into the country."
Faptul ca AZ prin legea 1070 incalca legea federala ar trebui sa te ingrijoreze daca tot ai atata pasiune pentru respectul legilor.

O masina care sa mearga cat de cat oare cat costa?
Probabil ca cel putin $1000 pentru o masina mai pe branci, la care adaugi registration si insurance.
Uite aici sa-ti faci o idee: http://www.cars.com/

elena_mirela_sandu
22.06.2010, 23:36
Draga Cornel,
Eu zic Florida, Orlando , poate reusesti sa gasesti un job prin Disney . Sa stii ca nici eu nu m-as muta in N.Y sau Chicago tot pentru clima, daca ar fi clima acolo la fel ca aici atunci acolo mi-as traii viatza.
In rest de romani ce pot sa-ti spun ,toti sunt ocupati cu serviciu, cand ne mai intalnim ne mai barfim, ca deh asa suntem noi oamenii, ne cam intereseaza ce face capra vecinului, eu zic ca Florida .
In schimb nu stiam ca Arizona este stat asa rasist, macar sa-mi spuneti si mie sa nu ajung cumva prin statele astea ca fetitza mea este mulatra si nu vreau s-o jigneasca nimeni, ca sar la bataie :ideea:
Iar chiriile sunt bunicele , eu unde stau avem 2 bedrooms, and 2 bathrooms cu 735 $ pe luna, dar stiu un coplex de apartamente cu mai mica chiria, important este sa gasesti job .
Iti doresc bafta in deciziile tale.