PDA

Arată versiune întreagă : emigrare NZ - cazul meu !

Razvan23
10.06.2010, 08:40
Salutare,

Am 110 puncte, meserie Economist, fara job offer in NZ. Sunt casatorit si am un bebe de 2 luni.

Vreau sa emigrez pentru un alt mod de viata, nu pentru bani (aici am o salariu multumitor). Din aceasta cauza nu ma intereseaza Europa, in Australia cred ca e prea cald si prea multe chestii veninoase, imi ramane NZ si CAN.

Avand in vedere atat situatia familiala precum si cerintele de acordare a vizei, am nevoie de o oferta de munca, in ambele cazuri (Nz sau CAN). Nu pot sa merg la intamplare atat de departe de casa, cu copil asa mic.

Voi vorbi in continuare doar despre NZ, respectand tpicul.

Mi-am facut o evaluare "la rece" si sansele pentru a emigra in NZ sunt:

1. O alta specializare, de pe LTSSL. Asta presupune 2 variante:
a) studii in Romania - dureaza 3 ani;
b) studii in NZ - costa cam mult, dureaza si acolo, si intre timp nu sunt sigur ca ne putem intretine (cu copil cu tot) acolo; plus ca ar trebui sa fiu acceptat de universitatile de acolo si sa aplic pentru Student Visa, care nu este 100% sigur;

2. Aceeasi specializare (Economist), fara oferta de munca: este situatia curenta, si din istoricul extragerilor sansele sunt nule;

3. Aceeasi specializare (Economist), cu oferta de munca: pare cea mai buna varianta pana acum, in teorie. Exista si aici mai multe variante:
a) Din RO: In practica insa, pare imposibil sa gasesti din Romania o oferta de munca. Chiar daca as fi luat in considerare, mai mult ca sigur voi fi chemat la un interviu. Cam greu sa mergi in NZ doar pentru un interviu.
b) din NZ: asta inseamna sa plec in NZ si sa caut acolo de munca; partea proasta, pe langa cheltuielile importante, este abandonarea locului de munca de aici... Si aici sunt 2 subvariante: fie plec cu viza de turist, fie aplic pentru Silver Fern Policy in Apr. 2011. Daca plec cu viza de turist, lucrurile sunt complicate pentru ca, in cazul fericit ca voi avea o oferta, cu acea oferta aplic pentru GSM si astept pana primesc viza ca sa pot munci, adica angajatorul trebuie sa astepte dupa mine pana mi se da viza... Si statul in NZ costa...

Asadar, din cele expuse mai sus, apelez la voi, mai ales la cei mai experimentati in astfel de calcule, sa-si dea cu parerea (la subbiect) si eventual sa ma ajute sa ma decid. E o hotarare foarte importanta, fiind si familia mea in joc, dar vreau cu toata determinarea sa asigur copilului meu un viitor mai bun, un start mai bun, fara handicapul de a fi roman. Nu vreau ca peste 20 de ani sa ajunga in situatia in care parintii lui sunt acum...

Multumesc anticipat celor care vor citi aceste randuri, celor care vor da un raspuns si mai ales celor care vor da un sfat !

Numai bine,
Razvan

encore
10.06.2010, 08:49
Logica dupa care ti-ai facut evaluarea pare buna. Daca si continutul e corect, in special statementul ca "si din istoricul extragerilor sansele sunt nule" de la pct.ul 2, inseamna ca poti sa uiti NZ. Incearca Canada.

seliuc daniel
18.06.2010, 21:51
daca nu deranjez , am o mica intrebare la tine, sunt marinar din 2001 momentan lucrez pentru emarate(dubai) am tot cautat pe forumuri, am tot intrebat dar nu gasesc nici o informatie referitoare la, linia navala NZ sau AU. poti te rog daca nu deranjez prea mult sa-mi spui daca am sanse sa gasesc de munca in domeniu portuar......mentionez ca am calificare in..conducator utilaj portuar, marinar motorist, mecanic intretinere utilaj portuar, intretinere si reparatii ambarcatiuni usoare......toate cu atestat. merci si inca o data scuze. dddp_mics@yahoo.com

Euclid
19.06.2010, 04:54
Razvan,
1. Ca economist nu ai nici o sansa, de fapt meseria de economist nu este de loc la moda in NZ/Au. Iar ca sa fi contabil trebuie sa faci o parte din scoala din nou si, dupa cum spui, cere timp.
2. Nu ai mentionat nimic despre co-autoarea bebe-ului... are vre-o calificare cautata in NZ?
3. Nu exclude Australia din ecuatie, daca ai viza de Au te poti muta in NZ cand vrei... iar caldura nu e chiar asa de speriat...
4. Considera schimbarea meseriei in Ro si amana emigrarea cu un an-doi (daca iti permite varsta)
5. Daca esti tanar, in putere si poti munci fizic, vei gasi de lucru pana cand te obisnuiesti cu locul si completezi studiile la FF.
Succes!

Razvan23
21.06.2010, 07:08
Salutare si multumesc pentru raspuns.

Revin cu mici completari:

1. Meseria nu este la moda, stiu. Dar ma gandesc ca si ei au un sistem bancar si acolo se face cam ce fac eu in Romania, deci slujbe exista. Doar ca nu pentru a emigra pe un asemenea job. Voi incerca cateva discutii cu o agentie de recrutare, autorizata de NZ IMMI care mi-a fost recomandata.

2. Aceeasi meserie :(

3. Din cate mi-am dat seama, in AUS e chiar mai greu sa fac punctajul...

4. varsta mai permite (am 33 impliniti), dar cel mult as mai face un Master in contabilitate aici decat sa-mi schimb jobul, pentru ca imi pune in pericol veniturile din prezent (consider postul pe care il am acum unul destul de bun).

5. Nu am nicio problema la ceea ce propui tu, dar mai intai trebuie sa ajung acolo, si asta e de fapt dificultatea nr. 1.

Mi-ar face placere sa mai raspunzi, (eventual vb pe PM daca doresti).

Toate cele bune,
Razvan

PS: esti in NZ sau AUS ?

stampila
26.06.2010, 15:47
salut razvan,
ma intereseaza si pe mine acest proces pe care l-ai inceput pentru NZ. motivele plecarii sunt cam aceleasi. care mai este statusul tau, ai discutat cu recruiterul?
ielts-ul l-ai dat deja?
numai bine,
calin

Razvan23
28.06.2010, 08:42
Salutare,

"Procesul" e cam mult spus, m-am interesat pe forumuri si apoi am citit de pe site-ul oficial de emigrare NZ. Acolo mi-am ales tipul de viza si mi-am facut punctajul. Avand in vedere ca inca nu am sanse reale, nici nu mi-am facut planificarea pentru IELTS (inca).

Problema, asa cum am scris, ramane meseria si job offer.

Bafta !