PDA

Arată versiune întreagă : vreau sa plec!

marius-nicu
07.06.2010, 04:23
salut,sunt un roman satul de ce se intampla in tara asta,si vreau sa plec.
Am 43 de ani,am terminat liceul ind cai ferate cu specializarea "mecanic masini si utilaj greu-vagoane"in 1985.Am lucrat in perioada 1987-1990(pina la revolutie)pe santier,la canal,ca mecanic utilaj greu(buldozer,excavator,wolla) ,apoi m-am angajat la Caile Ferate ca mecanic reparatii vagoane.Intimp am mai facut o scoala de impiegat de miscare(1995),si am avansat in functe ca operator manevra(1997)si sef tura miscare(2002).Cunosc foarte bine limba engleza(11 ani de studiu in sc generala si liceu),bine limba franceza(7 ani de studiu)si satisfacator italiana. Pot obtine relativ fara probleme un certificat YELTS nivel b1. Sotia este contabil autorizat,are aceleasi studii,dar sta mai prost cu limba engleza.Am o fiica,stugenta in Germania.Doresc sa ma ajutati cu niste sfaturi privind viza pentru un job,emigrare,cam ce salarii sunt pe acolo, cam care ar fi costurile( pt chirie,intretinere de exemplu),daca as putes sa ma angajez ca lucrator pe un utilaj greu,sau alte informatii preliminare,deoarece eu sunt foarte hotarat sa plec din tara pt ca aici un muncitor cinstit nu prea mai are sanse.Am intrat si pe un site oficial de emigrare,am consultat lista SOL dar nu am gasit nici o meserie echivalenta calificarilor mele. Am solicitat si ajutorul unei firme speializate,autorizata MARA,dar trebuie mai intai sa achit niste taxe,cam 900E si va dati seama ca nu as da atatia bani ca dupa aceea sa mi se spuna ca nu am sanse.As aprecia niste comentarii sau o discutie preliminara cu cineva in masura asupra sanselor de obtinere a vizei.Va multumesc anticipat

danref
07.06.2010, 16:31
Daca nu ti-ai gasit meseriile pe SOL sansele tale sunt din pacate ,zero.Incearca pe ale sotiei si vezi ce punctaj obtine .
Succes