PDA

Arată versiune întreagă : carnet de conducere romanesc in canada

popoviciaas
22.05.2010, 02:51
Salut,
Plec in vara in vacanta in Canada/Toronto. Am viza si tot ce trebuie.
Stie cineva daca carnetul de conducere romanesc este valid acolo? Ma intereseaza sa inchiriez o masina.
Carnetul ar trebui sa fie international, scrie in engleza, franceza, romana pe el. L-am luat in 2007 (permisul - plasticul actual). Carnet am din 2001.

In cazul in care nu este valid, ce trebuie facut pt. a putea conduce ca turist roman in canada?

aconi
22.05.2010, 05:30
Salut,
Stie cineva daca carnetul de conducere romanesc este valid acolo? Ma intereseaza sa inchiriez o masina.
Carnetul ar trebui sa fie international, scrie in engleza, franceza, romana pe el. L-am luat in 2007 (permisul - plasticul actual). Carnet am din 2001.

In cazul in care nu este valid, ce trebuie facut pt. a putea conduce ca turist roman in canada?

Din cate stiu eu,in prezent, DA.Iti recomand sa te informezi la www.drpciv.ro acolo clik pe contact si ai adresa lor E mail.Sau in fiecare judet la Biroul care se ocupa cu examniarile si eliberari de permise conducere.(In Arad,pe str.Vicentiu Babes,locatia unde se dau examenele de legislatie rutiera, se eliberea za permisele.)

christianT
22.05.2010, 05:39
Salut,

Singura informatie pe care ti-o pot da din experienta proprie si nu auzita:
Cand am emigrat in Canada, permisul meu de conducere din Romania a fost valabil 3 luni, dupa care trebuia din nou sa dau examen de conducere, atat proba teoretica cat si cea practica. Presupun deci, si pot paria 20 de dolari canadieni, ca ai dreptul sa conduci pentru o perioada limitata aici in Canada.
PS. Daca ajungi in Toronto, viziteaza si Montreal si Quebec city. Sunt niste orase foarte frumoase! Mai ales Quebec city.