PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare in USAcu suport total de acolo

ciprianmp
27.08.2005, 03:02
Bine v-am gasit!

Vreau si eu niste resurse sau raspunsuri in situatia mea.
Am inceput sa ma gandesc la emigrare.

Suntem o familie relativ tanara, cu 2 copii: eu 36, sotia 28, 2 fete de 8 si 4 ani.

Avem servicii foarte bune aici, euundeva in administratie, sotia asistent medical. Eu am studii superioare, cursuri de limba engleza in Canada, postuniversitar inengleza, experienta si recomandari (inclusiv decoratii) de la oficialitati americane. Problema este ca ne-am saturat de mojiciile de prin tara, care in ultimul timp s-au extins mai rau ca pe vremea lui raposatu'. Ca sa faci un credit pentru locuinta de 30.000$, trebuie sa depui garantie 40.000$. Au innebunit de tot!

Muncesc pe bani de 16 ani, la stat, dar nu am avut acces la locuinte, iar tot ce avem luat pe langa noi am luat prin credite, asa ca mai mult de 30% din veniturile noastre le-am dat pe dobanzi. Stiu ca asa se traieste si afara, numai ca aici, daca trag linie, inca n-am nimic. Nu vreau sa ma vad la pensie, dezamagit de viata mea!

Avem o familie de cetateni americani respectabili, prieteni foarte buni,care vor sa ne ofere intregul suport de care avem nevoie si pentru partea oficiala de aplicare, dar si ulterior (cazare, serviciu, etc.)

Care ar fi impedimentele (daca sunt) si cum va trebui sa procedam anul viitor pentru a aplica? Exista vreo sursa de informare oficiala in situatia mea? Sau va trebui sa ma dumiresc la ambasada?
Care sunt cerintele financiare, de varsta, ocupatie,familie, etc.? Cam in ce consta acest interviu si cum fac sa-l obtin/dau?

Avand in vedere statutul meu in tara, as avea nevoie de discretie privind intentiile mele de aplicare pana la aflarea raspunsului final. Se pastreaza confidentialitatea?

Pe de alta parte, cum e viata in Tampa - Florida? (altfel decat vedem in filme... ma refer).

Succes in tot ce v-ati propus simultumiri pentru raspuns!

sorin
27.08.2005, 03:18
Singurul ajutor pe care-l poti primi de la familia de americani este sa te ajute sa obtii viza de vizitator din pacate. Rezidenta permanenta se obtine doar prin loteria vizelor, casatorie, intregirea familiei, iar uneori pe cai religioase.

GNChicago
27.08.2005, 04:05
As adauga, pentruca sotia lui e asistenta medicala si america are un shortage de asistente medicale, ar fi probabil o cale, probabil Sorin stie daca aceasta cale este inca deschisa.

Deasemenea in functie de meseria tipului, "decorat de americani" poate ar fi o alta cale in afara de cele descrise de Sorin.

Dar ca de obicei, oamenii vor sa intre in America, dar nu ai destule informatii de care sa te poti lega sa-i ajuti cu un sfat.

Inteleg dorinta de confidentialitate, dar poate trimiti un PM la Sorin si el iti poate da mai multe indicatii bazat pe informatii profesionale, stiu ca e baiat foarte bun si ajuta pe toata lumea.

Desigur, legea americana asigura confidentialitatea dosarului, dar si ei trebuie sa verifice intr-un fel toate dosarele.

Nu stiu cit de mult o sa-ti placa Tampa, FL.,dar asta e o chestie de gust. Cind am fost acolo, am observat ca in multi ani nu prea se schimbasera multe lucruri si ultima data am vazut mall-uri parasite in paragina, dar probabil am trecut prin wrong place....

Mult succes!