PDA

Arată versiune întreagă : emigrare in canada din sua

ursmaier
17.05.2010, 15:41
Buna ziua.
As dori un raspuns la urmatoarea intrebare (situatie).
Am venit in state in 2007, lucrand la inceput cu viza de munca. De 2 ani viza a expirat iar din cauza faptului ca nu te intreaba nimeni de sanatate aici in Chicago am ramas ilegali, asta insemnand ca daca iesi din state nu te mai poti intoarce aici niciodata.
Intrebarea era: se poate aplica pentru emigrare in canada fara a parasi sua, adica se poate aplica direct de aici?

fifi
23.05.2010, 13:10
Nu, nu puteţi, ca să aplicaţi pentru emigrare în Canada trebuie să aveţi statut legal în ţara de unde aplicaţi, oricare ar fi ea.

ursuletemail
10.06.2010, 20:27
Nu, nu puteţi, ca să aplicaţi pentru emigrare în Canada trebuie să aveţi statut legal în ţara de unde aplicaţi, oricare ar fi ea.

Buna, sunt si eu in aceasi situatie cu exceptia ca sunt legal in SUA din 2007. Imi doresc sa emigrez in Canada direct din SUA fara a merge in Romania. Precizez ca am statut legal pana in 2012 in SUa, dar vreau sa stiu daca pentru interviu e nevoie sa merg in Ro. sau il pot da din State? Este procedura mai usoara in vreun fel aplicand de aici sau nu?:-S

fifi
12.06.2010, 06:45
ursuletemail,la tine e diferită situaţia, poţi aplica din US şi nu trebuie să mergi în România pentru interviu, interviul îl vei da la un birou local (din US) al emigrărilor Canada, probabil acolo unde vei aplica, anume Buffalo, ai 2 ani la dispoziţie, iar procesul în sine, dacă eşti promt cu documentele, durează aproximativ un an. Şi da, eu cred că procedura e mai uşoară din state, cel puţin din cele câteva cazuri concrete văzute de mine. În România s-ar putea să fie nevoie să mergi în cazul în care ai probleme în ce priveşte obţinerea documentelor ce trebuiesc depuse la dosar, altfel, eşti legal în US, nimeni n-are treabă cu tine, US este considerată ţara ta de rezidenţă.
Baftă!

ancalazar
14.01.2011, 09:23
Buna ziua. As dori sa va intreb si eu daca din Italia in Canada este la fel ca din SUA in Canada. Stam legal in Italia sau mai bine zis stateam, dar ne-am intors in Romania in 2008 cu speranta ca va fi mai bine, dar din pacate am facut o mare greseala. Am cheltuit tot si nu ne ramane decat sa plecam din nou. Stiu ca in Canada pentru a avea drept de munca trebuie sa depui niste acte, lucru care dureaza si costa, de aceea am zis ca ne intoarcem in februarie in Italia pentru a munci si a castiga ceva bani pentru Canada. Suntem obisnuiti cat de cat acolo, am trait 6 ani, dar italieii sunt rasisti si ne judeca de multe ori pe buna dreptate, dar generalizand intram in aceiasi oala cu multi alti romani care au venit din varful muntelui si "s-au ajuns acolo" de nu le mai ajungi la nas nici cu prajina. Ne-am gandit ca avand ceva bani ne-ar fi mult mai usor; avem o fetita care face 6 ani acum pe 20 ianuarie si dorim ce e mai bun pentru ea. Nu am nimic personal cu Italia, dar stiu lumea de acolo si nu vreau sa traiesc cu un stigmat si nici copilul meu nu vreau sa fie catalogat drept romanca "curva" fiindca din pacate asta e realitatea acolo si ce e mai rau e ca sunt italienii care chiar daca nu te cunosc zic aceste jigniri fara nici cea mai mica jena.
Ce ma sfatuiti, sa plecam in Canada cu viza de turist.....ce sanse am...sau mai bine sa depun actele (problema e ca nu stiu unde in Italia) pentru a ne stabili permanent acolo. Precizez ca in Italia avem actele in regula, soggiorno cum i se spune la ei, deci am fost legal din 2002 si aceste acte sunt valabile si azi, sunt pe termen nedeterminat, deci nu vom avea nici un fel de probleme acum cand ne vom intoarce, mai ales ca fetita e nascuta acolo in 2005, in Italia.
Va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi, cum credeti dvs. de cuviinta ca ar fi mai bine?
Va multumesc , Anca

sorin
14.01.2011, 09:47
Ce ma sfatuiti, sa plecam in Canada cu viza de turist.....ce sanse am...sau mai bine sa depun actele (problema e ca nu stiu unde in Italia) pentru a ne stabili permanent acolo.
Plecatul cu viza de turist si ramasul nu a fost, nu este si nu cred ca va fi vreodata o solutie, indiferent in ce tara pleci, mai ales cand ai si copii. Mergi pe siteul oficial, fa-ti evaluarea si daca faci suficiente puncte, poti incepe procesul legal, care e cea mai sigura si usoara cale.
Citeste postarile lui fifi de pe sectiunea de emigrare in Canada, care sunt deosebit de utile si sper ca iti va da si ea sfaturi mult mai utile in curand.

kiddy
14.01.2011, 10:49
Va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi, cum credeti dvs. de cuviinta ca ar fi mai bine?
Va multumesc , Anca

Daca stai bine cu engleza, oricum va trebui sa stai (sau cu franceza, dupa caz), poti arunca o privire aici:
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp

Ca idee, in general, cei ce aleg Canada pentru a se stabili, sunt din categoria "skilled worker". Incercati sa va faceti o autoevaluare pe site-ul respectiv, ca sa aveti o idee despre sansele voastre.
Eu nu va sfatuiesc sa mergeti pe varianta cu viza de turist. Va fi foarte greu, daca nu chiar imposibil, de a va face un statut legal ulterior.
Pentru depunerea actelor, nu trebuie sa mergi intr-un anumit loc special sa le depui, asta se face prin corespondenta cu copii si traduceri legalizate. Va trebui la un moment dat sa mergeti intr-un anumit loc sa intalniti ofiterul de interviu. In cazul vostru, probabil ca va fi la Roma. Dupa care, daca totul e OK, o sa trebuiasca sa va mai deplasati pentru vizita medicala, probabil ca tot la Roma.

fifi
14.01.2011, 17:23
Să vă trăiască fetiţa şi felicitări pentru decizia voastră de a emigra în Canada. La fel cum au spus Sorin şi Kiddy, nici eu nu nu vă recomand să veniţi cu viză turistică sperând să vă stabiliţi aici.
Mai întâi de toate trebuie să vă calculaţi punctajul online să vedeţi dacă vă calificaţi sau nu, e gratis şi chiar dacă greşiti o puteţi lua de la capăt de câte ori vreţi.
Puteţi aplica din Italia dacă zici că aveţi dreptul de şedere legală acolo pe perioadă nedeterminată. Este însă foarte important să aveţi dovada faptului că aţi lucrat legal şi-n Italia şi-n România în ultimii ani, măcar unul din voi. De asemenea dacă plănuiţi să depuneţi dosarul de emigrare din Italia, luaţi-vă cu voi toate documentele necesare, traduse şi legalizate, cum ar fi diplome de studii, dovada tuturor locuri de muncă, paşapoarte valabile.
Ca sfat, odată ce aţi ajuns înapoi în Italia şi aţi început să lucraţi, puneţi toate actele la punct şi trimiteţi dosarul la ambasadă, nu aşteptaţi să adunaţi toţi banii necesari, procesul durează cel puţin un an, an în care puteti aduna pentru restul. Zic asta pentru că la început nu trebuiesc aşa de mulţi bani, doar taxa de viză iar mai apoi va trebui să aduceţi dovada unei sume de bani mai mare de care să dispuneţi pentru stabilirea voastră în Canada. Acea sumă nu vă mai este cerută însă odată ce aţi obţinut viza, pe aeroport când ajungeţi aici, sper că înţelegi ce vreau să zic.

Câteva link-uri ajutătoare pe lângă cel dat de Kiddy:

punctajul online pentru partea federală(engleză): http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp

punctajul online pentru Quebec, partea franceză: http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en pagina se poate trece şi-n franceză, vezi în dreapta sus

detalii despre ambasada Canadei în Italia: http://www.cic.gc.ca/english/information/offices/missions/rome.asp

taxele de viză care trebuiesc plătite la început:
a) https://services3.cic.gc.ca/efee/efee.do pentru federali

b) http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/official-immigration-application/cost-immigrating/fees-payment.html pentru Quebec

sumele de bani a căror dovadă trebuie s-o faci pentru stabilirea în Canada:
a) pentru partea federală: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/funds.asp

b) pentru Quebec: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/official-immigration-application/requirements-programs/glossary.html#sufficiency

sper să vă fie de folos, baftă!

tar123
12.03.2011, 19:10
Fifi am si eu o intrebare pentru tine te rog daca ne poti da o parere iti multumesc foarte mult: unul din noi e cetatean american si celalalt e ilegal, a venit cu visa de crew member si nu isi poate ajusta statutul in Sua. Crezi ca avem sanse sa emigram in Canada (din US) ?
1. Putem depune 2 dosare, simultan pe partea engleza si pe partea franceza?
2. Cam cat dureaza pana esti chemat la interviu, in cele 2 cazuri?

fifi
16.03.2011, 16:38
sinceră să fiu nu sunt sigură ca puteţi emigra ca şi cuplu avnând in vedere că ea este ilegal în US, din partea ta nu e nicio problemă, însă sunt nişte întrebări în formulare în ce ţări aţi fost, când cât şi dacă aţi stat ilegal sau, mă rog statutul în acele ţări. ca şi americanii, canadienii nu iubesc ilegalii, vor fii suspicioşi chiar şi-n ce priveşte relaţia voastră, să-ţi spun mai concret, vor crede că te plăteşte ca să-şi obţină rezidenţa canadiană, mai ales dacă v-aţi căsătorit de puţin timp şi nu puteţi dovedi că locuiţi împreună prin acte de identitate cu aceeaşi adresă, conturi comune, plata facturilor pe aceeaşi adresă şi din partea ei şi din partea ta şi altele...

a depune 2 dosare e „sinicidere”= refuz curat, o altă confirmare că sunteţi disperaţi după această rezidenţă canadiană care iarăşi le va pune multe semne de întrebare şi oricum, în Canada sunt provincii diferite dar totuşi, încă aceeaşi ţară, iar cei de la emigrări au acces în computere la toţi aplicanţii, nu contează pentru ce provincie. şi unde mai pui că trebuie să plăteşti de două ori toate "fees"-urile.

părerea mea personală e că în cazul vostru cea mai bună variantă este următoarea: tu aplici pentru un loc de muncă în Canada, ca cetăţean american este mult mai uşor decât pentru alţii să fii acceptat(asta poate dura o lună, două sau cât de repede îţi găseşti tu loc de muncă. odată ajuns în Canada, cu loc de muncă pentru cel puţin 6 luni, depui actele pentru rezidenţa permanentă pentru amândoi din prima zi când ai ajuns aici şi odată primită confirmarea dosarului, vreo două luni, îţi poţi chema soţia care la rândul ei va veni în Canada cu drept de lucru, ca să nu stea despărţită de tine pe perioada procesării dosarului din interiorul Canadei. în acest caz e recomandat ca ea să se întoarcă în Ro, altfel nu-i vor da voie să aplice pentru viză.

bineînţeles că există şi varianta să mergeţi amândoi în România(în cazul în care tu mai eşti încă cetăţean român) şi să aplicaţi de acolo dar durează şi costă mult mai mult iar dovezile căsătoriei voastre tot va trebui să le aduceţi.

aşa cum am zis, asta e doar părerea mea din cele ce le ştiu şi eu, mai întrebaţi şi pe alţii, multă baftă!