PDA

Arată versiune întreagă : pentru romanii din Australia ...

alex&ioana
13.05.2010, 13:40
Buna, suntem Alex si Ioana, vrem sa ajungem in Australia, sa muncim cinstit, sa fim rasplatiti pe masura, intre timp sa ne continuam si studiile daca se poate. Suntem tineri, 21-23 ani, energici si dornici de a ne practica meseria: tehnician in calculatoare, tehnician masseur si reflexoterapeut, kinetoterapeut. Alex a terminat studiile in Anglia, iar eu in luna Iunie termin facultatea in Romania.
Avem nevoie de ajutor.
In primul rand, sfaturi, demersuri pentru viza, aplicatii, etc ...
Apoi chemare pentru Australia (banuiesc ca daca ai chemare ai sansa sporita de a obtine viza).
Cineva care sa ne arate cum decurg lucrurile in Australia, cu locuri de munca, cazare etc
Daca cineva poate si e dispus sa ne ajute, rugam sa ne contacteze la: ioanatodea@yahoo.com sau printr-un mesaj privat de pe forum.

Rugam seriozitate !!!

Maximus
13.05.2010, 14:50
Cineva sa mute postul asta in sectiunea potrivita - emigrare Australia.

sorin
13.05.2010, 15:01
Cineva sa mute postul asta in sectiunea potrivita - emigrare Australia.
L-am mutat. Mersi pt. atentionare.

danref
16.05.2010, 05:00
Cred ca cel mai bine, in prima faza este sa va "ajutati " singuri ,studiind cu atentie site-ul oficial al Guvernului ,vedeti ce si cum si care viza se potriveste cel mai bine situatiei voastre.Pe aici in nici un caz nu e nimeni in stare sa faca acesti primi pasi pentru voi si gratuit pe deasupra.In cazul in care va impotmoliti pe undeva puteti pune intrebari concrete si pe aici sau in cel mai nefericit caz trebuie sa angajati un agent autorizat.
Multa bafta si spor la studiu

alex&ioana
16.05.2010, 13:56
Cred ca cel mai bine, in prima faza este sa va "ajutati " singuri ,studiind cu atentie site-ul oficial al Guvernului ,vedeti ce si cum si care viza se potriveste cel mai bine situatiei voastre.Pe aici in nici un caz nu e nimeni in stare sa faca acesti primi pasi pentru voi si gratuit pe deasupra.In cazul in care va impotmoliti pe undeva puteti pune intrebari concrete si pe aici sau in cel mai nefericit caz trebuie sa angajati un agent autorizat.
Multa bafta si spor la studiu

multumim ca ne-ai acordat putina atentie sa citesti mesajul, ca putini au facut asta ... bineinteles " asa-s romanii " in functie de cum trateaza ei lucrurile asa sunt si ei tratati ... Hotararea noastra e definitiva, o sa ramanem in tara si o sa ne continuam studiile aici Iti multumim si iti dorim toate cele bune :)

bogdan178
20.05.2010, 12:51
pt a emigra LEGAL in OZ iti trebuie undeva la 6000-10000 euro in faza emigrari adica .... asessment meserie sau studi +Ielts + taxa viza + bilete avion doar dus 2 persoane te costa minim 3500-4000 . apoi iti trebuie alte citeva mii de euro pt a te adapta adica sa iti iei chirie in AU si bani care sa iti ajunga pina la primul salariu + o masina SH.... care poate fii dupa o luna doua sau pina la 6 luni daca esti incapatinat(a) si vrei angajare fix pe meserie .
daca pleci prin viza sponsorizata de vreun stat AU ...ai sanse mai mari si venitul va aparea mai rapid insa procesul e mai lung .
procesul dureaza minim de minim peste 1 an pe viza de munca sponsorizata cu rezidenta permanenta ...sau cu viza de lucru cu sponsorizare de la rude.
Costurile pe care le-am enumerat mai sus sint FARA AGENT ...cele mai reduse ...cu agent ajungi mult mai sus.
Inca un amanunt f important , pina nu ai viza ...poti pierde sumele de assessment pe meserie sau viza ...adica taxa de vreo 2500 $ Au o pierzi si nu iti va fi returnata daca nu obtii viza.

Dupa parerea mea ...emigrarea in AU este emigrarea cu cele mai mari riscuri dar cu beneficii pe masura. este emigrarea in care oricine este tratat cu sanse egale fie ca este american roman bulgar sau chinez. un singur avantaj este pt vb de lb engleza ...nu mai dau Ielts.

daca vrei sa iti dau un site super specializat in emigrare pe AU ...da-mi un mess pe privat .

bye

vivivio
29.05.2012, 06:14
Se schimba sistemul de emigrare de la 1 iulie. In primul rand meseriile care le aveti trebuie sa fie in cerere sau cerute aici apoi trebuie sa aveti experienta, si nu in ultimul rand engleza IELTS cel putin 7 each band pt fiecare(ar mai fi o posibilitate pt aplicant secundar fara IELTS dar trebuie niste bani nu spun cati c-o sa va sperie). Apoi completati un form online (dupa 1 Iulie), echivalati meseria si apoi asteptati sa fiti invitati (poate dura pana la 2 ani). In momentul cand primiti invitatia trebuie sa faceti punctajul (65puncte) daca nu primiti nimic in2 ani inseamna ca nu ati fost acceptati.Asa ca cititi cum a zis DanRef si apoi intrebati concret.