PDA

Arată versiune întreagă : se merita oare?

blackster23
12.05.2010, 20:56
buna ziua tuturor

va scriu din tarisoara draga unde totul se duce de rapa :) si viata e din ce in ce mai scumpa si nasoala, sunt masterand in anii terminali la o faculta de turism din tara si pe mine si pe o prietena de-a mea ne cam roade gandul sa ne inscriem la un program H2B pentru state pentru o perioada de 10 luni deorece am vrea sa muncim pentru o perioada de timp acolo sa vedem cum e viata americana si nu stim eventual sa ne hotaram daca am dori sa ramanem acolo pentru o perioada de timp mai indelungata.
am pus ochii pe o oferta de munca din Palm beach care presupune de a lucra la un resort pe postul de chelnari- chelnarita....intrebariile mele sunt insa.... ne-ar lua pe noi aceea companie oare dc nu am avea nici un fel de experienta pana acum in ale restaurantului? am dori sincer in domeniul turismului dar cu H2B la agentia respectiva nu am gasit si sincer e mai ieftin cu aceasta....
Se merita oare sa pleci departe de casa pentru 10 luni sau mai mult ca veazi cum se lucreaza si se traieste in state? e chiar asa o "viata" mai buna acolo sau e pur si simplu o iluzie si nu se deosebeste prea mult de romania? aaa si ink o intrebare.... daca vezi doamne fereste chiar ne place acolo si dupa cele 10 luni am vrea sa mai ramanem acolo...exista vreo posibilitate de prelungire a vizei LEGAL.... astfel incat daca voi dori sa ma intorc intr-o mica vacanta in tara dupa aceea sa ma pot intoarce linistit..sau trebuie sa ma intorc si sa sed 6 luni in tara pana voi avea iar dreptul sa merg in sua?? ca am inteles ca varianta cu a sta peste viza ilegal se cam pedepseste cu interdictia de a mai pune piciorul pe pamant american timp de 10 ani.....

romi_in_florida
16.05.2010, 07:50
Zona de West Palm Beach este foarte bogata si frumoasa si scumpa.
Avem acolo si ceva chelner la un restaurant Grecesc, cred ca era si el in vizita numai.
A anuntat ceva petrecere acolo, acuma vreo un an in urma, aici pe portal.

De intrat aici definitiv nu e asa de usor, in special fara lucru.

Daca aduci aici o gagica frumoasa si buna, poate ma insor eu cu ea, sa o salvez sa nu mai trebuiasca sa mearga ea inapoi in romania. Tu va trebui sa te zbati pentru solutia ta.

Romi

encore
16.05.2010, 13:18
Daca aduci aici o gagica frumoasa si buna, poate ma insor eu cu ea, sa o salvez sa nu mai trebuiasca sa mearga ea inapoi in romania. Tu va trebui sa te zbati pentru solutia ta.

Tie nu ti-e jena de tine? Probabil ca nu, dar copiilor tai in mod sigur ... ; fata de care vorbesti e mai tinara decit fiica-ta, probabil.

Blackster,
in afara de recomandarile foarte utile si pline de bun simt ale domnului de dinainte, iti dau si 2 centi de la mine: daca vrei sa scapi de tot din Ro si sa devii cetatean altundeva, continua in directial US, Canada, etc ... Daca vrei doar o alta experienta in afara Romaniei, vezi ca la Dubai e o filiera intreaga de romani in domeniul turism. Pe la toate hotelurile mari (inclusiv alea mari de tot, Burj el Arab, Ritz Carlton, etc .., e imposibil sa nu dai de romani/romance - in cel mai rau caz la receptie sau la bar dar de obicei si in management. La fel instructori de fitness. Romanii sint preferati la angajare in hoteluri.

PS: e valabil nu numai la Dubai ci peste tot in Golf. Qatar, Bahrain, Kuwait, Abu Dhabi, ..