PDA

Arată versiune întreagă : Cineva in melbourne florida?

carolina
12.05.2010, 09:34
In iulie am sa merg in melbourne ,este cineva in melbourne?sunt romani acolo?dar canale romanesti sunt prin cablu? cum se numeste firma pt a ne abona la canale romanesti?sotul meu vrea sa se aboneze dinainte sa ajung acolo,cum este in melbourne va place acolo?
scuze ca am pus atatea intrebari dar am emotii pt ca merg acolo,acum sunt in portugalia,mi-e frica de schimbare ,multa sanatate si noroc tuturor.

multumesc tuturor

encore
12.05.2010, 09:48
...ma voi muta la sotul meu in melbourne ...

Sa se inteleaga ca turneul lui Romi a fost incununat de succes ..?

Felicity
12.05.2010, 10:29
(...) dar am emoti pt ca merg acolo,acum locues in portugalia,mie frica de schimbare ,(...)

citatul de mai sus e in portugheza? frumoasa limba... :starsmile:

ce-am dorit sa spun: succes si viata frumoasa in melbourne, carolina! :-)

carolina
12.05.2010, 12:22
sincer ma asteptam la niste romani mai seriosi si inimosi,nu care stau sa vada greseli de ortografie ,draga felicity nu ai ce face?si encore? sunteti ironici,si da poate nu scriu foarte corect mai ales in graba de la serviciu, dar cu siguranta sunt mult mai umana ca voi,bine spun uni romani de aici de pe forum, ca sunt romani care dau teapa si sunt rautaciosi ,chiar sunteti , nu toti,dar dumnezeu sa va dea la fiecare ce meritati ,dupa inima voastra,in loc sa scrieti un raspuns serios va tine-ti de prosti ,dar bine ca voi sunteti inteligenti,va doresc tot binele din lume si multumesc de raspunsurile atat de inteligente.

Felicity
12.05.2010, 12:37
iti multumesc frumos pentru dedicatie, carolina (encore nu stiu cit de fericit o fi cu ce-i scrii tu acolo)...
urarile mele de mai devreme - acelea de succes si viata frumoasa in melbourne - au ajuns?

by the way, bine ai venit pe forum...:)

FidelKatzo
12.05.2010, 12:43
sincer ma asteptam la niste romani mai seriosi si inimosi,nu care stau sa vada greseli de ortografie ,draga felicity nu ai ce face?si encore? sunteti ironici,si da poate nu scriu foarte corect mai ales in graba de la serviciu, dar cu siguranta sunt mult mai umana ca voi,bine spun uni romani de aici de pe forum, ca sunt romani care dau teapa si sunt rautaciosi ,chiar sunteti , nu toti,dar dumnezeu sa va dea la fiecare ce meritati ,dupa inima voastra,in loc sa scrieti un raspuns serios va tine-ti de prosti ,dar bine ca voi sunteti inteligenti,va doresc tot binele din lume si multumesc de raspunsurile atat de inteligente.

din cate stiu in afara de Romi il mai avem pe keyframe in Florida...poate ca inca nu ti-au vazut mesajul..

iti doresc numai bine..!

sorin
12.05.2010, 12:46
Nu m-am putut abtine sa nu dau cate o bila rosie lui encore si Felicity pentru comentariile de mai sus. Daca voi va credeti perfecti, cred ca va inselati.

carolina, ignora ironiile si nu te lasa afectata de astfel de comentarii.

Felicity
12.05.2010, 13:07
Nu m-am putut abtine sa nu dau cate o bila rosie lui encore si Felicity pentru comentariile de mai sus. Daca voi va credeti perfecti, cred ca va inselati.

ce risipa...
recunostinta mea tinde spre infinit...

sorin
12.05.2010, 13:20
ce risipa...
recunostinta mea tinde spre infinit...
http://www.limba-romana.net/lectie/Punctele-de-suspensie--punctuatia-/84/

carolina
12.05.2010, 22:26
iti multumesc mult domnule sorin,nu ,nu am sa ma las afectata ai dreptate,dar e trist sa vezi cum au ajuns cativa romani ....au uitat de unde au plecat ,si se tin de asfel de comentarii rautacioase,de ce ?? in loc sa se ajute uni pe alti ,ca doar nu costa bani,dar asta e ,noi romani eram caracterizati ca oameni inimosi,simpatici si umani,dar se pare ca in aceasta categorie sunt din ce in ce mai putini romani ,din pacate ,multumesc oricum sorin multa sanatate si noroc.

encore
13.05.2010, 01:21
iti multumesc mult domnule sorin,nu ,nu am sa ma las afectata ai dreptate,dar e trist sa vezi cum au ajuns cativa romani .....

Asa e, sintem de compatimit ... . In afara de domnul sorin, mai este si domnul Romi_in_florida chiar din Melbourne, FLA; acum o luna anunta ca pleaca in Romania in cautare de femeie cu care sa se insoare rapid s-o duca la el la Melbourne. Pune 2 + 2 together.

georgette
13.05.2010, 01:48
Draga Carolina, nu merita sa bagi in seama rautatile unora de pe forum!!!! fi convinsa ca exista si oameni de treaba,care te pot ajuta!!! eu am o fiica casatorita in Orlando,a fost ajutata mult de keyframe deci,se poate......
Exista o biserica ortodoxa in Orlando unde se mai intalnesc romanii din imprejurimi,vei gasi mai multe informatii pe acest forum,la comunitatea romaneasca din sud-est!
Multa bafta si poate ne vom intalni in toamna cand intentionez sa-mi vizitez fiica!!!!

carolina
13.05.2010, 17:28
buna doamna georgette va multumesc mult ,parca am m-ai mult curaj,si da eu totusi sper sa mai fie oameni buni pe acolo,mi-ar place sa va cunosc atat pe fiica dumneavoastra cat si pe dumneavoastra,si sper sa ma ajute si pe mine keyframe daca se poate,va doresc tot binele din lume

keyframe14
14.05.2010, 10:41
In iulie am sa merg in melbourne ,este cineva in melbourne?sunt romani acolo?dar canale romanesti sunt prin cablu? cum se numeste firma pt a ne abona la canale romanesti?sotul meu vrea sa se aboneze dinainte sa ajung acolo,cum este in melbourne va place acolo?
scuze ca am pus atatea intrebari dar am emotii pt ca merg acolo,acum sunt in portugalia,mi-e frica de schimbare ,multa sanatate si noroc tuturor.

multumesc tuturorCarolina, eu nu sunt din Melbourne si nu stiu prea multe sa te ajut, am fost o singura data. Romi e chiar de acolo dar momentan e in Romania, cadn o sa se intoarca o sa-ti raspunda mult mai la obiect decat as face-o eu.
Din ce pot sa-ti spun e ca Melbourne e un oras foarte mic, somajul e peste 10% si in toata florida e aproape 12%, deci situatia e foarte proasta aici, asigurativa ca veniti cu ceva bani pana va puneti pe picioare.
Nu sunt in masura sa va intreb de ce ati ales orasul asta, dar cred ca oportunitatile sunt destul de mici acolo.
Nu stiu de cablu ce sa va zis, dar cred ca asta ar trebui sa fie ultima voastra grija cand veniti in america.
In linkul de mai jos poti gasi toate informatiile posibile si imposibile despre melbourne in cazul in care nu le gasisei deja.
Despre Melbourne, Fl (http://www.city-data.com/city/Melbourne-Florida.html)
P.s. Multam Georgette de aprecieri.

encore
15.05.2010, 07:30
Romi (.... )o sa-ti raspunda mult mai la obiect decat as face-o eu.
.......

Asa e, Romi va fi in mod sigur la obiect; in plus este o persoana foarte realista si se exprima articulat si coerent.

P.s. Multam Georgette de aprecieri.

ehheee ... te apreciaza lumea, ai valoare... :">

keyframe14
15.05.2010, 10:24
Asa e, Romi va fi in mod sigur la obiect; in plus este o persoana foarte realista si se exprima articulat si coerent.

ehheee ... te apreciaza lumea, ai valoare... :">Cam care e problema ta encore?

romi_in_florida
16.05.2010, 07:27
Carolina, scuze ca nu am fost acasa, si nu am gsit intrebarea ta pina acuma. Si scuze ca ai primit raspuns gresit de la cei de aici care se uita sa faca gossip.

Melbourne este un orasel care eu l-am considerat ideal sa cresc o familie. Cind m-am mutat aici aveam vreo 3 copii intre 7-16 ani, si nu voiam sa-i cresc in NY city, sau in Iowa.

Avem access rapid la orase mai mari ca Orlando, Miami, Tampa, Daytona Beach.
Viata este cum vrei sa o faci aici. Ce nu avem, este opera si teatru national,si cluburi de noapte pina la 5 AM.

Dar avem mai multe companii locale ca Harris, Lockheed Martin, Grumman, si Cape Canaveral (care pierde inginerii curind). Deci oameni de calitate sint destui, si avem locuinte foarte frumoase. Este foarte cald in timpul verii (95 F) dar avem briza de la ocean care face sa se racoreasca mai bine ca si Orlando (unde este mai umed si mai cald vara).
Daca iti place viata in apa, aici este bine. Iarna noi stam mai cald ca si Orlando cu vreo 3 grade, ca sintem linga apa si apa e mai uniform si mai calda.

Compania de cablu este BrightHouse -321-254-3300 care nu are canal romanesc. Avem Dish Network care este sistem de satelit cu canaluri europene, si Direct TV care este sistem de satelit fara canaluri straine in general. Este un alt sistem de satelit care are canaluri romanest, dar eu nu il folosesc si voi intreba sora mea care il are. Ei urmareau canaluri romanesti, pentru ca tatal meu se uta la ele.

Este usor sa incepi cu ori ce companie de receptie de televizor, plus ca aci putem folosi si antena de televizor sa primim o receptie de canaluri principale (ABC, NBC, CBS, FOX, WB, etc) care este digitala si mai buna calitate de cit BrightHouse, sau Dish, sau DirectTV.

Altfel, eu as zice sa nu sariti sa cumparati casa, pina ce nu intelegeti sectorul, si puteti sa evaluati de ce aveti nevoie. Preturile sint destul de ieftine.

Avem vreo 5 famiii de romani pe aici, si mai avem si Cocoa unde avem o romanca.

Orlando are 3 biserici romanesti, la vreo 80 km de aici, deci nu e greu de ajuns acolo.

Daca ai ori ce intrebari despre viata de aici, cred a te pot ajuta usor.

Sa nu-ti fie frica, ca aici este o viata placuta si linistita.

Romi

carolina
16.05.2010, 22:53
buna romi iti multumesc enorm de sfaturile date ,am sa-ti trimit un msj privat cu email-ul meu sper sa devenim prieteni ,casa deja e cumparata in melbourne de sotul care locueste acolo,multumesc mai vorbim pe msn ,multa sanatate si noroc.

missy_florida
15.06.2010, 11:38
dar iti pot spune eu unde te poti abona pt cablu cu canale in lb romana , e foarte simplu si nici foarte scump eu folosesc serviciile lor de mai bine de un an si sunt foarte multumita, am aproape 15 canale romanesti si le vad prin internet cu ajutorul firmei NTOUCHTV.Ii gasesti pe internet la ntouchtv.com

elena_mirela_sandu
23.06.2010, 00:25
Draga Carolina iti doresc acomodare usoara in USA si sper sa-ti placa .
Eu sunt in Orlando ,dar crede-ma ca nu pre cunosc asa mult orasul, ca sunt ocupata, am copil mic, dar cand ajungi in Orlando poate ne intalnim la o vorba.