PDA

Arată versiune întreagă : Sketching/Schite

Georgian@
07.05.2010, 22:40
Ok... poate ca va mai amintiti ca acum vreo 2-3 ani am postat ceva sketch-uri pe aici. adevarul e ca de aproape 3 ani nu am mai pus mana pe creion. nu am luat nicio lectie de desen in viata mea. de fapt acum 3 ani am renuntat deoarece am inceput sa postez pe site-uri cu desene si am primit ceva critici dure. ceva in genul: mai bine ai lua lectii de desen inainte sa postezi aici. in fine, revin in forta. am fost in michelle's ieri si mi-am luat un caiet de schite, si unul pentru watercolor, acrylic si ulei. nu am pictat niciodata in ulei, insa vreau sa incerc.

doamne ce bine m-am simtit in michelle's explorand aleile de pictura si desen. de abia astept sa ma duc iar si sper sa merg cat de curand pentru ca nu am inca tot ce-mi trebuie. azi am incercat sa fac un portret, nu e grozav, e facut doar in HB, cu o guma rudimentara, in fine, sper sa va placa... apropo e Katie Holmes, desi nu prea semana.

image has been moved...

Loniia
07.05.2010, 23:29
georgiana nu sunt priceputa in evaluari ,ochiul meu de amator vede ca ai talent in a desena ,vazusem in trecut schitele tale cu renovarile ce la faci. Despre desenul tau portret ,daca nu spuneai pe cine reprezinta la repezeala nu-mi dadeam seama,dar uitandu-ma atent si comparand cu chipul lui Katie Holms ai prins ceva din infatisarea ei,fruntea si ochii, seamana...poate si nasucul daca-l conturai un pic...
Fiind actrita americana rar o vad si doar in poze...posibil fiind mediatizata la voi,publicul american ar gasi asemanarea mai buna cu portretul facut de tine.

Desen reusit...sa exersezi cu desenul sa-ti intri in mana ,este o preocupare creativa pentru timp liber si nu se stie niciodata la ce-ti va folosi.

Georgian@
08.05.2010, 08:46
georgiana nu sunt priceputa in evaluari ,ochiul meu de amator vede ca ai talent in a desena ,vazusem in trecut schitele tale cu renovarile ce la faci. Despre desenul tau portret ,daca nu spuneai pe cine reprezinta la repezeala nu-mi dadeam seama,dar uitandu-ma atent si comparand cu chipul lui Katie Holms ai prins ceva din infatisarea ei,fruntea si ochii, seamana...poate si nasucul daca-l conturai un pic...
Fiind actrita americana rar o vad si doar in poze...posibil fiind mediatizata la voi,publicul american ar gasi asemanarea mai buna cu portretul facut de tine.

Desen reusit...sa exersezi cu desenul sa-ti intri in mana ,este o preocupare creativa pentru timp liber si nu se stie niciodata la ce-ti va folosi.

mersi loniia draga. sper ca de data asta sa nu ma mai descurajez. trebuie multa munca pentru a-ti perfecta mana. practice practice practice. si timpul liber e asa cum e, putin. in plus si ceva creioane, gume mai bune nu mi-ar strica.

la katie holmes prima greseala a fost forma fetei, are o fata angulara, mai lunga, apoi restul. depinde si de ce poza folosesti, unele sunt prelucrate in photoshop ca nici poza nu mai seamana cu persoana.

mersi inca o data! o sa incerc sa mai postez din schite pe parcurs, astfel imi veti putea urmari evolutia.

Melina
08.05.2010, 10:12
la katie holmes prima greseala a fost forma fetei, are o fata angulara, mai lunga, apoi restul. depinde si de ce poza folosesti, unele sunt prelucrate in photoshop ca nici poza nu mai seamana cu persoana.

Cred ca cel mai indicat este sa incerci dupa un model viu nu dupa poza.Ca sa nu ii astenizezi pe altii sa stea nemiscati , o ideie ar fi sa ii prinzi dormind sau in locuri unde stau citeva ore nemiscati ( ai vazut aia in timpul proceselor cum fac schite ) , dar primul pas ar fi sa incepti cu schite obiecte fixe.O alta ideie ar fi sa incepi cu reproduceri / copii dupa anumiti maistii , asta iti va folosii.Rubens si nu numai a inceput prin a copia lucrarile marilor maistri. Nu am salvat aici dar o sa revin cu un link pentru un forum in care atristi talentati incearca sa copieze si sa reproduca divese opere. Sunt de acord ca practica este cheia dar si teroria , studiul si vizionarea alror opere si tehnici foloseste . Nu ai de ce sa te descurajezi daca faci de placere , si eu am revenit din nou la pinza si ulei si nu mai imi iese nimic , ca sa nu mai vorbesc de schite in creion/carbune , de cind a aparut era digitala m-am detasat de partea manuala , desi imi place. Ce pot sa comentez la schita ta este ca imi plac anumite umbre si linii cum le-ai folosit dar fruntea este prea luminoasa , iar liniile scurte din jurul fruntii acentuiaza si mai mult asta, sensul cum vin liniile ar fi trebuit ca lumina sa fi venit din partea dreapta nu de sus .

Georgian@
08.05.2010, 10:45
Cred ca cel mai indicat este sa incerci dupa un model viu nu dupa poza.Ca sa nu ii astenizezi pe altii sa stea nemiscati , o ideie ar fi sa ii prinzi dormind sau in locuri unde stau citeva ore nemiscati ( ai vazut aia in timpul proceselor cum fac schite ) , dar primul pas ar fi sa incepti cu schite obiecte fixe.O alta ideie ar fi sa incepi cu reproduceri / copii dupa anumiti maistii , asta iti va folosii.Rubens si nu numai a inceput prin a copia lucrarile marilor maistri. Nu am salvat aici dar o sa revin cu un link pentru un forum in care atristi talentati incearca sa copieze si sa reproduca divese opere. Sunt de acord ca practica este cheia dar si teroria , studiul si vizionarea alror opere si tehnici foloseste . Nu ai de ce sa te descurajezi daca faci de placere , si eu am revenit din nou la pinza si ulei si nu mai imi iese nimic , ca sa nu mai vorbesc de schite in creion/carbune , de cind a aparut era digitala m-am detasat de partea manuala , desi imi place. Ce pot sa comentez la schita ta este ca imi plac anumite umbre si linii cum le-ai folosit dar fruntea este prea luminoasa , iar liniile scurte din jurul fruntii acentuiaza si mai mult asta, sensul cum vin liniile ar fi trebuit ca lumina sa fi venit din partea dreapta nu de sus .

de fapt schita arata altfel pe foaie, am folosit scanerul, poate ca era mai bine sa folosesc camera. se vad pe background niste "skeleti" de pe pagina cealalta.

mersi de incurajari si ponturi! si poate postezi si tu aici.

ps: http://s670.photobucket.com/albums/vv62/GeorgianaH/1-2.jpg http://s670.photobucket.com/albums/vv62/GeorgianaH/3-1.jpg

ps2: umbrele le obtin cu degetul sau cu servetelul (smile); imi trebuie o groaza de chestii. anyway, am mai facut una dupa o poza ieri

AndaF
09.05.2010, 01:03
de fapt schita arata altfel pe foaie, am folosit scanerul, poate ca era mai bine sa folosesc camera. se vad pe background niste "skeleti" de pe pagina cealalta.

mersi de incurajari si ponturi! si poate postezi si tu aici.

ps: http://s670.photobucket.com/albums/vv62/GeorgianaH/1-2.jpg http://s670.photobucket.com/albums/vv62/GeorgianaH/3-1.jpg

ps2: umbrele le obtin cu degetul sau cu servetelul (smile); imi trebuie o groaza de chestii. anyway, am mai facut una dupa o poza ieri

felicitari Geo! schitele sunt foarte reusite - ma bucur ca le-ai postat

la picturi te-ai incumetat?

vopselurile acrilice sunt favoritele mele...se usuca repede ;)

spor la lucru!

elliane
09.05.2010, 03:26
Interesant Giorgiana.Singurele desene ce le-am facut au fost cu sablonul,pe peretii garajului din Ro.
Nu pot sa apreciez tehnica dar ochiului,place.Cred ca important este sa-ti placa tie,pentru ca nu cred ca vrei sa faci o profesie din asta.

Georgian@
09.05.2010, 10:31
felicitari Geo! schitele sunt foarte reusite - ma bucur ca le-ai postat

la picturi te-ai incumetat?

spor la lucru!

mersi, acrilice am incercat, insa nu si ulei. am inteles ca uleiul se usuca greu, totusi vreau sa incerc.

Interesant Giorgiana.Singurele desene ce le-am facut au fost cu sablonul,pe peretii garajului din Ro.
Nu pot sa apreciez tehnica dar ochiului,place.Cred ca important este sa-ti placa tie,pentru ca nu cred ca vrei sa faci o profesie din asta.

ha ha. mersi elliane si ai perfecta dreptate cand zici ce am subliniat. pentru mine e hobby, daca o sa fac ceva o sa fie maxim pentru mine si familiile noastre, daca ma decid sa le inramez si sa le pun prin casa sau sa le ofer cuiva apropriat.

Loniia
09.05.2010, 15:30

Anda nu doresc sa fiu indiscreta,da'ra nu ma abtin sa spun despre desenele tale pe care le vazusem in trecut ,mi-a placut compozitia culorilor ,pe care le-ai folosit in picturile tale...ce zici Giorgiana ?" o lamurim" sa puna pe un topic si Anda din lucrarile ei ?tot de hobby stiam ca picteaza....:)

Georgian@
09.05.2010, 16:56
Anda nu doresc sa fiu indiscreta,da'ra nu ma abtin sa spun despre desenele tale pe care le vazusem in trecut ,mi-a placut compozitia culorilor ,pe care le-ai folosit in picturile tale...ce zici Giorgiana ?" o lamurim" sa puna pe un topic si Anda din lucrarile ei ?tot de hobby stiam ca picteaza....:)

sigur. poate sa puna si aici daca vrea. ar fi super.

AndaF
09.05.2010, 20:08
Loniia, Geo ...multam' de oferta

in afara de 15 min/zi nu mai am timp de postat - am si o gramada de poze facute la muzee/legoland/california lend/disnay...pe care nici macar nu am avut timp sa le transfer in calcularet...

intr-o zii cu soare o sa gasesc timp...

Melina
11.05.2010, 09:38
Linkul promis:

http://www.conceptart.org/forums/showthread.php?t=50150

http://www.conceptart.org/forums/forumdisplay.php?f=4

Georgian@
11.05.2010, 12:47
Linkul promis:

http://www.conceptart.org/forums/showthread.php?t=50150

http://www.conceptart.org/forums/forumdisplay.php?f=4

mersi, m-am uitat putin, very exciting. o sa-l salvez in favorite pentru mai tarziu cand o sa am ceva mai mult timp liber.

AndaF
20.05.2010, 12:17
Se pare ca "my old thread" deschis cu ani in urma inca este pe about.com/paintings...

http://forums.about.com/n/pfx/forum.aspx?tsn=1&nav=messages&webtag=ab-painting&tid=6668

elliane
21.05.2010, 02:01
Interesant Anda.Nu am "ochiul tehnic format",dar imi plac.
Pacat ca, de multe ori ,timpul nu ne permite sa ne dedicam mai mult lucrurilor care ne plac.

AndaF
26.05.2010, 08:36
Sa stii, ca dupa apriape 3 ani de pauza, acum 2 saptamani m-am apucat de picatat iar...

Am luat pauza 1 saptamana dupa ce-am varsat borcanul cu acrilic negru pe covor...ehhhee

m-am enervat atat de tare incat mi-am zis - gata, nu mai pun mana pe vopseluri...covorul a ramas patat - dar am pus un covoras mic deasupra, macar sa nu-mi aduc aminte de incident de fiecare data cand ma uit la pata...LOL