PDA

Arată versiune întreagă : Oltchim vs. Viborg – finala Liga Campionilor la handbal feminin, Mai 2010

sorin
29.04.2010, 22:09
Pentru ca o finala de Liga Campionilor la care participa o echipa romaneasca nu apare prea des, am decis sa deschid un topic separat, in afara discutiilor care s-au purtat pana acum aici (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=15401)

La tragerea la sorti, s-a decis ca Oltchim sa joace acasa meciul decisv (retur) din Liga Campionilor, chimistele jucand astfel meciul decisiv cu cupa pe masa, in fata propriilor spectatori.
Handbalistele de la Oltchim Ramnicu Valcea vor juca meciul retur din finala Ligii Campionilor, la Sala Polivalenta din Bucureşti, deoarece sala din Ramnicu Valcea nu indeplineste conditiile pentru un meci de finala. Echipa antrenată de Radu Voina va juca in finala cu detinatoarea trofeului, Viborg HK.
Finala este programata tur-retur, în 8-9 mai (turul), respectiv 15-16 mai (returul).

sorin
07.05.2010, 19:30
Maine (astazi in Romania), sambata 8 mai, ora 17:15 ora Romaniei, Oltchim se va afla in fata celei mai mari sanse din historia clubului, oferindu-i-se privilegiul de a juca o finala de Liga Campionilor, cel mai pretios trofeu dorit de orice echipa.
Meciul tur Viborg - Oltchim va avea loc in sala Messecenter din Herning, cel mai mare centru expozitional din peninsula Scandinava. Organizatorii ar fi avut posibilitatea sa amenajeze o sala in cadrul centrului de pana la 12.000 de locuri, dar pana la urma au optat pentru una cu doar 4.000 de scaune, estimand ca nu ar fi fost suficient interes pentru a ocupa 12.000 de scaune.

Meciul retur si decisiv, se va juca cu cupa pe masa, in Sala Polivalenta din Bucuresti.

P.S. Voi pune aici un link pentru vizionarea live a meciului (daca gasesc), chiar inainte de a incepe meciul.

sorin
08.05.2010, 09:29
Meciul live aici:
http://www.ehftv.com/ec/cl/women/2009-10/live/high/001068

Editat de-a lungul meciului:
Incredibil!! Dupa ce am condus cu 7-5, am luat 5 goluri la rand fara sa dam niciunul. Sper sa-si revina ale noastre.
14 - 11 pentru Viborg la pauza. Oltchim a jucat slab, facand greseli multe. Sa speram ca pauza va fi un sfetnic bun.
19 – 13 in minutul 8 din a doua repriza si cupa e din ce in ce mai departe de Oltchim, care rateaza tot. Ma uimeste faptul ca Voina nu cere un time-out in ecste clipe grele.
21 – 17 in minutul 13 din a doua repriza. Ne-am apropiat un pic, sper sa mentinem macar o diferenta rezonabila. Din pacate, portarita noastra nu a mai prins o zi de exceptie, ca in meciul cu Gyor.
23 – 17 si diferenta de 6 goluri se reface in minutul 18
25 – 17 si diferenta ajunge la 7 goluri in minutul 22
28 – 18 si diferenta ajunge la 10 goluri in minutul 25!!!! Deja e jenant. Voina e resemnat pe banca si nu gaseste solutii.
28 – 21 in ultimul minut

sorin
08.05.2010, 10:44
Scor final:
Viborg 28 – 21 Oltchim

Un fleac, ne-au ciuruit. Din pacate, am pierdut la o diferenta destul de mare, umilitoare chiar, imposibil de remontat in meciul retur de la Bucuresti, cu o echipa de valoarea Viborgului.

Oltchimul a jucat departe de meciurile cu care ne obisnuise in ultimul timp, echipa fiind speriata parca de unde a reusit sa ajunga si ca ar putea chiar castiga cupa. Joc confuz, fara un plan clar, cu atacuri prelungite doar pe centru, fara sa-si foloseasca extremele care au facut minuni in meciul precedent cu Gyor. Lipsa de experienta in astfel de faze ale competitiei si-a spus cuvantul.

Cupa ramane la Viborg si anul acesta. Nu le ramane decat sa lupte pentru onoare in meciul retur. Daca gresesc, dau o bere la toata lumea :calcul:

livia
09.05.2010, 08:31
Scor final:
Viborg 28 – 21 Oltchim

Daca gresesc, dau o bere la toata lumea :calcul:

As fi vrut sa te contrazic, nu pentru berea cu pricina, dar nu am cum. Din pacate, diferenta de valoare a fost clara. Parca nu a fost aceeasi echipa de data trecuta, nu s-au legat fazele, ratari ca la balamuc. Daca data trecuta au facut spectacol pe teren, de data asta mi-a venit in minte o replica asemanatoare cu cea auzita dupa meciul lui Bute, Viborg le-a scos handbalul din cap fetelor noastre.:((

Loniia
09.05.2010, 14:53
Nu odata am asistat cu totii la campionate ,pare ca un blestem...mereu ne innecam la mal...:((
Antrenorii nu simt in perioada premergatoare(la antrenament) ce se intampla cu fetele?zici ca nu jucau in echipa...
totusi ...Hai Oltchim! va iubim .

VanDerGigi
09.05.2010, 21:41
O mare performanta si asa.. la ce zero bani se investesc in Romania in sport. Si vorbesc de bani investiti, nu "imprumutati" cum se mai practica. Felicitari fetelor astora ca au ajuns unde au ajuns.

sorin
09.05.2010, 22:10
Oltchimul si-a atins obiectivul, acela de a juca finala. In ceea ce privevste jocurile constante pana la terminarea unei competitii, asta e problema veche la romani si Oltchim a confirmat, asa cum a facut si echipa nationala in China.

Sincer, desi nu imi doream, credeam ca vor face gafe mari inainte de finala si nu vor ajunge aici, dar ma bucur ca am gresit. Din pacate, pana la urma au comis gafa in meciul tur din finala.

livia
10.05.2010, 08:52
O mare performanta si asa.. la ce zero bani se investesc in Romania in sport. Si vorbesc de bani investiti, nu "imprumutati" cum se mai practica. Felicitari fetelor astora ca au ajuns unde au ajuns.

Asta e drept insa e pacat. Ceva s-a intamplat cu ele, daca te uiti cum au jucat meciul precedent si cum au jucat la asta se vede ca ceva le-a scos din mana.

sorin
14.05.2010, 21:44
Oltchim are de recuperat maine o diferenta de 7 goluri. Sincer, nu cred ca asta se va intampla, dar pentru onoare, imi doresc macar sa le bata pe cele de la Viborg, chiar daca ar fi macar la un gol diferenta.

P.S. Meciul de azi incepe la ora 20:45 ora Romaniei si se poate urmari in direct aici:
http://www.ehftv.com/ec/cl/women/2009-10/live/high/001069

angeline
15.05.2010, 15:04
http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/IMG_3471.jpg

Fiecare meci a fost un spectacol.
Mulţumim pentru finală.

sorin
15.05.2010, 17:11
Oltchim 31 - 32 Viborg in returul Ligii Campionilor la handbal feminin.

Felicitari Oltchimului pentru jucarea finalei Ligii!!

Pacat ca nu au reusit sa castige si cupa, dar si mai pacat ca macar nu au castigat meciul de acasa, macar la un gol diferenta. Sa speram ca la viitoarea finala vor avea mai multa incredere in ele si vor fi mai bine pregatite psihologic pentru o astfel de infruntare.

VanDerGigi
16.05.2010, 01:05
Nu-s motive de suparare. La 3-1 dupa numai cateva minute mi-am zis ca daca duce la un 4 sau 5-1 si se mentin pana la pauza cu o diferenta de vreo 4 goluri incep sa aiba o sansa. n-ai cum oameni buni ca si alea sunt bune ca dracu. alta era povestea daca nu pierdeau la scor acolo. orice ati spune alt psihic aveau daca era numai un handicap de vreo 2 goluri de recuperat.