PDA

Arată versiune întreagă : Allez les Bleus !

JulianM
29.04.2010, 14:04
Despre fotbalul francez - la nivel de echipă națională sau de club

Chiar dacă momentan nu se zărește un nou Zidane printre actualii jucători francezi, eu sper ca echipa Franței sa joace un fotbal cât mai frumos la C.M. 2010.

Din 1978 sunt mare fan a 2 echipe naționale : Franța și Olanda.
(Am votat ieri pe site-ul de sport Yahoo ca Olanda va câștiga anul acesta)

Zidane - cel mai frumos gol (votat astfel pe multe site-uri)

xdy5fKdLvL8

alecxx
29.04.2010, 20:35
Eu sper din suflet ca, Franta si Germania sa fie primele echipe care sa mearga acasa de la camp. mondial .. I urasc din suflet pe frantzuzi ...O mare bucurie mi-a adus Italia cand s-au razbunat in 2006 exact cum nu se putea mai bine prin lovituri de la 11 m.. Asa ca pe Les Bleus sa nu-i vad prea departe..Cred ca vei asculta imnul Frantei de 3 ori in Africa de S...merg pe Italia si Brazilia..;))

VanDerGigi
29.04.2010, 20:53
Nu pot sa zic ca nu m-a pomenit si pe mine :-/ alee leee.. ce e? cu topicul asta pe ast forum da' nah, fiecare cu ce-l pasioneaza. Sezi domol' eu trag nadejde la o finala Germania - USA :d

JulianM
30.04.2010, 06:31
Eu sper din suflet ca, Franta si Germania sa fie primele echipe care sa mearga acasa de la camp. mondial .. I urasc din suflet pe frantzuzi ...O mare bucurie mi-a adus Italia cand s-au razbunat in 2006 exact cum nu se putea mai bine prin lovituri de la 11 m.. Asa ca pe Les Bleus sa nu-i vad prea departe..Cred ca vei asculta imnul Frantei de 3 ori in Africa de S...merg pe Italia si Brazilia..;))
Italia a fost mereu "favorita mea nr. 3" - după Franța și Olanda ... sau Olanda și Franța, depinde de C.M. - și asta pt ca la Italia poți sa te uiți la tactica (altminteri ei nu au avut fotbal frumos. Excepții ? Eu as zice cam asa: CM 1978, CE 1988, CM 2006 ... și cam atât !...)
In 2006 însă francezii meritau cu siguranță sa câștige cupa. Si dacă ne uitam la parcurs (au eliminat Spania, Brazilia și Portugalia) dar și dacă ținem cont de finala --> cu siguranță au fost mai buni decât Italienii.

Nu cred ca Italia 2010 va ajunge în finala - refuz sa merg pe o asemenea carte.

Brazilia joaca întotdeauna frumos. Dar nu vreau ca toate titlurile sa fie câștigate de Brazilia. De asta nu am putut avea Brazilia decât pe locul 4 (intre favoritele mele).
Mi-a plăcut mult de tot de Maradona. Acum îmi place mult de Messi (care, chiar daca nu a atins nivelul lui Maradona, e de departe cel mai bun jucător al lumii).
Argentina e pt mine pe locul 5. (și a cam fost mereu pe acest loc intre favorite).

Germania este mereu foarte puternica. Nimeni nu poate spune ca bate sigur Germania (ești mai sigur ca o anume echipa bate Brazilia decât Germania)

România a avut un CM în care putea lua și titlul: World Cup 1994. Mi-a părut tare rău atunci ca a pierdut la penalty-uri ... asta-i viata ... și nemții au pierdut în 1976 (prima oara când au fost penalty-uri la CM - CE ).
Păcat ca după 1994 nu au mai reprezentat o forță de luat în seama, nici măcar la CE ...
...

Eu cred ca voi asculta imnul Franței de cel puțin 4 ori la acest CM 2010. Dar nu as paria deloc dacă poate sa ajungă în semifinale (ar fi o performanta în momentul de fata).

:calcul:

alecxx
30.04.2010, 09:22
Eu i vad pe englezi anul asta ajungand departe , Germania tot timpul lasa impresia ca nu o sa ajunga prea sus dar mai tot timpul se agata de o semifinala ,finala. Spania este una dintre favorite la castigarea trofeului ,Olanda joaca frumos ,intotdeauna mi-au placut olandezii mai ales Ajax Amsterdam ..Am ales 2 grupe in care sunt incluse echipele cu cele mai mari sanse la castigarea CM...1.. Spania,Brazilia si Anglia 2...Italia,Germania,Argentina si Olanda..Mai mult ca sigur ca o sa avem surprize ..Despre Italia pot sa zic ca au avut camp.mondial in care au jucat mai spectaculos in 78,82,90 2006 poate si 94 ..Franta sa sti ca nu are o cota buna dar nu se stie nici cu ei..Au aparare buna si au cativa jucatori ft. buni,deci nu e sigur .Trebuie sa-ti aduc aminte de finala CE din 2000 cand Italia au jucat mai bine decat Franta si au luat gol in ultimul minut de la Wiltord iar dupa aceea in prelungiri de la Trezeguet.. Razbunarea a fost in 2006 cand Trezeguet a ratat penalty in finala si Italia a ridicat cupa .FORZA ITALIA !!!!!!

JulianM
07.05.2010, 15:29
L'OM déjà championne !

http://farm4.static.flickr.com/3321/4586952349_78d6579c0f_o.gif

Après 18 ans (selon les fans après 17 ans !) OM décroche enfin le titre de championne ! Bravo OM !

Ligue 1 - Les stats de la 37e journée

Pour chacune des 10 rencontres au menu de la 37e journée de Ligue 1, retrouvez les statistiques clés, match par match, équipe par équipe.

Lire plus ICI (http://fr.sports.yahoo.com/07052010/70/ligue-1-les-stats-de-la-37e-journee.html)

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100507/25/07a8fa189aa2ee004f09279441b5bd47.jpg

JulianM
14.05.2010, 10:07
Diego Maradona, le sélectionneur de l'Argentine (http://fr.sports.yahoo.com/football/argentine/index.html), a dévoilé une liste de 30 joueurs en vue du Mondial 2010. Parmi les absents, on retrouve les défenseurs Gabriel Milito et Javier Zanetti, ainsi que le milieu de terrain Esteban Cambiasso.

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100512/25/3b83f7ecf7ebdb03602d166670ec4206.jpg

Lire plus : ICI (http://fr.sports.yahoo.com/12052010/70/coupe-du-monde-2010-les-surprises-de-maradona.html)

LA LISTE DES 30 ARGENTINS :

- Gardiens de but: Sergio Romero (AZ Alkmaar/NED), Mariano Andujar (Catane/ITA), Diego Pozo (Colon).

- Défenseurs: Nicolas Otamendi (Velez Sarsfield), Martin Demichelis (Bayern Munich/GER), Walter Samuel (Inter Milan/ITA), Gabriel Heinze (Olympique Marseille/FRA), Nicolas Burdisso (AS Roma/Italie (http://fr.sports.yahoo.com/football/italie/index.html)), Clemente Rodriguez (Estudiantes), Juan Manuel Insaurralde (Newell's Old Boys), Ariel Garcé (Colon), Fabricio Coloccini (Newcastle/ENG).

- Milieux de terrain: Jonas Gutierrez (Newcastle/ENG), Maximiliano Rodriguez (Liverpool/ENG), Javier Mascherano (Liverpool/ENG), Juan Sebastian Veron (Estudiantes), José Sosa (Estudiantes), Angel Di Maria (Benfica/POR), Juan Mercier (Argentinos Juniors), Javier Pastore (Palerme/ITA), Mario Bolatti (Fiorentina/ITA), Jesus Datolo (Olympiakos/GRE), Sebastian Blanco (Lanus).

- Attaquants: Lionel Messi (FC Barcelone/ESP), Gonzalo Higuain (Real Madrid/ESP), Martin Palermo (Boca Juniors), Sergio Agüero (Atletico Madrid/ESP), Diego Milito (Inter Milan/ITA), Carlos Tevez (Manchester City/ENG), Ezequiel Lavezzi (Naples/ITA).

Am publicat pe un site de sport :

#1 (cu un #2 pe post de continuare) ...

Eu cred că Olanda va câștiga anul asta (ar trebui făcut un Poll aici în Thread, un Poll/Sondaj care să se inchidă pe 11 iunie - fiecare să răspundă la "Cine credeți că va câștiga CM 2010 ?")

---------

Din 1978 încoace am avut în principiu 3 echipe "preferate" : Franța, Olanda și Italia (ultima pt capitolul "tactică". Nu am avut Brazilia decât pe locul 4 în preferințe pt că nu vreau să câștige toate titlurile. Am fost "fan Maradona" dar Argentina e pe 5 în topul preferințelor mele).

Nu știu dacă Franța va ajunge de ex. în semifinale (e foarte greu asta) dar sper să joace frumos (dacă nu ca în perioada 82-86, măcar ca în 2006 după ce au ieșit din grupe. Numai că atunci era Zidane !... aia e ...)

Italia nu va câștiga (cred) anul ăsta. E prea greu să câștigi acum 2 mondiale la rând ...

Cred că principalele 4 "forțe" în momentul de față sunt : Olanda, Spania, Argentina și Brazilia. Cred că din astea 4 se va alege câștigătoarea.

Despre Spania nu prea știu totuși ce să zic (decât că mi-ar place o finala Olanda - Spania). Un CM nu este totuna cu un CE.
Iar în Portugalia nu cred deloc.

Cred că va fi Mondialul lui Messi. http://www.onlinesport.ro/forum/images/smilies/ok.gif
Dar Argentina îl mai are și pe "ginerele lui Maradona, de la Atletico Madrid !

M-am uitat pe lotul anunțat al Franței: parcă e Italia 78-82, în sensul că e greu să le dai gol. Dar mai trebuie și să marchezi ca să ajungi în fazele superioare. Nu știu dacă Ribéry și Henry pot face față singuri.

Germania nu mai e cea din anii 80-96, și sper să nu fie un Mondial asa de slab ca cel din 2002.

Tarile "mici" (considerate asa) vor dori mai mult acum (mai mult decât în 2002) dar situația din 2002 cred că va rămâne singulară.
Totuși, sper sa nu ia titlul o echipa cu minim 3 titluri (Bra-Ita-Ger).
Dacă nu ia Olanda atunci să ia Spania. Dar oricine ar câștiga sper să fie o echipă care să joace frumos ...
http://www.onlinesport.ro/forum/images/smilies/ole.gif

P.S.

Vad că forumul e setat să nu poată fi editat după un timp (nu am verificat cât timp) și nu pot edita postarea mea anterioară.

Nu am vorbit despre Anglia și Uruguay ... ca să iau totuși în calcul toate "echipele foste campioane".

Nu cred în șansele niciuneia de a ajunge măcar în semifinale.
De când e fotbalul englezii și germanii joacă practic la fel (măcar germanii au mai împrumutat câte ceva de la italieni.
In plus l-au avut pe Beckenbauer. El a câștigat un titlu pt Germania ca jucător și un titlu ca antrenor. El i-a cravașat puternic în 1990, fiindcă în afara de pressing ucigător, forță de șut + Buchwald, era aceeași echipă ca în '86 când abia se târâia pana în finală ...
Hassler, singurul fotbalist german care mi-a plăcut vreodată, a început să arate ca un mare fotbalist abia peste 2 ani ...).

Când vezi un meci cu o echipă englezească parcă vezi un concurs de atletism, un concurs la care Dobrin n-ar fi putut niciodată participa.
Iar când e un meci cu o echipă germană parcă e un concurs de haltere.
Vorba lui Ioan Chirilă: "prefer un meci de 0-0 cu 5 ocazii ratate în ultimul moment decât un meci de 3-2 în care echipele parcă se invită reciproc să mai marcheze..."

Pe scurt, nu cred în Anglia și nu vreau să câștige Anglia (abia ce avuserăm noroc anul asta că Anglia nu a mai avut o echipă în finala Ch. League, iar Fulham a pierdut net duelul cu Atletico (asta și ca să fie apropo de "atletism", Atletico-atletism ...http://www.onlinesport.ro/forum/images/smilies/lol.gif). Iar Bayern nu cred că va câștiga (deși acolo sunt câțiva jucători care nu au deloc de-a face cu stilul nemțesc, în special Robben ...). Deși dintre echipele din Italia am Inter-ul aproape pe ultimul loc în preferințe, totuși acum voi tine cu Inter. Si nu numai că țin dar și cred că va câștiga, o consider o echipă mai puternică și mai pricepută (nu-mi convine antrenorul din "anumite motive...").

Despre Uruguay ? (Forlan ? + cine ?...) Or fi jucători buni acolo in echipă dar si celelalte echipe "cu șanse" au jucători și mai buni.
Nu pot lua in calcul posibilitatea unei semifinale cu Uruguay în reprezentație ... Cred că, din păcate, Uruguay nu va ieși din grupe (probabil că cei de la FIFA vor face pe plac echipei gazdă, cumva, și vor aconta deja un loc în optimi pt South-Africa. Si nu cred ca uruguayenii vor trece de francezi).

...

Până la urmă rămâne de văzut ...

;))

FidelKatzo
14.05.2010, 11:38

Iar Bayern nu cred că va câștiga (deși acolo sunt câțiva jucători care nu au deloc de-a face cu stilul nemțesc, în special Robben ...). Deși dintre echipele din Italia am Inter-ul aproape pe ultimul loc în preferințe, totuși acum voi tine cu Inter. Si nu numai că țin dar și cred că va câștiga, o consider o echipă mai puternică și mai pricepută (nu-mi convine antrenorul din "anumite motive...").

...

Până la urmă rămâne de văzut ...

;))

Julian,dai in mine fara mila..doar ti-am spus ca ii iubesc pe bavarejii astia micuti..
dar sa nu spui ca sunt baiat rau,iti pun un link cu echipele de WM.

http://www.wmprophet.de/

ps. daca dai clik pe echipa iti apar jucatorii cu care merg la mondiale..

JulianM
14.05.2010, 12:30
Julian,dai in mine fara mila..doar ti-am spus ca ii iubesc pe bavarejii astia micuti..
dar sa nu spui ca sunt baiat rau,iti pun un link cu echipele de WM.

http://www.wmprophet.de/

ps. daca dai clik pe echipa iti apar jucatorii cu care merg la mondiale..

Nu vreau să dau în nimeni ...

Bayern este o echipă foarte puternică, probabil că în finala ar bate pe oricine în afară de Barcelona sau (foarte important) o echipă puternică din Italia (poate fi și alta în afară de Inter, de ex, Roma sau chiar Milan). Este exact aceeași "filozofie" care "spune" (din care deduci) că niciodată Germania nu a bătut Italia (CM, CE ...) deși s-au întâlnit de foarte multe ori.
In 1962 în Chile, Italia avea o echipă de 2 lei. Dar în primul meci chiar a dominat RFG iar meciul s-a terminat cu 0-0. Sunt multe exemple.
Însă repet(sau "subliniez"): mie îmi place Bayern. Joacă și frumos și este și puternică. Dar nu cred că poate bate pe Inter sau pe Barcelona. (fiindcă, pană la urmă, în Italia la ora asta e o singură echipă cu adevărat puternică: Inter... din păcate pt mine, care sunt mare fan AC Milan)

:)

FidelKatzo
15.05.2010, 02:22
Însă repet(sau "subliniez"): mie îmi place Bayern. Joacă și frumos și este și puternică. Dar nu cred că poate bate pe Inter sau pe Barcelona. (fiindcă, pană la urmă, în Italia la ora asta e o singură echipă cu adevărat puternică: Inter... din păcate pt mine, care sunt mare fan AC Milan)

in sfarsit am elucidat misterul..deci tu esti trup si suflet cu AC Milan..

marian42
15.05.2010, 02:55
Mi-ar placea si mie sa scriu ceva prin topicul de fata, insa nu prea stiu cum se traduce titlul si cata vreme-mi pare foarte aproape de mult mai familiarul alez-bulez, da' nu se-ncadreaza-n cotext, nu-sh' cum s-o dau, cum s-o-ntorc...

JulianM
15.05.2010, 07:23
in sfarsit am elucidat misterul..deci tu esti trup si suflet cu AC Milan..

Da, sunt mare fan AC Milan, din vara lui 1987.

Chiar m-am gândit la o listă de 5 echipe pe care le-as numi preferatele mele (ca sa le pun la "Profil" pe un site de sport) și am găsit asa:

1. MILAN
2. Juventus
3. Rapid Bucuresti
4. Ajax
5. Olympique Marseille

Mai mult de atât nu prea pot să pun (unii deja ar spune că e prea mult să consideri 5 echipe ca fiind preferate ... Dar eu cred că nu e mult, mai ales ținând cont că eu am fost mare microbist - am și jucat fotbal pană la nivelul diviziei C ... speram să joc la Sportul Studențesc (că era mai ușor ca student) ... dar după 20 de ani am rămas doar microbist ...Că nu te poți ocupa bine de prea multe lucruri. Într-un fel îmi pare rău că am renunțat la fotbal. Eu visam câteodată să fiu cronicar să mă plimb pe la CM și CE la fel ca Ioan Chirilă, să scriu despre meciuri ... Cunosc istoria Campionatelor Mondiale cum putini oameni cunosc ... Enfin ...)

Forza Milan !!! La anul să iei il scudetto !!! :v:

P.S. Cu Rapid țin de la 5 ani (1974), cu Juve din 1977, cu Ajax din 1987, cu O.M. din 1991
(E adevărat ca fratele meu, cu 8 ani mai mare ca mine, tine și el cu Rapid dar el doar îmi povestea despre o echipa sau alta ...nu m-a "influențat" asa cum vedeam la alți "pretenari" de-ai mei care aveau frați de le ziceau: "mă', te mănânc dacă mai ții cu echipa aia !" ... eu mă amuzam, fratele meu nu era chiar microbist ...)

Despre echipe nationale am mai spus:
1. Franta
2. Olanda
3. Italia

(practic țin la fel de mult cu primele 2. Totuși pun Franța pe primul loc fiindcă are 1 titlu mondial și 2 europene)

VanDerGigi
15.05.2010, 08:01
Da, sunt mare fan AC Milan, din vara lui 1987.

Cred ca am inteles .. esti fan AC Milan cam de cand a batut-o pe Shteaua cu 4-0. Aici n-am ce sa-ti reprosez. Interul n-are cine stie ce echipa, doar antrenor, iar bavarezii nu-s mexicanii de la Barzelona. Bayern va juca in viteza si din prima.

JulianM
15.05.2010, 08:14
Cred ca am inteles .. esti fan AC Milan cam de cand a batut-o pe Shteaua cu 4-0. Aici n-am ce sa-ti reprosez. Interul n-are cine stie ce echipa, doar antrenor, iar bavarezii nu-s mexicanii de la Barzelona. Bayern va juca in viteza si din prima.

Habar n-aveam în vara lui 1987 că Milan va întâlni vreodată pe Steaua. Am început să țin cu Milan fiindcă au venit van Basten și Gullit la Milan in acea vară ... (eu țineam de 9 ani deja cu echipa națională a Olandei)

Iar AC Milan mi-a oferit cele mai mari satisfacții ca microbist !... ;))

P.S. Eu am ținut în 1986 cu Steaua în finala de la Sevilla (dar în cea din 1989 recunosc ca am ținut cu Milan, că doar era marea mea favorită ! ... Si repet ce am mai scris pe alte Topicuri: nu-mi place nici măcar cuvântul "patriotism". Poți face ceva pt o "anumita comunitate" de oameni fără sa te lauzi ...etc... Si, mai ales, fiind sincer !)

JulianM
15.05.2010, 09:01
FIFA a aprobat șapte proiecte de stadioane în Brazilia, în vederea Cupei Mondiale din 2014 FIFA a aprobat proiectele propuse de șapte orașe din Brazilia, privind stadioanele ce vor găzdui meciuri din cadrul Cupei Mondiale din 2014, a anunțat președintele forului fotbalistic brazilian, Ricardo Teixera, informează AFP.

Proiectele acceptate de FIFA sunt cele din Belo Horizonte, Brasilia, Cuiaba, Curitiba, Manaus, Porto Alegre si Sao Paulo.

Comitetul de Organizare a CM-2014 va trebui acum sa prezinte FIFA garanții financiare pentru lucrările de construcție și de renovare.
În ceea ce privește stadionul Morumbi din Sao Paulo, care se numără printre cele mai criticate arene de către FIFA, Teixera a afirmat ca ar putea găzdui meciuri, de la cel de deschidere până în faza semifinalelor.
La începutul acestei luni, publicația braziliana Veja a notat ca FIFA ar putea oferi Angliei organizarea CM-2014, în cazul în care Brazilia nu va fi gata la timp.

Cupa Mondiala din 2018 va avea loc in Europa

Dupa Africa de Sud și Brazilia, turneul final al Cupei Mondiale de fotbal va fi organizat din nou în Europa în anul 2018, a anunțat președintele FIFA, Joseph Blatter.

"Pentru turneul final al Cupei Mondiale din 2018 vom lua în considerare doar candidaturile europene", a spus Blatter, după cum informează La Gazzetta dello Sport.

Ultimul turneu final găzduit de Bătrânul Continent a avut loc în 2006, când Germania a organizat competiția suprema a sportului rege.

FIFA a aplicat în ultimele doua decenii politica rotației continentelor, Cupa Mondiala trecând prin Europa (1990, 1998 și 2006), America de Nord (1994), Asia (2002) și Africa (2010), urmând ca în 2014 sa fie rândul Americii de Sud sa organizeze turneul final, Brazilia fiind aleasa țara organizatoare.

Pentru 2022 favorite pentru organizarea competiției sunt America de Nord și Oceania.

(Sursa: Mediafax - mai multe pagini preluate de pe diverse site-uri care au citat Mediafax)

alecxx
15.05.2010, 20:50
Julian !!!! Vad ca esti fan Milan ,azi chiar mi-au batut favoritii cu 3-0 ,adica pe Juve care anul asta a fost un dezastru pt . ei in campionat si in Ch. League.Tin cu ei din vremea lui Platini si a lui Boniek mai exact de la finala cu Liverpool din 85 castigata de Juve cu 1-0 ,cea mai trista dintre toate .La acea finala parca au murit 39 de oameni . Fidelkatzo vad ca tii cu Bayern,sunt anti Germania si echipe de club de cand ma stiu asa ca sper ca Interul sa ridice cupa.. La mondial sper Italia iar Germania pe ultimul loc.
1.Italia 2. Brazilia 3. Olanda 4. Argentina 5. Spania 6.Anglia asta ar fi ordinea la acest mondial chiar si Uruguay mi-ar place sa fie printre primele. Am uitat sa aduc aminte ca azi CFR e campioana ..Bravo TZEFEREEE !!! Eu fiind clujean normal sa tin cu ei in campionat.. ;))

FidelKatzo
16.05.2010, 02:14
Julian !!!! Vad ca esti fan Milan ,azi chiar mi-au batut favoritii cu 3-0 ,adica pe Juve care anul asta a fost un dezastru pt . ei in campionat si in Ch. League.Tin cu ei din vremea lui Platini si a lui Boniek mai exact de la finala cu Liverpool din 85 castigata de Juve cu 1-0 ,cea mai trista dintre toate .La acea finala parca au murit 39 de oameni .

Fidelkatzo vad ca tii cu Bayern,sunt anti Germania si echipe de club de cand ma stiu

asa ca sper ca Interul sa ridice cupa..

La mondial sper Italia iar Germania pe ultimul loc.

1.Italia 2. Brazilia 3. Olanda 4. Argentina 5. Spania 6.Anglia asta ar fi ordinea la acest mondial chiar si Uruguay mi-ar place sa fie printre primele. Am uitat sa aduc aminte ca azi CFR e campioana ..Bravo TZEFEREEE !!! Eu fiind clujean normal sa tin cu ei in campionat.. ;))

probabil esti anti Germania ca urmare a atentatului de la Sarajevo..
daca e sa fim cinstiti Inter a avut un drum mai anevoios de parcurs pina in finala..avem de-a face cu doua echipe foarte bune si dupa cum se stie in fotbal trebuie sa ai si putin noroc..indiferent de rezultat,sper sa vedem un meci frumos..

visul tau de a vedea Germania pe ultimul loc este ceva posibil.. insa cunoscatorii acestui sport stiu ca trebuie sa ai naivitatea fecioarei sub clar de luna,ca sa crezi astfel de baliverne..

JulianM
16.05.2010, 07:00
Julian !!!! Vad ca esti fan Milan ,azi chiar mi-au batut favoritii cu 3-0 ,adica pe Juve care anul asta a fost un dezastru pt . ei in campionat si in Ch. League.Tin cu ei din vremea lui Platini si a lui Boniek mai exact de la finala cu Liverpool din 85 castigata de Juve cu 1-0 ,cea mai trista dintre toate .La acea finala parca au murit 39 de oameni . Fidelkatzo vad ca tii cu Bayern,sunt anti Germania si echipe de club de cand ma stiu asa ca sper ca Interul sa ridice cupa.. La mondial sper Italia iar Germania pe ultimul loc.

Eu țin cu Juve din '77, deci chiar mai înainte de Platini (care a fost "idolul" meu în fotbal, aveam pe vremuri și un tricou pe care îl numeam "platinăritu", fiindcă semăna cu un tricou al naționalei Frantei din '84 ...lol...). Oricum tin si mai mult cu AC Milan, asta e cert !...

In anii 82-86 eram și eu "anti-Germania" la fotbal, din cauza semifinalelor de la Sevilla și Guadalajara. Dar anii au trecut și după '90 chiar nu am mai fost anti-cutareţară la fotbal sau la altceva, pur si simplu nu merită să punem atâta patimă pt nimic ...

Ca amuzament as vrea să spun că în liceu, din cauza numelui meu (Muscalu) căutam cu înfrigurare în "arborele genealogic" al familiei să văd dacă am vreo legătură cu rusii. Sincer spun că m-am liniștit (!) când am văzut că nu e nici o legătură (pe urmă, cineva mi-a spus să văd dacă nu am "birjari" printre strămoși ... dar lucrul acesta e puțin probabil dacă merg de ex. până la 1850 ...ai mei au fost chiaburi ...persecutați de comuniști deși tot ce au construit ei au construit fără să fi furat nimic.
Au luat comuniștii case, moară foarte mare ...mai multe ... Descendenții lor ar fi fost azi oameni f bogați dacă nu veneau comuniștii !...Mătuși de-ale mele au fost "la pansion" la Paris ...enfin ...)

Astăzi puțin mi-ar păsa dacă as afla că vreun strămoș de-al meu ar fi fost rus sau birjar (oricum eu nu semăn deloc nici cu rusii nici cu birjarii, nici măcar la "apucături" ...lol...).

Dar în liceu recunosc că eram cam "rusofob" ...(și exagerat de "pro-occidental"). Acum sunt un "pro-occidental moderat" ...

Iar cu nemții aproape că nu mai am nimic. Doar că nu-mi place cum joacă naționala lor de fotbal.
Iar la echipele de club lucrurile s-au schimbat și mai mult după "Legea Bosman". (chiar dacă încă se păstrează asemănări cu stilul lor mai vechi de a juca)

Campionatul meu preferat este DE LA DISTANTA cel italian ...Il Calcio ! Asta din cauza tacticii în primul rând dar și pt că e un farmec aparte, creat poate și de vâlva ce se face în jurul meciurilor acolo, de presa lor sportivă ...e o adevărată religie la ei fotbalul.

La echipele naționale mi-a plăcut cel mai mult "romantismul francez 82-84-86" (mai ales cel din 82, ca joc plin de fantezie, dar și cel din 86 ca "forță de joc și joc complet" ...asa se obișnuia atunci să se zică prin jurnale...).
Deasemenea mi-a plăcut mult "fotbalul total" al olandezilor. Dacă la francezi e vorba de "un fel de talent, înclinație" atunci la olandezi e vorba de o scoală în primul rând, de o tradiție începută cu Ajax ...

FidelKatzo
16.05.2010, 08:04
eu tin cu Juve din 8 dec.2009..

http://www.youtube.com/watch?v=-_FLMhptd5c&NR=1

JulianM
16.05.2010, 08:13
Girondins Bordeaux a bătut atunci (în grupă) pe Bayern cu 2-1 la Bordeaux și cu 2-0 la Munchen !

...
Allez Bordeaux ! ... ;))

P.S. Pe Digi Sport văzui cum Inter era să încaseze un gol chiar la începutul meciului ...
(Sezonul ăsta prefer să câștige Roma - e prea aiurea să ia Inter de 5 ori la rând. Doar Juve intre 1931-35 a mai luat de 5 ori la rând ... E drept că în 2006 luase Juve titlul ...)

JulianM
16.05.2010, 18:01
Historic al întâlnirilor intre echipe naționale

Tocmai am publicat un mesaj pe un site francofon despre cum se pot vedea de ex. toate rezultatele întâlnirilor inter-țări.
Il public aici, în zona franceză, textul fiind în franceză, dar e simplu de găsit fiindcă e scris cu aldine ce trebuie ales ...

Voilà :

------------------
Je crois que l'équipe des Pays-Bas gagnera la Coupe du Monde 2010.
J'aimerais voir l'équipe de France aller le plus loin possible, pourquoi pas dans les demi-finales ...

http://www.forumfr.com/style_emoticons/FR2/thumbsup.gif

-----

Pour voir l'historique des rencontres entre équipes nationales allez ici:

http://www.fifa.com/

ensuite cliquez sur FR (en haut, un onglet tout petit) pour français, puis cliquez sur le lien Associations.

Par exemple je choisis Italie et on me dirige ici:
http://fr.fifa.com/associations/association=ita/index.html

Je clique sur Calendrier et Résultats.

A droite je sélectionne Allemagne comme adversaire (je donne un exemple ...), je choisis Résultats, dans la liste nommée Période je choisis Personnaliser la recherche, 4 listes s'ouvrent et je choisis entre janvier 1900 et mai 2010 ...et clique sur Recherche et je vois que l'Allemagne n'a jamais battu l'Italie en match officiel, seulement en peu de matchs amicaux.

Si je veux encore préciser "coupe du monde" je clique encore sur "Recherche avancée" et pour "Tournoi" je choisis "Coupe du Monde de la FIFA" (le championnat européen est passé sous le nom de "finale continentale") ...etc ...

:d

VanDerGigi
17.05.2010, 08:21
daca e sa fim cinstiti Inter a avut un drum mai anevoios de parcurs pina in finala..avem de-a face cu doua echipe foarte bune si dupa cum se stie in fotbal trebuie sa ai si putin noroc..indiferent de rezultat,sper sa vedem un meci frumos..

visul tau de a vedea Germania pe ultimul loc este ceva posibil.. insa cunoscatorii acestui sport stiu ca trebuie sa ai naivitatea fecioarei sub clar de luna,ca sa crezi astfel de baliverne..

Daca as fii in locul lui Jose, m-as cam teme, tocmai ce Sambata le-a dat Bayern 4 lui Werder. :d

FidelKatzo
17.05.2010, 09:36
Daca as fii in locul lui Jose, m-as cam teme, tocmai ce Sambata le-a dat Bayern 4 lui Werder. :d

Jose este un bagabond si jumatate..cupa o aveau deja si de ieri sunt si campioni..asa ca.,ambele echipe viseaza tripleta..

http://www.inter.it/aas/news/reader?N=48351&L=it&CAT=2

FidelKatzo
18.05.2010, 10:10
Julica,uite ca ti s-a implinit dorinta..Lyon este in finala de la Madrid..

http://www.turbine-potsdam.de/newsmeldung.php?id=16066&s=0910

I_RH7aFlsUo

V50oPDpi7B0

JulianM
18.05.2010, 12:41
Julica,uite ca ti s-a implinit dorinta..Lyon este in finala de la Madrid..

http://www.turbine-potsdam.de/newsmeldung.php?id=16066&s=0910

...

Mda ... Numai că nici măcar la băieți nu mi-am dorit să ajungă Lyon în finală, ci doar în semifinală.

As vrea să mai fac ceva precizări în plus: la mine echipele de club italiene (Serie A, Calcio ...) trec înaintea tuturor celorlalte echipe de club, inclusiv celor din Franța, inclusiv în fața Ajax-ului, sau a Rapidului București.

Dacă fac clasament al echipelor preferate scriu :
1 - AC Milan
2 - Juventus Torino
3 - Rapid București
4 - Ajax Amsterdam
5 - Olympique Marseille

(asta e ordinea).

Însă în principiu echipele italiene sunt în față (dar nu-mi place să țin acuma cu "o grămadă de echipe mereu", asa ca am ales să le pun pe alea 5 de mai sus).
De ex. la finala UEFA din '92, Ajax - AC Torino, am ținut cu Torino (deși aia a fost practic singura ocazie ce mi-au dat-o cei de la AC Torino să țin cu ei fiindcă nu au mai ajuns asa sus de când sunt eu microbist, adică de 30-35 de ani).

"Excepțiile" (dacă sunt) sunt foarte rare (de ex. în sfertul de finală Milan-O.M. din 1991 (1-1 la Milano și apoi 1-0 la Marseille ... nu pun la socoteală penalizarea lui Milan) atunci era cât pe-aici să țin cu OM. Am preferat totuși să nu țin cu nimeni, fiindcă nu puteam tine cu o echipă ce joacă împotriva Milan-ului (deși vedeam ca OM este în mare formă iar Milan dimpotrivă, părea cam "obosit"...).
Chiar nu prea îmi aduc aminte de excepții (fiindcă ce am scris mai înainte nu este o "excepție", nu am ținut cu nimeni).

In finala din 1993 (1-0 pt O.M.) am ținut clar cu Milan ... Nu mai zic de aia din 1995 (am ținut cu Milan în fața lui Ajax), sau de ex finalele: 1996 (am ținut cu Juve în fata lui Ajax), 2003 (unde am ținut cu Milan în fața lui Juve).

Ordinea a fost cea scrisă mai sus.

;))

P.S. întârziat : Nu sunt fan Lyon (cel puțin până azi nu am fost, poate voi fi vreodată dar nu prea cred).
Abia în returul cu Bayern am aflat că Juninho nu mai e la ei. (Mă miram de ce nu au și ei o lovitură liberă mai periculoasă).
Cred că Lyon era o echipă foarte tare atunci când au fost în grupă cu Steaua, parcă era în sezonul 2006-2007. Dar au avut ghinion mare cu AS Roma (în optimi) care apoi a luat bătaie cu 7-1 de la M.U. ...)

JulianM
18.05.2010, 15:22
Bătălia de la Santiago

Cine a citit cartea lui Ioan Chirilă : "Si noi am fost pe Conte Verde" (1983) a putut afla de un meci senzațional disputat în 1962 intre Italia și Chile la Santiago de Chile (CM 1962): "Bătălia de la Santiago" (asa a rămas în istorie)

Nu mai am cartea din 1991, dar mi-aduc aminte cu câtă plăcere citeam orice carte a lui I. Chirilă (citesc și azi din când în când...) și țin minte o "reflecție a autorului" care practic zicea "cam ce gândea arbitrul" în privința faptului ca a eliminat 2 italieni dar nici un chilian (deși chilienii erau și mai răi decât italienii !).

Gândea arbitrul: "Dacă unșpe jucători în teren se comportă așa, darămite 50.000 de chilieni din tribune ?!..." (am citat aproximativ, nemaiavând de mult timp cartea)

Battle of Santiago

uOtL1m1o_ok

sau aici (calitatea imaginii e parca mai bună) :

wY8GUuLBEek

:lol:

JulianM
19.05.2010, 15:49
Mourinho: Italia nu mă respectă, după finala Ligii Campionilor mă voi gândi la viitorul meu

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1689/6132321/1/mourinho.jpg?width=400

Antrenorul portughez Jose Mourinho a declarat, cu patru zile înainte de finala Ligii Campionilor, în care formaţia sa, Internazionale Milano, va întâlni echipa germană Bayern München, că ar putea părăsi Italia după meciul respectiv, pentru că nu se simte respectat în această ţară.

Citeste pe MediaFax (http://www.mediafax.ro/sport/mourinho-italia-nu-ma-respecta-dupa-finala-ligii-campionilor-ma-voi-gandi-la-viitorul-meu-6132321/)

(S-a crezut Helenio Herrera ... Abia aștept să se curețe Italia de el ...)

JulianM
19.05.2010, 17:24
(Ce părere aveți de golul asta - înscris ieri ...)

Golazo de Inca - Sol de America vs. Olimpia

(A fantastic 45-yard free kick from Paraguay)

XGZKoyC7TBo

;))

Sunday's match between Olimpia and Sol de America in the Paraguayan first division saw a late comeback by the visitors topped off with this tremendous free kick from distance blasted perfectly into the top corner by Sol de America's Brazilian midfielder Inca.
...

See HERE (http://sports.yahoo.com/soccer/blog/sow_experts/post/A-fantastic-45-yard-free-kick-from-Paraguay?urn=sow,241862)

Tue May 18, 2010 2:30 pm EDT

JulianM
22.05.2010, 16:08
Internazionale Milano, a câștigat Liga Campionilor

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1689/6153792/3/liga-12.jpg?width=400 (http://www.mediafax.ro/sport/internazionale-milano-cu-romanul-cristian-chivu-titular-a-castigat-liga-campionilor-galerie-foto-6153792)

Formaţia italiană Internazionale Milano, cu românul Cristian Chivu în teren până în minutul 68, a câştigat Liga Campionilor, după ce a învins, sâmbătă, pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid, echipa germană Bayern Munchen, scor 2-0 (1-0), în finala competiţiei.

FidelKatzo
23.05.2010, 01:33
Felicitari pentru toti fanii lui Inter..! Asa cum m-am asteptat a fost un meci foarte frumos si italienii au castigat pe merit..!
Julica,poti sa-ti dai seama ce tristete este in inima mea..ca unul care a fost , este si va fi fan a lui FC Bayern,voi renunta la berea lor trei zile ca sa analizez in liniste cum de s-a ajuns la dezastrul asta..ca pe viitor sa nu se mai repete..pentru-ca sigur, in viitor vom mai auzii de echipa asta..

elliane
23.05.2010, 01:44
Nu fi trist Fidel si mie-mi pare rau ca a pierdut Bayern.Eram convinsa ca sint mai "tari" decit Inter(desi nu prea le am cu fotbalul):-$

JulianM
23.05.2010, 06:17
Felicitari pentru toti fanii lui Inter..! Asa cum m-am asteptat a fost un meci foarte frumos si italienii au castigat pe merit..!
Julica,poti sa-ti dai seama ce tristete este in inima mea..ca unul care a fost , este si va fi fan a lui FC Bayern,voi renunta la berea lor trei zile ca sa analizez in liniste cum de s-a ajuns la dezastrul asta..ca pe viitor sa nu se mai repete..pentru-ca sigur, in viitor vom mai auzii de echipa asta..

Da, a fost un meci foarte frumos și Inter a câștigat pe merit.
Nu ma așteptam ca Inter sa joace asa frumos (la ultimul meci cu Siena din campionat parcă ziceai că nu e Inter echipă de finala C.L. - dar în campionatul italian e cu totul altceva...)

Chiar dacă nu sunt "fan" Inter m-am bucurat de victorie (dacă ar fi câștigat după un meci în care ar fi jucat urât atunci nu prea m-as fi bucurat...).

Bayern este o echipă foarte puternică (îmi pare rău Paul că de data asta te-au dezamăgit - stiu sentimentul ăsta foarte bine !).
O s-o urmărim pe Bayern în viitoarea ediție a C.L. (eu zic că ar trebui să-l păstreze pe van Gaal ca antrenor dar si jucători precum Robben și Ribery. Apropo, poate cu Ribery în teren Bayern nu ar fi pierdut atât de clar, cu 0-2 ... enfin, cine știe ?!...)

Oricum la CM din Africa de Sud va fi altceva, acolo am echipe al căror fan sunt ! ... Să vedem cum se vor comporta.

JulianM
23.05.2010, 06:41
(ducă-se)

Mourinho va semna un contract pe patru sezoane cu Real Madrid

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1689/6156955/1/mourinho.jpg?width=400 (http://www.mediafax.ro/sport/mourinho-va-semna-un-contract-pe-patru-sezoane-cu-real-madrid-6156955/)

Tehnicianul portughez Jose Mourinho, care a câştigat Liga Campionilor cu Internazionale Milano, sâmbătă, va semna un contract pe patru sezoane cu gruparea Real Madrid, la care ar urma să aibă un salariu anual de 10 milioane de euro, informează presa sportivă madrilenă.

(Sursa: MediaFax (http://www.mediafax.ro/sport/mourinho-va-semna-un-contract-pe-patru-sezoane-cu-real-madrid-6156955/))

FidelKatzo
23.05.2010, 10:05
sigur Van Gaal si Jose se vor mai intalni in cupa Europeana..Real Madrid este un club la care nu este simplu sa fi antrenor..clubul nu a mai castigat cupa Europei de vre-o sase ani..nici financiar nu stau chiar asa de stralucit..adica nu se pot compara cu FCB care are 250 mil.la ciorap..
va multumesc pentru vorbele incurajatoare..voi deschide totusi o bere..

VanDerGigi
23.05.2010, 12:02
Fruntea sus Fidel, asta e fotbalul!
Din pacate Bayernu' nostru n-a jucat ce-am sperat. Speram sa-i scoata la joc in viteza din prima, presarat cu niste contra-atacuri. Jose e dracu gol.. ma uitam deseori la asezarea in teren a italienilor si vedeam o aparare elastica pe doua linii prin care pur si simplu accesul parea interzis.

JulianM
23.05.2010, 13:48
sigur Van Gaal si Jose se vor mai intalni in cupa Europeana..Real Madrid este un club la care nu este simplu sa fi antrenor..clubul nu a mai castigat cupa Europei de vre-o sase ani..nici financiar nu stau chiar asa de stralucit..adica nu se pot compara cu FCB care are 250 mil.la ciorap..
va multumesc pentru vorbele incurajatoare..voi deschide totusi o bere..

Corect !
Merită să deschizi berea. Bayern e echipă mare.
Si nemții știu să gestioneze o situație bună la echipă. Asa că mi-e deja "milan" de Milan dacă dă de Bayern prea devreme, fiindcă Milan e în reconstrucție.

Fruntea sus Fidel, asta e fotbalul!
Din pacate Bayernu' nostru n-a jucat ce-am sperat. Speram sa-i scoata la joc in viteza din prima, presarat cu niste contra-atacuri. Jose e dracu gol.. ma uitam deseori la asezarea in teren a italienilor si vedeam o aparare elastica pe doua linii prin care pur si simplu accesul parea interzis.

Chiar că e dracu' gol ! L-am subestimat un pic înainte de finală și m-a surprins cu un Inter care a jucat foarte ofensiv.
Cred totuși că Mourinho e genul de antrenor care nu trebuie să stea prea multi ani la o echipă (și caracterul lui supărător nu e indicat pt durate prea mari de timp - în primul rând pt "unii" jucători, mai "sensibili").
Cred că dacă ar mai rămâne la Inter nu ar mai avea aceleași rezultate. Asa că îmi convine că pleacă.

Real n-a mai câștigat din 2002. Dar nu cred că o să câștige la anul decât cu mult noroc. Nici "marele Mourinho" nu poate schimba intr-un an o mentalitate si un stil de joc (sunt sigur că o să dorească să schimbe si stilul de joc, ca "să se vadă bine amprenta lui" !) ...

P.S. Referitor la finală eu am o observație mai "specială" : eu m-am bucurat când a fost schimbat Chivu, fiindcă apoi Robben nu a mai reușit să facă ce a făcut cu Chivu pe partea aia.

Sper ca Robben să aibă mai mult succes la CM 2010.

VanDerGigi
23.05.2010, 21:21
P.S. Referitor la finală eu am o observație mai "specială" : eu m-am bucurat când a fost schimbat Chivu, fiindcă apoi Robben nu a mai reușit să facă ce a făcut cu Chivu pe partea aia.

Si eu ma bucur ca l-a schimbat, dar doar pt ca n-as fi vrut sa fie aratat eventual cu degetul, singurul roman de pe teren..
Daca nu era roman, era bun Chivu acolo, a prins un meci slabut. E un jucator bun dar pare sa aiba probleme de concentrare, cand face un meci de poveste, cand e cam desprins din alt film.
Meciul l-a pierdut Van Gaal, n-am inteles ce-a vrut, inca un alt exemplu cand elevul isi intrece profesorul. Am vazut prea putin din ce a jucat Bayern sezonul asta, doar ce-am prins pe ici pe colo din cauza la fus orar, munca, etc, nici finala n-am vazut-o toata ca asa e cand te trag femeile in toate partile lol, dar prinsesem ideea ca are cativa flacai capabili sa-si foloseasca plamanii si cu Robben si inca cativa pe acolo ..
Ma gandeam ca ii stie stilul lui Jose si nu mai e cazul sa pivoteze la 16 metri ca la handbal pana se sparge mingea precum a facut Guardiola. Habar n-am de antrenorat dar avand de a face cu Jose, imi puneam si eu apararea pe primul plan si jucam la ciupeala si baietii imi erau invatati sa scoata foc la orice minge recuperata. Si de muream, dar muream atacand tot meciul.

ps. zambetul ala al lui Jose inca de la inceput nu mi-a placut deloc. a fost tot timpul sigur ca castiga. si cand te gandesti ca asta n-a jucat niciodata fotbal de performanta.

FidelKatzo
24.05.2010, 02:06
Gigi,stii cum e dupa razboi..probabil ca van Gaal stie acum unde a gresit..nu cred ca a subestimat calitatile lui Jose,mai de graba cred ca a fost prea sigur de capacitatea echipei de a controla jocul si de al castiga..cum de au pierdut.? foarte simplu;le-a lipsit maturitatea italienilor cand a fost vorba de finalizarea actiunilor..asa cum am spus,a fost un meci fumos si italienii au castigat pe merit..iar Chivu a demonstrat ca este un jucator de valoare..nu trebuie sa te mire faptul ca arbitrul l-a dezavantajat,doar l-a avut pe Robben de tinut,care este uns cu toate unsorile..la fel s-a intamplat si cand a trebuit sa-l tina pe Messi..ajungea doar sa stranute Messi si primea Chivu cartonasul rosu..de lucruri sfinte nu ai voie sa te atingi..

dar ce a fost a fost..Julica,important este ca Ribery si-a prelungit contractul pina in 2015,sa mai spuna cineva ca nu-i iubim pe mancatorii de Baguettes..sa nu uitam ca fara el Fc.ul nu ajungea in finala..daca e sa ne luam dupa zvonuri Stephane M’Bia de la Olympique Marseille va juca sezonul viitor in München..

ps. moderatorul german a avut numai cuvinte de lauda la adresa lui Chivu..

VanDerGigi
24.05.2010, 09:21
Gigi,stii cum e dupa razboi..probabil ca van Gaal stie acum unde a gresit..

Ai perfecta dreptate, totusi n-am putut sa-mi ascund dezamagirea ca n-a tinut cont si de sfatul meu : )
mai e putin si incepe cupa aia mare..

JulianM
28.05.2010, 06:51
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1689/6195254/2/stadion-cupa-mondiala.jpg?width=400

Franţa a fost desemnată organizatoarea Campionatului European din 2016

Candidatura Franţei, susţinută şi de preşedintele Nicolas Sarkozy, a fost la concurenţă cu cele ale Italiei şi Turciei.

Franţa va organiza din nou o mare competiţie fotbalistică după Cupa Mondială din 1998, adică, în 2016, după 18 ani.

Turcia a fost susţinută de preşedintele Abdullah Gül, în timp ce Italia l-a trimis pe secretarul de stat pentru sport, Rocco Crimi.

Italia a fost eliminată după primul tur, la încheierea unei prezentări de o jumătate de oră în faţa celor 13 membri ai Comitetului Executiv al UEFA, între care şi preşedintele FRF, Mircea Sandu. Preşedintele francez al UEFA, Michel Platini, turcul Senes Erzik (vicepreşedinte) şi italianul Giancarlo Abete nu au votat.

MediaFax (http://www.mediafax.ro/sport/franta-a-fost-desemnata-organizatoarea-campionatului-european-din-2016-6195254/)

:sing:

nUD31bUZMAQ

2D0B1fDD43M

;))

JulianM
28.05.2010, 08:03
...
Le Championnat d'Europe des Nations 2016, le premier à 24 équipes, a été attribué à la France
...

Deci vor fi 24 de echipe în 2016. Asta nu prea mai îmi convine. Mereu am susținut că un CM trebuie sa fie cu 32 de echipe (încă de pe vremea când erau 24 ziceam asta. Că în 1978 aveam doar 9 ani și nu îmi dădeam cu părerea la asa ceva ...) iar un CE să fie cu 16 echipe.

Mai multe echipe cred ca ar slabi un pic competiția.
Asa cred acum ...

----------------------
P.S.

(Yahoo France)

Le projet Euro 2016 s'appuie sur douze stades, dont trois seront désignés comme stades de réserve d'ici le 28 mai 2011. Les villes de Paris, Saint-Denis, Lens, Lille, Bordeaux, Nice, Toulouse, Marseille, Lyon, Strasbourg, Saint-Etienne et Nancy ont été retenues. Si la plupart des enceintes vont été rénovées, à l'image du stade Vélodrome, quatre nouveaux stades doivent sortir de terre, à Lyon, Lille, Bordeaux et Nice. Et devenir les théâtres des exploits de la génération 2016, d'ores et déjà qualifiée en tant que pays organisateur.

12 stadioane ! (dacă pe alea de rezervă la fac să funcționeze ... s-a întâmplat în Mexic 70 când au schimbat chiar în timpul Campionatului ...)

Curat Campionat Mondial ! Doar în Spania 1982 au fost mai multe : 14 stadioane (record ! )
Doar lipsesc Brazilia si Argentina (poate le invită cumva ... ) și ăsta este un CM ...

JulianM
30.05.2010, 15:16
La pauză, Tunisia - Franța : 1-0
...
S-a terminat 1-1, a egalat W. Gallas, min. 62, după ce au fost conduși din min. 6.

Franța :

H. Lloris
B. Sagna
W. Gallas
E. Abidal
P. Evra
Y. Gourcuff
J. Toulalan
F. Malouda
S. Govou
N. Anelka
F. Ribéry

(Suivez "en direct" ICI (http://franceinfo.sports.fr/football/directs/2010/amical/93857/tunisie-france.html) )

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100530/25/3c858008f4d2bdbe3af8c1b0533ec771.jpg

C’est un match nul... mais c’est un échec pour les Bleus. L’équipe de France de football aurait dû largement dominer la Tunisie ; en fait elle a été dominée tout le match...
Voilà qui remet très clairement en cause, selon les spécialistes, le 4-3-3 décidé par l’entraîneur. Raymond Domenech l’avait avoué : le nouveau système favorisait l’offensive... au détriment de la défense. Pari trop risqué, donc.

ICI (http://www.france-info.com/sport-football-2010-05-30-la-france-et-la-tunisie-se-quittent-sur-un-match-nul-1-partout-448503-27-370.html) ou ICI (http://fr.sports.yahoo.com/30052010/70/coupe-du-monde-2010-plus-brouillon-cette-fois.html)

Double McLaren au Grand Prix de Turquie

http://www.france-info.com/local/cache-vignettes/L316xH187/hamilton316-00ac3.jpg

Lewis Hamilton a devancé son coéquipier Jenson Button. Le Britannique a profité de l’accrochage entre les deux Red Bull de Mark Webber et Sebastian Vettel qui occupaient la tête de la course. Mark Webber complète le podium.

http://www.france-info.com/IMG/jpg/fff.jpg

ICI (http://www.france-info.com/sport-sports-mecaniques-2010-05-30-double-mclaren-au-grand-prix-de-turquie-448407-27-374.html)

Blessé, Tsonga abandonne en huitièmes de finale

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100530/25/f374bb1c6b8ec0b72589f1d8c012e182.jpg

Le tableau masculin ICI (http://fr.sports.yahoo.com/tennis/roland-garros-messieurs/homme/p1/index.html)

JulianM
01.06.2010, 13:54
(Favoritul meu a pierdut la Roland-Garros ... Nu as fi crezut ca nu ajunge in finala. O noua finala Nadal-Federer nu va avea loc la Roland-Garros anul acesta)

Roger Federer est tombé de haut face à Robin Söderling en 1/4 de finale de Roland-Garros. Un résultat qui prive le Suisse d'une 24e demi-finale consécutive en Grand Chelem et pourrait l'empêcher de conserver sa place de numéro un mondial. Pour vous, pas de doute, Rafael Nadal est le futur vainqueur

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100601/25/8f5f76f70d453698e5a29fa5ff1f461f.jpg

Lire plus ICI (http://fr.sports.yahoo.com/01062010/70/roland-garros-les-records-au-placard.html)

JulianM
03.06.2010, 13:09
La Bruxelles, la pauză, Italia-Mexic 0-1. (Cannavaro parcă e un buffone, nu știu ce mai caută ăsta în echipă, Hernandez l-a ridiculizat de 2 ori... Iar Buffon e transpirat in poartă după atâtea intervenții grele, deși soare e doar în puține locuri de pe teren ...)

Am văzut meciul pe RAI 1 (comentariul - chiar dacă e un "comentariu pt meci amical" - este superb. Mi-am adus aminte că am văzut toate meciurile de la CM 98 pe RAI 1 și RAI 2, că Eurosport avea atunci doar pt english, german, french si spanish ...iar pe "români" e groaznic să urmărești, că afli doar de nevestele fotbaliștilor, de mașinile lor ...etc... Italienii au de departe cel mai bun comentariu la meciurile de fotbal !...)

...
Cred că mexicanii au într-adevăr o echipă bună ...
Să vedem ce va fi după pauză

-----

S-a terminat 2-1 pentru Mexic. Italienii au scăpat ieftin ! Si nu mă refer doar la penalty-ul neacordat mexicanilor la 1-0 (comentatorii italieni au zis de vreo 5 ori : "C'è rigore !" ... totuși eu nu zic că a fost cel mai clar penalty cu putință ... enfin, este un "amichevole" ...) ...mă refer la toată partida.

E prima înfrângere a Italiei în 8 partide cu Mexicul, și a 6-a înfrângere a lui Lippi la națională.

Portarul mexican mi se pare prea scund, la (puținele) centrări parcă nici nu era pe-acolo, că n-avea ce căuta probabil !...

Degeaba încearcă cineva să găsească italienilor scuze, Mexicul este o echipă mai bună la ora asta. (Am văzut ca meciul a fost transmis si pe TeleSport, tocmai comutam acolo si am auzit : "...poate că italienilor nu prea le-a păsat de acest amical...". Eu cred că si dacă le păsa, le păsa degeaba ...)

Văd ca și Germania e condusă (pe Sport.Ro - la TV - se transmite meciul cu Bosnia. Am văzut ca încă e Podolsky și Klose. Cred că se bucură toate adversarele nemților fiindcă l-au luat iar pe Klose ...)

:cool:

JulianM
03.06.2010, 14:49
(Eu nu mai înțeleg ce vrea Domenech. Vrea sa-i păcălească pe toți ? Afirmam aci pe forum că vreau să văd cine dă gol Franței, care era super-blindată. Acuma, dacă rămâne la stilul asta complet diferit de ce a jucat Domenech vreodată in viata lui, nu mai pot să zic nimic fiindcă nu mai știu nimic. Trebuie să vezi echipa în mai multe meciuri ca să-ți dai seama de ceva ... Treaba lui ... Oricum nu avea atacanți - nici nu primea gol, nici nu înscria. Dacă aruncă 3 atacanți în loc de unul, cum a jucat el mereu, crede ca joacă la cacialma ? ... Nu știu ce să zic ... Ar fi al 2-lea meci după cel cu Tunisia când încearcă asa ceva...)

L'équipe-type reconduite contre la Chine

http://fr.fifa.com/mm//Photo/Tournament/Competition/01/21/67/80/1216780_FULL-LND.jpg

Raymond Domenech devrait reconduire son équipe-type lors du dernier match de préparation de la France pour le Mondial-2010, vendredi contre la Chine à Saint-Pierre de La Réunion, avec William Gallas en défense, selon la mise en place tactique effectuée jeudi.
...
Le reste de l'équipe sera également inchangé avec notamment Nicolas Anelka, désormais préféré à Thierry Henry à la pointe de l'attaque dans le nouveau système en 4-3-3 instauré depuis le début de la préparation pour la Coupe du monde.

Lire ICI (http://fr.fifa.com/worldcup/news/newsid=1223725/index.html#lequipe+type+reconduite+contre+chine)

JulianM
04.06.2010, 09:48
(Peste 1 ora joacă Franța cu China, în Ile de La Réunion
Se transmite la TV, la Sport.Ro (din câte știu de aseară)
Sa vedem dacă încearcă tot 4-3-3 (o să văd dacă RAI transmite meciul, atunci mă uit la ei fiindcă sunt maeștrii la studiat tactica - ieri cu Mexicul era și Mazzola ca și comentator. Des îl vad pe Mazzola în postura asta de comentator. Era și la finala din 98 ...)

France : Lloris - Sagna, Gallas, Abidal, Evra (cap.) - Gourcuff, Toulalan, Malouda - Govou, Anelka, Ribéry.

Raymond Domenech devrait reconduire son équipe-type lors du dernier match de préparation de la France pour le Mondial-2010, vendredi contre la Chine à Saint-Pierre de La Réunion, avec William Gallas en défense, selon la mise en place tactique effectuée jeudi.

Lire plus ICI (http://fr.fifa.com/worldcup/news/newsid=1223725/index.html#lequipe+type+reconduite+contre+chine)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/Location-Reunion-France.png/280px-Location-Reunion-France.png

(La Réunion)

JulianM
04.06.2010, 13:33
Franța - China 0-1

Nu există cuvinte care să redea cât de rău a arătat echipa Franței, bătută și de o echipă ce juca la fel ca echipele din Liga 2 din România.
Nu contează că golul a fost norocos. Chestia e că Domenech ar trece mai bine la un sistem 9-1-0 (în loc de 4-3-3) dacă vrea să scoată un punct cu echipa asta (ce noroc că am Olanda la favorite !...altminteri, de la francezi ...)

Nu stiu ce o fi cu echipele "latine" din Europa: Franta, Italia si chiar Spania. Au fost niste "dezastre" in ultimele meciuri ...

:thinking:

P.S. Un singur câștig pt Franța: Mathieu VALBUENA (O.Marseille), intrat abia în min 72. De ce oare a fost ținut pe banca de rezerve ? Aveam impresia că e mai bun decât Ribéry (care a fost scos după vreo oră de joc). Hm ... ("Lasă-ne, lasă-ne !..." cam asa ar auzi Domenech pe aici)

JulianM
04.06.2010, 13:53
Public mai jos comentariul unui francez cam supărat, de pe site-ul de sport al Yahoo. Exceptând faptul că atunci când zice "blancs de blancs" e cam rasist, băiatul ăsta îmi pare a avea dreptate într-un fel.
(Iar expresia aia mi-aduce aminte de expresia "băiat-de-băiat" uzitată din greu pe la noi ... de fapt de câțiva ani se zice la orice ... orice-de-orice, generalizand expresia lansată acu vreo 10 ani de Tociu si Palade)

" ...nous avons affaire à une équipe avec représentation acceptable de Français de France, voilà le résultat. Donc *** à tort, ceux qui portent le drapeau d'un autre pays sont les mercenaires du foot français - comme à l'époque de la guerre, lorsqu'ils avaient libéré la France des Allemands. A vous tous seuls (blancs de blancs), il n'y a rien dedans, c'est nul à la limite, mais gardons espoir que la France participe à la compétition..."

:d

JulianM
05.06.2010, 09:28
Olanda a zdrobit Ungaria cu 6 - 1 !!!

Deși condusă cu 1-0 Olanda a câștigat cu 6-1. Uite dom'le echipa aicea, nu astea care ... vai mama lor ...

http://www.fifa.com/mm//Photo/Tournament/Competition/01/15/03/35/1150335_FULL-LND.jpg

(Google zice că "Allez les Oranges" s-ar traduce prin "Ga naar Sinaasappelen" ... Cine i-o fi pus sa-și aleagă limba asta ?!... Că m-apucam de învățat olandeza, dacă ar fi fost la fel de "melodioasă" ca bulgara baremi ... Da' să ai câteodată chiar și 5 consoane una după alta ... WOW !)

Olanda - Ungaria 6-1
(Van Persie 21, Sneijder 56, Robben 64, 79, Van Bommel 71, Elia 74 / Dzsudzsak 6)

Africa de Sud - Danemarca 1-0
(Mphela 77)

Australia - SUA 1-3
(Cahill 19 / Buddle 4, 31, H. Gomez 90)

alecxx
05.06.2010, 10:19
Julian , Italia ,Franta au pierdut in aceste amicale dar oricand pot fi periculoase pt. ca tactic joaca cel mai bine. Italia in amicale se menajeaza ,nu da tot pe teren ,nu vor accidentari aiurea ,oricum parerea mea este ca Italia nu mai e cea din 2006 in care jucatori ca si Cannavaro,Zambrota , erau in plina forma,cei mai buni mai adugandu-l si pe Nesta sau Matterazzi ce sa mai zic,super aparare au avut atunci. Mijlocasi: Pirlo nu e chiar ca si atunci,poate De Rossi a crescut putin,se simte lipsa lui Totti , un Del Piero -jucatori de creatie . Atacantii : Toni in 2006 era un goleador ,acum nu stiu cine e goleador la Italia,ma astept de la Boriello care a avut un sezon excelent la Milan,Iaquinta nu mai e bun ca si in 2006, Gilardino la fel un nici macar un Inzaghi nu mai au,deci sansele Italiei nu sunt grozave . Ei au traseu accesibil pana in sferturi ude se vor lovi mai mult ca sigur de Argentina,Germania sau Anglia.Daca castiga grupa joaca cu locul 2 din grupa Olandei deci ar cam fi Danemarca pe care ar putea sa o invinga dar din sferturi dau de greu.Franta la fel ,joaca greoi ,fara un Titi Henry in fata e greu de tot sau Zizou la mijloc,deci sanse hmmmm. Eu i vad pe Olandezi sus de tot ,oricum Spania si Brazilia raman favorite .FORZZA ITALIA !!!! ;))

JulianM
05.06.2010, 11:21
Julian , Italia ,Franta au pierdut in aceste amicale dar oricand pot fi periculoase pt. ca tactic joaca cel mai bine. Italia in amicale se menajeaza ,nu da tot pe teren ,nu vor accidentari aiurea ,oricum parerea mea este ca Italia nu mai e cea din 2006 in care jucatori ca si Cannavaro,Zambrota , erau in plina forma,cei mai buni mai adugandu-l si pe Nesta sau Matterazzi ce sa mai zic,super aparare au avut atunci. Mijlocasi: Pirlo nu e chiar ca si atunci,poate De Rossi a crescut putin,se simte lipsa lui Totti , un Del Piero -jucatori de creatie . Atacantii : Toni in 2006 era un goleador ,acum nu stiu cine e goleador la Italia,ma astept de la Boriello care a avut un sezon excelent la Milan,Iaquinta nu mai e bun ca si in 2006, Gilardino la fel un nici macar un Inzaghi nu mai au,deci sansele Italiei nu sunt grozave . Ei au traseu accesibil pana in sferturi ude se vor lovi mai mult ca sigur de Argentina,Germania sau Anglia.Daca castiga grupa joaca cu locul 2 din grupa Olandei deci ar cam fi Danemarca pe care ar putea sa o invinga dar din sferturi dau de greu.Franta la fel ,joaca greoi ,fara un Titi Henry in fata e greu de tot sau Zizou la mijloc,deci sanse hmmmm. Eu i vad pe Olandezi sus de tot ,oricum Spania si Brazilia raman favorite .FORZZA ITALIA !!!! ;))
In mare parte sunt de acord cu ce ai zis (am subliniat punctele unde as zăbovi un pic ...)
Sa "termin" cu Gilardino: totuna, el sau Guivarche în 1998 (atacant ! - de la Bordeaux - care nu a înscris în nici un meci la CM 98 !! ... Se amuza comentatorul de pe Eurosport în 2000 când prezenta "episoadele" cu nume de ţări. Când ratau atacanții francezi zicea: "...ce ar fi făcut aceasta echipă a Franței dacă ar fi avut atacanți !!..." ...)

Eu întotdeauna am avut pe primele 2 locuri Franța și Olanda (depindea de perioadă, că în 82 olandezii nu au fost la CM ... iar în 90 nu erau francezii ...) ... iar pe locul 3 a fost Italia mereu. (Acum am Olanda pe primul, evident).
Știu că Italia sau Franța ar putea juca finala (nu as paria că nu ajunge vreuna din astea 2 în finală !).
Totuși vreau și eu să văd un joc frumos, sau măcar un joc în care să văd forță (adică să vad dominare, cum fac mai mereu brazilienii de ex. - nu vorbesc de forță fizică, brazilienii nu prea sunt "forțoși". Dar nu am Brazilia decât pe locul 4 mereu - urmată de Argentina - fiindcă, odată că au câștigat destul și mai e și vremea altora, și-apoi brazilienii la CM vin mai mereu cu nasul pe sus ... și nu-mi place chestia asta. Si mă bucur ori de câte ori brazilienii o iau pe coajă. Altfel s-ar pune pb dacă ar fi 3 echipe cu 5 titluri).

Olandezii oferă și joc frumos, fac spectacol și demonstrează și forță. De-aia am ținut eu cu ei (că nici olandeza nu o știu, n-am fost niciodată pe-acolo, nu am rude ...etc ...). Nu fac parte din acea categorie care tine cu o echipă indiferent cum joacă - pe motiv că "nu-stiu-ce". Dacă Rapidu' joacă prost atunci comut pe alt post TV zicând rapidistilor :"dați-vă drq, mai învățați fotbal ! ...".
Am de ex. o verișoară de vârsta mea - din București - care se chema atunci Schuller, după tată. Si ținea cu nemții indiferent cum jucau ei. Păi să vezi ce scântei ieșeau intre mine și ea când era vorba de fotbal !!! ... LOL ... Asta era acu 15-25 de ani. Că nu prea ne-a mai ars de fotbal pe urmă în revederile din ce în ce în ce mai rare ...

Eu as fi vrut să se adeverească ce zisesem eu acu vreo lună, anume că nu prea se va găsi echipă care să marcheze în poarta Franței (cam asa mă amuzam cu Italia 82, de ex. ...chit că a luat goluri, dar a și marcat mai multe). Până acum 1 lună Franța promitea o echipă blindată, cea mai blindată din câte văzusem vreodată. Dar a trecut de 3 meciuri la 4-3-3 și nu știu de ce !... Si eu as vrea să revăd o Franță ca în 82-84-86 dar nu se poate cu asemenea atacanți. Ar trebui sa revină la 5-4-1, că nu știu ce alte șanse mai are.

Eu încă mai sper ca Domenech să mă contrazică. Singurul argument real pe care-l văd acum e Valbuena. Eu "merg pe mana lui Ribery și Valbuena în ce privește Franța. Dar ar trebui să câștige grupa (greu de realizat asta) pt că în Optimi cu Argentina nu au nici o șansă. Ca în vreo câteva alte dăți echipa Franței a avut nevoie de ceva noroc până în sferturi, că pe urmă orice devenea posibil.

De Italia nu mai trebuie zis nimic că e arhi-cunoscută ...

JulianM
11.06.2010, 08:31
Yahoo France / Sport (http://fr.sports.yahoo.com/football/coupe-du-monde/gazette/article/11/)

La photo du jour :

http://a323.yahoofs.com/ymg/fr_cm2010_gazette/fr_cm2010_gazette-106750200-1276239982.jpg?ymuR3RDDFTtLIWso

{Deocamdată a inceput dansul ... }

Soweto a déjà commencé à danser. Pour les Sud-Africains, la Coupe du monde a débuté. Hier soir, ils étaient près de 40 000 fans dans le Stade Orlando de Soweto. Shakira, the Black Eyed Peas and Alicia Keys ont mis le feu. Même Sepp Blatter, président de la FIFA l'a admis. Ce concert était le véritable coup d'envoi de la compétition. Blancs et Noirs ont dansé et célébré ensemble dans un lieu qui *** au coeur de la lutte contre l'apartheid. Premier symbole fort de ce mondial.

La vidéo du jour:

hsesZix61II

{...iar unii încă se amuză ...}

Les Argentins ont des méthodes d'entraînement assez sympathiques. A la fin de l'entraînement des joueurs de l'Albiceleste, un petit jeu est organisé. Les perdants de l'opposition à 11 contre 11 se placent en ligne devant un but vide. Ils se font alors littéralement mitrailler par les tirs des 11 vainqueurs depuis l'entrée de la surface de réparation. En Argentine, on veut tout gagner même les entraînements.

{Pun aici acest post - cu o imagine frumoasă și un video "haios" - fiindcă are ceva text în français ... și mi-am zis că e mai bine aici}

FidelKatzo
12.06.2010, 01:16
Julian,baietii tai au uitat sa dea goluri..am vazut in general un meci frumos,insa atacurile la poarta urugaienilor au fost prea lipsite de vlaga..dupa parerea mea Thierry Henry trebuia bagat de la inceput..

http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-55860.html

JulianM
12.06.2010, 05:29
Julian,baietii tai au uitat sa dea goluri..am vazut in general un meci frumos,insa atacurile la poarta urugaienilor au fost prea lipsite de vlaga..dupa parerea mea Thierry Henry trebuia bagat de la inceput..

http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-55860.html

Dă-i naibii de fraieri, au cam pierdut tot. Meciul decisiv va fi în runda a 3-a, cu țara gazdă (fiindcă au fost 2 egaluri nu mai contează prima manșă).
Si atunci ori nu se califica (francezii) or ii scot afara pe Sud-Africani (astea 2 variante ocupa aproape 99% zic eu ) iar în a 2-a situație, dacă scot din cursă țara gazdă, or să le sune vuvuzelele alea în cap să-i tâmpească ...

Oricum, eu sunt cu Olanda, la francezi eram doar curios să văd ce fac (și dacă le bagă cineva gol - ai văzut că nu a păstrat Domenech acel 4-3-3 aiuristic de parcă ar avea jucători pt asa ceva !...). Francezii puteau să bată, au dominat clar meciul (am fost un pic surprins, mă așteptam ca Uruguay să fie un pic mai tare ...) dar ... asta e ...

...

Oricum o să comentez mai pe larg ce s-a întâmplat în astea 2 meciuri, dar mai târziu (comentați și voi, microbiștii, pe Topicul CM 2010, că doar nu e doar pt poze acel Thread).

...
Bye, for now !

:anounce: = vuvuzelă / vuvuzea

JulianM
12.06.2010, 07:43
Am găsit în sfârșit soluția pt comentariul la meciuri (fiindcă la TVR e un comentariu groaznic – unde i-o fi găsit pe-ăștia ?!!)

Eu vroiam comentariul italienilor. Mai întâi încercasem cu radio pe Net, dar diferența era de vreo 3 secunde intre TVR și RAI pe Net, era prea mult.

Acuma schimbai cablul care duce la TV Tuner-ul calculatorului de la Receiverul Dolce și am pus Receiverul DIGI (aici am optat sa cumpăr antena și am rămas cu ea chiar dacă nu mai sunt abonat. Iar în poziția 13E, unde sunt mai multe Hotbird (!) am vreo 1000 de canale din care necodate sunt vreo 500-600, iar cele Radio (vreo 400) sunt toate necodate).

La TV italienii transmit meciul de acum pe Rai 2 (și e codat) dar la Radio Rai1 nu e codat, și transmisia e superba – afli în plus mereu “cine e la balon” ... în loc sa afli tot felul de idioțenii despre cine știe cine ...

Începe repriza a 2-a (azi am pariat la Sky-Bets.ro – deși în general pariez la StanleyBet.Ro – și am zis ca se marchează 2 sau 3 goluri (e 1-0 deja), la ARG-NIG am zis ca NIG marchează primii, iar la Anglia-USA am zis 1-pauza, 1-final).

O poza din aprilie 2009 (cu antenele DIGI si DOLCE):

http://farm2.static.flickr.com/1308/4693237570_6bfb941830.jpg

E 2-0 pt coreeni, gata, nu mai vreau sa se marcheze deși "îmi permit" încă un gol ... LOL ...

P.S. S-a terminat 2-0 pt coreeni.

Comentariul la Radio (RAI) - la calculator - și imaginea la TVR - la televizor - au totuși inconvenientul ca nu se aude șutatul în minge și fluierul arbitrului.
Atunci am dat încet sonorul la TV (cât sa nu-l aud pe Tomulică cu comentariul lui neprofesionist. Există la TVR comentatori și mai catastrofali decât Tomulică, de ex. ăia 2 care au fost ieri la deschidere.).
O să mai caut și alte variante.
As vrea sa știu dacă pe Net se poate asculta cumva sonorul de la TV RAI (acu vreo 10 ani, când aveam o antena parabolica de 2 m diametru, ma uitam la RAI pt cursele de formula 1, dar o codau într-un anume fel, imaginea tremura, și atunci alegeam sa ma uit la momentele "mai importante" (unele reluări) la RTL - era în nemțește și nu înțelegeam nimic !... dar măcar imaginea era "sticla" ... Apoi reveneam la RAI și ascultam în mare parte cursa ca la radio)

FidelKatzo
12.06.2010, 08:37
frumoasa fotografie ai pus,ma ia dorul de verile din tara..
uruguaienii au jucat foarte bine,sa nu uitam cu cine au jucat..nu trebuie sa-ti pierzi speranta, eu zic ca francezii ii bate pe sudafricani si se caifica..
ce spui sa castige USA cu 2-1.? eu unul m-as bucura http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

JulianM
12.06.2010, 08:51
uruguaienii au jucat foarte bine,sa nu uitam cu cine au jucat..nu trebuie sa-ti pierzi speranta, eu zic ca francezii ii bate pe sudafricani si se caifica..
ce spui sa castige USA cu 2-1.? eu unul m-as bucura http://forum.romanian-portal.com/images/icons/icon7.gif

Eu as vrea sa câștige USA (nu contează cu cât) - nu prea am ținut niciodată cu Anglia iar de la USA tot aștept o semifinală (au ratat în 2002).

La pariuri am jucat că bate Anglia. Dacă pierd pariul măcar am satisfacția că a câștigat USA (1 sau 3 puncte).

Fiindcă ți-a plăcut poza mai pun una, care are mai multă verdeață, că era vară (pozele le pun aici prin FLICKR, alegând prima dimensiune <= 730 px în Width ... am văzut ca pozele mai mari de atât depășesc lățimea cadrului). Pozele originale sunt pe un mititel SITE (http://www.julianms.home.ro/) al meu, făcut în vara 2003, și pe care mai pun din când în când câte o poză ...

(August 2007 - încă aveam antena aia parabolică mare, pe care am cumpărat-o pe 17 ian 1998 ..)

http://farm5.static.flickr.com/4067/4692720761_f132ea3f60.jpg

VanDerGigi
12.06.2010, 10:59
N-am vazut meciul dar am vazut cateva secvente la stiri in care Uruguay-ul putea sa-i friga original in minutul 88 parca. Asadar sa zica sar'mana. S-ar putea sa ii bata Mexicanii.

ce spui sa castige USA cu 2-1.? eu unul m-as bucura..

Sa te auda Dumnezeu ..ca fapt divers actuala echipa a Statelor Unite are legaturi foarte stranse cu zona in care locuiesc. Antrenorul Bob Bradley e fost absolvent si antrenor la Princeton, asistentul e fost absolvent si jucator la Princeton, inainte sa plece in Africa au facut un stagiu de pregatire de 7 zile la Princeton, portarul Tim Howard e de la 20 de min de mine, mijlocasul Michael Bradley in prezent jucator al Borussiei Monchengladbach si baiatul antrenorului e nascut la mine in sat, sau mai bine zis eu m-am stabilit in satul lui - Hopewell, iar cariera mai multor jucatori s-a intersectat la un moment dat cu Mercer County.

Pana una alta vad ca Messi a ratat doua ocazii singur cu portarul Nigeriei.. mare jucator.

FidelKatzo
12.06.2010, 11:00
felicitari ai o familie frumoasa si unita cum am fost obisnuiti sa avem in Romania..pozele sunt foarte reusite..!

Maradona o sa doarma mai linistit la noapte..cu putin noroc pot sa-mi imaginez Argentina campioana mondiala..de obicei ii urmaresc ghinioanele,ca la ultimul campionat mondial din Germania..

JulianM
12.06.2010, 11:21
N-am vazut meciul dar am vazut cateva secvente la stiri in care Uruguay-ul putea sa-i friga original in minutul 88 parca. Asadar sa zica sar'mana. S-ar putea sa ii bata Mexicanii.
...

Nu ma așteptam la mare lucru de la francezi pt acest meci. Dar totuși au fost peste Uruguay în 70 % din meci, ceea ce este foarte mult pt o cupa mondiala. Nu am crezut ca o sa "conducă ostilitățile" atât de mult timp.
Deci, totuși, Uruguay a fost echipa cea norocoasa ...

Francezii nu prea au atacanți iar Valbuena nu a jucat deloc (nu-l înțeleg pe Domench)...
Vreau sa-l citez aici pe Ioan Chirila ("Mexic 70-Jurnal sentimental") care încerca sa găsească scuze pt Gerd Muller, care în finala mica cu Uruguay nu a marcat și a rămas la cota 10 :

"...Gerd Muller, care visează cununa lui Fontaine, deși nu vad cum Gerd Muller ar putea sa-și mărească numărul de goluri în fata unor fundași care, înainte de a-ți lua mingea, iți zâmbesc precum călăii."

Mai îmi aduc aminte de secunda 56 a meciului Uruguay-Scoția (1986) - cel mai "rapid" cartonaș rosu (luat evident de un uruguayan).

Dar sa nu-i scuz pe francezi, am multe critici sa le aduc ... On verra ...

JulianM
14.06.2010, 11:35
Zidane spune ca Franța nu are joc de echipa

http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1276509858-zizu.jpg

Fostul internaţional francez Zinedine Zidane a declarat, duminică, pentru Canal Plus, că "nu a existat un joc de echipă" în primul meci al naţionalei Franţei la CM, de vineri împotriva Uruguayului (0-0), iar Raymond Domenech nu e "un antrenor de club", ci un selecţioner.

Întrebat despre lipsa de identitate a naţionalei franceze, Zidane a precizat că a fost "şi o problemă a selecţionerului". "Trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Trebuie spus că nu este un antrenor, ci a făcut o selecţie, a ales nişte jucători şi la un moment dat trebuie ca această echipă să ajungă să joace împreună. El e selecţionerul, el este cel care comandă. Totuşi, jucătorii sunt cei ce evoluează după aceea pe teren şi care au nevoie să aducă ceva în plus", a declarat fostul mijlocaş.

Zidane a adăugat că la meciul cu Uruguay, jucătorii francezi s-au bazat doar pe acţiuni individuale: "Nu a existat un joc de echipă, au fost doar ceva acţiuni individuale... Toată lumea a încercat să facă de unul singur diferenţa. Ştim foarte bine că în jocuri ca acestea, grupul trebuie să iasă în evidenţă. Jucătorii sunt cei care trebuie să reacţioneze şi să vorbească despre cum să facă pentru a schimba acest lucru".

Echipa naţională a Franţei, adversara României în preliminariile Euro-2012, a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, vineri, pe Green Point Stadium, din Cape Town, în faţa reprezentativei Uruguayului, în grupa A a Cupei Mondiale din Africa de Sud. Franţa va mai întâlni în faza grupelor naţionalele Africii de Sud şi Mexicului.

onlinesport.ro (http://cm2010.onlinesport.ro/articole/amicale/1276509858_Zidane-spune-ca-Franta-nu-are-joc-de-echipa/)

JulianM
18.06.2010, 09:04
Presa franceza dupa infrangerea de la Cupa Mondiala: "Impostori!", "Nedemn!" , "Lamentabil!"

http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1276846537-lequipe.jpeg

:boo:
"Impostori! ", "Nedemn! ", "Lamentabil!", a notat presa franceză de vineri, criticând prestația dezastruoasă a naționalei Franței în meciul cu Mexic, scor 0-2, din grupa A a Cupei Mondiale.

"Nulitatea echipei Franței neagă toate discursurile lui Raymond Domenech şi ale jucătorilor săi, privind forța lor de caracter și capacitatea lor de reacție. În această dimineață, Franța contemplează un câmp de ruine: echipa sa națională: ", scrie L'Equipe.

Jurnalul acuză naționala Franței de nepăsare.
"Fără tristețe, fără dezolare, mai ales fără furie. Ar fi prea mult pentru acești oameni care nu știu să ofere nimic. Nepăsarea este singurul stindard sub care echipa este capabilă să se unească. Echipa Franței foarte probabil va pleca pe ușă și va pecetlui un faliment imens al unui selecţioner, al unui sistem federal și al unei generații de falși", adaugă L'Equipe.

Sub titlul, "Les Bleus la fundul prăpastiei", Le Figaro notează că nu vede cum o echipă "fără măduvă şi fără suflet" poate spera la un miracol. "Ar trebui ca zeii fotbalului să cadă în cap, pentru a salva o naţională franceză care nu merită decât oprobiul", precizează cotidianul francez.

Jurnalul Liberation scrie despre "un coşmar bleu" şi că jucătorii naţionalei Franţei, "complet depăşiţi, au ratat şi în plan individual"

Le Parisien notează că "les Bleus" au fost "patetici" şi nu au dat deloc speranţe la meciul cu Mexic. "Este cu adevărat uimitor acest rezultat? Cum se poate transforma o naţională care nu dăruieşte niciodată într-o fabrică de vise, de la o zi la alta? Prin magia jucătorilor care nu se aud? Prin ştiinţa unui selecţioner care tatonează mereu?", se întreabă cotidianul.

France Soir consideră că "les Bleus au făcut de ruşine tricoul naţionalei". "Calificarea se îndepărtează după acest fiasco, care va lăsa urme adânci într-un grup minat de clanuri", adaugă jurnalul francez.

Reprezentativa de fotbal a Franţei a fost învinsă, joi, la Polokwane, pe arena Peter Mokaba Stadium, cu scorul de 2-0, de selecţionata Mexicului, în meciul al doilea din grupa A a Cupei Mondiale din Africa de Sud.

OnlineSport & MediaFax

JulianM
18.06.2010, 12:26
Beckenbauer: Prestatia Frantei nu este demna de o Cupa Mondiala

http://www.fifa.com/mm//Photo/Tournament/Competition/01/24/93/79/1249379_FULL-LND.jpg

Fostul internaţional german Franz Beckenbauer s-a declarat şocat de jocul echipei Franţei în meciul cu Mexic, scor 0-2, în grupa A a Cupei Mondiale din Africa de Sud, apreciind că prestaţia acestei reprezentative este "nedemnă" de o astfel de competiţie.

"Francezii sunt, pentru moment, cea mai mare decepţie la această ediţie a Cupei Mondiale. Modul în care au jucat este nedemn pentru o Cupă Mondială, ar fi putut fi bun pentru un meci amical. Ceea ce m-a şocat cu adevărat este modul în care au acceptat această înfrângere, nimeni nu s-a răzvrătit. Se simte că nu formează cu adevărat o echipă", a declarat Beckenbauer, consultant al postului de televiziune Sky Germania.

Reprezentativa Franţei, adversara României în preliminariile Euro-2012, a fost învinsă, joi, la Polokwane, pe Peter Mokaba Stadium, cu scorul de 2-0, de selecţionata Mexicului, în meciul al doilea din grupa A a Cupei Mondiale din Africa de Sud, şi a acumulat un singur punct în două partide.

Presa engleza ridiculizeaza jocul Frantei. "Allez. Les Bleus: Go home"

http://www.fifa.com/mm//Photo/Tournament/Competition/01/24/89/58/1248958_FULL-LND.jpg

Presa engleză de vineri se bucură de probabila eliminare a echipei Franţei, despre care susţine că nu merita să participe la Cupa Mondială, după henţul comis de Thierry Henry, în meciul cu Irlanda.

"Allez, Les Bleus: Go home (n.r. - Plecaţi acasă). Nu va plânge nimeni după voi", scrie The Times, în timp ce Daily Telegraph scrie că Franţa este echipa care "merita cel mai puţin locul în Africa de Sud".

"Nu prea găsim motive pentru a ne manifesta simpatia pentru selecţionerul în exerciţiu (Raymond Domenech), dată fiind maniera în care foştii campioni mondiali s-au calificat la CM, cu ajutorul unui henţ evident comis de Thierry Henry", scrie Daily Mail.

The Sun crede că a descoperit în echipa Franţei "un sentiment de ruşine privind modul în care s-a calificat la baraj în dauna Irlandei". "Vor fi deschise sticlele de mezcal la Guadalajara, în timp ce lichidul negru va curge la Dublin", scrie publicaţia, într-o aluzie la berea Guinness.

Pe lângă henţul din barajul cu Irlanda, din noiembrie, spectacolul oferit de selecţionata franceză este criticat de presa engleză. "Un punct este aproape de ceea ce Franţa merita după aceste două prestaţii fără sens", scrie The Guardiona, care notează că Franţa a "abandonat lupta fără să se bată".

The Independent este de aceeaşi părere, descriind "capitularea franceză", "tensiunile din vestiare şi lipsa de coeziune".

"Oamenii lui Domenech au eşuat în tentativa de a transforma calităţile individuale în eficienţă colectivă", scrie The Times, în timp ce Daily Mail descrie "un ansamblu de individualităţi, mai mult decât o echipă".

Daily Telegraph îl critic pe "Franck Ribéry, cel mai bun jucător al ţării", care "a fost mai mult un observator decât un participant timp de 180 de minute".

(Onlinesport + MediaFax)

JulianM
18.06.2010, 13:02
{Pe scurt, ce mi se pare cel mai important, este că atunci când a fost întrebat "dacă are ceva să-și reproșeze", a raspuns că da și apoi cand a fost invitat să precizeze "ce anume" a zis în cel mai pur stil românesc : "mă privește". Curat Sebastian Vlădescu !! ...}

L'Equipe (http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100618_001106_domenech-triste-et-decevant.html)

Domenech : «Triste et décevant»

Raymond Domenech est apparu abattu comme rarement à l'issue de la défaite concédée conte le Mexique (0-2), jeudi. Les Bleus n'ont plus leur destin en main et forcément, «c'est décevant».

http://img.lequipe.fr/Medias/Football/201006/650x475/raymond-domenech-est-apparu-abbatu-comme-rarement-apres-la-d.jpg
{Domenech, à quoi pense-tu ?}

Raymond Domenech, aviez-vous senti venir cette défaite pendant la semaine ou bien tombez-vous de l'armoire ?
Je ne fais jamais de projection sur les possibilités, sur le résultat. Avec le staff, on essaie toujours de mettre les joueurs dans les meilleures conditions. Après, il y a ce qui se passe sur le terrain... Quand on perd un match avec l'équipe de France, on est toujours déçu. Quand on sait que la qualification ne dépend plus de nous directement, c'est encore plus décevant. C'est pour ça qu'on est triste ce soir.

Quelles chances de vous qualifier vous reste-il ?
Ça ne dépend pas de nous. A partir de là... C'est plus par orgueil et pour la fierté qu'on se doit de jouer ce dernier match. On se doit de montrer quelque chose.

Craignez-vous que l'Uruguay et le Mexique s'entendent pour faire un nul ?
Ce n'est pas mon problème, je n'en m'en préoccupe pas. Je ne fais pas de supputations sur ce qu'ils vont faire.

Comment votre équipe en est-elle arrivée à cette situation ?
Pour le moment, je n'ai pas d'explication à ça. J'ai un état d'esprit, une déception, une grosse tristesse. On a deux ou trois jours pour reprendre sur d'autres bases mais avant de reconstruire, il faut faire l'état des lieux. Il nous reste une infime chance. Il faut au moins la jouer. Pour le moment, la Coupe du monde n'est pas terminée. On ne fera les bilans qu'après.

A titre personnel, avez-vous quelque chose à vous reprochez ce soir ?
Certainement, oui.

Quoi ?
Ça m'appartient

(Propos recueillis par Emery TAISNE, à Polokwane - Afrique du Sud)

Declarații (tot din "L'Equipe"):

Zidane : «Le meilleur a gagné» - "Cel mai bun a câștigat"

Lizarazu : «La tête dans le seau» - "Cu capul în găleată" (!! - bună expresie...)

Jacquet : «La vérité est tombée» - "Adevărul a ieșit la suprafață"

Vieira : «Ils manquaient d'envie» - "Nu aveau poftă de joc"

-----

Să public doar declarația completă a lui Zidane, fiindcă îl critică pe Domenech, dar, în același timp zice că trebuia să joace Gourcuff - ori acesta a dat numai chifle în tribună în primul meci (în fine, eu îl creditez pe Zidane):

Zinedine Zidane s'est dit très déçu de la défaite des Bleus face au Mexique (0-2) dans le groupe A du Mondial, jeudi sur la chaîne de télévision mexicaine Televisa.
«Je suis déçu pour la France, parce que (l'équipe) n'a même pas eu l'occasion de tirer au but, et cela, c'est peu pour espérer quoi que ce soit d'important», a-t-il ajouté, interviewé sur un plateau depuis l'Afrique du Sud.

L'ex-capitaine des Bleus a également loué la performance des Mexicains : «Elle a eu face à elle un rival très bon, qui a fait une très bonne partie. Le Mexique a été très supérieur à la France, surtout physiquement. Ce soir, le meilleur a gagné». Zidane a également critiqué certains choix de Raymond Domenech, en particulier celui d'avoir laissé Yoann Gourcuff sur le banc des remplaçants pour ce match contre le Mexique. «L'entraîneur a pris cette décision, mais je ne suis pas vraiment d'accord avec cela». (Avec AFP)

JulianM
20.06.2010, 16:01
GALERIE FOTO: Evra, lider sindical :d:

Evra vorbește, ceilalți ascultă fără să clipească
http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1277056505-evra1.jpg

Jurnaliștii sunt foarte aproape de locul ședinței
http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1277056528-evra2.jpg

Domenech a rămas singur, în parcare
http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1277056536-evra3.jpg

După ședință, Domenech încearcă să îl convingă pe Evra că greva nu e o soluție
http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1277056543-evra4.jpg

Domenech vorbește singur, planul e deja stabilit
http://cm2010.onlinesport.ro/includes/images/upload/misc/1277056551-evra5.jpg

:-?

onlinesport (http://www.onlinesport.ro)

JulianM
22.06.2010, 11:22
Si totuși au marcat un gol ! Asta spune multe (LOL) ... Multe dar nu știu exact ce ... Enfin ...

Dacă Blanc nu rade tot (cu excepția lui Ribery - care și asa este "neamţo-musulman") atunci ajunge tot aici.
Dar în primul rând Blanc trebuie să vină cu IDEI de joc, nu cu tăieri (în stil mioritic) de 25-99 %.
Acuma nu a mai fost Zidane să-l salveze pe D* (nume de hulă) si să-l ducă in finală.

L'Equipe n-a inceput incă cu injurăturile. Abia a publicat "Voyage au bout de l'Enfer" după rezultatul meciului. La mai mare ! ... :pe:

Mult succes lui Blanc !!!

JulianM
22.06.2010, 13:33
France '98 - Echipa care a început finala CM 1998

http://farm2.static.flickr.com/1105/4725135238_4e6c667feb_b.jpg

Laurent Blanc - omul care a ratat finala fără să aibă nici o vină (a luat rosu la o simulare a lui Bilic - dacă nu greșesc). Oricum, înlocuitorul lui, Le Boeuf, s-a descurcat excelent în fața brazilienilor.

Blanc - actualul antrenor al albaștrilor

http://farm2.static.flickr.com/1372/4725143170_5351264d8e_m.jpg

Poate am greșit uitându-i pe unii din coechipierii lui Zidane.
Am spus că "Zidane i-a dus acum 4 ani în finală". Dar Zidane avea o apărare în care era Thuram și la mijloc avea și pe Vieira (și evident pe Ribery).
Sigur, nu mai era și stânca Desailly, nici zvârluga Lizarazu (care făcea "potecă" pe stânga, intre fanioanele de la colțuri, la națională sau la Bayern) ... dar era totuși ceva.
Am spus-o mereu că Franța a luat titlul în 98 "cu fundașii" - ei fiind cei mai importanți în echipă (inclusiv pt marcarea de goluri importante: Blanc, Thuram) - și cu prestația lui Zidane din finală (nu numai în ce privește cele 2 goluri).

Acum apărarea era foarte slabă. Iar atacul lipsește cu desăvârșire ("lipsea" - pentru că acum vreau să vorbesc la trecut ... "a fost odată o echipă care stârnea râsu și plânsu în același timp" ...).
Dacă nu era Ribery atunci nu marcau nici un gol - doar el s-a luptat ca să marcheze echipa măcar un gol ...

Eu am mare încredere în Blanc (un om care are și un caracter formidabil, nu doar că "știe ce e ăla fotbal" ... A știut să joace, știe și să antreneze - de ce oare nu l-au pus selecționer chiar acum 1 lună ? ...)

Allez les Bleus !
Faceți haz de necaz, râdeți un pic de voi înșivă ... și treceți la treabă.

(Si învățați și voi de la școala olandeză de fotbal. Învățați de la dăruirea argentiniană - cu care au luat un titlu în 78, când erau acolo 3 echipe mai bune decât ei - învățați de la seriozitatea germană, învățați-vă sau obișnuiți-vă chiar să "atingeți" mingea ca brazilienii (dar nu cu mâna ).
Iar antrenorul trebuie să fie în stare să dirijeze ca Hidalgo, să ordoneze ca Michels... dar și să calculeze ca Herrera, numai să nu ajungeți din nou la un joc urât ).

Allez !

kiddy
22.06.2010, 16:40
Julian, am vazut mai demult titlul topicului, fara ca sa-l deschid. Pentru ca in general nu (mai) sunt entuziasmat de fotbal si cu atat mai putin de echipa Frantei.
N-am urmarit in detaliu ultimele evenimente legate de aceasta echipa, insa nu mi-a scapat urechilor furtuna mediatica in care e implicata Franta si a ei reprezentativa. Nu cunosc toate dedesubturile, insa "vedeta" ce a fost trimisa acasa de catre Domenech n-ar trebui sa mai imbrace in veci tricoul Nationalei.

Am citit un pic ultima pagina a topicului tau si vroiam doar sa te felicit pentru faptul ca esti un adevarat suporter. Daca nu ma-nsel, pentru asta ai deschis acest topic?
Ai pus acea poza cu echipa aliniata in 1998... Ce diferentza... Nu vreau sa par rasist, insa in 2006 m-a socat ponderea "culorilor" cu care s-au prezentat la "mundial". Anul asta se pare ca a fost moins pire, am mai vazut si ceva "alb". Anyway, cred ca anul asta cred ca cei de culoare nu vor mai fi priviti ca français pure laine... :-$
In 2006, mi-aduc aminte ca l-am intrebat pe un coleg de munca, francez, de-ala mandru... ca toti de altfel, proaspat absolvent si dornic de afirmare, daca Franta e in Europa. Pe moment n-a inteles intrebarea, dar imediat dupa a sarit in sus, ca ce, care-i problema, ca sunt francezi! Mi-am zis, da, asa e!...:)

PS Ma-ntreb, oare n-ar fi mai bine sa nu li se mai spuna Les bleus?...

JulianM
22.06.2010, 17:23
Julian, am vazut mai demult titlul topicului, fara ca sa-l deschid. Pentru ca in general nu (mai) sunt entuziasmat de fotbal si cu atat mai putin de echipa Frantei.
N-am urmarit in detaliu ultimele evenimente legate de aceasta echipa, insa nu mi-a scapat urechilor furtuna mediatica in care e implicata Franta si a ei reprezentativa. Nu cunosc toate dedesubturile, insa "vedeta" ce a fost trimisa acasa de catre Domenech n-ar trebui sa mai imbrace in veci tricoul Nationalei.

Am citit un pic ultima pagina a topicului tau si vroiam doar sa te felicit pentru faptul ca esti un adevarat suporter. Daca nu ma-nsel, pentru asta ai deschis acest topic?
Ai pus acea poza cu echipa aliniata in 1998... Ce diferentza... Nu vreau sa par rasist, insa in 2006 m-a socat ponderea "culorilor" cu care s-au prezentat la "mundial". Anul asta se pare ca a fost moins pire, am mai vazut si ceva "alb". Anyway, cred ca anul asta cred ca cei de culoare nu vor mai fi priviti ca français pure laine... :-$
In 2006, mi-aduc aminte ca l-am intrebat pe un coleg de munca, francez, de-ala mandru... ca toti de altfel, proaspat absolvent si dornic de afirmare, daca Franta e in Europa. Pe moment n-a inteles intrebarea, dar imediat dupa a sarit in sus, ca ce, care-i problema, ca sunt francezi! Mi-am zis, da, asa e!...:)

PS Ma-ntreb, oare n-ar fi mai bine sa nu li se mai spuna Les bleus?...

Sa fii sigur, Anelka nu mai pupă naționala franceză, odată că nu mai are ce căuta acolo după insultele spuse și apoi că nu are deloc valoare. Nu ar fi trebuit să fie selecționat.

Sunt un suporter adevărat, eu asa cred. Dar sunt unul din ăla care e mai exigent cu echipa favorită decât cu oricare și care critică la fel cum laudă (nu-mi place să laud fără rost, fără temei ... de fapt nici nu pot).
Si sunt suporter (al unor echipe naționale) din 78 (Olanda și Franța sunt pe primele 2 locuri - depinde de prestație - și apoi Italia ... chiar dacă are joc urât Italia, mă interesează tactica echipei, a antrenorului ... sunt cei mai "dați naibii" la capitolul ăsta, eu nu cred într-un noroc exagerat, chiar dacă or fi cea mai norocoasă echipă, deși eu nu știu dacă cumva ei sunt cea mai norocoasă - sunt un foarte bun cunoscător în istoria cupei mondiale de ex. și pot spune clar că nu au fost nici ei lipsiți de ghinion, de mai multe ori - și nu mă refer aici la 90-94-98 când cu pierderea la penalty-uri ... mă refer la alte lucruri...).

Nici eu nu vreau deloc să par cumva rasist mai ales că nu sunt deloc rasist. Dar "afro-jucătorii" Franței nu au pus osul la treabă. Nici acum și în principiu nici în alte dăți, cu excepțiile de rigoare, evident (eu chiar cred că din cauza unor chestii rasiste de la ei de acolo sunt tentați să nu prea "își dea sufletul" pt o țară unde au indurat cândva niște jigniri.
Dacă te uiți cel mai mult au alergat niște "albi" : Ribery (anul ăsta) sau Zidane (acum 4 ani).
Dar sunt și jucători de culoare care au fost niște adevărați luptători, iar exemplul lui Desailly este cel mai grăitor ...
Sincer să fiu (și fără să fiu rasist) eu cred că cei care au impregnat acel joc frumos al Franței (de care am fost eu atras mai demult) au fost niște jucători "pure laine" (si on peut dire ...) : Zidane, Platini, Giresse, Fernandez, Six, Rocheteau, Lacombe ... și alții.
Pe mai multe forumuri franceze se cam zice același lucru (nu mai reproduc aici termenii folosiți ...).
E aproape nostim că viitorul (sau actualul) antrenor se cheamă ...Blanc ! ... Enfin ...

Franța se va reface și va redeveni o forță în Europa și în lume. Dar mie nu-mi este de ajuns să câștige. Pe mine cel mai mult mă interesează spectacolul. Azi, de ex., după 10 minute de joc mi-am dorit iar să piardă, pentru ca lucrurile să fie clare: reforma trebuie făcută din rădăcini.

La golul (de onoare) al lui Malouda (gol izbucnit din efortul supraomenesc al singurului luptător francez, Ribery) nu am știut dacă să mă bucur sau nu. După câteva secunde de "nedumerire" m-am bucurat un pic, fără zgomot, că eu nu prea strig "gooool" ...
Nici când jucam fotbal nu mă bucuram excesiv la marcarea golurilor, zâmbeam doar, fiindcă eu cred că fotbalul trebuie jucat zâmbind. Alergând mult dar zâmbind (după consumarea fazei, evident !) ... :) ... nu trebuie să fii supărat și încruntat din moment ce ai dat tot ce puteai da ... Dar nici să-ți bați joc de munca altora ...

La golul lui Malouda m-am bucurat fiindcă am vrut să fie "altceva" decât CM 2002 (atunci nu au marcat deloc ! - acum au marcat, iată...).

C'est comme ça ! ... Nu trebuie să-i plângă nimeni.
Trebuie să-și recâștige reputația câștigata mai ales în anii 82-84-86, asa cum și brazilienii, argentinienii, germanii și olandezii își păstrează reputația lor ...
Dar trebuie s-o facă cu alți jucători. Doar Ribery cred că trebuie neapărat păstrat. Restul pot pleca fără probleme.

Voilà ! ...

Raven
22.06.2010, 18:00
Oricum, înlocuitorul lui, Le Boeuf, s-a descurcat excelent în fața brazilienilor.

Am spus-o mereu că Franța a luat titlul în 98 "cu fundașii" - ei fiind cei mai importanți în echipă (inclusiv pt marcarea de goluri importante: Blanc, Thuram) - și cu prestația lui Zidane din finală (nu numai în ce privește cele 2 goluri).
Sa punem lucrurile in context.

Franta a castigat finala din '98 pt. ca brazilienii erau intr-o greva in genul grevei de-acum de la, ahm, francezi (v. Franta - Africa de S). In finala din '98, de la Brazilia a jucat doar Ronaldo, de la Franta au jucat toti.

'98 a fost cea mai penibila finala de Cupa Mondiala, dar nu din vina francezilor.

Franta a avut echipa mai buna ca in '98 in '80-'86 cu Platini, Giresse, Tresor, Tigana, Rocheteau etc.

Echipa Frantei a degenerat treptat pana a ajuns in prezent o adunatura de increzuti lipsiti de bun simt care joaca doar pt. bani si-i doare-n cot de suporteri.
De boala asta nu sufera doar echipa nationala a Frantei, tot fotbalul a degenerat intr-un business unde jucatorii sunt prestatori de servicii de entertainment.

JulianM
22.06.2010, 18:47

Franta a castigat finala din '98 pt. ca brazilienii erau intr-o greva in genul grevei de-acum de la, ahm, francezi (v. Franta - Africa de S). In finala din '98, de la Brazilia a jucat doar Ronaldo, de la Franta au jucat toti.

'98 a fost cea mai penibila finala de Cupa Mondiala, dar nu din vina francezilor.

Franta a avut echipa mai buna ca in '98 in '80-'86 cu Platini, Giresse, Tresor, Tigana, Rocheteau etc.

Echipa Frantei a degenerat treptat pana a ajuns in prezent o adunatura de increzuti lipsiti de bun simt care joaca doar pt. bani si-i doare-n cot de suporteri.
De boala asta nu sufera doar echipa nationala a Frantei, tot fotbalul a degenerat intr-un business unde jucatorii sunt prestatori de servicii de entertainment.

Franța în perioada 80-86 a avut o echipa mai frumoasă decât în perioada 98-2000 plus 2006 fără primele 2 meciuri din grupă.
Dar nu prea era în stare să tină un rezultat, nu știau ce să facă cu un avantaj de 2 goluri când mai erau 12 minute până la final - ar fi fost normal să continue să joace tot-asa-și-iar-asa, adică tot frumos ... (mă refer la Sevilla 82, dar și la faptul că în 86 la Guadalajara trebuiau să joace semifinala la fel ca sfertul - as putea să discut luni în sir pe tema asta ...era ziua mea de naștere, am jurat că mă las de fotbal ... enfin ... multe îmi stau pe inimă ...dar le las deoparte ...)

Eu cred că e exagerat să spunem că Brazilia în 98 era într-o situație ca a Franței acum (mă refer la vreo grevă). A fost marcant incidentul cu Ronaldo, un atac de spasmofilie (se știu detaliile).
Că Brazilia "ar fi putut face dacă..." e foarte greu de spus. Franța a controlat meciul în mod clar.

Cea mai urâtă finală e "categorisită" cea din 90 (se fac și astfel de clasamente, la fel cum se fac clasamente în care golul lui Maradona e pe primul loc - al 2-lea din meciul cu Anglia).
In ce privește "cea mai penibilă" ... asta e tare greu de judecat (fanii, de exemplu, nu se exprimă asa, ei zic "urâtă" ...) - asa că nu cred să fie vreun clasament cu "cea mai penibilă".
Totuși, dacă ar fi după mine, as pune-o pe cea din 1950 cu toate că n-am văzut-o (dar am citit destule despre ea).

Apropo de Brazilia, am și eu 2 meciuri mai "speciale":
1. Nu am văzut niciodată echipa Braziliei dominată în asa "hal" asa cum a fost în semifinala cu Olanda din 1998

2. Nu am văzut niciodată Brazilia ridiculizată decât într-un singur meci: Franța-Brazilia în sferturi în 2006 (și nu numai Zidane i-a ridiculizat)

Si asta o spune unul care a văzut practic toate meciurile Braziliei din 78 încoace (!!) ... Câteva le-am văzut mai târziu în reluare (unele chiar mai vechi, de ex. Olanda-Brazilia în 1974 l-am văzut pe un canal nemțesc în 1998)

Revin un pic la finala din 98: eu știu că s-a spus că "tocmai Ronaldo" n-a jucat nimic atunci. Dar eu as spune că nimeni de la Brazilia nu a jucat nimic atunci. Dar cine oare i-a ținut ? ... E treaba lor ... Eu nu cred însă că ar fi putut face mai mult, și am spus atunci că linia de fund a Franței 98 e mai tare decât a Interului lui Herrera din 64-65 (care nu ar fi făcut față rigorilor actuale, ar fi fost eliminată în bloc ...LOL...)

E un infern să joci o finală de CM împotriva țării gazdă iar aceasta să fie o țară cu ceva pretenții (nu Suedia 58). De aia nu au putut face olandezii nimic în 74 și 78.
Ioan Chirilă zicea în 78 că dacă finala s-ar fi jucat oriunde altundeva (nu în Argentina) probabil Olanda ar fi repetat acel 4-0 din 74, din grupa semifinală (apropo, am revăzut de curând pe DVD acea finală din 78 - cu comentariu în spaniolă - și am fost iarăși uimit de cât de bună era echipa Olandei ...cu toate că per total Argentina a fost mai bună un pic - aveam parcă senzația că Olanda e cam resemnată și că "vrea acasă". Am toate finalele din 78 incoace pe DVD, dar aia din 78 mă atrage, nu stiu de ce exact...)

Dar să-i lăsam și pe francezi în amărăciunea lor ... Echipa Franței se va schimba aproape total. Nu o să poată menține Blanc decât câțiva cel mult (eu as vrea doar pe Ribery).

Iar Romania este in grupă cu Franta, pt CE 2012. Vom avea ocazia să le vedem foarte bine la lucru pe ambele.

P.S. Cu acest mesaj văd că am devenit Senior Member

Raven
22.06.2010, 19:03
Eu cred că e exagerat să spunem că Brazilia în 98 era într-o situație ca a Franței acum (mă refer la vreo grevă). A fost marcant incidentul cu Ronaldo, un atac de spasmofilie (se știu detaliile).
Că Brazilia "ar fi putut face dacă..." e foarte greu de spus. Franța a controlat meciul în mod clar.
De la un portughez nascut in Angola care a trait cea mai mare parte a vietii in Brazilia stiu de treaba cu greva. Erau disensiuni mari intre jucatori si antrenor, de fapt intre jucatori si o parte din oficialii brazilieni. S-au certat rau inclusiv la vestiare in pauza la finala.

In ce privește "cea mai penibilă" ... asta e tare greu de judecat (fanii, de exemplu, nu se exprimă asa, ei zic "urâtă" ...) - asa că nu cred să fie vreun clasament cu "cea mai penibilă".
Penibila pt. ca doar o echipa a jucat serios (Franta), iar cealalta (Brazilia) a jucat in bataie de joc exceptie Ronaldo.

Revin un pic la finala din 98: eu știu că s-a spus că "tocmai Ronaldo" n-a jucat nimic atunci. Dar eu as spune că nimeni de la Brazilia nu a jucat nimic atunci. Dar cine oare i-a ținut ?
Fotbalul e joc de echipa. Daca 10 nu joaca, al 11-lea se straduie degeaba.
Cine i-a tinut sa nu joace? Joaca de-a sindicatul milionarilor.

Pisoi
22.06.2010, 19:32

...teoria "chibritului" vs. frectie la "picior de lemn" :surprised:

...nu pot sa cred ca nu ai observat inca ca "valorile nationalei Frantei" joaca ...pe "undeva" la ceva mai multe echipe valoroase din UK :calcul:
...fotbalul se joaca pe GOLURI :ideea: ...si mai ales la CM unde fiecare jucator de valoare incearca sa se remarce ca sa prinda "tortul" lui "Abramovichi" ...sau macar un "cozonac cu stafide" undeva prin UE ...si in ultima instanta o "placinta cu corcoduse" ...cu iz de branza de oaie ala' Becali (productie organica autohtona!!??) :starsmile:

...adunatura de care pomenesti nu face parte din nici un PARTID ...si din vro' elita de valori ale EUROPEI :-$

p.s. ...baga mai departe ceva "arta" ...ca e mai de interes :d: ...si "io" ...posibl ...sa vin cu "ciocanul" din urma cu "telescopu'" :cool:

JulianM
23.06.2010, 09:42
http://www.lequipe.fr/Quotidien/une/une23062010_hd.jpg

{Si totuși femeile albastre - Les Bleues - țin steagul sus ...}

Foot - Bleues
Estonie-France: 0-6

L'Equipe de France féminine a infligé une véritable correction à l'Estonie ce mercredi dans le cadre des éliminatoires de la Coupe du Monde 2011 (6-0). A l'aller déjà, la formation de Bruno Bini l'avait emporté 12-0, au stade Jules Deschaseaux du Havre. Cette fois, à l'extérieur à Tallinn, les Françaises ont confirmé, confortant ainsi leur place de leader du groupe 1 avec huit victoires en... huit rencontres. Voilà qui devrait réjouir la Fédération en ces temps sombres.

{Aici se spune că franțuzoaicele le-au bătătorit pe estoniene la ele acasă cu 6-0, după ce la Le Havre le bătuseră cu 12-0 !!! Bărbate femei ! ...}

{Dar să fim serioși totuși ...}

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/02/04/article-0-029C4B6E000005DC-799_468x329.jpg

Les chantiers de Laurent Blanc / Ce trebuie sa facă L.B. pe "șantier"

Laurent Blanc, appelé à prendre la succession de Raymond Domenech à la tête de l'équipe de France, fait face à plusieurs chantiers d'importance pour redorer le blason terni des Bleus lors de la Coupe du monde.

Une image à restaurer - O imagine de refăcut

Entre repli sur soi dans un hôtel cinq étoiles, insultes au sélectionneur, dissensions internes et grève de l'entraînement, l'image des Bleus est au plus bas. Ce sera l'une des priorités de l'ancien libéro de l'équipe de France championne du monde et d'Europe que de redonner aux Bleus un capital sympathie auprès du public. Il y aura aussi une rupture à opérer avec la communication souvent désastreuse de Raymond Domenech, très impopulaire en France, et objet d'incompréhension et de malentendus à l'étranger.

Une autorité à reconquérir - De recâștigat autoritatea

Les insultes proférées par Nicolas Anelka à l'encontre de Raymond Domenech ont clairement démontré que le centre du pouvoir s'était petit à petit déplacé du sélectionneur vers les joueurs. La grève de l'entraînement décrétée dimanche et la fronde menée par les cadres (Evra, Gallas, Ribéry, Abidal, Henry) en solidarité avec Anelka constituent également de sérieux camouflets pour Domenech. Laurent Blanc devra donc d'abord dompter son nouveau groupe et démontrer sa capacité à gérer les caprices. Son expérience limitée en tant qu'entraîneur et les soubresauts des Girondins de Bordeaux ces derniers mois ont quelque peu fait pâlir son étoile mais le "Président" dispose toujours d'une légitimité et d'une haute stature morale, acquises en tant que leader de la défense des Bleus et de grands clubs français ou européens (Marseille, FC Barcelone, Inter Milan, Manchester United), utiles en temps de crise. Ce qui a toujours manqué à son prédécesseur.

Une purge en perspective ? - O curățenie în perspectivă ?

Le désastre du Mondial-2010 laissera des traces et Laurent Blanc devra en tirer les conséquences dans le choix des hommes. Certains joueurs, à bout de souffle sur le terrain et guère exemplaires en dehors, devraient être écartés. Anelka a été exclu après ses insultes et Gallas, qui aura 33 ans en août, ne sera sans doute plus convoqué. Thierry Henry, même en tant que remplaçant, aurait pu être ce guide de vestiaire qui a fait cruellement défaut. Mais le meilleur buteur de l'histoire de la sélection a, par son silence, cautionné les dérives et n'a été d'aucun secours pour la jeune garde, Gourcuff en tête, ostensiblement boycottée. Evra, bombardé capitaine, a perdu du crédit en déclarant qu'il fallait "éliminer le traître" après l'affaire Anelka et en étant l'un des meneurs de la grève. La situation de Ribéry est plus complexe. Les Bleus pourront difficilement se passer de lui sur le terrain, même s'il a été catastrophique en Afrique du Sud. Mais il a largement contribué à pourrir l'ambiance du groupe par son conflit larvé avec Gourcuff. Une mise au point s'impose.

Les clés du jeu à Gourcuff ? - Să fie cheia jocului la Gourcuff ?

Snobé par les cadres lors du Mondial, le meneur de jeu bordelais devrait être placé dans les meilleures conditions par le duo Blanc-Gasset, appelé à prendre les rênes. Les liens affectifs entre les trois hommes sont forts. Gourcuff avait eu les larmes aux yeux au moment de l'annonce par Blanc de son départ. Le "Président" devrait en faire logiquement la plaque tournante des Bleus. Une clarification s'imposera également avec Benzema et Nasri, les deux grands oubliés de la Coupe du monde.

Fr.FIFA.Com (http://fr.fifa.com/worldfootball/news/newsid=1254729.html?cid=rssfeed&att=)

kiddy
23.06.2010, 13:19
Pentru a nu avea dubii ca soarta ii e pecetluita soarta, Domenech s-a gandit ca n-ar strica sa lase o ultima amintire despre el milioanelor de telespectatori. Ca si "berbecul" de Zidane de altfel...
Chiar asa, de ce nu i-o fi tras un cap in gura lui Perreira? Cred ca n-ar fi mirat pe nimeni.

http://www.lematin.ch/sports/coupe-monde/domenech-fustige-refuse-serrer-main-parreira-292056

JulianM
24.06.2010, 07:49
Foot - Bleus
Retour en catimini /Revenire discretă

Les rares supporters venus dire leur rancoeur aux Bleus n'ont pas vu les joueurs, rentrés jeudi matin au Bourget. Henry est parti vers l'Elysée.

http://img.lequipe.fr/Medias/Football/201006/650x475/les-bleus-au-bourget.jpg

(Au revenit în țară azi-dimineață)

L'avion qui a ramené une partie de l'équipe de France d'Afrique du Sud s'est posé jeudi à l'aéroport du Bourget (Seine-Saint-Denis). Le Boing 737 de couleur jaune de la compagnie Europe Airpost a atterri à 11h45 et s'est garé quelques minutes plus tard devant le terminal d'aviation d'affaires. Deux bus s'étaient dirigés un peu plus tôt vers le tarmac. Une voiture de couleur sombre et des motards se sont également approchés de l'avion.

La voiture s'est éloignée peu après avec à son bord Thierry Henry, qui a rendez-vous avec le président de la République. Mercredi, l'Elysée avait annoncé que Nicolas Sarkozy recevrait l'ex-capitaine des Bleus «jeudi dans la matinée». Il devait faire un point avec lui sur le «désastre» de l'équipe de France. Florent Malouda n'était pas dans l'avion. Le milieu de Chelsea avait embarqué la veille pour Londres où il est arrivé dans la matinée, selon des images montrées par i-Télé.

(Ribery s-a dus direct la Munchen)

Une source aéroportuaire a indiqué à l'AFP que Franck Ribéry avait pris un avion privé pour Munich. Selon des journalistes sur place cités par i-Télé, les Lyonnais Hugo Lloris et Sidney Govou, accompagnés de Robert Duverne, le préparateur physique de l'OL et des Bleus, ont également emprunté un jet privé.

Tenues à distance par un dispositif de sécurité conséquent, les caméras de télévision captaient peu de détails du débarquement des Bleus et de leur éparpillement. Une poignée en milieu de matinée, les supporters de l'équipe de France étaient entre 150 et 200 peu après midi. Comme il était acquis que les Bleus resteraient invisibles, beaucoup d'entre eux ont rapidement tourné les talons. Ceux qui restaient n'étaient pas tendres, regrettant que les joueurs n'aient pas la «dignité» de venir les saluer.

(Cel mai bine a rezumat Evra)

Juché sur une moto, un reporter d'i-Télé a recueilli quelques mots de Patrice Evra, alors que le capitaine déchu des Bleus se dirigeait vers Paris, à l'arrière d'une voiture privée filant sur l'Autoroute A1. «C'est toujours bon de rentrer chez soi» s'est contenté de dire le latéral de Man. United, le visage fermé, avant de relever la vitre abaissée quelques instants.

:-? --- on attend ...

JulianM
24.06.2010, 12:00
{Asa ceva n-a văzut nimeni niciodată ...}

Meciul care a învins timpul: Isner l-a bătut pe Mahut

http://www.onlinesport.ro/uploads/modules/news/64508/tabela-wimbledon.jpg

După 11 ore și 5 minute, pe decursul a trei zile, cei doi jucători au căzut după ultima minge câștigată de Isner. Unul dezamăgit, iar celalalt în incapabilitatea de a se mai bucura după efortul depus.

Statistica finala Mahut vs. Isner

Primul serviciu: 328 din 489 (67%) - 361 din 491 (74%)
Asi: 103 - 112
Dublu-faulturi: 21 - 10
Erori neforțate: 60 - 62
Mingi câștigate pe primul serviciu: 284 din 328 (87%) - 292 din 361 (81%)
Mingi câștigate pe al doilea serviciu: 101 din 161 (63%) - 82 din 130 (63%)
Total puncte câștigate: 502-478
Cel mai rapid serviciu: 128 mph - 143 mph

onlinesport (http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/wimbledon/64508/meciul-care-a-invins-timpul-isner-l-a-batut-pe-mahut.htm)

:surprised:

JulianM
25.06.2010, 17:00
Top 10 mondiali - I 10 peggiori disastri azzurri / Cele mai mari 10 dezastre (fotbalistice) pentru "gli azzuri"

(Mie îmi pare totuși rău de Italia - era una din cele 3 echipe pe care le urmăream cu cel mai mare interes la turneele finale)

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100625/25/f0aeb0d08b5d91efceb2bbe65d443467.jpg

Cu detalii (în italiană) despre fiecare "dezastru" AICI (http://it.eurosport.yahoo.com/25062010/45/top-10-mondiali-i-10-peggiori-disastri-azzurri.html)
(Apar în clasament și 2 turnee finale de CE)

10) Mondiali, Cile 1962

9) Mondiali, Brasile 1950

8) Mondiali, Corea e Giappone 2002

7) Mondiali, Svizzera 1954

6) Europei, Portogallo 2004

5) Europei, Inghilterra 1996

4) Mondiali, Svezia 1958

3) Mondiali, Germania 1974

2) Mondiali, Inghilterra 1966

1) Mondiali, Sudafrica 2010 :pet:

Eu cred că sunt un pic exigenți cu ce s-a întâmplat cel mai recent. Cred că Suedia 58 și Anglia 66 au fost dezastre și mai mari. Mai ales că în 58 nici nu s-au calificat !!!
In fond nu prea știu de ce e enumerată "necalificarea" (ar putea menționa mai degrabă Franța 84, când au terminat pe locul 3 sau 4 în grupa de calificare...nu mai știu exact, dar sigur n-a fost în primele 2).

JulianM
28.06.2010, 12:10
Președintele Federației Franceze a demisionat
{Pe când demisia nașului Sandu și a lui Mitică Corleone ?}

http://www.lequipe.fr/Medias/Football/200906/430x313/escalettes-veut-un-carton-plein.jpg

onlinesport (http://cm2010.onlinesport.ro/articole/Diverse/1277738948_Presedintele-Federatiei-Franceze-a-demisionat/)

Președintele Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF), Jean-Pierre Escalettes, și-a anunțat, luni, într-un comunicat postat pe site-ul FFF, demisia din funcția deținută.

"După ce m-am gândit mult în week-end şi am discutat cu apropiaţii, colegii şi colboratorii mei, consider că este de datoria mea să-mi dau demisia din funcţia de preşedinte al Federaţiei Franceze de Fotbal. Îmi asum cu luciditate partea mea de responsabilitate. Decizia este dictată de dorinţa de facilita evoluţia unei instituţii pe care am servit-o cu pasiune de mai multe decenii. Îmi voi prezenta demisia la Consiliul Federal din 2 iulie. Voi rămâne la dispoziţia tuturor pentru analizarea motivelor care au dus la acest fiasco al Franţei în Africa de Sud", se arată în comunicatul semnat de Escalettes.

:aplause:

Jean-Pierre Escalettes a menţionat că până vineri, când va avea loc Consiliul Federal, nu va acorda niciun interviu şi nu va face alte declaraţii.

Venit în fruntea FFF în februarie 2005 şi reales în funcţie în septembrie 2008 pentru un nou mandat de patru ani, Jean-Pierre Escalettes, în vârstă de 75 de ani, a contribuit la atribuirea organizării de către Franţa a Euro-2016.

Însă credibilitatea sa a fost pusă la îndoială de sprijinul acordat selecţionerului Raymond Domenech după un Euro-2008 dezastruos şi o slabă campanie de calificare la CM-2010.

Franţa este adversara României în preliminariile Campionatului European din 2012.

JulianM
05.07.2010, 14:07
La Fille du Voisin - Alors on Perd (clip officiel)

6cUQ4zS5KrI

(Vă traduc doar "naz' " - fiindcă nu prea o să-l găsiți pe net. Naz' înseamnă (în argou) "pirate minable, qui aimerait faire comme les grands mais n'y arrivera jamais, qui est donc méprisé au plus haut point" ...etc ...)

:d:

Alors on perd
Alors on perd

Qui dit France dit pagaille
Qui dit team te dit légume
Qui dit coatching dit prévenu
Et qui dit perdu dit prévu
Qui dit perdre te dit marié
Et on t'dit reste avec Estelle
Qui dit Henry dit jeu de main
Dit Calif et dit Vilain !
Qui dit foot te dit deuil car les dribbles ne viennent pas seuls
Qui dit crise te dit Raymond
Dit jeu triste et même immonde
Qui dit match dit oseilles , en plus faut qu'on les paye !
Alors ils claquent pour oublier que c'est l'échec ..

Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd

Et là on s'dit que c'est fini car pire que ça ça serait la mort
Quand tu crois enfin que tu t'en sors qu'on va être fort bah on reperd encore
Est-ce le fric qui est le problème ?
Ou le soleil chaud de l'Afrique ?
Ça met des mains ça s'prend des têtes !
Et nous on prit pour que ça s'arrête
Ils sont tous naz' ça fait de la peine
Ils ont le cancer des orteils
Et la on râle encore plus fort ; mais ils persistent ..

Alors on chante

Naz naz naznaznaz
Naz naz naznaznaz

Alors on chante

Naz naz naznaznaz
Naz naz naznaznaz

Alors on chante
Alors on chante

ON A LE SOUTIEN DE DAVID CHARVET

Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd
Alors on perd

Et on perdras encore
...

JulianM
07.07.2010, 08:21
Daniel Niculae a debutat la Monaco

http://www.sport365.ro/files/news/image/thumbnails/240/NiculaeMonaco.jpg

Atacantul român Daniel Niculae și-a făcut debutul sub tricoul echipei AS Monaco, în meciul amical pierdut de monegasci cu 0-1, în fața formației din Ligue 2 Clermont Foot Auvergne.

onlinesport (http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/international/franta/64936/daniel-niculae-a-debutat-la-monaco.htm)

și

sport365 (http://www.sport365.ro/Daniel_Niculae__la_primul_meci_sub_tricoul_lui_Mon aco-n122486.html)

Pleşan a semnat cu o nou promovată din Franța !

http://assets.sport.ro/assets/sport/2010/07/16/image_galleries/97657/plesan-a-semnat-cu-o-nou-promovata-in-franta-vezi-despre-cine-e-vorba_size1.jpg

Mihăiță Pleşan s-a înțeles cu un club din Ligue 1 pentru un sezon, scrie presa franceză !

Fostul stelist Mihăiță Pleşan a ajuns la un acord cu noua promovata Arles-Avignon cu care va semna pe un sezon cu opțiune de prelungire pe încă un an!

Pleşan are 28 de ani și 7 selecții la națională și deja s-a reunit cu colegii francezi la baza de la Albertville pentru un prim stagiu de pregătire!

Sport.ro (http://www.sport.ro/franta/plesan-a-semnat-cu-o-nou-promovata-in-franta-vezi-despre-cine-e-vorba.html)

A picat transferul lui Plesan: "Francezii au probleme cu banii"

http://assets.sport.ro/assets/sport/2010/07/20/image_galleries/97975/a-pierdut-trenul-de-franta-plesan-nu-a-fost-primit-la-arles-avignon-si-se-intoarce-la-steaua_size1.jpg

Plesan nu va mai pleca de la Steaua. Transferul lui la Arles Avigon, echipa nou-promovata în Ligue 1, a picat in ultimul moment.

Sport.ro (http://www.sport.ro/liga-1/a-pierdut-trenul-de-franta-plesan-nu-a-fost-primit-la-arles-avignon-si-se-intoarce-la-steaua.html)

JulianM
08.07.2010, 09:55
Prima regulă a lui Blanc: le interzice jucătorilor să asculte muzică la căști audio în public!

http://assets.sport.ro/assets/sport/2010/07/08/image_galleries/96977/prima-regula-a-lui-blanc-le-interzice-jucatorilor-sa-asculte-muzica-la-casti-in-public_1_size1.jpg

Noul selecționer francez Laurent Blanc a declarat, într-un interviu acordat Canal Plus, că le va interzice jucătorilor francezi să poarte căști audio în public, în timpul acțiunilor echipei naționale.

...

Problema căștilor a devenit o temă la moda în Ligue 1, după ce jucătorii ii ignorau astfel pe fanii care ii așteptau să coboare din autocar sau să iasă din aeroport.

...

Franța face parte din Grupa D a preliminariilor Euro 2012, alături de România, Bosnia-Herțegovina, Belarus, Albania și Luxemburg.

Sport.ro (http://www.sport.ro/cm-2010/prima-regula-a-lui-blanc-le-interzice-jucatorilor-sa-asculte-muzica-la-casti-in-public.html)

:gsm:

Raymond Domenech réclame deux millions d'euros à la FFF! :money:

:pe:

http://d.yimg.com/i/ng/sp/dessousport/20100720/09/1174525834-raymond-domenech-reclame-deux-millions-d-euros-a-la-fff.jpg

Alors que l'on pensait l'ère Domenech définitivement terminée, l'ancien sélectionneur des Bleus fait encore parler de lui. Remplacé par Laurent Blanc avant la fin de son contrat, il réclame des dommages et intérêts !

:-$

Fr.Sports.Yahoo (http://fr.sports.yahoo.com/20072010/79/raymond-domenech-reclame-deux-millions-d-euros-a-la-fff.html)

JulianM
12.07.2010, 15:33
La France ouvre une page Blanc

http://fr.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/General/01/50/33/70/1503370_w2.jpg

Nommé le 2 juillet pour deux ans à la tête de l'équipe de France, Laurent Blanc a tenu une première conférence de presse et fixé ses priorités techniques et éthiques.

...
Laurent Blanc, 44 ans, vainqueur de la Coupe du Monde 1998 et de l'UEFA EURO 2000 avec les Bleus.

...
{vrea să aibă relații directe și respectuoase cu presa}

mettre en application l'une de ses lignes de conduite : "Avoir des relations plus ouvertes et plus respectueuses avec les journalistes".

...

l'homme aux 97 sélections

...

{caută un nou "nucleu de jucători" }

son premier match, un amical contre la Norvège à Oslo, le 11 août, il serait à la recherche d'un "noyau de joueurs".
"Un puis deux, puis trois, puis quatre... Mais pour l'instant, nous n'avons pas un pépin de melon", a-t-il plaisanté
...

{Contractul văd că e pe 2 ani ..}
Celui qui en est le nouvel homme fort pour deux ans s'en fait d'ailleurs une très haute idée.
...

S'il ne connaît ni l'identité de son capitaine - il a émis l'idée d'un brassard tournant - ni celle de son staff médical, Blanc va amener de nouvelles têtes au sein de l'équipe de France.

Alain Boghossian est pour l'instant le seul membre du staff précédent qui est conservé. Blanc a aussi annoncé quelques savoureux retours, ceux de l'entraîneur national et intendant Henri Émile, qui était détaché au football diversifié, et celui de Philippe Tournon, qui redevient chef de presse. Ces deux hommes étaient présents lors des campagnes victorieuses en 1998 et 2000.

La France de Laurent Blanc débutera les éliminatoires de l'UEFA EURO 2012 le 3 septembre à Paris contre le Belarus. Elle jouera dans le Groupe D avec la Roumanie, la Bosnie-Herzégovine - premier déplacement le 7 septembre - l'Albanie et le Luxembourg.

UEFA (http://fr.uefa.com/uefaeuro2012/news/newsid=1503378.html)

JulianM
30.07.2010, 13:45
Se pare că francezii răzbună Olanda.

In finala Campionatului European de tineret (Under 19) francezii au marcat golul de 2-1 (după ce au fost conduși la pauză) cu câteva minute înainte de final ... Acum tocmai au ratat golul de 3-1 ...
E minutul 90 ...

A suivre ...

-------------------------

Félicitation aux mini-Bleus !

C'est terminé ! L'équipe de France réitère le coup de la demi-finale en renversant la vapeur dans une rencontre bien mal engagée et remporte le Championnat d'Europe des moins de 19 ans face aux favoris espagnols, prenant ainsi sa revanche, deux ans après avoir été défaite en finale de l'Euro des moins de 17 ans.

L'Equipe (http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100730_185512_france-espagne-en-direct.html)

Meciul s-a transmis pe Eurosport 2.

Prima repriză a fost a spaniolilor. A doua a fost dominată clar de francezi ... (vorba comentatorului român : "spaniolii au jucat foarte bine tot campionatul, mai puțin o repriză, repriza a doua a finalei, când spaniolii nu au mai putut face față forței echipei franceze ..."
Confirmă ce ziceam acum câteva săptămâni : când o națiune mare (dpdv fotbalistic) joacă o finală la ea acasă e aproape imposibil să piardă finala - iar în cazul de față e o rivalitate dură intre Franța și Spania, prima din ele având aproape mereu câștig de cauză ...)

http://d.yimg.com/i//ng/sp/eurosport/20100730/25/dd1d720a58ff0ccbd6958afe2350ed4c.jpg

Euro -19 ans - Comme des grands !

L'équipe de France a été sacrée championne d'Europe des -19 ans vendredi soir en battant en finale l'Espagne (2-1), à Caen. Largement dominés en première période, les Bleuets ont complètement renversé le cours du match lors des 45 dernières minutes, marquant par deux fois grâce à Sunu et Lacazette.

fr.sports.yahoo.com (http://fr.sports.yahoo.com/30072010/70/euro-19-ans-comme-des-grands.html)

France -vs- Spain (2-1) - Extended Highlight

sw1uL5uJebQ

JulianM
03.09.2010, 06:01
Arsenal (locul 3 sezonul precedent) și Roma (vicecampioana) dau jumătate din echipa Franței !

"Victorie cu Belarus sau neant!", a scris astăzi L'Equipe pe prima pagină.

http://assets.sport.ro/assets/sport/2010/09/03/image_galleries/101902/arsenal-si-roma-dau-jumatate-din-echipa-frantei-vezi-cum-a-schimbat-blanc-nationala-cu-care-ne-luptam_2_size1.jpg

...iar Chelsea (campioana) completează lista cluburilor din afara Franței care dau jucători în primul 11.

...

Blanc a scos din echipă scandalagii (!!) și se concentrează pe jucători tineri acum. Doar Malouda are 30 de ani și este cel mai bătrân din primul 11 anunțat de L'Equipe...

In era lui Blanc, Franța va juca în sistemul 4-4-2, cu doi închizători.

Lloris - Sagna, Rami, Mexes, Clichy - Menez, Diaby, A. Diarra, Malouda - Hoarau, Remy

http://assets.sport.ro/assets/sport/2010/09/03/image_galleries/101902/t_size2/thumb_arsenal-si-roma-dau-jumatate-din-echipa-frantei-vezi-cum-a-schimbat-blanc-nationala-cu-care-ne-luptam.jpg

Sport.ro (http://www.sport.ro/preliminarii-euro-2012/arsenal-si-roma-dau-jumatate-din-echipa-frantei-vezi-cum-a-schimbat-blanc-nationala-cu-care-ne-luptam.html)
dar și
L'Equipe (http://www.lequipe.fr/Quotidien/home_v2.html)

?????????????????????????????????????????????????? ??????????????

Nu s-a schimbat nimic !!!

Non, rien n'a changé ! - L'Equipe (http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100903_230635_non-rien-n-a-change.html)

{Incapable de marquer, l'équipe de France est battue à domicile par la Biélorussie (0-1) pour le premier match des éliminatoires de l'Euro.}

http://www.onlinesport.ro/uploads/modules/news/66879/belarus.jpg

Franța a pierdut acasă cu Belarus! Prima înfrângere pe teren propriu după 11 ani.

onlinesport (http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/euro/euro-2012/66879/franta-a-pierdut-acasa-cu-belarus-prima-infrangere-pe-teren-propriu-dupa-11-ani-bosnia-defileaza.htm)

************************************************** **
************************************************** **

Il y a urgence

Battus par la Biélorussie (0-1), vendredi, les Bleus se trouvent déjà dos au mur au moment d'affronter la Bosnie-Herzégovine (21h00 - Heure de Paris). Dans ce contexte, même un nul à Sarajevo les satisferait.

http://i52.tinypic.com/2d6r41w.jpg

L'Equipe (http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100906_231439_il-y-a-urgence.html)

PS. Mi se pare mai bine acum cu stilul de a juca meciurile din preliminarii vineri-marți (până acum erau sâmbătă-miercuri)

------------------------

Un grand bol d'air / O gură de oxigen

http://i.eurosport.fr/2010/09/07/639559-7767894-317-238.jpg

Battus vendredi par la Biélorussie (0-1), les Bleus se sont remis dans le droit chemin en Bosnie-Herzégovine (0-2), mardi lors des éliminatoires de l'Euro 2012. Bien plus cohérente et largement supérieure à son adversaire du soir, l'équipe de France a fait un grand pas en avant.

BOSNIE - FRANCE 0-2 (0-0). 25 000 spectateurs environ. Arbitre. M. Brych (All).
Buts. Benzema (72e), Malouda (78e).
Avertissements. Bosnie : Pjanic (45e), Ibricic (71e) ; France : Valbuena (40e).

Bosnie. Hasagic - Muzda, Nadarevic, Sphahic (cap), Luzic - Pjanic, Rahimic (Zec, 74e), Ibricic - Ibisevic (Jahic, 74e), Misimovic, Dzeko. Entr. : Susic.

France. Lloris - Sagna, Rami, Mexès, Clichy - Diaby, A. Diarra (cap), M'Vila - Valbuena, Benzema, Malouda (Matuidi, 80e).

Entr. : Blanc.

Eurosport.Fr (http://www.eurosport.fr/football/european-championship-qualification/2012/un-grand-bol-d%27air_sto2459672/story.shtml)

JulianM
03.01.2011, 05:54
Boloni, noul antrenor al echipei RC Lens

http://www.onlinesport.ro/uploads/modules/news/70802/boloni.jpg

Președintele clubului francez RC Lens, Gervais Martel, a anunțat duminică în jurul orei 16 că Ladislau Boloni este noul antrenor al formației din Ligue 1, informează L'Equipe.fr

onlinesport.ro (http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/international/franta/70802/boloni-noul-antrenor-al-echipei-rc-lens.htm)

PS Sper să-i iasă într-o zi și lui Boloni ceva "ca lumea" - nu e cazul acum dar poate în viitor o să facă şi el ceva "mai de răsunet", măcar o performanță în genul celor reușite de M. Lucescu (el a luat Cupa UEFA în 2000, de exemplu ... a câștigat niște campionate ... o super-cupă a Europei ... )

JulianM
09.06.2011, 11:08
http://89.47.247.56/usr/thumbs/thumb_500_x_282/2011/06/06/367317-img-0466.jpg

După ce n-au făcut decât 1-1 în Belarus (marcând, ce-i drept, de fiecare dată - primul a fost autogol) și asta cu titularii, francezii au bătut Ucraina la Doneţk cu 4-1 jucând cu rezervele (fiind conduși cu 1-0 ... atenție la reluări la golul ucrainienilor, mingea are o traiectorie foarte ciudată ... altminteri Mandanda, portarul lui Marseille, nu cred că primea gol de la peste 35 de metri, e un portar destul de bun ...)

WMlXA8LJRiU

Aşa de "celebrii" au fost jucătorii din echipa Franței că un concurs pe bază de sms, care se vede şi în clip, era o întrebare: "cine e căpitanul echipei Franței în seara asta, Mandanda sau Sakho ?"
Dar uite că au jucat foarte bine (iar Benzema și Ribéry au intrat în repriza secundă ...)

In seara asta la ora 22 (ora României) Franța joacă un alt amical, cu Polonia. (Deci Franța joacă cu gazdele CE 2012 ... Hai, poate nu vă calificați ! ... că mă supăr pe voi .. :d )
Transmite Sport.Ro (au anunțat adineauri la canalul TV Sport.Ro, poate e vorba tot de canal .. nu de site .. că așa-zisele transmisii Live cu care se tot laudă site-urile înseamnă că la fiecare minut poate mai apare vreo știre despre meci .. Vax !..)
Dacă e vorba de site atunci poate îl transmite vreun alt canal, aș vrea să văd meciul ...

Echipe probabile AICI (http://www.sportreflex.ro/pariuri/amical-polonia-franta-echipele-probabile.html) (deci tot rezerve în principiu)

Niște poze frumoase de la primul meci cu Ucraina AICI pe GSP .. Petrică, dă-i pe GSP ! (http://www.gsp.ro/international/campionate/maria-andries-despre-atmosfera-de-la-ucraina-franta-amical-cu-public-scump-la-vedere-243182.html)

fWZ6vu8KDUQ

IzDfqRFeM9o

(.. îl știu francezii pe Becali de la .. Bruxelles ... Aşa că răul s-a făcut deja ..)

:lol:

PS
Polonia - Franța 0-1 (la Varșovia)

Am văzut doar a doua repriză (am auzit că prima a fost mai lentă, și mult mai slabă)
Martin ăla (de care se zicea că a facut minuni în meciul cu Ucraina, când a și marcat de 2 ori) joacă foarte bine. Iar Rémy, care ne-a bagat nouă un gol astă-toamnă cred că o să fie mai bun decât era Thiery Henry in zilele lui de glorie (Rémy a intrat pe final) ...

N-a mai fost nici Benzema, nici Ribery ... iar Malouda a intrat și el pe final ... Diaby, deși foarte înalt, e foarte tehnic ...

Mi-a plăcut mult a doua repriză...

http://img148.imageshack.us/img148/8517/image1uo.png

Singurele victorii poloneze sunt încadrate cu roșu - eu știam doar de finala mică din 1982 de la Alicante / CM Espana ... Celelalte 2 victorii sunt în meciuri amicale ... Sunt surprins de acel 4-0 pt Polonia, chiar la Paris, la puțin timp după CM 1982 .. Franța avea totuși o echipă mai bună ... or fi jucat cu echipa de bucătărese de la cantină, de la "Săftica" lor ... sau cine știe ce-o fi fost .. o să mă uit altădată pe site-ul FIFA, doar de curiozitate ...

Apropo .. antrenorul Poloniei de azi e Zmuda, fostul international polonez de la CM 1974, 1978, 1982, 1986 .. când a adunat 21 de meciuri la turneele finale (ca și Maradona și Uwe Seeler) .. doar Matthaus (25) și Maldini (23) au mai multe.

Doar Carbajal (portarul de legendă mexican) a participat la 5 turnee finale (1950-1966) și deasemenea Matthaus (1982-1998).

JulianM
30.08.2011, 14:49
Classement Ligue 1 - Général, Saison 2010-2011

http://img801.imageshack.us/img801/1144/image6m.png

Saison 2011-2012

Ligue 1 - 4e journée

http://img834.imageshack.us/img834/8392/image3hh.png

http://img843.imageshack.us/img843/9140/image1mh.png

sports.fr (http://www.sports.fr/football/ligue-1/2012/classements/classement-general.html)

http://img200.imageshack.us/img200/5890/image5zmh.png