PDA

Arată versiune întreagă : about immigrating to romania..please help

gabby2005
26.08.2005, 02:10
buna dimineata tuturor...

imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar m-am gandit ca m-ati putea ajuta....nu am stiut unde sa scriu in alta parte....

eu sunt cetatean roman, m-am casatorit cu sotul meu, cetatean american....momentan suntem in statele unite dar am vrea sa ne intoarcem in romania, definitiv, nu vrem sa ramanem aici.intrebarea mea ar fi, ce acte i-ar trebui lui pentru a deveni cetatean roman.nu am gasit nicaieri informatiile necesare, asa ca orice raspuns ne-ar fi de mare ajutor.

multumim mult.

gabby

sorin
26.08.2005, 02:17
Este pentru prima data cand pe acest forum cineva se intereseaza despre cum un cetatean american poate aplica pentru a deveni cetatean roman, ceea ce este un semn bun dealtfel smileys/smiley1.gif

Sotul tau este american, sau roman-american, adica de origine romana?

gabby2005
26.08.2005, 02:24
sotul meu este american , nascut aici.smileys/smiley1.gif

stim ca este mai neobisnuit dar, lui ii place mult mai mult romania decat statele unite....smileys/smiley1.gifsi dorim foarte mult sa ne intoarcem.....

sorin
26.08.2005, 03:10
Iata aici legea desprecetatenia romana:
------------------------------------------------------------ ------------------------

Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane
Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane
(publicata in Monitorul Oficial nr. 98 din 6 martie 2000)

CAPITOLUL I
Dispozitii generale
Art. 1.
Cetatenia romana este legatura si apartenenta unei persoane fizice la statul roman.
Cetatenii romani sunt egali in fata legii; numai ei vor fi admisi in functiile publice civile si militare.
Cetatenii Romaniei se bucura de protectia statului roman.

Art. 2.
Modurile de dobandire si de pierdere a cetateniei romane sunt cele prevazute in prezenta lege.

Art. 3.
Incheierea, declararea nulitatii, anularea sau desfacerea casatoriei intre un cetatean roman si un strain nu produce efecte asupra cetateniei sotilor.

CAPITOLUL II
Dobandirea cetateniei romane
Art. 4.
Cetatenia romana se dobandeste prin:
a) nastere;
b) adoptie;
c) acordare la cerere.

A. Prin nastere

Art. 5.
Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.

B. Prin adoptie

Art. 6.
Cetatenia romana se dobandeste de catre copilul cetatean strain sau fara cetatenie prin adoptie, daca adoptatorii sunt cetateni romani, iar adoptatul nu a implinit varsta de 18 ani.
In cazul in care numai unul dintre adoptatori este cetatean roman, cetatenia adoptat<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

gabby2005
26.08.2005, 03:28
multumesc mult sorin.noi am citit legea cu ceva timp in urma....ma interesa ce acte, formulare etc ar trebui completate odata ajunsi in romania....este la fel ca in statele unite pt AOS? asta nu stiam noi...primii pasi care ar trebui facuti odata ajunsi in tara...unde ar trebui sa mergem....etc....

multumesc!

sorin
26.08.2005, 03:43
Pentru informatii suplimentare contacteaza Ministerul Roman al Justitiei. Lista cu toate ministerele, inclusive cel susmentionat o gasesti aici:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/despre_romania.asp?id=6 (http://www.romanian-portal.com/us/ro/despre_romania.asp?id=66) 6

Bafta!

gabby2005
26.08.2005, 11:05
multumesc mult sorin