PDA

Arată versiune întreagă : Acolo

calin
26.04.2010, 11:23
Niciodata cheia nu-si gaseste locasul. Ma gandeam ca usa casei imi e un dusman nedeclarat. Caut cu insistenta felul in care as putea sa ajung in camera mea. Mi-e teama ca inainte de a ajunge acolo mai trebuie sa fac ceva. Intotdeauna mai este ceva de facut: o vorba, un sentiment, un ban… Toate mi se ingramadesc cu nerusinare in minte. Intind palma sufletului catre Univers si mi se ofera iubire!
In hol intotdeauna e liniste si intuneric. Trec dincolo, izbesc cu finete cuierul, dau iama intre cratite, imi hranesc partea nejustificata a trupului si revin la dorinta cea mai mare a clipei : camera mea! Acolo gasesc singuratatea si linistea, tacerea si iubirea, sansa viselor sau a dorintelor neimplinite.
Patul meu riposteaza prin arcurile iesite, prin greva facuta de atata timp pentru gasirea unui partener de folosinta! Ca de obicei , negocierile pentru timpul implinirii imi reusesc si ma asez peste ostilitatea sa, (a patului) cu resemnare.
Inchid ochii si ma feresc cu inversunare de ganduri. E intuneric si totusi atat de multa lumina!
Adorm.’’ Portile’’ casei prind viata si-mi spun ca sunt intarziat! Comunicarea are legile ei. Dorm, visez, aleg, astept cu inima in dreptul gurii ca cineva sa loveasca usa prin binecunoscutul semnal tropait! Nimic ! Ma intreb daca EU sau sufletul meu este nerabdator?!
Adorm din nou si caut sa creez pe ecranul mintii regii, iubiri, vorbe, intelegere…dar nu gasesc decat nehotararea si monstruletii esecurilor!
Ceasul ticaie, eu nu stiu ce fac, viata mormaie, totul traieste altfel pentruca e noapte.
Deschid cu timidate un ochi, ordon o clipa de lumina si implinire, imi adancesc cu credinta mainile sufletului in desaga vietii si arunc cu hotarare ceasul pe geam!
E dimineata iar! Cred, iubesc, doresc si astept cu nerabdare tropaitul pe usa sufletului meu!
“ Asteapta, fii ceea ce vrei sa fii, nu renunta! Iubirea nu are clipe, asteptari, esecuri! Are doar: ACUM ! “
Ma bucur de sansa acordata de Maria Sa Universul si redeschid golfurile unui nou inceput: CLIPA!