PDA

Arată versiune întreagă : job in Londra

oanaonofrei
15.04.2010, 03:24
Buna tuturor,
Sunt din Romania si recent am primit o oferta de job in Tufell Park London, momentan lucrez in Bucuresti, dar ma gandesc serios sa accept oferta...problema mea este ca nu am fost niciodata in Anglia iar persoanele pe care le-am intrebat mi-au spus ca Londra este un oras foarte scump pentru un roman sa locuiasca acolo! As vrea sa stiu parerea unui roman care este traieste deja in Anglia.
PS: Jobul este pe termen nelimitat, ofera suport pentru mutare si plata chiriei pe cel putin 3 luni...

Multumesc!

terran
17.05.2010, 15:21
Salut ! Am stat eu in Londra 2 saptamani acum 2 luni.
Este un oras scump. Insa daca ai unde sa stai si un job cat de cat platit, te poti instala acolo.
Sunt niste mega-supermarketuri ( nu le stiu numele ) unde gasesti tot ce vrei in materie de mancare. Preturi foarte bune si mancaruri foarte gustoate ( casoleta cu creveri- 1 lira si ceva, pui - 2 lire tot ce vrei...pizzza etc ).
Orasul este foarte frumos, curat, lume multa, sociabila, fete frumoase.
Merita sa te duci daca ai ceva sigur.

elliane
18.05.2010, 11:08
PS: Jobul este pe termen nelimitat, ofera suport pentru mutare si plata chiriei pe cel putin 3 luni...

Multumesc!Cu o astfel de oferta mai stai pe ginduri:thinking:
Mai este un stat in Europa unde se fac contracte de munca pe termen nelimitat?Fugi repede sa nu se razgindeasca angajatorul.
Succes!

Eva
25.09.2010, 03:06
bonjour,
de cativa ani ma gandesc sa plec din romania dar de fiecare data un sentiment de frica ma incearca si ma opreste sa fac pasul asta. pe de alta parte este si motivat acest sentiment, pentru ca observ ca ofertele de munca se limiteaza la ofertele muncii necalificate sau direct la meserii ca doctori.... deci trebuie sa fi invatat cu greul, in toata puterea cuvantului, sau sa fi un as intr-o meserie ce se cauta pe piata britanica de forta de munca.
din pacate observ ca este de-a dreptul o aventura irationala sa pleci printr-o companie din romania care, dupa parerea mea functioneaza pe principiul loteriei (unul castiga dar foarte multi pierd).
nu stiu daa voi reusi vreodata sa evadez de aici dar mi-ar placea sa stiu de unde au inceput romanii care acum au in marea britanie, intr-adevar un job frumos si cand spun asta nu ma refer la cameriste, ospatarite, macelari, muncitori in constructii, s.a.m.d.)
merci pentru eventualele raspunsuri ;)

elliane
25.09.2010, 14:14
intr-adevar un job frumos si cand spun asta nu ma refer la cameriste, ospatarite, macelari, muncitori in constructii, s.a.m.d.)
merci pentru eventualele raspunsuri ;)Un "job" frumos,este acela pe care-ti place sa-l faci si care-ti asigura o viata demna de trait.
Categoriile enumerate mai sus de tine,sint toate meserii respectabile.Nici unul nu sta la biserica sa ceara pomana si-n mod sigur cistiga bani frumosi.
Daca nu esti obisnuita cu "greul" si nici medic nu esti,mai bine ramai unde esti.:thinking:

Eva
26.09.2010, 09:00
buna elliane,
in primul rand iti multumesc pentru raspunsul tau.
este adevarat ca meseriile enumerate de mine sunt.... oarecum respectabile, asa cum le-ai denumit tu, raportand acest termen de comparatie la cersetorii pe care i-ai enumerat imediat dupa.
numai ca eu ma refeream la meserii un pic mai intersante decat acestea, meserii de la care poti spera sa avansezi (vanzari-vanzatoare intr-un magazin pana ma mai acomodez cu mentalitatea si limba engleza, dupa care sa te muti ca sale consultant la vodafone, dupa care sa pleci la receptia unei cladiri ce inchiriaza spatii pentru diferite firme, sa incepi ca secretara sau mai stiu eu ce si sa avansezi in cadrul unei firme) ... in fine este un exemplu rapid ce mi-a venit acum in minte.
anyway, mersi pentru incurajari si succes in cariera ta!

encore
26.09.2010, 09:45
elliane, raspunsul tau si mai ales faza cu "ramii unde esti" e aiurea. fata nu s-a referit jignitor la categoriile alea, care s-o spunem pe-a dreapta sint joburi de tot kktul, si nu cred ca-i place nimanui asa un job (nu vorbesc aici de africani sau sri lankezi). Si nici tu nu cred ca te-ai mindri sa spui ca baiatul sau fata ta lucreaza macelar sau camerista, decit daca le fac part-time in timpul studiilor sau asa ceva, dar nu ca "meserie" de baza.

Eva acum nici ce vrei tu (vinzatoare, receptionista) nu o sa gasesti atita timp cit nu esti la fata locului. Ca ce chestie sa aduca pt. joburi din astea din strainatate? Daca nu esti intr-o specialitate cautata (ex. doctor), eu zic ca ai trei optiuni: (1) mergi singura in Anglia (sau unde vrei tu) si stai pe-acolo poate gasesti ceva la plezneala; sau (2) fa o specializare (de ex. facultatea de medicina ... :-) ) sau (3) lasa-te pe mina unei agentii din Romania, chiar daca e loterie. Trebuie sa-ti asumi un risc.

elliane
26.09.2010, 11:09
elliane, raspunsul tau si mai ales faza cu "ramii unde esti" e aiurea.

(1) mergi singura in Anglia (sau unde vrei tu) si stai pe-acolo poate gasesti ceva la plezneala;
Mi se pare mai aiurea sa "gasesti ceva la plesneala".
Diferenta de opinii.

Eva
27.09.2010, 12:02
Eva acum nici ce vrei tu (vinzatoare, receptionista) nu o sa gasesti atita timp cit nu esti la fata locului. Ca ce chestie sa aduca pt. joburi din astea din strainatate? Daca nu esti intr-o specialitate cautata (ex. doctor), eu zic ca ai trei optiuni: (1) mergi singura in Anglia (sau unde vrei tu) si stai pe-acolo poate gasesti ceva la plezneala; sau (2) fa o specializare (de ex. facultatea de medicina ... :-) ) sau (3) lasa-te pe mina unei agentii din Romania, chiar daca e loterie. Trebuie sa-ti asumi un risc.[/QUOTE]

Mersi mult pentru raspunsul tau, acum am gasit o companie care pare sa fie mai interesanta si mai serioasa, sper.
succes!

dianansc
06.01.2011, 08:14
Buna ziua tuturor,
as avea si eu o intrebare in privinta workpermit-ului. Eu nu mai sunt studenta insa doresc sa ajung in in Marea Britanie pentru a lucra acolo. Din Romania pot cere acest permis de munca numai in conditiile in care sunt student?
Mentionez ca nu este vorba despre o oferta primita de acolo, pur si simplu caut un job in domeniul hotelier (receptie, curatenie, etc) sau orice alt job la care pot aplica din Romania....
Nu stiu exact cum se procedeaza eu in acest moment lucrez in radio si pana acum nu m-a preocupat emigrarea insa conditiile financiare ma determina.
As aprecia mult o parere.
Multumesc foarte mult.
D

Raven
06.01.2011, 09:24
as avea si eu o intrebare in privinta workpermit-ului. Eu nu mai sunt studenta insa doresc sa ajung in in Marea Britanie pentru a lucra acolo. Din Romania pot cere acest permis de munca numai in conditiile in care sunt student?
Mentionez ca nu este vorba despre o oferta primita de acolo, pur si simplu caut un job in domeniul hotelier (receptie, curatenie, etc) sau orice alt job la care pot aplica din Romania....
Citeste tot de aici (v. links din stanga paginii): Living and Working in the UK for Bulgarian and Romanian nationals (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/)

Aplicarea pt. job se poate face de oriunde din lume. Nu este acelasi lucru cu aplicarea pt. permis de lucru.

Pt. permisul de lucru poate aplica numai angajatorul (compania care ti-a acceptat aplicatia pt. job si ti-a facut oferta de lucru):

"There are two stages to applying for work authorisation. Your employer must apply for a work permit, unless it is in one of the categories listed in the Can I live and work in the UK (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/liveworkuk/) section that do not need a work permit. Once your employer has applied for the work permit and it has been approved, we will send you a letter of approval. When you have received this letter, you must apply for an accession worker card (see below)."
(Applying for Work Permit: Bulgarian and Romanian nationals) (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying)

Immo
18.01.2011, 11:19
Am trait 9ani in Londra pana m-am mutat de curand inapoi in Germania..Deci nu stiu exact ce si cum doresti sa faci dar majoritatea celor ce au depus acter pentru acel Work Permit - Blue Card mai exact este cam la fel.. Trebuie sa ai un loc de munca pentru cel putin 12luni continuu si fara vacanta mai mult de 30zile continuu. Ca student este un pic mai complicat dar se poate daca doresti sa stai acolo cativa ani buni, genul 4-5ani..Multe persoane s=au dus acolo prin amici, familie etc si este mult mai usor.. daca nu si singur merge atata timp cat ai buzunarul plin sa te tii pana gasesti de munca. Daca pleci cu munca direct din Romania si mai frumos ;)
Dar munca la pleznela nu se gaseste si economia in UK este mai mult sau mai putin la pamant.. foarte multi pleaca in afara Londrei pentru loc de munca :D

Melina
18.01.2011, 13:00
Am trait 9ani in Londra pana m-am mutat de curand inapoi in Germania..
Dar munca la pleznela nu se gaseste si economia in UK este mai mult sau mai putin la pamant.. foarte multi pleaca in afara Londrei pentru loc de munca :D
Eu cred ca la plesneala nu gasesti nicaieri usor la ora actuala si mai depinde si ce cauti , insa in general vorbind mai multe sanse sunt in sau pe linga orasele mari .Sa inteleg ca ai regasit economia Germaniei mai imbucuratoare ?! am inteles ca simt ca ii trage in jos apartenenta EU, cu toate astea ei sustin ca le merge bine .

pampadur
03.02.2011, 07:06
Buna tuturor!
Poate ca nu am cautat suficient prin forum dar vreau sa intreb cum e cu echivalarea studiilor universitare in UK.Eu personal m-am gandit sa fac acolo un master dar nu stiu pasii.Sunt in domeniul Psihologiei.As face Psihologie Clinica mater in UK. Insa ,pana una alta nu stiu cum sa o incep .Ce Universitati echivaleaza diplomele ,cat costa etc + ce as putea eu lucra in domeniul psiho pana una alta acolo?Si mai ales in ce zona merita sa traiesti,avand in vedere ca Londra e foarte scumpa.Orice info ar fi binevenit.
Trebuie sa spun ca pana acum nu am fost in UK.

romani-strainatate.com
06.08.2011, 10:27
Londra ca dealtfel Anglia (sau sa ma exprim corect: Regatul Unit) nu mai este ce a fost. Viata s-a scumpit rau de tot aici. Nu recomand Londra, desi e plina de romani.
Vorbeste cu mai multi romani din Londra pe http://www.romani-strainatate.com si cerere si lor parerea

sorin
06.08.2011, 10:38
Londra ca dealtfel Anglia (sau sa ma exprim corect: Regatul Unit) nu mai este ce a fost. Viata s-a scumpit rau de tot aici. Nu recomand Londra, desi e plina de romani.
Vorbeste cu mai multi romani din Londra pe http://www.romani-strainatate.com si cerere si lor parerea
ti-am trimis si un pm. citeste te rog regulamentul de functionare a forumului inainte de a mai scrie aici. ai incalcat deja regulamentul la cateva capitole, pe care momentan le trec cu vederea avand in vedere ca este vorba despre un site pentru romanii din diaspora. ce nu pot tolera insa, indiferent de cine este vorba, este SPAMUL, adica mesaje de reclama repetata, pe multiple topice si sectiuni ale forumului. va trebui sa-ti schimbi si numele de forum, pentru ca nu se accepta nume sub forma de adresa web, pe care o ai deja la semnatura. trimite-mi pm cu un alt nume si ti-l voi schimba.
multumesc pentru intelegere!