PDA

Arată versiune întreagă : Rugaciune

calin
14.04.2010, 06:02
Te rog DOAMNE !

Fa din neputinta putinta, te rog Doamne, fa din lacrimi har, Te rog Doamne fa din ceea ce nu am, bogatie!! Da-mi puterea de a intelege ceea ce e greu de inteles si iarta-ma daca nu pot sa adun in “buzunarul” sufletului meu toate durerile semenilor mei! Te rog Doamne ajuta-mi ca atunci cand pasi-mi ratacesc pe strada sa culeg priviri, sa culeg zambete, sa le spun tuturor ca singura sansa a sufletelor noastre este iubirea!
Iata ca sunt acolo, pe strada veche, aceea parfumata cu trecutul pasilor vostri! Mi-e drag de voi dar mi-e greu sa va spun ca plangeti!..
A… dupa o munca de o viata nu mai exist! Sunt doar tertipurile celor cu cefe late, sau este doar dorinta mea de a evada din SOCIAL?! Poti, TU, DOAMNE, care esti in trupurile, mintile, viata noastra, sa ne faci mai buni?
Ajuta-ma sa pot sa vad, sa uit, sa fiu acolo unde acesti ochi, care se-ndura sa citeasca aceste randuri, imi vor da puterea biruintei neasteptate!! Singuratatea poate ucide daca nu vrem sa vedem ca dincolo de ea …….suntem tot noi!
Da, mai priveste odata catre NOI muritorii si lasa-ne sa calcam pe umbrele Tale, pentruca, acolo, nu va fi un sacrilegiu ci doar o tamaduire!
Lasa-ne sa nu fim ceea ce suntem si invata-ne ceea ce am putea sa fim!!

christianT
14.04.2010, 20:47
Eu sunt un agnostic, dar apreciez spiritualitatea crestina, deci si topicul tau. Iti scris mai jos o binecunoscuta rugaciune aici in Canada dar si USA. E o rugaciune foarte celebra la Alcoolicii Anonimi, o o societate care te ajuta in problemele cu alcoolul.
Ea se numeste simplu:

The Serenity Prayer

God, grant me the serenity
To accept the things I cannot change;
The courage to change the things that I can;
And the wisdom to know the difference.

calin
16.04.2010, 06:38
Apreciez interventia ta chiar daca are o originala hainuta din material ironic.
Multumesc !!

Calin

sorin
16.04.2010, 07:28
pentru a evita frictiunile (existente deja pe alte topice) intre cei care cred in mod diferit in religie, si pentru ca rugaciunile nu trebuie facute neaparat publice, inchid acest topic.