PDA

Arată versiune întreagă : Declaratia de Valoare - informatii utile

AriannaR
12.04.2010, 04:59
Servus,

Cu permisiunea moderatorilor acestui forum, pot sa ofer informatii utile, pentru cei interesati sa obtina declaratia de valoare. Proceduri pentru intocmirea dosarului (acte necesare, vize la Inspectoratul Scolar, Ministerul Educatiei si Cercetarii, apostilari, traduceri, supralegalizari, adeverinte de confirmare).

De asemenea, pentru personalul sanitar, pot oferii detalii privind adeverintele/certificatele de conformitate eliberate de Ministerul Sanatatii la Bucuresti.

Va multumesc, si va stau la dispozitie, atat pe forum cat si pe adresa personala de yahoo, eapostille@yahoo.com.

O zi buna va doresc,

Arianna

elliane
12.04.2010, 06:45
Servus,

Cu permisiunea moderatorilor acestui forum, pot sa ofer informatii utile, pentru cei interesati sa obtina declaratia de valoare. Proceduri pentru intocmirea dosarului (acte necesare, vize la Inspectoratul Scolar, Ministerul Educatiei si Cercetarii, apostilari, traduceri, supralegalizari, adeverinte de confirmare).

De asemenea, pentru personalul sanitar, pot oferii detalii privind adeverintele/certificatele de conformitate eliberate de Ministerul Sanatatii la Bucuresti.

Va multumesc, si va stau la dispozitie, atat pe forum cat si pe adresa personala de yahoo, eapostille@yahoo.com.

O zi buna va doresc,

AriannaOrice informatie care poate ajuta pe cei interesati,este bine venita,cu conditia sa nu fie la mijloc, spam.

AriannaR
12.04.2010, 07:04
Servus Elliane,

Nu intentionez sa fac spam, ci doar daca se pote sa fiu de ajutor; stiu cat de greu se obtin informatii si solutii corecte, privind aceste demersuri, de aceea pentru cei interesati am sa raspund corect, scurt si la obiect.

O zi frumoasa,
Arianna

elliane
12.04.2010, 07:11
Servus Elliane,

Nu intentionez sa fac spam, ci doar daca se pote sa fiu de ajutor; stiu cat de greu se obtin informatii si solutii corecte, privind aceste demersuri, de aceea pentru cei interesati am sa raspund corect, scurt si la obiect.

O zi frumoasa,
Arianna
O zi buna si tie.Atita timp cit respecti regulamentul forumului totul este in regula.Iti multumesc pentru disponibilitate.
Te rog sa verifici daca ai informatii in plus fata de ceea ce este aici.
http://www.constimisoara.esteri.it/Consolato_Timisoara/Menu/In_linea_con_utente/Modulistica/Dichiarazioni+di+valore.htm

sorin
12.04.2010, 07:35
pentru a fi mai clar, adresele si numerele de telefon sunt admise, dar nu se admite postarea de websiteuri comerciale sau personale cu intentie de reclama sau spam.
intentia de ajuta cu informatii utile este binevenita.

AriannaR
30.04.2010, 04:23
Servus,

Elliane, am verificat linkul trimis de tine, cu privire la declaratia de valoare; am sa incerc sa sintetizez mai simplu cateva informatii:

1. Exista doua consulate ale Italiei in Romania care elibereaza declaratia de valoare ( Bucuresti si Timisoara), fiecare din ele are un numar de judete arondate.

2. Programarile pentru obtinerea declaratiei de valoare se fac, pe fax la Timisoara iar la Bucuresti pe internet , pe adresa:

https://web.esteri.it/prenotaOnLine/login.aspx?cidsede=100030&returnUrl=/prenotaOnLine/

3. Dosarul poate fi depus la consulat si pe baza de procura, in acest caz insa este obligatoriu ca persoana care face procura de reprezentare sa aiba in Italia Certificat de inscriere la Anagrafe Acesta se va trimite in Romania , imputernicitului in copie serox, simpla).

4 Pentru cei care doresc sa se inscrie la universitate in Italia, dosarul se poate depune zilnic la Consulatul din Timisoara, sau in fiecare zi de miercuri a saptamanii, la Bucuresti.

5. Obligatoriu dosarul trebuie sa cuprinda adeverinta de confirmare, pentru fiecare titlu de studiu obtinut. Aceata se obtine de la secretariat (fie ca e vorba de liceu, universitate, gimnaziu) si trebuie sa cuprinda: antetul unitatii de invatamant, datele complete de identificare ale absolventului, perioada de scolarizare, media la absolvire,forma de invatamant, daca unitatea de invatamant este de stat sau privata, numar de acreditare.

6. Pentru cei care au deja obtinute diplomele, foile matricole, sau urmeaza sa le obtina de la secretariate; sa se verifice cu maxima atentie actul original, sa nu contina erori (lipsa nume, erori de redactare, medii lipsa); in acest caz actele vor trbuii musai preschimbate.

7. Mare atentie cand se fac traducerile, acestea nu trebuie sa contina antetul firmei, sa fie facute cu o acuratete deosebita.

Cam asta ar fi,

Arianna

Ps. Legat de valabilitatea apostilelor, este intradevar logic ca cele puse pe actele de studii atat originale, copii supralegalizate, traduceri legalizate, sa nu expire, cu toate astea in ultimul timp am inteles ca au fost anumite probleme; ramane sa mai studiez problema

elliane
30.04.2010, 11:08
Iti multumesc Arianna,in numele celor interesati.
Orice informatie in plus este binevenita.