PDA

Arată versiune întreagă : Locuinta fara servici?

vicentiu
10.04.2010, 03:03
Buna ziua spuneti mi si mie va rog daca pot sa inchiriez locuinta chiar daca momentan nu am servici.Va multumesc

tonita
10.04.2010, 04:27
Nu este interzis de legislatia in vigoare. Legea - Freizugigkeitsgesetz-permite asta cetatenilor EU. Trebuie doar sa gasesti o locuinta.
Daca stai mai mult de trei luni trebuie sa ai cu ce sa-ti întretii familia (daca vine cu tine) si asigurari medicale.

vicentiu
10.04.2010, 13:52
Eu vreau sa ma mut definitiv impreuna cu familia (sotia si 2 copii) .Ce inseamna asigurari medicale (ca si bani).Multumesc pt raspuns si orice sfat e binevenit.Si ar mai fi o problema imi inchiriaza cineva daca nu am sevicii adica eu ii platesc pe 3 luni dar este suficient?

tonita
10.04.2010, 16:17
Daca n-ai job sau daca te declari întreprinzator (firma) trebuie sa e asiguri privat. Daca ai job regulat, esti asigurat automat la stat cu 14-15% din salariul brut. Cred ca pentru o asigurare privata platesti intre 100-200€ .Poti obtine oferte pe internet exact pentru cazul tau. Poate o rogi pe sora ta sa-ti scoata câteva.
Sincer sa fiu eu nu ti-as închiria o locuinta fara garantia ca poti s-o si platesti. De obicei trebuie sa platesti o cautiune echivalenta cu chiria pe 2-3 luni înainte de a te muta.

vicentiu
12.04.2010, 03:33
Asta am spus si eu ca vreau sa platesc in avans pe 2-3 luni ( e bine si pt mine) alta garantie nu stiu .Ideea este ca o sa dureze ceva pana imi gasesc un job eu ,am inteles ca e mai usor pt femei .

encore
12.04.2010, 04:59
N-ai inteles. Cautiunea e un depozit, nu e echivalentul chiriei in avans. Chiria o platesti oricum luna de luna. Va fi greu sa-ti inchirieze cineva decent o locuinta decenta, eu cind m-am mutat in Germania acum citiva ani m-au descusut pe toate fetele pina sa aiba incredere in mine. In general se cam feresc.

vicentiu
12.04.2010, 06:39
Am inteles acum multumesc frumos.Sper sa am noroc

vicentiu
13.04.2010, 05:44
Am inteles acum multumesc frumos.Sper sa am noroc.Inca ceva,daca aeti idee eu vreau sa vin cu masina mea din Romania pt 2-3 luni .Ce taxe trebuie sa plataesc ca sa pot sa circul acolo cu ea in regula

encore
13.04.2010, 06:30
Cred ca 60 de zile nu platesti nimic / nu te intreaba nimeni de sanatate. De fapt nici pe durata mai lunga nu te intreaba nimeni de sanatate, dar daca chiar ajunge sa te controleze o sa-ti zica ca in 60 de zile ar fi trebuit s-o inregistrezi in DE. Oricum, ei nu au de unde sa stie cind ai intrat tu cu masina in De, asa ca in general poti sa stai cit vrei cu ea cu numere de Ro. Doar daca vecinii te raportateaza, adica vad o masina de Ro zi de zi parcata in fata casei, si li se scoala sa anunte politia.

Daca vrei sa o inmatriculezi in Ge nu costa mult (adica, nu exorbitant, vreau sa spun ..), aici vorbesc din auzite.

vicentiu
13.04.2010, 07:12
nu vreau sa o tin mai mult de 3 luni acolo dar sa nu mai dau bani si pe o masina deocamdata ca o sa fie chiria destul ,apropo sti cumva cu aproximatie cat este chiria la un apartament 3-4 camere.,banuiesc ca difera de oras dar cu aproximatie

encore
13.04.2010, 08:08
Toni42 si FidelKatzo traiesc in Germania intreaba-i pe ei. Eu intre timp m-am carat de acolo de 4 ani. Asi zice 3 camere 700-800 euro fara utilitati si intretinere si mai pune 30% pt. cheltuielile astea. Astea-s preturi de oras.

tonita
13.04.2010, 09:52
vicentiu, sora ta de 11 ani în Germania nu pare prea vorbareata;-) E foarte important sa te descurci în germana pentru ca nici angajatorul nici autoritatile nu au translator.
Chiriile depind de zona in care locuiesti si sunt pentru locuinte "normale" intre 5 si 20 Euro/mp in orase mai mari 10 euro e minimul, mai ieftine in Estul Germaniei. Acolo e insa si mai putin de lucru legal. Totul e relativ si depinde de multi factori.
Spune-ne cam ce poti sau vrei sa faci si in ce zona vrei sa mergi. Poate ar fi bine sa vii singur un timp ca sa vezi cum te descurci. Ce auzi de la unul sau altul nu se va aplica si in cazul tau. Desigur asta sa nu te opreasca sa te informezi foarte bine.

vicentiu
13.04.2010, 10:44
Vorbareata este:) si ea s a interesat saptamana asta pe la primarie .vreau sa ma mut langa ea in Pfortzaim ma intereseaza cat mai multe amanunte pt ca vin si cu familia sant constient ca nu o sa fie usor la inceput dar sant un tip ambitios si pana la urma aproape toti o luam de jos .iti multumesc ca ti ai facut timp sa mi raspunzi ,o zi buna.

FidelKatzo
13.04.2010, 13:16
probabil ca sora ta ti-a spus deja cat de greu este sa primesti o locuinta fara sa ai un loc de munca..cel mai simplu este sa urmareasca ziarele locale..si internetul este foarte folositor..

http://www.wg-gesucht.de/wohnungen-in-Pforzheim.105.2.0.2.html

http://www.immowelt.de/Immobilien/ImmoListe.aspx?GeoID=10808231000&EType=1&ESR=2&Sort=createdate+desc

elliane
13.04.2010, 14:53
Nu stiu exact cum este cu masinile in De,cred ca legile sint la fel in toata comunitatea Eu.
In Italia poti sa circuli cit vrei cu numere romanesti.Importanta este cartea verde.
Ba mai mult,multi romani rezidenti si-au inmatriculat masinile in Ro.
Succes Vicentiu.

vicentiu
14.04.2010, 03:14
Multumesc mult si mult noroc si voua