PDA

Arată versiune întreagă : Muzica simfonica si de camera intre 1650-1950

JulianM
02.04.2010, 18:38
BACH ...MOZART ...BEETHOVEN --- adică cei trei mari ... și multi, multi alții ...

("Nicht Bach, Meer !" - Beethoven ... Adică : "Nu pârâu, ocean trebuia să se numească".
Aşa a zis odată Beethoven referindu-se la Bach ...)

Beethoven - Pastorala - Simfonia 6 (Partea 5)

EM8RlCZP0KQ

Mozart - Concert pentru pian si orchestra nr. 23 (Partea a 2-a)

sBar6i9-2bo

Bach - Concert brandenburgic nr 5 (prima parte)

49IOKnhX0Sk

(Am ales mai sus 3 lucrări destul de reprezentative - doar nostalgia extremă prezentă în lucrarea mozartiana nu e deloc caracteristica genialului compozitor. Am ales-o pentru calitatea desăvârșită a lucrării - e greu să găsești ceva asemănător acestei părți secunde din Concertul nr. 23 pt pian în tot restul operei lui Mozart... Puține lucrări a compus el care sa o concureze pe aceasta la capitolul Nostalgie ... ba chiar Tristețe ...)

Incă 2 lucrări de-ale lui Bach

Sa2fBiG4BkI

H9V0Pr0aTi4

Deși nu-mi place sa fac ierarhii cu acești trei mari oameni - care contează pentru mine mai mult decât tot restul istoriei lumii la un loc - în fapte, sunete, imagini, cărți etc ... trebuie să spun că întotdeauna l-am simțit pe Beethoven ca "cel mai mare", apoi pe Mozart și apoi pe Bach ...

(Si când mă gândesc ca nici n-am pomenit de ceilalți ....)

Julian ________

:) :gift: :hands:

JulianM
03.04.2010, 09:56
Întrebat "cum s-a născut prima mișcare din al 3-lea concert al său pentru pian și orchestră" Rahmaninov a raspuns : "Prima mișcare s-a născut singură" ...

Pun aici link-ul către o în interpretare a lui Rahmaninov, chiar dacă se aude un zgomot de fond (înregistrarea e din 1939).

Alte interpretări destul de bunicele se pot găsi și pe Youtube (din păcate eu nu am văzut acolo unele "foarte bune" ... probabil ca se pot găsi ...totuși...)

oA0kXDMKiLg

:calcul:

christianT
03.04.2010, 10:28
Draja julian, mon cher ami,

Ca si tine, si eu sunt un mare amator de muzica clasica, pasiune ce am inceput s-o dezvolt acum mai bine de 25 de ani (eram student), de cand, primind cadou un pic-up Concert, am inceput sa ma initiez singur in minunata lume a muzicii clasice.
O prima obiectie, daca se poate.. sa intitulezi topicul simplu "Muzica clasica", care sa cuprinda bineinteles genuri ale muzicii clasice: simfonica, de camera, cum ai spus tu, dari si alte genuri: simfonii concertante, duouri de instrumente, opera, uverturi, lieduri, cantate...
Apoi sa amintim care au fost curentele de idei in muzica clasica: perioada baroca (pe care eu o ador, si am vazut ca si tu), perioada romantica, moderna.
Sa vorbim despre mari instrumentisti, despre mari sefi de orchestra, de mari voci care au rasunat sau rasuna pe scenele lumii!
Sa vorbim despre posturi de radio care emit numai muzica clasica...
Dumnezeule, ca avem multe de vorbit...
Acestea fiind spuse, am sa incep cu un exemplu putin cunoscut, sunt curios daca-l stii, pentru ca sunt convins ca multi nu au auzit de acest compozitor. Numele lui?

Heinrich Ignaz Franz von Biber, demn reprezentant al Barocului din muzica clasica, ce din pacate este putin cunoscut.
Pentru a va arata de ce, in viziunea mea, a fost un mare compozitor, ascultati mai jos un extras din Missa Salisburgensis (Sanctus & Benedictus).
De cate ori ascult acest fragment, parca vad cum portile Raiului se deschid.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Ignaz_Biber

ygdlXTug4C0

JulianM
03.04.2010, 10:57
Draja julian, mon cher ami,

Ca si tine, si eu sunt un mare amator de muzica clasica, pasiune ce am inceput s-o dezvolt acum mai bine de 25 de ani (eram student), de cand, primind cadou un pic-up Concert, am inceput sa ma initiez singur in minunata lume a muzicii clasice.
O prima obiectie, daca se poate.. sa intitulezi topicul simplu "Muzica clasica", care sa cuprinda bineinteles genuri ale muzicii clasice: simfonica, de camera, cum ai spus tu, dari si alte genuri: simfonii concertante, duouri de instrumente, opera, uverturi, lieduri, cantate...
Apoi sa amintim care au fost curentele de idei in muzica clasica: perioada baroca (pe care eu o ador, si am vazut ca si tu), perioada romantica, moderna.
Sa vorbim despre mari instrumentisti, despre mari sefi de orchestra, de mari voci care au rasunat sau rasuna pe scenele lumii!
Sa vorbim despre posturi de radio care emit numai muzica clasica...
Dumnezeule, ca avem multe de vorbit...
Acestea fiind spuse, am sa incep cu un exemplu putin cunoscut, sunt curios daca-l stii, pentru ca sunt convins ca multi nu au auzit de acest compozitor. Numele lui?

Heinrich Ignaz Franz von Biber, demn reprezentant al Barocului din muzica clasica, ce din pacate este putin cunoscut.
Pentru a va arata de ce, in viziunea mea, a fost un mare compozitor, ascultati mai jos un extras din Missa Salisburgensis (Sanctus & Benedictus).
De cate ori ascult acest fragment, parca vad cum portile Raiului se deschid.

Bonjour Christian !

Am pus titlul de mai sus tocmai pt a putea include aici și muzica barocă, romantică, programatică ... Gershwin ...etc (pana cam spre sfârșitul vieții lui Enescu).

Mi-aduc aminte că Iosif Sava (un om pe care l-am stimat enorm) folosea expresia asta: "muzică simfonică și de cameră" pe la începutul anilor 80, când încă nu aveam picup - apoi, din 85 am avut.

La radio și la TV, la seratele lui Iosif Sava, am început eu să ascult muzică clasica ...eram copil în clasele mici de gimnaziu...chiar mai mic. Fratele meu, cu 8 ani mai mare decât mine, asculta din când în când aceste serate.

Eu folosesc un soft minuscul, SCREAMER, cu sute de posturi radio (îl descarci de la Softpedia.com).
Favoritele le poți edita manual.
Iată doar câteva din posturile mele de radio prezente la favorite:

<Station title="Radio Swiss Classic" url="http://www.radioswissclassic.ch/">
<Source>http://stream-10.ssatr.ch:80/rsc/mp3</Source>
</Station>
<Station title="Classic FM (UK)" url="http://www.classicfm.com/">
<Source>http://mediasrv-the.musicradio.com/ClassicFM_Low?WMContentBitrate=40000</Source>
</Station>
<Station title="Classical Archives" url="http://www.classicalarchives.com/radio/">
<Source>mms://stream.classicalarchives.com/cma_radio_hifi</Source>
</Station>
<Station title="KlassikRadio" url="http://www.klassikradio.de">
<Source>http://str31.creacast.com:80/klassik1</Source>
</Station>
<Station title="Venice Classic Radio-Italy" url="http://www.veniceclassicradio.eu/">
<Source>http://66.90.104.245:8012</Source>
</Station>

(Radio Swiss Classic si Venice Classic Radio-Italy le ascult cel mai des)

Julian _____

christianT
04.04.2010, 18:52
Astazi am sa va prezint muzica lui Joseph Haydn, austriac, contemporan cu Mozart, considerat unul din cei mai prolifici compozitori ai perioadei clasice.
Si pentru ca mie-mi place mult trompeta ca instrument, prin rezonanta sunetului de neconfundat, dar si pentru ca-l consider pe americanul Wynton Marsalis unul din cei mai mari trompetisti la ora actuala, am ales ultima parte dintr-un concert pentru orchestra si trompeta.
Asadar Haydn, Concert pentru trompeta in interpretarea lui Marsalis. A se mentiona ca Wynton Marsalis este si un foarte bun jazzist!!

emUOjj5o4J0

JulianM
21.04.2010, 07:46
"Pictures at an Exibition" ("Bydlo"=partea a 7-a) - V.Gergiev, Filarmonica della Scala
(Aranjamentul orchestral făcut de Ravel - Mussorgsky o compusese pt pian. In total durează vreo 31 de minute)

rx6Eo6liyCg

O capodoperă a muzicii universale !!!

JulianM
22.06.2010, 20:00
Mult, mult optimism și plăcere în concertul nr. 9 pt pian și orchestră de Mozart (ma refer la părțile 1 și 3)

{Atenție, înregistrarea asta are sonorul foarte tare}

Mozart Piano Concerto No. 9 "Jeunehomme" in E flat major, K. 271 (1/3)

JXoaYOM8n94

Mozart Piano Concerto No. 9 "Jeunehomme" in E flat major, K. 271 (2/3)

AvMQ6gtP-64

Mozart Piano Concerto No. 9 "Jeunehomme" in E flat major, K. 271 (3/3)

RI0Hd2GsR30

{Dacă puteți încercați să citiți "Ion Creanga-Viata și Opera", de G. Călinescu, pe fondul muzical din acest concert ... mai ales fragmentele când Creangă este deja în bojdeuca lui în Ticău...}

JulianM
24.06.2010, 09:28
Beethoven - Violin Concerto in D major

(Regele concertelor pentru vioară)

Dacă vreți să le descărcați de pe Youtube descărcați de ex. un soft foarte mititel cum ar fi de ex: Free YouTube Downloader Converter (foarte, foarte simplu de utilizat) - le faceți mp3 cu același utilitar Free YouTube Downloader Converter, dar asta mai bine după ce le descarcați în format FLV (redabil cu FLV-Media Player - căutați la Softpedia.com),

Descărcați de la producător, de AICI (http://www.eusing.com/free_youtube_downloader/youtube_converter.htm).
Sunt și alte utilitare, dar asta e foarte simplu.

Concertul ăsta e în 5 părți aici fiindcă prima parte e foarte lungă (vreo 25 de minute) și e împărțit în 3.
Ulterior (după ce aveți mp3-urile) puteți tăia aplauzele și pauzele cu Audacity (sau alt soft).
Am ales interpretarea asta fiindcă este și foarte bună și înregistrarea e superbă.
Dar eu prefer interpretarea lui Menuhin ...

Prima parte din acest concert eu o numesc de 25 de ani "cel mai bun somnifer posibil !" ... Dacă aveți pb de somn ... încercați să aveți un CD player care să redea non-stop prima parte (încet) ...
Deși unii nu prea cred, Bismark avea dreptate : muzica lui Beethoven calmează nervii ! ... Discuția poate fi totuși mult mai lungă pe tema asta ... (dar pentru ca noi să avem aceste "medicamente" Beethoven a suferit îngrozitor ... enfin ...)

Tot cu Audacity puteți lipi cele 3 fragmente de aici ale primei părți.
Sau puteți lua din alte părți ... etc ...

Joshua Bell plays Beethoven (1/5) - prima parte

FNt6cYOCYs4

Joshua Bell plays Beethoven (2/5) - prima parte

T7mlCf1b1X0

Joshua Bell plays Beethoven (3/5) - prima parte

3hkvkbuctiU

Joshua Bell plays Beethoven (4/5) - a doua parte

biRBqmbIJaM

Joshua Bell plays Beethoven (5/5) - a treia parte

v1ytfIArGt4

JulianM
25.06.2010, 14:23
Si pentru ca mie-mi place mult trompeta ca instrument, prin rezonanta sunetului de neconfundat, dar si pentru ca-l consider pe americanul Wynton Marsalis unul din cei mai mari trompetisti la ora actuala, am ales ultima parte dintr-un concert pentru orchestra si trompeta.
Asadar Haydn, Concert pentru trompeta in interpretarea lui Marsalis. A se mentiona ca Wynton Marsalis este si un foarte bun jazzist!!
...

BACH - Badinerie (TRUMPET) - Maurice André

DgJpOwrF6Ow

JulianM
11.07.2010, 12:46
Asta e muzica de la începutul filmului A Clockwork Orange
(dar fără vocea personajului principal)
Henry Purcell (1659 - 1695) - Music for the Funeral March of Queen Mary II

YL4cFjmnQT8

Shostakovich - Waltz 2 from Jazz Suite (1938)
(muzica de la ultimul film al lui Kubrick - Eyes Wide Shut, 1999)

lnIsZcZZh6w

JulianM
16.07.2010, 19:36
Johann Pachelbel (baptized September 1, 1653 – buried March 9, 1706) was a German Baroque composer, organist and teacher, who brought the south German organ tradition to its peak. He composed a large body of sacred and secular music, and his contributions to the development of the chorale prelude and fugue have earned him a place among the most important composers of the middle Baroque era.

Superb!! Dumnezeule mare din din Ceruri, ce frumoasa compozitie muzicala. Incarnarea sonora a Gratiei Divine! Traiesti cu impresia ca inefabilul...Divinul... iti deschide Portile cerului. Si ce interpretare fara cusur.
Aceasta dedicatie muzicala este pentru qualia si familia ei. Sa fiti sanatosi cu totii.

8Af372EQLck

Pachelbel's canon in D Major

6wpPk8qk3uQ

Johann Pachelbel - Canon for Two Ocarinas

U4oBWmrbo1A

{Bach încă nu se născuse când a fost compus acest Canon ! ... }

christianT
16.07.2010, 20:40
Ma bucura mult Juliane cand vad si pe altii cu dragoste de muzica clasica.
Muzica clasica am descoperit-o in studentie, singur, cu ajutorul unui picup si a Electrecordului. Asa l-am descoperit pe Bach, divinul Bach, si perioada Baroca din muzica clasica.
Dar sa lasam muzica sa vorbeasca... de ce Bach e divin. Muzica din transcendent Juliane...ascultand-o, intelegi ca nu mai e nevoie de cuvinte, ca Divinul e dincolo de idei...

M_LLFfFXaUA

JulianM
17.07.2010, 08:27
Tarkovski - Zerkalo (The mirror - Final scene - Bach, St. John Passion)

GC9ciRNW6DU

Tarkovski - Zerkalo (The mirror - când Tarkovsky-copil, la 12 ani, ajunsese să locuiască cu mama lui și cu sora lui undeva într-o casă retrasă, din cauza războiului, și în acea casă - povestește T. mai târziu - erau o grămadă de cărți cu fotografii și reproduceri după opere de artă. Filmul are totuși ca "eroină principală" pe mama sa ... deși e greu să consideri acest film, această capodoperă, ca unul obişnuit, cu "eroi si eroine" ...)

Muzica: Pergolesi - "Quando corpus moritur" (din "Stabat Mater" - 1736)

_bw19Bh_fRw

Pergolesi - "Quando corpus moritur" & "Amen"
{Pergolesi a trăit doar 26 de ani ... 1710 – 1736}

KA4KIZ1YO_Q

JulianM
19.07.2010, 05:01
Joseph Haydn: Violin Concerto No. 4 in G Major, Part 1, Allegro moderato (1769)

aHCaOh0TxzE

Franz Joseph Haydn (31 March 1732 – May 31 1809), known as Joseph Haydn , was an Austrian composer, one of the most prolific and prominent composers of the classical period. He is often called the "Father of the Symphony" and "Father of the String Quartet" because of his important contributions to these genres. He was also instrumental in the development of the piano trio and in the evolution of sonata form.

A life-long resident of Austria, Haydn spent much of his career as a court musician for the wealthy Hungarian aristocratic Esterházy family on their remote estate. Isolated from other composers and trends in music until the later part of his long life, he was, as he put it, "forced to become original".
At the time of his death, he was one of the most celebrated composers in Europe.

Joseph Haydn was the brother of Michael Haydn, himself a highly regarded composer, and Johann Evangelist Haydn, a tenor. He was also a close friend of Wolfgang Amadeus Mozart and a teacher of Ludwig van Beethoven.

List of concertos by Joseph Haydn (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_concertos_by_Joseph_Haydn)

Joseph Haydn: Violin Concerto No. 4 in G Major, Part 2, Adagio

I4AUKlNooNY

Joseph Haydn: Violin Concerto No. 4 in G Major, Part 3, Allegro

vlHEgB3Er5M

PS
Reamintesc că în postarea de AICI (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=193903&postcount=8) am arătat una din metodele simple de a face fișiere mp3 de pe Youtube (e mai simplu să le descărcați în format video FLV și apoi le faceți mp3 - sau măcar e mai sigur ...)

Dacă întâmpinați ceva probleme la download apăsați pe STOP, ștergeți fișierul temporar deja creat (pe desktop, sau unde ați dat să se facă descărcarea) și dați din nou start.

Viteza de descărcare de pe Youtube e mică (văd că se stabilizează undeva pe la 50 KB/sec) dar e suficientă, zic eu ... (la un videoclip de vreo 5 minute sunt vreo 10 MB ... dar asta nu e o regulă, depinde și de calitatea videoclipului ... unul mai clar este evident mai mare ca dimensiune)

JulianM
26.07.2010, 09:22
M.Rostropovich - Haydn - Cello Concerto No.2 in D, 1st mov. - Allegro moderato

IngF3Kq6vvg

M.Rostropovich - Haydn - Cello Concerto No.2 in D, 2nd mov. - Adagio

n_R9cRcrpZc

M.Rostropovich - Haydn - Cello Concerto No.2 in D, 3rd mov. - Rondo (Allegro)

NOcOOoqI290

christianT
27.07.2010, 18:47
Era pacat, mare pacat, sa lipseasca compozitia muzicala de mai jos din acest topic.

qTqchZPPB10

Felicity
27.07.2010, 19:55
voua se pare ca va pot incredinta una din TOP-favoritele mele...

0MYzkBiJn5Y

JulianM
29.07.2010, 08:12
Johann Nepomuk Hummel

Johann Nepomuk Hummel or Jan Nepomuk Hummel (November 14, 1778 – October 17, 1837) was an Austrian composer and virtuoso pianist. His music reflects the transition from the Classical to the Romantic musical era.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f1/JNHummel_2.jpg/220px-JNHummel_2.jpg

Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Nepomuk_Hummel)

Hummel Piano Concerto 5 in A-Flat, OP. 113, (1/3)

BuO1gPmVDGI

Hummel Piano Concerto 5 in A-Flat, OP. 113, (2/3)

2VSZ2aYiGaU

Hummel Piano Concerto 5 in A-Flat, OP. 113, (2/3)

W_pxFaZt0jE

christianT
30.07.2010, 20:16
Un filosof german spunea candva ca viatza fara muzica ar fi o greseala. Concertul numarul 1 pentru pian si orchestra de Ceaikovsk,i prin frumusetea lui atat de profunda, e dincolo de orice cuvinte. iti place Juliane? La pian e legendare Martha Argerich. Sunt convins ca da..

JbsvPMbC55A

JulianM
01.08.2010, 09:04
Antonio Vivaldi: Le quattro stagioni: La Primavera
(1. Allegro - 2. Largo - 3. Allegro Pastorale)

RnwuF-MCRuo

Antonio Vivaldi: Le quattro stagioni: L'Estate
(1. Allegro non molto - 2. Adagio e piano - Presto e forte - 3. Presto)

KYfNaL9lODs

Antonio Vivaldi: Le quattro stagioni: L'Autunno
(1. Allegro - 2. Adagio molto - 3. Allegro)

zqx37cBz_no

Antonio Vivaldi: Le quattro stagioni: L'Inverno
(1. Allegro non molto - 2. Largo - 3. Allegro)

eH4oGJcCzdM

JulianM
02.08.2010, 07:03
George Enescu (n. 19 august 1881, Liveni, Botosani - d. 4 mai 1955, Paris)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/George_Enesco.jpg

Enesco ŕ l'époque du Počme roumain

În ziua de 6 februarie 1898 îsi face debutul în calitate de compozitor în cadrul Concertelor Colonne din Paris cu Suita simfonică Poema Română, op. 1. (Orchestra Colonne, dirijor Edouard Colonne).

Enescu a fost apoi invitat la Bucuresti pentru a-si dirija lucrarea. 1, 8, 15 martie 1898 se marcheaza debutul dirijoral.

George Enescu - Počme roumain, part1

31-LFKZb_Tg

George Enescu - Počme roumain, part2

uo9N5SFaOh8

George Enescu - Počme roumain, part3

_RVjbboVfWI

-----
{Fragmentul meu preferat este de la 6'40" la 9'40" din ce se găsește în primul fișier Youtube. Deși aveam discul din vara lui 1985 abia în anul 1993 am descoperit cu adevărat această mare lucrare enesciană... }

-----

Opus 1
Počme Roumain, Suite symphonique avec choeur

1. Un soir d'été, la veille d'une fęte. On entend par moment les cloches et le chant des prętres. - La nuit est venue. Clair de lune. On entend au loin les flűtes des bergers.

2. La lune se voile de nuages, le tonnerre gronde, l'orage éclate. - L'orage se calme. Réveil du matin. Chant du coq. Les cloches sonnent pour annoncer la fęte.

3. Le jour est venu. Rassemblement du peuple. - La danse commence. - Hymne national

.....

Composition : 1897
Dédicace : A la mémoire d'Elena Bibescu
Editeur : Ed. Enoch et Cie, 1899
Création/Premičre : Paris, 6 février 1898, Concerts Colonne dirigé par Edouard Colonne

A l'effectif de l'orchestre s'ajoute des cloches et un choeur (sans parole). C'est la premičre composition d'Enesco jouée ŕ Paris.

« J'avais essayé de mettre dans cette suite symphonique quelques uns de mes souvenirs d'enfance, transposés ou, si l'on préfčre, stylisés. C'était une évocation trčs lointaine : elle ressuscitait des images familičres du pays natale... Aujourd'hui encore, j'y retrouve l'odeur et les paysages de ma patrie... » Georges Enesco

.....
.....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/Enesco.jpg/220px-Enesco.jpg

Tombe de Georges Enesco - Cimetičre du Pčre Lachaise – Paris

PS
In afară de detaliile de AICI (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=193903&postcount=8) si de AICI (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=195556&postcount=14) pentru descărcarea în calculator sub forma mp3 a fișierelor de pe Youtube adaug că, ulterior, puteți prelucra fișierele mp3 (de ex. tăierea aplauzelor, a pauzelor prea lungi, amplificare, decupare fragmente ...etc) cu softul Audacity (vezi pe www.softpedia.com (http://www.softpedia.com)) care este deasemenea un soft Freeware ...

JulianM
02.08.2010, 07:58
Handel - 'Largo' (from opera "Xerxes")- The London Symphony Orchestra

rq1Iv3DkwVs

JulianM
13.08.2010, 10:22
Acum exact 19 ani "decretam" că cel mai frumos fragment din întreaga muzică clasică (!!) este cel cuprins între 6'50'' - 9'00'' pe acest fișier Youtube de mai jos, adică finalul părții a 2-a din Imperialul beethovenian (Concertul nr.5 - ultimul - pt pian și orchestră), concert pe care credeam că-l cunosc foarte bine încă din '85 ... dar nu era așa ...

Abia în lunile august-septembrie 1991 l-am descoperit cu adevărat ... (aveam încă din 1985 discul cu Sergiu Celibidache și Arturo Benedetti Michelangeli, o adevărată capodoperă de interpretare - puseseră și prețul de 44 de lei pe el - mi-aduc și acum aminte ! - dar în general discurile Electrecord erau 28 de lei. Doar cele din RDG aveau prețul de 50 de lei - aveam multe din astea inclusiv Menuhin interpretând Concertul lui Beethoven pt vioară ... Apropo, abia în noiembrie 2008 am aflat de la un doctor din Predeal că nu există/nu au existat discuri românești cu Menuhin interpretând acest concert !! ... enfin ... nu știu dacă asta are vreo legătură cu ce i-au făcut comuniștii lui Enescu, știut fiind că Menuhin a fost pupilul lui Enescu și ei erau fff buni prieteni, în ciuda diferenței de vârstă ...).

.....

După ani și ani nu mai îmi permit să fac asemenea afirmații, fiindcă e greu de spus "care e cel mai frumos fragment de muzică", clasică sau alt gen de muzică.
Dar de câte ori reascult acest fragment parcă mă simt în septembrie 1991 !!! (Păcat că nu-mi pot trăi viața ascultând doar acest fragment și nefăcând nimic altceva ... Sau alt fragment, de ce nu ...
De multe ori am zis că aș putea trăi doar ascultând Arta Fugii a lui Bach și citind pe Don Quijote în engleza de la 1600, fiindcă sună superb ...
Însă trebuie să ai viitorul asigurat pt a te retrage definitiv ... enfin ...)

Beethoven 5th Piano Concerto, "Emperor", 2nd Mvmt.

qSeg69d3CQ8

O altă interpretare (aici fragmentul respectiv este între 6'47'' - 8'55'') - aici sunt în plus și imagini frumoase

45rmSAMo_Ig

Celelalte 2 părți sunt pe Youtube în multe interpretări ...

-----

PS - Off-Topic (Ca să nu fac postare inutilă)
Pe topicele:

Fotografii din Franta - poze personale, poze care ne plac, "diverse" (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=17204)

Orase si regiuni in Franta (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=16828)

am mai pus vreo câteva poze cu mine în Franța ... (în postări care deja existau)
Nu sunt reușite - asta am și eu, deh ...
Restul sunt peisaje. Vă puteți pune acolo poze personale făcute în Franța (pe Topicul Fotografii din Franta - poze personale, poze care ne plac, "diverse") (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=17204)

christianT
13.08.2010, 21:34
Draga Julian,

Imi pare rau ca n-am avut sansa sa te cunosc, atunci cand ma aflam in Romania. Dar iata ca macar gratie acestui forum, pot interactiona emotional cu ideile tale despre muzica, cu cautarile tale, ce sunt si ale mele, in lumea minunata a muzicii clasice. Mi-a facut o deosebita placere sa citesc postarea ta de la Imperialul lui Beethoven. Absoluta frumusete acest concert.
Drept multumire, iti pun mai jos, una din cele mai frumoase compozitii muzicale auzite de mine, o descoperire din anii mei canadieni. Bineinteles ca e Bach, pe care eu il consider cel mai mare muzician care a trait vreodata pe planeta noastra. Sper sa-ti placa acest preludiu...

dZn_VBgkPNY

ModestMouse
16.08.2010, 16:47
jvkdeP8YIQ4&playnex

EmQBFLJAIcY&feature

JulianM
03.09.2010, 12:14
Printre cele mai frumoase concerte de orgă și orchestră am considerat întotdeauna cele 6 concerte opus 7 de Handel.

Chiar dacă am avut interpretări mai reușite de cele de mai jos pun totuși aici aceste exemple, iar pe Youtube se găsesc destule alte interpretări (deci e vorba de concertele opus 7 - câteva detalii AICI (http://en.wikipedia.org/wiki/Handel_organ_concertos_Op.7) ...
Eu, pe vremuri, până a avea CD-uri şi DVD-uri, ascultam după acel "dublu LP" - 2 discuri în aceeași copertă, 28 X 2 = 56 Lei, la orgă fiind Nicolae Licareţ ... cine-şi mai aduce aminte ştie şi cum arăta coperta, cred eu ...)

HANDEL - Organ Concerto Op.7 No. 1 - (1-2) (KARL RICHTER)

6Z0BpYU_aFc

HANDEL - Organ Concerto Op.7 No. 1 - (3-4) (KARL RICHTER)

U0pnzmQgdgs

--------------

Altă interpretare (plus diapozitive ...etc ... dar trebuie să "derulați" vreo 30 sec. pt a nu aștepta debutul...) aici:

G.F. Handel - Organ Concerto Opus 7, No 1 (1/2). (Marie-Claire Alain)

cVI9xLHL17Q

G.F. Handel - Organ Concerto Opus 7, No 1 (2/2). (Marie-Claire Alain)

Q-LEReK3YDY

JulianM
05.09.2010, 14:33
Beethoven - Moonlight Sonata - (Guitar: Laurindo Almeida)

Laurindo Almeida (September 2, 1917, Săo Paulo, Brazil – July 26, 1995, Van Nuys, California) was a Brazilian guitarist.

irYNZS4x0c0

Beethoven - Moonlight Sonata (piano) - cu o legendă povestită pe ecran ...

ZbwJarFL1c8

Nu trebuie uitat totuși că :

The Piano Sonata No. 14 in C minor "Quasi una fantasia", op. 27, No. 2, by Ludwig van Beethoven, popularly known as the Moonlight Sonata (Mondscheinsonate, in German), was completed in 1801.

It is rumored to be dedicated to his pupil, 17-year-old Countess Giulietta Guicciardi (chiar asa a si fost), with whom Beethoven was, or had been, in love.
It is one of Beethoven's most popular sonatas.

The name "Moonlight" Sonata derives from an 1832 description of the first movement by music critic Ludwig Rellstab, who compared it to moonlight shining upon Lake Lucerne.

-----

Heinrich Friedrich Ludwig Rellstab (April 13, 1799–November 27, 1860) was a German poet and music critic. He was born and died in Berlin.

He is also known to have given Ludwig van Beethoven's opus 27 no. 2 sonata its famous but inaccurate nickname, Moonlight Sonata.

-----

Citiți cele 1+6+1 = 8 cărți scrise de Romain Rolland despre Beethoven - mie mi se par a fi și acum cele mai bune cărți despre Beethoven ... (eu le am pe toate de la Editura Muzicala a Uniunii Compozitorilor, acum 25 de ani le-am luat de prin anticariate...)

Se pare totuși că Romain Rolland nu a "ghicit" cine era "nemuritoarea iubită" ... enfin, încă se discută, dar se pare că nu era dintre cele "investigate" de R.R. ...

Dar nu știu nici dacă trebuie crezut până la capăt în regizorul filmului "Immortal Beloved" (Bernard Rose) ... Citiți AICI (http://en.wikipedia.org/wiki/Immortal_Beloved_%28film%29) pt detalii.

Regizorul pare mai pragmatic decât R.R. - și evident era mai bine informat decât R.R. - dar încă se discută ...
(Astea apropo de ultima carte, "Iubirile lui Beethoven")

christianT
14.09.2010, 20:53
Salut Juliane,

Pentru ca suntem la Beethoven hai sa-ti ofer o bijuterie de pe youtube. Este cred cea mai buna interpretare a Sonatei Furtunii, interpretata de un gigant al artei interpretarii pianului, german si el ca Beethoven. Poate ca numai un german putea sa atinga profunzimile muzicii lui Beethoven. Sa-mi spui daca-ti place.

http://www.youtube.com/watch?v=LfjD-DQ5REk

JulianM
15.09.2010, 05:41
Salut Juliane,

Pentru ca suntem la Beethoven hai sa-ti ofer o bijuterie de pe youtube. Este cred cea mai buna interpretare a Sonatei Furtunii, interpretata de un gigant al artei interpretarii pianului, german si el ca Beethoven. Poate ca numai un german putea sa atinga profunzimile muzicii lui Beethoven. Sa-mi spui daca-ti place.

http://www.youtube.com/watch?v=LfjD-DQ5REk

Of course I like it !!! ... So much ! ...

Mi-a făcut cadou o colegă de facultate o casetă cu Moonlight, Waldstein și Tempest (era în 1994) - cred că la Moonlight era deja a 10-a interpretare pe care o aveam (atunci ! - când nu era Youtube ...).
Tipa asta e de vreo 10 ani prin Texas, la Universitatea de-i zice "UNT" (ceva cu "North-Texas" ...) ... păcat că de 2 ani ne-am cam "răcit" ... nush ce i-a venit de a vrut să se "retragă" (ea e cu mânăstirile, cu astea - eu nu prea sunt "dus la biserică" ... enfin ...)

Kempff este very "sweet", e melancolic ...
Richter (care tot neamț este, după tată) este mai "încadrat în felul general de interpretare a sonatei"

bzfjammsOuE

Cât despre Waldstein ... (o rapidă căutare pe Youtube, pt prima parte)

hjWBweNBHIM

Un cadou pt tine Christian :

Hammerklavier (http://en.wikipedia.org/wiki/Piano_Sonata_No._29_%28Beethoven%29)

Sviatoslav Richter plays Beethoven "Hammerklavier" ("Marea sonată" - 1819) - p.3

jpY3iK6NbTM

christianT
15.09.2010, 19:37
Multumesc pentru cadou Juliane. Il ascult chiar in acest moment, este 19.30 si ascultand muzica lui Beethoven, am strania senzatie ca timpul se opreste si ca plonjez intr-o unica secunda. Sa fie asta Gratia Divina pe care o cunosti poate numai prin muzica??
Iti intorc cadoul onorat, si pentru asta l-am ales pe Bach.. Juliane, Bach nu a fost de pe lumea asta...el doar a fost trimis printre pamanteni pentru ca prin muzica lui, sa le arate adevarata cale spre Divin.
Bach... despre care insusi Beethoven spune: ''Nicht Bach, Meer sollte er heißen''. Adica '' Nu parau, ocean trebuia sa se numeasca''. Bach in germana insemnand parau.
Am ales din Bach, o compozitie care pe mine ma dizolva pur si simplu in emotii. Am ales violoncelul, minunat instrument cu un registru de sunet atat de grav si melancolic.
L-am ales pe Yo-Yo Ma, printre violoncelistii de top mondial.
Compozitia de mai jos a lui Bach e o descoperire canadiana, nu stiam de ea in Romania.
Acestea fiind spuse, primeste cadoul de mai jos Juliane. Eu il consider printre cele mai frumoase compozitii muzicale ''jamais composée'' in istoria umanitatii:

http://www.youtube.com/watch?v=dZn_VBgkPNY

JulianM
16.09.2010, 09:32
Multumesc pentru cadou Juliane. Il ascult chiar in acest moment, este 19.30 si ascultand muzica lui Beethoven, am strania senzatie ca timpul se opreste si ca plonjez intr-o unica secunda. Sa fie asta Gratia Divina pe care o cunosti poate numai prin muzica??
Iti intorc cadoul onorat, si pentru asta l-am ales pe Bach.. Juliane, Bach nu a fost de pe lumea asta...el doar a fost trimis printre pamanteni pentru ca prin muzica lui, sa le arate adevarata cale spre Divin.
Bach... despre care insusi Beethoven spune: ''Nicht Bach, Meer sollte er heißen''. Adica '' Nu parau, ocean trebuia sa se numeasca''. Bach in germana insemnand parau.
Am ales din Bach, o compozitie care pe mine ma dizolva pur si simplu in emotii. Am ales violoncelul, minunat instrument cu un registru de sunet atat de grav si melancolic.
L-am ales pe Yo-Yo Ma, printre violoncelistii de top mondial.
Compozitia de mai jos a lui Bach e o descoperire canadiana, nu stiam de ea in Romania.
Acestea fiind spuse, primeste cadoul de mai jos Juliane. Eu il consider printre cele mai frumoase compozitii muzicale ''jamais composée'' in istoria umanitatii:

http://www.youtube.com/watch?v=dZn_VBgkPNY

In postarea nr. 1 de pe acest topic scrisesem "Nicht Bach, Meer !" - atâta știam eu... Merci pt completare !

Tot Beethoven a zis ca "Bach este Dumnezeu !"

Am vrut și eu să-ți fac un cadou ... Aveam un fișier mp3 cu "Marea Fugă", la chitară, și trunchiasem mai demult (cu Audacity) un fragment din lucrare.
Acum mi-am zis să fac și eu un upload pe Youtube pt prima oară...

Am căutat repede vreo 17 poze (după niște calcule) pe Net cu Bach (sau care au legătură cu Bach), le-am pus în PowerPoint, am făcut o prezentare, apoi o captură cu Camtasia (ce-i drept în grabă, m-am temut sa nu iasă prea mare ... și acum imaginile se văd cam mici ... iar fișierul mp4 a ieșit de doar 5 MB. Altădată o să le fac mai mari )
Si aşa am postat și eu pt prima oară pe Youtube ...

Printre pozele din videoclip se află și coperta de la dublul-disc "Arta Fugii", pe care l-am avut eu de mult ... - cu Iosif Sava la orgă ...

Iată filmulețul (măcar muzica e divină !...)

Bach, BWV 565 - Toccata and Fugue in D minor - Great Fugue (truncated) - Guitar

ZJaHxf9ZTUU

Loniia
05.10.2010, 04:25
64KW04601ts&feature=related

Beethoven...

JulianM folosesti expresii graitoare la adresa marilor muzicieni,personal nu pot exprima frumusetea ori efectul ce-l da ascultarea pieselor care-ti mangaie nu doar auzul ci si fiinta.:)

christianT
10.01.2011, 16:50
Ceea ce este frumos, sublim, este dincolo de cuvinte.
Ascultati, nu va cer decat 15 minute de atentie, Uvertura din Tannhauser compozitie nemuritoare a lui R.Wagner. Singurul cuvant care-mi vine in minte ascultand muzica de mai jos este doar atat: Maiestos!!!

Partea I-a

hIz60xvpMXw

Partea a II-a

cQmd47uyA4U

JulianM
17.03.2011, 07:14
Prelude in C sharp minor, Op.3 No.2 (plays Ashkenazy)

BKYkssqyYkc

christianT
15.08.2011, 16:24
Unora le place Vivaldi...

http://www.youtube.com/watch?v=Bwfq-51b_Jw