PDA

Arată versiune întreagă : Despre copii

vicentiu
30.03.2010, 05:27
Buna ziua m am decis sa ma mut in Germania am o sora de 11 ani si chiar vreau sa fac pasul acesta impreuna cu sotia si cei 2 copii Ideea este ca nu stiu cum o sa se acomodeze copii am un baiat de 4 ani si o fata de 12 ei nu vorbesc germana .De aceea va rog sa mi spune ti daca ati avut experiente identice O sa ne mutam undeva langa Stuttgart.Cum fac cu scoala ,gradinita ?Va multumesc

tonita
30.03.2010, 09:54
vicentiu ai o sora in vârsta de 11 ani in Germania sau locuieste de 11 ani aici? E o diferenta destul de mare, care poate decide strategia si chiar acomodarea voastra.
Va fi si pentru copii greu... Va trebui sa aveti multa putere sa-i sprijiniti, fiind voi însiva într-o perioada grea de acomodare. O familie intacta si armonioasa are sanse mult mai mari sa traiasca bine dupa câtiva ani, decât una cu resurse materiale suficiente dar fara "7 ani de acasa"

In multe scoli copiii care nu se pot apara sunt supusi la mobbing. Probabil ca fata va trebui sa piarda un an dar nu e o problema; foarte multi copii repeta un an de scoala aici, fara a avea eticheta "repetent"
Pentru un loc la scoala sau gradinita trebuie sa te preocupi cu mult timp înainte...Copii de gradinita sunt testati si sunt programe speciale de invatare a limbii daca e nevoie. "La tara" lumea e in general ceva mai civilizata si-s mai putini "auslanderi".

Cred ca cel mai bine e sa lasi acum copiii la televizor, câteva ore pe zi, la programe germane KinderKanal (KiKa), de exemplu.

vicentiu
31.03.2010, 01:15
Buna ziua m am decis sa ma mut in Germania am o sora care locuieste acolo de 11 ani si chiar vreau sa fac pasul acesta impreuna cu sotia si cei 2 copii Ideea este ca nu stiu cum o sa se acomodeze copii am un baiat de 4 ani si o fata de 12 ei nu vorbesc germana .De aceea va rog sa mi spune ti daca ati avut experiente identice O sa ne mutam undeva langa Stuttgart.Cum fac cu scoala ,gradinita ?Va multumesc

vicentiu
31.03.2010, 01:22
Imi cer scuze pt greseala "am o sora care locuieste acolo de 11 ani" . Multumesc frumos pt raspuns .O sa tin cont de sfaturile tale.