PDA

Arată versiune întreagă : American National Hockey League (NHL) – 2009-2010

sorin
18.03.2010, 18:53
Pentru ca am vazut ca exista interes, am deschis acest topic pentru cei carora le place hocheiul pe gheata american.

In primul rand, voi da un link important, pentru cei care nu au posibilitatea sa vizioneze meciurile in direct (live) la televizor, dar o pot face pe internet. Acesta este:
http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=icehockey

Poate ar fi bine ca cei care participa la discutii, sa precizeze si care este echipa lor favorita. In ceea ce ma priveste, sunt fan Chicago Blackhawks (http://blackhawks.nhl.com/). Acestia au avut un parcurs foarte bun, pana in ultimele etape, cand au pierdut trei meciuri la rand, ceea ce constituie o surpriza. Sper sa-si revina urgent si sa castige conferinta de vest, desi au probleme mari cu apararea, dupa ce doi oameni de baza au fost accidentati in aceste ultime trei meciuri, (Campbell, cu coaste rupte de catre Ovechkin de la Washington Capitals (suspendat doar doua etape pentru asta) si Seabrook, dat cu capul de pereti de catre Wisniewski de la Anaheim Ducks (care a fost suspendat 8 etape).

Blackhawks joaca in seara asta la Los Angeles Kings si sper ca Pisoi sa-si roada mustatile dupa meciul asta.:d

christianT
18.03.2010, 19:05
Buna idee acest topic!

Cum era si normal, sunt fan al echipei Les Canadiens de Montreal:

http://canadiens.nhl.com/

Sambata jucam cu Maple Leafs din Toronto! Dupa 6 victorii consecutive, speram, de ce nu, a 7! Halack sa traiasca, ca e cel mai bun! Habsii mei au cunoscut probleme destul de mari in ultimii ani, au schimbat antrenorul, proprietarul, mai de curand directorul tehnic si-a dat demisia.
Asta pentru asteptarile sunt mari, intr-un oras care miroase a hockey la fiecare colt de strada.
Sa mai adaug ca pentru prima data, dupa actualele reguli, s-a jucat hockey chiar aici la Montreal de catre niste englezi studenti de la Universitatea McGill. pe la inceputul secolului XX. Hockeyul este deci un sport canadian prin nastere.

Pisoi
19.03.2010, 10:53
Ca sa se stie: Cel mai bun jucator de hockey din istoria LNH (asa se scrie in franceza) a fost Wayne Gretzky, canadian din Ontario, mai numit si The great one!

...numai cine nu e fan de hockey nu stie asta!

...fara discutie ca este si poate va ramane mult timp cel mai bun jucator ...nu numai din liga dar si din lume.

...pai cum pot sa-l uit? ...cine i-a dus pe KINGS in finala (unica) cu voi? :aplause:

...din pacate McSorley cu tampeniile pe care le-a facut in finala cu voi l-a frustrat pe The great one sa aduca raza de lumina si in US (LA) :-w

Sambata jucam cu Maple Leafs din Toronto! Dupa 6 victorii consecutive, speram, de ce nu, a 7!

...te mai indoiesti? :-/ ...pai Edmonton si Toronto au ajuns ciuca batailor din liga:pe:

christianT
21.03.2010, 14:18
De ce-mi era frica, nu am scapta. Buturuga mica a rasturnat carul mare..adica Toronto a castigat contra Montreal la lovituri, dupa prelungiri. Se incinge lupta pentru un loc de jucat in serii.

Pisoi
22.03.2010, 14:58
De ce-mi era frica, nu am scapta. Buturuga mica a rasturnat carul mare..adica Toronto a castigat contra Montreal la lovituri, dupa prelungiri. Se incinge lupta pentru un loc de jucat in serii.

christiane, las' ca stati bine deocamdata ...din pacate locul 5 e cam putred pentru ca sunt 3 echipe cu acelasi punctaj ...iar de la 5-9 sunt doar 4 puncte
...comparativ cu conferinta de vest unde Kings e pe 6 iar diferenta de puncte intre 6-9 e de 6

p.s "nesuferitii" aia din Chicago chipurile s-au instalat pe primul loc ...dar daca ramane asa si pica cu Detroit sau Colorado ...le-o trage indiferent care e :starsmile:

sorin
22.03.2010, 15:19
p.s "nesuferitii" aia din Chicago chipurile s-au instalat pe primul loc ...dar daca ramane asa si pica cu Detroit sau Colorado ...le-o trage indiferent care e :starsmile:
Stai usor, ca jucam maine cu Phoenix si astia sunt in mare vana, n-au mai pierdut de 9 meciuri, asa ca nu-s sigur ca vom castiga, chiar daca jucam acasa. Dupa cum vezi, Phoenix ne-a ajuns la puncte si i-au depasit pe "rechinii" de la San Jose. O sa fie meci tare de tot maine la Chicago. Sper sa-i mai tempereze pe coiotii aia, ca li s-a cam urcat la cap caldura aia de desert. :cool:

Pisoi
22.03.2010, 15:50
Stai usor, ca jucam maine cu Phoenix si astia sunt in mare vana, n-au mai pierdut de 9 meciuri, asa ca nu-s sigur ca vom castiga, chiar daca jucam acasa. Dupa cum vezi, Phoenix ne-a ajuns la puncte si i-au depasit pe "rechinii" de la San Jose. O sa fie meci tare de tot maine la Chicago. Sper sa-i mai tempereze pe coiotii aia, ca li s-a cam urcat la cap caldura aia de desert. :cool:
...lasand gluma la o parte nu intentionez sa ofensez pe nimeni (nesuferiti=rivali) ...ci doar sa va irit :d:
...Chicago are un an bun si e meritul lor ca au ajuns pe primele locuri :aplause: ...si nu mi-ar fi mirarea sa faca surprize:slap:
...pana la urma aia care nu e echipa ta favorita tot rivala sau "nesuferita" se numeste :lol:

sorin
22.03.2010, 16:17
...lasand gluma la o parte nu intentionez sa ofensez pe nimeni (nesuferiti=rivali) ...ci doar sa va irit :d:
Relax, am vazut ghilimelele de la la "nesuferiti" si imi dau seama cand e gluma. In materie de hochei, eu sunt cam incepator, ca abia anul trecut a inceput sa-mi placa mai tare, deoarece Blackhawks era cam singura echipa din Chicago care mai batea pe cineva, ca in rest, baschetul, baseball-ul, fotbalul american, au ajuns de rasul lumii. De atunci, incetul cu incetul mi-a intrat microbul cu hocheiul si am devenit destul de dependent de el. :d

Pisoi
22.03.2010, 18:31
... In materie de hochei, eu sunt cam incepator, ca abia anul trecut a inceput sa-mi placa mai tare, deoarece Blackhawks era cam singura echipa din Chicago care mai batea pe cineva, ....
...welcome to the club "bobocule" :hands: ...abia asteptam sa iasa careva pe "faleza" cu sportul asta ...chipurile "canadian" :-/ ...in care sa ne duelam in crose de "molid" si armura de "nisip" ...si far' sa ne scoatem "dintii" sau "maxilare" protejate de "amalgame" ...a la "visinata lui GNC" :d:

.....ca in rest, baschetul, baseball-ul, fotbalul american, au ajuns de rasul lumii. De atunci, incetul cu incetul mi-a intrat microbul cu hocheiul si am devenit destul de dependent de el. :d

...maestre! ...cum sunt sigur ca sti! ...ie totul business p-aici, si ie interese personale in administratia sporturilor profesioniste ...nu ca la al'a jiji:calcul: :punch:

VanDerGigi
22.03.2010, 19:44
Auzi ..da' de ce ne jucam noi cu ei, daca se joaca fiecare in tara lui inseamna ca ei au doar 4 echipe?

http://www.nhl.com/ice/standings.htm#?navid=nav-stn-main

Go Devils Go!!

http://i42.photobucket.com/albums/e321/claudiunj/yoji.gif

valeu unde-s de ex frunzele de artar tocmai pe 15 la fundul sacului.

kiddy
23.03.2010, 10:54
valeu unde-s de ex frunzele de artar tocmai pe 15 la fundul sacului.

Cam pe-acolo le place sa stea de vreo cateva sezoane, dar tare mi-i ca de la anu' o sa pofteasca si ei la un loc in play-off...

Cat despre ce mentiona sorin mai sus, vizavi de pedeapsa aplicata lui Ovechkin, se vede clar cam e guvernata liga...:-$

christianT
23.03.2010, 14:32
Scurt, sec, fara menajamente, Senatorii din Ottawa ne-au aratat ca mai avem inca mult pana sa fim siguri ca vom juca seriile...Canadienii mei au pierdut cu 2-0 la Ottawa. In schimb, in Jurnalul de Montreal de azi, se vorbea foarte frumos, la superlativ, de Kings! Am scris asta pentru ca stiu ca cineva de pe forum se va bucura.

Intrebare pentru fanii acestui topic:

Nu gasiti ca hockeyul este mai spectaculos decat soccerul? Ca hockeyul este mai dinamic, asta cu siguranta ca e adevarat.

Eu nu cred ca soccerul va putea vreodata sa detroneze hockeyul in USA si Canada.

Pisoi
23.03.2010, 18:42
Auzi ..da' de ce ne jucam noi cu ei, daca se joaca fiecare in tara lui inseamna ca ei au doar 4 echipe?

...maestre, sincer nu credeam ca esti "bagat" si in hockey ...dar ma bucur sa mai am/avem un "rival" de nadejde:calcul:

....valeu unde-s de ex frunzele de artar tocmai pe 15 la fundul sacului.
...s-avem pardon:ideea: ...in total sunt 6 echipe mai sus de granita de nord ...sa cred ca ai eliminat "coada de #15" ...Edmonton si Toronto :d:

p.s. ...la comentariu! ...fifi ...mi-ar fi placut sa fie p-aici:d

Scurt, sec, fara menajamente, Senatorii din Ottawa ne-au aratat ca mai avem inca mult pana sa fim siguri ca vom juca seriile...Canadienii mei au pierdut cu 2-0 la Ottawa. In schimb, in Jurnalul de Montreal de azi, se vorbea foarte frumos, la superlativ, de Kings! Am scris asta pentru ca stiu ca cineva de pe forum se va bucura.

...christiane, ...noi astia "de rand" nu putem decat sa ne bucuram daca "echipa locala" ...cu care suntem "infipti" ...prin "naturalizare" :thatsit: ...din pacate interesele de business ale celor care "trag sfori" ...ne afecteaza sufleteste ...pe noi astia care indragim ...nu numai hochei dar ....si orice alt sport /:)

Intrebare pentru fanii acestui topic:

Nu gasiti ca hockeyul este mai spectaculos decat soccerul? Ca hockeyul este mai dinamic, asta cu siguranta ca e adevarat.

Eu nu cred ca soccerul va putea vreodata sa detroneze hockeyul in USA si Canada.

...maestre christianT, ...dupa intrebarea ta, daca eram acum amandoi la "beraria lui Opium" ...mai ca ma batea gandul sa-ti "samponez carliontii" cu o bere "seaca" :starsmile:

sorin
24.03.2010, 15:24
Blackhawks au castigat aseara cu 2-0 si i-a mai temperat un pic pe aia din Phoenix, ca prea-si luasera viteza, revenind (pentru cat timp oare?) pe primul loc in conferinta de vest, cu un punct inaintea celor de San Jose. E incinsa tare treaba aici, in conferinta de vest la varful clasamentului, ca Chicago are 99 de puncte, San Jose 98 si Phoenix 97, orice fiind posibil.

VanDerGigi
24.03.2010, 16:36
...s-avem pardon:ideea: ...in total sunt 6 echipe mai sus de granita de nord ...sa cred ca ai eliminat "coada de #15" ...Edmonton si Toronto :d:

Scuzitele mele indreptate catre poporul canadian, pe Vancouver i-am omis, iar pe petrolisti pur si simplu nu i-am vazut. No, acu' din 30 ..ce mi-e 4 ce mi-e 6.

......din pacate interesele de business ale celor care "trag sfori" ...ne afecteaza sufleteste ...pe noi astia care indragim ...nu numai hochei dar ....si orice alt sport :)

Asa e.

Devilshii mei au urcat pe 2 dar tot sunt la 16 puncte de capitalisti. Nu-i nimic, hai baietii, mana pe lopa.. aia pe crosa si la treaba!

christianT
24.03.2010, 18:04
hai sa vin cu ceva nou pe acest topic! Chiar acuma, cand scriu acest topic, Tricolorii mei joaca cu Sabres din Buffalo! bai ce meci! Conducem cu 1-0 in prima repriza, dar noi stim ca asta nu inseamna aproape nimic, atat de dinamic e sportul asta, situatia se poate rasturna in doar 20 de secunde!
Go Habs go!!!!!!!!!!!!!!!!! Hai Kostitsyn, da-le o boaba la americanii astia, arata-le ca hockeyul e un sport canadian!!!!!!!!!!!!!

kiddy
24.03.2010, 20:24
Mah, da' bolovani mai sunt "les Canadiens" astia... Conduc tot meciul cu 2-0 contra Bufallo si o incaseaza in ultimele 3 minute. Cu Price in poarta, doar nu se asteptau sa castige contra lui Miller la tras la poarta in prelungiri. Hmm...

Bolovani cu carul... Dar si arbitrii cred ca au fost prea zelosi impotriva "canadienilor". :bull:

christianT
25.03.2010, 03:26
Mah, da' bolovani mai sunt "les Canadiens" astia... Conduc tot meciul cu 2-0 contra Bufallo si o incaseaza in ultimele 3 minute. Cu Price in poarta, doar nu se asteptau sa castige contra lui Miller la tras la poarta in prelungiri. Hmm...

Bolovani cu carul... Dar si arbitrii cred ca au fost prea zelosi impotriva "canadienilor". :bull:

Nici n-am dormit bine azi noapte. Imi venea sa sparg televizorul..Asta e.

Pisoi
25.03.2010, 13:52
...au luat-o pe coaja si ai mei ...dar tot au luat un punct la SO dupa egalare
...hai ca azi e zi plina ...11 meciuri :d:

St. Louis-KINGS
Columbus-Chicago
Montreal-Florida
New Jersey-N.Y. Rangers

...sa speram ca maine nu o sa avem 4 televizoare sparte /:)

christianT
25.03.2010, 14:32
Calice..de tabarnak de sacrament que ca me fait chier!!!!!! Cris de tabarnak de calice!!!!!!!!!!!!!
Mai sus sunt doar injuraturi in limba astora de aici, de altfel nevinovate, nu se compara cu cele din iubita noastra limba materna.
Asa am comentat azi dimineata cand m-am intalnit cu colegii meu despre esecul elevilor lui Jacques Martin, adica iubitii nostri hockeyisti din Montreal.
Tabarnak!!!!!!!

sorin
25.03.2010, 18:41
E seara umilintei pentru Blackhawks. Sunt condusi cu 6-1 dupa doua reprize, de Columbus, care e pe la subsolul clasamentului.
Huet e cam la furat cu portaria, el incasand primele 5 goluri. Dupa ce l-au scos pe Huet din poarta si l-au bagat pe Niemi s-a mai echilibrat treaba.
Sa vedem cate goluri mai incaseaza in ultima repriza. Dupa asa meci, Blackhawks nu merita sa termine pe primul loc in conferinta de vest.

christianT
26.03.2010, 14:42
Yes!!!!!! They do it! Aseara, dupa un meci palpitant, Tricolorii mei au reusit sa imblanzeasca Panterele din Florida, asa ca sa moara de necaz Romi din Florida!
Si am un mesaj pentru Claudiu din N.J.
Bai Claudiule, sambata vom juca cu echipa voastra de-si spune Devils New Jersey.
Transmite-le sa-si bage bine mintea intr-o cornitze, ca montrealezii mei au o arma secreta contra lor:
apa sfintzita si un sobor de preoti!

Go Habs go!!!!!

VanDerGigi
26.03.2010, 14:51
Si am un mesaj pentru Claudiu
Bai Claudiule, sambata vom juca cu echipa voastra de-si spune Devils New Jersey.Transmite-le sa-si bage bine mintea intr-o cornitze, ca montrealezii mei au o arma secreta contra lor:
apa sfintzita si un sobor de preoti!

Go Habs go!!!!!

Tabarnak! Calice de tabarnak de sacrament! Tabarnak de calice!!!

Je me souviens, les canadiens .. tabarnak, tabarnak!!! lol :cool:

christianT
26.03.2010, 14:59
Tabarnak! Calice de tabarnak de sacrament! Tabarnak de calice!!!

Je me souviens, les canadiens .. tabarnak, tabarnak!!! lol :cool:

M-ai facut sa rad Claudiule!!!!!!! Pe bune, si e prima data cand rad cu pofta pe ziua de azi. ia sa-mi pun eu d-un coniac frantzuzesc..il stii p-ala Raynal?? E un coniac V.S.O.P de-ti merge la suflet.
Cel mai bun sa castige sambata seara!
Voi stiati ca echipa mea, Canadienii din Montreal, este cea mai veche echipa din LNH? Pe bune, este o adevarata legenda... sa nu va mirati cand veti vedea chiar americani de pe la voi fani ai acestei echipe prestigioase.:music:

Ia uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Montreal_Canadiens

VanDerGigi
26.03.2010, 21:28
ia sa-mi pun eu d-un coniac frantzuzesc..il stii p-ala Raynal?? E un coniac V.S.O.P de-ti merge la suflet.
Cel mai bun sa castige sambata seara!
Voi stiati ca echipa mea, Canadienii din Montreal, este cea mai veche echipa din LNH? Pe bune, este o adevarata legenda... sa nu va mirati cand veti vedea chiar americani de pe la voi fani ai acestei echipe prestigioase.:music:

L-ai papat flambat? :) Nu cunosc moncher de coniac decat detalii technice de cand am trecut prin industrie, in rest toate cunostintele mele practice despre acest lichid sunt strans legate de o seara din adolescenta unde m-am imbatat din Napoleon la ziua cuiva si a doua zi urma sa merg la mare cu parintii. cam aia a fost portia mea de coniac pe toata viata :calcul:

se spune la sport ca echipa castigatoare nu se schimba asa ca eu nu schimb heineken.

Cei mai buni sa castige diseara indeed. Eu oricum glumesc pe aici, nu-mi pasa decat de ce fac dinamovistii mei Duminica cu Urziceni. Dar oricum se stie ca va bat devilshii mei de va scot hockeyul din cap. Apropo Petrolul tau e pe 5 in B1 la 4 puncte de locul 2 promovabil.

sorin
27.03.2010, 10:34
Maine seara ma duc la meci. Sper ca Blackhawks sa spele rusinea din meciul de la Columbus si sa-i bumbaceasca bine, pentru ca joaca tot cu ei, dar la Chicago.

sorin
01.04.2010, 20:16
Maine seara ma duc la meci. Sper ca Blackhawks sa spele rusinea din meciul de la Columbus si sa-i bumbaceasca bine, pentru ca joaca tot cu ei, dar la Chicago.
Din pacate, au jucat ca niste cizme si au pierdut atunci, facandu-mi seara mizerabila. Au mai pierdut apoi la St. Louis, revansandu-se cat de cat aseara, cand au castigat la Minnesota cu un 4-0 sec.

In alta ordine de idei:
VanDerJiji, here we come, adica maine seara, vineri 2 aprilie. Venim sa va batem la NJ, chiar daca si noi si voi deja suntem calificati in playoffs.:cool:

christianT, voi inca sunteti pe gheata subtire si mai aveti de lucru pana sa fiti siguri ca prindeti playoff-ul. Ce se intampla cu montrealezii tai? :-/

Pisoi, voi stati bine deocamdata, dar un trebuie sa faceti pasi gresiti.

Mai e un pic si se trage linia, intrandu-se apoi in fazele eliminatorii. Blackhawks ai mei, au jucat brici pana la Olimpiada, apoi au dat-o de gard, pierzand mai mult de 50% din meciuri. Noroc ca adunasera destule puncte pana atunci, fiind deja calificati in playoffs chiar daca ar pierde toate meciurile ramase.

Pisoi
02.04.2010, 11:28
Pisoi, voi stati bine deocamdata, dar un trebuie sa faceti pasi gresiti.

bai!! ce m-a uns meciul de aseara .... 8-3 cu Vancouver :sing: ...chiar ca ne trebuia o victorie de proportii :cool: ...si pe deasupra i-a cam ajutat si pe Chicago sa-si consolideze pozitia :hands:
...ce ma oftica pe mine e ca meciurile se dau pe zone cu echipa/le locale si nu-i pot sa urmaresc si evolutia rivalilor decat daca joaca meciuri directe cu ai mei :-w

...azi meci interesant Montreal la Phili unde 6 7 8 au 82 puncte:calcul:, dar si Chicago la NJ :d:

VanDerGigi
02.04.2010, 20:27
In alta ordine de idei:[/FONT]
VanDerJiji, here we come, adica maine seara, vineri 2 aprilie. Venim sa va batem la NJ, chiar daca si noi si voi deja suntem calificati in playoffs. Na ca au facut egal prietenesc in ultimele secunde dupa ce v-am condus tot meciul cu 1-0. Ce o fi cu Cristi de nu mai da pe aici dupa ce i-au batut devilshii mei cu 4-2 pe inventatorii hockey-ului chiar pe Bell centre? eu unu sper ca Cristi nu se ataca din asa ceva, ba din contra, cand va merge la DC isi va lua timp sa mearga sa vada un meci al primei clasate ca sa vada si el in sfarsit hockey adevarat :)

sorin
02.04.2010, 20:32
Na ca au facut egal prietenesc in ultimele secunde dupa ce v-am condus tot meciul cu 1-0.
Egal prietenesc dupa cele 3 reprize, da pana la urma v-am batut in prelungiri, mai bine zis la SO. Uff, meci greu, nu gluma, "dracusorii" sunt buni. Oricum, macar ati castigat si voi un punct.
Nu te supara frate, stii jocul ala, nu? :)

...azi meci interesant Montreal la Phili unde 6 7 8 au 82 puncte:calcul:, dar si Chicago la NJ :d:
Intr-adevar, a fost un meci foarte interesant. Chicago a egalat in ultima juma' de minut si apoi au castigat la SO.

VanDerGigi
02.04.2010, 20:47
Egal prietenesc dupa cele 3 reprize, da pana la urma v-am batut in prelungiri, mai bine zis la SO. Uff, meci greu, nu gluma, "dracusorii" sunt buni. Oricum, macar ati castigat si voi un punct.
Nu te supara frate, stii jocul ala, nu? :)

Intr-adevar, a fost un meci foarte interesant. Chicago a egalat in ultima juma' de minut si apoi au castigat la SO.

Ce jale, eu am urmarit pe computer nu la tv si i-am dat exit am crezut ca e gata. Ce jeleu frate, adica ce ma mir .. daca tin eu cu ei trebuie sa se alinieze stilului dinamovist sezonu' asta. Lasa ca la final facem prapad, la treaba baieti!

christianT
03.04.2010, 05:44
christianT, voi inca sunteti pe gheata subtire si mai aveti de lucru pana sa fiti siguri ca prindeti playoff-ul. Ce se intampla cu montrealezii tai? :-/

.

Am fost tare suparat sorine pe "canadezii" mei. Bai, dar tare suparat!! Au pierdut puncte nepermis de mult in 2 meciuri, in fapt n-au catigat nici macar unul. Aseara insa au castigat contra Philadephia cu 1-0, scor de soccer, si asta gratie in primul rand lui Halak, poate cel mai bun jucator de la Canadienii din MOntreal. In fine, sa vedem ce vor face in continuare. Nu a mai ramas mult pana la playoff.

sorin
12.04.2010, 19:03
Gata, s-a terminat sezonul normal. Incep jocurile din playoff. Iata programul:

Eastern Conference / Conferinta de est
Washington - Montreal
New Jersey - Philadelphia
Buffalo - Boston
Pittsburgh - Ottawa

Western Conference / Conferinta de vest
San Jose - Colorado
Chicago - Nashville
Vancouver- Los Angeles
Phoenix - Detroit

Meciurile incep pe 14 aprilie.

Succes tuturor forumistilor care au echipe favorite angrenate in aceste batalii finale.

christianT
12.04.2010, 19:24
Am castigat 10 $ la un pariu cu un coleg, un pariu facut cu 2 luni in urma.Am pariat pentru Monteal bineinteles. S-au calificat mai pe usa din dos, dar s-au calificat. Primele 2 meciuri la Washington. Meciuri de vis! Incepe joi.
Voi sorine si pisoi, voi stati bine pe conferinta voastra. Sa vedem.

Pisoi
13.04.2010, 16:07
...Voi sorine si pisoi, voi stati bine pe conferinta voastra. Sa vedem.

...sunt iar "calator" pe coasta de est ...si nu prea sunt la curent ...dar o sa revin curand pe "faleza" :d:

Pisoi
19.04.2010, 13:23
...cam ciudat inceput de NHL playoff :thinking:

...toate echipele care au jucat primele 2 meciuri in deplasare, incluzand LA si Montreal, au castigat cate un meci :d: ...iar neasteptat, respectiv NJ si Chicago, au pierdut cate un meci acasa :-/
...ceva comentarii??? :d

christianT
19.04.2010, 16:15
pisoi scump,
Meciurile astea sunt ca la loterie. Nici un meci nu e castigat din inceputul meciului. Uite, Capitals din Washington, ce echipa!! Au castigat conferinta de est, cea mai in forma echipa in acest moment dar Canadienii mei au reusit sa castige un meci in capitala tzarii tale. Ba, daca erau mai desptepti castigau si pe al doilea, au condus cu 4-1, nu uita. Dar ei-s cam fraieri de felul lor.
Sa vedem diseara, se vor juca 2 meciuri la Montreal!

Pisoi
19.04.2010, 16:46
pisoi scump,
Meciurile astea sunt ca la loterie. Nici un meci nu e castigat din inceputul meciului. Uite, Capitals din Washington, ce echipa!! Au castigat conferinta de est, cea mai in forma echipa in acest moment dar Canadienii mei au reusit sa castige un meci in capitala tzarii tale. Ba, daca erau mai desptepti castigau si pe al doilea, au condus cu 4-1, nu uita. Dar ei-s cam fraieri de felul lor.
Sa vedem diseara, se vor juca 2 meciuri la Montreal!

christiane, acum fo 2 zile am auzit la radio un comentariu al unui analist sportiv de exceptie (Tod Danaho), care mi s-a parut foarte realistic

...faptul ca o echipa sau alta a avut meciuri mai multe castigate in campionat si s-au clasat ...daca nu primii printre primele locuri, nu inseamna ca este/sunt cele mai bune la ora actuala ...in playoff
...o echipa poate claca oricand la final iar cele mediocre pot fi in forma de zile mari si pot deveni in final cele mai bune la ora actuala :ideea:
p.s. iti dau un exemplu care imi vine acum in minte ...de la baschet ...Boston care era cotata anul trecut printre favorite la titlu a clacat pe la sfarsitul campionatului lasand portita deschisa pt Lakers :d:

p.s.2 ...parca ziceai ca pe la sfarsitul lunii faci vizita la "capitalisti" ...vezi poate prinzi ultimul meci p-acolo

sorin
28.04.2010, 21:33
Incredibil dar adevarat!!! Incep aceasta postare prin a-l felicita pe christianT pentru calificarea “habs”-ilor lui, calificare care parea imposibila dupa ce Washington Capitals conduceau cu 3-1, reusind o intoarcere spectaculoasa, castigand 3 meciuri la rand si in final ajungand la un incredibil 4-3, dupa ce au prins playoff-ul la mustata!! Cred ca asta a fost cel mai spectaculos meci de pana acum.

Imi pare rau pentru Pisoi si VanDerGigi ca echipele lor, Los Angeles Kings, respectiv New Jersey Devils, au fost eliminate. De remarcat ca in conferinta de est, toate cele trei castigatoare ale diviziilor, au fost eliminate.

Iata echipele calificate in semifinale:
East
Montreal Canadiens
Philadelphia Flyers
Boston Bruins
Pittsburgh Penguins
West
San Jose Sharks
Chicago Blackhawks
Vancouver Canucks
Detroit Wings

Programarea semifinalelor:
East
Pittsburgh Penguins - Montreal Canadiens
Boston Bruins - Philadelphia Flyers

West
San Jose Sharks - Detroit Wings
Chicago Blackhawks - Vancouver Canucks

christianT
29.04.2010, 16:03
Da Sorine!!! They do it!!! Nici n-are rost sa intru in amanunte ce am trait aseara, mai ales ultimele 3 minute de infarct din finalul meciului, cand Washington ataca cu toata echipa, dupa ce-si schimbase si portarul pentru un atacant. Incredibil acest sport numit hockey, care, imi pare rau s-o spun pentru fanii soccerului, este cel mai dinamic, de angajament si mai spectaculos sport de echipa.
Azi dimineata am cumparat cafele pentru colegii mai apropiati mie. Am facut cinste, asa cum si ei au facut cinste la randul lor la toti din grupul meu. Incredibila serie de meciuri, unde Habsii mei au eliminat poate cea mai titrata formatie de hockey a momentului, Capitals din Washington.
Urmatorul adversar? Nimeni altul decat Pinguinii din Pittsburgh, unde patron e Mario Lemieux, unul din cei mai mari jucatori de hockey canadieni francezi (quebecosi). Este poate si cea mai iubita echipa americana aici in Montreal, asa ca va dati voi seama ce o sa fie.

Pisoi
29.04.2010, 17:29
Imi pare rau pentru Pisoi si VanDerGigi ca echipele lor, Los Angeles Kings, respectiv New Jersey Devils, au fost eliminate.

...iar eu ma bucur pentru ale voastre! :cool: ...in special pt habsii lui cristian care au reusit o performanta nesperata :aplause: ...chicago era de asteptat sa treaca de prima runda :v:
...n-am spart nici un TV pentru ca mai am o speranta la Lakers :d

...sorine, acum sa va vedem daca reusiti ce n-a reusit Kings ...si uite-asa sansele se maresc ca sa ramana cupa in US :d:

sorin
29.04.2010, 18:43
... sorine, acum sa va vedem daca reusiti ce n-a reusit Kings ...si uite-asa sansele se maresc ca sa ramana cupa in US :d:
Si eu sper ca-i vom bate, asa cum i-am mai batut. bine ca n-am picat cu Red Wings, ca astia-s nasii nostri, s-ar parea ca au un complex in fata astora :bull:
Sper sa-i bata "rechinii", ca apoi avem noi grija de ei. Mi-as dori o finala cu "habsii" lui Cristi, dar mai e cale lunga pana acolo. Deocamdata imi doresc sa trecem de Canucks, apoi mai vedem. Meciurile din playoff nu seamana deloc cu cele din campionatul normal si orice rezultat e posibil.

VanDerGigi
29.04.2010, 19:39
io ma mut dintr-o barca in alta dragi prieteni ca doar am de unde. merg cu zburatoru' din Philadelphia sa facem partie la Montreal daca tot ninge si in August. lol

sorin
01.05.2010, 19:02
Se spune ca cea mai mare rivalitate in hochei este intre Chicago si Vancouver.
Iata “incalzirea” inaintea primului meci dintre Blackhawks si Canucks:

6qBNukFUSPQ

si melodia "favorita" a Canucks-ilor:

m3cV688Fi-g

:d

kiddy
03.05.2010, 22:58
Si eu sper ca-i vom bate, asa cum i-am mai batut. bine ca n-am picat cu Red Wings, ca astia-s nasii nostri, s-ar parea ca au un complex in fata astora :bull:
Sper sa-i bata "rechinii", ca apoi avem noi grija de ei. Mi-as dori o finala cu "habsii" lui Cristi, dar mai e cale lunga pana acolo. Deocamdata imi doresc sa trecem de Canucks, apoi mai vedem. Meciurile din playoff nu seamana deloc cu cele din campionatul normal si orice rezultat e posibil.

Da sorine, vad ca ati reusit sa smulgeti un meci Canucksilor. Sa va vedem si la Vancouver de-acum...
Da, ar fi interesanta o finala cu Habsii (lui Cristi)... Ai avea curaj sa pariezi?
Adevarul e ca, atunci cand vine momentul "seriilor eliminatorii" (in traducere libera pe la "habsi" pe aici sau "play-off" pe la voi), nu mai stii ce sa intelegi din hockey-ul asta. Nu mai are nici o logica. Poate ca asta e si farmecul... Mai ales cand echipa ta favorita, care e lipsita de orice sanse din start, castiga. Vezi Canadien vs. Capitals. Nu stiu cati din voi (din Conferinta de Vest) au urmarit aceasta serie, dar pot sa va asigur de un lucru: la cele doua meciuri din a doua serie Canadien vs. Penguins (1:1 sic, la Pittsburgh), aveam impresia ca ma plictisesc. Si la toate celelalte meciuri, de altfel. N-a fost nimic mai intens decat meciurile dintre Washington si Montreal.

sorin
03.05.2010, 23:15
Da sorine, vad ca ati reusit sa smulgeti un meci Canucksilor. Sa va vedem si la Vancouver de-acum...
Mamaaa, ce meci!!!! Am fost cu niste prieteni sa vedem meciul la un bar si am venit ragusit. Canucksii au avut noroc ca au dat gol in 5-3, cand am avut 2 jucatori eliminati, dar dupa aia le-am scos hockey-ul din cap :d
Am hotarat sa vad si urmatoarele meciuri tot la bar, ca sunt mult mai intense trairile, e atmosfera, nu gluma.

Stiu ca ai mei joaca bine pe terenuri straine si sper sa-i batem iar in 6 meciuri. Sa vedem ce-o fi.
Go Blackhawks!!

P.S. kiddy, daca esti fan al canucksilor, sa-mi spui si nu mai manifest asa zgomotos. inclin sa cred ca totusi esti cu habsii, ca si christanT

Pisoi
04.05.2010, 16:30
Am hotarat sa vad si urmatoarele meciuri tot la bar, ca sunt mult mai intense trairile, e atmosfera, nu gluma.

...bag'seama ca nu vrei sa risti sa-ti "mutilezi" TV-urile de acasa :d:

...cum o fi la bar? :thinking:

...acum ca ai mei si ai lui gigi au fost eliminati ...ma dau cu indienii si cu habsii :d

p.s. apropo! cristiane, ai vizitat capitalistii? ...o sa fiu p-acolo saptamana viitoare:anounce:

christianT
04.05.2010, 16:44
.

p.s. apropo! cristiane, ai vizitat capitalistii? ...o sa fiu p-acolo saptamana viitoare:anounce:
Bai americanilor, aveti o capitala foarte frumoasa. Nu degeaba i s-a spus "Noua Roma". Sper sa fiu sanatos si sa mai ajung la Washington DC. E un loc magic si maret.
Si ca sa nu fiu off topic, in seara asta la Montreal Habsii mei se intalnesc in al III-lea meci cu Pinguinii din Pittsburgh. Mama ce meci ne astepata. Cu sange mult pe patine!

kiddy
04.05.2010, 18:11
P.S. kiddy, daca esti fan al canucksilor, sa-mi spui si nu mai manifest asa zgomotos. inclin sa cred ca totusi esti cu habsii, ca si christanT

Nu, nu sunt fan al canucksilor, decat atunci cand joaca contra altei echipe decat din Canada... :d

sorin
05.05.2010, 23:48
...bag'seama ca nu vrei sa risti sa-ti "mutilezi" TV-urile de acasa :d:

...cum o fi la bar? :thinking:
e ca lumea, ca e o atmosfera extraordinara, nu ca acasa cand vezi meciul de unul singur.

...acum ca ai mei si ai lui gigi au fost eliminati ...ma dau cu indienii si cu habsii :d
e bine ca te dai cu "indienii", poate va razbunam ;)

Habsii mei se intalnesc in al III-lea meci cu Pinguinii din Pittsburgh. Mama ce meci ne astepata. Cu sange mult pe patine!
s-ar parea ca voi va incalziti abia dupa ce sunteti condusi, asa ca nu-ti pierde speranta.

Nu, nu sunt fan al canucksilor, decat atunci cand joaca contra altei echipe decat din Canada... :d
si eu sunt fan Blackhawks, indiferent ca joaca impotriva echipelor din Canada, sau SUA.
Am batut canucksii la ei acasa in seara asta cu 5-2 si conducem cu 2-1 la meciuri. A fost un nou meci de vis, in care tehnica si maturitatea au invins viteza si setea oarba de razbunare a canucksilor, dupa ce i-am eliminat anul trecut din playoffs.
O noua seara fericita pentru mine. Vineri voi fi din nou pe baricade si sper sa ii mai batem o data la ei acasa, sa jucam mai relaxati meciul urmator de la Chicago :cool:

Pisoi
06.05.2010, 18:21
e ca lumea, ca e o atmosfera extraordinara, nu ca acasa cand vezi meciul de unul singur.
...fi mai explicit pe "felie" ...ca sa luam si noi ezemplu :ideea:

O noua seara fericita pentru mine.

...poate o sa se ajunga si la NHL(sau NBA) sa se joace ...juma' de an cam in fiecare zi ca la "sportul national" ...si sa "iesi" mai des .... :d

VanDerGigi
06.05.2010, 20:31
...fi mai explicit pe "felie" ...ca sa luam si noi ezemplu :ideea:

Pai e simplu.. bei o bere linistit si te bucuri alaturi de altii, de meci fara sa se uite nevasta urat cand deschizi o noua bere sau cand iti exprimi bucuria sau nemultumirea printr-o explozie de decibeli. Prin comparatie imagineaza-ti meciul vazut acasa..

......poate o sa se ajunga si la NHL(sau NBA) sa se joace ...juma' de an cam in fiecare zi ca la "sportul national" ...si sa "iesi" mai des .... :d

Parerea mea e ca mai rarut dar mai dragut si asta se aplica in orice. Imi pare rau ca nu pot sa tin si eu cu vreo echipa din orice sport pe aici asa cu tot sufletul, sa ma simt implicat .. sa merg la un meci intr-un bar unde sa fim toti la asentiment.
Imi aduc aminte de-un meci vazut intr-un bar ce mi-a ramas in minte, unul dintre ultimele vazute de mine intr-un bar de altfel .. juca Dinamo cu Spartak Moscova in cupa UEFA si ne dadusera aia numa' 4 in tur la ei, aka 4-0 vreau sa zic. Dinamo avea o echipa simpatica, bunicica, dar, ca intotdeauna parca fara dorinta, timida, saraca. Ne-au umplut aia sacu' la ei de parca nici n-am fost pe teren.
Asadar se juca returul si Dinamo i-a tocat pe rusi tot fuckin' meciul de parca era un alt film, alte echipe. Ce a fost la ei se intrampla la noi dar in sens opus. Putin dupa pauza conducea Dinamo cu 3-0 si ataca in disperare, barul era plin de oameni si oameni.. unii cunoscuti, stelisti marea majoritate, etc. Absolut toata lumea era concentrata la maxim si in ultimele minute Dinamo a ratat 2 mari ocazii , prin nu mai stiu cine, prima, si a doua prin min' 87 Pulhac singur cu portarul din unghi. La faza imediat urmatoare ... Spartak au obtinut un penalty rusinos si in mare parte gratuit. S-a facut 3-1 si orice vis era spulberat .. atunci toti, dar toti stelistii erau tristi, un prieten stelist a dat cu halba de pamant si striga ca nu se poate!!!., altii si-au varsat amarul pe cate un scaun. whatever, morala e meciul vazut in bar. poate ca apropie oamenii..

Abia astept campionatul mondial macar..

kiddy
06.05.2010, 20:48
Am batut canucksii la ei acasa in seara asta cu 5-2 si conducem cu 2-1 la meciuri. A fost un nou meci de vis, in care tehnica si maturitatea au invins viteza si setea oarba de razbunare a canucksilor, dupa ce i-am eliminat anul trecut din playoffs.

Eu as aduce un elogiu si echipei de arbitri...

sorin
06.05.2010, 21:23
Eu as aduce un elogiu si echipei de arbitri...
daca te referi la unul dintre goluri in care a fost in discutie impingerea portarului, chiar daca-l anulam si tot mai raman doua in plus. totusi, studiaza cu atentie cum s-au derulat evenimentele.
daca tot veni vorba de arbitri, aminteste-ti cum ne-au tocat pe noi in primul meci.

kiddy
06.05.2010, 21:45
daca te referi la unul dintre goluri in care a fost in discutie impingerea portarului, chiar daca-l anulam si tot mai raman doua in plus. totusi, studiaza cu atentie cum s-au derulat evenimentele.
daca tot veni vorba de arbitri, aminteste-ti cum ne-au tocat pe noi in primul meci.

Nu, ma refer la cum sunt arbitrate unele meciuri in playoff.
Daca ai fi vazut meciul din seara asta intre Canadien si Penguins, ai fi inteles.

sorin
07.05.2010, 23:56
Sunt foarte bucuros!!! Chicago Blackhawks a reusit sa castige al doilea meci consecutiv pe terenul celor de la Vancouver Canucks cu 7-4 si scorul general este de 3-1 la meciuri jucate (se joaca pe sistemul cel mai bun din 7, pentru cine nu stie). Urmatorul meci este la Chicago si poate incheiem conturile cu un pic de atentie.

...poate o sa se ajunga si la NHL(sau NBA) sa se joace ...juma' de an cam in fiecare zi ca la "sportul national" ...si sa "iesi" mai des ....
e bine si asa deocamdata, meciurile de playoff sunt din doua in doua zile :d

Pai e simplu.. bei o bere linistit si te bucuri alaturi de altii, de meci fara sa se uite nevasta urat cand deschizi o noua bere sau cand iti exprimi bucuria sau nemultumirea printr-o explozie de decibeli. Prin comparatie imagineaza-ti meciul vazut acasa..
ma crezi sau nu, la ultimele trei meciuri ale lui Blackhawks, am fost sa le vad la un bar de sport, cu nevasta si crede-ma ca nu s-a uitat urat la mine. o sa incerc si acasa, sa vedem, o patesc? :punch:

Nu, ma refer la cum sunt arbitrate unele meciuri in playoff.
mestere, nu stiu daca ai vazut meciul din seara asta. ai ceva de obiectat in materie de arbitraj?

In incheiere, doua dedicatii muzicale pentru cunoscatorii in ale hocheiului :music:
sEXHeTcxQy4

bieSkYOC8RM

si alarma care suna dupa fiecare gol (Chicago Blackhawks Goal Horn)

W9Mx_hEQ16w&NR=1

kiddy
08.05.2010, 10:58
mestere, nu stiu daca ai vazut meciul din seara asta. ai ceva de obiectat in materie de arbitraj?

Da, in mare parte l-am vazut. Nimic de comentat. Doar poate ca Luongo... e cam cu vaca...

sorin
08.05.2010, 11:35
Nimic de comentat. Doar poate ca Luongo... e cam cu vaca...
Cam ai dreptate. De Luongo mi-a fost si mie cel mai frica, dar s-ar parea ca au gasit astia de la Chicago ac de cojocul lui.
Oricum, mai e de lucru, nu e gata inca si orice e posibil. Sper ca ai mei sa nu se relaxeze prematur.

Pisoi
08.05.2010, 21:40
...ma crezi sau nu, la ultimele trei meciuri ale lui Blackhawks, am fost sa le vad la un bar de sport, cu nevasta si crede-ma ca nu s-a uitat urat la mine. o sa incerc si acasa, sa vedem, o patesc?

...asta mi-aduce aminte de anul trecut la Mexicali ...cand am urmarit la un bar unul din meciurile finale cu Lakers ...Margarita face minuni :d

kiddy
09.05.2010, 21:45
Cam ai dreptate. De Luongo mi-a fost si mie cel mai frica, dar s-ar parea ca au gasit astia de la Chicago ac de cojocul lui.
Oricum, mai e de lucru, nu e gata inca si orice e posibil. Sper ca ai mei sa nu se relaxeze prematur.

I-auzi patroane! Luongo a luat 2 stele in seara asta. ;))
Urmatorul meci e la Vancouver? Sper sa fie si un al saptelea...

sorin
09.05.2010, 22:05
Din pacate, am avut dreptate, s-au relaxat prematur.

Eram sigur ca gasesc mesaj de la tine cand intru pe forum :d
Luongo a aparat bine in seara asta, iar Chicago a jucat sub orice critica. Da, e foarte posibil sa fie si al saptelea meci, important e sa-l castige Chicago, dar poate totusi ii scuteste pe cei de la Vancouver sa mai faca un drum la Chicago.

sorin
11.05.2010, 23:22
Vancouver Canucks 1 - 5 Chicago Blackhawks

Dude, we made it. Blackhawks a jucat super in seara asta si nu au mai facut gafe ca in meciul precedent, nedandu-le nici o sansa canucksilor. E al doilea meci cand am dat din nou si gol cu om in minus.

Tre' sa dai o bere ca i-am scutit de un drum la Chicago pe cei din Vancouver.

Urmeaza finala de vest cu "rechinii" din San Jose.

Bring on the Sharks! :d

kiddy
13.05.2010, 12:22
Da, vad ca le-ati venit iar de hac. Felicitari!

Ai vazut ce le-au facut "habsii" campionilor en titre?

Ca sa ai o idee despre cam ce inseamna hochey-ul la Montreal, uite cum arata o arena plina ochi, vreo 20.000 de spectatori, da' cu patinoarul gol. Pentru ca meciul se disputa la Pittsburgh... Da' n-ai fi zis, nu-i asa? :)

UY5kOCeW9f0

Cica recordul inregistrat la Centre Bell (arena "habsilor") e de 133 dB. O fi mult?!...

PS : Am inteles ca un jet la decolare produce 130 dB.

sorin
13.05.2010, 18:31
Da, vad ca le-ati venit iar de hac. Felicitari!
Multam! Am devenit "taticii" canucksilor. Mi-as dori ca "indienii" mei sa se intalneasca in finala mare cu "habsii" tai.

Ai vazut ce le-au facut "habsii" campionilor en titre?
Al doilea meci pe care l-ati castigat de la 1-3. Felicitari! Cred ca nu multa lume va dadea sanse sa ajungeti in finala de est.[/QUOTE]

kiddy
13.05.2010, 22:12
Al doilea meci pe care l-ati castigat de la 1-3. Felicitari! Cred ca nu multa lume va dadea sanse sa ajungeti in finala de est.

Care al doilea? Asta cu "capitalistii" a fost. Cu "pinguinii" au tinut tot timpul aproape: 1-0; 1-1; 1-2; 2-2; 2-3; 3-3 si aseara... li s-o umflat buzele lui Malkin si Crosby cat China! Adica 4-3. :)

sorin
16.05.2010, 19:21
Iata ca am ajuns si la finalele de est si vest, azi fiind programate primele meciuri. Se merge tot pe cel mai bun din 7, deci care ajunge primul la 4 mrciuri castigate.

San Jose Sharks 1 - 2 Chicago Blackhawks
Chicago Blackhawks au jucat pe terenul celor de la San Jose Sharks si consider ca au facut un meci foarte bun, castigand cu 2-1 dupa ce fusesera condusi cu 1-0.
Cam suspecta treaba cu 5 penalizari (power play) date impotriva Chicago si nici o eliminare de la San Jose. Practic, am jucat 10 minute cu om in minus.
In poarta, Niemi a facut un meci mare si a luat maximum de stele daca nu ma insel.
Chicago conduce cu 1-0 dupa primul meci. Hai baieti, inca 3 ne mai trebuie.

Golul castigator:

JhVcVqh-zAI

Care al doilea? Asta cu "capitalistii" a fost. Cu "pinguinii" au tinut tot timpul aproape: 1-0; 1-1; 1-2; 2-2; 2-3; 3-3
Scuze, facusem o confuzie cu meciul dintre Boston si Philadelphia, dar de fapt pana si in ala urmarirea a inceput de la 3-0, nu 3-1.
Bafta si voua in est!

sorin
18.05.2010, 23:46
bieSkYOC8RM

Chicago Blackhawks 4 - 2 San Jose Sharks (Chicago conduce cu 2-0 in finala de vest)

Whohoo, le-am mai "pus-o' odata la "rechini" in propria sala. :aplause:
Ii asteptam acum la Chicago pentru urmatoarele 2 partide.

Pisoi
19.05.2010, 18:49
...prevad o finala Chicago-Philadelphia ...cu sanse mari pentru Chicago :d: ...dar orice poate fi posibil pe coasta de est ...buturuga mica poate rasturna carul mare :ideea:

p.s. cristiane, nu sparge inca TV-ul ca mai aveti 3 meciuri acasa :d
...ia si tu ezemplu de la sorin ...fugi la bar! :starsmile:

Pisoi
21.05.2010, 18:36
...Christiane, bag'seama ca nu mai dai p-aici ....ei! hai ca aseara ati mai spalat un pic rusinea primelor 2 meciuri ...la 0 (zero) ...Habsi vs. Philly 5-1 :aplause: ...ti-am spus eu ca mai aveti 3 meciuri acasa :cool: ...dar maine si luni trebuie sa va infruptati intens din renumitul Philly-Cheese-Steak ca sa pot sa-mi schimb opinia :ideea:

...sunt convins ca sorin e acum la bar pregatit cu portofelul plin, gata sa mai dea un "rand" la finalul meciului de azi :d:

...in caz contrar sper sa nu vina acasa "mahmur" si sa fie un potential pentru fo' penalizare :lol:

sorin
21.05.2010, 22:47
W9Mx_hEQ16w&NR=1

Chicago rules!!!! :aplause:
Conducem "rechinii"...pardon, "pestisorii" cu 3-0 la meciuri!!! Inca unul duminica acasa, la Chicago si baietii nu mai bat drumul pana la San Jose pentru meciul al 5-lea.
Deci trebuie sa mai castigam inca unul din urmatoarele 4, ceea ce e posibil zic eu. Daca-i eliminam, merita sa le multumim ca ne-au scapat de Detroit, cu care am avut probleme anul trecut. :d

...sunt convins ca sorin e acum la bar pregatit cu portofelul plin, gata sa mai dea un "rand" la finalul meciului de azi :d:
Sa stii ca tot la bar am fost, ca e o atmosfera nebuna acolo. Am mai dat doua randuri dupa ce am dat golul din prelungiri, ca o aveam pe nevasta-mea cu mine sa sofeze :ideea:
Un inceput de weekend cum nu se poate mai fericit. Acum chiar mi-am facut curaj sa tai iarba maine.

P.S. Ce-o fi cu quebecosii christianT si kiddy de nu mai "ciripesc" nimic, mai ales ca ieri au castigat si ei primul meci din finala de est, reducand deficitul?

kiddy
23.05.2010, 08:08
P.S. Ce-o fi cu quebecosii christianT si kiddy de nu mai "ciripesc" nimic, mai ales ca ieri au castigat si ei primul meci din finala de est, reducand deficitul?

Eu unul nu mai pot de bine, mai ales dupa al patrulea meci. :-?

christianT
23.05.2010, 16:15
Eu unul nu mai pot de bine, mai ales dupa al patrulea meci. :-?

subscriu si eu. Deci finala o vad intre Philadelphia si Chicago, iar echipa lui Sorin, Blackhawks Chicago, o vad castigatoare a cupei Stanley.

sorin
23.05.2010, 18:12
Chicago Blackhawks 4 - 2 San Jose Sharks

Ceea ce ar fi fost un pronostic absolut nebun, s-a intamplat si Chicago a castigat finala de vest in patru partide mari si late, castigand seria cu 4-0 ("sweep" cum se spune pe aici) si evitand o noua deplasare la San Jose pentru meciul al 5-lea. Cred ca a fost cel mai nebun dintre cele 4 meciuri, San Jose conducand cu 2-0, apoi Chicago revenind si castigand cu 4-2!!!! E nebunie in Chicago. :cool:
"Big Buffy" (Dustin Byfuglien) a fost iarasi erou, marcand pentru a 3-a oara in aceste 4 meciuri golul cu care Blackhawks au luat conducerea. Bravo Buffy!

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/big_buffy.jpg

Eroul de necontestat al acestor 4 meciuri, este insa dupa parerea mea portarul nostru, Annti Niemi, care pur si simplu nu avrut sa lase pucul sa intre in poarta si a luat cate 3 stele meci de meci. Per ansamblu, toata echipa a jucat extraordinar, ca niste adevarati profesionisti, unul dintre ei (Duncan Keith) pierzandu-si chiar 4 dinti in meciul nr. 3.

Rezumatul meciulul #4 aici:

ScfK86dERUk

Nebunie in "Madhouse", cum ii spune arenei United Center din Chicago.

iar echipa lui Sorin, Blackhawks Chicago, o vad castigatoare a cupei Stanley.
Cristi, sper sa ai gura aurita, ca e "seceta" mare si n-am mai castigat cupa Stanley din 1961!!! Fac cinste daca vei avea dreptate.

Va doresc si voua bafta in continuare in finala de est cu Philadelphia. Chiar daca sunteti condusi cu 3-1, sanse mai sunt.

Si in final.... sirena si melodia mea preferata atunci cand e vorba de hockei :d
mVoo14SkQp4

P.S. Acum ne relaxam si asteptam adversarul pentru finala mare, pentru Cupa Stanley. Maaan, it feels damn good!

Pisoi
24.05.2010, 16:57
P.S. Acum ne relaxam si asteptam adversarul pentru finala mare, pentru Cupa Stanley. Maaan, it feels damn good!

...wow! ...inca cel putin 4 ture la bar! :o
...ma bucur ca i-ati eliminat pe Sharks :aplause: ...si mai ales in ce hal! ;))

Pisoi
25.05.2010, 12:25
subscriu si eu. Deci finala o vad intre Philadelphia si Chicago, iar echipa lui Sorin, Blackhawks Chicago, o vad castigatoare a cupei Stanley.

cristiane, acum poti sa spargi TV-ul daca nu l-ai spart deja ...iti iei tu altul pana la toamna! ...sa-ti iei din ala 3D :ideea:

...adevarul ca "habsii" tai poate ca nici nu sperau sa ajunga asa departe ...si nici Philly in finala :starsmile:

...sincer vad campioana pe Blackhawks dar nu in "4 ture la bar :d:

...finala, primul meci sambata ...un motiv in plus pt sorin sa tunda iarba si la vecini ;))

sorin
25.05.2010, 12:40
Sharks[/B] :aplause: ...si mai ales in ce hal!
Incredibil dar adevarat!! Ma asteptam sa-i batem, dar in 6-7 meciuri, nu 4.

...sincer vad campioana pe Blackhawks dar nu in "4 ture la bar
deci nu-mi doresti 4 ture, vrei sa ma ruinez prin baruri cu 5-7 meciuri, huh? indiferent in cate, vreau sa castige Chicago. Sper sa ia meciul foarte in serios, chiar daca Philadelphia a terminat pe 7 in est. :thinking:

...finala, primul meci sambata ...un motiv in plus pt sorin sa tunda iarba si la vecini
Nu tund nici o iarba sambata, am intrat deja in "cantonament" pentru meci, adica ma odihnesc si ma antrenez la....halbere, iarba poate sa astepte pana dupa meci. Cat despre iarba vecinilor, mai bine mi-ar tunde-o ei pe a mea, ca nu prea o sa mai am chef.

Sper ca Blackhawks sa mai castige primul meci din deplasare si sa depaseasca recordul pe care l-au egalat, adica 7 consecutive in deplasare.

P.S. kiddy si christianT, imi pare rau ca n-a fost sa fie sa ne intalnim in finala cu habsii vostri, sa va spulberam un pic dupa finalele vechi pierdute cu voi :d

VanDerGigi
25.05.2010, 13:11
P.S. kiddy si christianT, imi pare rau ca n-a fost sa fie sa ne intalnim in finala cu habsii vostri, sa va spulberam un pic ..

Mie nu! Lasa ca va intalniti cu vecinii mei, ca sa nu mai spulberati, eventual sa fiti spulberati. :d

http://i42.photobucket.com/albums/e321/claudiunj/99971464-430x296.jpg

sorin
25.05.2010, 19:13
Mie nu! Lasa ca va intalniti cu vecinii mei, ca sa nu mai spulberati, eventual sa fiti spulberati. :d
vise tata, vise. uite ce am pregatit pentru vecinii tai: :punch:

Pisoi
25.05.2010, 19:22
...nu fac parte din "cercuri politice" ...dar asa cum vad pe la TV in add's ...ma conformez ....."I approve this message" :lol:

VanDerGigi
25.05.2010, 19:58

Nu zic ca nu e ca tine dar stii ca aveam sa-ti dau 12 Stella? Facem dublu sau nimic? :d Cred ca cu genul asta de pariuri ma faci de vin cu camionul cand ne vedem dar mie din fire imi place putin riscul asa.

sorin
25.05.2010, 20:36
Nu zic ca nu e ca tine dar stii ca aveam sa-ti dau 12 Stella? Facem dublu sau nimic? :d Cred ca cu genul asta de pariuri ma faci de vin cu camionul cand ne vedem dar mie din fire imi place putin riscul asa.
Hmm, sa vedem :calcul: Da, accept fara sa clipesc sa dublam sau nimic. :money:
Daca ajungi prin august pe la Romanica, le poti da si acolo. Prefer la halba daca e posibil. Daca nu, astept pana ajungi prin Windy City.

P.S. Vad ca Puck Daddy, Sam McCaig, Ross McKeon si Matt Romig merg cu totii pe Blackhawks, ca si mine dealtfel

VanDerGigi
25.05.2010, 22:16
Hmm, sa vedem :calcul: Da, accept fara sa clipesc sa dublam sau nimic. :money:
Daca ajungi prin august pe la Romanica, le poti da si acolo. Prefer la halba daca e posibil. Daca nu, astept pana ajungi prin Windy City.

P.S. Vad ca Puck Daddy, Sam McCaig, Ross McKeon si Matt Romig merg cu totii pe Blackhawks, ca si mine dealtfel

We have a deal, 24 sau nimic! Anul asta nu merg in Romania din pacate dar la anul prin August cu siguranta daca nu trec prin Chicago pana atunci.

ps. nu-i cunosc, ma bazez pe baieti. lol

http://i42.photobucket.com/albums/e321/claudiunj/untitled_phila.jpg

Pisoi
29.05.2010, 22:26
...bai ce meciuri! ...si ce rezultate! :sing:
...Lakers a jucat la aceeasi ora ...dar am preferat sa vad intai Hockey :d:
...felicitari Chicago ...cu toate ca nu m-a impresionat prea mult.

...sa vadem ce se intampla de Memorial Day :d

p.s. Lakers au reusit iar finala!

sorin
29.05.2010, 22:51
We have a deal, 24 sau nimic!
..........
ps. nu-i cunosc, ma bazez pe baieti. lol
Jiji, s-au facut deja 15 :d
Tu nu-i cunosti pe vecinii tai, dar eu ii cunosc pe ai mei. Mamaaa ce meci dramatic. 1-0 Flyers, 2-1 Blackhawks, 3-2 Flyers, 3-3, 4-3 Flyers, 5-4 Blakhawks, 5-5, terminandu-se pana la urma 6-5 pentru Blackhawks.
Credeam ca-i spulberam pe Flyers, dar au jucat al dracu' de bine. Oricum, important e ca Chicago conduce cu 1-0 dupa primul meci.

...felicitari Chicago ...cu toate ca nu m-a impresionat prea mult.
.............................

p.s. Lakers au reusit iar finala!
Pisoi, eu zic ca a fost un meci pe cinste. A fost prima partida, echipele inca s-au studiat, abia de acum incolo vor juca mai planificat zic eu.
Prin definitie, Chicago joaca mai bine in deplasare (au 7-0 in ultimele meciuri din playoffs in deplasare si abia 6-3 acasa), asa ca nu-mi fac probleme. Atata cu Nashville cat si cu Vancouver au pierdut cate un meci din primele 2 de acasa, dar in final au castigat in 6, cu meciuri decisive in deplasare. Trebuie sa intelegi ca asta e finala mare si e posibil ca jocurile sa fie mult mai tacticizate, eventual mai prudente uneori. Te asigur ca meciul nr. 2 va fi altfel.
Chiar daca eu consider ca hocheiul este mult mai spectaculos ca baschetul, inteleg ca a fost un sacrificiu pentru tine sa renunti la meciul de de baschet al celor de la LA. Felicitari pentru calificarea in finala!

VanDerGigi
30.05.2010, 03:40
Jiji, s-au facut deja 15 :d
Tu nu-i cunosti pe vecinii tai, dar eu ii cunosc pe ai mei. Mamaaa ce meci dramatic. 1-0 Flyers, 2-1 Blackhawks, 3-2 Flyers, 3-3, 4-3 Flyers, 5-4 Blakhawks, 5-5, terminandu-se pana la urma 6-5 pentru Blackhawks.
Credeam ca-i spulberam pe Flyers, dar au jucat al dracu' de bine. Oricum, important e ca Chicago conduce cu 1-0 dupa primul meci.!

N-am fost p-acasa si n-am fost la curent, dar suge treaba ce sa zic? lol
io sper sa va deturnam pana la urma, sunt un vesnic visator dar si daca nu e sa fie asa, n-am nici un deranj de a da o lada de bere adevarata adica cu 24 de bucati, voie buna sa fie. Noi sa fim sanatosi :music: Dar alt pariu nici nu mai fac cu tine pana nu joaca DB in CL. :) Atunci poate sa joace cu oricine ca la un pariu mic tot ma bag.

christianT
30.05.2010, 06:47
Felcitari sorine pentru prima victorie!! vreau sa-i vad pe Flyers plini de sange! Cred ca nu trebuie sa-ti mai spun ca tot Quebecul e cu Chicago, pentru ca vrem razbunare. Pe bune, in ziare, la tv, nimeni nu-si ascunde simpatia pentru Chicago. Sper ca dupa 49 de ani sa castigati cupa Stanley.

PS. Hockeyul e cel mai spectaculos si mai dinamic sport. E chiar mai frumos decat soccerul.

sorin
30.05.2010, 07:35
io sper sa va deturnam pana la urma, sunt un vesnic visator
Jiji, sper sa ramai la stadiul de vise si sa vina cupa la Chicago.

Felcitari sorine pentru prima victorie!! vreau sa-i vad pe Flyers plini de sange! Cred ca nu trebuie sa-ti mai spun ca tot Quebecul e cu Chicago, pentru ca vrem razbunare. Pe bune, in ziare, la tv, nimeni nu-si ascunde simpatia pentru Chicago. Sper ca dupa 49 de ani sa castigati cupa Stanley.
Multumesc Cristi! Baietii de la Blackhawks sunt prea montati, isi doresc prea mult aceasta cupa pentru a o lasa sa le scape. Repet, a fost un meci greu, dar important e ca l-au castigat. Daca facem 2-0 acasa, e posibil sa le luam urmatoarele 2 la ei acasa si sa-i scutim de o cheltuiala cu deplasarea din nou la Chicago, exact cum am facut si cu "rechinii". Vor fi meciuri grele in continuare, dar am incredere in ei. Frumusetea acestei echipe este ca daca nu dau gol "piesele grele" (Toews, Kane, Byfuglien), vin cei din linia a 2-a si inscriu, cum s-a intamplat si aseara. Daca tinem cont si de faptul ca Flyers au avut 4 "powerplays" si noi niciunul, pot spune ca se putea chiar si mai bine.

kiddy
30.05.2010, 10:31

Dupa ce s-a terminat seria, doream acelasi lucru. Daca e sa ma iau dupa spusele tale, acum insa o fac pe disidentu'... Sa demonstreze ca n-a fost o intamplare ca ne-au eliminat!

Multumesc Cristi! Baietii de la Blackhawks sunt prea montati, isi doresc prea mult aceasta cupa pentru a o lasa sa le scape. Repet, a fost un meci greu, dar important e ca l-au castigat. Daca facem 2-0 acasa, e posibil sa le luam urmatoarele 2 la ei acasa si sa-i scutim de o cheltuiala cu deplasarea din nou la Chicago, exact cum am facut si cu "rechinii". Vor fi meciuri grele in continuare, dar am incredere in ei. Frumusetea acestei echipe este ca daca nu dau gol "piesele grele" (Toews, Kane, Byfuglien), vin cei din linia a 2-a si inscriu, cum s-a intamplat si aseara.

Mai, mai, mai... da' ma uimesti cu cunostintele tale despre hockey! Nu-i rau pentru un incepator! :d
Acusi incepe Modialu, prevad ca ai sa te plictisesti la el...

Daca tinem cont si de faptul ca Flyers au avut 4 "powerplays" si noi niciunul, pot spune ca se putea chiar si mai bine.

Si daca mai tinem cont si de faptul ca lui Niemi i-a cazut de doua ori casca, chiar nu-i rau deloc. :-h

sorin
30.05.2010, 20:16
acum insa o fac pe disidentu'... Sa demonstreze ca n-a fost o intamplare ca ne-au eliminat!
......................................
Si daca mai tinem cont si de faptul ca lui Niemi i-a cazut de doua ori casca, chiar nu-i rau deloc.
Nu stiu de ce, dar dupa citirea comentariilor tale mi-a fugit imediat gandul la bancul cu vanatorul si ursul, care continea expresia "mai, dar tie incepe sa-ti placa" :d

Cred ca nu trebuie sa-ti mai spun ca tot Quebecul e cu Chicago, pentru ca vrem razbunare.
Creca trebe reformulat in "tot Quebecul minus unul" acum. Am impresia ca kiddy tine mai mult cu Vancouver decat Montreal.:thinking:

kiddy
31.05.2010, 08:32
Nu stiu de ce, dar dupa citirea comentariilor tale mi-a fugit imediat gandul la bancul cu vanatorul si ursul, care continea expresia "mai, dar tie incepe sa-ti placa" :d

Creca trebe reformulat in "tot Quebecul minus unul" acum. Am impresia ca kiddy tine mai mult cu Vancouver decat Montreal.:thinking:

Da', mishto bancul! ;))

Da' care-i legatura? Si cu Vancouver-ul?

sorin
31.05.2010, 08:38
Da', mishto bancul! ;))

Da' care-i legatura? Si cu Vancouver-ul?
Pai treaba e simpla mestere si sunt sigur ca ai inteles legaturile.
1. Desi v-au batut cei de la Flyers, iti doresti ca totusi sa demonstreze ca-s buni, deci sa castige. Deci a inceput sa-ti placa sa-i vezi pe Flyers castigand. :d
2. Am spus ca tii mai mult cu Vancouver decat cu Montreal, pe motive logice, avand in vedere ca Chicago i-a eliminat pe cei din Vancouver, Philadelphia pe cei din Montreal, iar tu tii cu Flyers, deci se poate deduce sa eliminarea "canucksilor" a fost mai dureroasa pentru tine, decat a "habsilor". :thinking:

VanDerGigi
31.05.2010, 09:17
Nu-ti face probleme Kiddy, in seara asta castigam.

Pisoi
31.05.2010, 10:14
sorine, nu ne-ai spus cum a fost la bar ...mai ales ca Phily a fost mai mereu la "inaintare" iar Chicago venea mereu tare din urma cu egalarea si abia spre final sa pastreze avantajul :d

...eu azi ma bag in barul de acasa si promit ca o sa violez si visinata ...sunt convins ca o sa fie un meci super :aplause:

...Lakers incepe finala abia joi asa ca ma dedic hockey-ului :d:

sorin
31.05.2010, 22:29
Chicago Blackhawks 2 -1 Philadelphia Flyers in meciul #2

Chicago conduce cu 2-0 (se joaca cel mai bun din 7) si mai are nevoie de 2 victorii.

Nu-ti face probleme Kiddy, in seara asta castigam.
Jiji, n-a fost sa fie pentru voi nici in seara asta. Daca batem si cand jucam rau, sunt curios ce va fi cand jucam bine!!?? :d

sorine, nu ne-ai spus cum a fost la bar ...mai ales ca Phily a fost mai mereu la "inaintare" iar Chicago venea mereu tare din urma cu egalarea si abia spre final sa pastreze avantajul
Pisoi, acum a fost invers, Phily a alergat dupa egalare, dar nu le-a iesit pasienta.
Niemi a fost de milioane in poarta, din nou. Ar trebui sa-l faca astia cetatean de onoare al orasului Chicago daca luam cupa.

Urmatoarele 2 meciuri la Philadelphia. Sunt mai relaxat acum, ca baietii se simt mai bine in deplasare decat acasa. Daca nu le luam pe amandoua la ei, macar unul si tot "ciupim". Sper sa-i batem in 4 totusi, desi nici un 4-1 nu ar strica, sa castige cupa pentru suporteri, acasa.

christianT, Chicago a castigat si pentru tine si tot Quebecul (sau majoritatea din Quebec) astazi.

Go Hawks!

VanDerGigi
01.06.2010, 07:28
Jiji, n-a fost sa fie pentru voi nici in seara asta. Daca batem si cand jucam rau, sunt curios ce va fi cand jucam bine!!?? :d

Am trait cu impresia ca se joaca un meci la voi, unul la noi, dar cand colo s-au jucat primele doua meciuri la voi. Daca ati castigat inseamna ca ati meritat. Veniti la Phila pt urmatoarele doua meciuri.. daca mai pierdem unul e gata, dar speram.. din cate imi dau seama avantajul terenului propriu conteaza destul de mult.

kiddy
01.06.2010, 10:40
Pai treaba e simpla mestere si sunt sigur ca ai inteles legaturile.
1. Desi v-au batut cei de la Flyers, iti doresti ca totusi sa demonstreze ca-s buni, deci sa castige. Deci a inceput sa-ti placa sa-i vezi pe Flyers castigand. :d
2. Am spus ca tii mai mult cu Vancouver decat cu Montreal, pe motive logice, avand in vedere ca Chicago i-a eliminat pe cei din Vancouver, Philadelphia pe cei din Montreal, iar tu tii cu Flyers, deci se poate deduce sa eliminarea "canucksilor" a fost mai dureroasa pentru tine, decat a "habsilor". :thinking:

Man, da' sofisticat mai gandesti...

In rest, Niemi sa traiasca!... :ok:

Pisoi
01.06.2010, 11:09
Chicago Blackhawks 2 -1 Philadelphia Flyers in meciul #2

Chicago conduce cu 2-0 (se joaca cel mai bun din 7) si mai are nevoie de 2 victorii.

...victoria e victorie chiar daca e la "mustata" :ideea:
...la al 2lea gol cred ca nici gura de bere nu ai avut timp s-o savurezi :lol: ...a fost un gol super :aplause: ...si am crezut ca o sa-i casapeasca rau, dar parca Philly au cam fost calare pe ei dupa 2-1 iar Hawks abia au putut sa pastreze rezultatul :d:
...eu asa am vazut! :cool: ...si sa nu-mi spui ca n-ai avut si tu "contractii dorsale" pana la final! :d

sorin
01.06.2010, 12:21
.. din cate imi dau seama avantajul terenului propriu conteaza destul de mult.
De regula da, avantajul terenului conteaza, dar Blackhawks au obtinut rezultate mai bune in deplasare (7-0 in ultimele meciuri de playoff din deplasare), decat acasa (7-3 tot in playoffs, incluzand ultimele 2 cu Flyers). Sper ca Chicago sa-l castige si pe al 8-lea la Philadelphia si sa stabileasca astfel un nou record, la acel 7-0, actualul record, fiind la egalitate daca nu ma insel cu inca doua echipe.

Man, da' sofisticat mai gandesti...

In rest, Niemi sa traiasca!...
Nu sofisticat dude, dar incerc sa nu omit detaliile care se pot sub-intelege, desi uneori poate's prea paranoic. Si da, Niemi a fost un factor decisiv, dar asa cum stim cu totii, portarii fac parte din echipa si uneori castiga singuri unele meciuri. Cred ca Niemi e cel mai tare portar din playoffs pana acum.
Dau o bere pe chestia asta daca ajungi prin Chicago vara asta.

..la al 2lea gol cred ca nici gura de bere nu ai avut timp s-o savurezi ...a fost un gol super
Cam asa ceva, era s-o vars pe mine cand tocmai ma chinuiam sa-mi umezesc coardele vocale

...si am crezut ca o sa-i casapeasca rau, dar parca Philly au cam fost calare pe ei dupa 2-1 iar Hawks abia au putut sa pastreze rezultatul
...eu asa am vazut! ...si sa nu-mi spui ca n-ai avut si tu "contractii dorsale" pana la final! :d
Daca nu ar fi ratat acea ocazie de 3-0, cred ca stateam mult mai relaxat pana la final. 2-0 e un scor foarte periculos in hochei. ca au fost "calare" aia, e un fel de a spune, pentru ca s-au napustit destul de haotic spre poarta lui Niemi.
Contractii? Morcovul era cat sfecla. :lol:

Pisoi
01.06.2010, 17:52
...bai sa vezi si sa nu crezi dracie! :surprised:
...asa cum se stie FINALA meciurile #3 si #4 sunt la Philadelphia si m-am uitat la programul TV sa vad pe ce canal se transmit ...mare mi-a fost mirarea sa constat ca cele 2 meciuri se dau numai pe cable pe niste canale de care nici n-am mai auzit ...CBC, RDS si Versus ...si am cam intrat in panica :o
...facand niste cautari aflu ca 2 dintre canale (CBC si RDS) sunt Canadiene iar singurul canal in US era Versus
...da-i si pune-te pe telefon sa aflu ce dk de canal e ala si daca il am si eu inclus in pachetul meu de cablu ...si-mi spun aia ca e inclus intr-un singur "tier" si anume Variety Tier (cel putin aici in sud-vest) pe care spre bucuria mea se pare ca il am :sing:

canalele incluse in pachet sunt pe sarite de la 100 la 897 (in total fo 90) iar ala e pe canalul #267 ...sincer sa fiu de la 100 in sus nu m-am uitat decat pe #269 la canalul de Fotbal

...rusine federatiei ca nu au organizat in asa fel incat sa transmita macar meciurile finale pe canalele nationale sau macar cele de basic cable :bull:

sorin
01.06.2010, 18:25
...bai sa vezi si sa nu crezi dracie! :surprised:
...asa cum se stie FINALA meciurile #3 si #4 sunt la Philadelphia si m-am uitat la programul TV sa vad pe ce canal se transmit ...mare mi-a fost mirarea sa constat ca cele 2 meciuri se dau numai pe cable pe niste canale de care nici n-am mai auzit ...CBC, RDS si Versus ...si am cam intrat in panica :o
.................................................. ..
...rusine federatiei ca nu au organizat in asa fel incat sa transmita macar meciurile finale pe canalele nationale sau macar cele de basic cable :bull:
Maestre, uite ca acum ai ocazia sa vezi cam cum e sa vezi un meci de finala intr-un bar, sa vezi acolo atmosfera, desi in LA nu cred sa fie aceeasi atmosfera ca la Chicago, nefiind suporteri Blackhawks. :d
Alta varianta este sa-l vezi pe internet.

Pisoi
01.06.2010, 19:04
...nu cred sa fie aceeasi atmosfera ca la Chicago, nefiind suporteri Blackhawks.

...multam de sfat :slap: ...dar cu ideea ta cred ca ar trebui sa "gripez" unul din... si sa stau cu "hemoroizii" pe capac, cu laptopul pe genunchi, coolerul sub chiveta, chipshi si alte acareturi prin apropiere, AC functional ...si din cand in cand cu conectie cu intreruperi cand ma varifica Bruno ....sa mai continui? :thinking:

...verific in seara asta canalul ala si sper sa ies din impas ;))

VanDerGigi
01.06.2010, 22:33
Maestre, uite ca acum ai ocazia sa vezi cam cum e sa vezi un meci de finala intr-un bar, sa vezi acolo atmosfera, desi in LA nu cred sa fie aceeasi atmosfera ca la Chicago, nefiind suporteri Blackhawks. :d

Si mai exista si a treia varianta Pisoiule, mai stiu eu un loc unde nu o sa fie aceeasi atmosfera ca la Chicago. La Philadelphia! In rest bag seama ca Hawkshii astia sunt un fel de Shteaua, oricine tine cu ei.

Pisoi
02.06.2010, 14:39
Si mai exista si a treia varianta Pisoiule, mai stiu eu un loc unde nu o sa fie aceeasi atmosfera ca la Chicago. La Philadelphia! In rest bag seama ca Hawkshii astia sunt un fel de Shteaua, oricine tine cu ei.

...cu Shteaua nu voi tine nici daca ma platesti! ...nu ca nu as aprecia jucatorii sau performante ...dar JIJI ala strica nu numai cheful suporterilor dar si fotbalul romanesc in general :bull:

...revenind la hockey, eu fiind pe cealalta coasta "observ" meciurile din est ca impartial si sper ca ai observat asta :d ...pana la urma nu conteaza cine puncteaza sau cine sunt considerati cei mai buni ...ci cine castiga in final :ideea:

p.s. mi-am verificat canalele si Versus merge brici ...asa ca tot la barul meu stau si in seara asta :sing:

VanDerGigi
02.06.2010, 22:19
Philadelphia 4 - 3 Chicago :pe:

Niemi, ce-ai facut? ..ia cu paine sa nu ti se aplece. lol

sorin
02.06.2010, 22:40
Philadelphia 4 - 3 Chicago
Blackhawks au pierdut greu, in prelungiri, datorita faptului ca apararea a fost in vacanta si Niemi s-a luptat singur cu ei.
Totul e in grafice Jiji. Dupa o serie de 7-0 meciuri castigate, au mai slabit si cei de la Chicago motoarele un pic. Treaba e clara, ii batem pe Flyers meciul urmator la Philadelphia si apoi castigam cupa la Chicago, pentru suporteri. :d

VanDerGigi
03.06.2010, 07:25
Blackhawks au pierdut greu, in prelungiri, datorita faptului ca apararea a fost in vacanta si Niemi s-a luptat singur cu ei.
Totul e in grafice Jiji. Dupa o serie de 7-0 meciuri castigate, au mai slabit si cei de la Chicago motoarele un pic. Treaba e clara, ii batem pe Flyers meciul urmator la Philadelphia si apoi castigam cupa la Chicago, pentru suporteri. :d

Pai si Flyers au pierdut greu in primele doua meciuri la Chicago. Primul meci l-am avut in mana iar in al doilea desii ati condus cu 2-0, pe final morcovul a fost la locul lui. Ma gandeam ca Hawkshii sa fie vreo echipa extraterestra dar nu mi se pare cine stie ce.. Niemi e 1/3 din echipa voastra. Vedem Vineri cum sta treaba, daca ne bateti, e gata, dar in caz contrar .. sa nu cumva ca scorul ala de s-a inregistrat aseara sa fie si cel final dupa cele 7 meciuri.

Pisoi
03.06.2010, 12:03
... ca baietii se simt mai bine in deplasare decat acasa....

...adevarul ca (dupa parerea mea) aseara Chicago a jucat mai bine decat Philly chiar daca rezultatul nu a reflectat asta ..."duritatea" localnicilor si-a spus insa cuvantul :punch: ...si pe deasupra si acele penalty-uri ghinioniste acordate lor din cauza croselor lor speciale din "molift" /:)

...golul acela "revizuit" a fost valabil ...si aici iar ghinion pt Hawks ...daca pucul era flat pe ghiata nu era gol

...cand am vazut ca au intrat in OT ma si gandeam la sorin ca o sa doarma la bar ...iar la Gigi cu sick day pt azi :d:

VanDerGigi
03.06.2010, 12:55
...adevarul ca (dupa parerea mea) aseara Chicago a jucat mai bine decat Philly chiar daca rezultatul nu a reflectat asta ..."duritatea" localnicilor si-a spus insa cuvantul :punch: ...

...golul acela "revizuit" a fost valabil ...si aici iar ghinion pt Hawks ...daca pucul era flat pe ghiata nu era gol

...cand am vazut ca au intrat in OT ma si gandeam la sorin ca o sa doarma la bar ...iar la Gigi cu sick day pt azi :d:

Pisoiule cred ca am vazut alt meci.. sau nu prea mi-am dat eu seama de evolutia buna a Hawkshilor. Primul gol al celor de la Chicago a fost un gol super norocos cu un sut de la distanta care a intrat in poarta pt ca pucul a fost deviat de varful crosei unui Flyer. Al doilea gol tot cu un trasor de la 2 km. Cu duritatea m-ai omorat .. pai adu-ti aminte meciul trecut numa cand sareau Hawkshii la bataie imediat. Mie tocmai ei mi se par f agresivi. Totusi trebuie sa recunosc ca mi-a placut faza in care un Flyer i-a zburat tichia de pe cap aluia. :lol: La golul revizuit cum au avut ghinion? Ghinion ca a fost gol? :)

Gigi nu ia sick day .. n-a mai luat de 1 an jumate. Gigi e healthy.

Pisoi
03.06.2010, 13:40
Pisoiule cred ca am vazut alt meci.. sau nu prea mi-am dat eu seama de evolutia buna a Hawkshilor. Primul gol al celor de la Chicago a fost un gol super norocos cu un sut de la distanta care a intrat in poarta pt ca pucul a fost deviat de varful crosei unui Flyer. Al doilea gol tot cu un trasor de la 2 km. Cu duritatea m-ai omorat .. pai adu-ti aminte meciul trecut numa cand sareau Hawkshii la bataie imediat. Mie tocmai ei mi se par f agresivi. Totusi trebuie sa recunosc ca mi-a placut faza in care un Flyer i-a zburat tichia de pe cap aluia. :lol: La golul revizuit cum au avut ghinion? Ghinion ca a fost gol? :)

...diferenta de optica maestre! :ideea:

...cand am spus "duritate" nu m-am referit la batai ci la intrari dure si eficiente ...dar nu am gasit alt emoticon :d:

...si la unii si la altii cateva goluri au fost deviate "ca asa-i in hochei!" :d ...este o tactica si asta, golurile din devieri pot fi mai frecfente tocmai pentru ca sunt greu de anticipat :protected:
...la faza cu tichia eu cred ca trebuia taxat "Flyerul" /:)

...ghinionul la Hawks a fost ca s-a intors pucul pe "cant" si asa a trecut total de linia portii, noroc Flyers ...daca era flat pe ghiata musca din linie si nu mai era gol :ideea:

p.s. altfel meciul a fost palpitant si de o parte si de alta :aplause: :starsmile:

VanDerGigi
03.06.2010, 14:20
...p.s. altfel meciul a fost palpitant si de o parte si de alta :aplause: :starsmile:

yup. dar daca tot ai adus vorba de arbitraj sa nu uitam si de golul nevalidat al Flyershilor in prelungiri chiar inainte de a inscrie si castiga. De curiozitate, ce parere ai? Nu sunt un cunoscator de hockey dar parerea mea e ca nu i-a facut nimic ..doar a bagat crosa si a impins in poarta pucul scapat de Niemi. Si comentatorul a zis c-a fost curat. so there..:cool:

Pisoi
03.06.2010, 16:10
yup. dar daca tot ai adus vorba de arbitraj sa nu uitam si de golul nevalidat al Flyershilor in prelungiri chiar inainte de a inscrie si castiga. De curiozitate, ce parere ai? Nu sunt un cunoscator de hockey dar parerea mea e ca nu i-a facut nimic ..doar a bagat crosa si a impins in poarta pucul scapat de Niemi. Si comentatorul a zis c-a fost curat. so there..:cool:
maestre GG, te inteleg ca esti entuziazmat de echipa cu care ti si orice decizie s-ar parea negativa din punctul tau de vedere sau al suporterilor ...dar hai sa analizam putin faza

1- la sutul initial pucul s-a plimbat pe linia portii pana portarul l-a tras sub el
2- in acel moment arbitrul a fluierat fara sa indice gol, si nici macar "girofarul" nu a fost aprins
2- fluierul arbitrului este greu de auzit si la TV si la majoritatea celor din sala datorita haosului, mai ales in situatia de fata cand organizatorii de la sala au pornit dracia aia de horn crezand ca este gol
3- portarul insa aude fluierul si lasa pucul iar in momentul urmator #17 Carter cred ...baga crosa sub el si impinge pucul cand deja meciul era oprit
4- arbitrul nu avea cum sa vada din pozitia in care se afla daca pucul a trecut de total de linia portii, ci l-a vazut doar cand l-a tras portarul sub el si atunci a fluierat ...cel cu girofarul insa avea pozitie mai buna de vizibilitate din spatele portii si de accea nu l-a activat
5- se trece apoi la oficialii de review dar numai pentru actiunea premergatoare intrarii pucului in poarta ...adica atunci cand din bara s-a plimbat pe linie si sa vada daca a depasit cu toata suprafata linia de poarta
6- review-ul nu a fost ca sa vada daca #17 a impins pucul regulamentar in poarta pentru ca faza era deja oprita in acel moment.

Cred ca am fost destul de explicit :cool:
...iar ca sa te convingi urmareste fazele pe linkul de mai jos ...spre final :d

http://video.nhl.com/videocenter/console?hlg=20092010,3,413

kiddy
03.06.2010, 19:50

Oi fi eu "Gica-contra" din Quebec:-$, da' pare-mi-se ca i-am auzit si pe comentatorii de la RDS (post TV quebecos) ca "zburatorii" au castigat meritat.
N-am remarcat daca nu cumva si la primul meci ar fi afirmat ca tot ei ar fi meritat sa castige... /:)

VanDerGigi
04.06.2010, 12:55
maestre GG.. hai sa analizam putin faza.

Asa Pisoiule, mersi de explicatie.. face sens. Esti pe faza diseara? Ce consumi? :lol:

Pisoi
04.06.2010, 13:23
Asa Pisoiule, mersi de explicatie.. face sens. Esti pe faza diseara? Ce consumi? :lol:
...bineinteles ca o sa fiu pe faza mai ales ca acum am canalul ala "fantoma" :cool: ...duminica da meciul urmator pe canal national NBC ..dar pentru mine nu mai conteaza :d:
...o sa fie meci tare mai ales ca Philly lupta pentru egalare la partide, si o sa-i dea intens de gandit lui sorin de cate ori trebuie sa mai mearga la bar :starsmile:
...de consumat cred ca ma dau la bere ca p-aici o sa fie azi fo' 90 grade:o
p.s.1 ...sunt doar curios! ...soferii cu ce se racoresc la bar :thinking:
p.s.2 ...urmatoarele zile trebuie sa fiu pe faza in fiecare seara ca a inceput si finala NBA
...aseara Lakers-Boston 102-89 :aplause:

VanDerGigi
04.06.2010, 21:03
Uhm.. s'up? :music: Dupa doi reprize Philadelphia 3 – 1 Chicago. wtf? :lol:
Not good nigga, not good. :thatsit:

VanDerGigi
04.06.2010, 22:22
S-a terminat PHL 5 - 3 CHI. 2 - 2 la general. Sorine, Duminica vin Flyershii sa va bata in fata propriilor fani, mi-au spus sa-ti transmit ca s-a terminat cu pomana din primele doua meciuri.

sorin
04.06.2010, 22:41
S-a terminat PHL 5 - 3 CHI. 2 - 2 la general. Sorine, Duminica vin Flyershii sa va bata in fata propriilor fani, mi-au spus sa-ti transmit ca s-a terminat cu pomana din primele doua meciuri.
Ramane de vazut Jiji. De la cel mai bun din 7, s-a ajuns la cel mai bun din 3. Astia de la Philadelphia cred ca au mancat ceva cand erau mici ca prea baftosi sunt, cu goluri deviate din jucatori de la Chicago si alte cele. Cand am ajuns la 4-3 nimeni nu mai respira in sala aia, din pacate insa, a gafat desteptul ala cand a pierdut pucul, ca va puteam trimite in prelungiri. Pacat ca Chicago n-a jucat toate reprizele cum au jucat in a 3-a.
E vorba de multi bani aici, asa ca interesul e sa fie cat mai multe meciuri in finala.

May the best win.

P.S. Sunt curios cata spaga au luat arbitrii de la la Flyers pana acum!!?? :thinking:

Pisoi
04.06.2010, 22:57
...gata, am fost cu toata fiinta mea pe faza :d: ....si indiferent la ce "meci ne-am" uitat (mai ales sorin) ...e clar ca "scorul" a fost influentat de prezenta unui "VIP" ....cu o aniversare neprevazuta a VIP-ului Biden, si un cadou inedit oferit nu numai "pisicii lui" dar si ca o potentiala victorie "prezidentiala" :lol:

...glumesc,:d ... bine-inteles ...dar as vrea sa-l vad si pe Obama & co ... la meciul urmator oferind un coktail din gradina ei personla de "zarzavat" garnisita cu "mierea lui" din stupul (chipurile) personal :d
...la drept vorbind, Philly a dominat tot meciul si au meritat pe deplin victoria, iar Hawks au fost "intimidati" sau "stresati" de prezenta unui ...."coate goale" prezent la meci ca sa-si sarbatoreasca "pisica":o

weekend placut la toti

sorin
04.06.2010, 23:04
...la drept vorbind, Philly a dominat tot meciul si
Pisoi, cred ca am vazut repriza a 3-a din meciuri diferite. Uita-te pe reluari si explica-mi cum a dominat Philly repriza a 3-a.

VanDerGigi
04.06.2010, 23:19
P.S. Sunt curios cata spaga au luat arbitrii de la la Flyers pana acum!!??

Nu-i frumos .. eu cand ati castigat am fost fair play si am zis ca daca ati castigat inseamna ca ati meritat. Refuz sa cred ca suntem in Liga lui Mitica. :)

E vorba de multi bani aici, asa ca interesul e sa fie cat mai multe meciuri in finala.

Ma gandesc ca si cu San Jose Sharks puteau sa aiba interes sa aiba cat mai multe meciuri ..erau totusi “semi-finale” si nu cred ca salile ramaneau goale.

Astia de la Philadelphia cred ca au mancat ceva cand erau mici ca prea baftosi sunt, cu goluri deviate din jucatori de la Chicago si alte cele. .

You’re kidding me? Voi vorbiti de devieri cand aproximativ numai pe suturi de la distanta va bazati ..doar, doar s-o devia in poarta cumva? Majoritatea golurilor marcate de Philly au fost de manual, tesaturi de pase si poc .. o plesneau in plasa cu poarta goala.

Cand am ajuns la 4-3 nimeni nu mai respira in sala aia, din pacate insa, a gafat desteptul ala cand a pierdut pucul, ca va puteam trimite in prelungiri. Pacat ca Chicago n-a jucat toate reprizele cum au jucat in a 3-a.

Nu-s probleme, face parte din joc, morcovul vine cu randul ..
De fapt vrei sa spui ca Chicago n-a contat decat ultimele 10-12 minute.

...gata, am fost cu toata fiinta mea pe faza :d: ....

Pisoiule daca ne luam si de faptul ca a fost Biden in tribune ce sa mai zicem cand mergea Basescu la un meci de fotbal din Romania. lol
Una peste alta, nu stiu cum ti-au mers tie, dar mie mi-au intrat beverages-urile ca la carte.

kiddy
05.06.2010, 08:26
... Astia de la Philadelphia cred ca au mancat ceva cand erau mici ca prea baftosi sunt, cu goluri deviate din jucatori de la Chicago si alte cele.

Asa ma gandeam si eu cand au jucat contra "Le Canadien"...

Una peste alta, se pare ca nu ti-au ascultat sugestia "flyersii", cu scutitul de drum. Cred ca le-a placut si lor Chicago...
Insa baietii vostri, de voie, de nevoie, trebuie sa mai viziteze o data Philadelphia. Da' nu cred ca s-au indragostit de acel oras...

Mi-a placut ultimul gol al meciului, cel al lui Carter. Ai vazut ce executie, ce tehnica? :P
Asa-i ca te face sa murmuri ceva printre dinti?

sorin
05.06.2010, 11:53
Nu-i frumos .. eu cand ati castigat am fost fair play si am zis ca daca ati castigat inseamna ca ati meritat. Refuz sa cred ca suntem in Liga lui Mitica.
Asa e, ai spus ce am subliniat si iti intorc doza de fair-play, spunandu-ti ca in meciul 4 Flyers au castigat meritat. In legatura cu arbitrajul, faptul ca am spus ca arbitrii ii avantajeaza pe Flyers nu vine doar de la mine, ar trebui sa citesti si alte materiale sa vezi ce spune lumea. Asputea sa-ti dau cateva exemple de arcade sparte cu crosa in care arbitrii s-au facut ca nu vad.

You’re kidding me? Voi vorbiti de devieri cand aproximativ numai pe suturi de la distanta va bazati ..doar, doar s-o devia in poarta cumva? Majoritatea golurilor marcate de Philly au fost de manual, tesaturi de pase si poc .. o plesneau in plasa cu poarta goala.?
Aici vorbim sa ne aflam in treaba. E ca si cum ai spune ca la fotbal, un gol marcat dintr-i incalceala in fata portii (ca majoritatea golurilor Philadephiei) e mai frumos decat golurile in vinclu de la 30-40 de metri, goluri care raman in istorie. Imi amintesc cel putin 3-4 goluri date de Chicago in poarta flyersilor, direct in vinclu, aproape de la jumatatea terenului. Aia inseamna tehnica, nu noroc bazat pe gafele aparatorilor adversi.

Mi-a placut ultimul gol al meciului, cel al lui Carter. Ai vazut ce executie, ce tehnica?
Ala da gol de exceptie, nu oricine inscrie cu poarta goala.

Acum, cateva sublinieri:
1. Vestea buna e ca Blackhawks nu pot juca mai rau decat au facut-o in meciul 4, cand au fost un dezastru, 2 goluri bazandu-se pe greselile individuale ale lui Hjalmarsson, iar unul ca in curtea scolii (al 3-lea), cand ala de la Flyers statea langa bara, fara sa-l supravegheze nimeni, indeplinind o simpla formalitate. Astept sa inceapa sa joace mai aproape de valoarea lor adevarata in meciul 5. Sper ca meciul 4 a fost un "wake up call".
2. Practic se porneste de la zero, deci sansele sunt oarecum egale in continuare, asa ca nu e o tragedie pierderea meciului 4.
3. Ambele echipe au fructificat avantajul terenului propriu si macar de s-ar mentine acest avantaj in continuare, Chicago are 2 din 3 acasa.
4. Pana acum, Chicago a jucat prost, la nivelul cel mai de jos, iar Philadelphia la nivel ridicat. Astfel de situatii nu pot tine la infinit. O mica schimbare in aceste proportii in ceea ce priveste forma de moment, poate avea un efect decisiv, iar cum Chicago nu cred ca poate juca mai rau de cat a facut-o pana acum.....
5. Niemi este in continuare un portar valoros, dar are nevoie de mai multa sustinere de la aparatori. Sper ca acestia s-au prins ca daca nu-l protejeaza pe Niemi, acesta nu poate face fata singur, oricat de bun ar fi.

In incheiere, inclin sa cred ca vom vedea un alt fel de meci maine seara si sper ca ai mei ies din partea proasta si realizeaza ca in doar trei meciuri ramase nu mai e timp de relaxare si experimente si vor pune osul la treaba. Desi teoretic, cu 2 din 3 acasa ar trebui sa spun ca Blackhawks au 66% sanse sa castige cupa, voi merge pe varianta mai pesimista de 50/50, avand in vedere cum s-au desfasurat ostilitatile pana acum. Au fost chiar condusi cu 2-1 la meciuri atat de Nashville cat si de Vancouver si apoi au luat cate trei la rand, asa ca o pot face si acum, asa ca am incredere in continuare ca se va termina cu bine pentru ei. Vom vedea ce va fi.

P.S. Uitasem sa adaug ca uitandu-ma la pronosticurile specialistilor in hochei, dintr-o lista de 5, 4 au prosticat Chicago in 6, iar unul Chicago in 7, niciunul in 4 sau 5. Asta m-a pus pe ganduri si am inceput sa citesc printre randuri. Voi discuta despre asta, dupa ce se va decide campioana.

VanDerGigi
05.06.2010, 12:58
De acord cu tine in mare parte, plus ca daca zici de arbitri si arcade sparte ..probabil stii tu ce stii ca esti cu hockeyul desi eu in ultimele doua meciuri n-am vazut ceea ce spui.

Aici vorbim sa ne aflam in treaba. E ca si cum ai spune ca la fotbal, un gol marcat dintr-i incalceala in fata portii (ca majoritatea golurilor Philadephiei) e mai frumos decat golurile in vinclu de la 30-40 de metri, goluri care raman in istorie. Imi amintesc cel putin 3-4 goluri date de Chicago in poarta flyersilor, direct in vinclu, aproape de la jumatatea terenului. Aia inseamna tehnica, nu noroc bazat pe gafele aparatorilor adversi.

Dar aici mi se pare ca esti subiectiv (si nu e nici o problema cu asta). Mie pur si simplu imi place sa fiu obiectiv ca nu impart Fliershii castigul lor cu mine. Ce goluri am vazut eu, foarte putine au venit din incalceli, pe cand imi aduc aminte minim 4 in care v-au facut apararea vraiste cu niste pase scurte si un-doi-uri ca la fotbal, daca vrei comparatia. Daca ala e noroc si nu tehnica, eu sunt popa. Probabil e o diferenta de perceptie, din punctul meu de vedere nu vad tehnica intr-un sut de la distanta, mai ales la hockey, nici sa ma bati, vad forta, vad nimereala.

Mult noroc pe Duminica, ceva imi spune ca o sa aveti nevoie..

VanDerGigi
06.06.2010, 18:33
E la 82 temperatura, 56 umiditatea, 65 presiunea atmosferica, adie nitel vantu', vaca se frige pe gratar, berea e la gheata, maine sunt liber .. hai zi ca nu sunt premisele perfecte sa castige Flyers?

VanDerGigi
06.06.2010, 21:35
au castigat saracii astia iar .. hai ma, acum nu va mai plangeti de arbitraj? lol tre sa castigam Miercuri si apoi murim cu voi de gat si numai plecam d-acolo fara cupa.

sorin
06.06.2010, 22:40
Blackhawks 7 – 4 Flyers (meciul 5)

Le-am dat si lui Leighton si lui Boucher sa le ajunga, la fiecare cat a luat Niemi singur, sa nu fie suparare. :d
Blackhawks au jucat cum trebuie impotriva flyersilor, adica agresiv, vorba aia, dinte pentru dinte, asta fiind unul dintre elementele cheie a meciului castigat in aceasta seara. Adevaratul raport de forte s-a vazut in prima repriza, cand pur si simplu i-am spulberat pe flyersi, acestia nepunand deloc in pericol poarta lui Niemi. Cheia meciului a fost insa Mr. Q (Joel Quenneville, antrenorul echipei din Chicago), care a schimbat combinatiile clasice in atac, despartindu-i pe Toews si Kane si “amestecandu-i” cu alti jucatori, pana la urma “reteta” functionand ireprosabil, chiar din repriza a 3-a din meciul 4 de la Philadelphia cand au revenit de la 4-1 la 4-3.

Jiji, tu si kiddy sunteti un pic (facand o paralela) masochisti, adica va .... bat astia devilsii si habsii si voi le faceti galerie, deci durerea e ceva de la care nu va dati in laturi. :thinking:

Mult noroc pe Duminica, ceva imi spune ca o sa aveti nevoie..
Multam Jiji, ai avut gura aurita. Numai ca nu a fost noroc ci dominare totala.

E la 82 temperatura, 56 umiditatea, 65 presiunea atmosferica, adie nitel vantu', vaca se frige pe gratar, berea e la gheata, maine sunt liber .. hai zi ca nu sunt premisele perfecte sa castige Flyers?
Departe de mine Jiji sa spun ca nu au fost premise, numai ca s-a intamplat ce am spus in postarea anterioara, adica Chicago NU POATE juca mai prost decat au facut-o in meciul 4 si o schimbare cat de mica in felul cum vor juca, va avea un caracter decisiv.

au castigat saracii astia iar .. hai ma, acum nu va mai plangeti de arbitraj? lol tre sa castigam Miercuri si apoi murim cu voi de gat si numai plecam d-acolo fara cupa.
Nu nu ne plangem, a fost arbitraj corect in seara asta, iar Pronger a fost eliminat 2 minute pentru lovirea cu crosa pe care a mai exersat-o in meciurile precedente, fara sa primeasca nimic. O sa revin mai tarziu, dupa ce una din echipe castiga cupa, cu comentarii pe aceasta tema.

P.S. Jiji, ne "vedem" miercuri in Philadelphia, pentru meciul 6. Acum, ceva imi spune ca voi aveti nevoie de noroc, iar presiunea e mare pe voi.

VanDerGigi
06.06.2010, 22:59
P.S. Jiji, ne "vedem" miercuri in Philadelphia, pentru meciul 6. Acum, ceva imi spune ca voi aveti nevoie de noroc, iar presiunea e mare pe voi.

De abia va asteptam

kiddy
07.06.2010, 10:33
Da, de data asta am vazut si eu hockey la "indienii" tai, nimic de comentat. Decat o mica remarca cu titlu de fapt divers, amuzant, Seabrook la un moment dat se credea... Michael Jordan probabil. Dar arbitrii i-au adus aminte imediat ca se juca un meci de hockey, nu de basketball.:)

Jiji, tu si kiddy sunteti un pic (facand o paralela) masochisti, adica va .... bat astia devilsii si habsii si voi le faceti galerie, deci durerea e ceva de la care nu va dati in laturi. :thinking:

Vad ca tot ii tragi cu ne-au ... astia si ca noua tot ne place.
Aveti o echipa tanara acolo, talentata, care a inceput de vreun an, doi, sa aiba un cuvant de spus in conferinta voastra. Dar mai ales, aveti un portar formidabil. Deocamdata.
Asta insa nu inseamna ca pot sa las sa treaca neobservata superioritatea celor de la Flyers.
Se spunea la un moment dat pe aici, "lasa, mai bine ca ne-au eliminat Flyersii pe noi si sa se duca ei in finala ca sa fie facuti terci de cei de la Blackhawks". Ca cica hockey-ul din Vest e mult mai tare. Hai sa fim seriosi, nu m-ati convins deloc pana acum, cu exceptia meciului de aseara poate. Daca Niemi nu era in "bulan", iar asta oricum n-o sa tina la nesfarsit - s-a vazut si la case mai mari, Flyersii aveau cupa in vitrina lor la ora actuala. S-ar putea sa o luati voi insa, ar fi o ocazie, tinand cont de forma portarului.

PS Ca o replica la golul "meserias" inscris de Carter in meciul precedent, am vazut ca nici Byflugien (am probleme sa-i scriu numele astuia si mai ales sa-l pronunt, apropo ce natie e uratul asta?) nu s-a lasat mai prejos. Asa-i ca reactia ta a fost asta : ;)) ?

:)

Pisoi
07.06.2010, 11:35
Blackhawks 7 – 4 Flyers (meciul 5)
Multam Jiji, ai avut gura aurita. Numai ca nu a fost noroc ci dominare totala.

...oare pe ce teren au jucat Hawksi aseara? :thinking:
...parca ziceai ca ei joaca mai bine in deplasare :starsmile:

Pisoi, cred ca am vazut repriza a 3-a din meciuri diferite. Uita-te pe reluari si explica-mi cum a dominat Philly repriza a 3-a.

...ai vazut? ...in hockey tre sa domini toate cele 3 reprize (ca aseara) sau cel putin 2 din 3 :ideea:
...numai cu o singura repriza in care "tragi tare" din urma cu disperare la egalare nu poti clasifica un meci intreg ca dominare :d

...aseara meci frumos si dinamic :aplause: si chiar daca in ultimile 2 reprize scorul a fost 2-2 pot spune ca Chicago a dominat :d:

p.s. mi-a facut placere sa-l vad pe maestru Jordan la meci

VanDerGigi
08.06.2010, 07:58

Pai eu tin cu ei in primul rand pt ca sunt vecinii mei, iar dupa ce am "suferit" impreuna meciurile astea .. NJD pica pe locul 2 de acum. Kiddy probabil tine cu ei pt ca asa e normal. Cand te elimina o echipa ai doua variante ..sa iti doresti sa moara si capra vecinului/razbunare, etc, sau sa iti doresti sa castige in continuare macar sa stii ca te-a eliminat campioana.. eu si Kiddy am ales a doua varianta.

Ma cam ofticasem Duminica seara .. de fiecare data cand ne apropiam la un gol, trebuia sa dati voi iar..
Ati jucat intr-adevar bine .. chiar ma intrebam: primul meci va puteam bate, al doilea chiar tu ai spus ca ati jucat prost, meciurile 3 si 4 iar ai zis ca ati jucat slab, dar ca o sa vedem noi. Deci ma intrebam daca voi jucati vreodata bine sau ne amenintati de pomana :)

sorin
09.06.2010, 09:21
Da, de data asta am vazut si eu hockey la "indienii" tai, nimic de comentat. Decat o mica remarca cu titlu de fapt divers, amuzant, Seabrook la un moment dat se credea... Michael Jordan probabil. Dar arbitrii i-au adus aminte imediat ca se juca un meci de hockey, nu de basketball.
Eu am urmarit toate meciurile lor din ultimele cel putin 6 luni si in marea majoritate a timpului au jucat ca in meciul de duminica. Din pacate, fiecare echipa are caderi de forma din cand in cand, ceea ce nu poate fi controlat in vreun fel. Oricum, din ce stiu eu, cand sunt cu cutitul la os joaca bine cei de la Blackhawks.

Asta insa nu inseamna ca pot sa las sa treaca neobservata superioritatea celor de la Flyers.
Se spunea la un moment dat pe aici, "lasa, mai bine ca ne-au eliminat Flyersii pe noi si sa se duca ei in finala ca sa fie facuti terci de cei de la Blackhawks". Ca cica hockey-ul din Vest e mult mai tare. Hai sa fim seriosi, nu m-ati convins deloc pana acum, cu exceptia meciului de aseara poate. Daca Niemi nu era in "bulan", iar asta oricum n-o sa tina la nesfarsit - s-a vazut si la case mai mari, Flyersii aveau cupa in vitrina lor la ora actuala. S-ar putea sa o luati voi insa, ar fi o ocazie, tinand cont de forma portarului.

PS Ca o replica la golul "meserias" inscris de Carter in meciul precedent, am vazut ca nici Byflugien (am probleme sa-i scriu numele astuia si mai ales sa-l pronunt, apropo ce natie e uratul asta?) nu s-a lasat mai prejos.
Ce numesti tu superioritate la Flyers, eu numesc mai degraba antijoc. Nici nu exista termen de comparatie intre ce joaca Blackhawks (cand joaca normal, ca in ultimul meci) si ce joaca Flyers. Pana acum, in primele 4 meciuri Chicago a jucat la minimul de forma sportive, iar Flyers la varf. Imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca era invers. Banuiesc ca ai vazut ceva din meciurile cu Vancouver si poti arunca o privire si la meciurile cu Sharks, sa vezi hochei, nu anti-hochei facut de Flyers, cu arbitri care se fac ca nu vad cand Pronger da cu crosa peste maini, spinari si alte cele, ceea ce s-a vazut abia in meciul 5, cand a incasat penalizarea. Flyers joaca brut, in forta si cam atat.
In ceea ce priveste ”bulanul” lui Niemi, sa fim seriosi, nu e bulan ci talent. Nu cred ca Niemi a avut mai mult noroc decat Leighton, iar de ghinioane si goluri puse pe tava celor de la Philadelpia, ce sa mai vorbim. Meciul 4 a fost castigat de Flyers pe doua greseli grave ale lui Hjamarsson, care au rezultat in 2 goluri. O diferenta de nuanta care merita precizata este NU ca Flyers e echipa mai buna CI DOAR ca e echipa care a gresit mai putin si a fost “ajutata” in primele 4 meciuri, sau macar o parte din primele 4. Daca am contabiliza doar golurile date ca efort al echipelor, fara noroc sau ghinion, nu cred ca ai vrea sa stii rezultatul.
Byfuglien (se pronunta, desi pare ciudat “baflăn” pe romaneste) e american din Minnesota.

...oare pe ce teren au jucat Hawksi aseara?
...parca ziceai ca ei joaca mai bine in deplasare
Deci daca au jucat asa acasa si si-ar mentine forma sportiva recastigata (cel putin pentru meciul de duminica), ar trebui sa joace chiar mai bine diseara in Philly. Schimbarea in bine a echipei se datoreaza faptului ca antrenorul a facut “ajustarile” necesare dupa ce a tras concluziile in primele meciuri, pentru care “flyersii’ isi facusera lectiile bine. Acum ei sunt in “ceata” si incearca sa descifreze o noua strategie de anihilare.

p.s. mi-a facut placere sa-l vad pe maestru Jordan la meci
Spuneai inainte ca ar trebui sa-l aducem pe Obama, ca o contramasura a faptului ca ei l-au adus pe Biden. Miscarea cu Jordan a fost mult mai buna, popularitatea acestuia fiind net superioara.

Pai eu tin cu ei in primul rand pt ca sunt vecinii mei, iar dupa ce am "suferit" impreuna meciurile astea .. NJD pica pe locul 2 de acum. Kiddy probabil tine cu ei pt ca asa e normal. Cand te elimina o echipa ai doua variante ..sa iti doresti sa moara si capra vecinului/razbunare, etc, sau sa iti doresti sa castige in continuare macar sa stii ca te-a eliminat campioana.. eu si Kiddy am ales a doua varianta.
Hmm, interesanta intoarcere din “condei”, desi inclin sa cred ca e mai mult varianta subliniata.

Ma cam ofticasem Duminica seara .. de fiecare data cand ne apropiam la un gol, trebuia sa dati voi iar..

Ati jucat intr-adevar bine .. chiar ma intrebam: primul meci va puteam bate, al doilea chiar tu ai spus ca ati jucat prost, meciurile 3 si 4 iar ai zis ca ati jucat slab, dar ca o sa vedem noi. Deci ma intrebam daca voi jucati vreodata bine sau ne amenintati de pomana
Jiji, ai tras vreun joint in timpul meciului? NU v-ati apropiat niciodata la un gol, ci doar la doua si va dadeam imediat altul in loc, sa nu va ofticati daca pierdeti la un singur gol. In sfarsit, recunosti ca am jucat bine.

Acum, revenind la oile noastre, adica la meciul de diseara, totul e posibil. Se poate termina aici, in meciul 6, cand poate mirajul si vederea cupei ii va mobiliza pe juniorii NHL-ului si vor pune capat acestui act final, dar la fel de bine se poate ajunge la meciul 7 si ultimul, cand una din echipe va intra in posesia cupei la Chicago si “chinul” se va termina atat pentru jucatorii ambelor formatii cat si pentru suporterii acestora.
Personal, nu am chef de meciul 7, dar sunt pregatit sufleteste pentru acel meci, daca va fi sa fie.

Go Blackhawks!

Pisoi
09.06.2010, 10:59
Spuneai inainte ca ar trebui sa-l aducem pe Obama, ca o contramasura a faptului ca ei l-au adus pe Biden. Miscarea cu Jordan a fost mult mai buna, popularitatea acestuia fiind net superioara.

...sunt perfect de acord cu tine! Jordan a fost si este un icon pentru intraga lume nu numai pentru Chicago! :ideea: ...admiratia mea pentru el si Magic e mult mai mare decat figurile politice:aplause:
...daca Hawks castiga diseara ce faci? ...ramai la bar toata noaptea? :thinking:

sorin
09.06.2010, 11:27
...daca Hawks castiga diseara ce faci? ...ramai la bar toata noaptea? :thinking:
Grea intrebare. Daca Hawks-ii mei castiga diseara, imi va fi foarte greu sa ma hotarasc intre a sta la bar pana dimineata, sau sa vin repede pe forum, sa ma delectez cu felicitarile primite de la kiddy si VanDerGigi, alias Jiji. Imi doresc totusi sa ajung la asa o dilema.:d
Asa cum am spus, totul e posibil. Blackhawks au sanse 50% sa castige cupa in seara asta, in timp ce Flyers au 50% sanse sa impinga totul in meciul 7, care ar fi si ultimul, la Chicago. Inca nu se stie unde va ateriza Sir Stanley, stiut fiind ca in sport niciodata nu se stie care va fi scorul, totul bazandu-se pe valoarea echipelor, forma de moment, noroc ,respectiv ghinion, posibile greseli de arbitraj, etc.

VanDerGigi
09.06.2010, 11:54
Hmm, interesanta intoarcere din “condei”, desi inclin sa cred ca e mai mult varianta subliniata.

E dreptul tau sa crezi ce vrei, eu ti-am spus cum este, cel putin in ceea ce ma priveste.

Jiji, ai tras vreun joint in timpul meciului? NU v-ati apropiat niciodata la un gol, ci doar la doua si va dadeam imediat altul in loc, sa nu va ofticati daca pierdeti la un singur gol. In sfarsit, recunosti ca am jucat bine.

A fost greseala mea de exprimare, ce-am urmarit sa spun era "cand ne apropiam cu un gol" adica "cand reduceam din diferenta"

Coane eu recunosc mereu ce e de recunoscut. Ti-am mai spus, imi place sa fiu obiectiv ca nu impart Flyers castigul lor cu mine si nici n-am vreun frate in echipa lor. Dar ce vroiai sa recunosc dupa primele 4 meciuri in care tu singur ai spus ca ati jucat slab?

In alta ordine de idei ma gandeam sa vorbesc cu baietii sa-ti las tie cupa Stanley, s-o iei acasa, s-o trimiti si pe la Cristian sa va bucurati de ea. Eu tocmai am primit o promovare la locul de munca si am mai primit si bomboana pe coliva castigand o croaziera in Bahamas ieri la o tombola, cu tot cu airfare pana in Miami. Deci ma gandeam ca imi ajunge pt saptamana asta. Dar tre sa recunosc ca nu-mi place deloc trufia voastra, asadar diseara este imperios necesar sa va dam bataie. lol

VanDerGigi
09.06.2010, 21:01
Dupa doua reprize Blackhawks conduc cu 3-2. Ma intreb ce-o fi in vestiare in pauza asta.
De-as fi antrenorul Flyershilor le-as aminti ca toti specialistii nu le-au dat vreo sansa si mai au doar 20 de minute sa le rastoarne masa celor ce n-au mizat doi bani pe ei.

VanDerGigi
09.06.2010, 21:39
Asa tata asaaaaaa 3-3 de cand l-a luat al nostru pe cont propiu si l-a bibilit (pe puc) tot terenul pana l-a pasat in fata portii am stiut ca tre sa fie gol. Hai baieti, inca unul!

VanDerGigi
09.06.2010, 22:12
Chicago Blackhawks au castigat. Felicitari! Una peste alta cred ca au meritat.
Bravo lor! Now we can go back to reality, World Cup starts Friday. :)

sorin
09.06.2010, 23:56
Chicago Blackhawks au castigat. Felicitari! Una peste alta cred ca au meritat.
Scor final in meciul 6: Blackhawks 4-3 Flyers!!!
Chicago Blackhawks sunt castigatorii Stanley Cup 2010!!!

Felicitari Chicago Blackhawks!!!
Maaan, ce meci, ce goluri. La golul lui Kane din overtime nici nu m-am prins ca e gol decat cand Kane a ajuns la mijlocul terenului si a aruncat crosa. Ce gol dintr-un unghi imposibil, ce curaj sa dea la poarta din pozitia aia, in loc sa incerce o pasa!!! Niemi a fost de milioane si merita cel putin juma' de cupa.
Habar n-am daca scriu cursiv la ora asta, dar cui ii pasa? :v:
Chicago fierbe, e nebunie in downtown, cred ca vineri merg la parada.

Era frumos sa castige cupa in Chicago, in fata suporterilor, dar totusi, castigand-o in Philadelphia, le-a inchis gura multora care considerau ca Flyers pot fi mai buni decat Blackhawks si ca ar putea castiga cupa Stanley, in plus, in felul acesta au salvat cel putin cativa suporteri de la stopuri cardiace. Au dreptate comentatorii astia cand spun ca Stanley Cup e cea mai greu de castigat dintre toate sporturile.

Voi mai scrie pe marginea acestui subiect si mai mult ca sigur voi deschide un topic special pentru Chicago Blackhawks. Pana atunci, pentru a va delecta un pic, doua videoclipuri:

sogKUx_q7ig

si

RzHqNVgMkCg

si golul castigator, care a adus cupa in vitrina "indienilor" (mamaaa, cata maiestrie):

Yy4UZbtxxkY

Astept in continuare critici, felicitari si orice legat de Stanley Cup. :cool:
PS. Jiji, mersi pentru fair-play!
PPS. Astept deasemeni comentariile de cunoscatori ale lui kiddy, Pisoi si christianT

kiddy
10.06.2010, 07:50
Felicitari "indienilor"!

Bine ca s-a terminat si ca nu s-au rupt prea multe oase.

In ceea ce priveste ”bulanul” lui Niemi, sa fim seriosi, nu e bulan ci talent. Nu cred ca Niemi a avut mai mult noroc decat Leighton, iar de ghinioane si goluri puse pe tava celor de la Philadelpia, ce sa mai vorbim.

Legat de talentul lui Niemi vs "bulan", mai ramane de vazut. Iar cand spun "bulan", poate m-am facut inteles gresit, departe sa insinuez cum ca ar fi fost doar noroc. Am vrut sa spun ca a fost intr-o forma de zile mari. Talentul asta, de care vorbesti, e atat de efemer... Au fost destui jucatori, chiar si portari (vreo doi numai la Montreal), care au intrat pe covorul rosu si dupa vreo doua sezoane au plecat pe usa... unde se descarca tirurile, daca as putea spune asa.

So, inca o data felicitari! Ma bucur pentru voi, ca ati reusit sa aduceti cupa in oras dupa vreo 50 de ani aproape.

sorin
10.06.2010, 08:32
Felicitari "indienilor"!
..................
Legat de talentul lui Niemi vs "bulan", mai ramane de vazut. Iar cand spun "bulan", poate m-am facut inteles gresit, departe sa insinuez cum ca ar fi fost doar noroc. Am vrut sa spun ca a fost intr-o forma de zile mari.
........................................
So, inca o data felicitari! Ma bucur pentru voi, ca ati reusit sa aduceti cupa in oras dupa vreo 50 de ani aproape.
Multam kiddy! Nu stiu care e pozitia ta apropo de acest meci si cine consideri ca a fost mai bun, dar Blackhawks a castigat in propria lor sala (unde aveau 9-1 castigate in ultimele meciuri), au jucat ofensiv, au facut si unele greseli e edevarat, dar important e ca au castigat cupa dupa o "seceta" de 49 de ani si ne-au scutit pe noi, suporterii, de emotiile unui meci 7.

Acum am inteles treaba cu Niemi, credeam ca te referi doar la noroc, nu la forma de moment. Trebuie sa recunosti ca a salvat niste goluri imense si ca fara el nu cred ca am fi ajuns sa aducem cupa la Chicago. Acum, sper sa-i re-negocieze astia contractul cat mai urgent, sa n-o intinda in alta parte.

P.S. Jiji, se facura 24 de Stella Artois dude. :d

VanDerGigi
10.06.2010, 08:43
P.S. Jiji, se facura 24 de Stella Artois dude. :d

Nu-s probleme, "spargem" vreo 4 si restul le iei acasa.
A scos Niemi ala niste goluri ca si facute aseara ..ma durea capul.

kiddy
10.06.2010, 10:14
Multam kiddy! Nu stiu care e pozitia ta apropo de acest meci si cine consideri ca a fost mai bun, dar Blackhawks a castigat in propria lor sala (unde aveau 9-1 castigate in ultimele meciuri), au jucat ofensiv, au facut si unele greseli e edevarat, dar important e ca au castigat cupa dupa o "seceta" de 49 de ani si ne-au scutit pe noi, suporterii, de emotiile unui meci 7.

Din pacate n-am vazut meciul. Am avut o "serata" cu compania la un club de golf. :">

Am sperat sa fie si un al saptelea meci, dar asta e...

Pisoi
10.06.2010, 13:21
...gata si cu finala si cu barul ...dar nu si cu comentariile analitice finale de rigoare :d

Dupa parerea mea Blackhawks au castigat meritat cupa luand in ansamblu evolutia lor in grupe si conferinta pana in finala. Si spun asta privind pozitia ocupata pana in playoffs dar si evolutia lor pana la finala cu Flyers. :calcul:

2- Chicago 52 victorii si 112 puncte, la un sinur punct de locul 1 in conferinta de vest.
7- Philadelphia 41 victorii si 88 puncte, la 33 puncte de primul loc in conferinta de est.

In schimb Flyers (7) au avut o evolutie surprinzatoare meritata in playoffs eliminand locurile 2 NJ, 6 Boston si 8 Montreal, practic ajungand in finala cupei trecand de ultima clasata in finala conferintei.
Evolutia Blackhawks (2) a fost si mai spectaculoasa eliminand locurile 7 Nashville, 3 Vancouver si 1 St.Jose, practic jucand in turul 3 chiar ca o finala de conferinta.

Meciul final de ieri seara a fost pe cat se poate de spectaculos, miza fiind maxima pt ambele echipe, Flyers tragand tare sa scoata meciul 7 iar Blackhawks sa castige si sa nu mai fie fortata la un al 7-lea meci. Aparent presiunea a fost mai mare pentru Flyers mai ales ca au jucat in fata suporterilor, in comparatie cu ceilalti care savurau meciul la bar sau intepeniti pe canapea :d:

Din pacate aseara am ajuns acasa in pauza dintre repriza 1 si 2, dar si cele 2 reprize (+OT) pe care le-m prins au fost suficiente sa-mi fac o imagine concluziva a partidei.
Chicago a jucat mai bine si a shutat mai mult la poarta speculand orice ocazie.
Nu pot sa nu aduc in discutie meritele portarului Niemi care a fost de exceptie aparand shuturi considerate imposibil de aparat, dar in acelasi timp nu trebuie ignorate nici meritele lui Leighton care a fost solicitat la maximum aparand 37 din 41 spre deosebire de Niemi care a aparat 21 din 24 :ideea:
Deci, este evident ca, practic atacul Hawks-ilor a fost superior aducand castig de cauza in Chicago si astfel castigand Stanley Cup.

Felicitari Blackhawks :aplause:...dar si felicitari Flyers :aplause: pentru spectacolul daruit noua .......
"consumatorilor" :starsmile:

christianT
10.06.2010, 19:58
Draga sorin,
iata ca dupa 49 de ani Chicago castiga cupa Stanley, o perfomanta uriasa in sportul profesionist. Un comentator la radio azi dimineata spunea ca trofeul Cupa Stanley e printre cele mai grele de castigat din toate trofeele puse in joc in sport in general.
Blackhawks merita victoria pentru ca a fost peste Zburatorii aia nesuferiti din Philadelphia. Pur si simplu au fost mai buni.
Nu trebuie sa-ti ascult ca aici, cel putin in Quebec, nu stiu in restul Canadei, toti au fost cu Chicago. La radio, la tv, in ziare, nimeni nu-si ascundea simpatia pentru echipa ta.
Bravo Chicago!
Sper sa te duci la parada traditionala ce va avea loc cu toata echipa Blackhawks.
Felicitari!

sorin
10.06.2010, 20:32
iata ca dupa 49 de ani Chicago castiga cupa Stanley, o perfomanta uriasa in sportul profesionist.
1. Chicago Blackhawks a castigat Stanley Cup dupa 49 de ani, cea mai lunga perioada de “seceta” din NHL.

2. Meciul 6 dintre Chicago Blackhawks si Philadelphia Flyers a avut cel mai mare rating la televiziune, din anul 1974, fiind deci cel mai vizionat meci #6 din ultimii 36 de ani, cu 8.28 milioane de telespectatori!!!

3. In Chicago, jumatate din locuintele care aveau televizoarele in functiune, erau setate pe meciul de hochei #6.

Blackhawks merita victoria pentru ca a fost peste Zburatorii aia nesuferiti din Philadelphia. Pur si simplu au fost mai buni.
.............................
Bravo Chicago!
..........................
Felicitari!
Multumesc Cristi! Stiu ca-s felicitari sincere si sunt apreciate.

sorin
11.06.2010, 21:26
Nebunie, nu alta la parada Blackhawks de vineri 11 iunie 2010 la Chicago.:anounce:

Fotografii si filmulet cu parada Blackhawks din Chicago:

oCRA8U_cGzc

Un filmulet mai profesionist, aici:
http://www.wgntv.com/sports/hockey/blackhawks/behind-the-scene/

Cica au fost 2 milioane de fani la parada de la Chicago:
http://www.chicagobreakingnews.com/2010/06/no-rain-on-hawks-parade.html

Aici va puteti face o idee mai buna despre cata lume a fost numai in imediata apropiere unde a fost show-ul, fara a tine cont de cei de pe traseu:

DDS3NuoegrQ

O sa mai adaug cate ceva, pe masura ce gasesc.

kiddy
18.06.2010, 08:09
Conducerea "canadianului" (mi-am pus tot timpul intrebarea de ce Le Canadien si nu Les Canadiens?) a luat cea mai suprinzatoare decizie, dar deja suntem obisnuiti cu astfel de decizii pe aici. Asadar, s-au debarasat de Halak in favoarea lui Price, care nu stiu de ce, nu-mi inspira deloc incredere. Contrar multor pareri avizate, inalt avizate de prin conducerea clubului, mie nu-mi inspira nimic baiatul asta. Si nu sunt singur.
Tare ma tem ca la anu' o sa ia baietii o pauza cu seriile.

Anyway, imi pare rau ca Halak nu mai apara culorile Montreal-ului. L-am apreciat tot timpul, chiar dinainte de a produce miracolul din acest sezon. De cand il seconda pe Huet. Nu numai pentru prestanta din fata portii, dar si in rest, pentru atitudinea lui generala. Pe cand Price... cu fumuri de la inceput.

sorin
23.06.2010, 22:38
Conducerea "canadianului" (mi-am pus tot timpul intrebarea de ce Le Canadien si nu Les Canadiens?) a luat cea mai suprinzatoare decizie, dar deja suntem obisnuiti cu astfel de decizii pe aici.
NU esti singurul. Mi-au stricat seara astia, cand am aflat ca Byfuglien a fost dat la Atlanta, impreuna cu Eager si Sopel. Byfuglien a dat cateva goluri decisive in playoffs si era printre favoritii mei.
http://sports.yahoo.com/nhl/news;_ylt=AswYQ.5XLD2Luog038cXyP57vLYF?slug=ap-blackhawks-thrasherstrade

Pana la urma....it's all about the money :-S
Bafta oriunde te-ai afla Big Buff!

cmXATRABm5c

kiddy
23.06.2010, 22:59
NU esti singurul. Mi-au stricat seara astia, cand am aflat ca Byfuglien a fost dat la Atlanta, impreuna cu Eager si Sopel. Byfuglien a dat cateva goluri decisive in playoffs si era printre favoritii mei.
http://sports.yahoo.com/nhl/news;_ylt=AswYQ.5XLD2Luog038cXyP57vLYF?slug=ap-blackhawks-thrasherstrade

Pana la urma....it's all about the money :-S
Macar Byfuglien (asta al tau, de nu-i pot scrie numele) a plecat cu un inel pe deget...

Pe de alta parte astazi am aflat ca Le Canadien s-au hotarat sa-l tina pe Tomas Plekanec si i-au oferit un contract pe 5 ani. Sper sa joace cel putin la fel de bine ca in ultimul sezon, cand a suplinit cu brio lipsa lui Cammalleri, scos pe tusa timp de vreo 3 luni dupa ce dobitocul de Volchenkov i-a rupt genunchiul. :bull:

sorin
11.04.2011, 21:57
Avand in vedere ca tocmai incepe editia 2010-2011 a "playoffs", inchid acest topic si-l trec la "arhiva de aur". Sper ca Blackhaks sa-si apere cupa intr-un mod cat mai onorabil anul acesta si sa mearga cat mai departe, sansele de a repeta fiind mici, datorita faptului ca au pierdut atatia jucatori valorosi.

Cei mai buni sa castige si...Go Blackhaks!