PDA

Arată versiune întreagă : Cat dureaza practic sa-ti schimbi pasaportul?

divo
18.03.2010, 12:56
Ieri mi-am dat seama ca-mi expira pasaportul anul acesta in decembrie.Pare indepartat si ca as avea timp pana atunci.Dar, voi avea nevoie de pasaport in Iunie-iulie si apoi iarasi in noiembrie-decembrie.
Acum suntem in martie. Stie cineva practic cat dureaza sa iti schimbi pasaportul romanesc la Consulatul din Los Angeles?
Multumesc!

california
18.03.2010, 13:36
Anul trecut la mine a durat 3 luni.

michelle
13.04.2010, 00:25
Am aflat ca se poate elibera si pasaport temporar pentru cei care au nevoie urgent de pasaport.

Stie cineva:
-ce documente aditionale trebuie?

-ce traducatori autorizati sunt acceptabili de consulate?

-trebuie ca dovada de urgenta sa fie apostilata?

-e obligatoriu sa aplici pentru ambele pasapoarte, temporar si biometric (normal, ca sa-ti ia banii consulatele)?

Multumesc,
Michelle

Cosmin82
21.04.2010, 01:31
cel romanesc stiu ca se elibereaza pana in 6 luni, cu ceva taxa in plus si ceva adeverinte medicale sau ceva urgenta din romania il face cam in 3 luni. cel american din cate imi amintesc undeva pana in 2 luni. in WA se poate aplica mai nou la USPS office sau poti merge la court house de unde apartii cu aplicatia gata facuta de acasa si cu un cashier check. http://travel.state.gov/passport/passport_1738.html
aici gaseti fees si aplicatia care o poti completa direct pe comp acasa.

livia
21.04.2010, 06:37
Am aflat ca se poate elibera si pasaport temporar pentru cei care au nevoie urgent de pasaport.

Stie cineva:
-ce documente aditionale trebuie?

-ce traducatori autorizati sunt acceptabili de consulate?

-trebuie ca dovada de urgenta sa fie apostilata?

-e obligatoriu sa aplici pentru ambele pasapoarte, temporar si biometric (normal, ca sa-ti ia banii consulatele)?

Multumesc,
Michelle

Cel mai bine ar fi sa contactezi consulatul cel mai apropiat si sa intrebi, sa nu ai surprize acolo.
Cand am avut nevoie nu aparuse obligatorii biometricele, insa asa am procedat, am trimis e-mail cu intrebari exacte mi s-a raspuns si am pastrat e-mailul primit cu lista de documente de care am nevoie.