PDA

Arată versiune întreagă : asistenta medicala Houston

dorik
13.03.2010, 12:08
Buna !

M-ar interesa daca poate cineva sa ma ajute in urmatoarea problema:
Mama,casatorita cu cetatean american,viza emigrare garantata.Actualul tata nu poate depune petitie emigrare pentru mine.(step daughter)
Eu: 22 ani,absolventa a Scolii Postliceale Sanitare de 3 ani,drept libera practica reunoscut in Ro,lucrez la un centru de dializa Fresenius NephroCare.
As vrea sa gasesc sa muncesc in domeniul medical in Houston.VREAU SA FIU CU FAMILIA MEA!
Cum as putea ajunge acolo legal,cu o viza de munca,eventual prin contracte cu diverse spitale cu angajament de munca?sau ceva de genul....
Cam ce ar trebui sa fac eu de aici din Ro,ca sa pot aplica acolo pentru un loc de munca?Am tot cautat pe net,dar nu am gasit mare lucru.Poate fi si o munca de voluntariat.
Va rog,daca stiti ceva in domeniu,orice informatie mi-ar fi de folos.
Multumesc!

Cezard
13.03.2010, 12:49
...ia-ti o viza B1/B2 si acolo iti rezolvi cu un contract, mergi la interviuri etc, din Ro este f greu sa gasesti ceva pt ca toti vor sa te vada. Dupa aceea iti schimbi statutul, acolo.

Maximus
13.03.2010, 12:56
Buna !

M-ar interesa daca poate cineva sa ma ajute in urmatoarea problema:
Mama,casatorita cu cetatean american,viza emigrare garantata.Actualul tata nu poate depune petitie emigrare pentru mine.(step daughter)
Eu: 22 ani,absolventa a Scolii Postliceale Sanitare de 3 ani,drept libera practica reunoscut in Ro,lucrez la un centru de dializa Fresenius NephroCare.
As vrea sa gasesc sa muncesc in domeniul medical in Houston.VREAU SA FIU CU FAMILIA MEA!
Cum as putea ajunge acolo legal,cu o viza de munca,eventual prin contracte cu diverse spitale cu angajament de munca?sau ceva de genul....
Cam ce ar trebui sa fac eu de aici din Ro,ca sa pot aplica acolo pentru un loc de munca?Am tot cautat pe net,dar nu am gasit mare lucru.Poate fi si o munca de voluntariat.
Va rog,daca stiti ceva in domeniu,orice informatie mi-ar fi de folos.
Multumesc!

...ia-ti o viza B1/B2 si acolo iti rezolvi cu un contract, mergi la interviuri etc, din Ro este f greu sa gasesti ceva pt ca toti vor sa te vada. Dupa aceea iti schimbi statutul, acolo.

Nu stiu daca poti sa lucrezi in acelasi domeniu medical fara vreo echivalare ceva.De asemeni nici chestia cu schimbatul vizei de turist B1/B2 intr-o viza de munca H nu stiu daca se poate face in US. Aramis aici pe un alt post a zis ca el crede ca viza H este o viza consulara, deci se proceseaza numai la consulatul/ambasada US din Romania. Totusi pe un alt forum am vazut un raspuns cum ca ar fi ceva posibilitati de schimbare si in US, dar cu ajutorul unui avocat.

divo
13.03.2010, 13:10

Bre da' tu esti ceva avocat de imigrari?Sau ai facut tu asta ca sa stii cum e cu schimbarea de vize? Habar nu ai ce vorbesti!

Nu stiu daca poti sa lucrezi in acelasi domeniu medical fara vreo echivalare ceva.De asemeni nici chestia cu schimbatul vizei de turist B1/B2 intr-o viza de munca H nu stiu daca se poate face in US. Aramis aici pe un alt post a zis ca el crede ca viza H este o viza consulara, deci se proceseaza numai la consulatul/ambasada US din Romania. Totusi pe un alt forum am vazut un raspuns cum ca ar fi ceva posibilitati de schimbare si in US, dar cu ajutorul unui avocat.

Ce inseamna viza consulara?

aramis_13
13.03.2010, 13:19
...Ce inseamna viza consulara?

am zis cu procesare consulară ...

divo
13.03.2010, 13:28
am zis cu procesare consulară ...
Doar la primul H1B apare obligatia de a merge la un consulat si a pune viza in pasaport dupa ce s-a obtinut schimbare de statut in US. De obicei trebuie mers la ambasada US in Bucuresti,dar exista o chichitza in aplicatie prin care poti merge in Canada sau Mexic.
Restul vizelor H nu sunt cu procesare consulara. Asta din ceea ce am auzit eu!:)

Cezard
13.03.2010, 13:45
Bre da' tu esti ceva avocat de imigrari?Sau ai facut tu asta ca sa stii cum e cu schimbarea de vize? Habar nu ai ce vorbesti!

Ce inseamna viza consulara?

Bre, adica dom`le:
Nu stiu daca trebuie sa-ti raspund dar acum am timp si iaca o fac.
Ideea este ca intr-un fel convingi pe cineva sa iti faca un contract daca te duci la fata locului si sustii un interviu, asadar ai intrat in State, ai deja o viza; o intrare; asta deja este un atu in sine; si alta e cind aplici pe internet de-ti faci bataturi la degete. Ori atarni la unii care te ademenesc/pacalesc cu Contracte de munca care nu exista (ori sint de tip H adica sint pt munci - atentie - sezoniere! - refuzate - ca sint sa zicem de jos). Dupa aceea, daca ai contractul, vii in Ro si aplici la ambasada pt schimbarea vizei (nu acolo in State cum fac unii si nu fac bine). Vorba unui celebru avocat di la immigration : parerea mea bre!

Maximus
13.03.2010, 14:13
....... el crede ca viza H este o viza consulara, deci se proceseaza numai la consulatul/ambasada US din Romania. Totusi pe un alt forum am vazut un raspuns cum ca ar fi ceva posibilitati de schimbare si in US, dar cu ajutorul unui avocat.
asta am zis ca inseamna

Ce inseamna viza consulara?[/QUOTE]
Se pare ca esti in toane rele azi divo.....Am zis si ca ar fi ceva portite de ajustare din type B in H

divo
13.03.2010, 16:59
Bre, adica dom`le:
Nu stiu daca trebuie sa-ti raspund dar acum am timp si iaca o fac.
Ideea este ca intr-un fel convingi pe cineva sa iti faca un contract daca te duci la fata locului si sustii un interviu, asadar ai intrat in State, ai deja o viza; o intrare; asta deja este un atu in sine; si alta e cind aplici pe internet de-ti faci bataturi la degete. Ori atarni la unii care te ademenesc/pacalesc cu Contracte de munca care nu exista (ori sint de tip H adica sint pt munci - atentie - sezoniere! - refuzate - ca sint sa zicem de jos). Dupa aceea, daca ai contractul, vii in Ro si aplici la ambasada pt schimbarea vizei (nu acolo in State cum fac unii si nu fac bine). Vorba unui celebru avocat di la immigration : parerea mea bre!
Bre vorbesti ca sa te afli in treaba. Cat despre scenariul de mai sus, poate fi debitat doar de cineva care nu are experienta cu nici o viza de Sua. Man trebuia sa te faci avocat de imigrare.Imigrare in Congo. Geez!

aramis_13
13.03.2010, 21:41
amândoi am auzit bine ...
că dacă e pe expirate prima viză, dup' aia e extindere nu mai e viză ....

divo
15.03.2010, 13:31
amândoi am auzit bine ...
că dacă e pe expirate prima viză, dup' aia e extindere nu mai e viză ....

La H2B se poate si fara viza,doar cu statut. Ce ziceam eu de primul H1B e exceptia.