PDA

Arată versiune întreagă : Intalniri ale romanilor din New York

alincoman22
21.08.2005, 04:35
Buna tuturor,

am ajuns in cele din urma si eu in State. O sa studiez in New
York pentru cativa ani.

Ma intereseaza daca romanii din New York se intalnesc
undeva la evenimente importante, cum ar fi ziua nationala, un
meci de fotbal din Romania, concerte, un meci de fotbal In
Central Park...

Povestim,

Alin

darcy
24.08.2005, 03:07
Nu stiu daca diaspora romana din NY organizeaza asemenea intalniri.
Insa daca esti student poti incerca sa contactezi niste asociatii ale studentilor romani de la universitatile din zona.

Gogule
26.08.2005, 12:03
Poti lua legatura cu mine .. doar ca sunt tocmai in Kansassmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Poate reusim sa ne intalnim la un pahar de vb .. pe internet macar smileys/smiley11.gif

darcy
26.08.2005, 15:54
Alin, felicitari pt viza! Abia acum ti-am citit mai cu atentie mesajele
si am vazut ca locuiesti in International House. Asta e cred cam la 15
minute de blocul unde stau eu si cu sotul meu, deci foarte aproape.
Poate luam legatura, scrie-mi pe privat. M-as bucura sa ies din cand in
cand la o plimbare cu sotia ta prin Riverside Park, bineinteles daca e
si ea amatoaresmileys/smiley1.gif.

sauzimdebine
27.08.2005, 05:12
Alin, felicitari pentru bursa si bun venit la NY. Romanii din buricul
lumii, comunitatea fiind destul de mare, se intalnesc in functie de
afinitati, prietenii si asa mai departe. Meciuri din Ro poti vedea la
una din carciumile romanesti din Queens sau acasa daca-ti faci
abonament la ... sunt unii de ofera "ligheanul" pentru TV din Romania,
... , concerte, depinde de ce gen de muzica preferi, ... cat despre
meciuri de fotbal in Central Park ... nu am auzit inca, dar ca orice
altceva si aceasta trebuie sa aiba un inceput. Eu, cam rar ce este
drept, adica mai mult din an in paste, joc cate o miuta in sala ...

Daca nu-ti poti omora timpul liber, care sunt convins ca va fi destul
de restrans, sau daca simti nevoia sa te relaxezi ... bombardeaza-l pe
Gogule cu cate un mesaj, e baiat simpatic si cu simtul umorului, sau pe
mine, mai putin simpatic, ceva mai in varsta, ... dar tin la
glume si la multe altele.

alincoman22
27.08.2005, 05:39
Va multumesc pentru gandurile bune.

Noi am ajuns la International House de vreo 4 zile. Totul e ok aici. Chiar am descoperit ca la I-House exista o sala de sport unde se joaca fotbal (adica soccer), ceea ce e ok.

Intr-adevar se pare ca n-o sa am prea mult timp liber, asa cum zicea sauzimdebine, dar New Yorkul e destul de atractiv din punctul asta de vedere.

O sa trebuiasca sa ajung si prin Queens in viitorul apropiat pentru ca cineva mi-a zis ca acolo sunt ziarele romanesti in care gasesc anunturi pentru joburi. Sotia mea, Dora, care are viza F-2, vrea sa-si gaseasca ceva de lucru, asa ca o sa trebuiasca sa cautam cat de curand un job.

Darcy, ma bucur sa aud ca esti prin preajma. O sa -ti scriu un private message sa vedem cum ne putem intalni. In mod sigur Dora e amatoare de plimbari prin Riverside Park. Suntem 6 romani la I-House, it's almost like home

Gogule, povestim, poate chiar treci prin New York si o sa ne vedem si fata in fata.

Toate cele bune,

Alin

GNChicago
27.08.2005, 06:02
Cred ca ar trebui sa caute job in ziarele americane. De exemplu in Chicago, majoritatea joburilor apar in Chicago Tribune de Duminica.

Deasemenea in functie de job, pot fi afisate in window.Deasemenea nu e neuzual sa intri sa intrebi in special la magazinele selecte mari.

Recent, trei studente sosite temporar in Chicago au gasit de lucru toate trei in 48 de ore!!!! si nu orice joburi care sa ceara efort si foarte bine platite, peste zece dollari pe ora.

Este pot sa zic meritul lor fiind inteligente sidescurcarete, etc.

Peste circa o luna se vor intoarce in Bucuresti la cursuri sa-si termine scoala.

Principalul e sa stii ce vrei!

Ultrafeminin
29.08.2005, 20:24
Welcome!!
Contacteaza Centrul Cultural Roman din NY la Roculture@aol.com si cere
sa fii adaugat la lista lor de contact. Vei primi vesti despre evenimentele
culturale romanesti din NY.
Numai bine

Dan28
30.08.2005, 11:47
Ziarele astea romanesti din Chichago, New York etc se pot citi si pe internet ? Si daca da, postati si voi ceva adrese de sit-uri

sorin
30.08.2005, 12:09
Gasesti cateva online aici:

http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=37

sauzimdebine
30.08.2005, 12:10
http://www.nymagazin.com/

http://www.meridianul.com/

irene_magda
22.01.2006, 07:20
ce mai este nou pe la voi

Nelly
22.01.2006, 14:17
Ce magazine sau restaurante romanesti din NY stiti??? Stiu si eu citeva poate facem schimb de experienta, ce ziceti?smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
23.01.2006, 21:06
Pai eu unul ... cam le stiu pe toate.

alincoman22
24.01.2006, 05:25
Salutare,

care dintre voi imi poate spune care e cel mai bun restaurant
din Queens. As vrea sa merg cu niste prieteni americani la un
restaurant romanesc. Pana acum am fost la "Casa Romana" si
"Romanian Garden", sunt in regula, dar parca le lipseste ceva.
Ma intereseaza atat atmosfera cat si calitatea mancarurilor.

Multumesc,

Alin

almabys
02.03.2006, 11:58
eu sunt romanca din louisiana.am venit in august la studii. asta e primul meu an.orice vrea sa ma contacteze as fi foarte bucuroasa.

pe curand

27.05.2006, 12:10
Alin, posibil sa fie tarziu si deja sa fi aflat informatia asta, dar e un nou restaurant in Queens care e chiar bunicel , pe par cu Romanian Garden calitativ - il cheama (la Mitica) "Acasa" si e la 2 strazi de Romanian Garden, tot pe Skillman dar intre 48 si 49th st. Am fost de cateva ori, n-au papanasi dar au varza si fasole cu ciolan. Mitica e fost bucatar la Romanian Garden si a deschis restaurantul in parteneriat cu alt roman.

Nu stiu despre atmosfera...Dar e vopsit in oranj smileys/smiley4.gifsi arepe un pereteo mare poza cu Sfinxul din Carpati. smileys/smiley17.gif

08.06.2006, 10:13
Buna Alin si salutare tuturor!

Am auzit de ceva petrecere romaneasca in New York sambata asta. As merge si eu dar prietenul meu lucreaza in seara cu pricina si parca mi-e urat sa merg singura/stau acasa. Ati auzit si voi de petrecerea asta? O sa fie pe undeva prin Astoria. Mergeti?

mihai_ch
28.08.2006, 10:28
Exista ceva romani prin midtown Manhattan? eu am ajuns de cateva zile si sunt student aici, locuiesc pe Avenue of the Americas (6th Ave)

claudia7227@yah
03.11.2006, 09:12
SAL !!!INCERC SA ORGANIZEZ OINTALNIRE A ROMANILOR DIN NY LA RESTAURANT TRANSILVANIA ,PESTE DOUA SAPT ,SAMBATA ....ORA 6pm . DACA VRETI SA VENITI ............VA ROG ANUNTATI-VA LASAND MES PE SITE SAU TRIMITETI MAIL LA AD: claudia7227@yahoo.com

claudia7227@yah
03.11.2006, 09:22
AR FI FAIN SA LASAM LENEA SI INDIFERENTA LA O PARTE SI SA INCERCAM CONSTRUIREA UNUI " HABITAT " CARE SA NE CREEZE MULT MAI MULTI PRIETENI(toti, dar absolut toti romanii de pe toata site-urile ,se plang de faptul ca nu cunosc alti romani si se simt "FOARTE SINGURI "si dezamagiti )SI SA NE FACA FERICITI..............smileys/smiley17.gifHAIDETI SA NE INTALNIM!!!!!! P.S.Trebuie doar sa VREI pt ca poti realiza ORICE !!!!!!!!!!

raduxxl
06.11.2006, 03:40
Din doua in doua saptamani la Sapony in Astoria e discoteca romaneasca.Intrati pe www.rodiscony.com (http://www.rodiscony.com) pentru detalii si poze de la evenimentele precedente.

CameliaXX
18.11.2006, 03:23
da, sint de acord CLaudia