PDA

Arată versiune întreagă : dorinta de ajunge in Canada

radu_ghfx
08.03.2010, 09:10
Salutare oameni buni.GATA!!! mi-sa pus rau pata sa plec din mica si pitoreasca noastra tara...nu stiu daca pot indeplinii acele puncte pe criterii ...Am 30 ani, n-am facultate ci doar am terminat o scoala pot-liceeala dar lucrez in domeniu media de peste 5 ani (sound engeneer/composer/instrumentist/voice over).Muncesc de la 19 ani.Engleza o stiu destul de bine (mai greu la inceput cu vorbitul pt ca n-am exersat) mai apar "aaaa" pana-mi gasesc cuvintele si puterea lor in fraza.Cred ca-n 2-3 saptamani vorbesc fluent.As vrea in emigrez in partea Engleza (Toronto) pt ca limba franceza mi-e total straina....Citesc de cateva zile pe site-uri despre Canada si emigrare, imi fac griji putin pt ca n-am pe nimeni acolo.Plec singur de nebun...
Intrebarea nr 2 este....in principiu gasesti sa te descurci acolo???

kiddy
08.03.2010, 13:38
Salutare oameni buni.GATA!!! mi-sa pus rau pata sa plec din mica si pitoreasca noastra tara...nu stiu daca pot indeplinii acele puncte pe criterii ...Am 30 ani, n-am facultate ci doar am terminat o scoala pot-liceeala dar lucrez in domeniu media de peste 5 ani (sound engeneer/composer/instrumentist/voice over).Muncesc de la 19 ani.Engleza o stiu destul de bine (mai greu la inceput cu vorbitul pt ca n-am exersat) mai apar "aaaa" pana-mi gasesc cuvintele si puterea lor in fraza.Cred ca-n 2-3 saptamani vorbesc fluent.As vrea in emigrez in partea Engleza (Toronto) pt ca limba franceza mi-e total straina....Citesc de cateva zile pe site-uri despre Canada si emigrare, imi fac griji putin pt ca n-am pe nimeni acolo.Plec singur de nebun...
Intrebarea nr 2 este....in principiu gasesti sa te descurci acolo???

Ca sa ma rezum strict la intrebarea ta (nr.2), in principiu, da, gasesti sa te descurci pe-aici. Totul e sa ajungi mai intai aici.
Ti-ai facut o evaluare privitor la ce sanse ai sa obtii viza?

PS: Intrebarea 1 despre ce era? :)

fifi
08.03.2010, 18:06
Radu, că ai sau nu rude în Canada nu se mai punctează/ depunctează, însă cu mult îţi poate creşte/ descreşte punctajul pentru studii superioare pe care tu nu le ai sau pentru familie (soţie) pe care nu ştiu dacă o ai. nu sunt sigură cum se punctează acea post-liceală, vorba lui Kiddy trebuie să-ţi faci o dată măcar punctajul online să vezi măcar dacă ai şanse.

în ce priveşte zona în care vrei să imigrezi, engleza cu „ăăă...” nu te ajută foarte mult la început, mă refer la interviu, totuşi trebuie să ştii că procesul pe partea engleză, federală se finalizează undeva între 3-5 ani, pe când pe partea franceză într-un an. Există un website unde poţi vedea toate întrebările şi răspunsurile corecte posibile la un interviu pe partea franceză, le poţi memora aproximativ, tot cu „ăăăăăăăă...” căci nimeni nu-ţi cere să vorbeşti neapărat fluent limba de la început.

dacă ţi s-a părut că nu m-am exprimat foarte clar sau pe înţelesul tău, întreabă orice, fără ruşine, cei care răspundem pe aici vrem chiar să ajutăm.

Sorine, topicul ăsta se potrivea mai bine aici (http://forum.romanian-portal.com/forumdisplay.php?f=62).

sorin
08.03.2010, 18:48
Sorine, topicul ăsta se potrivea mai bine aici (http://forum.romanian-portal.com/forumdisplay.php?f=62).
rezolvat. mutat. mersi!