PDA

Arată versiune īntreagă : Medicamente in strainatate

JulianM
03.03.2010, 11:54
:)

Cum tot nu m-am decis dacă ma duc sau nu 2 săptămāni īn Franța (pe perioada CM fotbal, la īnceput) ma gāndesc la cum as putea sa-mi cumpăr medicamente īn Franța.
Si nu e vorba numai de asta, fiindcă Doxepin eu iau 1 pastila pe zi (asa ca pot cumpăra totul de aici sa ajungă 2 săptămāni), la fel pt Diazepam (1 pastila) iar la Carbamazepina (2 pastile).

Dar ma tot gāndesc cum ar fi sa emigrez īntr-o zi, eu fiind practic dependent de astea 3 (altele nu iau). Probabil ca mi-ar trebui īncă 2-3 ani de "scutire de Īnvățămānt" ca sa scap de ele (fiindcă de exemplu acasă pot lucra și 15 ore !)...enfin ...

Ele nu costa mult, cam 25 RON lunar, ceea ce e foarte puțin. Dar cum o fi cu rețetele pe la ei.

-------------------

In plus, am postat aici:
http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?p=186760#post186760
un mesaj īn care īntrebam ceva de genul:
Ce te faci īn cazul īn care cāștigi Loteria DV-2011 iar la interviu tu spui ca suferi de "cutare" boala ? ... Īți mai dau aia voie sa pleci ? (Eu sunt sceptic...Noroc ca nu e țelul vieții mele acest "plecat īn USA" - as fi foarte decepționat ...)

Julian ______

:-h

P.S.
Cioran: "Neurastenia : moment slav al sufletului"

Boala asta de care sufăr eu din '92 (aveam 23 de ani - Cioran s-a īmbolnăvit la 22) este o boală sācāitoare. Ea te īmpiedică sa faci multe lucruri īn anumite condiții, te īmpiedică să accepți multe (īn principiu lucruri care nici nu folosesc la nimic nici "odihnitoare" pentru nimeni nu sunt - asa, sa zici ca cineva īl face pentru amuzament măcar).

Dintre personalitățile bine cunoscute nu as aminti aici decāt pe Cioran, G. Călinescu și Chaplin. Adică 3 oameni care au studiat enorm (practic: au muncit enorm).
Dar de exemplu Cioran nu a lucrat decāt 1 an, ca profesor (la 25 de ani, la Brașov).
Chaplin spunea ca ar īnnebuni dacă intra īntr-o fabrica sa lucreze acolo (de aia a și făcut "Modern Time" īn 1936).
G. Călinescu a fost īntr-adevăr profesor, dar era un zbir, făcea ce vroia la examene și nu dădea voie la nimeni sa-l controleze (pot da multe exemple anecdotice). Cu toate astea a făcut multe compromisuri atunci cānd au venit comuniștii la putere (știa ca īn īnchisoare ar fi prea greu pentru el, fiindcă era bolnav. Si-asa abia a scăpat de īnchisoare, nu l-au băgat nici o zi la īnchisoare...īn fine...).

Ma gāndesc cāteodată cāta "naivitate" e la unii oameni care cred ca neurastenia e o simpla "astenie" ...
Si pare ciudat cum tocmai unii neurastenici sunt (au fost) mari erudiți, au studiat enorm toată viata lor ... (nu ?)...
Toată chestia (zic eu) este ca societatea nu prea a știut sa-i folosească (măcar pana la finalul vieții lor, lăsāndu-i īn pace): pe Chaplin l-au jignit tare de tot dāndu-l practic afara din US, pe Călinescu l-au adus īn stare sa spună ca Neculuță e mai mare decāt Eminescu, de Cioran ce sa mai zic ..ca e greu sa găsești comparație ...

Iar dacă īntr-adevăr asta e un "moment slav" atunci nu m-ar mai mira ca nu-mi place (convine) deloc, fiindcă mie nu-mi convine deloc "zona slava" (nu rezonez deloc) ...

Pisoi
05.03.2010, 13:53
Cum tot nu m-am decis dacă ma duc sau nu 2 săptămāni īn Franța (pe perioada CM fotbal, la īnceput) ma gāndesc la cum as putea sa-mi cumpăr medicamente īn Franța.
Si nu e vorba numai de asta, fiindcă Doxepin eu iau 1 pastila pe zi (asa ca pot cumpăra totul de aici sa ajungă 2 săptămāni), la fel pt Diazepam (1 pastila) iar la Carbamazepina (2 pastile).

Dar ma tot gāndesc cum ar fi sa emigrez īntr-o zi, eu fiind practic dependent de astea 3 (altele nu iau). Probabil ca mi-ar trebui īncă 2-3 ani de "scutire de Īnvățămānt" ca sa scap de ele (fiindcă de exemplu acasă pot lucra și 15 ore !)...enfin ...

juliane, pentru o calatorie de numai 2 saptamai cred ca cel mai bine e sa-ti iei cu tine dozele necesare din RO, ...daca pilulele care le iei le procuri numai pe reteta ma indoiesc ca le poti cumpara din Franta.

...cat despre emigrare ...se schimba problema
chiar daca acele medicamente nu se gasesc in US, se vor gasi cu siguranta inlocuitoare similare ...numai ca si aici trebuie reteta si chiar daca nu vei avea asigurare la inceput poti face o vizita la un doctor (contra cost) care iti va elibera prescriptia necesara.

p.s. pentru cei care viziteaza US stiu ca isi pot procura o asigurare din RO pe perioada sederii care poate acoperi vizitele/problemele medicale pana la suma asigurata.

fifi
13.03.2010, 15:12
Īmi cer scuze gazdei pentru intervenţia mea pe acest topic, dar īn grabă nu ştiu unde să postez ca să primesc răspuns mai repede. Mi s-a recomandat azi de către dentist antibioticul numit "Mylan-Clindamycin". Dacă ştie careva care este aproximativ echivalentul dintre antibioticele romāneşti, pe google nu am găsit nimic de genul ăsta, prospectul lui sună cam fioros, mi-e teamă că dentistul meu mi-a pus gānd rău.

vă mulţumesc anticipat!

Fasnacht
13.03.2010, 23:48
Īmi cer scuze gazdei pentru intervenţia mea pe acest topic, dar īn grabă nu ştiu unde să postez ca să primesc răspuns mai repede. Mi s-a recomandat azi de către dentist antibioticul numit "Mylan-Clindamycin". Dacă ştie careva care este aproximativ echivalentul dintre antibioticele romāneşti, pe google nu am găsit nimic de genul ăsta, prospectul lui sună cam fioros, mi-e teamă că dentistul meu mi-a pus gānd rău.

vă mulţumesc anticipat!

Dalacin C e denumirea comerciala in Romania, e clorhidrat de clindamicina, sau mai simplu clindamicina, Mylan e numele companiei farm care il produce in Canada