PDA

Arată versiune întreagă : Ultimul mesaj al lui bleksi

sorin
02.03.2010, 20:29
04-20-2009, 06:48 PM

Albul mat in 3 mutari:
Albul:Cf2,Cg4,Tg5,Tb6,Na7,Rg8.
Negru:Rg1,a2,g2,c4,e5
Nici nu mai tin minte daca erau unul sau doi forumisti care stiau cine scrie de fapt sub numele de forum bleksi. Nu am considerat necesar sa fac public faptul ca bleksi era socrul meu, pentru ca nu avea rost, in acesta mica lume virtuala eram doar colegi de forum, pe topicul de sah.
Timp de peste 10 ani, a facut bietul de el naveta peste “balta”, stand cu noi cat erau copiii la scoala, apoi isi insotea nepoatele inapoi in Romania pentru vacanta de vara, in fiecare an. Devenise un obicei, era punctual ca un ceas in fiecare toamna cand revenea in Chicago si isi facuse si multi prieteni aici, cu care se intalnea saptamanal, la o partida de sah, o discutie, o gluma, la “sezatoarea” noastra romaneasca ce avea loc (inca mai are) in fiecare sambata.

In toamna lui 2009, cand toata lumea ma intreba cand vine bleksi, am primit vestea ca nu se simte prea bine si ca va intarzia cu revenirea din Romania, dupa ce isi va reveni. A trecut aproape jumatate de an de cand prietenii il asteapta, acestia intrebandu-ma din cand in cand ce mai e nou cu el, la care raspunsurile mele erau de genul “nimic nou deocamdata”. Incepand de azi, 2 martie insa, (aproximativ ora 22:00 ora Romaniei), va trebui sa le dau un alt raspuns, pe care un stiu cum sa-l formulez inca si inca ma mai gandesc. Voua insa, va pot spune ca bleksi nu va mai posta probleme de sah pe acest forum, pentru ca a fost convocat la o partida de sah cu Dumnezeu insusi. Va continua bleksi sa ne supravegheze discutiile si problemele de sah de acolo de unde e acum, chiar daca nu va mai participa direct.

Azi am pierdut o a doua mare partida de sah, dupa cea in care l-am pierdut pe tata, care m-a parasit prematur cu peste 14 ani in urma. Nu-mi imaginam vreodata ca bleksi se va grabi sa termine partida cu viata inainte de a-si vedea nepoatele terminand scoala, liceul, facultatea si poate chiar mai mult. Din pacate, a facut o mutare gresita si a pierdut partida prematur.

Dumnezeu Sa-l odihneasca in pace!

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/chess-table.jpg

AndaF
02.03.2010, 20:35
Sincere condoleante, Sorin...

Dumnezeu sa-l odihneasca :(

Melina
02.03.2010, 20:52
bleksi
Imi pare rau , condoleante tie si familiei tale.

usdream
02.03.2010, 21:51
Condoleante. Dumnezeu sa-l odihnesca.

Suflet_solar
02.03.2010, 22:53
bleksi nu va mai posta probleme de sah pe acest forum, pentru ca a fost convocat la o partida de sah cu Dumnezeu insusi.

Daca Dumnezeu Insusi o fi prea ocupat cu altele, fii sigur ca-si gaseste alti parteneri; tata, spre exemplu, era si el amator de sah, ce crezi, cine ar avea sanse sa castige?

Sincere condoleante, Sorin, si iarta-mi gluma. Dumnezeu sa va intareasca sa treceti cu bine peste aceste momente si pe socrul tau sa-l odihneasca in pace!

PS: Cand am citit mesajul tau, m-a impresionat(prin felul cum l-ai scris, parca aveai lacrimile in gat) si mi-am adus aminte de barbatii din familia mea pe care i-am vazut plangand doar cand au pierdut pe cineva drag. Vreau sa spun ca vazand barbati plangand, firi puternice si care greu lacrimeaza, ma dureau atat de tare acele lacrimi ale lor, ca nu mai stiam de ce plang eu insami, de compatimirea pt ei sau de durerea mea.

elliane
02.03.2010, 23:47
Sicere condoleante Sorin.D-zeu sa-l odihneasca.

FidelKatzo
03.03.2010, 01:02
Sincere condoleante.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

angeline
03.03.2010, 01:03
Condoleantele mele.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

divo
03.03.2010, 02:39
Sincere condoleante Sorin tie si familiei tale!
Cuvintele sunt de prisos in astfel de momente...! D-zeu sa-l odihneasca !

biliboaca
03.03.2010, 04:23
Sincere condoleante Sorine!

JulianM
03.03.2010, 04:55
Sincerele mele condoleanțe Sorin, ție și familiei tale.
Si să fii sigur, acum este la Dumnezeu.
La sfârșitul periplului terestru toți copiii sunt chemați la tatăl lor ceresc.
Acolo ne vom întâlni cu toții, senini și împăcați ...

Maximus
03.03.2010, 06:27
Sincere condoleante! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!

VanDerGigi
03.03.2010, 07:36
Imi pare rau :(

Loniia
03.03.2010, 07:50
Primiti condoleantele noastre Sorin,pierderea parintelui ne lasa fara cuvinte!
Odihna sa-i fie in Pace!

Raven
03.03.2010, 09:21
Sorin, sincere condoleante pt. pierderea avuta.

http://i201.photobucket.com/albums/aa101/R-a-v-e-n-s/Various/partidadesah.jpg

Cand te nimeresti in Bucuresti, abate-te prin Cismigiu si fa o partida de sah cu primul amator. Spre amintire.

livia
03.03.2010, 09:37
Sincere condoleante familiei. Sa-i fie tarana usoara.

hazel
03.03.2010, 13:16
Sorin, sincere condoleante tie si familiei. Imi pare tare rau.

tonita
03.03.2010, 13:16
Sorin, da-mi voie si mie sa fiu alaturi de tine in aceste clipe... Sa se odihneasca in pace!

Ben
03.03.2010, 13:32
Condoleante...

http://lupul.files.wordpress.com/2008/12/condoleante.jpg

Pisoi
03.03.2010, 14:13
Sorin, azi am intrat pe forum si aparent denumirea topicului mi s-a parut inofensiva ....citind insa, parca cineva ma strangea de gat pana la lacrimi ...si mi-a luat ceva timp pana sa articulez cateva cuvinte

Imediat am rasfoit albumul cu poze unde stiam sigur ca am cel putin macar o poza cu bleksi ...si nu m-am inselat. Privind poza mi-am amintit cu placere si admiratie de acel om bland si prietenos cu care am avut privilegiul sa schimb cateva cuvinte in perioada vizitei mele in Chicago.

Primeste/primiti pe aceasta cale un gand prietenesc de compasiune, o lacrima si Sincere Condoleante din partea mea si familiei.
Dumnezeu sa-l ohihneasca in pace!

http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/423c1268.jpg

Rainschild2007
03.03.2010, 15:03
Imi pare foarte rau, Sorin! Sincere condoleante tie si familiei tale :(

Mesajul tau m-a emotionat. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

ornella
03.03.2010, 15:40
sincere condoleante tie si familiei tale
dumnezeu sa-l ierte

Pisoi
03.03.2010, 18:33
....cu asentimentul prealabil al lui sorin postez poza socrului sau bleksi :peace:
http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/7e4452b1.jpg

p.s. inca o data Sincere Condoleante familiei indoliate.

angelonline
03.03.2010, 19:12
Imi pare rau pentru pierderea suferita! Dumnezeu sa-i ocroteasca pe tatal si pe socrul tau!

kirk
03.03.2010, 22:07
Sincere condoleante, sorin! Eu chiar am fost un partener de discutii cu el (pe probleme de sah) mult timp pe acest forum. Imi pare rau.

sorin
04.03.2010, 19:28
Multumesc tuturor celor care mi-au adresat mesaje aici pe forum, pe email, sau pe mesenger, in legatura cu pierderea suferita! Multumesc anticipat si unor posibile mesaje viitoare, de la forumisti care nu au vizitat forumul in ultimele zile.

Ma bucur ca lumea nu l-a uitat pe bleksi, chiar daca activa doar pe topicul de sah si chiar daca nu mai daduse pe aici de aproape un an.

Din partea familiei, pentru bleksi:

q1moiym6-Nk

P.S. Voi muta acest topic la sectiunea intitulata "arhiva de subiecte"

browneyes
06.03.2010, 12:50
condoleante , cuvintele parca isi pierd sensul, sufletul pierde si el , castigam doar amintirea, pe care ajungem sa o pretuim , apoi durerea se preschimba intr-o amaraciune si te simti neinteles, ai senzatia ca numai tu stii prin ce treci.....insa noi toti stim, toti cei pe care i-a invatat Dumnezeu sa iubeasca si le-a daruit clipele acelea .... pentru ca apoi , mai tarziu sa astearna tacerea. tacerea aceea doare ca un spin de trandafir pe care-l simti abia cand ai lasat floarea din mana...pentru ca atunci cand o aveai, erai orbit de frumusetea ei si nu stiai cat o sa doara....si chiar si asa, sa avem puterea sa iubim e mare lucru. asta iti doresc si tie... condoleante

lara_iulia
07.03.2010, 05:21
Sincere condoleante!

Cuvintele nu pot inlatura durerea dar pot aduce consolare. Trenul vietii continua sa mearga iar atata timp cat va fi in amintiri, el va ramane viu!

Dumnezeu sa-l aiba-n paza!

marian42
07.03.2010, 07:12
Dumnezeu sa-l odihneasca, fie-i tarana usoara!
Condoleante.

opium-female
11.03.2010, 05:02
Stau si ma gandesc oare ce as putea expresa pentru a fi sufleteste alaturi de pierderea voastra Sorin,si sincer am cuvintele pe buze si nu reusesc sa scriu ceea ce gandesc,m-am emotionat doar citind...
Tot cee ce gandesc acum este ca Dzeu sa va dea forta pt a supera o asa pierdere,si pentru a merge mai departe!
Din partea mea va transimt cele mai umile si sincere condoleante,ma rog in gand pt voi si fie ca Dzeu sa deschida poarta cerului pentru socrul tau!Dumnezeu sa il odihneasca!
O imbratisare puternica si putere sa mergeti mai departe!

kiddy
11.03.2010, 09:18
sorin, imi pare rau sa aud de asta. Mai ales ca l-am cunoscut personal...

Cu tristete (si intarziere) imi exprim si eu condoleantele.

Dumnezeu sa-l odihneasca !

:((

christianT
13.03.2010, 09:59
Draga Sorine,

Omul se naste, traieste si apoi moare. Nu sfarsitul lui este foarte important, cat drumul parcurs prin viata, iar acest drum v-a marcat frumos si luminos, pe tine si sotia ta. V-am cunoscut in urma cu niste ani pe amandoi, aici la Montreal, deci acest mesaj de simpatie este foarte personal.
Sincere condoleante.
Am gasit pentru voi o superba melodie compusa si interpretata de un ilustru necunoscut din USA. O melodie ca un omagiu adus drumului parcurs de bleksi pe acest pamant.

MrfQ0d6Ekc0

sorin
19.01.2015, 09:31
Cu o saptamana in urma, am avut parte de un alt eveniment cel putin la fel de trist. Cumnatul meu (Stelu pentru cei care-l cunosc), fiul lui bleksi, un om deosebit, cu care m-am inteles perfect si care a fost iubit si apreciat de toti cei din jur, colegi, prieteni, rude, etc., ne-a parasit la doar 52 de ani. A fost si el jucator de sah, iar acum, dupa aproape 5 ani, va putea juca vreo cateva partide cu tatal sau, acolo sus undeva. Ambii au fost rapusi de cancer.
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

manolica1
19.01.2015, 09:44
Imi pare rau sa aud astfel de vesti, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

http://2.bp.blogspot.com/-6X4oIBAs9C0/TwnYe8btkVI/AAAAAAAADvQ/8GiyKBK2BMs/s1600/lumanare.jpg

VanDerGigi
19.01.2015, 10:25
Condoleante, Sorin.

Raven
19.01.2015, 12:18
Odihneasca-se in pace.

Reiau acelasi indemn ca acum (aproape) 5 ani: cand te nimeresti in Bucuresti, abate-te prin Cismigiu si fa o partida de sah cu primul amator; spre amintire.

http://i201.photobucket.com/albums/aa101/R-a-v-e-n-s/Various/partidadesah.jpg

christianT
19.01.2015, 15:18
Condoleante sorine, pentru tine si pentru sotia ta... Trist si dincolo de cuvinte...

Pisoi
19.01.2015, 18:25
Condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

p.s. ...din pacate inca, ...cancerul nu iarta pe cei afectati, indiferent de varsta.

toni41
20.01.2015, 01:11
Condoleanțe Sorin...

Loniia
20.01.2015, 02:58
Condoleante familiei pentru pierderea suferita. Odihna sa-i fie in Pace.

FidelKatzo
20.01.2015, 03:44
Condoleante Sorin..

angeline
29.01.2015, 08:15
Sincere condoleanţe familiei !
Regret pierderea suferită.

livia
29.01.2015, 14:31
Condoleante Sorin!

Olga
29.01.2015, 16:31
Cumnatul meu Stelu, ne-a parasit la doar 52 de ani.

Pace si liniste si in sufletul tau, pierderea unui membru de familie nu este usor de suportat, regruparea la fel nu vine natural ca pentru militari, suferinta sufleteasca dupa asa o pierdere se vindeca cel mai greu. E nevoie de timp pentru a se impaca cu soarta si natura umana. Sa-i fie memoria binecuvantata!