PDA

Arată versiune întreagă : Imbogatirea vocabularului

Ben
07.02.2010, 11:45
Cuvintele au putere, ele pot sa te elibereze si sa faca fiecare experienta de viata, bogata si vibranta.
Citind o carte m-am gandit cat de bine este sa detii un vocabular vast de cuvinte, nemaivorbind de faptul ca acest lucru iti ofera un avantaj cert in viata de zi cu zi. Am dat peste un sondaj care spunea ca adolescentii folosesc 800 cuvinte pe zi; daca e adevarat sau nu, asta ramane de vazut, insa trebuie sa recunoastem ca si 1000 este prea putin si din aceasta cauza am initiat acest topic la care fiecare poate participa cu un cuvant (sau mai multe) nou/noi si intelesul sau.

otios-inutil

Ben
09.02.2010, 17:53
salutar-adecvat intr-o anumita imprejurare, salvator

persiflare-ironizare

reticent-retinut, ezitant

fifi
09.02.2010, 17:56
Un topic bun, nu-i de mirare că nu s-a atins nimeni de el, poate mergea la Cultură mai bine. Eu una deşi sunt de acord cu ce ai scris despre vocabular şi îmbogăţirea lui, cu cuvinte noi nu cred că te pot ajuta, spre deosebire de adolescenţi (probabil se referea sondajul la cei care trăiesc în România) eu nu cred că folosesc nici măcar 200 în medie, în exprimarea orală, fireşte. :(

NYCDream
09.02.2010, 18:15
Cuvintele au putere, ele pot sa te elibereze si sa faca fiecare experienta de viata, bogata si vibranta.
Citind o carte m-am gandit cat de bine este sa detii un vocabular vast de cuvinte, nemaivorbind de faptul ca acest lucru iti ofera un avantaj cert in viata de zi cu zi. Am dat peste un sondaj care spunea ca adolescentii folosesc 800 cuvinte pe zi; daca e adevarat sau nu, asta ramane de vazut, insa trebuie sa recunoastem ca si 1000 este prea putin si din aceasta cauza am initiat acest topic la care fiecare poate participa cu un cuvant (sau mai multe) nou/noi si intelesul sau.

otios-inutil

LostJohn, deschide un topic cu cuvinte in limba Engleza, iti va folosi enorm avand in vedere ca vrei sa ajungi in US. Promit sa particip si sa te ajut.

Ben
14.02.2010, 05:19
taciturn-cel care vorbeste putin, tacut din fire

vernacular-propriu unei tari

culant-darnic, binevoitor, generos

Ben
26.02.2010, 16:01
emfaza-atitudine nenaturală si pretentioasa manifestata in convorbire si comportare
laconic-concis
paldoare-galbeneala, paliditate
somptuos-grandios, elegant, luxos
a repugna-a displacea

JulianM
26.02.2010, 17:33
LostJohn, deschide un topic cu cuvinte in limba Engleza, iti va folosi enorm avand in vedere ca vrei sa ajungi in US. Promit sa particip si sa te ajut.

Asa cred și eu, și la asa ceva m-as "băga" și eu ...

Acum de exemplu am un cuvânt care mi-a plăcut mult, l-am utilizat mult (deși l-am aflat abia la 20 de ani).

Obsolete (eng.) = Obsolčte (fr.) = Obsoleto (ita.) = ...învechit (rom) sau demodat, arhaic, scos din uz ...

Mi se pare chiar interesant, dar observi ca la noi nu exista nici ca neologism un cuvânt asemănător ca forma.

(Pentru pronunție - atât pt engleza americana cât și cea britanica, dar și pt alte limbi - du-te la http://www.thefreedictionary.com/
Acolo vei vedea foarte multe (e o "zona enciclopedica", nu e vorba doar de dicționare simple)

:-h