PDA

Arată versiune Óntreagă : test de evaluare

dalus
07.02.2010, 05:29
Buna am si eu o intrebare despre testul de autoevaluare:
Skilled Worker Self-Assessment
Factor 1 Ė Education
(maximum 25 points)
Indicate your highest level of education
Did not complete secondary school (also called high school)
Obtained a secondary school credential
Obtained a one-year diploma, trade certificate or apprenticeship and completed at least 12 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a one-year diploma, trade certificate or apprenticeship and completed at least 13 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a one-year university degree at the bachelorís level and completed at least 13 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a two-year diploma, trade certificate or apprenticeship and completed at least 14 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a university degree of two years or more at the bachelorís level and completed at least 14 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a three-year diploma, trade certificate or apprenticeship (other than university) and completed at least 15 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained two or more university degrees at the bachelorís level and completed at least 15 years of full-time or full-time equivalent studies
Obtained a masterís or Ph.D. and completed at least 17 years of full-time education or full-time equivalent studies

ma poate ajuta cineva cu raspunsul la intrebarea aceasta?
eu am scoala profesionala si nu stiu unde ma incadrez pt ca am inteles ca la ei nu se calculeaza scoala ca si la noi.multumesc:-/:-/:-/

fifi
07.02.2010, 12:34
Pune a doua opţiune, "Obtained a secondary school credential", oricum punctajul pe care ţi-l pui tu e provizoriu, Ón funcţie documentele pe care le trimiţi odată cu aplicaţia, acel punctaj Óţi va fii recalculat.

Baftă!

dalus
07.02.2010, 12:49
multumesc!

fifi
07.02.2010, 12:54
Să creşti mare şi să ne vedem cu bine Ón Canada c‚t de cur‚nd!