PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare Australia pe cont propriu

DaniRO
06.02.2010, 09:21
Salut,
Sunt nou in acest domeniu cu emigrarea, dar as vrea sa stau si sa lucrez definitiv in Australia.
As vrea sa va intreb pe cei cunoscatori, daca as putea face urmatorii pasi, care mi se par mai rapizi si mai eficienti (cred eu):
Merg in Australia cu o viza de turist, care din cate am inteles se da repede.
Acolo ajuns, ma interesez de un job si vorbesc cu un angajator sa ma angajeze. Eu ne putand sa lucrez deoarece am doar viza de turist, dar ii spun si el imi va oferi un contract si in baza acelui contract pe care mi-l va oferi, eu sa merg sa-mi dea viza de lucru si sa pot si lucra acolo
Credeti ca se poate si daca nu, care ar fi impedimentele pentru care nu ar merge o astfel de posibilitate.
Multumesc

danref
06.02.2010, 18:01
Cel mai indicat este sa studiezi cu mare atentie si fara graba site-ul oficial unde vei afla modul cum te poti instala definitiv si sa lucri in Au.Varianta cu viza turist si sa ceri Contract de munca ,viza de munca etc e apropape ca si inexistenta datorita exigentelor f stricte(tot pe site vezi de ce).Australia nu e Europa .
Incearca totusi o viza de turist, sa vezi daca o poti obtine ,nu de alta ,dar pt cetatenii romani si bulgari ,dupa o perioada de proba de cateva luni dupa aderarea UE, s-au inasprit conditiile de acordare,datorita uriaselor probleme creeate de primii "turisti" sositi in Oz.Hoarde intregi de hoti de buzunare si posete,spargatori de bancomate ,falsificatori de carduri etc-toti la racoare evident ,pt ca in prostia lor nu au realizat ca nu au pe unde iesi cu "prada"iar multumita lor facilitatile rapide on-line de acordare a vizei de turist este deja istorie.
mult succes

DaniRO
07.02.2010, 07:35
Cel mai indicat este sa studiezi cu mare atentie si fara graba site-ul oficial unde vei afla modul cum te poti instala definitiv si sa lucri in Au.Varianta cu viza turist si sa ceri Contract de munca ,viza de munca etc e apropape ca si inexistenta datorita exigentelor f stricte(tot pe site vezi de ce).Australia nu e Europa .
Incearca totusi o viza de turist, sa vezi daca o poti obtine ,nu de alta ,dar pt cetatenii romani si bulgari ,dupa o perioada de proba de cateva luni dupa aderarea UE, s-au inasprit conditiile de acordare,datorita uriaselor probleme creeate de primii "turisti" sositi in Oz.Hoarde intregi de hoti de buzunare si posete,spargatori de bancomate ,falsificatori de carduri etc-toti la racoare evident ,pt ca in prostia lor nu au realizat ca nu au pe unde iesi cu "prada"iar multumita lor facilitatile rapide on-line de acordare a vizei de turist este deja istorie.
mult succes

Dar nu mi-ai putea spune daca aceasta varianta ar merge sau daca nu de ce?

odim
10.02.2010, 04:03
Dar nu mi-ai putea spune daca aceasta varianta ar merge sau daca nu de ce?

Depinde foarte foarte foarte mult de domeniul in care-ti cauti jobul, conform ultimelor noutati privind emigrarea, Australia vrea emigrati foarte bine pregatiti si in domenii ca ingineria, mineritul sau medicina si mai vor sa si revizuiasca punctajul acela care are trebui sa-l indeplinesti, mai nou.
Nici eu nu prea vad cum ai putea sa-ti schimbi viza de turist pe una de munca. Cred ca ar trebui sa urmezi sfatul lui danref si sa studiezi cu mare atentie site-ul oficial sa vezi care sunt ultimele noutati, cerinte etc. Bafta multa!

ioan nicula
07.05.2010, 14:35
Depinde foarte foarte foarte mult de domeniul in care-ti cauti jobul, conform ultimelor noutati privind emigrarea, Australia vrea emigrati foarte bine pregatiti si in domenii ca ingineria, mineritul sau medicina si mai vor sa si revizuiasca punctajul acela care are trebui sa-l indeplinesti, mai nou.
Nici eu nu prea vad cum ai putea sa-ti schimbi viza de turist pe una de munca. Cred ca ar trebui sa urmezi sfatul lui danref si sa studiezi cu mare atentie site-ul oficial sa vezi care sunt ultimele noutati, cerinte etc. Bafta multa!

Ai spus ca Australia vrea emigranti f. bine pregatiti,ok dar nu am auzit pe nimeni pe aici daca se cauta si meseriasi in finisaje interioare-zugravi. faiantari,parchetari,etc. Tu stii ceva ?

danref
16.05.2010, 06:13
Chiar daca ai auzi ca Australia cauta meseriasi in finisaje ,zugraveli etc tot nu ai cum sa faci mare branza fara viza care sa-ti dea drept de munca si fara sa fii licentiat -autorizat de organismele lor.
In prima faza tot ce poti sa faci este sa contactezi autoritatea guvernamentala care evalueaza experienta meseriasilor in care te regasesti si sa depui dosarul in vederea emigrarii.Daca ai primit Ok-ul de la Ei esti deja pe drumul cel bun.
Multa bafta:)

say
03.06.2010, 12:50

cind ai varianta zi si mie man ca eu nu o stiu?

taurelus1978
04.06.2010, 07:06
Cred ca daca nu ai o meserie de medic, inginer sau savant stralucit...nu ai nici o sansa sa emigrezi in Australia! Voi care sunteti acolo sunteti toti savanti? cu pregatiri mari? Nu sunt hot, nici prost crescut - sunt chiar civilizat! Sa inteleg ca nu am nici o sansa sa vin in Australia sa raman acolo?:scream:

taurelus1978
04.06.2010, 07:10
Ati avut noroc creaturilor ca ati ajuns acolo. Sunteti niste romani tot cum suntem si noi numai ca ati ajuns usor acolo si acum va credeti mari savanti! Hai in romania daca sunteti in stare sa supravietuiti! Sunteti slabi, ati fugit ca lasii si acum va dati mari! Daca e unu sau una care vrea sa devenim buni prieteni si nu sa ma ia cu fitze sau cu sfaturi inutile sa imi scrie pe mail: taurelus (arround) yahoo (punct) com sau pe mess taurelus ok!:o

say
08.06.2010, 16:35
Ai spus ca Australia vrea emigranti f. bine pregatiti,ok dar nu am auzit pe nimeni pe aici daca se cauta si meseriasi in finisaje interioare-zugravi. faiantari,parchetari,etc. Tu stii ceva ?

intra pe www.immi.gov.au
si o sa vezi ca zidari se cauta

cristina melca
08.07.2010, 07:16
salut
tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum si mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ai "spune" care este site-ul care m-ar lamuri de unde sa incep toate procedurile de emigrare. As vrea sa emigrez cu familia( 2 adulti 2 copii)

sorin
08.07.2010, 07:28
intra pe www.immi.gov.au (http://www.immi.gov.au)

salut
tocmai ce mi-am facut cont pe acest forum si mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ai "spune" care este site-ul care m-ar lamuri de unde sa incep toate procedurile de emigrare.
linkul pe care-l cauti era chiar in postarea anterioara mesajului tau, pe care l-am citat si eu.