PDA

Arată versiune întreagă : please , am nevoie de informatii juridice si de avocati

passionblume
28.01.2010, 23:33
Buna seara la toata lumea !!!!
Va rog foarte frumos pe toti sa ma ajutati cu niste info. juridice ori ceva birouri de avocati in Ro. Eu am urmatoarea problema de aproape un an si jumatate incerc s-mi depun actele pt. pasaport Ro. la Ambasada Ro. din Toronto (eu locuiesc in AB )de fiecare data cand am dat tel. ori scris e-mail mi sa spus diferite informatii ,acte pierdute sa.m.d .Acuma sint in cosmos cu toate actele pt. ca le trebuie neaparat ""carte de identitate si domiciliul in Ro.""cum este posibil sa obtin aceste documente daca eu nu sant in Ro.???Eu am dat tel. la niste cunostinte din Ro. sa se duca si sa intrebe la Politie daca se poate face aceste acte fara ca eu sa fiu in Ro. si ce acte le trebuie de aici de la mine bine inteles copii nu originale.Oamenii aia saracii pe unde se duc si intreaba li se da raspunsul ca nu se poate fara ca eu sa fiu in Ro.Acuma cu totii am ajuns la concluzia ca trebuie sa apelam la un avocat din Ro. care sa ma ajute sa rezolv problema asta .Asa ca va rog din tot sufletul daca stiti ceva s-au aveti ceva informatii va sant foarte recunoscatoare.

passionblume multumesc

fifi
29.01.2010, 05:56
Într-adevăr nu se poate face paşaportul românesc fără să ai cartea de identitate, buletinul valabil. Ai două soluţii:

1. Împuterniceşti prin consulatul român din Toronto pe cineva din România, fie rude, fie prieteni să-ţi facă acea carte de identitate. Ei trebuie doar să meargă la primăria localităţii respective şi să declare că te ia în spaţiu. Apoi merg la poliţie şi-ţi fac buletinul. Ţi-l trimit prin poştă, apoi cu el mergi iar la consulatul Român din Toronto(sau ambasada din Ottawa) şi faci o altă împuternicire pentru emiterea paşaportului. Ştiu că sună aberant dar aşa merg treburile.
2. La consulatul român din Toronto îţi poţi face "Travel document" (Titlu de călătorie) care înlocuieşte paşaportul pentru o singură călătorie, dus, numai în România, unde poţi merge să-ţi faci singur buletinul şi paşaportul. De prieteni sau rude tot vei avea nevoie să te ia în spaţiu dacă nu mai ai nici o proprietate pe numele tău.

Deci nu ai nevoie de nici un avocat.

Baftă!

angelonline
29.01.2010, 08:23
Presupun ca nu ai un drept de sedere permanenta in Canada si de aceea iti trebuie carte de identitate valabila pentru a-ti reinnoi pasaportul. Fifi ti-a dat deja doua solutii, dar vin cu o completare. Poti obtine cartea de identitate prin mandatar doar daca in pasaportul tau se mentioneaza ca ai domiciliul in Romania. Daca se mentioneaza ca ai domiciliul in strainatate, nu poti obtine carte de identitate decat daca te repatriezi (iti restabilesti domiciliul in Romania), iar acest lucru nu se poate face prin mandatar, ci doar personal.

faci o altă împuternicire pentru emiterea paşaportului.
Pasapoartele nu se mai pot obtine prin mandatar, ci doar prin intermediul misiunilor diplomatice si consulare sau personal in tara: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexPRECIZARI.htm

Avocati poti gasi tastand pe google "baroul de avocati" ...si judetul in care locuiesti.

sirele
29.01.2010, 10:54
poate imi explica si mie cineva cum poti obtine cartea de identitate in Romania, tu fiind in Canada?

si daca esti cazut la pat, lat, paralizat, mort, in Romania nu iti poti face CI prin mandatar, verisori, rude sarace. faci o cerere speciala si intr-o anumita zi, vine un politist acasa si iti preia poza electronica. sa vada ca esti viu, pai asa poate oricine sa faca carti de identitate pe numele altcuiva si pe urma sa te nenoroceasca cu credite si alte furaciuni.

vreau buletin de Bucuresti dau eu stau ascuns prin Canada. in mod normal, cand sti ca emigrezi intr-o tara, prevederile legale spun ca trebuie sa anunti la politie si sa iti predai buletinul.

doar ca noi nu o facem, asta e alta treaba.

nu stiu cum inca mai credeti ca cei care lucreaza la consulara sau politie acum in Romania sunt prosti. multi dintre ei sunt trainuiti chiar de FBI.

iar abrevierea cu CRDS ( cetatean roman cu domiciliul in strainatate) ti-o aplica in pasaport, doar in momentul cand te prind la consulatul romaniei ca vrei sa iti schimbi pasaportul.

si in momentul ala cand ajungi acasa, daca vreodata o sa mai ai treaba cu vreun act. ai de asteptat aproape 2 luni, pana cand consulara verifica la consulatul din tara care ti-a aplicat actipildul cu CRDS daca nu esti cautata pe acolo, daca nu ai facut vreo ilegalitate si deabia dupa aia da OK pt reemiterea unui nou buletin.

stiu de exemplu ca in america, daca te duci ca cetatean roman sa iti reinnoiesti pasaportul si nu ai acte de rezidenta, sau nu esti cu viza in ordine, nu iti reinnoiesc pasaportul. iti dau doar o hartie de calatorie, one way catre casa.

angelonline
29.01.2010, 13:27
poate imi explica si mie cineva cum poti obtine cartea de identitate in Romania, tu fiind in Canada?

Informatii legate de obtinerea cartii de identitate prin mandatar: http://www.newyork.mae.ro/index.php?lang=ro&id=70843 Presupun ca ceeasi este procedura si in Canada.

Passionblume, inainte de a contacta un avocat te poti adresa Directiei Generale de Pasapoarte din Bucuresti, care este institutia competenta la nivel national in solutionarea cererilor de pasapoarte.

fifi
29.01.2010, 19:51
Sirele m-a făcut să râd bine, cred că se uită la prea multe filme, eu mi-am făcut cartea de identitate şi reînnoit paşaportul meu, şi paşaportul fetiţei mele după 5 ani de şedere continuă în Canada, cu împuternicire făcută, prin Consulatul Român din Toronto, mamei mele.

Într-o singură privinţă are dreptate, nu poţi face nici o împuternicire, nici măcar Consulatului dacă nu ai statut legal aici, rezident permanent, temporar, work permit sau study permit. Ca să ţi se emită aceste documente ai nevoie de SIN, echivalentul SSN din US, prin care te verifică tot ce ai făcut, dacă ai avut probleme grave cu legea, poliţia în Canada, nu ţi se emit acele documente legale, deci aliens sau infractori nu pot, într-adevăr să-şi facă paşapoarte, ci doar, fie să fie deportaţi, fie să li se emită "one way" travel document via Romania.

Edit: Repet şi insist, în cazul de faţă nu e nevoie de nici un avocat!

angelonline
29.01.2010, 21:00
Fifi, eu cred ca poti face orice imputernicire daca detii un pasaport valabil sau buletin/carte de identitate valabil/a. De asemenea, poti obtine un tilu de calatorie pe care sa-l folosesti ca act de identitate in vederea autentificarii unei procuri.

Inclin sa cred ca Passionblume nu poate obtine carte de identitate prin procura pentru ca are un pasaport care atesta domiciliul in strainatate si totodata nu isi poate reinnoi pasaportul pentru ca nu mai detine un drept de sedere permanenta in strainatate. Iar in acest caz, singura solutie pare sa fie repatrierea. Dar poate ca ea ne va spune cum stau lucrurile.

Pentru Sirele am gasit si modelul de procura: http://toronto.mae.ro/upload/docs/66519_procura%20carte%20de%20identitate.pdf

Felicity
29.01.2010, 21:50
La 10 decembrie 2008 au intrat în vigoare noile reglementări legale care nu mai permit eliberarea paşapoartelor prin mandatar cu procură specială.

Astfel, dacă vă aflaţi în străinătate şi aveţi nevoie de paşaport, puteţi depune personal cererea pentru un nou document la misiunile diplomatice şi oficiile consulare, care o vor transmite în ţară, autorităţilor competente. Noul paşaport vă va fi transmis tot prin intermediul misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare.

Măsura a fost luată în perspectiva introducerii în circulaţie a noilor paşapoarte electronice, care vor conţine datele biometrice ale solicitantului.

Paşapoartele româneşti actuale îşi păstrează valabilitatea şi vor fi retrase treptat din circulaţie, în funcţie de solicitările cetăţenilor.

sursa: http://mae.ro

Titlul de călătorie

În cazul în care paşaportul dumneavoastră a expirat, nu mai aveţi paşaport ori alt document de călătorie puteţi solicita ambasadelor şi consulatelor României eliberarea unui titlu de calatorie.

Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România.

La depunerea cererilor pentru eliberarea unui paşaport simplu, solicitanţii predau titlul de călătorie expirat.

ATENTIE! Pentru a putea calatori din nou in strainatate este necesar ca in perioada sederii in Romania sa indepliniti demersurile pentru obtinerea unui nou pasaport simplu.

Acte necesare:

1. cererea completata si semnata de solicitant;

2. doua fotografii tip pasaport, color, identice si de data recenta;

3. cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original şi în fotocopie;

4. paşaportul anterior, dacă acesta există.

Daca pasaportul anterior a fost pierdut sau furat, trebuie să depuneţi, in original:

atestatul politiei eliberat in urma declaratiei de pierdere sau furt.
declaratia privind imprejurarile pierderii pasaportului.
un document de identitate, cu fotografie, eliberat de autoritatile romane (buletin de identitate, permis de conducere auto, livret militar)-original si copie xerox;
În cazul în care nu posedaţi un un document romanesc de identitate este necesară identificarea dumneavoastră în România.

Titluri de calatorie pentru copii născuţi în străinătate

Copiii născuţi în străinătate, care au cel puţin un părinte cetăţean român, sunt cetăţeni români.

Pentru a se deplasa in Romania, misiunile diplomatice şi oficiile consulare elibereaza, la cererea parintilor, un titlu de calatorie; in acest sens se vor prezenta la sediul ambasadei/consulatului ambii parinti (daca ambii sunt cetateni romani), fara copil, cu urmatoarele documente:

pasapoartele;
certificatul de nastere al copilului, eliberat de autoritatile străine si in care sunt inscrisi parintii. Atentie: nu sunt valabile certificatele de nastere in care nu au fost trecuti parintii.
doua fotografii ale copilului;
In cazul in care numai unul dintre parinti este cetatean roman, acesta se poate prezenta singur la ambasada/consulat, prezentand pe langa documentele mentionate mai sus, declaratia autentificata la autoritatile locale a celuilalt parinte privind acordul acestuia pentru eliberarea titlului de calatorie in Romania, apostilata/legalizată conform practicii locale.

Atentie! documentul eliberat in conditiile de mai sus este valabil numai pentru o calatorie in Romania. In vederea reintoarcerii in străinătate, va trebui transcrisa nasterea copilului in Romania si obtinerea unui certificat de nastere romanesc, pe baza caruia va fi eliberat pasaportul cu care va putea iesi din tara.

sursa: http://mae.ro

angelonline
29.01.2010, 22:34
Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România.

Se refera la faptul ca nu poti folosi documentul pentru a calatori in alte state.

Daca studiai cu mai multa atentie, gaseai si aceasta informatie:

"Pot folosi titlul de călătorie ca act de identitate, dacă nu am nici un alt act care să îmi ateste identitatea?

Da, în anumite situaţii. De regulă, autorităţile străine nu recunosc titlul de călătorie ca act de identitate, decât pentru scopul tranzitării statului respectiv, în drum spre România.

Titlul de călătorie poate fi folosit ca act de identitate în cazul în care doriţi să faceţi o procură sau un alt serviciu consular la o ambasadă sau un consulat al României."

Informatia este din sursa citata de tine: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=37850&idlnk=4&cat=5

Felicity
29.01.2010, 23:14
Se refera la faptul ca nu poti folosi documentul pentru a calatori in alte state.

Daca studiai cu mai multa atentie, gaseai si aceasta informatie:

"Pot folosi titlul de călătorie ca act de identitate, dacă nu am nici un alt act care să îmi ateste identitatea?

Da, în anumite situaţii. De regulă, autorităţile străine nu recunosc titlul de călătorie ca act de identitate, decât pentru scopul tranzitării statului respectiv, în drum spre România.

Titlul de călătorie poate fi folosit ca act de identitate în cazul în care doriţi să faceţi o procură sau un alt serviciu consular la o ambasadă sau un consulat al României."

Informatia este din sursa citata de tine: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=37850&idlnk=4&cat=5

?!
1. Eu nu am contrazis absolut nimic din ceea ce ai scris. De altfel nu e nici un cuvint de-al meu acolo, ci doar textul reglementarilor in vigoare ale MAE.
2. Ma tem ca ametesti si mai tare persoana care dorea informatii (initiatoarea subiectului) cu aceasta remarca; sugerezi ca se poate obtine un pasaport nou printr-o procura intocmita cu ajutorul unui asemenea document temporar (de unica folosinta, chiar)? Procure sint de multe feluri. Aici era vorba de obtinerea unui pasaport, nu de ridicarea pensiei bunicii. MAE spune ca reglementarile, in acest sens, s-au schimbat in decembrie 2008. Eu atit am scris.
3. Tu nu cred ca poti sti ce "am studiat" eu si nu stiu daca pot aprecia neaparat tonul acestui comentariu: "Daca studiai cu mai multa atentie. (...)".
4. Mai scrii: "Se refera la faptul ca nu poti folosi documentul pentru a calatori in alte state". Desigur, acest lucru este evident. Permite-mi, insa, sa adaug: acel "EXCLUSIV" din textul citat de tine se refera la faptul ca nu poti decit sa mergi in Romania cu acest document de calatorie, este valabil o singura calatorie: dus. La intoarcere nu mai e valabil.

Iti doresc un weekend placut,
Felicity

angelonline
30.01.2010, 00:07
sugerezi ca se poate obtine un pasaport nou printr-o procura

1. Felicity, daca ai fi citit cu atentie macar cele ce s-au scris aici, ai fi observat ca am mentionat ca pasapoartele nu se pot obtine prin procura si chiar am postat un link in sprijinul celor afirmate (vezi postarea #3 pe acet topic);

2. De asemenea, ai fi putut observa ca problema lui Passionblume este obtinerea unei carti de identitate si a pasaportului. Obtinerea titlului de calatorie ar fi piece of cake, dar nu o ajuta decat sa se intoarca in Romania si nu cred ca e interesata de acest lucru, altfel nu ar fi in cautarea unui avocat;

3 Procura pentru cartea de identitate ar putea obtine identificandu-se cu un titlu de calatorie, dar asta numai in cazul in care nu are statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate;

Imi cer scuze pentru tonul dur si iti doresc si eu un weekend excelent!

Felicity
30.01.2010, 00:20
OK. :-)
Spunem acelasi lucru, Angela (la toate punctele); da, am citit ce s-a scris. Am citit si ce ai scris: totul just. Textul acela l-am pus doar pentru a face vizibila data (decembrie 2008) modificarii acelor reglementari ale MAE (fara sa ma amestec in discutie).

Eu inteleg tot ce spui... imi face placere sa citesc raspunsuri documentate. Sa speram ca s-a edificat si persoana care dorea informatiile.

passionblume
31.01.2010, 13:14
@fifi - multumesc foarte mult pt. raspuns, va multumesc la toti si i-mi cer scuze ca scriu dupa asa mult timp. Eu sant venita in Canada din alta tara (unde am avut domiciliul 16 ani) ,sant venita cu WP am studiat aici in Canada o scoala de "massage therapist ",in tara de unde sant venita am si acolo citeva scoli (cred ca nu asta e important acuma cat de inteligenta sint s-au aroganta ca am atatea scoli).Deci cum am mentionat mai sus pe ultimul pasaport nu am avut domiciliul in Ro.. Nu am omorat pe nimeni ,nu am inselat de bani pe nimeni ,sint un om normal care in viata a avut foarte mult de suferit.

@angeloline- da ai dreptate nu am RP (actele sint in lucru si i-mi trebuie pasaport valabil), asa cum spui tu consulatul Ro. ma obliga pur si simpu sa imi fac repatrierea in Ro. la care eu le-am spus ca nu vreau si ca daca e nevoie am sa scriu si la "curtea generala EU drepturile omului" la care nu mi sa mai dat nici un raspuns.Am scris de o saptamana la directia generala de pasapoarte din Bucuresti ,la directia generala a evidentei populatiei din Bucuresti ,la citeva birouri de avocati care se ocupa de problemele cetatenilor Ro. cu domiciliul in strainatate pana in prezent nici un raspuns de la nimeni.
@sirel- buna intrebare, te rog sa fi foarte atenta la ce am scris eu mai sus, eu nu mai am bulletin de cand sint plecata din tara pt. ca a trebuit atunci pe vremea aia sa il predau cind am trecut prin lagar (unde am stat cind am ajuns in tara respectiva).Nu da o hotarare foarte repede si proasta pt. cineva pe care nu il cunost cred ca nu e frumos "ex. e om rau s-au a facut ceva rau in Ro.In tara respectiva cind am facut ultimul pasaport Ro. nu mi sa cerut ID card legea asta e acum noua.
@felicity -acte Ro. de care detin in momentul de fata sant :pt. ca eu sant divortata in tara respectiva a trebuit sa inregistrez divortul in Ro. in localitatea unde am avut ultimul domiciliu; am un copil nascut in tara respectiva a trebuit sa inregistrez certificatul de nastere in Ro.Asta acte am eu din Ro.
Eu va multumesc din suflet la toti !!!

angelonline
31.01.2010, 13:46
Passionblume, daca ai un statut legal, poate se va gasi o solutie. Iti doresc multa bafta!

passionblume
31.01.2010, 14:12
MULTUMESC

i-ti doresc o zi frumoasa (sfirsit de saptamina) si un inceput de saptamina

passionblume :x :flower:

angelonline
31.01.2010, 14:20
Tocmai vroiam sa editez mesajul ca sa-ti pun o intrebare. Nu ai dobandit cetatenia statului in care te-ai aflat 16 ani? Pentru ca in caz afirmativ, ti-ai putea reinnoi pasaportul romanesc folosind ca dovada a sederii legale in strainate celalalt pasaport.

Multumesc de urare. Toate cele bune!

passionblume
31.01.2010, 14:51
nu ,nu am cetatenia tarii unde am stat 16 ani deoarece am avut alte mari probleme si cu finantele nu am stat bine.dar s-ati dau o veste buna o cunosinta din Bucresti ma sunat azi si mi-a spus ca se intereseaza pe la alte birouri ,avocati ce/cum putem rezolva situatia cit de repede.

:ideea: :v:

angelonline
31.01.2010, 15:57
Eu iti tin pumnii. Bafta multa! :)

fifi
01.02.2010, 06:23
Passionblume, am înţeles că eşti cu WP în Canada, sper că ţi-ai depus deja aplicaţia pentru rezidenţă permanentă. Dacă paşaportul îţi trebuie cumva aşa urgent pentru reînnoirea permisului de muncă, să ştii că ţi se acordă şi cu acel travel document, fiind o situaţie mai specială. Ca sfat, deşi probabil ştii deja, să nu laşi niciodată acel work permit să-ţi expire, îţi va îngreuna obţinerea rezidenţei permanente şi nici românii nu-ţi vor face paşaport fără acel WP valabil, este singurul document pe care-l recunosc ei de statut legal în situaţia ta. Paşaport valid tot îţi va trebui pentru rezidenţa permanentă.

angelonline
01.02.2010, 15:18
Sfatul lui Fifi este foarte bun. Reinnoieste-ti permisul de munca, daca este cazul, apoi te-as sfatui sa astepti raspunsul directiei generale de pasapoarte, inainte de a angaja un avocat. Situatia ta este una speciala, pe care legea nu a prevazut-o, dar avand un statut legal, inclin sa cred ca se va gasi o rezolvare. De asemenea, cred ca ar fi bine sa tii legatura cu Consulatul. E posibil ca raspunsul la petitia ta sa fie transmis pe cale oficiala, impreuna cu instructiuni de rezolvare a cazului.

Lexadee
28.03.2010, 10:11
Buna!

Doresc sa emigrez in Canada, sau sa obtin un Work Permit. Situatia mea este urmatoarea: am rude in Toronto (verisorul tatalui meu), care au primit deja cetatenia canadiana. Oare daca imi fac ei chemare pentru, sa zicem, 6 luni - viza de turist - si in timpul acela imi gasesc un loc de munca, pot aplica acolo, in Canada, pentru un Work Permit? Imi pot schimba atunci statutul vizei de la viza de turist la viza de lucru? Daca primesc Work Permit-ul pot aplica pentru rezidenta?

Multumesc anticipat, si sper ca cineva ma poate ajuta cu raspunsul la aceste intrebari (poate chiar cineva care a fost in situatia pe care am descris-o).

fifi
28.03.2010, 15:49
Situaţia stă în felul următor: Ca angajatorul să-ţi facă ţie contract, trebuie să dovedească la forţele de muncă, respectiv HRSDC (http://www.hrsdc.gc.ca/eng/home.shtml), că nu poate angaja pe cineva din Canada. Poţi aplica pentru work permit fiind cu viză de turist fără să fii nevoit/ ă să mergi în România însă nu ştiu exact cât durează ca firma să obţină acel acord LMO (http://www.cic.gc.ca/ENGLISH/work/employers/lmo-basics.asp) pozitiv. Viza de turist se poate prelungi, trebuie să aplici cu cel puţin o lună înainte să expire.

Da, poţi aplica pentru rezidenţa permanentă odată ce ai obţinut work permit şi e recomandat s-o faci cât de repede, aş zice eu după prima lună, să vadă că lucrezi, să ai domiciliu stabil, cont în bancă şi toate alea.

Studiază totuşi topicele despre viza de turist de aici de pe forum, dacă nu ai mai fost până acum în vizită în Canada nu va fi uşor să obţii viza de turist, verişorul tatălui tău fiind o rudă cam îndepărtată. Oricum, baftă, dacă te împotmoleşti mai întreabă-mă, cu ce ştiu şi eu, te ajut.

Lexadee
29.03.2010, 07:06
@fifi: Multumesc pentru raspuns. Imi dau seama ca va fi un proces dificil, insa trebuie sa incerc... as alege calea mai simpla, aplicand pentru un Work Permit, insa nu stiu in ce masura voi gasi pe cineva in Canada (in Toronto), dispus sa ma angajeze.

Va trebui sa caut pe net, dar lumea spune ca sunt slabe sanse sa imi gasesc un loc de munca in Toronto (prefer acolo pentru ca astfel as avea casa+masa asigurata, la rudele mele)...

Eu sunt mai mult freelancer si lucrez pe baza de colaborare proiecte la carti/ reviste cu o editura locala din orasul meu, in ce masura se reflecta asta (pozitiv sau negativ) in obtinerea unui WP sau a unei vize de turist (am citit aici pe forum ca trebuie sa faci dovada ca esti angajat, ca dispui de concediu si ca cei de la locul de munca te vor lua inapoi dupa ce te reintorci). Stii cumva care sunt conditiile pentru freelanceri? Pentru ca eu nu sunt angajata cu carte de munca, ci pe baza de contracte individuale pentru proiecte.

Multumesc, din nou, pentru rabdare.

fifi
01.04.2010, 05:25
Pentru viza de turist nu există condiţii pentru o profesie sau alta, vor să vadă că ai un loc de muncă pentru a fi siguri că ai venit constant, că te descurci financiar în România şi nu vrei să rămâi în Canada pe motive economice. Deci la interviul pentru viza te turist depinde de tine cum prezinti modul în care îţi câştigi existenţa şi motivele pentru care ai ales această variantă, printre care în nici un caz nu trebuie fie motivul că "nu ai găsit altceva mai bun". Poţi să motivezi spunând că eşti o fire independentă şi că lucrezi în pararel şi la alte proiecte, etc.

Obţinerea unui work permit nu trebuie neapărat să fie influenţată negativ de faptul că tu lucrezi independent, totuşi trebuie să-ţi cauţi echivalentul profesiei în National Occupational Classification (http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc/2006/welcome.aspx), eventual să-ţi adapezi CV ul după fişa postului respectivă, după modelul lor şi apoi cu acel cuvânt cheie să aplici pentru locuri de muncă, contracte.

website-ul guvernului canadian cu anunturi de locuri de muncă: http://jobbank.hrdc-drhc.gc.ca/prov_eng.aspx?OfferpPage=50&Student=No