PDA

Arată versiune întreagă : College basketball in USA

Georgian@
20.01.2010, 07:29
Am si eu un of!

Am avut un meci ieri si am pierdut! Desigur! Doar am jucat a doua repriza in 4 oameni!

Ideea e cam asa, am inceput cu 17 fete, unele s-au retras, altele nu au destule credite de pe semestrul trecut si uite asa am ramas 7.

La meciul de ieri 3 fete au fost trimise acasa din cauza faulturilor. Raportul la faulturi era din prima repriza 11 la 4, nici nu a inceput bine a doua si fetele au inceput sa fie trimise acasa, una dupa alta, dupa 5 minute ale reprizei eram 4 ramase sa joace.

Si asta nu e primul joc in care am simtit ca lucrurile au fost "jucate" inainte ca jocul sa inceapa. E ridicol! Doar faptul ca nu apar la TV, le da puterea unor arbitrii sa faca ce vor.

But then again, it s just a game! You got to play it and not let it play you!

Keep on going! Pacat de toata alergatura aia de toate zilele pe care o facem la antrenament! Si sa vezi amar azi, ca am pierdut deja 2 unul dupa altul!

Georgian@
21.01.2010, 07:30
Avem iar meci azi. Ieri nu a fost chiar asa de dur antrenamentul, nu cum ma asteptam!

In fine, la defensiva suntem #11 in the nation, deci macar pe asta sa o mentinem, ca cu 7 fete mai greu sa castigi un meci.

ps: ieri a fost prima mea zi ca tutor la colegiu, si eram eu si inca cativa tipi la matematica (the nerdy type haha), ne-am adunat toti in jurul unei probleme, poate o sa o postez la probleme de matematica. anyway, o sa fie multa distractie pentru ca oamenii astia sunt interesati de lucrurile care ma intereseaza si pe mine.

VanDerGigi
21.01.2010, 07:36
Avem iar meci azi.
In fine, la defensiva suntem #11 in the nation, deci macar pe asta sa o mentinem, ca cu 7 fete mai greu sa castigi un meci.

Vecina sa zici daca ai nevoie de ceva ajutor, cu mine ati fii 7,5.

FidelKatzo
21.01.2010, 10:18
in ce consta un antrenament dur,aveti si un antrenor care face cu voi tactica.? sau aruncati timp de 45min bombe la cos si dupa aia va simtiti obosite si mergeti la nani..?

Georgian@
21.01.2010, 22:07
in ce consta un antrenament dur,aveti si un antrenor care face cu voi tactica.? sau aruncati timp de 45min bombe la cos si dupa aia va simtiti obosite si mergeti la nani..?

pai cand lucrurile devin mai serioase, pe langa bombele astea de care vorbesti, lay ups etc etc, mai alergam sa zicem 8 mile daca ninge, 3 daca e soare, cam asa ceva. tipul e ok, antreneaza si gimnaziu, licee, antrenorul principal ma refer. ca avem 3 antrenori in total. si chiar nu e de joaca, 2 ore - 3, dar nu stai mai deloc, 30 de secunde sa bei ceva.

anyway, castigaram, finally o gura de aer!!!!!!!!;))

FidelKatzo
21.01.2010, 23:02
eu l-as pune pe tip sa-mi arate licenta de antrenor..la ce va trebuie atata alergatura,ca doar nu va pregateste pentru maraton..sprinturi scurte,intervale cu joc de picioare ar fi mai potrivite..si apoi trebuia sa va explice de la inceput ca nu intrati pe teren sa lupati corp la corp cu adversarul,meciul este castigat de cei care dau mai multe cosuri..

Georgian@
22.01.2010, 08:22
eu l-as pune pe tip sa-mi arate licenta de antrenor..la ce va trebuie atata alergatura,ca doar nu va pregateste pentru maraton..sprinturi scurte,intervale cu joc de picioare ar fi mai potrivite..si apoi trebuia sa va explice de la inceput ca nu intrati pe teren sa lupati corp la corp cu adversarul,meciul este castigat de cei care dau mai multe cosuri..

avand in vedere ca suntem doar 7, acum chiar ma bucur ca ne-a alergat atata. cand joci contra unei echipe cu dublul numarului de jucatori e esential sa ai conditie fizica, tactica lor o sa fie sa va alerge, probabil defensiva man to man (woman to woman smile), iar tactica noastra o sa fie sa tragem de timp ca sa respiram din cand in cand si cat mai dese time out-uri.

alergatul nu e zilnic, e in general dupa ce pierdem jocuri pentru ca nu jucam cu inima pe tot terenul, sau mai stiu eu in alte situatii. in general e cam asa: incalzire, stretch, defensive slides 4 serii half court, 4 full court, lay ups full court, apoi depinde, cand eram mai multe mai jucam un scrimmage, acuma diferite chestii pe care trebuie sa le punem la punct, plays, aruncat la cos, elbow 2 elbow, base 2 base, free throws... in general sunt o groaza. bine tot ce am spus aici variaza de la zi la zi.

FidelKatzo
22.01.2010, 10:29
daca sunteti putine cum spui,apararea in zona este cea mai potrivita..in functie de cat sunteti de inalte si cat de repede treceti de la aparare la contraatac puteti sa alegeti unul din nenumaratele sisteme de aparare..desfasurarea jocului pe teren nu are nici o legatura cu cate rezerve aveti..cel putin adversarul nu tine cont de asta..trebuie sa lucrati la tehnica individuala ca sa nu mai faceti atatea faulturi..

Georgian@
22.01.2010, 17:45
daca sunteti putine cum spui,apararea in zona este cea mai potrivita..in functie de cat sunteti de inalte si cat de repede treceti de la aparare la contraatac puteti sa alegeti unul din nenumaratele sisteme de aparare..desfasurarea jocului pe teren nu are nici o legatura cu cate rezerve aveti..cel putin adversarul nu tine cont de asta..trebuie sa lucrati la tehnica individuala ca sa nu mai faceti atatea faulturi..

interesant "performam" mai bine la aparare om pe om decat in zona, desi zona ar fi intr-adevar mai indicata. cat despre faulturi, nu facem faulturi, avem o tipa care a inceput sa joace semestrul asta si e mai agresiva asa din fire, si arbitrii au scos-o pe ea prima apoi de restul nu mai stiu, au urmat una dupa alta la jocul respectiv. cred ca nenea arbitrul ala nu prea ne place.

in fine, de inalte nu suntem extraordinar de inalte insa in comparatie cu alte echipe pot spune ca media e buna. eu spre exemplu sunt doar 5' 7'' si la inceput jucam shooting guard, insa in ultima vreme am facut treaba buna ca point guard asa ca joc mai mult point guard (depinde cine e in teren, avem o tipa cea mai inalta care e 6' 1" si o alta care e mai inalta decat mine).

Georgian@
04.02.2010, 06:44
azi la interpersonal communication trebe sa aduc 3 obiecte care ma reprezinta, un fel de capsula in timp, si apoi sa vb despre mine in fata clasei. obiectele pe care le-am ales sunt:

o ie
uniforma de la basket
si placa cu employee of the month (angajatul lunii)

o sa fie interesant, va zic cum a fost!

:thatsit:sunt off off topic

anyway avem si un meci, am uitat sa va spun ca am lovit-o pe o negresa cu mingea la un warm up si mi-a aplicat niste pumni in fata, tipa a fost data afara din echipa, apoi alta s-a accidentat, deci ultimul meci, plus asta de azi, plus inca 3 pe care le mai avem pana la sfarsitul sezonului o sa le jucam in 5 oameni. la meciul trecut i rocked it, tribunele imi strigau numele, am un grup de fani acuma (grin).

alecxx
04.02.2010, 20:43
De maine voi juca in NBA pt. Cleveland Cavaliers .Voi face cuplu cu Le Bron James .Am fost cumparat de la U Mobitelco pt. 250 000 $ si voi avea un salariu de 1 250 000 $$ /an.. De asta ce zici ? Esti mai tare decat mine ? Vad ca te cam lauzi pe aici fara rost, cui i pasa cine esti tu si ce faci? Lasa lauda si fi mai modesta ,asa nu ajungi nici sa rupi bilete la meciuri in colegiu..:thatsit:

Georgian@
04.02.2010, 20:56
De maine voi juca in NBA pt. Cleveland Cavaliers .Voi face cuplu cu Le Bron James .Am fost cumparat de la U Mobitelco pt. 250 000 $ si voi avea un salariu de 1 250 000 $$ /an.. De asta ce zici ? Esti mai tare decat mine ? Vad ca te cam lauzi pe aici fara rost, cui i pasa cine esti tu si ce faci? Lasa lauda si fi mai modesta ,asa nu ajungi nici sa rupi bilete la meciuri in colegiu..:thatsit:

fratica manarica eu cand am inceput sa joc aici eram varza si ma bucur sincer de progresul meu si il impart aici, pentru ca sunt cativa oameni carora e posibil sa le pese, prieteni mai vechi de forum.

acum ca am clarificat ca nu e lauda, parca pe aici prin state se poarta "freedom of speech". noroc cu adaptarea!

ps: Felicitarile mele!!! E posibil si cu Phd in IT sa nu ajung ever sa castig atat!!! Insa mie imi place asa, stiu ca orice lucru bun isi are reversul lui ... in fine ... Go Romania si Romanii!!! eu ma bucur sincer cand aud ca tineri romani razbat pe ici pe colo.

Sherlock
29.04.2010, 18:24
http://www.realitatea.net/gabriela-marginean-a-uimit-philadelphia-si-a-fost-chemata-in-versiunea-feminina-a-nba_708979.html

Pisoi
29.04.2010, 19:21
fratica manarica eu cand am inceput sa joc aici eram varza si ma bucur sincer de progresul meu si il impart aici, pentru ca sunt cativa oameni carora e posibil sa le pese, prieteni mai vechi de forum.

acum ca am clarificat ca nu e lauda, parca pe aici prin state se poarta "freedom of speech". noroc cu adaptarea!

ps: Felicitarile mele!!! E posibil si cu Phd in IT sa nu ajung ever sa castig atat!!! Insa mie imi place asa, stiu ca orice lucru bun isi are reversul lui ... in fine ... Go Romania si Romanii!!! eu ma bucur sincer cand aud ca tineri romani razbat pe ici pe colo.

...acu vad postarile astea! :o ...si nu ma pot abtine sa nu-mi expun "perlele" de rigoare :scream:
...bai! alecXX_ule, frustrarile personale sunt de cele mai multe ori admise "partial" pe acest forum, depinde de personilatea "matale" sa accepti "laudele" altora ...a'pai ai si ai optiunea de a :aplause: ...sau sa dai cu sapa de pamant sau sa-ti dai cu tesla'n .... de reusita altora :ideea:
...georgic@-o ...te rog eu mult baga-ti "regulat" progresu' p-aici si pe unde poti pentru ca trebuie sa fie un exemplu de laudat ...ci nu de invidiat :cool:

p.s. vedeate-as in "liga" ...si sa ma mandresc ca o fatuca virtuala a reusit nu numai sa "taie copacii" dar si sa razbata in telurile principiale ale vietii pe care unii le considera lauda :bull:

VanDerGigi
29.04.2010, 19:32
Pisoi nu zgaria lumea, ia de aici ca mai avem: http://www.antena1.ro/sport/alte-sporturi/zoltan-mesko-primul-roman-din-istorie-care-va-evolua-in-nfl-105139.html merita felicitari din plin.
pe mine nu ma mai tin balamalele dar poate daca ma reproduc iti pun aici stiri si despre football cu piciorul peste vreo 20 de ani.

Georgian@
29.04.2010, 21:38
...acu vad postarile astea! :o ...si nu ma pot abtine sa nu-mi expun "perlele" de rigoare :scream:
...bai! alecXX_ule, frustrarile personale sunt de cele mai multe ori admise "partial" pe acest forum, depinde de personilatea "matale" sa accepti "laudele" altora ...a'pai ai si ai optiunea de a :aplause: ...sau sa dai cu sapa de pamant sau sa-ti dai cu tesla'n .... de reusita altora :ideea:
...georgic@-o ...te rog eu mult baga-ti "regulat" progresu' p-aici si pe unde poti pentru ca trebuie sa fie un exemplu de laudat ...ci nu de invidiat :cool:

p.s. vedeate-as in "liga" ...si sa ma mandresc ca o fatuca virtuala a reusit nu numai sa "taie copacii" dar si sa razbata in telurile principiale ale vietii pe care unii le considera lauda :bull:

ha ha, pentru mine basketul e...hmm... un capriciu.... 2 lucuri am vrut in viata asta....nah printre altele...<smile>... sa practic un sport si sa cant la un instrument... nu doresc sa fac performanta la genul divizia B,A sau NBA...divizia C mi-a ajuns destul...sacrificiile sunt mari, desi multi vad doar beneficiile dinafara... in fine...

cat despre taiat pomi, nu v-am mai spus ca la 2 saptamani de cand am taiat pomul am cazut in beci....bine half way...ca daca cadeam de tot pe ciment, poate ca azi nu mai scriam pe forumul asta...