PDA

Arată versiune întreagă : am nevoie de un sfat si de un ajutor

luuana2009
12.01.2010, 11:18
:thinking:

Am nevoie de un sfat,chiar si de un ajutor,fie el si moral.LOCUIESC IN WEST Palm beach de 3 luni si nu reusesc sa-mi gasesc un loc de munca.Am venit in urma unei promisiuni ale unei persoane care a spus ca deja am un loc de munca.pina in prezent nu am si nu reusesc sa iau legatura cu comunitatea romaneasca de aici.Cine ma poate ajuta,as ramane indatorata.

romi_in_florida
12.01.2010, 21:16
Momentan multi sint fara de lucru, si e mai greu de gasit ceva.
Trebuie sa fi buna la chestii medicale, sau ceva specializat, sa faci bani buni.
Bani putini, e mai usor dar nu chiar creste pe garduri.
Romani multi sint in Hollywood, Fl, la 60 de mile sud.
Romani putini sintem peste tot.

Romi

stoleru
13.01.2010, 11:35
Nu te stiu, si nici nu te cunosc cine esti ,dar dupa cum dai raspuns unei persoane care cere un ajutor si o informatie,tin sa cred ca tu esti un anlfabet.Nu e locul tau acolo.

keyframe14
13.01.2010, 11:47
Nu te stiu, si nici nu te cunosc cine esti ,dar dupa cum dai raspuns unei persoane care cere un ajutor si o informatie,tin sa cred ca tu esti un anlfabet.Nu e locul tau acolo.
Ce anume din raspuns te-a facut sa deduci asta?! "anlfabet" nu se scrie asa sa stii.

Felicity
13.01.2010, 12:10

(daca-mi permiti, keyframe...:-))

@stoleru: si nici nu se spune 'tin sa cred', ci tind (sa cred), stimate litteratus... "tin (sa)" se folseste in alte expresii.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=tinde

si unde anume 'nu este locul' co-forumistului de mai sus?
in virtutea caror drepturi hotarasti tu (?!) unde este 'locul' cuiva, 'anlfabet' sau nu?

romi_in_florida
13.01.2010, 12:23
Multumesc pentru ajutor keyframe, dar inca el nu a raspuns de ce crede ca sint analfabet.
Nu stiu cu ce l-am suparat, dar numai tonul meu era mai direct. Si nu cred ca tonul ma face analfabet.

Daca are stoleru timp de educare, eu il ascult.
Intre timp daca are ceva sfaturi bune pentru Luuana, ar trebui sa zica ce are de zis ca threadul asta este pentru a o ajuta pe ea, nu sa ne arate cit de destept e stoleru.

Astept pentru lectia de zi,
Romi

Pisoi
13.01.2010, 12:28

stolerule, dupa numai cateva postari d-ale tale cred ca multi si-au dat seama ca intentiile tale de a sari balta nu sunt prea "ortodoxe"
...iar daca ai obtinut sfaturile necesare de care aveai nevoie ...simplul tau "multumesc" cred ca era de ajuns, decat sa faci comentariu inutil si jignitor la un raspuns care de fapt nici nu iti era adresat.

Bafta in ceea ce ti-ai propus

divo
13.01.2010, 12:32
Eh lasa,bine ca esti tu alfabet!:o

Felicity
13.01.2010, 12:40
cica d'ale lui stoleru... una la-ntimplare:

"Va rog sa ma informati pentru a pute participa si eu la Loteria Vizelor "
sursa: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=16323

omule, nu lesini de jena?:thatsit:

luuana2009
13.01.2010, 14:36
Multumesc tuturor care s-au implicat moral in"povestea" mea inca nescrisa.Nu cred si nici nu voi crede vreodata ca exista analfabeti care isi spun "oful"sau necazul lor semenilor,indiferent in ce parte a lumii ar locui.Cred ca exista oameni care vor sa ajute si la rindul lor sa fie ajutati.Regret sincer discutiile anterioare si va doresc tuturor numai bine

Pisoi
13.01.2010, 14:53
luuana2009, de cele mai multe ori, ca si tine, cei care pun astfel de postari nu dau si anumite amanunte necesare importante care ar putea duce la un sfat/ajutor mai concludent.

ca exemple ar fi: statutul in US, calificarea, cunostinte de engleza, transport si altele

...la un anunt de gen general, in majoritatea cazurilor se raspunde la mod general sau deloc ...si bineinteles ca mai apar "postari" care nu-si au rostul si nici macar sa ajute cu ceva.

numai bine

ciocio55
18.01.2010, 10:22
asta asa ca sa da-ti dovada !..... ca nu dezminti-ti ,ca sunte-ti totusi romani de buna credinta ! ( se vede ca suntem alunga-ti din orice tara civilizata !) datorita comportari indecente ! si a lipsei de bun simt in rel. sociale ! >>>>in speranta , unei comportari civilizate ! pe curand !!:">

aramis_13
18.01.2010, 10:27
altu' care de-abia coborâ din corcoduş. de unde o-ţi fi apărând?