PDA

Arată versiune întreagă : Intrebare doar pentru ortodocsi

emylya
01.11.2004, 07:45
Sunt o romanca ortodoxa. Imi place si respect traditia noastra strabuna. Am ajuns pe meleagurile americane, sunt singura si nu gasesc nici o biserica ortodoxa. E pacat sa merg la alta biserica crestina pentru a participa la slujba si pentru a cunoaste oameni?

sorin
01.11.2004, 13:38
Nu vad de ce ar fi pacat sa mergi la o biserica doar pentru ca nu e romaneasca. Ai putea deasemeni sa incerci sa mergi si la una din cele doua biserici romanesti din VA daca nu-s prea departe de tine, daca preferi sa mai cunosti si alti romani de prin zona.

angela
01.11.2004, 19:31
Si eu sunt ortodoxa si nu am gasit absolut nici o biserica ortodoxa pe aici... dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa mergi sa te rogi, in fond si la urma urmei conteaza sa porti credinta in suflet, sa respecti cuvantul Domnului oriunde te-ai afla.

Am fost la un moment dat intr-o tara musulmana unde chiar nu existau crestini, ce sa mai spun de catolici, ortodoxi.... si cu toate astea am trecut peste toate cu bine deoarece rugaciunile nu ti le poate lua nimeni indiferent unde te-ai afla

emylya
02.11.2004, 02:04
De rugat te poti ruga oriunde dar am observat ca ceea ce se intampla in bisericile de aici este foarte diferit fata de slujba ortodoxa.

Angela, unde esti acum? Intre timp am gasit eu o biserica ortodoxa iromaneasca in Virginia. Daca te intereseaza, spune-mi

angela
02.11.2004, 08:46
Eu stau in Hawaii deci sansele mele sunt mai slabute smileys/smiley2.gif

02.01.2005, 20:00
Cred ca adevarata inchinaciune sta in interior. Dar noi suntem oarecum legati prin educatie si prin firea noastra de a merge in locasuri si a impartasi trairile si experientele noastre. Si pentru ca avem nevoie de conexiunea dintre noi, doar suntem creati ca fiinte sociabile.Dar marii nostrii oameni spirituali au trait timpuri in singuratate absoluta, in pesteri, in pustie...Deci nu in institutie sta credinta.Tocmai de aceea poate multi au renuntat sa mai mearga la biserica si sa mai creada in Dumnezeu vazand atatea exemple negative de prin biserici.Dar daca vrei cu adevarat o comuniune cu Dumnezeu, numai in interiorul tau o poti gasi.
Nu stiu daca am raspuns exact la subiect, dar cred ca are cumva o legatura.

marian42
04.06.2005, 00:48
Hei,inland,sper ca esti ortodox si daca-i asa,nu uita
vorba din batrani :"Sa faci ce zice popa,nu ce face popa !"...Nu judeca
biserica dupa oamenii ce intra-n ea,e casa Domnului !

Gogule
05.08.2005, 17:01
Ma unde sunt eu .. chiar ca nu este nici o biserica ortodoxasmileys/smiley11.gif

Este adventista, catolica, penticostala, presbyteriana, nazareneana, etc.

Nu cred ca ar fi un pacat sa te duci la alta, eu oricum trebuie sa ma duc, poate gasesc ceva de munca.

Casa Domnului este peste tot!! Conteaza in ce crezi, si ce valori morale ai .. smileys/smiley2.gif

mihaela75
08.09.2005, 07:05
Dumnezeu nu apartine nici unei religii,e Binele si Adevarul absolut.Daca nu-ti place sa mergi la biserica din n cauze ,poti ca-ti construiesti o biserica interioara,e mai aproape de tine si te poti ruga in orice secunda.Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.

Gogule
08.09.2005, 18:27
Frumos spus mihaela75smileys/smiley32.gif

angeline
10.09.2005, 09:28
Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

Nu e pacat sa mergi la alta biserica chiar daca nu e ortodoxa,daca stii ca oamenii aceia urmeaza Binele si cauta Adevarul nu ai de ce sa te temi.

Draga mihaela75, nu am nimic impotriva alegerii tale,dar stim ca exista "biserica" ca si cladire,loc de inchinare,dar tot asa de bine stim despre"biserica" careeste descrisa in Biblie ca si trupul lui Cristos, Mireasa Lui pentru care s-a jertfit,formata din fiinte vii,adica credinciosi catine,ca mine si ca multi altii.Viata de crestin nu cred ca se poate limita in a te inchide in odaita ta si a te ruga,ea mai presupune sialtele pe care de una singura nu le poti duce la indeplinire. S-ar putea sa fie doar o impresie ca toti se uita la tine si la urma urmei daca toti sunt credinciosi care au aceeasi forma de inchinare ce conteaza daca te priveste cineva,cred ca ar fi bine daca ai reusi sa incerci sa treci peste acestcomplex si sa te obisnuiesti cu inchinarea in comunitate. Este doar o parere...

lilyro
03.02.2006, 03:32
Nu am gasit inca Biserica aici pe pamint desi am mers la mai multe .Tot crestine. Insa dupa un timp am obosit, asa ca merg duminica si stau putin la bisericuta din cartier. E galagie, foiala, preotul chiar face observatie sa nu se mai vorbeasca in Biserica. Stau afara, intr-un coltisor, ma rog, ascult predica aprind o luminare si plec...

Am cautat adevarul printre oameni, dar Isus este adevarul.

Intr-adevar ar fi bine sa avem un loc in care sa ne adunam sa ne inchinam, pt a fi puternici si uniti in Duh.

Pace va doresc!

GNChicago
03.02.2006, 13:22
Emylya, daca esti in Virginia, acolo este o biserica orthodoxa romaneasca, unde slujeste parintele Gheorghe Calciu, care a stat peste 17 ani in inchisorile ceausiste. Biserica este linga un shopping mall, adresa o gasesti pe acest romanian portal, unde sunt listate toate bisericile din USA si Canada.....

inelu64
13.04.2007, 19:54
Dumnezeu nu apartine nici unei religii,e Binele si Adevarul absolut.Daca nu-ti place sa mergi la biserica din n cauze ,poti ca-ti construiesti o biserica interioara,e mai aproape de tine si te poti ruga in orice secunda.Eu am renuntat de mult sa merg la biserica ,nu ma simteam bine sa fiu privita de sute de ochi cand ma rugam asa ca mi-am construit propria biserica in interior.Asa comunic mai bine cu D-zeu,si-i simt mereu prezenta in viata mea.Nu neg puterea bisericii,e casa Domnului si respect tot ce tine de ea dar in cazul meu nu merge,nu ma pot concentra.

A-ti construi o biserica interioara nu este rau. Rau este sa nu o circumscrii Bisericii in comuniune si e rau sa nu mergi in locasul de cult. Nu te poti lipsi de darurile lui Hristos pe care le primesti doar in Biserica.
Concentrarea va veni odata cu timpul.
Cat despre participarea la orice fel de Biserica de unde stii ca toti cauta binele si adevarul?

20.04.2007, 09:19
Este un pacat sa te rogi cu ereticii, este un pacat sa propovaduiesti puncte de vedere eretice. Daca nu iti cunosti religia, uite unde poti invata. Daca esti ortodox si nu gasesti o biserica ortodoxa Romana, mergi la o biserica ortodoxa din o dioceza greaca sau al OCA. Iti recomand niste carti si web sites cu links pentru locatii de biserici ortodoxe. Doamne ajuta!

Ortodoxia si religia Viitorului, de Pr. Serafim Rose, www.egumenita.ro (http://www.egumenita.ro/)

Parintele Iustin Parvu si morala unei vieti cistigate, de Adrian Alui Gheorghe.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Pentru Site-uri de biserici Romane Ortodoxe, si alte legaturi (links):

http://www.romarch.org/

http://www.roea.org/

Carmen FUNIERU
13.02.2010, 14:40
Da, e pacat, din punctul meu de vedere.
Sfintii Trei Ierarhi au compus Sfanta Liturghie doar pentru biserica ortodoxa.

Eu prefer sa ma rog de acasa in loc sa merg la o biserica, care nu este ortodoxa.

Mircea0007
15.02.2010, 00:01
E pacat sau nu sa mergi la o alta biserica sa ma inchin?
Se pare ca nu prea stim ce este si ce nu este pacat. Si, e trist.
Fiecare are o definitie a lui, o mostenire a lui despre ce e pacat si ce nu. Oare Dumnezeu, care a rostit acest cuvant sa ne fi lasat in incurcatura, mai ales ca e una din cele mai importante probleme ale existentei umane?
Cu siguranta ca nu. In cartea cartilor, adica Sfanta Scriptura gasesti definitia pacatului, ce este pacatul, foarte clar:
Citez din epistola Sfantului Apostol Pavel catre Romani, la capitolul 7
7.Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decît prin Lege. De pildă, n-as fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: "Să nu poftesti!"
Legea morala, a celor zece porunci imi spune ce este si ce nu este pacatul.
Uita iti dau continutul Celor zece porunci asa cum apare in Sfanta Scriptura in cartea Exodului, capitolul 20:

1.Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte, si a zis:
2. "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
4. Să nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfătisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos decît pămîntul.
5. Să nu te închini înaintea lor si să nu le slujesti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părintilor în copii pînă la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6. Si Mă îndur pînă la al miilea neam de cei ce Mă iubesc si păzesc poruncile Mele.
7. Să nu iei în desert Numele Domnului Dumnezeului tău, căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în desert Numele Lui.
8. Adu-ti aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfintesti.
9. Să lucrezi sase zile, si să-ti faci lucrul tău.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta,nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
11. Căci în sase zile a făcut Domnul cerurile, pămîntul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă si a sfintit-o.
12. Cinsteste pe tatăl tău si pe mama ta, pentru ca să ti se lungească zilele în tara pe care ti-o dă Domnul.
13. Să nu ucizi.
14. Să nu preacurvesti.
15. Să nu furi.
16. Să nu mărturisesti strîmb împotriva aproapelui tău.
17. Să nu poftesti casa aproapelui tău, să nu poftesti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.

Oricine calca una din cele zece porunci face pacat.
Dumnezeu a subliniat foarte clar faptul ca exista o singura credinta si o singura Biserica in care este cel mai sigur sa mergi, caci acolo e locul de intalnire cu Dumnezeu.
Ca sa gasesti aceasta Biserica, nu trebuie sa le iei la rand pe fiecare, ci sa iei o Sfanta Scriptura sau Biblie, s-o studiezi dupa ce te-ai rugat lui Dumnezeu ca s-o poti intelege. Si, cu siguranta vei gasi acea Biserica aprobata, autorizata de EL, nu de oameni in care sa mergi cu toata siguranta si sa te inchini.
Succes. Dumnezeu sa te ajute.
Daca doresti mai multe sfaturi in acesta privinta iti stau la dispozitie.

Si, ca o completare, trebuie sa mergi in acea Biserica care tine toate poruncile lui Dumnezeu, caci asa se spune in Sfanta Scriptura in cartea Apocalipsei:

12.Aici este răbdarea sfintilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu si credinţa lui Isus.

Du-te si cauta acea Biserica care pazeste toate aceste zece porunci si vei fi in siguranta.

am uitat sa precizez, textul se afla in cartea Apocalipsei capitolul 14

kirk
15.02.2010, 18:09
Legea morala, a celor zece porunci imi spune ce este si ce nu este pacatul.
....
Oricine calca una din cele zece porunci face pacat.

Si cum ramane cu versetul: "Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?
Romani 10:4

aramis_13
15.02.2010, 19:08
mirciulică, la ce ai postat tălică acilea extrasele alea din biblie?

că mă gândesc că poate nu ai văzut titlul topicului ...

angeline
16.02.2010, 05:00

Ma bucur sa te revad aramis_13 si ca sa fii convins de bucuria mea forumistica, te contrazic.
Pe pariu ca este reclama mascata ? http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/bow2.gif

aramis_13
16.02.2010, 05:14
na că te contrazic şi eu: e prozeletism. o fi primit omu' sarcină de la pastor ... că de la popă nu crez să fie, ţinând de religia lui.

Mircea0007
18.02.2010, 00:34

Ca sa clarifici o asemenea intrebare nu poti sa raspunzi prin da sau nu, sau nu stiu ce filozofie.
Si, m-am gandit ca cel mai bine o clarifica Sfanta Scriptura.
Daca esti de alta parere, e problema ta si o respect.
Dar stiu ca Biblia sau Sfanta Scriptura ESTE CEA INDREPTATITA SA RASPUNDA LA O ASEMENEA INTREBARE, intrucat ea descopera adevarul si e inspirata de Dumnezeu.
Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu.
Asa spunea si arhimandritul Cleopa Ilie in cartea sa "Despre credinta ortodoxa".

Si cum ramane cu versetul: "Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?

Vreau sa fac o mica corectura. In originalul grec al Noului Testament cuvantul care traduce "sfarsitul" e tradus gresit in Biblia Cornilescu. Corect este "tinta, obiectivul" Legii.
In al doilea rand, provocarea ta necesita un raspuns amplu si vreau sa stiu daca esti de acord sa ti-l dau.
Doar atat vreau sa precizez: in Vechiul Testament tot ce insemna jertfe, sarbatori, preotie, sanctuar erau adunate sub denumirea de "Legea ceremoniala"sau Lege in noul testament. Aceasta arata spre Hristos(Mielul,Painea,Lumina,Marele-Preot...), tinta acestei Legi si nu sfarsitul, cum gresit se intelege dupa aceasta traducere. Cu alte cuvinte, evreul care aducea la Templu mielul de jertfa si il injunghia se gandea la Iisus adevaratul Miel.
Totodata, mai apare si legea morala a celor zece porunci diferita de Legea ceremonila.
Avem, asadar, de-a face cu doua mari Legi.
Una(cea ceremoniala) arata(tintea)spre Iisus
Cealalta(morala) descoperea pacatul si adevarul.
Care din acestea e amintita aici?
"Caci Cristos este sfarsitul Legii..."?
Evident, Legea ceremoniala.
daca doresti mai multe explicatii sa-mi spui.

aramis_13
18.02.2010, 04:58

Ca sa clarifici o asemenea intrebare nu poti sa raspunzi prin da sau nu, sau nu stiu ce filozofie.
eu te-am întrebat altceva, da' na, cam aşa se procedează când eşti prins în corzi, dai răspunsuri complet afară de subiect, încercând să deviezi subiectul spre alte direcţii. doar-doar scapi. aşa că îi dai cu filozofia mai departe ...

Si, m-am gandit ca cel mai bine o clarifica Sfanta Scriptura.
Daca esti de alta parere, e problema ta si o respect.
Dar stiu ca Biblia sau Sfanta Scriptura ESTE CEA INDREPTATITA SA RASPUNDA LA O ASEMENEA INTREBARE, intrucat ea descopera adevarul si e inspirata de Dumnezeu.
Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu.
Asa spunea si arhimandritul Cleopa Ilie in cartea sa "Despre credinta ortodoxa".

atunci să te întreb direct: matăluţă de care cult aparţii? mai întâi cred că ar trebui să te hotărăşti: eşti ortodox sau adventist? asta aşa, ca să ştim şi noi cu cine stăm de vorbă.

... Orice invatatura care o contrazice nu poate fi de la Dumnezeu...

dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.

Mircea0007
21.02.2010, 00:14
atunci să te întreb direct: matăluţă de care cult aparţii? mai întâi cred că ar trebui să te hotărăşti: eşti ortodox sau adventist? asta aşa, ca să ştim şi noi cu cine stăm de vorbă.

dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.[/QUOTE]

Am sa-ti raspund la prima intrebare. De ce te intereseaza orientarea mea religioasa ? La ce iti foloseste? Iisus cand discuta si se apropia de oameni nu-i intreba din ce religie sunt, ce cred s.a.m.d. Esti tu mai ceva decat Iisus? sau nu esti crestin? Intr-o discutie religioasa nu conteaza etichetele ci adevarul si omul. Cand te folosesti de eticheta (ce cult ai) insemna ca esti un fel de rasist, nu crestin asemenea lui Iisus. Lasa eticheta si pune-l pe Iisus in centrul vietii tale, ai mai multe de castigat.

Raspuns la a doua intrebare: ce vrei sa spui , ca Dumnezeu se contrazice?
insemna ca nu-l cunosti. Doar dumnezeul lumii acesteia se contrazice.El e Satana. si noi oameni. de multe ori.
La Dumnezeul adevarat, da este da si nu , nu.

aramis_13
21.02.2010, 06:06

dumnezeu se contrazice singur, nu trebuie să îl contrazică nimeni ... asta vine cam cum zicea beni mai la vale, cine are ochi să citească şi minte să priceapă, înţelege. cine e îndoctrinat, nu.

Am sa-ti raspund la prima intrebare. De ce te intereseaza orientarea mea religioasa ? La ce iti foloseste? Iisus cand discuta si se apropia de oameni nu-i intreba din ce religie sunt, ce cred s.a.m.d. Esti tu mai ceva decat Iisus? sau nu esti crestin? Intr-o discutie religioasa nu conteaza etichetele ci adevarul si omul. Cand te folosesti de eticheta (ce cult ai) insemna ca esti un fel de rasist, nu crestin asemenea lui Iisus. Lasa eticheta si pune-l pe Iisus in centrul vietii tale, ai mai multe de castigat.

din nou, un răspuns complet pe lângă. ce se întâmplă cu tine drăguţă, nu eşti în stare să îi afirmi propria credinţă? îţi e teamă să spui "da, sunt adventist" (pentru cei nefamiliarizaţi cu "termenii", se mai numesc şi sâmbetişti)? de ce? că doar nu te "martirizează" nimeni? şi chiar dacă ar fi aşa, nu e o onoare să devii martir în numele credinţei, să te sacrifici întru slava lui?
atunci când discuţi cu cineva pe teme de religie (noroc că noi doi nu discutăm) este obligatoriu să ştii cărui credinţe sau cult religios aparţine. asta pentru a ştii cu cine discuţi. de ce? pentru că fiecare religie/cult (mă limitez acum doar la credinţa creştină) are propria lui interpretare asupra lui dumnezeu şi a cărţii sfinte. dacă diferenţele între culte s-ar limita doar la practicare, atunci nu ai avea nevoie să ştii. dar atâta vreme cât diferenţele sunt majore şi ireconciliabile (şi se adâncesc încontinuu) ca să poţi înţelege ce discuţi cu oponentul tău trebuie să ştii unde se încadrează el. pentru că fiecare cult pretinde că doar el deţine adevărul suprem. că doar dumnezeul lui e cel adevărat, ceilalţi sunt "păcătoşi", membrii săi au un loc "garantat" în împărăţia cerească, bla-bla-bla.
eu o să îţi răspund direct la întrebare: nu sunt creştin.

Raspuns la a doua intrebare: ce vrei sa spui , ca Dumnezeu se contrazice?
insemna ca nu-l cunosti. Doar dumnezeul lumii acesteia se contrazice.El e Satana. si noi oameni. de multe ori.
La Dumnezeul adevarat, da este da si nu , nu.

nu poţi să cunoşti ceva ce nu există (fie că discutăm de aspectul material, fie de cel spiritual). iar un dumnezeu atât de inconsistent ca şi cel creştin e ... o mare dezamăgire.

PS cum se numeşte cel care deşi spune una, face alta?

dodi
09.07.2010, 17:47

Mihaela 75, daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar fi nevoie de denominatii si nume pentru fiecare credinta. Cititi pe Sfintul Ioan Scararul, si veti invata despre cele 30 trepte spre desavirsire, si cum si dupa ce isi da sufletul omul, pina si atunci mai poate fi inca ispitit si piedut de demoni. Deci, e mai bine sa stam cit mai aproape de ce este cu totul ortodox, ca sa nu facem lucruri gresite ascultind la alte credinte.

Acum, fiecare om va fi judecat de Dumnezeu dupa credinta lui, traditia lui, cultura lui. Dar daca esti ortodox, Dumnezeu ne judeca dupa ascultarea traditiei Ortodoxe.

keyframe14
10.07.2010, 03:50
Deci, e mai bine sa stam cit mai aproape de ce este cu totul ortodox, ca sa nu facem lucruri gresite ascultind la alte credinte.

Zici asta pentru simplu fapt ca te-ai nascut in Romania? Daca te nasteai in Irak mai voiai sa stai aproape de ce e ortodox? Da fii sincer cu tine...

usdream
10.07.2010, 06:59
Asirienii din Irak si sunt ortodocsi, si isi mentin credinta .

keyframe14
10.07.2010, 09:27
Asirienii din Irak si sunt ortodocsi, si isi mentin credinta .

Sper ca ai prins idea ca ma refeream la religia majoritara din irak si nu la aia 3% care reprezinta alte religii de acolo.
Ps: Ortodoxia nu e religie majoritara pentru asirieni, doar 26% din asirieni sunt ortodoxi.

encore
11.07.2010, 03:57
Mihaela 75, daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar fi nevoie de denominatii si nume pentru fiecare credinta.

Nici nu este nevoie.

ModestMouse
12.07.2010, 09:06
Mihaela 75, daca ar fi cum zici tu, atunci nu ar fi nevoie de denominatii si nume pentru fiecare credinta.

Nevoie pentru atatea denominatiuni nu ar fi; dar realitatea este ca fiecare citeste Biblia si o interpreteaza cum ii place lui si daca ceva nu-i convine, isi ia jucariile, pleaca si isi face biserica lui. Daca te intereseaza istoria, citeste depre The Great Schism of 1054 sau despre Reformation.

Cititi pe Sfintul Ioan Scararul, si veti invata despre cele 30 trepte spre desavirsire, si cum si dupa ce isi da sufletul omul, pina si atunci mai poate fi inca ispitit si piedut de demoni. Deci, e mai bine sa stam cit mai aproape de ce este cu totul ortodox, ca sa nu facem lucruri gresite ascultind la alte credinte.

Te intreb pentru ca vad ca iti place sa citezi Biblia cu litere mari si rosii; treaba asta cu sufletul ispitit dupa moarte unde exact ai gasit-o in Biblie?

Acum, fiecare om va fi judecat de Dumnezeu dupa credinta lui, traditia lui, cultura lui. Dar daca esti ortodox, Dumnezeu ne judeca dupa ascultarea traditiei Ortodoxe.

Chiar asa? Fiecare este judecat dupa credinta, traditia si cultura lui? Atunci ce face Dumnezeu cu unul care nu are nici cultura nici traditie? Ca de credinta nici nu mai vorbim!?

dodi
19.07.2010, 19:45
Usurel, ce sariti unii repede la bataie impotriva ortodoxiei? Pe topic spune "intrebare doar pentru ortodocsi", asa ca am raspuns frumos unui alt ortodox. Nu am atacat nici o alta credinta aici, nu am facut nici o polemica impotriva nimanui. Stati voi la credinta voastra ca nu ma bag eu peste voi, si lasati sportul de a ataca ortodoxia!

La intrebarea lui Modestmouse: Pe cel fara nici o credinta, prin faptele vietii lui poate fi judecat de Dumnezeu spre salvare sau spre iad, dupa voia lui Dumnezeu, EL decide. Iar ortodoxul ar trebui sa isi intrebe parintele duhovnic despre mintuire.
Am sa caut niste websites sa dau ca referinta ortodocsilor de pe forum care isi cauta mintuirea cu adevarat.

keyframe14
19.07.2010, 21:13
Usurel, ce sariti unii repede la bataie impotriva ortodoxiei? Pe topic spune "intrebare doar pentru ortodocsi", asa ca am raspuns frumos unui alt ortodox. Nu am atacat nici o alta credinta aici, nu am facut nici o polemica impotriva nimanui. Stati voi la credinta voastra ca nu ma bag eu peste voi, si lasati sportul de a ataca ortodoxia!

La intrebarea lui Modestmouse: Pe cel fara nici o credinta, prin faptele vietii lui poate fi judecat de Dumnezeu spre salvare sau spre iad, dupa voia lui Dumnezeu, EL decide. Iar ortodoxul ar trebui sa isi intrebe parintele duhovnic despre mintuire.
Am sa caut niste websites sa dau ca referinta ortodocsilor de pe forum care isi cauta mintuirea cu adevarat.

Ei ho ma dodi ca mai glumim si noi. Conform ortodoxiei aia care impartasesc alte credinte ajung in iad, conform altor credinte, ortodoxii ajung in iad si tot asa. N-o fi draq asa de negru. Ne-am descurcat noi pe pamant, crezi ca nu ne descurcam acolo.
Da ce ti-ai pus conash semnatura aia de-ti crapa ochii in orbite, rosie si mare de neam prost ca si-asa nu zice mare rahat. Fa-o si tu mai mica sa poata citi lumea si cuvintele tale neinsemnate de mai sus.:thinking:

ModestMouse
20.07.2010, 08:56
Nu mai fi asa sensibil ca nu te-a agresat nimeni?! Suntem pe un forum public si vorbim si noi discutii sa ne treaca ziua. Iti spun eu, daca nu ai observat singur: tu raspunzi la o intrebarea pusa in anul 2004 de Emylya care nu a mai intrat pe forum din 2007.... De atunci si pana astazi, ateu, crestin dupa evanghelie, ortodox, mormon, etc, si-au dat toti cu parerea in functie de cat timp au avut de pierdut pe Internet.

La intrebarea lui Modestmouse: Pe cel fara nici o credinta, prin faptele vietii lui poate fi judecat de Dumnezeu spre salvare sau spre iad, dupa voia lui Dumnezeu, EL decide.
Sunt de accord ca numai Dumnezeu decide, dar sunt curios care pasaj din Biblie te-a condus la o asa concluzie. Uite ce zice Biblia despre salvare:
Efeseni 2:8Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu. 9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Ioan 3:16Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa vecinică.
Ioan 14:6Isus i-a zis: ,,Eu sînt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine.
Faptele Apostolilor 4:12În nimeni altul nu este mîntuire: căci nu este supt cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mîntuiţi.

Iar ortodoxul ar trebui sa isi intrebe parintele duhovnic despre mintuire. Am sa caut niste websites sa dau ca referinta ortodocsilor de pe forum care isi cauta mintuirea cu adevarat.
Unde in Biblie spune ca parintele duhovnic detine tainele salvarii?
Matei 23:9 Și nici "părinte" să nu numiți pe nimeni pe pământ, pentru că voi aveți un singur Tată, în ceruri.
Probabil ca nu mai este necesar sa-ti spun ca nu pun mare pretz pe invataturile culese de pe websituri care nu sunt in armonie cu Biblia.
Sa ai o zi buna!

dodi
20.07.2010, 18:13
Ei ho ma dodi ca mai glumim si noi. Conform ortodoxiei aia care impartasesc alte credinte ajung in iad, conform altor credinte, ortodoxii ajung in iad si tot asa. N-o fi draq asa de negru. Ne-am descurcat noi pe pamant, crezi ca nu ne descurcam acolo.
Da ce ti-ai pus conash semnatura aia de-ti crapa ochii in orbite, rosie si mare de neam prost ca si-asa nu zice mare rahat. Fa-o si tu mai mica sa poata citi lumea si cuvintele tale neinsemnate de mai sus.:thinking:

Asa zic si io: Ho mai draga! :v: Imi era frica ca nu-s destul de mari si de rosii literele, dar acum sint linistit. :lol:
Ortodocsii spun rugaciunea imparateasca Tatal Nostru si ii da si ascultare: "Tatal nostru, care esti in ceruri, faca-se voia Ta..."

alte religii rupte din religia Crestin Ortodoxa, am inteles de la voi ca spun sa interpretezi Biblia dupa bunul plac al fiecaruia. Unele din aceste religii fug de rugaciunea Tatal Nostru ca necuratul de tamie, altele o rostesc dar interpreteaza Biblia dupa bunul plac, facind voia lor, in loc de "...face-se voia Ta..." Ori faci voia lui Dumnezeu, ori faci voia ta

In Biblie se poate citi ca si demonii il recunosc pe Dumnezeu, si pe Iisus ca fiul celui Preainalt. Si demonii au credinta in Dumnezeu, este evident ca si ei cred ca Dumnezeu cel Preainalt este Dumnezeu. Dar demonii au ales sa faca doar voia lor, in loc de voia lui Dumnezeu.
Dar cum am cazut de acord, Dumnezeu ne judeca pe fiecare, el hotaraste. Te-ai linistit acum?

keyframe14
20.07.2010, 19:35
Asa zic si io: Ho mai draga! :v: Imi era frica ca nu-s destul de mari si de rosii literele, dar acum sint linistit. :lol:
Ortodocsii spun rugaciunea imparateasca Tatal Nostru si ii da si ascultare: "Tatal nostru, care esti in ceruri, faca-se voia Ta..."

alte religii rupte din religia Crestin Ortodoxa, am inteles de la voi ca spun sa interpretezi Biblia dupa bunul plac al fiecaruia. Unele din aceste religii fug de rugaciunea Tatal Nostru ca necuratul de tamie, altele o rostesc dar interpreteaza Biblia dupa bunul plac, facind voia lor, in loc de "...face-se voia Ta..." Ori faci voia lui Dumnezeu, ori faci voia ta

In Biblie se poate citi ca si demonii il recunosc pe Dumnezeu, si pe Iisus ca fiul celui Preainalt. Si demonii au credinta in Dumnezeu, este evident ca si ei cred ca Dumnezeu cel Preainalt este Dumnezeu. Dar demonii au ales sa faca doar voia lor, in loc de voia lui Dumnezeu.
Dar cum am cazut de acord, Dumnezeu ne judeca pe fiecare, el hotaraste. Te-ai linistit acum?
Eu eram linistit si inainte. Macar acum stiu ca eu sunt un fel de demon asa, ca fac numai dupa voia mea..Buhuhu. Care sunt mai exact religiile alea care"fug de rugaciunea tatal nostru" mai exact?
Biblia se interpreteaza dupa bunul plac al fiecaruia, ca tu nu ai cum sa-mi demonstrezi ca ceva se intrepreteaza cum zici tu si nu cum zic eu sau altul.
Stii cum fac religiosii, daca se intampla ceva rau ei zic ca s-a intamplat asa ca sunt ei pacatosi, daca se intampla ceva bine e ca asa a vrut d-zeu.

aramis_13
20.07.2010, 19:52
...alte religii rupte din religia Crestin Ortodoxa, ...
ce religii s-au rupt din cea ortodoxă?

dodi
20.07.2010, 20:02
coane keyframe14, tu chiar crezi ca nu mai pot eu ca tu te pui de-a curmezisu impotriva vointei lui Dumnezeu si ca-mi spui de zor ca asa vrei tu? Faci ce vrei cu sufletu tau coane, si-un praz verde... Nici nu m-am adresat tie, nici ereticilor in general. Ma mira ca te bagi singur in seama cu mine, vrei sa ma convingi ca esti mare rebel impotriva vointei lui Dumnezeu... Eu am scris doar pentru ortodocsii care poate au intrebari adresate "doar pentru Ortodocsi".

Tu poti sa stai cu religia ta cit vrei, crezi ca-mi pasa mie? Sa fim seriosi, dom'le... :v: sa fii sanatos

christianT
20.07.2010, 20:14
coane keyframe14, tu chiar crezi ca nu mai pot eu ca tu te pui de-a curmezisu impotriva vointei lui Dumnezeu si ca-mi spui de zor ca asa vrei tu? Faci ce vrei cu sufletu tau coane, si-un praz verde... Nici nu m-am adresat tie, nici ereticilor in general. Ma mira ca te bagi singur in seama cu mine, vrei sa ma convingi ca esti mare rebel impotriva vointei lui Dumnezeu... Eu am scris doar pentru ortodocsii care poate au intrebari adresate "doar pentru Ortodocsi".

Tu poti sa stai cu religia ta cit vrei, crezi ca-mi pasa mie? Sa fim seriosi, dom'le... :v: sa fii sanatos

Un raspuns de smecher de cartier, care atunci cand e prins in offside, o da la intors.
keyframe, care e un forumist de tot respectul, ti-a pus o intrebare simpla, la o afirmatie de-a ta. O intrebare simpla cu un raspuns simplu, iar tu in loc sa-i raspunzi, te comporti ca un Mitica caragialenesc, mirosind a tamaie si cu o pojghitza de cucernicie.

dodi, eu sunt absolut convins ca nu ai cunostinte aprofundate despre ortodoxie. Pot sa si pariez 20 $ canadieni.

christianT, un eretic pentru ca nu crede in adevaruri irefutabile, ci numai in lucruri care pot fi verificate pe cale empirica.

dodi
22.07.2010, 19:07
Un raspuns de smecher de cartier, care atunci cand e prins in offside, o da la intors.
keyframe, care e un forumist de tot respectul, ti-a pus o intrebare simpla, la o afirmatie de-a ta. O intrebare simpla cu un raspuns simplu, iar tu in loc sa-i raspunzi, te comporti ca un Mitica caragialenesc, mirosind a tamaie si cu o pojghitza de cucernicie.

dodi, eu sunt absolut convins ca nu ai cunostinte aprofundate despre ortodoxie. Pot sa si pariez 20 $ canadieni.

christianT, un eretic pentru ca nu crede in adevaruri irefutabile, ci numai in lucruri care pot fi verificate pe cale empirica.

ChristianT, ai pierdut pariul de la inceput cind pariezi impotriva Ortodoxiei :lol: Ai pierdut pariul si cu mine, dar ca sa vezi ca sint om de caracter, iti las banii sa mergi sa-ti cumperi niste personalitate de la magazinu din coltu strazii si tot din banii aia si niste hirtie igienica... :lol:

Dar ce se intimpla, mincav-ar tata, tu si keyframe nu aveti loc de mine pe forum aici sau ce? Tot ce am facut e sa postez la topic "intrebare doar pentru ortodocsi" un raspuns la intrebarea originala pe topic si o incurajare acolo pentru cine o fi intrebat si voi imediat sariti cu argumente impotriva ortodoxiei... tu si keyframe sa fiti sanatosi si sa stati cu religia voastra, vere, traiti-ar Ortodocsii pe care-i dusmaniti voi... si lasa-ne pe ortodocsi in pace sa ne vedem de treaba noastra...

aramis_13
22.07.2010, 19:20
... şi urmează un răspuns de şmecher şi mai şmecher. normal. când nu ai habar despre ce vorbeşti, o dai pe jmecherii. d-alea fine ...

keyframe14
22.07.2010, 19:52
ChristianT, ai pierdut pariul de la inceput cind pariezi impotriva Ortodoxiei :lol: Ai pierdut pariul si cu mine, dar ca sa vezi ca sint om de caracter, iti las banii sa mergi sa-ti cumperi niste personalitate de la magazinu din coltu strazii si tot din banii aia si niste hirtie igienica... :lol:

Dar ce se intimpla, mincav-ar tata, tu si keyframe nu aveti loc de mine pe forum aici sau ce? Tot ce am facut e sa postez la topic "intrebare doar pentru ortodocsi" un raspuns la intrebarea originala pe topic si o incurajare acolo pentru cine o fi intrebat si voi imediat sariti cu argumente impotriva ortodoxiei... tu si keyframe sa fiti sanatosi si sa stati cu religia voastra, vere, traiti-ar Ortodocsii pe care-i dusmaniti voi... si lasa-ne pe ortodocsi in pace sa ne vedem de treaba noastra...
Dodi, pe pariu ca atunci cand ti-ai ales nickul stiai ca de fapt debitezi numai dodii?! Mistocareli din astea sigur nu le-ai deprins din biblie, deci Christian nu a gresit cand a pariat ca nu stii o ioda. Hai sa dezbatem o idee si lasa mahalaua in treaba ei.. daca nu mai zi-ne ceva de casa aia regala care scoate romania din mocirla si baga d-astia ca tine in functii. Tu ce ciolan te vezi ca rozi?
Cu hartia aia igienica te stergem pe tine la botic, ca ti-au ramas niste urme de ... dodii.

aramis_13
22.07.2010, 19:58
glumeşti key. habar n-are cu ce se mănâncă casa regală (cel puţin pe plan politic), da' sună frumos să o tot dai de-a dura de-o parte şi de alta, nu?

ModestMouse
23.07.2010, 09:09
ChristianT, ai pierdut pariul de la inceput cind pariezi impotriva Ortodoxiei. Ai pierdut pariul si cu mine, dar ca sa vezi ca sint om de caracter, iti las banii sa mergi sa-ti cumperi niste personalitate de la magazinu din coltu strazii si tot din banii aia si niste hirtie igienica...

In primul rand nu ai dovedit nimic la nimeni, si apoi vad ca vorbesti in dodii....
Eu in locul tau as ezita sa iau pe altii peste picior, nu de alta dar nu sti cand parintele duhovnic o sa adauge sarcasmul la lista celor 7 pacate capitale; sa vedem atunci pe unde mai scoti camasa!?

dodi
16.09.2010, 13:01
Dodi, pe pariu ca atunci cand ti-ai ales nickul stiai ca de fapt debitezi numai dodii?! Mistocareli din astea sigur nu le-ai deprins din biblie, deci Christian nu a gresit cand a pariat ca nu stii o ioda. Hai sa dezbatem o idee si lasa mahalaua in treaba ei.. daca nu mai zi-ne ceva de casa aia regala care scoate romania din mocirla si baga d-astia ca tine in functii. Tu ce ciolan te vezi ca rozi?
Cu hartia aia igienica te stergem pe tine la botic, ca ti-au ramas niste urme de ... dodii.

keyframe, daca tot amesteci Casa Regala cu religia, uite un articol care arata clar ca, familia din Casa Regala din Anglia/Romania este in favorul progresului si al secularismului, in caz ca ti-e frica ca vor cistiga prea mult cei pe care ii urasti tu, ortodocsii si catolicii.

Asa ca, poti vota cu incredere Casa Regala la cirma Romaniei, paganismul secular al tau va fi O.K.! :v:

http://news.yahoo.com/s/ap/20100916/ap_on_re_eu/eu_pope_britain

dodi
16.09.2010, 13:05
glumeşti key. habar n-are cu ce se mănâncă casa regală (cel puţin pe plan politic), da' sună frumos să o tot dai de-a dura de-o parte şi de alta, nu?

http://news.yahoo.com/nphotos/Papacy-and-Vatican/ss/events/wl/033002pope

:v:
Pope on UK visit admits failures in abuse scandal

retweet
EmailPrint.. Play Video ABC News – The Pope Meets the Queen
. Slideshow:Pope visits U.K. amid indifference, outrage .
Play Video Video:Miracle healing prompts beatification AP .
Play Video Video:Pomp and protests to greet Pope in UK AP .
AP – Pope Benedict XVI is seen during his mass at Bellahouston Park, Glasgow, Scotland, Thursday Sept. 16, …
By NICOLE WINFIELD, Associated Press Writer Nicole Winfield, Associated Press Writer – 53 mins ago
EDINBURGH, Scotland – Pope Benedict XVI braved a chilly atmosphere Thursday in mostly secular Britain to issue his strongest comments yet on the sex abuse crisis, admitting that the Catholic Church had not acted decisively or quickly enough to remove priests who molested children.

Speaking to reporters traveling with him from Rome, Benedict said the church's top priority now was to help abuse victims heal — ye the comments failed to satisfy victims' groups.

Benedict's historic four-day visit has been overshadowed by disgust over the abuse scandal and indifference in Britain, where Catholics are a minority at 10 percent and endured centuries of bloody persecution and discrimination until the early 1800s.

The trip is the first state visit by a pope to the U.K., and his meeting with Queen Elizabeth II was symbolically significant because of the historic divide between the officially Protestant nation and the Catholic Church.

Yet only 65,000 of the faithful had tickets to an open air Mass at Bellahouston Park in Glasgow, compared to the 100,000 previously expected. The British media has been particularly hostile to the pope's visit, noting its 12-million-pound ($18.7 million) security cost to taxpayers at a time of austerity measures and job losses.

Many in Britain are also strongly opposed to Benedict's hard line against homosexuality, abortion and using condoms to prevent the spread of AIDS. Protests are planned and "Pope Nope" T-shirts have been spotted around London.

Still, a crowd of 125,000 in Edinburgh welcomed him warmly as his Popemobile paraded through the streets, with cheers on Princes Street heard from a mile away and well-wishers waving the Holy See's yellow-and-white flag.

"I've brought my wee girl Laura to see the pope," said James Hegarty, a 42-year-old unemployed Edinburgh resident. "She's only 4, but it's a once in a lifetime chance to see him."

Later Thursday, tens of thousands waved flags and applauded as Benedict arrived in his Popemobile for a late afternoon Mass in Bellahouston Park in Glasgow. At one point, he rolled down the vehicle's window to kiss a baby dressed all in pink.

Scottish singing sensation Susan Boyle warmed up the crowd as she prepared to fulfill a dream and sing before the pope.

Click image to see more photos of the pope's visit to the U.K.

Reuters/Dylan Martinez
The pope's first meeting of the day was with Queen Elizabeth II, both the head of state and head of the Church of England, at The Palace of Holyroodhouse in Edinburgh.

The queen who wore a blue-gray knee-length coat and matching hat and gloves, as tartan-wearing bagpipers marched and thousands of people watched under blustery, cloud-streaked blue skies. The pontiff himself donned a green tartan scarf as he rode through Edinburgh.

The queen told Benedict that his visit reminded all Britons of their common Christian heritage and said she hoped relations between the Anglican Church and the Catholic Church would be deepened as a result.

She also praised the Catholic Church's "special contribution" to helping the poorest and most vulnerable people around the world.

"We know from experience that through committed dialogue, old suspicions can be transcended and a greater mutual trust encouraged," she said. "We hold that freedom to worship is at the core of our tolerant and democratic society."

The pope, too, recalled the shared Christian heritage of Catholics and Anglicans and said he wanted to extend a "hand of friendship" to the British people during his trip.

He said the queen's forefathers' "respect for truth and justice, for mercy and charity come to you from a faith that remains a mighty force for good in your kingdom."

The German-born Benedict's visit also came as the U.K marks the 70th anniversary of the Battle of Britain. Benedict recalled how Britain fought the "Nazi tyranny" during World War II, "that wished to eradicate God from society and denied our common humanity to many, especially the Jews, who were thought unfit to live."

Later, he enjoyed a very Scottish treat: a lunch of haggis — sheep heart, liver and lungs simmered in sheep stomach — at the home of Scottish Cardinal Keith O'Brien.

The queen is head of the Church of England, which split acrimoniously from Rome in the 16th century, a division followed by centuries in which Catholics were fined, discriminated against and killed for their faith in Britain. The visit also coincides with the 450th anniversary of the Reformation in Scotland.

The last papal visit to Britain was by John Paul II in 1982. Benedict's trip is a state visit because he was invited by the monarch.

About 80 people protested the pope's visit, led by a Northern Ireland Protestant leader, the Rev. Ian Paisley, at the Magdalen Chapel where John Knox, the leader of the Scottish Reformation, preached.

"This visit should never had happened. We stand here against these abusers. This is a waste of taxpayers' money," Paisley said.

Benedict acknowledged the opposition in his airborne comments to reporters, saying Britain had a "great history of anti-Catholicism. But it is also a country with a great history of tolerance."

Asked about polls that suggest many Catholics had lost trust in the church as a result of the sex abuse scandals, Benedict said he was shocked and saddened about the scope of the abuse, in part because priests take vows to be Christ's voice upon ordination.

"It's difficult to understand how a man who has said this could then fall into this perversion. It's a great sadness," Benedict said in Italian. "It's also sad that the authority of the church wasn't sufficiently vigilant, and not sufficiently quick or decisive to take necessary measures" to stop it.

He said victims were the church's top priority as it tries to help them heal spiritually and psychologically.

"How can we repair, what can we do to help these people overcome this trauma, find their lives again and find again the trust in the message of Christ?" Benedict said.

He insisted that abusive priests must never again be allowed access to young children, saying they suffer from an illness that "goodwill" cannot cure. In addition, he said, candidates for the priesthood must be better screened.

The Vatican has been reeling for months as thousands of victims around the globe have spoken out about priests who molested children, bishops who covered up for them and Vatican officials who turned a blind eye to the problem for decades. In the latest admission, hundreds of victims have finally come forth in Belgium with tales of horrific abuse that was linked to at least 13 suicides.

Previously, Benedict has admitted that the scandal was borne of "sins within the church" but he had never acknowledged in such detail to the church's failures to act. Advocates for victims have long insisted he take more personal responsibility for the scandal, given that he was in charge of the Vatican office that handled sex abuse cases and was archbishop of Munich when a pedophile priest was assigned pastoral work while undergoing therapy for having abused young boys.

Benedict didn't take individual personal responsibility Thursday, saying only that the "authority of the church" had failed.

The main U.S. victim's group dismissed Benedict's comments as disingenuous, noting that the only real action the Vatican has taken has been to tell bishops to report abuse to police if local laws require them to do so.

"Bishops across the world continue to deliberately choose secrecy and deception over safety and honesty in child sex cases," said Joelle Casteix of the Survivors Network of those Abused by Priests.

Vatican officials haven't confirmed that Benedict will meet with abuse victims while in Britain, but U.K. organizers say arrangements are being made.

A beatification event will follow on Sunday for Cardinal John Newman in Birmingham, which will see the 19th-century English philosopher take a step on his way to sainthood.

The bookish Benedict lacks the charisma of his predecessor John Paul II, who pulled in a crowd of 250,000 for Mass at the same Glasgow park.

The Humanist Society of Scotland placed billboards between Edinburgh and Glasgow that read: "Two million Scots are good without God." It also took exception to the pope's comment Thursday about the Nazis.

"The notion that it was the atheism of Nazis that led to their extremist and hateful views or that somehow fuels intolerance in Britain today is a terrible libel against those who do not believe in God," the group said.

The Rev. Federico Lombardi, the Vatican spokesman, responded that Benedict — who was forced to become part of the Hitler Youth — choses his words wisely. "You can agree or not, but I think the pope knows very well what the Nazi ideology was," Lombardi said.

___

Associated Press reporter Ben McConville in Edinburgh and Victor L. Simpson and Danica Kirka in London contributed to this report.

aramis_13
16.09.2010, 13:10
un aperitiv ... de nimic.

sorin
16.09.2010, 13:11
dodi, daca mai postezi mesaje unul dupa altul (consecutive in cateva minute), ti le voi sterge. te poti adresa la 2 sau mai multi forumisti intr-o singura postare, folosind "edit" sau "multi-quote" ;)