PDA

Arată versiune întreagă : emigrare prin sponsorizare de sot/sotie

09.08.2005, 05:46
Am si eu o intrebare. Stie cineva cat dureaza procesarea actelor pentru sponsorizare de sot, odata ajunse la Bucuresti? Adica stiu ca pe site-ul cic spune ca in medie 6 luni, dar a mai trecut cineva prin situatia asta? Cat de repede s-a rezolvat cu viza? Si te mai cheama la interviu? Si daca se intampla sa te cheme, care este procedura, primesti viza pe loc sauapoi mai dureaza ceva timp pana primesti viza?

As fi foarte recunoascator sa aflu ceva. va multumesc anticipat:)smileys/smiley2.gif

nadin
17.08.2005, 11:08
Am venit in State acum 5 luni. O sa incerc sa-mi amintesc, pe cat posibil, cum a fost cu viza. Sotul meu e din Hawaii. A venit in Ro anul trecut in toamna unde ne-am casatorit. Am aflat ca daca te casatoresti in Ro si faci actele de acolo dureaza foarte putin. Si e adevarat. Am fost la ambasada de 2 ori, prima data am completat tot felul de aplication, a doua oara a fost interviul. Trebuie sa aduci dovada relatiei(note de tel.,poze, corespondenta, etc.)In principiu vor sa vada daca nu e casatorie din convenienta. Pentru mine a durat aproximativ 3 luni si a costat aprox. 600$. A doua oara mi-au dat viza pe loc. Prima data eu l-am intrebat pe consul daca pot sa-mi rezerv biletul de avion.La a doua intalnire i-am reamintit ca am zborul in 2 sapt., deci mi-a dat viza pe loc, dupa o lunga asteptare. In legatura cu actele, nu stiu daca esti casatorita deja, sau nu.Dupa vreo 2-3 luni dupa ce am venit in State, am primit green card si social security number.

Pisoi
26.08.2005, 12:47
Cum spunea si Nadin, din mesajul tau nu se intelege daca esti casatorit/a, daca tu astepti sponsorizare sau daca tu sponsorizezi, sau daca esti aici si te interesezi pt cineva de acolo.Oricum poate raspunsul meu te va ajuta intr-un fel. Nu exista o perioada anume de asteptare, totul depinde de la caz la caz si de cit de repede se misca cu documentele cel care sponsorizeaza aici in US. De multe ori poate sa dureze si pina la un an. Sint 2 feluri de sponsorizare pentru casatorii. Una este cu Petitie de Fiance (I-129F) care se aproba aici in US. Persoana sponsorizata este permisa in US cu o perioada limita in care tre sa faca casatoria. Aceasta varianta este mai usoara pt ca cetateanul american nu mai tre sa calatoreasca in Romania. A doua varianta esta cea a Nadinei. Persoana vine in Romania, face casatoria, se intoarce in USsi face o alta forma de petitie, Petition for Alien Relative (I-130) La fel ca si prima varianta perioada de asteptare depinde de la caz la caz. Pt ambele variante, majoritatea cazurilor se rezolva in 6 luni. Mai poti obtine informatii de la http://uscis.gov/graphics/index.htm

26.08.2005, 23:15
Cit timp poti sa iesi din tara cu green card fara sa bata la ochii?..mai putin de o luna sau mai mult?..si poti sa te duci prin canada sau pe vre-o croazierea fara sa ceri vize la consulat?

sorin
27.08.2005, 03:15
Se recomanda sa nu depasesti 6 luni la iesirea din State cu green card pentru a se contabiliza perioada ramasa la cei 5 ani necesari obtinerii cetateniei. Daca nu te intereseaza cetatenia, trebuie sa nu depasesti un an, mai bine zis iesirea sa fie sub un an.

angela
27.08.2005, 04:42
Kadades, daca esti posesor de green card te poti duce unde vrei tu,
Canada. Mexico s.a.m.d. Ai aceleasi drepturi ( ma rog aproape
aceleasi drepturi ca un cetatean american).smileys/smiley2.gif

Pisoi
06.09.2005, 07:30
Comentariul meu ca raspuns lui kadades.

De acord cu raspunsul lui Sorin si Angela cu mici remarci. Daca depasesti un an de la iesirea din US pierzi residenta permanenta si e putin probabil ca o mai poti recapata.

Inainte vreme putei sa mergi in Canada sau Mexic numai cu greencard dar dupa 9/11 am inteles ca s-a cam schimbat legea. Acum, in orice tara mergi greencard-ul tre sa fie insotit de un Pasaport valabil, nu neaparat US Passport. Daca nu ai pasaport valabil sau cel care il ai este expirat, cel mai sigur si legal e sa obti de la USCIS un Travel Document (forma I-131 Reentry Permit) care inainte i se spunea "Pasaport Alb" acum este verde. Dupa cite stiu aceasta procedura nu-ti pericliteaza statutul de resident permanent daca te incadrezi in categoria adecvata. Vei primi un document care este exact ca un Pasaport American numai ca este verde deschis. Vizele de iesire si intrare se vor aplica pe acest document.

06.09.2005, 13:17
multumesc de raspunsuri...dar in principiu daca ies in canada sau mexic nu trebuie sa iau viza inainte, ei urmaind sa-mi acorde una la intrare in tara respectiva..de uk stiti ceva?..sau tot ca cetatean roman care cere viza la consulat e calea de urmat?..chiar daca ai green card?

sorin
06.09.2005, 14:01
In Canada n-ai nevoie de viza daca ai green card. Pentru Mexic nu-s sigur, dar probabil ca nu.

06.09.2005, 14:21
Multumesc ..oricum cu mexicul ma gindeam de vre-o croziera ..dar mai pot astepta

angela
07.09.2005, 05:16
kadades eu am fost si in Canada de vreo 15 ori si in Mexic de nu stiu
cate ori, tinand cont ca stau la granita. Daca ai GC nu iti trebuie
pasaport asa cum a zis pisoias, mie nu mi-a cerut nimeni niciodata
pasaportul, GC a fost suficient. Nu iti trebuie viza si nimc altceva.
Daca ramai peste noapte, mai mult de 24 de ore atunci cand vei aplica
pentru cetatenie trebuie declarate toate intrarile si iesirile din US.
Intr-un cuvant poti sa mergi unde vrei tu. Sper sa iti fie de
folos.

Pisoi
07.09.2005, 06:18
Eu am cetatenie de multi ani daram auziteu cite ceva de calatorii cu greencard, si ca s-a schimbat sau o sa se schimbe ceva. De iesit din US e usor, de intrat e mai greu. Cititi articolul de mai jos.
<H3>New Requirements for Travelers Between the United States and the Western Hemisphere</H3>

<BR id=XSpLit14>
The Intelligence Reform and Terrorism Prevention Act of 2004 requires that by January 1, 2008, travelers to and from the Caribbean, Bermuda, Panama, Mexico and Canada have a passport or other secure, accepted document to enter or re-enter the United States. In order to facilitate the implementation of this requirement, the Administration is proposing to complete it in phases following a proposed timeline, which will be published in the Federal Register in the near future.
This is a change from prior travel requirements and will affect all United States citizens entering the United States from countries within the Western Hemisphere who do not currently possess valid passports. This new requirement will also affect certain foreign nationals who currently are not required to present a passport to travel to the United States. Most Canadian citizens, citizens of the British Overseas Territory of Bermuda, and to a lesser degree, Mexican citizens will be affected by the implementation of this requirement.

Pisoi
07.09.2005, 07:10
Inca un mic comentariu.

Eu nu m-am referit la vize. Ca cetatean sau resident US nu ai nevoie de viza in nici o tara, poate sa fie vreo exceptie. Tarile care necesita vize le emit la granita sau aeroport. Eu am sugerat cum ar fi mai bine si legal sa se calatoreasca ca sa se evite problemele la re-intrarea in US

angela
07.09.2005, 11:44
passport or other secure, accepted document to enter or re-enter the United States.

Aici e vorba ca poate fii doar GC,
nu e necesar sa fie amandoua. Oricum in Canada, sotul meu pt ca nu avea
proof of residency, era cat pe ce sa nu il lase sa intre, eu nu am avut
nici o problema doar cu GC. </span>

</span>

Pisoi
07.09.2005, 12:55
Angela, idea si sfatul meu pt toti posesorii de GC este ca e mai bine sa se intereseze laUSCIC care este procedura legala de vizita, pt a elimina pe cit posibil eventuale probleme la reintoarcere in US. aici ficeare isi spune opinia sau experienta proprie, dar legile se schimba de la zi la zi iar cind aflam de ele poate sa fie prea tirziu.

Un alt articol interesant:

<A name=Overview>Overview</A>
Before leaving the U.S. on an emergency, aliens should determine if they require a travel document to re-enter the country. There are several types of travel documents that aliens (including legal permanent residents) must obtain if they wish to re-enter the country after travel outside of the U.S. The following sections examine re-entry permits, advance parole, and refugee travel documents. To apply for any of these benefits, use Form I-131. A summary is provided below. For further information on the purpose of these documents and eligibility requirements, please refer to 8CFR.223.1 (http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/?f=id&amp;id=slb-8cfrsec2231).

<HR>

<A name=Cauti&#111;n></A>Caution (http://uscis.gov/graphics/publicaffairs/advisories/advisory.htm)

Due to recent changes to U.S. immigration law, travel outside of the United States may have severe consequences for aliens who are in the process of adjusting their status, extending their nonimmigrant stay, or changing their nonimmigrant status. Upon return, these aliens may be found inadmissible, their applications may be denied, or both. It is important that the alien obtain the proper documentation before leaving the U.S.

Alexutu
17.09.2005, 16:51
Sa traiti ... bine!

Acum o luna, am intrat in State cu viza de turist si ma casatoresc cu logodnicul meu, rezident american ... semnam actele pe 11 octombrie. Am fost la un avocat si mi-a spus ca, daca ma casatoresc, el poate sa completeze si sa trimita actele mele impreuna cu certificatul de casatorie pentr a cere permisul de munca si, in final, Green Card-ul. Tot el spune ca, in momentul in care trimiti actele, e ca un fel "commitment" cu statul american si ca nu pot sa ies din tara.

A mai trecut cineva prin asa ceva si ... stiti cam cat dureaza sa obtin permisul de munca??

Mii de multumiri si sper ca toata lumea are vesti bune!smileys/smiley4.gif

Pisoi
19.09.2005, 07:15
Avocatul e o solutie convenienta dar si costisitoare de multe ori. Actele necesare le puteti completa si singuri. Daca nu stiti ce si cum va sugerez sa va faceti un appointment prin internet la USCIS https://infopass.uscis.gov/info_en.php ,enter zip code, si alege 2 sau 5. La appintment o sa va dea toate informatiile si formele necesare, (care nu sint greu de completat), pe care le trimiteti prin posta la adresa specificata. Nu uitati, le trimiteti cu confirmare de primire. Formele nu se primesc la office ci trebuiesc trimise prin posta.

La acelasi appointment puteti intreba si procedurile pt permisul de munca. Cu avocat sau nu, tot trebuie sa va duceti la INS pentru procesare, poze, fingerprints etc. apoi permisul de munca il primiti pe loc.

Cit despre iesirea din US cu GC eu mi-am spus opinia in raspunsul precedent. Intr-adevar nu iesi din US pina nu primesti GC-ul

Alexutu
19.09.2005, 11:29
Multumesc, Pisoi

Deja am stabilit o intalnire si sunt convinsa ca in curand ... se va face lumina!

Numai bine!