PDA

Arată versiune întreagă : Caut de lucru in Orlando

helen31
24.12.2009, 14:30
Buna la toata lumea si Craciun fericit!!

Sunt in Orlando, inca nu am dreptul sa lucrez, cu toate astea, nu mai pot sta acasa. Sunt aici de o luna, si probabil va urma o perioada in care o sa intru in depresie rau de tot.

De aceea, va rog mult, daca stiti o varianta prin care as putea lucra (baby sitter, house keeper, secretara, etc...orice decent), sau daca stiti pe cineva care are nevoie de un angajat care nu are acte inca, va rog frumos sa ma anuntati.

In Romania am lucrat in contabilitate, resurse umane.

Multumesc mult.

GNChicago
25.12.2009, 02:09
Iuli, ne pare rau dar nu te putem sfatui cum sa lucrezi daca nu ai drept de lucru!

Dupa ce obtii dreptul de lucru poti vorbi la citeva agentii care iti pot gasi ceva de lucru ca babbysitter si agentiile sunt platite de cei care cauta babbysitter....sau daca mergi la scoala acolo poti cunoaste mai multa lume si sa te faci available ca lumea sa stie ca tu cauti.....sau pe la magazine sunt afise cu oferte si de lume care cauta ca tine....unde poti pune si tu afis cu oferta ta....dar daca nu ai drept de lucru si te prinde cred ca poti fi deportata.....
Nu stiu care este statutul tau aici, dar iti urez sa-ti stabilizezi situatia pentru a obtine toate drepturile....sau sa gasesti pe Mr. Right.....sau asa cum se spune nu aduce anu' ce aduce ceasul......
Multi dau anunturi in ziare americane ca isi cauta perechea...si poate vine ceasul ala.../.
Merry Christmas and Happy New Year!

helen31
25.12.2009, 07:23
Multumesc mult de raspuns.

Craciun fericit si tie!!

Nici voluntariat nu pot sa fac in perioada asta? Nimic??
Nici scoala? nici sa conduc?

GNChicago
25.12.2009, 09:45
iuli1979 a scris: "inca nu am dreptul sa lucrez"......

Nu vreau sa intelegi ca te sfatuiesc sa lucrezi fara drept de lucru ci sa-ti pregatesti un resume (curriculum vitae) pentru a fi gata cind obtii dreptul de lucru.

Poti aplica pentru joburi unde esti specializata cu mentiunea ca dreptul de lucru este pending si imi inchipui ca va veni foarte repede.....Stiu ca e o perioada grea asteptarea dar calcind, ignorind legea intri in alta categorie si suferi mai mult...devii vulnerabila...si nici nu stii cu cine lecrezi si te poate reclama si atunci nu o sa te plictisesti de loc pentru graba de a lucra fara drept de lucru.....

Economia mondiala cit si cea americana este in criza si joburile se gasesc mai greu, de aceea ti-am scris ca poti cauta, unde poti cauta ca atunci cind iti vine dreptul de lucru sa nu mai pierzi timpul sa cauti intrucit daca gasesti angajatorul care te vrea, acesta te poate astepta o perioada cred scurta pina primesti dreptul legal de a lucra in USA.

Imi inchipui ca nici voluntar nu poti lucra, dar nu sunt sigur.....

Este impotriva la policy (obiceiului) la acest forum sa te sfatuiasca sa faci ceva ilegal ci din contra sa nu faci nimic care este ilegal.

Cred ca la scoala poti sa mergi ca nonresident ori cu statutul tau actual platind sau fiind scutita de niste taxe de scolarizare, depinde de stat (FL) si de scoala care vrei sa o faci...., deasemenea poti conduce cu carnetul din romania o perioada limitata in USA, cel mai bine e sa intri pe "site" la statul Florida ori unde esti oricare alt stat....

Mult Succes!

Mery Christmas!

helen31
27.12.2009, 13:18
Multumesc mult de raspuns/sfaturi/informatii.

Am trimis un mail cu intrebari legate de voluntariat la ambasada Sua...acum 10 zile...inca nu am primit raspuns la intrebarea: Am voie sa fac voluntariat sau nu?

O zi buna tuturor!

GNChicago
27.12.2009, 13:37
Sh*k*it happens!"
Probabil ca iti va raspunde NU.
Cind ai aplicat ptr viza, nu cred ca exista vreo viza de lucru pentru "voluntariat"......

helen31
28.12.2009, 17:07
Asa e...
Deci...nu am altceva de facut...decat sa astept, si sa mor de plictiseala acasa...si sa-i toc nervii sotului...:))