PDA

Arată versiune întreagă : Pro AVORT la 16 ani sau CONTRA?

opium-female
23.12.2009, 09:41
Pro AVORT la 16 ani sau contra?
Deschid acest poll facand referire la o noua lege adoptata in Spania.Pana acum cateva zile avortul nu era considerat legal,decat in cazul unui viol,sau o boala care sa pericliteze sanatatea mamelor sau a fatului.S-a votat noua lege ce permite pana si adolescentelor de 16 ani sa faca un avort fara acordul parintelui.Mi se pare oribil!!!Eu una, chiar daca ma veti judeca sunt pro avort, dar ma refer la persoanele mature ce au discernamant,sunt contra in privinta unui copil de 16 ani ce se gandeste sa faca un avort!Dci voi vota: CONTRA!Mi se pare o barbaritate ca unei adolescente e 16 ani sa-i fie permis sa treaca prin asa ceva, consider ca habar nu are ce inseamna asta,este de datoria parintilor in a informa copiii ce-i au acasa cu ce se mananca "dragostea" si ce consecinte pot aparea in urma unui contact sexual neprotejat:boli sau sarcini nedorite!

keyframe14
23.12.2009, 09:47
Pro AVORT la 16 ani sau contra?
Deschid acest poll facand referire la o noua lege adoptata in Spania.Pana acum cateva zile avortul nu era considerat legal,decat in cazul unui viol,sau o boala care sa pericliteze sanatatea mamelor sau a fatului.S-a votat noua lege ce permite pana si adolescentelor de 16 ani sa faca un avort fara acordul parintelui.Mi se pare oribil!!!Eu una, chiar daca ma veti judeca sunt pro avort, dar ma refer la persoanele mature ce au discernamant,sunt contra in privinta unui copil de 16 ani ce se gandeste sa faca un avort!Dci voi vota: CONTRA!Mi se pare o barbaritate ca unei adolescente e 16 ani sa-i fie permis sa treaca prin asa ceva, consider ca habar nu are ce inseamna asta,este de datoria parintilor in a informa copiii ce-i au acasa cu ce se mananca "dragostea" si ce consecinte pot aparea in urma unui contact sexual neprotejat:boli sau sarcini nedorite!
Mi se pare mult mai barbar sa fie mama la 16 ani, nenoroceste si tineretea ei si a copilului pentru ca nu stiu cat de pregatita e sa-l creasca sau sa-l aibe cand insasi ea e un copil.
Eu cred ca asta e un accident(sa ramai la 16 ani), si daca un accident se poate repara, sa se repare. Nu cred ca vrea cineva sa ramana insarcinata la 16 ani ci doar lipsa educatiei sexuale a adus-o acolo.
am uitat sa votez:) votez pro.
Da ce subiect ai deshis si tu in toiul craciunului.

opium-female
23.12.2009, 10:21
Na lasa ca eu nu sunt superstitioasa cu asta Key...
Eu cred ca daca stie sa se joace cu "sexul" va invata si sa asume responsabilitati.Cred ca este prea frageda sa treaca prin asa ceva nu stiu....nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva, un avort este ceva de nedescris,oribil.....cred ca la 16 ani nu sunt capabile sa-si dea seama ce inseamna,plus ca a nu cere acordul parintilor cand inca esti minor mi se pare o nebunie.Daca apar ceva complicatii?Daca risti sa si mori din asa ceva?
Ah,cum se face sa se deschida poll ma refer ca nu stiu cum sa fac sa fie sondaj de tipul
pro
contra
sunt confuz
Cred ca am, putea discuta despre asta, snteti multi care sunteti parinti,care aveti copii,cum vedeti chestia asta?Vi se pare normala?Va educati copiii sexual?Vorbiti liber?Considerati ac le dati destula informatie?De la ce varste va intreaba de exemplu "cum se fac copiii?" sau v-au intrebat "ce este SIDA"?

marian42
23.12.2009, 12:01
Mi se pare o barbaritate ca unei adolescente e 16 ani sa-i fie permis sa treaca prin asa ceva, consider ca habar nu are ce inseamna asta,este de datoria parintilor in a informa copiii ce-i au acasa cu ce se mananca "dragostea" si ce consecinte pot aparea in urma unui contact sexual neprotejat:boli sau sarcini nedorite!
Mai "barbarie" decat atat imi pare dreptul societatii de a decide in numele unei femei, viitoare mama ori nu.
Sunt crestin, sunt ortodox, cred in Dumnezeu si-L iubesc si ma tem sa nu-L supar in egala masura, insa aici, in trebusoara asta, consider ca fiecare femeie trebuie sa fie total libera in decizie, atata vreme cat ea poarta copilul, cat ea-l naste, cat societatea o declara responsabila in privinta lui.
S-avem pardon, Opium-Female, tu poti vota cum vrei, insa n-ai sa-i cresti tu copilu', n-o sa-i dai tu tzatza, n-o sa te scoli tu noaptea cand plange, n-o sa-i pui tu prisnite cand face galci, nu-l imbraci si nu-l porti tu prin scoli, nu-l cresti si nu-l educi, atunci pe ce baza poti decide responsabilitatea si obligatia unei alte femei, fie ea de 16, de 11 sau de 50 de ani?

FidelKatzo
23.12.2009, 12:28
cred ca prima data trebuie sa lamurim de la ce varsta putem sa spunem ca avem de-a face cu o femeie..sunt multe fetite la 14-15 ani care au auzit ca daca fac un copil nu mai trebuie sa lucreze sau sa invete..copiii ajung sa fie dati la adoptie sau cresc sub supravegherea statului..ideeal ar fi sa incercam sa ne imaginam cum am proceda ca parinti daca am fi in cauza..

Ben
23.12.2009, 12:40
Eu din start votez CONTRA. 16 ani e varsta aceea in care deciziile se schimba de pe o zi pe alta si s-ar putea sa regrete mai apoi ca a facut pasu asta. Nu imi vine sa cred ca exista copil de 16 ani care sa nu aiba habar ce urmari poate avea actul sexual neprotejat, asta numai daca acel copil nu e din varful muntelui. In ceea ce ma priveste nu am intalnit copil de 14 ani (nu de 16) care sa nu aiba habar de asa ceva, mai ales cei care au TV, PC de unde au acces la toate prostiile. Acum vreo 9-10 ani a venit un baiat in curte care ne-a explicat cum sta treaba, deci am aflat pe la 8-9 ani. Asa ca eu raman la parerea mea si cred in continuare ca astfel de cazuri se intampla "din gresala" sau viol, nicidecum din nestiinta.

foreignfantasy
23.12.2009, 16:10
Pro. Din motivele foarte bine sesizate de altii mai sus.

GNChicago
23.12.2009, 23:39
Societatea are o responsabilitate, daca parintii nu-si asuma responsabilitatea.....si statul TREBUIE sa creasca acel copil.
COPILUL acela are si el DREPTUL si fericirea sa aiba parinti si mama si tata!

FidelKatzo
23.12.2009, 23:49
imi place cum ganditi...femeia trebuie sa decida singura,copilul trebuie sa creasca cu parinti,etc..insa nimeni nu spune cum ar proceda la o adica..este cineva care are fata si a incercat sa-si imagineze cum ar proceda la o adica..la 16 ani trebuie sa fie in clasa a zecea..deci nu pregatire ,nu viitor..ce conteza,facem maturatoare de strada din ea..

angeline
24.12.2009, 01:32
...insa nimeni nu spune cum ar proceda la o adica..este cineva care are fata si a incercat sa-si imagineze cum ar proceda la o adica..

Cine ? Tatal sau fata ?

encore
24.12.2009, 01:37
Nu imi vine sa cred ca exista copil de 16 ani care sa nu aiba habar ce urmari poate avea actul sexual neprotejat, asta numai daca acel copil nu e din varful muntelui..

Ce spune lostjohn mai sus e funny ... Lostjohn, nu stiu cum se desfasoara viata ta sexuala la 17 ani, dar din cunostiintele mele, la virsta aia de multe ori instinctul bate ratiunea, chiar daca stii "ce urmari poate avea actul sexual neprotejat".

(Un pic off-topic, nu numai la virsta aia instinctul bate ratiunea; am vazut in Africa barbati (occidentali) trecuti de 30, 40 de ani, oameni seriosi si educati, erau luati de val si faceau sex neprotejat cu femei de pe acolo, unde procentul de HIV era ceva gen 25%, si dupa aia se trezeau la realitate si umblau sa-si faca teste ..)

este de datoria parintilor in a informa copiii ce-i au acasa cu ce se mananca "dragostea" si ce consecinte pot aparea in urma unui contact sexual neprotejat:boli sau sarcini nedorite!

Ditto. E corect, si de multe ori foloseste, dar de alte multe ori ... vezi ce am spus mai sus.

Per ansamblu eu sint pro-avort la orice virsta.

FidelKatzo
24.12.2009, 02:25
Cine ? Tatal sau fata ?

ai uitat sa pui ceva..

http://i176.photobucket.com/albums/w165/paulantoniu/baby.jpg

Nicole
24.12.2009, 02:28
Desi consider ca zambetul unui copil este cel mai frumos cadou pe care-l poate primi o persoana am fost si voi fi intotdeauna PRO avort mai ales in conditiile in care viitoarea mama este un copil la randul ei.

LostJohn , din pacate sunt foarte multi tineri care nu stiu cu ce e aia contraceptie sau ce au de facut in momentul in care i-au luat valul si s-au jucat de-a mama si de-a tata fara sa fie constienti de faptul ca ar putea deveni parinti la randul lor.

angeline
24.12.2009, 02:47
ai uitat sa pui ceva..

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/baby.jpg

Daca tot scanezi actiunile, uitarile caracterelor foru mistice argumenteaza: In ce sens ?

Ben
24.12.2009, 03:10
Ce spune lostjohn mai sus e funny ... Lostjohn, nu stiu cum se desfasoara viata ta sexuala la 17 ani, dar din cunostiintele mele, la virsta aia de multe ori instinctul bate ratiunea, chiar daca stii "ce urmari poate avea actul sexual neprotejat".

Corect si asta e adevarat. Ca daca ii gaseste sageata lu' Cupidon fara latex, doar nu vor sta sa se uite unu la altu'.

FidelKatzo
24.12.2009, 03:27
Daca tot scanezi actiunile, uitarile caracterelor foru mistice argumenteaza: In ce sens ?

in sensul ca mesajul meu a fost cat se poate de clar..dar tu trebuie sa faci pe bebelusul nestiutor si nevinovat..

opium-female
24.12.2009, 03:41
Sincer am citit cu atentie si respect opinia fiecaruia.Faptu ca eu sunt contra deriveaza din modul meu actual de gandire.Este foarte usor ca un barbat sa spuna in momentul in care partenera fie ea sexuala,sau de viata ramane gravida :"nu il vreau,fa avort!"Cred ca un barbat nici nu-si poate inchipuii ce inseamna sa trteci prin asa ceva sa simti ca ceva din tine se rupe,durerea si starea sufleteasca,sunt pro pentru a face un avort atunci cand o femeie este destul de matura sa i-a decizia asta ,dar avand in vedere asa cum am mai spus sunt contra referitor varstei de 16 ani.Vorbim de minore domnilor,de MINORE!Este interzisa vanzare de alcol minorilor pana ce nu au 18 ani,este interzisa intrarea intr-o discoteca de noapte,este interzisa vanzarea unui pachet de tigari,interzis sa mentii relatii sexuale cu un minor.Si aprobam prin vot legalizarea avortului unei minore la 16 ani fara a necesita acordul unui parinte???Mi se pare ridicol de-a dreptul!
Marian,sunt de accord cu tine la ceea ce spunei dar in parte.....Am sa-ti pun un exemplu:daca ai avea o fata inttr-o zi de dimineata te-ar suna cineva de la o clinica sa-ti spuna ca fata ta a decedat din cauza ca s-au ivit complicatii,au mai fost cazuri nu "dintr-un banal" avort....sau vine pur si simplu ea acasa si ti spune sa nu o deranjezi trei ore ca are nevoie de odihna ca e slabita ca tocmai si-a facut un avort,cum ai reactiona???Te-ai bucura ca ce bine a facut,nu si-a ratat viitorul,nu trebuie sa dea tata unui scalambait noaptea care plange de foame,dar raspunderea ta ca si parinte?Opinia ta??????Unde este ????Sunte perfect de accord ca o femeie are dreptu sa aleaga daca este momentu sau nu de a face un copil dar la 16 ani vorbim de MINORE!De fetite cu fontite cu un mp4 la urechi si tigari ascunse prin posete,care inca ne mint nevinovat cand intarzie acasa jumatate de ora pentru ca au pierdut notiunea timpului in timp ce se "ciufuleau" cu baiatu vecinului.Adica te cheama la scoala cand face o prostie si nu te cheama nimeni al spital sa stii si tu ca-si face un avort?????
Hai sa fim seriosi.
Repet,sunt pro ,sunt femeie,adulta!Dar in cazul subliniat bine in topic "avort la 16 ani" nu pot decat sa spun ca mi se pare o macelarie:macelarim un suflet adolescent si macelarim un suflet nenascut,ca sa nu mai punem la socoteala starea sufleteasca a unui parinte!
Mi-ar place sa discutam frumos fara a rade unul de altul "i-a si la asta cum gandeste " sa fie o discutie in care sa putem sublinia pro-urile si contra-urile.Sunteti geniali, pe bune!Vreau sa stiu parintii in general cum gandesc!Ce poate face copilullor la 16 ani si ce nu poate face....

VanDerGigi
24.12.2009, 08:52
Asa ca eu raman la parerea mea si cred in continuare ca astfel de cazuri se intampla "din gresala" sau viol, nicidecum din nestiinta.

Nici aia nici cealalta Ionele, ci numai si numai din prostie, multa prostie!

ideeal ar fi sa incercam sa ne imaginam cum am proceda ca parinti daca am fi in cauza..

Ideal ar fii ca fetili sa-si tina chilotii pe ele macar pana pe la vreo 18 ani. Iar in caz ca mancarimea este atat de arzatoare incat acest procedeu este inacceptabil, atunci macar neaacceptarea sub absolut nici-o forma a colindatorului la adapost fara fes pe cap mi se pare extrem, extrem de rezonabil. Nu poate fi atat de greu … gazda face legea cum face si Sorin pe forum. lol

Si totusi daca shit happens, ei bine ..bun venit pe planeta pamant. Orice greseala se plateste intr-un fel sau altul, adesea cu varf si indesat.

Raven
24.12.2009, 08:55
Sunt crestin, sunt ortodox, cred in Dumnezeu si-L iubesc si ma tem sa nu-L supar in egala masura, insa aici, in trebusoara asta, consider ca fiecare femeie trebuie sa fie total libera in decizie, atata vreme cat ea poarta copilul, cat ea-l naste, cat societatea o declara responsabila in privinta lui.
S-avem pardon, Opium-Female, tu poti vota cum vrei, insa n-ai sa-i cresti tu copilu', n-o sa-i dai tu tzatza, n-o sa te scoli tu noaptea cand plange, n-o sa-i pui tu prisnite cand face galci, nu-l imbraci si nu-l porti tu prin scoli, nu-l cresti si nu-l educi, atunci pe ce baza poti decide responsabilitatea si obligatia unei alte femei, fie ea de 16, de 11 sau de 50 de ani?
Eu cred ca copilul se naste, nu e nascut. Eu cred in sufletul omului ca miez al umanitatii.

O femeie la 16 ani e femeie numai biologic. Sufleteste e o adolescenta care nu deosebeste de cele mai multe ori binele de rau.

De unde stii ca parintii femeii-adolescente nu o sa o ajute sa creasca copilul? Sau ca o sa-l cresca chiar ei?

Nimic nu justifica crima, mai ales fuga de raspundere n-o justifica.

Cati a omorat Iisus?

O sa va zic o intamplare adevarata mai jos.

Filmul Rainman este bazat pe fapte si personaje reale. Personajul principal a existat, s-a nascut in anii '50 in Utah (din cate imi amintesc) si a murit de curand la varsta de 58 de ani. La nastere a avut capul cu circa 30% mai mare decat copiii "normali".

Parintii lui au fost sfatuiti cu competenta de medici sa scape de el, toti spunand ca nu va trai decat cativa ani, cel mult 5 si va avea probleme grave de sanatate.

Parintii au refuzat. Au pastrat copilul, au avut grija de el, l-au iubit pt. ca era al lor. In limbaj tehnocratic si-au asumat raspunderea.

La 3 ani copilul citea cursiv, invatand sa citeasca practic singur. Putin mai tarziu aduna mental numerele de 7 cifre de pe o pagina intreaga din cartea de telefon - nu gresea niciodata adunarea. A fost declarat (oficial) geniu.
Cu toate astea baiatul nu putea avea grija de el de unul singur, avea probleme cu coordonarea miscarilor.

Grija si iubirea parintilor au scos la iveala potentialul sau. Copilul a crescut, a avut un job, a dus o viata aproape de "normalitate".

BTW ce-i aia "normalitate" in ziua de azi? Viata dezlanata a omului "modern" care penduleaza intre betiile, pardon distractiile de weekend si egoismul cotidian, miscare asortata ritmic la iluzia ca el, "modernul" e intr-un continuu progres?

Craciun fericit.

PS: Acum 70 de ani in Germania se practica legal, oficial si la scara de tara intreaga eutanasia celor "nefolositori" societatii, iar Europa democratica in frunte cu USofA privea in zari albastre, participa la olimpiade rasiste, facea afaceri cu comunismul stalinist etc.
Rezultatul final a venit in 1945: o tara-ruina, un continent-ruina.

sorin
24.12.2009, 09:13
Ah,cum se face sa se deschida poll ma refer ca nu stiu cum sa fac sa fie sondaj de tipul
pro
contra
sunt confuz
ai o optiune de a adauga si un sondaj cand deschizi un topic nou. pentru asta, ti-am adaugat eu sondajul.

elliane
24.12.2009, 09:39
Ideal ar fii ca fetili sa-si tina chilotii pe ele macar pana pe la vreo 18 ani.
Ideal ar fi ca,atit "fetili" cit si baietii,sa-si tina chiloteii pe ei.Si daca nu sint in stare s-o faca,atunci s-o faca cu "cap".:-h

VanDerGigi
24.12.2009, 10:30
Sa ramanem in spiritul sarbatorilor de iarna.. Lostjohn abia asteapta sa colinde, intreaba daca primesti cu plugusorul, e de datoria lui asa e traditia, dar nu intra baiatu' peste tine in casa. Daca nu-l primeste nimeni, intr-adevar nu e frumos, dar nu se moare din asta.

ziia
28.12.2009, 04:56
Sunt Pro deoarece posibilitatea ca tinerii sa tina ascunsa o eventuala sarcina de parintii lor(cu consecintele de riguare) este mult mai mare decat posibilitatea de a muri dintr-un avort.

opium-female
28.12.2009, 05:30
Sunt Pro deoarece posibilitatea ca tinerii sa tina ascunsa o eventuala sarcina de parintii lor(cu consecintele de riguare) este mult mai mare decat posibilitatea de a muri dintr-un avort.

Ziia, de ce ar trebuii sa tina ascunsa o sarcina?De ce sa nu aibe parintii posibilitatea de a cunoaste acest "secret"?Si doar sunt pusi in fata faptului implinit?!Exact cum spunea cineva mai sus,poate ca exista parinti dispusi sa colaboreze in cresterea copilului, poate ca fata la 16 ani speriata de consecinte, ce-o spune mama si tata?Ce fac????Se duce si face un avort chiar daca ea si-ar planta dorinta de a avea acest copil dar de frica ca ce-or spune parintii se duce de capu ei si face avortul...desii fara a cunoaste opinia acestora poate ar fi avut posibilitatea sa dialogheze cu ei normal si sa primeasca ajutorul necesar.
Cu adevarat ca respect opiniile voastre dar mi se pare ororos ca acceptam atata de repede un PRO fara a ne pune in situatia respectiva de a fi parintii acestor copii ce avorteaza copii, fara a ne gandii la consectintele ce le lasa un avort, fara a ne implica mai mult in viata copiilor, ar trebuii sa ne dea mai mult de gandit cred eu...

mesajul238
28.12.2009, 05:50
De la prima menstruatie si pana la ultima o femeie are aceleasi necesitati si drepturi ca oricare alta. A sustine contrariul, indiferent de baza avuta spre argumentatie, mai ales din partea unei alte femei, este o ipocrizie.

Spre continuarea discutiei, avortul, dupa parerea mea, este la inceput decizia fiecarui cuplu ca la final, in functie de datele specifice, sa fie a fiecarei femei, viitoare mame, in parte. Nici societatea, nici religia, nici indignarea mea sau a altuia, nu pot decide in locul individului. Individul este cel care decide si cel care are datoria sa duca pana la capat efectele deciziilor sale.

Societatea ca intreg, familia, parintii, pot interveni in toate acestea doar prin educatie. In mod special, rolul parintilor nu este doar educational, ei avand si datoria morala de a fi alaturi de copiii lor indiferent de cat de bune sau eronate sunt la un moment dat deciziile acestora. In fond si la urma urmei fiecare parinte are datoria de a veghea asupra fiintei careia i-a dat viata, pana la capat. Si in acelasi timp fiecare parinte are copiii pe care-i merita.

marian42
28.12.2009, 05:58
Nu, nu, nu! Asta ar implica acceptul sau refuzul parintelui privitor la avort si daca inteleg (cat de cat) o asemenea atitudine in privinta modului in care se-mbraca, a scolii pe care o urmeaza, a prietenilor pe care si-i alege, nu vad pic de ratiune in a-i incredinta dreptul deciziei intr-un atare caz.
E viata ei, e viitorul ei si cum nu-i vorba de-o fusta cu cinci centimetri peste genuche purtata peste vara, ci de o hotarare care-i va marca intreaga viata, rolul parintelui trebuie (accentuez aici) sa fie doar unul consultativ.
Dom'le, in fond eu, ca tata, o pot ajuta sa-l creasca, ba chiar mai mult de atat, il pot infia si sa-mi asum intreaga responsabilitate (s-au mai vazut cazuri), insa n-am sa-l nasc eu, nici ma-sa, si asta-i esenta.
Rationamentul imi pare simplu: cand si-a tras-o, decizia a luat-o singura cu intregul cortegiu de urmari ce decurg, la fel pe mai departe.
N-as vrea sa fiu inteles gresit, nu fug de responsabilitate, insa imi refuz dreptul de a hotari in numele ei.

encore
28.12.2009, 06:28
De ce sondajul asta are 3 optiuni: "Da", "Nu" si "Ma abtin"? Adica, la ce foloseste ca ala care n-are nici-o parere sa anunte ca se abtine? Poate doar sa se abtina pur si simplu, ca tot nu schimba rezultatul general... Chiar, care a fost ala de a votat "ma abtin", si ce s-a gindit in momentul ala?

Later edit: oops, acum am observat ca de fapt e vizibil cine si ce a votat! Well ...

marian42
28.12.2009, 06:33
Chiar, care a fost ala de a votat "ma abtin", si ce s-a gindit in momentul ala?
Sorin, si un raspuns diplomatic ar suna astfel:
- M-am abtinut ca sa nu influentez ceilalti useri si am votat - totusi - ca sa ofer un plus de credibilitate sondajului.

sorin
28.12.2009, 06:36
Sorin, si un raspuns diplomatic ar suna astfel:
- M-am abtinut ca sa nu influentez ceilalti useri si am votat - totusi - ca sa ofer un plus de credibilitate sondajului.
asta ar fi o varianta. cealalta ar fi ca nu m-as amesteca in probleme care nu ar fi ale mele si as lasa-o sa hotarasca singura ce crede ca e mai bine, sa nu fiu vreodata cu constiinta neimpacata ca hotararea mea ar fi afectat o viata care nu e a mea. ce e asa dificil de inteles?

marian42
28.12.2009, 06:40
asta ar fi o varianta. cealalta ar fi ca nu m-as amesteca in probleme care nu ar fi ale mele si as lasa-o sa hotarasca singura ce crede ca e mai bine, sa nu fiu vreodata cu constiinta neimpacata ca hotararea mea ar fi afectat o viata care nu e a mea. ce e asa dificil de inteles?
Nu ma baga-n sofisme, pentru ca urmand rationamentul prezentat aici, ar fi trebuit sa votezi da, odata ce ii lasi fetei intreaga decizie.
Nu tu, ca parinte, nu societatea, nu nu mai stiu care politician ipocrit...

encore
28.12.2009, 06:43
Optiunea "ma abtin" are sens in doua situatii: (1) cind raspunsul la chestionar e obligatoriu sau (2) cind chestionarul contine mai multe intrebari, la care respondentul are o parere, dar la una (sau unele) n-are si atunci bifeaza varianta a 3a, ca altfel ar exista dubiul ca n-a citit intrebarea.

In cazul in care chestionarul e voluntar, si cu o singura intrebare ... optiunea nu are sens. Raspunsul "diplomatic" in schimb e f. bun!

sorin
28.12.2009, 06:44
Nu ma baga-n sofisme, pentru ca urmand rationamentul prezentat aici, ar fi trebuit sa votezi da, odata ce ii lasi fetei intreaga decizie.
Nu tu, ca parinte, nu societatea, nu nu mai stiu care politician ipocrit...
s-avem pardon. ori ca votezi da, ori nu, tot fata are intreaga decizie. de unde stii ce ar vrea ea? abtinandu-te, inseamna ca decizia ii va apartine 100%. logic, nu?

nu ti-ai baut laptele azi, sau care-i treaba? :d

elliane
28.12.2009, 11:07
De la prima menstruatie si pana la ultima o femeie are aceleasi necesitati si drepturi ca oricare alta. A sustine contrariul, indiferent de baza avuta spre argumentatie, mai ales din partea unei alte femei, este o ipocrizie.

"Fetele trebuie sa afle de menstruatie inaintea aparitiei ei. Multi parinti asteapta sa vorbeasca despre acest lucru la o anumita varsta - 12 ani de exemplu - fara sa isi dea seama ca este poate prea tarziu, multe fete putand avea deja ciclu menstrual de la 9-10 ani."

http://www.parinti.com/Ceartrebuisastiefiicatainaintedeaparitiacicluluime nstrual-articol-357.html

Daca tu consideri ca aparitia primului ciclu menstrual,face dintr-o copila o femeie,atunci da,eu sint ipocrita ce sustine ca toate se fac la timpul lor.

opium-female
28.12.2009, 13:23
Aprob ceea ce ai scris Eliane!
La aparitia primei menstruatii multe fete inca nu stiu cum arata un organ genital masculin,nu au idee de contraceptie , nu pot asuma riscurile unui contact sexual.Cred la fel ca si tine ca toate se fac la timpul lor.Si totusi,daca as fi pusa in fata situatiei implinite as prefera ca acest copil fiind al meu sa ma consulte,sa-mi impartaseasca problema daca este cazul,impreuna am putea lua o decizie,si cred ca ar fi corect ca in fiecare familie sa existe destula incredere incat copilul sa aibe curajul de a se prezenta acasa si sa spuna :asta mi se intampla....

mesajul238
28.12.2009, 13:56
elliane si opium-female, daca veti reciti cu atentie cele scrise de mine veti ajunge la concluzia ca am spus aceleasi lucruri ca si voi. Dar pentru ca stiu ca veti avea privirea intetosata din cauza ca eu nu m-am exprimat chiar pe intelesul vostru am sa va explic pe indelete ce am spus eu ca sa nu existe dubii.

La inceput am spus ca orice femeie are aceleasi necesitati si drepturi ca orice alta femeie. elliane si opium-female, daca voi nu sunteti de acord cu aceasta atunci dati-mi voie sa va spun ca da, sunteti ipocrite. Si la 14 ani ca si la 34 de ani ai aceleasi necesitati si drepturi de femeie, femeie fiind. Referirea la prima si la ultima menstruatie a fost doar o figura de stil folosita pentru necesara delimitare. Ca voi vreti acum sa va legati de exact prima menstruatie ... hai sa fim seriosi ca ati inteles exact ce am spus.

Mai departe am vorbit de avort si de modul in care vad eu o astfel de problema. Respectiv faptul ca eu pun individul mai presus de orice. El, individul, este cel indreptatit a lua decizia privitoare la el.

In final am spus ca rolul societatii este unul educativ si am pus accentul pe rolul primordial al parintilor nu numai ca educatori dar si ca suport moral, material, spiritual, pentru tinerele femei.

Iertare ca nu am dezvoltat si nu am spus exact ce si cand ar trebuit discutat cu fetele pentru a le pregati mai bine pentru atunci cand vor fi femei. Nici acum nu am sa o fac. Dar daca cineva de aici chiar doreste sa stie despre astfel de aspecte cu cea mai mare placere o sa impartasesc experienta mea in domeniu.

"Fetele trebuie sa afle de menstruatie inaintea aparitiei ei. Multi parinti asteapta sa vorbeasca despre acest lucru la o anumita varsta - 12 ani de exemplu - fara sa isi dea seama ca este poate prea tarziu, multe fete putand avea deja ciclu menstrual de la 9-10 ani."

http://www.parinti.com/Ceartrebuisastiefiicatainaintedeaparitiacicluluime nstrual-articol-357.html

Daca tu consideri ca aparitia primului ciclu menstrual,face dintr-o copila o femeie,atunci da,eu sint ipocrita ce sustine ca toate se fac la timpul lor.

Aprob ceea ce ai scris Eliane!
La aparitia primei menstruatii multe fete inca nu stiu cum arata un organ genital masculin,nu au idee de contraceptie , nu pot asuma riscurile unui contact sexual.Cred la fel ca si tine ca toate se fac la timpul lor.Si totusi,daca as fi pusa in fata situatiei implinite as prefera ca acest copil fiind al meu sa ma consulte,sa-mi impartaseasca problema daca este cazul,impreuna am putea lua o decizie,si cred ca ar fi corect ca in fiecare familie sa existe destula incredere incat copilul sa aibe curajul de a se prezenta acasa si sa spuna :asta mi se intampla....

ziia
28.12.2009, 14:05
Ziia, de ce ar trebuii sa tina ascunsa o sarcina?De ce sa nu aibe parintii posibilitatea de a cunoaste acest "secret"?Si doar sunt pusi in fata faptului implinit?!Exact cum spunea cineva mai sus,poate ca exista parinti dispusi sa colaboreze in cresterea copilului, poate ca fata la 16 ani speriata de consecinte, ce-o spune mama si tata?Ce fac????Se duce si face un avort chiar daca ea si-ar planta dorinta de a avea acest copil dar de frica ca ce-or spune parintii se duce de capu ei si face avortul...desii fara a cunoaste opinia acestora poate ar fi avut posibilitatea sa dialogheze cu ei normal si sa primeasca ajutorul necesar.
Cu adevarat ca respect opiniile voastre dar mi se pare ororos ca acceptam atata de repede un PRO fara a ne pune in situatia respectiva de a fi parintii acestor copii ce avorteaza copii, fara a ne gandii la consectintele ce le lasa un avort, fara a ne implica mai mult in viata copiilor, ar trebuii sa ne dea mai mult de gandit cred eu...

Opi, dreptul la avort este o problema foarte delicata. Eu nu am citit raspuns pana acum caruia sa nu-i dau dreptate, fie pro fie contra. Ca sa dau veridctul eu m-am pus in situatia in care as avea o fetita adolescenta. Bine-nteles, as incerca sa fiu aproape de ea, sa ii fiu prietena dar si parinte, sa discut orice cu ea, insa acest lucru nu-mi garanteaza sinceritatea ei in orice situatie. Adolescentii sunt rebeli si adeseori frica de "ce vor spune parintii mei" vine instinctual la acea varsta. Daca eu o educ pe fetita mea sa se protejeze si ea nu face asta si ramane gravida, imediat i se face frica sa mi se destainuie, chiar daca nu i-as face nimic, nu as certa-o. Nu toate cazurile sunt la fel, insa multi adolescenti tin secrete unele chestii de parinti lor. Au nevoie de acest lucru pentru la la acea varsta instinctul de "e viata mea, e spatiul meu personal, e corpul meu, etc" se declanseaza de la sine, vol-nevol, indiferent cet de super e parintele respectiv.
Nu stiu cum e in Spania insa in US daca o fata ramane gravida la 16 ani iar barbatul care a lasat-o insarcinata are 21 de ani sau peste, acesta va intra la inchisoare pentru viol si sexual abuse over a minor. Chiar daca a fost ok fata sa o faca cu el, tot viol este considerat si tot face inchisoare. Acestea fiind spuse, feta va incerca sa-l protejeze daca il iubeste si poate ii va fi greu sa mi se destainuie la timp....zic si eu, nu poti sa stii ce le trece prin cap la adolescenti.
Daca ne crestem copiii bine si suntem aproape de ei, acestia vor veni la noi pentru sprijin, fie ca avortul este legal fie ca nu. Dar eu nu mi-as asuma riscul sa am o adolescenta care imi va spune prea tarziu in sarcina pentru ca n-a avut curaj sa vina la mine mai devreme...poate din cauza rebeliunii adolescentine, poate din cauza fricii, chiar si cea nemotivata.
Bine-nteles as vrea sa fiu langa ea in momentul in care avorteaza, sa am grija de ea si sa o mangai pe frunte, sa-i spun ca totul va fi ok. Daca am crescut-o bine si i-am vorbit di-nainte de protectie, copiii, viata, avort, probabil ca va veni sa-mi spuna, insa nimic nu e garantat: trebuie tinut minte ca adolescentii, oricat de bine ii cresti, oricat de apropiati ii ii si oricat de prietene sunteti, au caracterul lor, mintea lor, sentimentele lor, care nu coincid de fiecare data cu modul in care au fost educati.
Eu nu imi voi creste fetita cu gandul ca va fi exact asa cum o educ eu sau ca mine ci asa cum cred mai bine, voi fi aproape de ea ca prietena dar in acelasi timp voi incerca sa o cunosc mai bine, ca pe un om independent de mine, cu mintea si personalitatea ei proprie, separata poate chiar diferita de a mea.
Normal ca mi-ar fi greu sa stiu pe urma ca a avut avort fara sa ma implice in decizie. Insa asta mi-ar da oportunitatea sa discut cu ea inca o data ca nu trebuie sa-i fie teama de mine, ca voi fi mereu alturi de ea si nu o voi certa, nu o voi critica si i-as spune ceva de genul "mami, desi trebuia sa vii la mine pentru sprijin, ma bucur ca ai luat decizia cea mai buna pentru viitorul tau".

elliane
28.12.2009, 14:11
Dar pentru ca stiu ca veti avea privirea intetosata din cauza ca eu nu m-am exprimat chiar pe intelesul vostru am sa va explic pe indelete ce am spus eu ca sa nu existe dubii.
Nu exista nici un dubiu ca ar fi cazul sa termini cu aerele tale de superioritate.

La inceput am spus ca orice femeie are aceleasi necesitati si drepturi ca orice alta femeie. elliane si opium-female, daca voi nu sunteti de acord cu aceasta atunci dati-mi voie sa va spun ca da, sunteti ipocrite. Si la 14 ani ca si la 34 de ani ai aceleasi necesitati si drepturi de femeie, femeie fiind.
Un minor,indiferent de sex,nu are responsabilitate juridica.
Hai atunci sa le dam dreptate pedofililor,ca doar fetele de care abuzeaza au si ele drepturi.
Ipocrita este persoana care considera femeie,un copil.

angeline
28.12.2009, 15:44
Un minor,indiferent de sex,nu are responsabilitate juridica.
Ipocrita este persoana care considera femeie,un copil.

O femeie la 34 de ani care avorteaza, o face datorita responsabilitatii juridice ?
Evita ea ipocrizia in vreun fel, fiind majora ?

mesajul238
28.12.2009, 16:22
elliane, reciteste randurile mele inca o data si spune-mi de ce nu am dreptate. Eu spun ca si la 14 ani o femeie, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea, are aceleasi necesitati ca si o femeie la 34 de ani, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea. De aici si concluzia ca au aceleasi drepturi. Cand o femeie de 14 ani va face ceva diferit, in contextul discutiei noastre, de o femeie de 34, atunci poti spune ca se vorbeste de doua entitati diferite. Pana atunci, cata vreme totul este la fel, vorbim de aceeasi entitate, deci trebuie sa punem semnul egal intre toti indivizii respectivi.

Spui tu ca un minor, indiferent de sex, nu are responsabilitate juridica. Inconcludent si paralel cu contextul dat si de aceea inutil pentru a discuta. Adica mai pe romaneste, ce are a face sula cu prefectura, elliane?

Nu, nu-i dau dreptate pedofilului si condamn persoana majora de are acte sexuale cu un minor, tocmai pentru a-i proteja pe minori. Dar, din nou, irelevant aspect in contextul discutiei, respectiv comparatia dintre o femeie majora si una minora, 14 ani vs 34 de ani.

Din punct de vedere anatomic/fiziologic femeia care poate procrea se defineste independent de varsta. Deci din nou irelevant in contextul dat.

Acum daca vrei sa discutam despre modalitati de a proteja tinerele femei, minore juridic cum spui tu, despre cum, cand si in ce fel trebuie sa facem educatie sexuala tinerilor, de fapt copiilor mai bine zis, putem purcede la o alta discutie. Pana una alta daca eu, activ sexual si in capacitate de a procrea, am chef sa o fac si o fac cu regularitate pentru ca simt nevoia, nu pot avea ipocrizia de a-i spune altuia ca si mine sa nu o faca doar pentru ca este minor.

sorin
28.12.2009, 16:50
elliane, reciteste randurile mele inca o data si spune-mi de ce nu am dreptate. Eu spun ca si la 14 ani o femeie, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea, are aceleasi necesitati ca si o femeie la 34 de ani, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea. De aici si concluzia ca au aceleasi drepturi. Cand o femeie de 14 ani va face ceva diferit, in contextul discutiei noastre, de o femeie de 34, atunci poti spune ca se vorbeste de doua entitati diferite. Pana atunci, cata vreme totul este la fel, vorbim de aceeasi entitate, deci trebuie sa punem semnul egal intre toti indivizii respectivi.

Spui tu ca un minor, indiferent de sex, nu are responsabilitate juridica. Inconcludent si paralel cu contextul dat si de aceea inutil pentru a discuta. Adica mai pe romaneste, ce are a face sula cu prefectura, elliane?

Nu, nu-i dau dreptate pedofilului si condamn persoana majora de are acte sexuale cu un minor, tocmai pentru a-i proteja pe minori. Dar, din nou, irelevant aspect in contextul discutiei, respectiv comparatia dintre o femeie majora si una minora, 14 ani vs 34 de ani.
Incet, rar si pe indelete, sa inteleaga toata lumea:
1.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=femeie
FEMÉIE, femei, s.f. 1. Persoană adultă de sex feminin
FEMÉ//IE ~i f. 1) Persoană matură de sex feminin
2.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=adult
ADÚLT, -Ă, adulți, -te, adj., s.m. și f. (Organism) care și-a terminat creșterea și a ajuns în stadiul de a se reproduce; (persoană) aflată în perioada de la 17-18 ani până la 50 de ani.
3.
http://www.mai.gov.ro/Documente/ONR/regulament_dublin.pdf
la pagina 4:
(h) „minor neinsotit”inseamna persoana necasatorita, sub varsta 18 ani, care soseste pe
teritoriul statului membru neinsotit de un adult responsabil pentru el prin lege sau
traditie, si pentru atata timp cat ei nu sunt luati in grija efectiv de o asemenea
persoana; include minori care sunt lasati neinsotiti dupa ce au intrat pe teritoriul
statelor membre;

Deci, din cele trei exemple de mai sus (se mai pot gasi sute de exemple similare):
Femeie = persoana adulta de sex feminin
Adult = 17-18 ani pana la 50
Minor = pana la 18 ani

Acum daca vrei sa discutam despre modalitati de a proteja tinerele femei, minore juridic cum spui tu, despre cum, cand si in ce fel trebuie sa facem educatie sexuala tinerilor, de fapt copiilor mai bine zis, putem purcede la o alta discutie. Pana una alta daca eu, activ sexual si in capacitate de a procrea, am chef sa o fac si o fac cu regularitate pentru ca simt nevoia, nu pot avea ipocrizia de a-i spune altuia ca si mine sa nu o faca doar pentru ca este minor.
Slava Domnului ca un esti profesor pe undeva pe la clasele 5-8, ca la clasele tale ar fi ca la spectacolele lui Paunescu de pe timpul Cenaclului Flacara, cand dupa unele din aceste spectacole se scoteau basculante cu chiloti si sutiene cand se facea curat pe acele stadioane.:thinking:

mesajul238
28.12.2009, 17:16
Foarte documentata aceasta interventie. Din pacate vorbim despre aspectele anatomice/fiziologice ale problemei si nu despre conventii sociale sau despre legi. Cum am spus si ellianei putem discuta despre celelalte aspecte, educatie sexuala, etc. sau despre cum am procedat eu la varsta marilor intrebari. Si nu vorbesc despre intrebarile mele aici. Dar in ca nu am facut asta, cel putin nu inca.

Cat despre presupunerea ta din final, Sorin, gresesti din nou. Caci de la ce am spus eu pana acum pana la ce presupui tu ca as face eu daca as fi profesor la clasele 5-8 este cale foarte lunga. Asa ca, conasule, abtine-ti impulsurile astea de te duc la a face afirmatii gratuite si jignitoare asupra presupusului comportament, in o anumita situatie data, a unui forumist, mai ales in calitatea ta de administrator.

PS. Spre o mai clara imagine a spuselor mele, am specificat ca vorbesc despre femeie in sensul de persoana feminina aflata in capacitatea de a procrea, dar probabil ca nu este vizibil.

Incet, rar si pe indelete, sa inteleaga toata lumea:
1.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=femeie
FEMÉIE, femei, s.f. 1. Persoană adultă de sex feminin
FEMÉ//IE ~i f. 1) Persoană matură de sex feminin
2.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=adult
ADÚLT, -Ă, adulți, -te, adj., s.m. și f. (Organism) care și-a terminat creșterea și a ajuns în stadiul de a se reproduce; (persoană) aflată în perioada de la 17-18 ani până la 50 de ani.
3.
http://www.mai.gov.ro/Documente/ONR/regulament_dublin.pdf
la pagina 4:
(h) „minor neinsotit”inseamna persoana necasatorita, sub varsta 18 ani, care soseste pe
teritoriul statului membru neinsotit de un adult responsabil pentru el prin lege sau
traditie, si pentru atata timp cat ei nu sunt luati in grija efectiv de o asemenea
persoana; include minori care sunt lasati neinsotiti dupa ce au intrat pe teritoriul
statelor membre;

Deci, din cele trei exemple de mai sus (se mai pot gasi sute de exemple similare):
Minor = pana la 18 ani

Slava Domnului ca un esti profesor pe undeva pe la clasele 5-8, ca la clasele tale ar fi ca la spectacolele lui Paunescu de pe timpul Cenaclului Flacara, cand dupa unele din aceste spectacole se scoteau basculante cu chiloti si sutiene cand se facea curat pe acele stadioane.:thinking:

sorin
28.12.2009, 18:40
OK, hai s-o luam incet, ca azi nu ma grabesc. Avand in vedere ca majoritatea postarilor tale sunt inconsistente si ce spui acum, negi mai tarziu, imi voi face timp pentru tine, pentru a arata aceste inconsistente, asta pentru ca esti un forumist deosebit de important (la al treilea cont deja pe acest forum si trebuie sa fii tratat cu deosebita atentie.
Deci, ia sa vedem daca merg niste paralele.
Legenda:
-negru si ingrosat = comparatii
-albastru = aberatii

Eu spun ca si la 14 ani o femeie, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea, are aceleasi necesitati ca si o femeie la 34 de ani, daca este femeie [1], deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea. De aici si concluzia ca au aceleasi drepturi.
si

De la prima menstruatie si pana la ultima o femeie are aceleasi necesitati si drepturi ca oricare alta. A sustine contrariul, indiferent de baza avuta spre argumentatie, mai ales din partea unei alte femei, este o ipocrizie[2].
vs.

Din pacate vorbim despre aspectele anatomice/fiziologice ale problemei si nu despre conventii sociale sau despre legi.

Cum am spus si ellianei putem discuta despre celelalte aspecte, educatie sexuala, etc. sau despre cum am procedat eu la varsta marilor intrebari[3]. Si nu vorbesc despre intrebarile mele aici. Dar in ca nu am facut asta, cel putin nu inca.
Inteleg din comparatia de mai sus si scris cu mana ta, ca odata spui ca o minora si o persoana majora/matura au aceleasi drepturi, corect? Dupa cate situ eu, drepturile, ca si obligatiile de altfel, sunt date de niste legi, chit ca-s legi nationale, locale, sau forumistice. Prin definitie, o lege cam trebuie respectata un-i asa?
[1] aberatia 1 – ca sa te citez, “ce are sula cu prefectura?” ce treaba are capacitatea de a procrea si avortul (care este tema acestei discutii) cu necesitatile de care tot pomenesti?
[2] aberatia 2 - Doamne ca mare-i gradina!!! Menstruatia apare de regula in jurul varstei de 12 ani, dar poate apare si la 10-11 ani. Deci daca cineva TE CONTRAZICE pe tine aici, ca o copila de 10-11 ani NU ARE ACELEASI NECESITATI ca o femeie de 34 de ani, acea persoana ar fi ipocrita!!! Jeez!!
[3] aberatia 3 – iarasi, “ce are sula cu prefectura?” cui ii pasa de cum procedai tu la “varsta marilor intrebari”, atata timp cat nu puteai (sper) procrea, deci ipotetic nici un puteai sa avortezi?

vs

Pana una alta daca eu, activ sexual si in capacitate de a procrea, am chef sa o fac si o fac cu regularitate pentru ca simt nevoia, nu pot avea ipocrizia de a-i spune altuia ca si mine sa nu o faca doar pentru ca este minor.
Deci protejam minorul (inca un ne-ai spus pana la ce varsta e minor, daca la 14 ani deja le consideri femei cu nevoi) indirect impotriva pedofililor, condamnand pedofilul pana-i crapa obrazul de rusine si n-o mai face, dar in acelasi timp nu incercam sa educam minorii ca viata sexuala un e prea recomandata la 14 ani si ca un-i mare branza daca o face, ca deh, dom’ profesor o face si dascalii sunt modele de urmat. Unde-i coloana vertebrala in asemenea situatie? Deci protejam 50%, chiar daca putem s-o facem in proportie de 100%. Mda.

Eu spun ca si la 14 ani[/B] o femeie, daca este femeie, deci daca organismul ei are capacitatea de a procrea…..
vs.

Iertare ca nu am dezvoltat si nu am spus exact ce si cand ar trebuit discutat cu fetele pentru a le pregati mai bine pentru atunci cand vor fi femei. Nici acum nu am sa o fac. Dar daca cineva de aici chiar doreste sa stie despre astfel de aspecte cu cea mai mare placere o sa impartasesc experienta mea in domeniu.
Asa, deci cuget si tot cuget si un pot sa descopar cam pe unde-i (in viziunea ta) granita intre fete si femei, pentru ca evident e undeva sub 14 ani conform spuselor tale.

Pana una alta daca eu, activ sexual si in capacitate de a procrea, am chef sa o fac si o fac cu regularitate pentru ca simt nevoia, nu pot avea ipocrizia de a-i spune altuia ca si mine sa nu o faca doar pentru ca este minor.
vs.

Caci de la ce am spus eu pana acum pana la ce presupui tu ca as face eu daca as fi profesor la clasele 5-8 este cale foarte lunga.
Deci ce sa inteleg din comparatia de mai sus? Ca esti ipocrit daca un le spui fetelor de clasele 5-8 sa faca precum tine, netinand cont ca sunt minore, sau ca una spui acum si alta spui peste o ora, in functie de cum bate vantul?
Cam atat cu paralelele, pentru a ne mentine creierele lucide.

Asa ca, conasule, abtine-ti impulsurile astea de te duc la a face afirmatii gratuite si jignitoare asupra presupusului comportament, in o anumita situatie data, a unui forumist, mai ales in calitatea ta de administrator.
Acum te rog sa-mi arati tot asa pe puncte (accept chiar si desene) sa-mi arati unde te-am jignit pe acest topic, pentru a demonstra ca nu esti plangaciosul clasei care se plange chiar daca nu are motive si se simte oropsit tot timpul. In plus, un am nimic impotriva sa faci o colectie din toate timpurile cu jigniri ale mele asupra ta, si eu voi gasi mult mai multe de ale tale asupra mea. Cred ca daca rolurile erau inversate, eram dat afara de pe forum in cateva zile si inca juma de forum era pe gard acum daca ai fi fost tu la timona. Oricum, te anunt ca un voi mai acepta jigniri din partea ta si te voi penaliza cand va fi cazul, fara alte avertismente prealabile cum am obisnuit sa fac in cazul tau, din respect pentru vechimea pe forum ca sauzimdebine, aka farapantaloni si mesajul238.

P.S. Fii si tu fair-play si raspunde la subiect, detaliat daca se poate, cu citate si alea, alea, nu doar ce-ti convine.

mesajul238
28.12.2009, 19:37
Ia-o cum vrei Sorin, dar daca consideri ca presupunerea ta la adresa mea nu a fost jignitoare sa fii sanatos. Eu iti spun ca a fost. Nu-ti permit in nici o circumstanta si sub nici o forma sa ma compari cu Adrian Paunescu. Nicaieri din discutie nu poate fi trasa o asemenea concluzie, iar faptul ca tu, administratorul, ai facut acest lucru spune multe. Cat despre faptul ca eu schimb mesajele, mai mai acuzat in trecut ca le-as edita pentru a schimba continutul, ca ce spun acum schimb mai tarziu este o minciuna gogonata. Si stii foarte bine asta, pentru ca nu este adevarat. Nici macar cele spuse de tine mai jos nu denota acest fapt. Palida demonstratie trasa de par si nimic mai mult. Doresti doar sa arati cat de rau sunt eu. De aceea ai si schimbat IARNA, ARTA, cu alte titluri, pentru a arata ca eu sunt rau si tu impartial aplici litera regulamentului. Si nu ti-as fi spus nimic despre aceste schimbari de nume daca nu as fi cautat subiectul ARTA, aveam nevoie de ceva de acolo, si nu as fi constatat ca disparuse. Se numea altfel, coincidenta, tocmai in timpul in care ce de abia-mi fusese inchis subiectul CELEBRITATI. Eu niciodata nu te-am rugat sa ma tratezi in mod deosebit sau preferential. Mereu te-am rugat sa ma tratezi la fel ca pe ceilalti. Cand ai avut dreptate ai avut, dar cand nu, nu. Si de aceasta data nu ai. Constat ca in ultima vreme esti pus rau pe mine, cam de cand ai inceput cu acest mesaj (http://forum.romanian-portal.com/showpost.php?p=177959&postcount=11), total neavenit si nedemn din partea unui administrator. Ma tot ataci peste tot, impartial impotriva la ce spun si impartial de partea celor de ma injura neincetat sau spun ceva opus mie. Vezi cazul antoniu care mi-a adresat mai multe subiecte si zeci, poate sute de mesaje cu nenumarate jigniri. Nu-i spui nimic, in schimb nu scapi nici o ocazie de a ma batjocori, jigni, critica, pune la colt, pe mine. Sorin sa nu uitam ca tu m-ai pedepsit pe mine si nu eu pe tine, asa ca lasa presupunerile si in acest caz, pentru ca nu-ti permit, o data pentru ca te-am intrebat cum te-ai simti daca as presupune si eu despre tine ca ai fi, ... nu-mi mai amintesc exact ce am spus la acel moment dar in esenta asta era, asa cum la acea vreme un/o forumist/a facea presupuneri jignitoare despre mine. Tu ai spus ca te-am jignit si mi-ai dat una peste bot. Cu alta ocazie, tii minte mesajul238, am parafrazat spusele unui alt forumist, care te jignise si pe tine ca si pe oricare alt privitor de meciuri de fotbal, tot printr-o intrebare in care doream sa stiu cum te simti in acea postura. Ca raspuns tu ai spus ca eu te jignesc pe tine si iar mi-ai dat una peste bot.

Asa ca, conasule, dupa cum am mai spus, forumul tau, asa ca daca nu-ti place de mine da-ma afara. Dar daca nu o faci si cata vreme eu nu supar pe nimeni, nu incalc reglamentul, si-mi sustin doar niste opinii, te rog sa ma lasi in pace. Sunt satul de constanta ta hartuiala, de presupunerile jignitoare, de caracterizarile fara de sustinere reala, de epitetele nu tocmai magulitoare si toate celelalte de le arunci spre mine. Pentru ca, hai sa nu ne mai ascundem in spatele prunului, forumul tau o fi dar asta nu insemna ca poti sa-ti permiti orice, in speta sa ma jignesti si ma hartuiesti constant. Nu numai ca este impotriva propriului regulament, nu-ti mai pot permite sa o faci pentru ca ai mers deja prea departe.

Indiferent de care-ti va fi decizia, sa ma dai afara, sa-mi dai una peste bot, inclusiv sa stergi acest mesaj, ti-am spus cat se poate de decent ceea ce aveam sa-ti spun. Si am facut acest lucru in public pentru ca si tu ai ales sa o faci tot aici. Cand ti-am trimis un mesaj privat in legatura cu cateva din aceste actiuni ale tale ai fost prea ocupat sa-mi raspunzi, sau nu ai considerat ca un forumist, in speta eu, merita un raspuns.

OK, hai s-o luam incet, ca azi nu ma grabesc. Avand in vedere ca majoritatea postarilor tale sunt inconsistente si ce spui acum, negi mai tarziu, imi voi face timp pentru tine, pentru a arata aceste inconsistente, asta pentru ca esti un forumist deosebit de important (la al treilea cont deja pe acest forum si trebuie sa fii tratat cu deosebita atentie.
Deci, ia sa vedem daca merg niste paralele.
Legenda:
-negru si ingrosat = comparatii
-albastru = aberatii

si

vs.

Inteleg din comparatia de mai sus si scris cu mana ta, ca odata spui ca o minora si o persoana majora/matura au aceleasi drepturi, corect? Dupa cate situ eu, drepturile, ca si obligatiile de altfel, sunt date de niste legi, chit ca-s legi nationale, locale, sau forumistice. Prin definitie, o lege cam trebuie respectata un-i asa?
[1] aberatia 1 – ca sa te citez, “ce are sula cu prefectura?” ce treaba are capacitatea de a procrea si avortul (care este tema acestei discutii) cu necesitatile de care tot pomenesti?
[2] aberatia 2 - Doamne ca mare-i gradina!!! Menstruatia apare de regula in jurul varstei de 12 ani, dar poate apare si la 10-11 ani. Deci daca cineva TE CONTRAZICE pe tine aici, ca o copila de 10-11 ani NU ARE ACELEASI NECESITATI ca o femeie de 34 de ani, acea persoana ar fi ipocrita!!! Jeez!!
[3] aberatia 3 – iarasi, “ce are sula cu prefectura?” cui ii pasa de cum procedai tu la “varsta marilor intrebari”, atata timp cat nu puteai (sper) procrea, deci ipotetic nici un puteai sa avortezi?

vs

Deci protejam minorul (inca un ne-ai spus pana la ce varsta e minor, daca la 14 ani deja le consideri femei cu nevoi) indirect impotriva pedofililor, condamnand pedofilul pana-i crapa obrazul de rusine si n-o mai face, dar in acelasi timp nu incercam sa educam minorii ca viata sexuala un e prea recomandata la 14 ani si ca un-i mare branza daca o face, ca deh, dom’ profesor o face si dascalii sunt modele de urmat. Unde-i coloana vertebrala in asemenea situatie? Deci protejam 50%, chiar daca putem s-o facem in proportie de 100%. Mda.

vs.

Asa, deci cuget si tot cuget si un pot sa descopar cam pe unde-i (in viziunea ta) granita intre fete si femei, pentru ca evident e undeva sub 14 ani conform spuselor tale.

vs.

Deci ce sa inteleg din comparatia de mai sus? Ca esti ipocrit daca un le spui fetelor de clasele 5-8 sa faca precum tine, netinand cont ca sunt minore, sau ca una spui acum si alta spui peste o ora, in functie de cum bate vantul?
Cam atat cu paralelele, pentru a ne mentine creierele lucide.

Acum te rog sa-mi arati tot asa pe puncte (accept chiar si desene) sa-mi arati unde te-am jignit pe acest topic, pentru a demonstra ca nu esti plangaciosul clasei care se plange chiar daca nu are motive si se simte oropsit tot timpul. In plus, un am nimic impotriva sa faci o colectie din toate timpurile cu jigniri ale mele asupra ta, si eu voi gasi mult mai multe de ale tale asupra mea. Cred ca daca rolurile erau inversate, eram dat afara de pe forum in cateva zile si inca juma de forum era pe gard acum daca ai fi fost tu la timona. Oricum, te anunt ca un voi mai acepta jigniri din partea ta si te voi penaliza cand va fi cazul, fara alte avertismente prealabile cum am obisnuit sa fac in cazul tau, din respect pentru vechimea pe forum ca sauzimdebine, aka farapantaloni si mesajul238.

P.S. Fii si tu fair-play si raspunde la subiect, detaliat daca se poate, cu citate si alea, alea, nu doar ce-ti convine.

sorin
28.12.2009, 20:14
Ceea ce trebuia demonstrat.
Unde dai si unde crapa, sau ce spun eu si ce raspunde el. In ultima postare esti total off-topic, asa ca daca vrei sa continui cu plangerile la adresa administratiei atunci cand un esti in masura sa raspunzi cu argumente clare la argumentele clare cu care ti s-a raspuns, poti sa scrii direct pe topicul stii tu care.
Credeam ca esti un partener de “dueluri” scrise (la subiect bineinteles) mai redutabil, dar cum iti opune cineva rezistenta cum dai bir cu fugitii, asa ca ma voi opri aici deocamdata, ca un-mi place sa joc la o singura poarta.

In rest, referitor la interminabilele tale plangeri si atitudini de persecutat, las pe altii sa judece situatia, ca deja ti-am acordat prea mult timp. Repet, te-am tratat prea bland pentru jignirile pe care mi le-ai adus. Nu te hartuiesc, doar m-am hotarat azi sa consum ceva din timpul meu personal, sa-ti arat ca scrii in virtutea inertiei si inconsistent, in probleme pe care nu le stapanesti cum trebuie. Eu am venit cu dovezi, tu te ascunzi din nou (pentru a cata oara?) dupa prun.

Continua sa-ti dai cu stangul in dreptul, in speranta ca vorbele tale intortocheate, chiar daca unele fara acoperire, vor impresiona din nou o parte din forumisti care nu se incumeta sa analizeze cu atentie ce spui.

N-am nimic cu tine, ci tu esti ala carea i un dinte impotriva acestui forum. Asa cum am spus acum. cateva zile, nu te tine nimeni cu forta pe acest forum daca ai doar pareri negative, pot migra pe alte forumuri. In ceea ce ma priveste, daca va fisa te dau afara, fii sigur ca o voi face, daca mai continui sa ma jignesti si vei continua sa incalci regulamentul. Avand in vedere ca inca esti aici, chiar daca tipi in gura mare ca esti oropsit, inseamna ca un e chiar asa cum spui tu.

Gata, ma retrag momentan, pentru ca nu raspunzi la subiect. “I rest my case”.

P.S. FYI, cand intri cu bocancii plini de noroi si ii stergi de covoarele cuiva care ti-a permis accesul in casa sa, nu esti in postura cea mai potrivita pentru a jigni. Eventual dupa ce iesi din acea casa trimiti o scrisoare cu injuraturile de rigoare, sau nu intri daca stii ca vrei sa jignesti gazda. Asa vad eu lucrurile si se poate face o paralela si cu virtualul.

mesajul238
28.12.2009, 20:39
Nu Sorine, nu fug din fata nici unei discutii. Raman consecvent la ce am spus. Cata vreme poti procrea ai aceleasi necesitati indiferent de varsta. Pana unde, cum si in ce fel, si toate celelalte aspecte nu le-am discutat si nici nu mi-am exprimat vreun punct de vedere, altul decat ca da sunt de acord ca tinerele de 16 ani sa decida singure daca sa aibe sau nu un avort. Ca atare insemna ca sunt de acord ca si pentru ele viata sexuala este o necesitate. Ca este regretabil, ca nu sunt de acord cu faptul in sine, cand sa inceapa viata sexuala, cum si in ce fel, este o alta discutie pe care o putem avea. Cat despre aberatia #3 cum o numesti tu, am specificat ca nu era vorba de vremea marilor intrebari pentru mine, ca nu erau intrebarile mele. Dar se pare ca suferim de aceeasi boala, tu vezi doar ce-ti convine si eu aud doar ce-mi place.

Cat despre restul, nu a fost o plangere. Ti-am spus doar cum vad eu toata tarasenia. Si da m-am simtit jignit la comparatia cu Paunescu si al lui cenaclu. Trebuie sa-ti spun mai mult, sau cumva trebuie sa demonstrez? Compara jignirile mele catre tine si jignirile tale catre mine si vezi cam pe unde esti cu bocancii. Gazda da, dar nu inseamna ca-ti poti permite orice, inclusiv sa incalci regulamentul, mai ales ca este in virtual.

Dar deja sunt satul de incercarile tale de a ma vopsi tu in negru si de a-ti etala calitatile de binevoitor spre binele comunitatii si toate celelalte. Asa ca am sa incetez a mai avea opinii sau pareri legate de subiectele discutate pe acest forum. Daca voi mai scrie vor fi doar descrieri despre natura sau intamplari personale. Reclame nu pot sa fac, ca as face, dar nu este voie.

In rest, pai in rest sauzimdebine.

mesajul238
28.12.2009, 20:47
Nu editez caci nu vreau sa-ti dau prilejul sa-mi spui ca-mi schimb mesajele. As avea o ultima intrebare retorica, oare de ce crezi tu ca sunt eu pe aici de atat amar de vreme? Pentru ca-i urasc pe forumisti si acest forum?

opium-female
30.12.2009, 14:58
Mesajul...
Te rog sa scrii strict la subiect!
Nu sunt curioasa de off topicuri!
Si ca sa te satisfac:nici nu stii ce ochi frumosi am si ce bine vad,mai ceva ca o vulturoaica :)

Angeline,
Nu stiu daca te-am inteles bine ca de obicei eu pe tine nu te prea inteleg,asta nu inseamna ca nu-ti respect opiniile (macar din cand in cand :)
La 34 de ani consider ca este perfect normal ca o femeie sa decida EA daca va avea un copil sau NU!Nu cred ca sunt ipocrite cele ce renunta la un copil,cu regret o spun dar e ceea ce gandesc,vorbim de oameni MATURI!
Dar de victimele unui viol???????De ce sa nu poata avea optiunea de a renunta avortand un fat?De ce sa fie obligate sa creasca un copil care da, nu ar fi vinovat cu nimic dar sa fie urmarite de rostrul unui violator sa il vada in acel copil toata viata?Cum se vindeca o asa trauma?Consider ca e normal a avea dreptu sa decida ....Sau o femeie ce are deja doi, trei copii si nu dispune de mijloace economice sa mai creasca unul....cred ca e normal decat sa il faca si sa il arunce intr-un orfanat...
Eu daca as avea o fata de 16 ani si mi-ar pregatii o asa "tarta" cu o cireasa in varf cred ca as lua-o razna sincer sa aflu ca si-a mai facut si avort singura....eu una am fost crescuta cu alte valori,indiferent ce problema am avut am apelat la ai mei mereu pt a le cere sfatul.

VanDerGigi
30.12.2009, 16:12
Tot de dileme d-astea va tineti fratie si-n prag de anu' nou? lol

Minor = pana la 18 ani

Cu mentiunea ca un creier in general nu se dezvolta complet mai devreme de 20 de ani. Deci povestim.. de fete cu juma' de creier.

ziia
30.12.2009, 18:20
Tot de dileme d-astea va tineti fratie si-n prag de anu' nou? lol

Cu mentiunea ca un creier in general nu se dezvolta complet mai devreme de 20 de ani. Deci povestim.. de fete cu juma' de creier.

Cu o juma de creier face secks cu cealalta juma face avort. Daca un copil nu intelege ca trebuie sa astepte sa se maturizeze !!psihic!! inainte de a-si incepe viata sexuala nu vad de ce ar avea nevoie de mine sa fiu ca politzaiul la poarta sa-i spun ce sa faca si ce nu cu copilul pe care il poarta desi eu am invatat-o sa se protejeze si am fost alturi de ea. Fie ca e lege sau nu, daca intre mine si ea exista comunicare si intelegre, tin sa cred ca va veni la mine pentru sfat si sustinere morala, no matter what. Daca nu vine, prefer sa avorteze decat sa vina 5 luni mai tarziu sa-mi spuna ca i-a fost frica sa nu ma supere si acum e prea tarziu, iar ea nu stie ce sa mai faca, e disperata si are pareri de rau....no thanx. daca nu este destul de matura sa aiba incredere ca sunt langa ea si sa mi se destainuie, nu este destul de maura sa aiba acel copil. Period!! Nu traim in evul mediu cand avorturile erau facute cu linguri de bucatarie, otet si soda caustica for Pete's sake, avorturile facute in clinici sunt destul de safe in ziua de azi. Trauma psihica pe care o lasa acestea nu se compara cu trauma psihica a unui copil care naste un altul.
Daca as fi anti lege avort, ar trebui sa fiu pro chastity underware. Pana cand asemenea underware de otel cu lacat de se lanseaza pe piata, nici eu n-am sa fiu contra avort.

elliane
31.12.2009, 01:22
Cred ca adolescentii din ziua de azi,au cunostiinte mult mai multe,despre metodedele anticonceptionale.Sint cazuri rare cind este nevoie de un avort adevarat.
A fost lansata pe piata si "pastila din ziua dupa",care nu implica nici un fel de interventie"invaziva".
Copii-i avem asa cum ni-i crestem.
Cred ca nici o adolescenta,la 16 ani,nu are ca scop in viata,sa creasca un copil.
Cum zice claudiu,fetele si baietii,la ceea virsta,au doar jumatate de creier si in doi trei ani,incep sa te intrebe de ce i-ai lasat sa faca prostii.
E greu sa fii parinte,trebuie de multe ori sa iei decizii care nu-ti plac si oricum ai face,mai devreme sau mai tirziu se strecoara un repros.
Eu nu am crescut o fata,ci un baiat.Tot ce stiu,este ca l-am tinut aproape de sufletul meu si cind fost "la greu" mi s-a destainuit si o face in continuare,chiar daca nu mai este de mult un copil.
Putine sint "boacanele" pe care nu le stiu.
In concluzie,sint de acord cu avortul,dupa ce i s-a explicat fetei,tot ce implica pozitia de parinte.

FidelKatzo
31.12.2009, 04:01
o fata la 16 ani este departe de a fi considerata femeie matura..cine a crescut fete poate sa scrie romane intregi, cat de zapacite si influentabile sunt adolescentele..vorbim de perioada din viata omului cuprinsa intre pubertate si maturitate..perioada in care un copil are mai mult ca oricand nevoie de sfatul si supravegherea parintilor..este vorba in primul rand de consecventa cu care isi urmareste in primul rand un parinte planurile privitoare la educatia copilului si posibilitatile materiale ale familiei respective..cand amandoi parintii lucreaza un control 100% este exclus..dupa parerea mea nu ajunge sa spunem ca fiecare parinte isi are copilul cum il creste, pentru-ca nu este singurul de care depinde dezvoltarea copilului..sa nu uitam societatea cu influentele ei,profesorii de la scoala care pot ruina viitorul unui copil sau prietenii cu care isi pierde timpul liber, de care nu stim intodeauna din ce mediu provin sau ce au in cap..
in ce ma priveste,am fost scutit de astfel de surprize,dar la o adica as fi facut tot posibiluil sa avorteze..o greseala nu trebuie sa aduca pe alta..ma gandesc aici in primul rand la ce educatie poate da un copil altui copil..si apoi,ca sa fiu sincer este si ceva egoism la mijloc..posibilitatea de a creste eu copilul am luat-o in considerare..dar ar insemna sa nu mai tin cont de planurile mele, sau sa platesc pentru prostia altuia..o situatie de loc imbucuratoare....

biliboaca
31.12.2009, 09:04
..S-a votat noua lege ce permite pana si adolescentelor de 16 ani sa faca un avort fara acordul parintelui.Mi se pare oribil!!!Eu una, chiar daca ma veti judeca sunt pro avort, dar ma refer la persoanele mature ce au discernamant,sunt contra in privinta unui copil de 16 ani ce se gandeste sa faca un avort!Dci voi vota: CONTRA!Mi se pare o barbaritate ca unei adolescente e 16 ani sa-i fie permis sa treaca prin asa ceva, consider ca habar nu are ce inseamna asta,este de datoria parintilor in a informa copiii ce-i au acasa cu ce se mananca "dragostea" si ce consecinte pot aparea in urma unui contact sexual neprotejat:boli sau sarcini nedorite!

opium si mai barbaritate imi pare pt copila respectiva sa treaca printr-o nastere la aceeasi varsta decat printr-un avort. o sarcina nedorita a copchilei nu este in controlul parintelui cel mai adesea si asta nu pentru ca ar fi parinti iresponsabil ci pt ca, copilul in adolescenta este oricum un razvratit care trebuie sa descopere viata iar sexualitatea este o tentatie puternica a adolescentei.
dupa parerea mea, tocmai pentru ca-i minora, nici nu i-as da posibilitatea sa pastreze o sarcina chiar de si-ar manifesta disponibilitatea si ar brava.

Eu din start votez CONTRA. 16 ani e varsta aceea in care deciziile se schimba de pe o zi pe alta si s-ar putea sa regrete mai apoi ca a facut pasu asta. Nu imi vine sa cred ca exista copil de 16 ani care sa nu aiba habar ce urmari poate avea actul sexual neprotejat, asta numai daca acel copil nu e din varful muntelui..

Pai tocmai argumentul tau lostjohn ar fi trebuit la fel de bine sa te determine sa votezi PRO.
Hai sa imaginam un exercitiu - cu sau fara latex, acicidentul se produce si iubita ta de doar 15-16 ani ramane gravida. iti asumi rolul de tatic la 17 ani cu simt de raspundere vrei sa imi zici? pai cum tocmai tu zici ca deciziile la varsta asta se schimba dupa o zi pe alta ce vei face maine cand vei decide ca nu mai vrei sa fii tatic? crezi ca ne jucam de-a mama si de-a tata sau e vorba de o asumare de responsabilitati pe viata cand vorbim de un copil?