PDA

Arată versiune întreagă : Incercari Literare

Ben
17.12.2009, 07:38
Pe cand era doar o faptura plapanda si neinsemnata, cand aripile vietii inca nu si le-a deschis, cauta protectie la pieptul mamei sale, acea fiinta in care arde necontenit flacara dragostei. Mai tarziu , ajungand sa cunoasca binele si raul, se intreba in taina care-i este rostul in universul infinit. Vazandu-si petalele intr-o expansiune continua, ajunse benevol sa creada ca nemurirea i se cuvine. Tot cutreierand lumea, ajunse din intamplare in fata oglinzii sufletului. Scarbit de ce-a vazut in ea, se departa nevrand sa creada ca petalele au inceput sa i se ofileasca rand pe rand. Incerca sa o sparga, sa o distruga, dar nu reusi si se lasa cu capu-n palme ,cuprins de ganduri…dupa un timp in care secundele au avut valoarea orelor, reveni in fata oglinzii sovaind. Privi in ea si murmura…omule esti trecator. Apoi se stinse…

P.S.Este prima mea "opera" de genul acesta asa ca nu radeti. Am sa mai incerc.

biliboaca
17.12.2009, 07:54

lostjohn da te bagasi omule din prima la de-astea grele. eu una am remarcat mesajul pe care ti-ai construit "opera".
te incurajez sa continui - eventual pe aceeasi tema - daca poti dezvolta personajul de la care ai plecat, mi-ar parea interesant.

lebada
23.12.2009, 04:00
:)

Te incurajez si eu. Ai un temperament specific genului pe care-l incerci! Este si acesta un mod de „abordare” a problemelor vietii, pana la urma urmei!